Rozvoj hodín spevu v materskej škole. Abstrakt lekcie v detskom vokálnom štúdiu "Ahoj, hudba!"

Rozvoj hodín spevu v materskej škole. Abstrakt lekcie v detskom vokálnom štúdiu "Ahoj, hudba!"

SVETLANA TANKLAEVA
Zhrnutie otvorenej hodiny vokálov „Úvod do vzdelávacieho programu“ pre deti vo veku 6-7 rokov

Kompilátor:

Tanklaeva Svetlana Taimurazovna,

učiteľ príp vzdelanie

UMB DO "Dom kreativity" g. o. Vyksa

množstvo deti: 7

Anotácia zapnutá vzdelávací program, v rámci ktorej otvorená lekcia«» .

Dané trieda sa uskutočňuje podľa výchovného a tematického plánu príp všeobecné vzdelávacie(všeobecný vývoj) programy umelecké zameranie "Detské melódie" (Ďalej - Program) . Program, určený na 3 roky štúdia. členov programy deti od 7 do 17 rokov, lekcie organizované v súlade s vekové charakteristikyštudentov.

Školenie na program zoznamuje študentov s hudobné umenie prostredníctvom spevu, všetkým najdostupnejším deti, aktívne zobrazenie hudobná činnosť. Tréning je založený na produkcii hlasu, ktorá zahŕňa seba:

Tréning dýchacieho systému so špeciál gymnastika:ALE. N. Strelniková;

Artikulačná gymnastika podľa metodiky V. V. Emelyanova,

Dychové cvičenia podľa metódy B. S. Tolkacheva.

Aktivácia dikcie - súbor cvičení na rozvoj artikulačného aparátu; zahriatie zaoblenia hlasiviek hlasový zvuk a jeho vlastníctvo, ako aj ozvučenie prirodzených rezonátorov, intonačno-fonedická metóda rozvíjania hlasu V. V. Emeljanova.

Predmet lekcie: « Úvod do vzdelávacieho programu»

Popis lekcie a praktické význam:

Využívajú sa prvky technológií šetriacich zdravie;

Navrhnuté dňa triedy súbor cvikov je univerzálny, možno ho použiť ako v vokálne detské skupiny, ako aj v predškolskom veku vzdelávacie inštitúcie pre hudobný vývoj deti a prevencia respiračných ochorení.

Navrhnuté abstraktné ukazuje príklad prvého vokálne lekcie pre deti od 7 rokov. Môže to byť užitočné pre učiteľov hudby, vedúcich vokálne štúdiá, učitelia príp vzdelanie.

Počet študentov: 7 ľudí

Cieľ: spoznávanie sa Program zjednotenia prostredníctvom hlasových cvičení.

Úlohy:

Oboznámiť žiakov s dychovými cvičeniami, rozvojom sluchu, rozvojom artikulačného aparátu;

Rozvíjať hudobné vnímanie, pamäť prostredníctvom herných techník;

Vytvorte motiváciu pomocou herných techník

Naučiť zaostrovanie zvuku do rezonátorov;

Učte správne vokálne dýchanie

Metódy a techniky používané na lekciu:

podľa zdroja vedomostí:

Vizuálne - osobné zobrazenie;

Verbálne - komentáre, vysvetlenia (vysvetlenia praktického konania, rozhovor;

Praktické - cvičenia, praktické úlohy;

podľa povahy kognitívnych činnosti: vysvetľujúco-ilustračné, rozmnožovacie.

technológie: rozvoj vzdelávania, šetrenie zdravia;

Forma organizácie vzdelávania lekcie:cestovná hra.

triky: dialóg, komunikácia informácií, hra.

Forma organizácie lekcie: individuálny, skupinový

Prostriedky vzdelávania:

Vizuálne pomôcky: karty na hranie « Hudobný slovník» , slajdy s textom jazykolamu, s textom piesne "Cesta dobra» , s portrétmi skladateľa Marka Minkova a básnika Jurija Entina, sedemfarebný kvet vyrobený z papiera s odnímateľné okvetné lístky.

Vybavenie: klavír, stoličky, multimediálna technika, laptop (počítač).

Plán lekcie:

1. Úvodná, organizačná časť (3 min):

Pozdravy;

stanovenie cieľov lekcie.

2. Hlavné telo (15 minút):

zavedenie vzdelávacieho materiálu;

Zovšeobecnenie. Systematizácia a konsolidácia materiálu.

3. Záverečná časť (2 minúty):

Zhrnutie lekcie.

Etapy triedy Priebeh vyučovacej hodiny

Organizačný pedagóg:Dobrý deň, priatelia! Pozývam vás na návštevu úžasná krajina "Kráľovstvo spevu?"

Odpovede deti.

učiteľ:Ísť do krajiny "Kráľovstvo spevu" musíme sa spoznať. A pieseň nám v tom pomôže (Učiteľ spieva svoje meno, dieťa svoje).

učiteľ: Výborne, urobili ste skvelú prácu, chlapci, a na čo pôjdeme do krajiny "Kráľovstvo spevu"? (odpovede deti)

učiteľ: Na magickú cestu potrebujete magických pomocníkov - toto je báječné plátno a nezvyčajný vlak. Máme báječné plátno, sami vytvoríme mimoriadny vlak - ja budem lokomotíva a ty budete vagóny. Postavme sa teraz do radu, spojme ruky a skúsme hučať ako skutočný vlak.

Hra "2 vlaky"

Účel hry: rozvoj výškového sluchu.

Výsledok: vývoj pľúc, schopnosť rozlíšiť výšku zvuku.

Išli 2 vlaky - veľký a malý.

Veľký hovorí: "U!" (veľmi nízky).

Zvládne to aj malý hovoriť: "U!" (veľmi vysoko).

veľké privítanie malý: "U-U-U!" (3 krát krátke, nízke,

Malý tiež víta veľký: "U-U-U" (3 krát krátke, vysoké). Veľký sa čuduje, prečo je taký malý? doširoka otvorené ústa, ukáže sa "UUUUUAH").

„Nie som malý!" – urazil sa malý! „UUU" portamente! rovnaký princíp ako pri glissando, dole otvor ústa.

učiteľ: Výborne, ide ti to skvele!

Učiteľ si nasadí železničiarsku čiapku, vezme vlajku a píšťalku. deti zobrazujú vlak.

učiteľ:- Ale čo je to cesta bez veselej pesničky? Aby bola cesta zábavnejšia, zaspievam pieseň a ty sa pokúsiš spomenúť si, že nie Ťažké slová a spievaj so mnou.

Tak sa priprav. Choď…

pieseň:

Ideme, ideme, ideme

Do vzdialených krajín

dobrí susedia,

šťastní priatelia

učiteľ: Chlapci, náš sprievodca "Kráľovstvo spevu" bude sedemkvet. Tu je! (na obrazovke sa objaví kvet - sedem kvetov bez okvetných lístkov)

učiteľ: Ale prečo je bez pomocných lístkov? Bez nich sa pesnička nezaobíde ... Stalo sa nešťastie - Tichá kráľovná ukradla spievajúce lístky.

A pravdepodobne už nebude znieť hudba. Pomocné lístky - pomocníci zbierať!

Tichá kráľovná sa ich však len tak nevzdá. Dá nám určité úlohy. A na každom stanovišti budeme dostávať úlohy. Až potom nám ich Tichá kráľovná vráti. Ste pripravení ich splniť?

Odpovede deti

učiteľ: No, aby sme sa počas cesty neunavili, treba si ponaťahovať ramená.

Vykonávanie cvičenia "bunda". ("Obliekli sme si bundu"- posúvame ramená dopredu, a "Odstrániť bundu"- držíme ramená dozadu) opakujte 2 p.

Teraz máme chrbát rovný a sme pripravení cestovať.

Poďme na vlak a nájdime ich!

Tak sa priprav. Choď…

Deti sa spolu s učiteľom začnú pohybovať po publiku. Znie hudba, učiteľ spieva pieseň:

Ideme, ideme, ideme

Do vzdialených krajín

dobrí susedia,

Šťastní priatelia.

Vlak zastavuje. Titulok na obrazovke "dych"

učiteľ: Pravdepodobne, aby ste mohli vrátiť prvého asistenta, musíte sa naučiť správne dýchať. K tomu nám pomôžu dychové cvičenia. Takže, trochu úsilia - rozviniete dýchanie.

Cvičenie: nafúknutý mačací balón (pes, komár)

Tu prichádza nahnevaný ježko (Deti spolu s učiteľ: F f...f....f (malo by ti zvierať hruď)

učiteľ: Kde je nos, ktorému nerozumieš (ježko schúlený do klbka)

deti: f. f. f. f…. f. f. f. f. f

učiteľ:Tu je vtipná včielka zzzzzzzzzzzzz (krúžia hlavami a sledujú, ako včela stúpa)

Lieta vysoko (Deti s učiteľ:zzzzzzzzzzzzzzzzzzzz (zvuk pomáha pri bolesti hrdla)

Sadnite si na lakeť zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz

Let na špičke zzzzzzzzzzzzz

Osol vystrašil včelu (Deti spolu sEducator: iaiaiaia (posilnenie väziva hrtana, prevencia chrápania)

Na celý les kričal iaiaiaiaia

Husi lietajú po oblohe, husi bzučia k somárovi (Deti spolu s učiteľ: Gu-u-u-u, gu-u-u-u-u (Pomaly choďte, zdvihnite krídla pri nádychu, spustite sa so zvukom).

dych"

učiteľ: Chlapci! Tak sme sa zoznámili s prvým okvetným lístkom kvetu - sedemkvetom. Určite sa s ním stretneme, ale zatiaľ ideme na výlet za novými priateľmi.

Veselý vláčik nás vezie na cestu.

"vlak"- vibrácie pier.

Motor vrčí ako pes: "stop"- On rozpráva.

"motor vrčí"- zvukové vibrácie "R".

Vlak zastavuje.

Na obrazovke

Nápis "Diktovanie, artikulácia"

Cvičenie "Jazykolamy"

Výslovnosť jazykolamu, začnite pomalým tempom a potom pokračujte so zrýchľovaním.

"Bežali sme cez pobrežie"

"Z klepotu kopýt letí prach po poli" na neznelé spoluhlásky;

“Lenivo ulovený losos na plytčine”- pracovať špičkou jazyka. Poďme sa rozprávať 2 krát jedným dychom.

Účel použitia: vývoj artikulačného aparátu.

Výsledok: zreteľná dikcia.

Zaznie trúbka (fonogram).

učiteľ:

Trubači bijú na poplach – každý pomôže skôr.

Prešli sme sa popri brehoch, stretli korytnačku

Pomaly, nepoznajúc strach, korytnačka nám spieva.

"Bežali sme cez pobrežie"- vyčerpaná

Trochu rýchlejšie - chrobák, chrobák-pavúk.

Bežali sme po pobreží – zdržanlivo

Počul alarm a mol.

Bežali sme cez pobrežie “- čoskoro zrýchlime

Najuponáhľanejší je mravec, ešte rýchlejší.

Bežali sme cez pobrežie“ - rýchlo

Zaznie signál, na obrazovke sa objaví Petal s nápisom "Diktovanie, artikulácia"

učiteľ: Tu sa nám vrátil druhý Okvetný lístok sedemkvetého kvetu. Ide vám to dobre, priatelia!

Deti sa spolu s učiteľom začnú pohybovať po publiku. Znie hudba, učiteľ spieva pieseň:

Ideme, ideme, ideme

Do vzdialených krajín

dobrí susedia,

Šťastní priatelia.

vlakové zastávky

Na obrazovke

Nápis "spievanie"

učiteľ:Spev je veľmi dôležitá etapa v práci speváka v Kráľovstve spevu. Potrebujeme zahriať hlas, pripraviť hrdlo na spev. Aby sme to dosiahli, vykonáme niekoľko cvičení. A možno sa vám niektoré cvičenia budú zdať vtipné a vtipné, vedzte, že sú najužitočnejšie pre rozvoj vášho hlasu. Navyše nám pomôžu priviesť späť ďalšieho pomocníka!

3. Hlavná scéna

Príbehové cvičenie

Bol raz jeden malý koník. Milovala behať. Páči sa ti to. Deti rýchlo "kliknúť" jazyk v polovičnom úsmeve (vysoká).

Kôň žil so svojou matkou - milým a krásnym Koňom. Kráčala takto. Deti pomaly "kliknúť" jazyk, zovreté pery (nízka).

A veľmi často Kôň rád bežal so svojou matkou na pretekoch. Striedajte vysoké – nízke, rýchle – pomalé "kliknúť" Jazyk.

Jedného dňa však zafúkal silný vietor. Aktívny dlhý nádych ústami 4-krát.

Kôň sa priblížil k matke a spýtal sa: "Môžem sa prejsť?" Zo spodu zvuk "at" až na vrchol "o". "U" - "o"?

„Áno, kam ideš? - odpovedala mama, - na ulici je silný vietor.. Z vrchu "o" naspodok "at". "O" - "at"?

Kôň však neposlúchol a bežal "klikni" vysoká.

Zrazu uvidela na čistinke krásny kvet. "Och, aké milé"- pomyslel si kôň, pribehol ku kvetu a začal ho cítiť. Nádych nosom - ľahký, tichý, výdych - ústami so zvukom "a" pomaly 4 krát.

Len to nebol kvet, ale krásny motýľ. Zachvela sa a odletela preč. A kôň cválal ďalej. "klikni" vysoká.

Zrazu Kôň začul zvláštny zvuk. dlhý zvuk "sh - sh - sh".

"prídem bližšie"- rozhodol Kôň. "klikni" vysoká.

To bolo veľký had, ktorý sa plazil popri strome, veľmi vystrašila Koňa. Zvuk "sh" krátke 4 krát.

Počas prechádzky Kôň veľa počul nezvyčajné zvuky. Tu je ježko. Zvuk "f" 4 krát.

Kobylka štebotala. Zvuk "c" 4 krát.

Chrobák preletel. Zvuk "g" zdĺhavý.

Za ním je komár. Zvuk "h" zdĺhavý.

A vietor fúkal čoraz silnejšie. Predĺžený výdych.

Kôň je zamrznutý. Zvuk "brr" 4 krát.

A utekala domov. "klikni" vysoká.

Vyšla v ústrety Koňovi milá matka. "klikni" nízka pomalá.

Začala zohrievať Koňa. Tichý výdych na dlane cez otvorte ústa 4 krát.

Cvičenie: #1 Mmm… (zívanie)

Napr. č. 2 I-E-A-O-U (so sklonom)

Napr. №3 MI-ME-MA-MO-MU

Napr. #4 Trill pery…

Napr. №5 7 „Tu idem hore

Napr. №6 Spievam, dobre spievam.

učiteľ:

A teraz vám predstavím nádhernú pesničku z televízneho filmu "Dobrodružstvá malého Mucka". Napísal hudbu k tejto skladbe súčasný skladateľ Mark Minkov a slová - básnik Jurij Entin. Názov pesničky nebudem menovať, myslím, že mi to poviete sami po vypočutí pesničky.

učiteľ:Prevedenie piesne "Cesta dobra»

učiteľ:

Ako by ste nazvali pesničku?

Čo je dobré?

Deti odpovedajú.

učiteľ:

Áno, toto je tá najlepšia vec, ktorá sa nám v živote stane. napríklad: slnko, jar, úsmev, mama, otec. Láskavosť je, keď si ľudia navzájom pomáhajú.

učiteľ:

Dobrý človek je ten pravý SZO:

Miluje ľudí a je pripravený ťažký moment prísť im na pomoc.

Má rád prírodu a stará sa o ňu.

Zdvorilý v komunikácii, rešpektujúci dospelých a mladších

Milý človek si na druhých všíma predovšetkým to dobré.

Báseň:

Staňte sa dobrým čarodejníkom

Poď skúsiť

O špeciálne triky tu nie je núdza.

Pochopiť a splniť túžbu druhého

Radosť, úprimne.

Nezostávajte bokom ľahostajní

Keď má niekto problémy.

Musíte sa ponáhľať na záchranu

Každú chvíľu, vždy.

A ak niekto pomôže

Vaša láskavosť a priateľstvo

Ste šťastní, že deň nebol prežitý nadarmo

Nežiješ nadarmo vo svete.

Naučiť sa melódiu verša 1

učiteľ: Výborne! Tu sme sa naučili melódiu piesne, slová. Ale aby sa divákom naše vystúpenie páčilo, treba spievať veľmi expresívne.

Poďme analyzovať, aká je nálada v hudbe piesne? Aký zvuk by ste mali spievať?

Deti odpovedajú.

učiteľ:Zahrajme si hru "Vyber slová".

Rozdelíme sa na 2 skupiny. Každej skupine dám kartičku so slovom, ktoré popisuje, ako hudba znie. napríklad: slávnostne alebo jemne ...

Vašou úlohou je jeden po druhom pristúpiť k stolu a vybrať si kartu so slovom, ktoré sa zhoduje so slovom vašej skupiny. napríklad

na slovo, ktoré opisuje slávnostná hudba fit slová:

1. majestátny

2. grandiózny

3. víťazný atď.

k slovu opisujúcemu nežnú hudbu sa hodí slová:

1. dotýkanie sa

3. láskavo atď.

Po návrate prvých hráčov vstúpia do hry druhí hráči atď.

Čas na hru 3 minúty.

Hra "Vyber slová"

Zhrnutie hry.

Poďme nájsť správne slová pre našu pieseň (vznešene, vážne, láskavo a ľahkovážne)

Prevedenie piesne (1.2.) (1.3.) (3.2.) (3.1.)

Zaznie signál, na obrazovke sa objaví Petal s nápisom "spievanie"

Deti sa spolu s učiteľom začnú pohybovať po publiku. Znie hudba, učiteľ spieva pieseň:

Ideme, ideme, ideme

Do vzdialených krajín

dobrí susedia,

Šťastní priatelia.

vlakové zastávky

V prvom rade sa musí každý spevák postarať o svoje hlas:

Nekrič

nehnevaj sa

A pre spevákov platia špeciálne pravidlá.

Napríklad 2 hodiny predtým by ste nemali jesť hodiny spevu.

Zopakujte si pravidlá spevu (opýtať sa deti)

Ak chcete sedieť a spievať

Neseď ako medveď

Rýchlo vyrovnajte chrbát

Udržujte nohy na podlahe

Zaznie signál, na obrazovke sa objaví Petal s nápisom "Hlasová hygiena"

Hurá! Už čoskoro budú všetci asistenti spievajúceho Sedemkvetého kvetu zhromaždené a pieseň zaznie! Pokračujeme v našej ceste!

Deti sa spolu s učiteľom začnú pohybovať po publiku. Znie hudba, učiteľ spieva pieseň:

Ideme, ideme, ideme

Do vzdialených krajín

dobrí susedia,

Šťastní priatelia.

vlakové zastávky

Na obrazovke

Nápis "rytmus"

Hra: "Rytmická ozvena".

Učiteľ bije jednoduché rytmické vzory. Deti ich musia presne zopakovať. Komplikácia: injekcia sa podáva do chodidla oboma chodidlami.

Raz, dva, tri, opakujte! Dospelý nastaví tlieskaním rytmickú frázu, ktorú deti opakujú "znejúce gestá": tlieskanie, dupanie, pleskanie, klikanie atď.

Da de di do robiť

Údery po kolenách

Zaznie signál, na obrazovke sa objaví Petal s nápisom "rytmus"

Chlapci, splnili sme už 6 úloh Tichej kráľovnej, ostáva posledná. Nie unavený? Potom pokračujte!

Deti sa spolu s učiteľom začnú pohybovať po publiku. Znie hudba, učiteľ spieva pieseň:

Ideme, ideme, ideme

Do vzdialených krajín

dobrí susedia,

Šťastní priatelia. vlakové zastávky

Na obrazovke

Nápis "scéna" "mikrofón"

No, chlapci, vy a ja sme dorazili na jedno z najdôležitejších miest v krajine "Kráľovstvo spevu" - "SCÉNA". Každý, kto sa sem dostane, sa stane skutočným umelcom. A mikrofón sa pre nich stane skutočným priateľom. Ako so všetkými priateľmi, aj s mikrofónom potrebujete zaobchádzať opatrne. Držte mikrofón v jednej ruke. 4 prsty by mali byť umiestnené navrchu všetky spolu a veľký jeden naspodu. Mikrofón by nemal zakrývať vašu tvár a mal by byť umiestnený vo vzdialenosti 5-10 centimetrov. Zvuk by mal dopadať do stredu mikrofónu.

V priebehu príbehu učiteľ ukazuje správne manipuláciu s mikrofónom.

učiteľ:Teraz skúsime zaspievať pesničku s mikrofónmi. Ak budeme pozorní, dostaneme skutočné vystúpenie malých umelcov.

Učiteľ rozdá mikrofóny všetkým deťom. Znie hudba. Deti spolu s učiteľom spievajú pieseň "Ideme, ideme, ideme do vzdialených krajín".

Zaznie signál, na obrazovke sa objaví kvet-sedem-kvet

učiteľ: Naša dnešná cesta sa teda skončila. Ale v krajine "Kráľovstvo spevu" veľa, veľa ďalších zaujímavých vecí. Prenasledovanie vokálna kreativita , budete sa môcť o tejto krajine dozvedieť viac a viac. Páčili sa vám naše dobrodružstvá?

Odpovede deti

učiteľ: A viete, Queen Quiet sa nám tak páčilo, že nám dala darček.

Učiteľ dostane hudobná skrinka. rakva otvára. Znie magická hudba.

učiteľ:Táto krabica obsahuje okvetné lístky, ktoré sme hľadali! Vyberte si z krabice okvetný lístok rovnakej farby, ako je vaša nálada na našej lekciu a pripevnite na sedemkvetý kvet. Ak je vaša nálada veselá, nechajte tieto okvetné lístky červené alebo žltá farba, a ak je vaša nálada smutná, nechajte tieto okvetné lístky modré alebo zelené.

Deti vezmú okvetné lístky a pripevnia ich k polokvetu

učiteľ:Pozri, tu je sprievodca Kvet-sedem-kvet, ktorý sme dostali. Áno, z komunikácie s hudbou sme sa dnes stali o niečo krajšími a láskavejšími. Prineste tieto pocity do nášho sveta a stane sa lepším miestom! Dnes sme venovali pozornosť rozvoju rečového a hlasového aparátu, pracovali na spoluhláskach v jazykolamoch a spevoch, na texte novej piesne.

domáca úloha: - Na ďalšiu hodinu si rovnakým spôsobom vypracujte 2. verš a naučte sa prvý naspamäť.

Boli ste úžasní spolucestujúci, sľubte, že nezabudnete na cestu hudobná krajina "Kráľovstvo spevu". Som veľmi rád, že som ťa dnes stretol. Ďakujem mnohokrát. Kým sa znova nestretneme, priatelia!

Zoznam použitých literatúre:

1. V. V. Emeljanov. "Fonopedická metóda rozvoja hlasu".

2. O. V. Katser. „Metodika výučby hier deti spievajú» .

„Ak máte talent, podeľte sa oň s ostatnými! Ak viete, čo povedať tomuto svetu, povedzte to! Ak tvoja duša spieva, spievaj!"

Natália Kňažinskaja

Úvod.

Spev priaznivo pôsobí na rozvoj hlasu a pomáha budovať plynulú a súvislú reč. Skupinový spev je účinným prostriedkom na odbúranie stresu a harmonizáciu jednotlivca. Pomocou skupinového spevu možno jednotlivca prispôsobiť náročným podmienkam alebo situáciám. Pre deti s rečovou patológiou je spev jedným z faktorov zlepšenia reči. Pre deti všetkých vekových kategórií sú hodiny vo vokálnom združení zdrojom emancipácie, optimistickej nálady, sebavedomia. Program poskytuje formovanie zručností spevácka činnosť a zlepšenie špeciálnych vokálnych a javiskových schopností. Časom sa pre dieťa stane spev estetická hodnotačo obohatí zvyšok jeho života.

Popis materiálu: zhrnutie mnou prezentovanej vokálnej hodiny je určené pre prácu so seniorským súborom (13 - 14 rokov). Téma hodiny: „Koncertná aktivita“. Tento materiál je ponúkaný učiteľom dodatočné vzdelanie a hudobných režisérov v kultúrnych domoch.

Téma: „Koncertná činnosť ako jedna z metód aktívne učenie»

Cieľ: Zvýšiť adaptačné schopnosti tela dieťaťa úspechom alebo neúspechom pri rozhovore s publikom.

Úlohy:Vzdelávacie: naučiť sa s istotou zostať na javisku v akejkoľvek nepredvídanej situácii.

Rozvíjanie: podporovať rozvoj speváckych zručností, javiskových zručností.

Vzdelávacie: formovať cieľ, rozumne posúdiť svoje silné stránky, situáciu v hale.

Liečenie: vytvorenie systému prevencie a nápravy zdravia detí prostredníctvom rozprávania sa s publikom.

vybavenie, didaktický materiál:

Klavír, hudobná aparatúra.

Plán lekcie:

1. Organizácia času.

2. Opakovanie preberanej látky.

3. Kreatívna časť

4. Zhrnutie.

POSTUP ŠTÚDIE:

1. Organizačný moment (2 min.)

pozdravujem. Nastavte si dobrú náladu, zoznam poradia vystúpení.

učiteľ:Dobrý deň, moji priatelia! Prišli ste dnes všetci?

Odpoveď detí (kontrola prítomných)

Som veľmi rád, že vás vidím a dúfam, že ste s nimi prišli do triedy aj vy dobrá nálada. Navyše, dnes máme veľmi zaujímavý a zodpovedný deň. A aby nič nezatienilo našu lekciu, chcem vám pripomenúť, čo potrebujete:

Buďte zdvorilí k publiku v sále, nechodte počas vystúpenia ostatných účastníkov;

Dávajte pozor, aby ste nezašpinili svoje koncertné kostýmy;

Sami nezapínajte ani sa nedotýkajte žiadneho zariadenia;

Do zásuvky nevkladajte perá, sponky do vlasov, sponky na papier ani iné cudzie predmety.

Ak je vodič poškodený, nepoužívajte elektrické spotrebiče.

2. Kontrola preberaného materiálu (10 min.)

učiteľ:Pokračujme s hlasovou rozcvičkou.

Cvičenie #1

Na jednu poznámku spievajme ma-e-e-o-o(pohyb nahor pozdĺž chromatizmu)

Cvičenie #2

Spievame pozdĺž slabík „spievam“ na zvuky T53 s pohybom nadol.

Cvičenie #3

Podľa vzostupného a zostupného chromatického pohybu spievame áno-áno-áno-áno-áno-áno-áno.

Cvičenie číslo 4

Spievame podľa slabík „Noc svietila“ podľa zvukov T53 s pohybom nadol.

Cvičenie číslo 5

Spievajte "Tu idem hore, tu idem dole"

Cvičenie číslo 6

Do-re-do; do-re-mi-re-do; do-re-mi-fa-sol-fa-mi-re-do. Spev je spievaný chromaticky.

Cvičenie číslo 7

Spievame pozdĺž slabík „Ideme“ na zvuky T53 pohybom nadol.

Cvičenie číslo 8

Podľa zvukov T53 pohybom nahor spievame yes-de-dee-do-du; bra-bra-bri-bro-bru; pre-ze-zi-zo-zu.

Cvičenie na artikulačný aparát:

Cvičenie číslo 9

Spievame jazykolam "Pod klepotom kopýt, prach lieta po poli"

Cvičenie číslo 10

Jazykolam vyslovujeme "Kukučka ušila kapucňu, kukučka v kapucni je strašne smiešna"

Cvičenie číslo 11

Cvičenie na zahrievanie hlasiviek:

Deň samotného Dai. Každá slabika sa spieva na jednu notu. Cvičenie sa vykonáva podľa stupnice v závislosti od rozsahu hlasu.

Po plnom spievaní prechádzam na metódu aktívneho učenia, ktorú som vyvinul:

Cvičenie zamerané na sebapotvrdenie a pozitívny prístup, ktoré prispieva k úspešnej sebarealizácii:

Spievame zborovo po triáde v celej durovej stupnici hore-dole: „Spievam, dobre spievam!“.

Potom prejdeme k opakovaniu diel zameraných špeciálne na tento koncert alebo konkurencia. Ak toto ohlasovací koncert, uzatvárame ho spoločnou piesňou v celom rozsahu vokálne štúdio. Funguje tu aktívna metóda Návod "Poďme spievať". Vystupujeme v zbore, aby sme upevnili pozitívne emócie.

4. Kreatívna časť (30 - 35 min)

5. Zhrnutie hodiny (4 min.)

Na zhrnutie výsledkov je ideálna metóda aktívneho učenia. Sad". Namiesto stromu môžete urobiť krok na stupnici a namiesto citrónov a jabĺk si všimnite trvanie.

učiteľ:Ďakujem chlapci. Až do ďalšej lekcie.

Použité knihy.

1. Dubrovskaya S. V. Slávne dychové cvičenia Strelnikovej. – M.: RIPOL classic, 2008.

2. Emelyanov VV Vývoj hlasu. Koordinácia a školenie. - Petrohrad: Vydavateľstvo "Lan"; Vydavateľstvo "PLANET OF MUSIC", 2007.

3. Žavinina O., Zats L. Hudobná výchova: hľadá a nachádza // Umenie v škole. - 2003. - č.5.

4. Morozov V. P. Umenie rezonančného spevu. Základy teórie a technológie rezonancie. - M., 2002.

5. Psychoterapeutická encyklopédia. - Petrohrad: PETER, 2000.

6. Razumov A. N., Ponomarenko V. A., Piskunov V. A. Zdravie zdravý človek. - M., 1996.

Saranskaya Daria Antonovna
Vzdelávacia inštitúcia: MOU Lýceum č. 11 Vorošilovského okresu Volgograd
Stručný popis práce:

Dátum publikácie: 2017-08-07 Súhrn vokálnych lekcií ( usmernenia pre učiteľa) Saranskaya Daria Antonovna Tento náčrt hodiny má pomôcť učiteľovi pri organizácii hodiny.

Zobraziť Certifikát publikácie

Lekcia sa koná vzdelávací program"Vocaletto" 1 rok štúdia. Dané školenia je určený na dôsledné formovanie speváckych a interpretačných schopností.

Školenie je určené na 2 akademické hodiny s vokálny súbor Vocaletto (10 osôb) 1. ročník štúdia. Vek študentov je 7-17 rokov. Nábor do združenia sa uskutočňuje na základe želania.

Ciele lekcie:

1. formovanie žiakov vystupujúcich vokál zručnosti a schopnosti.

2.vytvorenie prostredia, v ktorom žiak prežíva pocit

voľnosť výkonu a tvorivé pohodlie.

Úlohy:

  1. rozvoj speváckych zručností (rozumej trvalo udržateľný spev

dýchať podpora, rovnomernosť zvuku v celom rozsahu hlasu,presná intonácia, melodickosť, melodickosť hlasu, jasná a zreteľná dikcia, správna artikulácia).

  1. stabilná intonácia jednohlasného spevu

4.nahrávanie zvuku a zručnosti mikrofónu

Vyučovacie metódy: výkladovo-ilustračné, rozmnožovacie, praktické

Forma organizácie školenia: individuálne, skupinové

Vybavenie: klavír, hudobné centrum, mikrofón, klavír, CD, fonogramy mínus, plus predstavenie "O džeme", "Tri želania", "Lýceum", písomka - texty piesní

Etapy a načasovanie lekcie

1 lekcia - 1 hodina 30 minút

ja.Organizačná etapa . Kontrola pripravenosti na prácu. Správna poloha pri speve - 2 min;

II.Prípravná fáza : gymnastika artikulačného aparátu, fonetické cvičenia, dychové cvičenia, vokálno-intonačné cvičenia - 14 min.

III.Etapa osvojovania si nových poznatkov - učenie sa spevu kánonu - 12 min

IV.Hlavné pódium— práca na repertoári (práca na

tvorba zvuku, veda o zvuku, nad čistotou intonácie, nad výrazným spevom, nad dvojhlasom).

1. Spev piesní „O lekvári“, „Tri želania“ so sprievodom

klavír a a capella - 8 min

2. Práca so sólistami.- 4 min

3. Spievanie pesničiek na soundtrack "mínus" - 8 minút

4. Spievanie piesní s mikrofónom - 8 min.

Dynamická pauza - medzi skladbami 10 minút na oddych-relaxáciu,

Minút telesnej výchovy

5. Pracujte na pohyboch v piesni "About jam" - 5 minút

6. Opakovanie piesne „Lýceum“ – 5 minút

V . Reflexné štádium: sebahodnotenie detí o ich výkone,

Emocionálny stav – 2 min

VI. Záverečná fáza: spievanie piesní od začiatku do konca pod

Zvukový záznam s pohybmi. Zhrnutie, chyby a úspechy

Každý študent - 10 minút

VII. Záverečná fáza : domáca úloha, správa o ďalšom

Triedy – 2 min

ja Organizačná fáza :

- stretávanie sa s deťmi;

- kontrola účastníkov;

- Správna poloha pri speve: postavte sa rovno, hrudník je voľný, ramená sú nasadené a spustené dole, dobrý dôraz na obe nohy, ruky sú voľné. Hlavu držte rovno. Silné zdvihnutie hlavy vedie k napätiu predných svalov krku a viaže hrtan. Tvár by mala byť bez grimás. Úsmev na tvári vytvára pocit nadšenia, potrebné na lekciu.

prípravné cvičenia.

II . Prípravná fáza: Pred spievaním si pripravte hlasový aparát. Každú hodinu začíname artikulačnými a dychovými cvičeniami, intonačnými a fonetickými cvičeniami. Čo je to artikulačný aparát? ( jazyk, pery, tvrdé a mäkké podnebie, spodná čeľusť.)

Artikulačná gymnastika

Gymnastika jazyka

Štyrikrát si zľahka zahryznite do špičky jazyka zubami. Vystrčte jazyk do zlyhania a postupne si zľahka zahryznite do špičky jazyka.

Zahryznite si do jazyka striedavo pravou a ľavou stranou zubami, akoby som to žuval.

Urobte krúživý pohyb jazykommedzera medzi perami a zubami zatvorené ústa. To isté v opozíciipozitívny smer.

- Položte jazyk na hornú peru, spodnú peru, vpravo wow líce, in ľavé líce snaží sa cez ne predierať.

Gymnastika pier:

Zahryznite si spodnú peru, hornú peru, vtiahnite líca ahryzte ich vnútorný povrch bočnými zubami.

Intonačné a fonetické cvičenia.

1. Východisková poloha: ústa sú čo najviac otvorené pohybmi čeľuste dopredu dole. Cvičenie spočíva v silnej, aktívnej výslovnosti spoluhlások v nasledujúcom poradí: W, S, F, K, T. P, B, D, G. V, Z, Zh. Každá hláska sa vyslovuje štyrikrát.

2. Postupnosť samohlások: A, E, I, O, U.

3. Východisková pozícia je rovnaká ako v cvičení 1.
Hlavným prvkom cvičenia je kĺzavá vzostupná a klesajúca intonácia s ostrým prechodom z hrudníka do registra falzetu a z falzetu do hrudníka s charakteristickou zlomeninou hlasu.

O~o, o~o, o~a.

Jazykolamy:

1. Býk je hlúpy, býk je hlúpy, býčie biele pery boli hlúpe.

2. Ako žilo 22 Egorki na kopci na kopci. Jedna Yegorka, dve Yegorky atď.

Dychové cvičenia.

- Ako sa začína proces spievania? ( s inhaláciou)

Kam posielame vzduch, keď sa nadýchneme? v žalúdku). Telo je voľné, ramená sú spustené.

1. Nafúknite balón(nadýchnite sa nosom, zafixujte dych, vydýchnite do CCC, vzduch vyjde, lopta zostane.)

2. Krátky nádych do žalúdka, krátky výdych na „šup“, „tich“.

3. Jazda na motorke (paže vystreté dopredu, nádych - protipohyb rúk, bartack, výdych na RRRRRRR).

4. Chodidlá na šírku ramien, ruky na úrovni ramien, ohnuté v lakťoch paralelne k sebe. Spojíme lakte nádych, lakte do strán, bartack, telo dole. Výdych na "Ha".

5. Cvičenie na aktiváciu práce prednej steny brucha na zvuky "k" a "g".

Pozornosť učiteľa by sa mala zamerať na:

- sloboda svalov

- správne držanie tela;

- schopnosť nadýchnuť sa a účelne rozložiť výdych;

— činnosť rezonančného systému;

- všeobecná zrozumiteľnosť reči;

rytmická presnosť.

Vokálne a intonačné cvičenia.

Ciele vokálno-intonačných cvičení:

Formovať zručnosť udržiavať tón v rovnakej výške s rovnakou hlasitosťou alebo s rôznymi nuansami, čo trénuje spevové dýchanie
tvoriť správnu artikuláciu konkrétnej samohlásky
dosiahnuť istotu v útoku zvuku
objasniť intonáciu v momente zvukového útoku
zoradiť sa unisono

Všetky cvičenia sa vykonávajú vo vzostupnom a zostupnom chromatickom poradí (v rozsahu la m - fa 2)

1. Spievanie so zatvorenými ústami prispieva k zosúladeniu timbrálneho zvuku, sluchovému ladeniu. Cvičenie sa spieva s mierne otvorenými zubami (ústa sú zatvorené), vysokým podnebím, pocitom zvuku v hornom rezonátore, na zvučnú spoluhlásku "M". (napr. 1) Keď dôjde k miernemu chveniu a jemnému štekleniu pier.

2. Vyhladzovacie registre. (Vibrovanie pery, potom RRRR)

Pri pohybe nasledujte voľnosť pier a hladký plný zvuk

register hlavy. Čím nižšia je rýchlosť vibrácií, tým lepšie.

3. Cvičenie jemného, ​​ale presného zvukového útoku. Toto bude

prispieť k výkonu cvikov legato na jednu nôtu.

4. Cvičenie založené na zvukoch triády. Podpora dychu.

Účel: rozšírenie zvukového rozsahu za účelom vyrovnania registrového znenia hlasov a aktivácie práce prednej brušnej steny.

2. Cvičenie na rozvoj pohyblivosti hlasu a práca na dikcii.

Sledujte zreteľnú výslovnosť slabík, trhanú prácu bránice, hrtan zostáva v strednej polohe a nedvíha sa so zvukom. Špička jazyka sa dotýka dvoch horných predných zubov.

III. Fáza asimilácie nových vedomostí - učenie sa spevu kánonu „Na brezovom poli“

Prvé zoznámenie s dvojhlasom by sa malo začať spevom kánonov. Toto je najzaujímavejšie a prístupná forma polyfónia pre deti. čo je kánon? Canon preložil z grécky znamená „vládnuť, rozkaz“. Hudobný kánon je pieseň vykonaná určitým spôsobom. Všetci interpreti kánonu spievajú rovnakú melódiu s rovnakým textom a postupne vstupujú. Ten, kto prvý začal spievať a prvý skončí. Kanonický spev sa stal veľmi populárnym v 16. a 17. storočí a teraz si kanonik získava novú popularitu medzi mladými interpretmi, pretože jasne demonštruje spevácku techniku.

Etapy práce na kánone:

1) rečová deklamácia. Vyzvite deti, aby zarecitovali prvé

linka všetko dohromady. Recitujte znova a učiteľ recituje kánon. Rozdeľte súbor na dve skupiny, druhá skupina je teraz na mieste učiteľa.

2) Po zvládnutí predstavenia rytmického kánonu môžete začať spievať.

Na začiatok zaspievajte všetkým spolu s učiteľom melódiu kánonu:

Uveďte do čistého unisona a-cappella. Po naučení melódie deti predvedú 1. hlas a učiteľ - 2. hlas.

Potom rozdeľte deti do 2 skupín. Všetci spievajú a-cappella, v r dynamike, počúvajú sa navzájom, vertikálne. Pripomeňte deťom: „Najprv počúvam, potom spievam.“ Dbajte na presné uvedenie hlasov, schopnosť udržať tempo od začiatku do konca.

Príloha č.1

Hlavná časť.

Práca na repertoári.

Práca na skladbách „Three Wishes“ a „About Jam“.

1. fáza . Spev piesní so sprievodom klavíra a a capella. Práca na čistote intonácie, zreteľnej výslovnosti slov, koncoviek, na správnej zvukovej vede, na súzvuku.

Pieseň „Tri želania“ má zložitý bodkovaný rytmus, dôležité je, aby sa ju naučil každý zo žiakov. Súčasné odobratie a zapísanie hlasov na ruku učiteľa. Spoluhlásky sa vyslovujú ľahko, jasne, zreteľne a energicky. Pozor na spievanie úzkych samohlások, vyhýbajte sa plochým zvukom. Potrebné kedynaučiť žiakov zreteľne vyslovovať spoluhlásky na konci slov, sledovať zreteľnú výslovnosť spoluhlások v strede slov v rýchle tempo.

Osobitná pozornosť sa venuje práci na dvojhlase v piesni „About jam“ - čistá intonácia. hlavnou úlohou naučiť žiakov navzájom sa počúvať, počuť oba hlasy, a nielen svoj. Najprv sa vypracuje každá strana samostatne, potom sa hlasy spoja.

2. fáza Práca so sólistami v piesni „Carousel of Melodies“. Táto skladba obsahuje sólové epizódy.

Veľká pozornosť sa venuje práci na intonácii a práci na tvorbe zvuku, pretože každý študent má svoje vlastné zafarbenie hlasu a svoje nedostatky. To platí pre samohlásky „A“ a „E“.

Základom každého spevu sú samohlásky. Zo správnej zvukovej tvorby samohlásoksedí krása zafarbenia. Pre žiakov 1. a 2. ročníka školského veku zafarbenie je nerovnomerné, ten obuschytený hlavne „pestrosťou“ samohlások. Kvalita zvuku je dosiahnutáprostredníctvom udržiavania vysokého zvuku (pozície) na všetkých zvukoch speváckeho rozsahu na

Podmienkou kompetentnej produkcie zvuku sú správne otvorené ústa, voľne spustená čeľusť, aktívne pery, ktoré každý jasne artikulujúzvuk. Na počiatočná fáza Vo všeobecnosti by sa mala venovať pozornosťžiak sa správne nadýchol, pričom výdych rozdelil na koniec slova alebo malýfrázy, nenadýchli sa uprostred slova.

10 minút odpočinku

Masáž tváre

- Prejdite si celú tvár masážou kužeľaohnuté prsty. Údery musia byť dostatočne silnénym, aby sa tvár "rozsvietila".

- Prstami si masírujte čeľustno-temporálne kĺby.Spodnou čeľusťou urobte kruhový pohyb smerom nadol.: Urobte kruhový pohyb vpred so spodnou čeľusťou - pravá-zadná-ľavá-vpred.

Masáž chrbta.

Voľný čas

3. fáza. Spievanie piesní na soundtrack. Piesne sú spievané v rýchlejšom tempe, v jasnom rytme.

4. fáza Spievanie piesní s mikrofónom.

5. fáza. Práca na pohyboch v piesni "Slush"

štádium 6. Opakovanie piesne „Nový deň“

IV. Reflexné štádium: sebahodnotenie detí o ich výkone, emocionálnom stave

- Čo ste si obzvlášť zapamätali v lekcii a čo sa vám páčilo ...

V. Záverečná fáza: spievanie piesní od začiatku do konca až po zvukovú stopu s pohybmi. Zhrnutie výsledkov, chýb a úspechov každého žiaka

Aké nové pojmy ste sa naučili v triede?

— Významy pojmu kánonu.

VI. Záverečná fáza: domáca úloha, správa o ďalšej hodine

Bibliografia

Gerasimová I. « Hlasová a zborová výchova deti" Samara 2001

Gontarenko N.B. Sólový spev. Tajomstvo vokálneho majstrovstva. —

Rostov na Done, 2006

Metodický vývoj. Samara, 1997

Dmitriev L.B. Základy vokálnej pedagogiky. M., 1968.

Erokhin I.A. Práca s nádejnými spevákmi Metodický vývoj. Samara, 1999

I.Isaeva « popový spev. Expresný kurz na rozvoj hlasových schopností "

Ogorodnikov D.E.. Hudobná a spevácka výchova detí na strednej škole - M .: Muzika, 1972

Romanová L.V.Škola popových vokálov. - Petrohrad: Vydavateľstvo "Lan"; Vydavateľstvo "PLANET OF MUSIC" 2007.

Štulová G.P. Teória a prax práce s detským zborom. Moskva 2002

Seth Riggs Ako sa stať hviezdou. -M, 2004.

, . . Téma lekcie: vokálne slovo a dikcia. (Pre deti druhého ročníka) (1 snímka).
Forma organizácie činnosti žiakov v triede je individuálna.
Účel: Rozvoj artikulačného aparátu speváka pomocou nácviku správnej výslovnosti slova pri prevedení hudobného diela.
Úlohy:
Vzdelávacie:
Výučba správneho spevu dýchanie, spievanie slov na zívnutie, spievanie spoluhlások.
Naučte sa sprostredkovať melódiu, čistú intonáciu
Vzdelávacie
Rozvíjajte dikčné schopnosti a zručnosti.
rozvíjať kreatívne myslenie znamená hudobná expresivita,
logické zručnosti, schopnosť analyzovať sémantický obsah diel, hlboké porozumenie v diele sémantický význam slová, frázy, vety, pozri v hudobný obraz sémantické dominanty a stelesňujú ich v každodennom živote.
Rozvíjať kultúru a spôsob javiskového vokálneho prejavu: tvorivé sebavyjadrenie, vokálnu individualitu, svalový aparát a jemnú dikčnú motoriku, schopnosť sprostredkovať slovo poslucháčovi.
Vzdelávacie:
Prispievať k formovaniu kultúry spevu u žiakov ako estetickej potreby, ako súčasti ich všeobecnej umeleckej a v širšom zmysle aj duchovnej kultúry.
Podporovať formovanie záujmu o jednotlivé formy vokálneho prejavu, sólový spev, koncertné vystúpenia, tvorivé sebavyjadrenie, pre realizáciu duchovného a tvorivého potenciálu každého dieťaťa, pri zhmotnení pocitov a myšlienok, ktoré ho vzrušujú v piesni, odhaľovaní sémantického obsahu vykonaná práca.
Vybavenie a materiály:
- priestranná svetlá izba;
- klavír;
- mp3 prehrávač;
- zrkadlo.
- laptop.
Vyučovacia metóda: Konverzácia, predvedenie cvičebného materiálu, ukážka cvičení, učenie sa a prednes piesne.
Psychologické pomery v triede. Potvrdenie radosti v triede.
Komunikácia orientovaná na človeka – zohľadňovanie individuálnych schopností, úroveň hudobného rozvoja, diferencovaný prístup.
Psychologicky príjemná atmosféra - emocionálna spokojnosť, právo učiť sa pre úspech.
Navrhnutý výsledok. Dieťa musí mať stály záujem o cvičenia, ktoré predvádza, mať stály záujem o pesničku, vedieť ju predviesť emotívne, melodicky, s dobrým speváckym dýchaním a dobrou dikciou.
Koncertný majster O. V. Samoylenko.
V triede je žiačka 2. ročníka Detskej hudobnej školy č.2 Zainetdinova Guzel.
Organizácia času.
Učiteľ: Dobrý deň, Guzel!
Sme radi, že vás vidíme na súkromná hodina na vokály.
Krátky rozhovor so žiakom o emocionálnom stave, vnútorných pocitoch. Vytváranie atmosféry radosti a sebavedomia prostredníctvom priateľského úsmevu, učiteľa, povzbudivej intonácie hlasu.
Úvod do témy.
Dobre hovorené slovo už spieva,
dobre, dobre spievaná fráza je už reč.
K.S. Stanislavského. (2 snímky)

Učiteľ: Celkom školský rok učíme sa spievať, pracujeme na svojom hlase.
Guzel, môžeš mi povedať, čo je pri speve najdôležitejšie?
Odhadovaná odpoveď žiaka: Čistota intonácie, správne dýchanie spevu, tvorba zvuku, dikcia.
Odporúčaná reakcia študentov: Pravda. Toto všetko je pri speve veľmi dôležité a bez čoho nedokážeme poslucháčom sprostredkovať zmysel a obsah hudobného diela?
Odhadovaná reakcia študentov: Bez dikcie a slov.
Vysvetlenie témy.
Učiteľ: Absolútne správne. Témou našej hodiny je „Vokálne slovo a dikcia“. Dnes v lekcii budeme pracovať na dikcii, na formácii zvuk spevu. spev - jediný druh hudobné interpretačné umenie, kde sa hudobný prejav organicky spája s potrebou expresívneho prednesu rečníckeho textu. Jasnosť a jasnosť výslovnosti slov a dokonca aj jednotlivých slabík do značnej miery závisí od pohyblivosti artikulačného aparátu speváka (líca, pery, zuby, jazyk, čeľuste, mäkké a tvrdé podnebie, hltan, hrtan.).
(Ukážka plagátu „Kĺbový aparát“). (3 snímky)
- Podieľajú sa všetky tieto orgány na tvorbe zvuku?
Odporúčaná odpoveď študenta: Áno.
Učiteľ: Pokúste sa povedať bez účasti jazyka: „Mám fazuľu“ (študent to skúša).
Vidíš, čo sa stalo? je to nejasné.
Teraz skúste povedať to isté bez účasti pier (žiak dokončuje úlohu).
Opäť nič nie je jasné. Aký teda môže byť záver? Pri tvorbe zvuku by sa mali podieľať všetky orgány rečového aparátu, všetko by malo aktívne pracovať. Práca orgánov artikulačného aparátu zameraná na vytváranie zvukov reči (samohlásky a spoluhlásky) sa nazýva artikulácia. V toku reči majú samohlásky a spoluhlásky nerovnakú funkciu. Hlas, jeho emocionálne zafarbenie, sila a sýtosť zvuku ide predovšetkým cez zvuky samohlásky. Slovníková prehľadnosť, zrozumiteľnosť reči je spojená s jasnou výslovnosťou spoluhlások. Slovník je jasná, jasná a čitateľná výslovnosť slov textu. (Snímka 4).
Učiteľ upozorňuje žiaka na plagát „Tabuľka delenia spoluhlások“.
Tabuľka delenia spoluhlások. (6 snímok)

Nepočujúci
vyjadrený

K, P, S, T, F, X, H, C, H, W, W

B, C, D, D, F, Z, L, M, N, R

vokálne spoluhlásky. (7 snímok)

C F W L M N R

Majte zvukovosť

Mať dĺžku

Vyjadrené výbušniny

Nehlasové spoluhlásky. (8 snímok)

S F X K P T Ts H Sh Shch - vyslovujte s väčšou intenzitou

Dôrazne

Neznělé spoluhlásky sa vyslovujú šeptom, hlasivková štrbina je v chrupavkovej časti otvorená

Môže vyvolať nútenú extrakciu zvuku

Veľkí učitelia vokálu vždy dbali na to, že samohlásky sú „nositeľmi“ vokálneho zvuku, zaberajú takmer celú dobu trvania intonovaného zvuku. "Spoluhlásky sa skracujú čo najviac, vyslovujú sa veľmi zreteľne a zreteľne." Toto je jedno z tajomstiev kantilény. "Samohlásky sú akoby škrupinou, do ktorej je zaodený spev, preto výchova speváckeho hlasu začína prácou na tvorení vokálnych samohlások. Na týchto zvukoch sa rozvíjajú všetky základné vokálne vlastnosti hlasu. Od r. vokálne správna formácia samohláska závisí umeleckú hodnotu spev." (S. Yudin) (9-10 snímok)
Činnosť a súdržnosť práce artikulačných orgánov určuje kvalitu výslovnosti hlások reči, zrozumiteľnosť slov, prípadne dikcie. A letargia v práci artikulačných orgánov je príčinou zlej dikcie. Slovník je teda jasná, jasná a čitateľná výslovnosť slov textu. Ústa speváka by mali byť voľné, a „krásne aktívne“, závisí to od čeľustí, jazyka, pier. Vokálne krásne otváranie úst len ​​napomáha správnej polohe jazyka, hltana, hrtana a správnej polohe celého hlasového aparátu. Zovretá spodná čeľusť bráni otvoreniu úst a cez hyoidnú kosť toto zovretie vytiahne hrtan, čo môže spôsobiť hrdelný spev. Zovretá čeľusť môže spôsobiť prepätie jazyka, ktorý je hlavným artikulátorom samohlások. Spodná čeľusť by mala byť voľná, nie upnutá, pasívna. Keďže je pasívny, nemal by sa silne oprieť, biť na hrtan. Musí ho držať svaly líc a kútiky pier, samotné pery, aktívne vyslovujúce spoluhlásky.
Pery sa podieľajú na konečnej tvorbe samohlások a sú hlavnými tvarovateľmi labiálnych spoluhlások. Poloha pier ovplyvňuje farbu spevu. Úsmev pomáha rozjasniť zafarbenie. "Pysky by mali ležať na zuboch," povedal M. Garcia.
Guzel, vieš, že spevák pred spievaním hudobných diel by ste si mali pripraviť hudobný nástroj alebo presnejšie nastaviť. Čo je k tomu potrebné?
Odhadovaná odpoveď študentov: Hovorte jazykolamy, aby ste upravili svoj hlas, pre jasnejšiu výslovnosť slov, vykonajte cvičenia na rozvoj spevu, dýchania a spievania.
Učiteľ: Výborne, Guzel!
Povedz mi, prosím, prečo potrebuješ spievať na každej hodine? Alebo to možno vôbec nie je potrebné?
Odporúčaná odpoveď študenta: Je nevyhnutné spievať na každej hodine, pretože hlasivky silnejú a rastú. Hlas ako každý hudobný nástroj vyžaduje správne nastavenie.
Učiteľ: Absolútne správne. Jazykolamy oslobodzujú rečový aparát a vokálne cvičenia rozvíjajú hlasový aparát.
Praktická časť.
Učiteľ: Prechádzame k praktickej časti našej hodiny.
Výchovné a tréningové cvičenia na rozvoj rečového aparátu. (11 snímok) Učiteľ: A teraz, Guzel, navrhujem pripomenúť jazykolamy, ktoré sme sa naučili v predchádzajúcich triedach. Zamýšľaná odpoveď študenta:
Gréci išli cez rieku,
Vidí Gréka v rieke rakovinu
Polož ruku Gréka do rieky
Rakovina pre ruku gréckeho tsapu.
Odporúčania:
V jazykolame sa precvičuje správna výslovnosť spoluhlásky „P“ a pracuje sa aj na oslobodení rečového aparátu.
Ak text znie jasne a sebavedomo, môžete tempo postupne zvyšovať, no netreba zabúdať, že všetko v jazykolame nie je tempo, ale čistota a čistota výslovnosti.
Učiteľ: Kukučka kukučka
Kúpil kapucňu
Ako v kapucni
Je vtipný.
Odporúčania:
Zopakujme jazykolam na rôznych obrázkoch a s emóciami, ktoré sú vlastné postave zobrazenej na obrázku, na obrázku smiešny zajac, smutné šteniatko a veselá mačka. (12 snímok)
Učiteľ: Ďakujem, Guzel!
Po práci na vývoji rečového aparátu môžete pokračovať hlasové cvičenia pre rozvoj hlasu. Spevom sa nám hlasivky zahrejú a správne naladia.
Tréningové cvičenia na rozvoj hlasového aparátu.
Odporúčania:
Aby sa dosiahla správna tvorba zvuku v počiatočnej fáze hlasového tréningu, je potrebné častejšie ponúkať študentom cvičenie, spievajúc zvuk „m“ so zatvorenými ústami. zároveň treba uvoľniť zuby, aktivovať mäkké podnebie v miernom zívaní, zvuk poslať do hlavového rezonátora, čo v vokálnej pedagogike znamená hornú časť tváre s nosohltanovou dutinou. Posielanie zvuku do prednej časti tvrdého podnebia na korienky predných horných zubov zaisťuje jeho najlepšiu rezonanciu, vďaka ktorej zvuk získava silu, jas a let. Čím menej nosových a krčných podtónov bude pri speve, tým vyššia a presnejšia bude hlasová poloha, tým čistejšia a prirodzenejšia bude farba hlasu.
Po speve so zatvorenými ústami spievame slabiky „zo zi zo“. Len 5-6 cvikov.
Spievajúci dych by sa mal vykonávať pomerne aktívne, ale potichu, hlboko, súčasne cez nos s pocitom mierneho zívania. Spievajte jedným dychom, plynulo, jemne, zdĺhavo prechádzajte z jednej noty na druhú.
Každé ďalšie podržanie melódie sa uskutoční, keď je zvýšená o poltón. To je prirodzené pre všetky chorály bez výnimky.
Práca na dikcii a artikulácii pri učení vokálneho diela. Učiteľ: Výborne, Guzel, na poslednej hodine sme sa začali učiť pieseň „A True Friend“, text. M. Plyatskovsky, hudba. B. Saveliev. Domácou úlohou bolo naučiť sa slová piesne naspamäť.
Učiteľ: Guzel, páčila sa ti pieseň? O čom to je?
Odporúčaná odpoveď študentov: Áno! vysoko krásna pieseň o priateľstve.
Učiteľ: Pieseň je napísaná vo forme verša (3 verše a refrén). Veľkosť - 2/4.
Odporúčania: Pesnička je veselá, má charakter polky. Na základe toho dieťa nevie spievať pomaly. Nemôžete sa však nechať príliš uniesť tvrdým zvukovým útokom. Inak bude rozhovor v tonalite. Melódia v speve je hlavná vec, preto je potrebné spájať slabiku po slabike, zvuk po zvuku.
Pieseň (1 verš, potom refrén) spievame vo frázach so zatvorenými ústami na zvuk „m“. Keď už je melodický segment vypracovaný týmto spôsobom, musíte ho spievať slovami, pričom treba zachovať dizajn samohlások, ich súdržnosť, pričom spoluhlásky musia byť vyslovené jasne, krátko, bez preháňania. Činnosť a súdržnosť práce artikulačných orgánov určuje kvalitu výslovnosti hlások reči, zrozumiteľnosť slov, prípadne dikcie. A letargia v práci artikulačných orgánov je príčinou zlej dikcie. Ústa speváka by mali byť voľné a „krásne aktívne“.
Zvlášť stojí za zmienku, že pozornosť študenta by mala byť zameraná na tok a súdržnosť samohlások medzi sebou. Potom bude týmto spôsobom správne organizovaný aj tok spoluhlások, ktoré treba rýchlo a zreteľne vysloviť, „stlačiť“, ale „nestrieľať“, aby sa nepoškodil tok samohlások, teda zvuk. plynúť, netrhať kantilénu, nerobiť spev skandovaným. „Otrhaná“ dikcia škodí nielen hlasovo, ale aj umelecky. Existovať slávny aforizmus: "U dobrý spevák dobrý slovník, zlý spevák má zlý slovník“ (14 snímok)
Po takejto práci na malých častiach na zvukovej vede, na dýchaní, musíte pracovať na diele ako celku. Pokúste sa ho predviesť v plnom rozsahu (1 verš a refrén) so sprievodom klavíra, ktorý by mal byť tichý, ľahký, v žiadnom prípade neprehlušujúci hlas dieťaťa.
Zhrnutie.
Učiteľ: Zhrňme si našu lekciu.
Veľkú pozornosť sme dnes venovali rozvoju rečového a hlasového aparátu, pracovali sme na spoluhláskach v jazykolamoch a spevoch, pracovali sme na dýchaní, celkovo na zvukovej vede. Spoznajte nové pojmy.
Takže artikulačná zručnosť zahŕňa:
- zreteľná, foneticky definovaná a kompetentná výslovnosť;
- mierne zaokrúhľovanie samohlások v dôsledku spievania na skryté zívanie;
- nájdenie vysokej hlasovej polohy;
- schopnosť čo najviac natiahnuť samohlásky a vysloviť spoluhlásky veľmi krátko v akomkoľvek rytme a tempe. (13 snímok)
A aby naša práca nevyšla nazmar, doma pred zrkadlom expresívne vyslovte poetický text piesne, ktorý vám pomôže dosiahnuť výraznú zvukovú formáciu pri speve. Toto bude vaša domáca úloha.
Organizačný koniec
Výborne Guzel! Ďakujem! Zbohom. Maj sa.

Zoznam zdrojov informácií a ilustrácií. (15 snímok)
1. Aspelund D. Vývoj speváka a jeho hlasu. M., 1997.
2. Varlamov A. Kompletná škola spevu. M., 1989.
3. Varlamov A.E. "Kompletná škola spevu" Petrohrad, vydavateľstvo "Planet of Music", 2008.
4. Dmitriev A. Základy vokálnej techniky - Moskva. Hudba 1968
5. Hlasový aparát Dmitrieva A. Singera - Moskva. Muzgiz.1964.
6. Emeljanov V.V. "Fonopedická metóda rozvoja hlasu" Toolkit 1999
7. Emeljanov V.V. Vývoj hlasu. Koordinácia a školenie. SPb.1996.
8. Katser O. V. Herná metóda učenia detí spievať.- Petrohrad. vyd. "Hudobná paleta" 2008
9. Lukanin V. Vzdelávanie a výchova mladého speváka.- Leningrad. Hudba 1977
10. Morozov V. Tajomstvá vokálnej reči - Leningrad. Veda, 1967
11. Ivančenko V.N. "Triedy v systéme doplnkového vzdelávania detí" Vydavateľstvo "Učiteľ" 2002.
12. Orlová T.M., Belkina S.I. "Naučte deti spievať" Moskva 1987

Internetové stránky.
1. http://www.rockvocal.com
2. http://thelib.ru/books/pekerskaya_em/vokalniy_bukvar-read.html
3. http://www.startvocal.ru
4. http://www.musicforums.ru/vocal
5. http://www.100 vocalistov.ru
Ilustrácie
1. http://www.hvorostovsky.com/ru/photos
2. http://www.rusedu.ru
3. http://www.theplace.ru/photos/Anna_Netrebko-mid2190.html

Zhrnutie hudobnej lekcie „Vokálna a spevácka činnosť“

Hudobný režisér

MADOU "Centrum rozvoja dieťaťa - Materská škola č. 108"

Syktyvkar Yurlova Svetlana Mikhailovna,

Téma: "Nezvyčajné pozvanie" - záverečná lekcia na konci prvého štvrťroka pre deti vo veku 5-6 rokov

Vzdelávacie:

  1. 1. Upevniť vedomosti detí o správnom dýchaní, tvorení zvuku (tvoríme prirodzený zvuk, kreslíme len samohlásky), zreteľnej artikulácii, rytme v speve;
  2. 2. Opravte pojem "koncert".

vyvíja sa:

  1. 1.Rozvíjať ucho pre hudbu, zmysel pre rytmus, schopnosť rozlišovať medzi správnym a nesprávnym zvukom (vysoké a nízke zvuky, trvanie, výška, smer melódie);
  2. 2. Rozvinúť hlas, vytvoriť prirodzený zvuk, rozšíriť rozsah;
  3. 3.Rozvíjať Tvorivé schopnosti, samostatne vykonávať piesňový repertoár.

Vzdelávacie:

  1. 1. Pestovať lásku k blížnemu, vlasti, prírode, lásku k hudbe, spevu, vystupovaniu pre obecenstvo;
  2. 2. Formovať u detí správne spevácke zručnosti a schopnosti, ktoré prispievajú k výrazovému prejavu;
  3. 3. Naučte sa spievať pieseň s pomocou dospelého a samostatne, v sprievode nástroja a akopely.

Vybavenie: hudobné centrum, mikrofónový systém, multimediálna technika, prezentácia, partitúra piesne „Ver v rozprávku“, slovo a hudba L. A. Starčenka, ľahké plastové vločky na vlasci podľa počtu detí, CD s nahrávkami piesne „Materská škola je dom pre deti “, „Mama - na planéte je len jedno slovo. Mami!" slovo a hudba A. Petryasheva.

Priebeh lekcie:

Deti vstúpia do miestnosti. Pozdravte hostí. Hudobný režisér požiada, aby prišiel na plátno, upriami ich pozornosť na plátno a obálku.

Múzy. hands.: Chlapci, dostali sme nezvyčajné pozvanie. Aby sme zistili, kam sme pozvaní, musíme otvoriť toto slovo, ktorého všetky písmená sú skryté za hviezdami. Ale to môžeme otvoriť a zistiť iba plnením úloh.

Pozrime sa, aká je úloha 1. (Ponúka sa niekoľko cvičení z komplexu „Dychovej gymnastiky“ Strelnikovej A.N.: „Dlane“, „Pumpa“, „Objím si ramená“, „Otočenie hlavy“).

(Hudobný riaditeľ požiada, aby šli ku stoličkám a postavili sa ku každému dieťaťu pri jeho stoličke; po dokončení cvičení prvej úlohy otvorte 1. písmeno na obrazovke - K, nazvite to zbor).

Múzy. ruky .: Chlapci, aby sme mohli otvoriť ďalší list, musíme dokončiť druhú úlohu. Pozrime sa do obálky a zistíme, ktorá. A tu je napísané - práca na dýchaní. Na splnenie tejto úlohy nám pomôžu snehové vločky. Vezmite si každú snehovú vločku pre seba pravá ruka(ukázať), aby bola snehová vločka pred ústami. Ústa sú zatvorené, dýchame výlevkou (potichu, pokojne, ľahko).

(Úloha 2 - pracujte s dýchaním. Úloha pre deti: kým hrá melódia známej piesne „Verte rozprávke“, deti sa na začiatku každej frázy nadýchnu a fúkajú na snehovú vločku. Táto melódia je hrané na klavíri).

Hudobný sprievodca: Výborne! Splnili sme druhú úlohu a na obrazovke môžete otvoriť ďalšie písmeno. (Otvárame 2. písmeno T).

Deti si sadnú na svoje miesta.

Múzy. ruky: Poďme chlapci. Pozrime sa, aká je ďalšia úloha. A opäť nám pomôže obálka. A ďalšia úloha nám pomôže naučiť sa jasne vyslovovať slová v pesničkách.

(Deťom ponúka rozprávku „Dobrodružstvá jazyka“ z artikulačnej gymnastiky od V. Emelyanovej).

Múzy. ruky .: Takže tretí list od nezvyčajné slovo- písmeno E.

Pozrime sa na ďalšiu úlohu - aby sme správne skombinovali zvuky v speve, aby sme ich krásne vytiahli, zahráme si „A Terrible Tale“

(Deti sediace na stoličkách vykonávajú fonetické cvičenie V. Emelyanovej „Hrozný príbeh“)

Múzy. ruky.: Tu sa list otvoril. Ako sa to volá? - písmeno O.

Pozrime sa do obálky, čo tam ešte je? A tam - hra "Zoom-Zoom".

(Hra „Zoom-Zoom“ sa hrá s deťmi.

Účel hry: rozvoj rytmu, súdržnosti, pozornosti.

Priebeh hry: hudobný režisér vyslovuje slová hry - deti opakujú slová a sprevádzajú ich pohybmi.

Zoom, zoom, zoom, zoom - (kolená oboma rukami)

Je tu kontroverzia a hluk.

Kto vzal kľúče od bufetu, na polici, kde ležali sladkosti? - (striedavo na kolenách, potom pravou, potom ľavou rukou)

Múzy. ruka: Sasha? (dieťa vstane)

Deti: Sasha vzal? (rytmické vyťukávanie slov).

Sasha: Kto? ja? (urazene bije do hrude päsťami)

Deti: - Áno, ty! (tlieskanie rukami)

Sasha: - Nebral som to! (dupanie nohami)

Deti: - A kto? (tlieskanie).

(hra pokračuje s ostatnými deťmi)

Všetci: - Od bufetu nie sú žiadne kľúče! (kolená oboma rukami).

A myši na poličke zjedli cukríky.

Priblíženie -4-krát (kliknutie prstom, môžete pridať tamburínu, trojuholník)

Hádky a hluk utíchli (na kolenách oboma rukami).

Bum! (bavlna).

Bum! (bavlna)

Hudobníci: Výborne! Otvorený list. Ako sa to volá? - N. Zostali dve hviezdičky - dve písmená. Obálka obsahuje dve úlohy. Jedným z nich je skandovanie.

(Deti spievajú známy spev „Echo“.

Účel: spievanie vo veľkom rozsahu, rozvoj dynamiky zvuku.

  1. 1) Najprv si spolu zaspievajte.
  2. 2) Individuálne - požiadajte 2-3 deti.

Hudobné ruky: Otvorme list. List - R.

Tu už máme slovo. Po splnení poslednej úlohy si slovo prečítame.

(Použitá je pieseň „Verte v rozprávku“.

  1. 1. Práca na frázach a rytme (kocky) (tlieskame v pomalom tempe a v rytme piesne).
  2. 2. Spev vo frázach, postupne, jednotlivo).

Hudobný sprievodca: Otvárame 7. písmeno - C. Čo sa stalo? Aké slovo? (Deti čítajú svorne).

KONCERT - čo je to koncert? (odpoveď).

Múzy. manuál: Koncert je verejné predvedenie hudobných diel v kombinácii s vokálnymi, choreografickými a inými číslami podľa konkrétneho, vopred zostaveného programu.

Chlapci, povedzte mi, kam sme boli pozvaní?

Hudobný sprievodca: na koncert, na ktorom sa sami zúčastníme a vystúpime - zahráme piesne pre našich hostí.

Deti spievajú tri piesne:

  1. 1. "Verte v rozprávku" (syntetizátor)
  2. 2. „Materská škola“ (so sólistami s mikrofónmi).
  3. 3. „Mama – na planéte je len jedno slovo. Mami!"

Hudobný sprievodca: Koncert sa skončil, hudba zrazu utíchla.

Ale je to tak?

Zdá sa, že teraz to znie ... ... a ešte dlho bude

Ešte aby znelo pre každého z nás.

(Deti sa rozlúčia a opustia hudobnú miestnosť).