Zhrnutie vokálnej hodiny v priemernej vokálnej skupine. Téma lekcie: Návšteva kúzelníka hudby

Zhrnutie vokálnej hodiny v priemernej vokálnej skupine. Téma lekcie: Návšteva kúzelníka hudby

MBÚ DO „Dom detská kreativitač. 4"

Adresa: st. Morisa, 82a, Novokuzneck, Kemerovská oblasť

PLÁN HLASOVEJ HODINY

Spevácka inštalácia. "Kúzelné pravidlá spevu"

Vývojár:

Arysheva Svetlana Ivanovna,

vychovávateľka dodatočné vzdelanie,

vokálne a popové štúdio "Orpheus"

Novokuzneck

Smernosť: umelecký.

Téma lekcie: Spevácka inštalácia. "Kúzelné pravidlá spevu."

Cieľ: Formovanie predstáv o koncepte „Speváka“ a praktické využitie na hodinách vokálu.

Úlohy:

    Oboznámiť žiakov s pojmom „Spevácka zostava“.

    Oboznámiť sa s pravidlami speváckej inštalácie.

    Rozvíjať u detí hudobné vnímanie, hlasový aparát, sluch:

    Rozvíjať pamäť, pozornosť, myslenie, vytrvalosť.

    Pestovať záujem o vokálne umenie.

Forma vykonávania: lekcia-nácvik.

Vybavenie lekcie:

    klavír;

    Hudobné vybavenie;

    Vizuálne pomôcky;

    Zbierka poznámok;

    Zvukové záznamy.

Spôsob organizácie študentských aktivít: skupina.

Priebeh lekcie

    Organizácia času, úvod do témy:

Hudobný pozdrav.

(Učiteľ spieva: "Ahoj, chlapci!", Deti spievajú: "Ahoj, Svetlana Ivanovna!")

učiteľ: Dnes urobíme veľmi dôležitá vec- zoznámime sa s “ magické pravidlá spievanie “, od ktorého sa nedá upustiť. Ak ich budete dodržiavať, určite sa naučíte krásne spievať. Najprv vám však poviem o nastavení spevu. Chlapci, čo si myslíte, že to je?

deti: to je rovný chrbát, narovnané ramená, dobrá nálada atď.

učiteľ: Správny.

    Hlavná časť

Súprava na spev- to je správna poloha tela (trupa) pri spievaní. Aby hlas znel voľne a ľahko, nič by mu nemalo prekážať: ramená by mali byť znížené, chrbát by mal byť rovný, nie je potrebné naťahovať krk a zdvihnúť bradu vysoko (inak sa okamžite stanete ako kohút, ktorý chce každého kričať). Držanie tela a dokonca aj pohoda závisí od toho, ako držíte „telo“. Dobré držanie tela je nevyhnutné za každých okolností a najmä pri speve.

Správny spev je „ magické pravidlá spev “ a týchto pravidiel je veľa. Spočítajme, koľko ich je. Zavolám im a vy počítate (učiteľ ukazuje vizuálny materiál, ktorý znázorňuje správnu polohu v stoji a v sede pri speve).

1. Hlavné pravidlo - pri spievaní nemôžete uvoľnene sedieť ani stáť: musíte si zachovať pocit vnútorného a vonkajšieho stiesnenosti.

2. Hlavu držte rovno, voľne, neklesajte ani nehádžte dozadu, nenaťahujte si krk.

3. Postavte sa pevne na obe nohy, a ak sedíte, zľahka sa dotknite stoličky a tiež sa opierajte o nohy.

4. Pri spievaní v sede by ste mali mať ruky voľne položené na kolenách.

5. Nemôžete sedieť s prekríženými nohami, pretože táto poloha vytvára v tele zbytočné napätie.

7. Otvorte ústa široko, vertikálne.

8. Spodná čeľusť by mala byť voľná, pysky sú pohyblivé, elastické.

Koľko pravidiel ste napočítali?

deti: 8 pravidiel

učiteľ: Výborne, počítali sme správne. Teraz vieme, že existuje 8 magických pravidiel, mám však ešte jednu otázku. Prečo sa tieto pravidlá nazývajú mágia?

deti: Pretože ak budete dodržiavať tieto pravidlá, váš hlas bude znieť krásne a ľahko.

učiteľ: Správny. Teraz si zaspievajme známy chorál o sove a dodržiavajme tieto pravidlá. Sadnime si vzpriamene, ruky si položme na kolená, vyrovname chrbty.

Zbor sovy:

Sova sedela na strome

A spievala svoju pieseň U-U-U,

Aké zvláštne slová

Je to húkanie sovy!

Chlapci, dnes sme spievali novým spôsobom, pričom sme dodržiavali magické pravidlá. Myslíte si, že nám pomohli? Začali sme slobodne a krásne spievať?

deti:Áno!

učiteľ: Veľmi dobre. Teraz si zopakujme pesničku, ktorú sme sa naučili v minulej lekcii.

Vokálna a zborová tvorba nad piesňou „Far from Mom“, učenie sa druhého verša.

3. Výsledok hodiny. Reflexia

Vychovávateľ: Chlapci, zhrňme si našu lekciu. Čo nové sme sa dnes naučili?

deti: Oboznámili sme sa s čarovnými pravidlami spevu.

Vychovávateľ: Koľko je týchto pravidiel? Povedz mi ich?

Výborne, dnes ste odviedli dobrú prácu. Poďme sa rozlúčiť. Zbohom! (v hudobnej forme).

(Učiteľ spieva: „Dovidenia!“, Deti spievajú: „Dovidenia!“).

Použité internetové zdroje:

http: //vocalmuzshcola.ru- zdroje:

Použité knihy:

MA Mikhailova Rozvoj hudobných schopností u detí. Obľúbená príručka pre rodičov a pedagógov. Akadémia rozvoja, 1997 .

Mestské školstvo štátom financovaná organizácia

dodatočné vzdelanie pre deti

Centrum ďalšieho vzdelávania pre deti "Raduga", Soči

Popové vokály

Téma: "Cestovanie do krajiny" Melódia "

Dombrovská Julia Jurjevna

Danilenko Svetlana Vasilievna

Vysvetľujúca poznámka

Úžasný hudobný nástrojľudský hlas... Každý z nás je ním obdarený. A ako jedinečne znejú hlásky detí, ako radi spievajú a vystupujú doma pre rodičov aj na prázdniny. To im dodáva sebavedomie, rozvíja estetický a umelecký vkus.

Keď prídu na prvú hodinu vokálu, stále nevedia, čo majú robiť. A od prvej hodiny je veľmi dôležité odhaliť žiakom krásu hudby, ukázať, ako je potrebné ovládať prostriedky vokálna expresivita, hudobné a rytmické schopnosti, ktoré pomáhajú deťom slobodne a slobodne zostať na javisku, ktoré si dnes nemožno predstaviť ako interpreta popová pieseň nemá choreografické a herecké schopnosti, čo vám umožňuje živšie a výraznejšie sprostredkovať postavu publiku prednesené piesne, získať vedomosti hudobná gramotnosť... A najdôležitejšie je ovplyvniť emocionálnu a následne aj motivačnú stránku osobnosti na vokálne hodiny.

Novosť a relevantnosť vývoja.

Rozvoj tejto hodiny je spôsobený hľadaním optimálnych foriem práce s deťmi v systéme doplnkového vzdelávania. Vyučovacia hodina prebieha formou hry - cestovania, ktorá prispieva k emocionálnej komunikácii žiakov, rozvíjaniu ich tvorivej fantázie. Každé dieťa nachádza príležitosť na tvorivé sebavyjadrenie osobnosti prostredníctvom realizácie individuálnych a skupinových úloh. Táto lekcia pomáha učiteľovi získať počiatočné pochopenie hudobné schopnosti novoprichádzajúcich žiakov, ako veľmi milujú hudbu a chcú sa naučiť krásne a správne spievať, ako veľmi je obdarený schopnosťou a túžbou po kreativite, rozvíjaní svojich hlasových schopností.

Ešte jeden charakteristický znak tento rozvoj lekcie je koordinovaná činnosť všetkých oblastí činnosti pri výcviku v vokálne štúdio(spev, hudobné a rytmické pohyby, choreografia, herectvo) zamerané na dosiahnutie spoločného cieľa.

Pri zostavovaní metodického vývoja boli použité tieto metódy:

metóda „predbiehania“ a „návratu“ k odovzdanému materiálu;

spôsob komunikácie;

metóda improvizácie;

spôsob dramatizácie.

Všetky metódy spolu úzko súvisia. To pomáha učiteľovi udržiavať počas hodiny takú potrebnú živú komunikáciu medzi učiteľom a deťmi, ktorá uľahčuje prechod z jednej fázy hodiny do druhej, pretože je emocionálnej povahy a spôsobuje, že deti cítia pocit radosti. Tento proces vnímania informácií je najúčinnejší.

Vyučovacia hodina je štruktúrovaná tak, že učiteľ môže pre žiakov nepozorovane vykonávať kontrolu nad efektívnosťou realizácie vývoja tejto hodiny, keďže na poslednom stanovišti cesty sa sami prejavia v herná forma, do akej miery sa realizujú ciele a zámery stanovené učiteľom.

Úloha a miesto vyučovacej hodiny vo vzdelávacej trase žiakov, praktický účel vyučovacej hodiny.

Deti majú na tejto lekcii možnosť zoznámiť sa so všetkými časťami programu, podľa ktorých budú počas celého kurzu trénované na pop vokály.

Očakávané výsledky.

Pozitívny prístup detí k vokálne lekcie,

Praktický význam rozvoj vzdelávania lekcie je, že sa dá aplikovať v kruhová práca, v bežných školách, Paláce detskej tvorivosti, kultúrne domy.

Cieľ:

ÚČEL: vytváranie podmienok pre zaradenie detí do systému kontinuálnej hudobnej a estetickej výchovy prostredníctvom vyučovania vo vokálnom štúdiu.

Úlohy:

    oboznámenie detí hravou formou so základnými pojmami piesňového žánru;

    rozvoj počiatočných zručností na prípravu hlasového aparátu na hlasový výkon;

    rozvoj kognitívnej činnosti detí;

    pomoc estetická výchova deti;

    vytvárať v deťoch atmosféru radosti z komunikácie a úspechu v tíme.

Vybavenie:

Multimediálny projektor, plátno, notebook (počítač), hudobná aparatúra (paluba na minidisky), klavír, konferenčný stolík, stoličky pre deti, truhlica, stavať, "Kúzelná palička.

Vek detí: 7 - 8 rokov

Plán lekcie:

    pozdravujem

    Známosť

    Príprava na "cestu"

    Stanica "Notki"

    Stanica "Major a Minor"

    Stanica "Teatralnaya"

    Stanica "Grace"

    Stanica "Scéna"

    Zhrnutie výsledkov lekcie. Odhalenie nálady detí.

    Rozlúčka.

Priebeh vyučovacej hodiny.

Pred začiatkom vyučovacej hodiny sa v nahrávke pustia detské pesničky. Chalani sa zoznamujú s brožúrkou. Deti zaujmú svoje miesta v hľadisku. (snímka číslo 1)

1. Organizačný moment. pozdravujem.

učiteľ: Dobrý deň, priatelia! Chcete navštíviť rozprávkovú hudobnú krajinu? Kde sú úžasní študenti a milí učitelia, kde učenie nie je nudné, nie je ťažké, ale zábavné a úžasné? Na svete je taká krajina, volá sa

"Melódia"! (snímka číslo 2)

2. Známosť

učiteľ: Predtým, ako sa vydáme na našu cestu, poďme sa s vami zoznámiť. Volám sa Yulia Yurievna. Ako sa voláš?

Deti odpovedajú jeden po druhom.

učiteľ:

Tak sme sa stretli. Teraz sa pozdravme.

Náš pozdrav bude trochu nezvyčajný, hudobný. presne tak

pozdraviť v krásnej krajine "Melody".

Hudobný pozdrav: "Dobré popoludnie"

Ukážte učiteľa.

Deti spolu s učiteľom predvedú pozdrav.

učiteľ: Výborne, odviedli ste skvelú prácu.

Teraz sa môžeme vydať na cestu. Zoberme si so sebou to podstatné: žiarivý úsmev a dobrú náladu. hlavným cieľom našej cesty - vidieť, aká krásna je hudobná krajina, akí hrdinovia ju obývajú.

3. Príprava na „cestu“

učiteľ: Pre magická cesta a sú potrební magickí asistenti: báječná obrazovka, magický kľúč a mimoriadny vlak. Máme rozprávkové plátno, sami vytvoríme mimoriadny vlak. Ja budem lokomotíva a vy budete prívesy. Poďme sa teraz postaviť a pokúsime sa zobraziť skutočný vlak.

Učiteľ vezme vlajku a píšťalku. Deti predstavujú vlak.

učiteľ: Teraz sme pripravení! A ako sa dostaneme do krajiny "Melody"?

Učiteľ vyberie z rakvy husľový kľúč

učiteľ: vies co to je?

Odpovede detí

učiteľ: Presne tak, je to husľový kľúč. Pomôže nám otvoriť cestu do krásnej krajiny "Melody".

Učiteľ pripevní husľový kľúč na notovú osnovu.

Na obrazovke sa otvoria dvere (snímka číslo 3) a deti vidia mapu krajiny „Melody“ (hrajú sa báječná hudba) (snímka číslo 4)

učiteľ: Cesta je otvorená, cesta začína.

Ale čo je to cesta bez vtipnej piesne? Aby bola cesta zábavnejšia, zaspievam pieseň a vy sa snažte zapamätať si jednoduché slová piesne a spievajte so mnou. Pamätaj.

Refrén:

Chuh-chuh-chug, tu-tu-tu,

Biele jahňatá

Vyfukuje na cestách

Lokomotíva-chyba.

Výborne, ide vám to skvele! Teraz nás s vtipnou pesničkou určite nechajú prejsť hudobná krajina! Zaspievam verš a s refrénom sa náš vlak pohne. Refrén je začiatkom pohybu. Takže, pripravte sa! (snímka číslo 4, 5)

Deti sa spolu s učiteľom začnú pohybovať po publiku. Znie hudba, učiteľ spieva pieseň: (plus 1 verš a refrén piesne „Locomotive-bug“)

Vlak zastavuje. Na obrazovke je malý domček s oknami. (snímka číslo 6)

4. Stanica "Notki"

učiteľ: Naša prvá zastávka. Pozrite sa chlapci, aké úžasné

dom. V tomto dome žije 7 veľmi priateľských nájomníkov.

Poznáte ich mená a kto býva na akom poschodí?

Odpovede detí (Do, re, mi, fa, salt, la, si).

učiteľ: Správny! Na prízemí je poznámka „DO“.

Okno domu na prvom poschodí sa otvorí a deti uvidia poznámku „DO“

učiteľ: V krajine "Melody" je poznámka "DO" symbolom láskavosti a priateľstva. Táto poznámka vám pomôže nájsť veľa priateľov. Chlapci, poznáte pesničky o priateľstve?

Deti nazývajú piesne o priateľstve („Silné priateľstvo“, „Keď sú moji priatelia so mnou“ atď.)

učiteľ:"RE" býva na druhom poschodí

Okno domu sa otvorí a deti uvidia poznámku „RE“

učiteľ: To je radosť z tvorivosti, práce. Myslíte si, že na to, aby ste krásne a správne spievali, treba PRAVIDELNE veľa pracovať?

Odpovede detí

učiteľ:Áno, spev je pravidelná činnosť a veľa práce. Poďme zistiť, a kto s nami býva na 3. poschodí - nota "MI", čo znamená Svet piesne.

Okno domu sa otvorí a deti uvidia poznámku „MI“

Existujú rôzne piesne: ľudová pieseň a pieseň vytvorená skladateľmi a básnikmi. A s týmito skladbami nás bude môcť v budúcnosti oboznámiť aj nota „MI“.

Povedz mi, kto býva na ďalšom poschodí?

Odpovede detí

učiteľ: Správny! Poznámka „FA“.

Okno domu sa otvorí a deti uvidia poznámku „FA“

V mojej krajine všetci veľkí fantazeri a vynálezcovia.

Okno domu sa otvorí a deti uvidia poznámku „SOĽ“

učiteľ: Tu sme na podlahe "SOĽ". U nás to znamená spoluprácu, dohodu, spolutvorbu. Tieto vlastnosti sú veľmi dôležité, keď obyvatelia krajiny spievajú zborovo. Ale u nás sa učia spievať po jednom. Takýto spev sa nazýva sólový a takýto interpret je sólista.

učiteľ: Poznámky k podlahe "LA". ZEM ... Táto poznámka predstavuje svojim priateľom, čo sa deje na našej zemi. Hovorí o rôznych udalostiach.

Okno domu sa otvorí a deti uvidia poznámku „SI“.

učiteľ: Posledným obyvateľom domu je poznámka „SI“. SI je sila. Sila kreativity, sila predstavivosti, sila priateľstva.

Sú medzi nimi háčiky.

No povedz im -

deti: Do, re, mi, fa, salt, la, si!

učiteľ: A teraz naopak -

deti: Si, la, soľ, fa, mi, re, robiť.

učiteľ: Aby si sa s nimi spriatelil,

Musíme sa naučiť hudbu.

Otvorí sa vám úžasný svet

Ak ovládate noty.

Ocitnete sa v magickom svete -

Budete s nimi spievať!

Budete priatelia s poznámkami -

Budete žiť hudobne.

Ži bez hudby, priateľ môj,

Nikto na svete nemohol.

Tak sme spoznali sedem nových priateľov. Určite sa s nimi stretneme, ale zatiaľ sa vydávame na cestu za hľadaním nových priateľov.

Deti sa spolu s učiteľom začnú pohybovať po publiku. Znie hudba, učiteľ spieva pieseň: „Lokomotíva-chrobák“. (Plus notový refrén) (snímka číslo 7)

Vlak zastavuje. Na obrazovke je jednoposchodový útulný dom. (snímka číslo 8)

5. Stanica "Major a Vedľa"

učiteľ: Naša druhá zastávka. A skončili sme s vami dvoma bratmi, s ktorými sa, dúfam, spriatelíme. A volajú sa Major a Minor. A teraz vám chcem predstaviť nádhernú rozprávku. Boli raz dvaja bratia: Major a Minor. Major bol hlavný a vedľajší vedľajší. Starší brat sa vždy bavil:

Som hlavný spôsob: radostný, energický!

A mladší bol smutný a vzdychal:

Dlho som bol smutný, pretože som maloletý.

Napriek tomu rôzne povahy, bratia sa nikdy nehádali a žili spolu. Potom jedného dňa išli do lesa na huby a bobule a stratili sa ...

Ach, stratíme sa, spadneme do jamy, zvolal maloletý. Nikdy sa nedostaneme z tohto lesa...

Prečo plačeš, upokojoval ho jeho starší brat. Nesmúťte, ale radšej spievajte pieseň!

Hrá pieseň: Som molová stupnica, je tam dlhý rad smutných zvukov, spievam smutnú pieseň a teraz revem ...

Pieseň sa ukázala ako veľmi smutná v mol. Smútil s ním celý les, tráva smutne šumela, stíchol vetrík, stíchli aj vtáky. A slnko sa schovalo za mrak zo smutnej piesne maloletej.

Nie, brat, to nebude stačiť! - zvolal major. Nechajte ma spievať!

A major zaspieval svoju pieseň: Všetci sme sa stali nepravdepodobnými, ukázala sa stupnica. Nie jednoduché - hlavné, radostné, energické.

Les vyrástol, slnko vykuklo, vtáčiky veselo štebotali a spievali staršiemu bratovi majorovi.

Poď, brat, zábavnejší krok! Pozrite sa, ako jasne svieti slnko, ako štebotajú vtáky! Počuješ? Potok šumí! Toto je smer, ktorým musíme ísť!

Tak sa bratia dostali z lesa s veselou pesničkou!

Páčila sa vám rozprávka?

Ako sa teda volajú dvaja hudobní bratia?

Odpovede detí (hlavné a vedľajšie).

Na obrazovke pri dome sa objavia dvaja ľudia. (snímka číslo 9)

učiteľ:Čo si myslíš, že môžeš vykonávať pohyby na hudbu hlavného? A molová tónina?

(Major - aktívne: tlieskanie, skoky atď., moll - plynulé.) Teraz budeme hrať hru. Striedavo bude znieť hudba. Keď počujete dur, budete musieť tlieskať rukami, hneď ako zaznie molová - kývajte rukami zo strany na stranu nad hlavou. Je úloha všetkým jasná? Pozrime sa, kto z vás je najpozornejší!

Hrá sa hra, znie rôznorodá hudba.

učiteľ: Výborne, všetci ste sa naučili, ako sa vysporiadať s náladou hudby, čo znamená, že ste sa spriatelili s Majorom a Minorom. Naša cesta však pokračuje a mimoriadny vlak opäť vyráža na cestu.

Deti s učiteľom opäť tvoria vláčik a s pesničkou „choď na cestu“. Zvuky hudby (plus refrén "Locomotive-bug").

Deti spievajú s pani učiteľkou. (snímka číslo 10)

Vlak zastavuje. Na obrazovke je dom - stanica. (snímka číslo 11)

6. Stanica "Teatralnaya"

učiteľ: Zastavili sme sa na tejto stanici z nejakého dôvodu. Každý, kto vystupuje na javisku, či už je to herec, hudobník alebo spevák, dáva publiku nielen svoju kreativitu, ale aj emócie. Viete, čo sú emócie?

Odpovede detí: radosť, smútok, smútok, obdiv atď. A ako môžeme tieto emócie sprostredkovať? Intonácia hlasu a mimika (mimika)

učiteľ: Teraz prečítam text piesne, ktorá je nám už známa, a vy budete pozorne počúvať a potom odpoviete, podarilo sa mi intonáciou hlasu a mimikou vyjadriť charakter a obsah textu?

Učiteľ číta riadky mimo charakter, smutné a zdĺhavé.

učiteľ: Za oknom plávajú polia a lesy,

Ideme tam, kde nás čakajú zázraky

A svieti slnko a svieti rieka

A náš vláčik letí tak rýchlo.

Nie, nemohol som vyjadriť náladu, pretože text je z veselej, energickej piesne. A Alexander to napísal a jeden z našich priateľov, major, mu pomohol. Poďme sa s vami zabaviť pri čítaní riadkov?

Deti sa snažia repliky vyslovovať veselo, vrúcne, nahlas. (snímka číslo 12)

učiteľ: Výborne a vy ste sa s touto úlohou vyrovnali. Je čas pohnúť sa ...

Deti sa spolu s učiteľom začnú pohybovať po publiku. Znie hudba. Deti pri spoločnom speve s pani učiteľkou „Lokomotíva-chrobák“ (plus refrén). Vlak zastavuje. (snímka číslo 13)

7. Stanica "Grace"

Na obrazovke tancujúce dievča. (snímka číslo 14)

učiteľ: Aby nás bavilo spievať

Potrebujeme vlastniť telo.

Všetci pod pieseň na tanec,

Dobyť spevom a tancom.

Keď spevák spieva na pódiu, musí nielen dobre spievať, ale musí sa vedieť aj krásne hýbať. Na stanici „Grazia“ sa pokúsime naučiť pár tanečných pohybov, ktoré sa vám pri vystúpeniach určite budú hodiť. A s tým nám pomôže rušeň z "Romashkova". Buďte pozorní, počúvajte hudbu a opakujte pohyby za mnou a magickými asistentmi na obrazovke.

Na obrazovke rozprávkových hrdinovšou tanečné pohyby... Deti sa s pomocou učiteľa snažia zapamätať si a opakovať pohyby.

(snímka číslo 15, 16, 17)

učiteľ:úžasné! Ste naozajstní tanečníci. Všetky tvoje pohyby sú skvelé. Na ďalšej stanici sa určite budú hodiť. A opäť na ceste.

Deti sa spolu s učiteľom začnú pohybovať po publiku. Znie hudba. Deti spievajú s učiteľom (plus refrén). (snímka číslo 18)

8. Stanica "Scéna"

Scéna je na obrazovke. (snímka číslo 19)

učiteľ: No, chlapci, dorazili sme na jednu z najdôležitejších staníc v krajine "Melody" - stanicu "SCENA". Každý, kto sa dostane na túto stanicu, sa stane skutočným umelcom. A naozajstný priateľ stáva sa mikrofónom.

Pozrite sa pozorne a povedzte: "Koľko mikrofónov je v našej triede?"

Odpoveď detí (10).

učiteľ: Ste veľmi pozorní a počítate správne - je ich presne 10. Pozrite sa, ako sa usmievajú a tešia sa, že budú vo vašich rukách, ale ...

Ale aby bol mikrofón skutočne pomocníkom interpreta, musíte ho vedieť používať. Ako by ste podľa vás mali používať mikrofón?

Odpoveď detí

učiteľ: Máte zaujímavé návrhy. A v mnohom máš pravdu. Ako so všetkými priateľmi, aj s mikrofónom sa musí zaobchádzať opatrne.

Nemusíte kričať do mikrofónu, ale nemusíte len bzučať.

Do mikrofónu treba spievať jasne, zreteľne a čisto, aby zazneli všetky slová a nedochádzalo k klamstvu.

Nebojte sa mikrofónu. Najprv vaše vlastný hlas nebude sa zdať váš, pretože mikrofón má tendenciu skresľovať zvuky.

Nedržte mikrofón za hlavu, inak bude zvuk tlmený.

To však nie je všetko.

Držte mikrofón v jednej ruke. 4 prsty by mali dať všetko dohromady hore a palec dole. Mikrofón by vám nemal zakrývať tvár a mal by byť umiestnený vo vzdialenosti 5-10 centimetrov. Zvuk by mal zasiahnuť stred mikrofónu.

Takže dúfam, že ste teraz vyzbrojení znalosťami a ste pripravení s nimi pracovať

mikrofón.

Počas celého príbehu učiteľ predvádza správnu manipuláciu s mikrofónom.

učiteľ: Teraz si skúsime zaspievať pesničku s mikrofónmi, spomenieme si, ako sme sa učili byť hercami na stanici Teatralnaya a pohyby, ktoré sme sa naučili, keď sme boli na stanici Grazia. Ak budeme pozorní, dostaneme skutočné vystúpenie malých umelcov.

Učiteľ rozdá mikrofóny všetkým deťom. Znie hudba. Deti spolu s učiteľkou predvádzajú pieseň „Hmyz parný lokomotíva“ a snažia sa vo svojom vystúpení spojiť emócie, pohyby, správne narábanie s mikrofónom.

(snímka číslo 20, 21, 22, 23, 24, 25)

9. Zhrnutie výsledkov vyučovacej hodiny. Odhalenie nálady detí. (snímka číslo 26)

učiteľ: Naša dnešná cesta sa teda skončila. Ale v krajine "Melody" je stále veľa, veľa zaujímavých vecí. Dobiehanie vokálna kreativita, budete sa môcť o tejto krajine dozvedieť viac a viac. Užili ste si naše dobrodružstvá?

Odpovede detí

učiteľ: Vieš, že si ťa naši noví priatelia tak obľúbili, že ti dali darček.

Učiteľ dostane hudobná skrinka... Krabica sa otvorí. Znie magická hudba.

učiteľ: Táto krabička obsahuje viacfarebné noty, pomocou ktorých si dnes poskladáme našu skutočnú MELÓDIU. Ak sa vám náš výlet páčil, boli ste zábavní a zaujímaví, vyberte si poznámku z krabice a pripevnite ju na palicu, kde sa nachádza husľový kľúč, ktorý nám otvoril dvere do krajiny „Melódia“.

Deti si robia poznámky a pripájajú ich k personálu.

10. Rozlúčka.

učiteľ:

Pozrite, akú úžasnú hlavnú melódiu máme.

Áno, z komunikácie s hudbou sme sa dnes stali o niečo krajšími a láskavejšími. Prineste tieto pocity do nášho sveta a bude lepšie! Boli ste úžasní spoločníci, sľubte, že nezabudnete na cestu do hudobnej krajiny "Melody". Som veľmi rád, že som ťa dnes stretol. Ďakujem mnohokrát. Až nabudúce, priatelia!

„Ak máte talent, podeľte sa oň s ostatnými! Ak viete, čo povedať tomuto svetu, povedzte to! Ak tvoja duša spieva, spievaj!"

Natália Kňažinskaja

Úvod.

Spev priaznivo pôsobí na rozvoj hlasu a pomáha budovať plynulú a neprerušovanú reč. Skupinový spev je účinným prostriedkom na odbúranie stresu a harmonizáciu osobnosti. Pomocou skupinového spevu možno jednotlivca prispôsobiť náročným podmienkam alebo situáciám. Pre deti s poruchami reči je spev jedným z faktorov na zlepšenie reči. Pre deti všetkých vekových kategórií sú hodiny vokálneho združenia zdrojom oslobodenia, optimistickej nálady a sebavedomia. Program poskytuje formovanie zručností spevácke aktivity a zlepšenie špeciálnych vokálnych a javiskových schopností. Postupom času sa spev pre dieťa stáva estetická hodnota, ktorá obohatí celý jeho budúci život.

Popis materiálu: mnou prezentované zhrnutie vokálnej hodiny je určené pre prácu so seniorským súborom (13-14 rokov). Téma hodiny: „Koncertné aktivity“. Tento materiál je ponúkaný učiteľom ďalšieho vzdelávania a hudobných režisérov v kultúrnych domoch.

Téma: „Koncertná činnosť ako jedna z metód aktívne učenie»

Cieľ: Zvýšiť adaptačné schopnosti tela dieťaťa úspechom alebo neúspechom pri vystupovaní pred publikom.

Úlohy:Výchovné: naučte sa byť istý na javisku v akejkoľvek nepredvídanej situácii.

Rozvíjanie: podporovať rozvoj speváckych zručností, javiskových zručností.

Výchovné: formovať stanovovanie cieľov, rozumne posúdiť svoje silné stránky, situáciu v hale.

Rekonvalescent: vytvorenie systému prevencie a nápravy zdravia detí prostredníctvom rozprávania sa s publikom.

vybavenie, didaktický materiál:

Klavír, hudobná aparatúra.

Plán lekcie:

1. Organizačný moment.

2. Opakovanie preberanej látky.

3. Kreatívna časť

4. Zhrnutie.

PROCES LEKCIE:

1. Organizačný moment (2 min.)

pozdravujem. Nálada na dobrú náladu, zoznam poradia vystúpení.

učiteľ:Dobrý deň, moji priatelia! Prišli ste dnes všetci?

Odpoveď detí (kontrola prítomných)

Som veľmi rád, že vás vidím a dúfam, že ste s nimi prišli do triedy aj vy dobrá nálada... Navyše, dnes máme veľmi zaujímavý a zodpovedný deň. A aby sme nezatienili našu lekciu, chcem vám pripomenúť, čo potrebujete:

Buďte zdvorilí k publiku v sále, nechodte počas vystúpenia ostatných účastníkov;

Dávajte pozor, aby ste si nezašpinili koncertné kostýmy;

Sami nezapínajte ani sa nedotýkajte žiadneho zariadenia;

Do zásuvky nevkladajte perá, sponky do vlasov, sponky na papier ani iné cudzie predmety.

· Ak je kábel poškodený, nepoužívajte elektrické spotrebiče.

2. Opakovanie preberanej látky (10 min.)

učiteľ:Pokračujme s hlasovou rozcvičkou.

Cvičenie číslo 1

Spievanie ma-e-e-o-oo na jednu notu (chromatický pohyb nahor)

Cvičenie číslo 2

Spievajte po slabikách „spievam“ za zvukov T53 pohybom nadol.

Cvičenie číslo 3

Spievame áno-áno-áno-áno-áno-áno-áno-áno pozdĺž chromatického pohybu nahor a nadol.

Cvičenie číslo 4

Zo zvukov T53 v pohybe nadol spievame slabiky „Noc svietila“.

Cvičenie číslo 5

Spievajte "Tu idem hore, tu idem dole"

Cvičenie číslo 6

Do-re-do; do-re-mi-re-do; do-re-mi-fa-sol-fa-mi-re-do. Spev je spievaný chromatizmom.

Cvičenie číslo 7

Spievame slabiky „Ideme“ na zvuky T53 pohybom nadol.

Cvičenie číslo 8

Za zvukov T53 počas vzostupného pohybu spievame da-de-di-do-do; bra-bra-brie-bro-bru; za-ze-zi-zo-zu.

Cvičenie pre artikulačný aparát:

Cvičenie číslo 9

Spievame jazykolam "Pod kopytami, po poli letí prach"

Cvičenie číslo 10

Hovoríme jazykolam "Kukučka ušila kukučku, kukučka v kuklo je strašne vtipná"

Cvičenie číslo 11

Cvičenie na zahriatie hlasiviek:

Deň sám, deň. Každá slabika sa spieva na jednu notu. Cvičenie sa vykonáva v mierke v závislosti od rozsahu hlasu.

Po úplnom spievaní prechádzam k metóde aktívneho vyučovania, ktorú som vyvinul:

Cvičenie zamerané na sebapotvrdenie a pozitívny prístup, prispievajúce k úspešnej sebarealizácii:

Počas celej triády spievajte zborovo durovej stupnice hore-dole: "Spievam, dobre spievam!"

Potom prejdeme k opakovaniu diel zameraných špeciálne na tento koncert alebo konkurencia. Ak ide o reportážny koncert, uzatvárame ho generálkou z celého vokálneho štúdia. Funguje tu aktívna vyučovacia metóda „Poďme si spievať“. Vystupujeme v zbore, aby sme posilnili pozitívne emócie.

4. Kreatívna časť (30 - 35 min)

5. Zhrnutie hodiny (4 min.)

Aktívna metóda učenia je ideálna na zhrnutie. Sad". Namiesto dreva môžete urobiť krok na stupnici a namiesto citrónov a jabĺk si všimnite trvanie.

učiteľ:Ďakujem chlapci. Do ďalšej triedy.

Použité knihy.

1. Dubrovskaya S. V. Slávne dychové cvičenia Strelnikova. - M .: RIPOL classic, 2008.

2. Emelyanov V. V. Vývoj hlasu. Koordinácia a školenie. - Petrohrad: Vydavateľstvo "Lan"; Vydavateľstvo "PLANET OF MUSIC", 2007.

3. Žavinina O., Zats L. Hudobná výchova: hľadá a nachádza // Umenie v škole. - 2003. - č.5.

4. Morozov VP Umenie rezonančného spevu. Základy teórie a technológie rezonancie. - M., 2002.

5. Psychoterapeutická encyklopédia. - SPb: PETER, 2000.

6. Razumov A. N., Ponomarenko V. A., Piskunov V. A. Zdravie zdravý človek... - M., 1996.

Saranskaya Daria Antonovna
Vzdelávacia inštitúcia: MOU Lýceum č. 11 Vorošilovský okres Volgograd
Stručný popis práce:

Dátum zverejnenia: 2017-08-07 Zhrnutie vokálnej lekcie ( usmernenia pre učiteľa) Saranskaya Daria Antonovna Toto zhrnutie lekcie má pomôcť učiteľovi pri organizácii hodiny.

Zobraziť Certifikát publikácie

Lekcia sa koná vzdelávací program"Vocaletto" 1 rok štúdia. Toto školenia určené na dôsledné formovanie speváckych a interpretačných schopností.

Školiaca hodina je určená na 2 akademické hodiny s vokálny súbor„Vocaletto“ (10 osôb) 1. ročník štúdia. Študenti vo veku 7-17 rokov. Nábor do združenia sa uskutočňuje na základe želania.

Ciele lekcie:

1.tvorba žiakov vystupujúcich vok zručnosti a schopnosti.

2.vytváranie prostredia, v ktorom žiak prežíva ra senzácia

vykonávanie slobody a tvorivého pohodlia.

Úlohy:

  1. rozvoj speváckych zručností (rozumej udržateľný spev

dýchať podpora, rovnomernosť zvuku v celom rozsahu hlasu,presná intonácia, melodickosť, melodickosť hlasu, jasná a jasná dikcia, správna artikulácia).

  1. ustálená intonácia jednohlasného spevu

4.zručnosti práce s fonogramom, mikrofónom

Vyučovacie metódy: vysvetľujúce a názorné, reprodukčné, praktické

Forma organizácie školenia: individuálne, skupinové

Vybavenie: klavír, hudobné centrum, mikrofón, klavír, CD disky, fonogramy mínus, plus predstavenie "O džeme", "Tri želania", "Lýceum", písomky - texty piesní

Etapy a načasovanie lekcie

1 lekcia - 1 hodina 30 minút

ja.Organizačná etapa ... Kontrola pripravenosti na lekciu. Správna poloha pri speve - 2 min;

II.Prípravná fáza : gymnastika artikulačného aparátu, fonetické cvičenia, dychové cvičenia, vokálno - intonačné cvičenia - 14 min.

III.Etapa osvojovania si nových poznatkov - učenie sa spevu kánonu - 12 min

IV.Hlavné pódium- práca na repertoári (práca na

zvuková výchova, zvuková veda, nad čistotou intonácie, nad výrazným spevom, nad dvojhlasom).

1.Spev piesní "O lekvári", "Tri želania", sprevádzané o

klavír a a capella - 8 min

2. Práca so sólistami - 4 min

3. Spievanie pesničiek na soundtrack "mínus" - 8 min

4. Spievanie piesní s mikrofónom - 8 min

Dynamická pauza - medzi skladbami 10 minút na odpočinok - relaxácia,

Telesná výchova

5. Práca na pohyboch v piesni „O džeme“ – 5 min

6. Opakovanie piesne „Lýceum“ – 5 min

V ... Reflexné štádium: sebahodnotenie detí o ich výkone,

Emocionálny stav – 2 min

Vi. Záverečná fáza: spievanie piesní od začiatku do konca

Soundtrack s pohybmi. Zhrnutie, chyby a úspechy

Každý študent - 10 minút

Vii. Záverečná fáza : domáca úloha, správa o ďalšom

Lekcie - 2 min

ja Organizačná fáza :

- stretnutie detí;

- kontrola prítomných;

- Správna poloha pri speve: vzpriamene, hrudník voľný, ramená otočené a spustené dole, dobrý dôraz na obe nohy, voľné ruky. Hlavu držte rovno. Zdvíhanie hlavy silne napína predné svaly krku a sťahuje hrtan. Tvár by mala byť bez grimás. Úsmev na tvári vytvára pocit nadšenia potrebné na lekciu.

Prípravné cvičenia.

II ... Prípravná fáza: Skôr ako začnete spievať, pripravme si hlasový aparát. Každú hodinu začíname artikulačnými a dychovými cvičeniami, intonačnými a fonetickými cvičeniami. Čo súvisí s artikulačným aparátom? ( jazyk, pery, tvrdé a mäkké podnebie, spodná čeľusť.)

Artikulačná gymnastika

Gymnastika jazyka

Štyrikrát si zľahka zahryznite do špičky jazyka zubami. Vystrčte jazyk do neúspechu a dôsledne zľahka hryzte špičku jazyka.

Zahryznite si do jazyka striedavo pravou a ľavou stranou. zubami, akoby som to žuval.

Nechajte svoj jazyk pohybovať krúživými pohybmimedzi perami a zubami s zatvorené ústa... To isté protipozitívny smer.

- Položte jazyk na hornú peru, spodnú peru, vpravo kvíliace líce, v ľavé líce, snažiac sa ich prepichnúť skrz naskrz.

Gymnastika pier:

Zahryznite si spodnú peru, hornú peru, vtiahnite líca ahryzte ich vnútorný povrch bočnými zubami.

Intonačno-fonetické cvičenia.

1. Východisková poloha: ústa sú čo najviac otvorené pohybmi čeľuste dopredu a dole. Cvičenie spočíva v silnej, aktívnej výslovnosti spoluhlások v nasledujúcom poradí: W, S, F, K, T. P, B, D, G. V, Z, Zh. Každá hláska sa vyslovuje štyrikrát.

2. Postupnosť samohlások: A, E, I, O, U.

3. Východisková pozícia je rovnaká ako v cvičení 1.
Hlavným prvkom cvičenia je posuvná vzostupná a klesajúca intonácia s ostrým prechodom z hrudného do falzetového registra a z falzetu do hrudníka s charakteristickou zlomeninou hlasu.

Oo ~ oo, oo ~ oo, oo ~ ach.

Jazykolamy:

1. Býk je tupo pysk, býk tupo pysk, býkov biely pysk bol tupý.

2. Ako na kopci na kopci žilo 22 Yegorkov. Jedna Egorka, dve Egorky atď.

Dychové cvičenia.

- Ako začína proces spevu? ( s nádychom)

- Kam smerujeme vzduch pri nádychu ( v bruchu). Telo je voľné, ramená sú spustené.

1. Nafúknite Balón(nadýchnite sa nosom, zafixujte dych, vydýchnite na CCC, vzduch vyjde, lopta zostane.)

2. Krátky nádych do brucha, krátky výdych do „kyšu“, „ticha“.

3. Jazda na motorke (paže vystreté vpred, nádych - protipohyb rúk, bartack, výdych na RRRRRRR).

4. Nohy na šírku ramien, ruky na úrovni ramien, pokrčené v lakťoch paralelne k sebe. Lakte spájame s nádychom, lakte do strán, bartack, telo dole. Výdych na "Ha"

5. Cvičenie na aktiváciu práce prednej brušnej steny na zvuky "k" a "g".

Pozornosť učiteľa by sa mala zamerať na:

- sloboda svalov

- správne držanie tela;

- schopnosť nadýchnuť sa a výdych je vhodné rozložiť;

- činnosť rezonančného systému;

- všeobecná zrozumiteľnosť reči;

- rytmická presnosť.

Vokálne a intonačné cvičenia.

Ciele vokálnych a intonačných cvičení:

Formovať zručnosť udržiavať tón v rovnakej výške, rovnakej hlasitosti alebo s rôznymi nuansami, čo trénuje spevové dýchanie
tvoriť správnu artikuláciu konkrétnej samohlásky
dosiahnuť istotu v útoku zvuku
objasniť intonáciu v momente zvukového útoku
zostaviť unisono

Všetky cvičenia sa vykonávajú vo vzostupnom a zostupnom chromatickom poradí (v rozsahu la m - fa 2)

1. Spev so zatvorenými ústami prispieva k vyrovnaniu timbrálneho zvuku, sluchovému ladeniu. Cvičenie sa spieva s mierne otvorenými zubami (zatvorené ústa), vysoká obloha, pocit zvuku v hornom rezonátore, na zvukovú spoluhlásku "M". (Pr. 1) Keď dôjde k jemným vibráciám a jemnému štekleniu pier.

2.Vyhladzovanie registrov. (Vibrácie pier, potom PPRR)

Zachovajte voľnosť pier a rovnomerný, plný zvuk pri pohybe

register hlavy. Čím nižšia je rýchlosť vibrácií, tým lepšie.

3. Vývoj jemného, ​​ale presného zvukového útoku. Toto bude

uľahčiť vykonanie cvičenia legato na jednu notu.

4. Cvičenie založené na zvukoch triády. Spoliehanie sa na dýchanie.

Účel: rozšírenie zvukového rozsahu za účelom vyrovnania registrového zvuku hlasov a aktivácie práce prednej brušnej steny.

2.Cvičenie na rozvoj pohyblivosti hlasu a prácu na dikcii.

Na sledovanie čistej výslovnosti slabík, trhavej práce bránice zostáva hrtan v strednej polohe a nedvíha sa za zvukom. Špička jazyka sa dotýka dvoch horných predných zubov.

III. Fáza asimilácie nových vedomostí - učenie sa spievania kánonu "Breza na poli"

Prvé zoznámenie s dvojhlasným sa musí začať spevom kánonov. Toto je najzaujímavejšie a prístupná forma polyfónia pre deti. čo je kánon? Canon preložil z grécky znamená „vládnuť, rozkaz“. Hudobný kánon je osobitým spôsobom interpretovaná pieseň. Všetci interpreti kánonu spievajú rovnakú melódiu s rovnakým textom a postupne vstupujú. Ten, kto prvý začne spievať a prvý skončí. Spievanie kánonu sa stalo veľmi populárnym v 16-17 storočiach a teraz kánon získava novú popularitu medzi mladými interpretmi, pretože jasne demonštruje spevácku techniku ​​interpreta.

Etapy práce na kánone:

1) recitácia reči. Pozvite chlapcov, aby zarecitovali prvý

linka všetko dohromady. Recitujte znova a učiteľ recituje kánon. Rozdeľte súbor na dve skupiny, druhá skupina je teraz namiesto učiteľa.

2) Po zvládnutí predstavenia rytmického kánonu môžete začať spievať.

Na začiatok zaspievajte všetkým spolu s učiteľom melódiu kánonu:

Prineste do čistého a-cappella unisono. Po naučení melódie deti predvedú 1. hlas a učiteľ - 2. hlas.

Potom rozdeľte deti do 2 skupín. Všetci spievajú a-cappella, v dynamike p, počúvajú sa navzájom, vertikálne. Pripomeňte deťom: „Najprv počúvam, potom spievam.“ Dbajte na presné uvedenie hlasov, schopnosť udržať tempo od začiatku do konca.

Dodatok 1

Hlavná časť.

Práca na repertoári.

Práca na skladbách „Tri želania“ a „O džeme“.

1. fáza . Spev piesní so sprievodom a a capella. Práca na čistote intonácie, jasnej výslovnosti slov, koncoviek, na správnej zvukovej vede, na jednote.

Pieseň „Tri želania“ má zložitý bodkovaný rytmus, dôležité je, aby ju zvládol každý zo žiakov. Súčasné odstraňovanie a zavádzanie hlasov na ruku učiteľa. Spoluhlásky sa vyslovujú ľahko, jasne, zreteľne a energicky. Pozor na spievanie úzkych samohlások, vyhýbajte sa plochým zvukom. Je potrebné prenaučiť žiakov zreteľne vyslovovať spoluhlásky na konci slov, sledovať zreteľnú výslovnosť spoluhlások v strede slov v rýchle tempo.

Osobitná pozornosť je venovaná práci na dvojhlase v piesni „About jam“ – čistej intonácii. Hlavnou úlohou je naučiť žiakov navzájom sa počúvať, počuť oba hlasy, a nielen svoj. Najprv sa každá časť vypracuje samostatne, potom sa hlasy spoja.

2. fáza Práca so sólistami v piesni „Carousel of Melodies“. Táto skladba obsahuje sólové epizódy.

Veľká pozornosť sa venuje práci na intonácii a práci na zvukovej výchove, pretože každý študent má svoju vlastnú farbu hlasu a svoje nedostatky. To platí pre samohlásky „A“ a „E“.

Základom každého spevu sú samohlásky. Zo správnej zvukovej tvorby samohlásoksedí krása zafarbenia. Pre študentov 1. a 2. ročníka štúdia školského veku zafarbenie je nerovnomerné, ten obuschytený hlavne „pestrosťou“ samohlások. Dosahuje sa rovnomernosť zvukuzachovaním vysokého zvuku (polohy) na všetkých zvukoch speváckeho rozsahu na

Podmienkou kompetentnej produkcie zvuku sú správne otvorené ústa, voľne klesajúca čeľusť, aktívne pery, zreteľne artikulujúce každýzvuk. Na počiatočné štádium, vo všeobecnosti by ste mali venovať pozornosť skutočnosti, žeštudent sa správne nadýchol, pričom výdych rozdelil na koniec slova alebo maléhofrázy bez nadýchnutia sa uprostred slova.

10 minút odpočinku

Masáž tváre

- Prejdite si celú tvár otrasovou masážoukurčatá zohnutých prstov. Údery musia byť dostatočne silnéaby sa tvár „rozsvietila“.

- Prstami si masírujte čeľustno-temporálne kĺby.Spodnou čeľusťou urobte kruhový pohyb smerom nadol a dopredu.: Posuňte spodnú čeľusť krúživým pohybom dopredu - pravá-zadná-ľavá-vpred.

Masáž chrbta.

Voľný čas

3. fáza... Spievanie piesní na soundtrack. Piesne sú spievané v rýchlejšom tempe, v jasnom rytme.

4. fáza Spievanie piesní s mikrofónom.

5. fáza... Práca na pohyboch v piesni "Slush"

6 etapa... Opakovanie piesne „Nový deň“

IV... Reflexné štádium: sebahodnotenie detí o ich výkone, emocionálnom stave

- Čo ste si obzvlášť zapamätali v lekcii a čo sa vám páčilo ...

V... Záverečná fáza: Spievanie piesní od začiatku do konca, sprevádzané soundtrackom s pohybmi. Zhrnutie výsledkov, chýb a úspechov každého žiaka

- S akými novými pojmami ste sa stretli v lekcii?

- Významy pojmu kánon.

VI... Záverečná fáza: domáca úloha, správa o ďalšej hodine

Bibliografia

Gerasimová I. « Hlasová a zborová výchova deti "Samara 2001

Gontarenko N.B. Sólový spev... Tajomstvo vokálneho majstrovstva. -

Rostov na Done, 2006

Metodický vývoj... Samara, 1997

Dmitriev L.B. Základy vokálnej pedagogiky. M., 1968.

Erokhina I.A. Práca s nádejnými spevákmi. Metodický vývoj. Samara, 1999

I. Isaeva « Popový spev... Expresný kurz na rozvoj hlasových schopností "

Ogorodnikov D.E.... Hudobná a spevácka výchova detí na základnej škole - M .: Muzika, 1972

Romanová L.V. Popová vokálna škola. - Petrohrad: Vydavateľstvo "Lan"; Vydavateľstvo "PLANET OF MUSIC" 2007.

Štulová G.P. Teória a prax práce s detským zborom. Moskva 2002

Seth Riggs Ako sa stať hviezdou. -M, 2004.

, . .

Elena Michajlovna Ivanová
Náčrt vokálnej lekcie

Obrysový plán

otvorené triedy učiteľ doplnkového vzdelávania

Elena Ivanová

hlava vokálny hrnček"Spievajúci priatelia"

Technická vysoká škola Birobidzhan

Téma triedy vokálne čísla».

Cieľ triedy: vytvoriť si predstavu o postupnosti a obsahu diel, ktoré prispievajú k zlepšeniu kvality prednesu naučených piesní, naučiť sa využívať získané poznatky v samostatnej práci.

Úlohy:

a) vzdelávacie:

Koncepty kotvy "sólo" a "súbor" spev;

Dajte koncept "algoritmus";

Zhrňte predtým preštudovaný materiál a predstavte algoritmus na prácu vokálny kus;

Naučiť deti využívať získané poznatky v samostatnej práci;

b) rozvíjanie:

Prebieha vokálne- zborová práca na rozvoj speváckych schopností;

Rozvíjať Tvorivé schopnosti zapojením detí do práce na pesničke;

c) vzdelávacie:

Vytvorte trvalý záujem o muzikál vokálna kultúra;

Vychovaj dobrý vzťah k sebe navzájom a k ostatným.

Technológie používané na povolania:

Technológia tvorby kultúry spevu.

Technológia diferencovaného učenia.

Technológia individualizovaného vzdelávania.

Technológia šetriaca zdravie.

Materiálne zdroje učenie:

klavír

Doska, krieda

Magnety

Multimediálny projektor, plátno

Ceruzka, zápisník

Zápisník

mikrofón

Mínus fonogramu

Noty a texty

Priebeh lekcie

I. Organizačný moment.

Žiaci krúžku vstúpia do triedy, sadnú si na svoje miesta.

Vychovávateľ:

Ahoj. som rád nové stretnutie s tebou. Dnes, chlapci, budeme pokračovať v práci na našich skladbách. Prvá polovica triedy sa budeme venovať učeniu nového materiálu a spoločnej pesničky, na ktorú sa pripravujeme slávnostný koncert, a v druhej polovici budeme robiť samostatnú a samostatnú prácu.

Inštruktáž o bezpečnosti práce umiestnenie:

Pripomínam, že všetky naše technické zariadenia sú napájané elektrinou, takže je potrebné byť opatrný: snažte sa nedotýkať káblov klavíra a magnetofónu, neskrúcajte drôt mikrofónu v rukách. Nehojdajte sa na stoličkách, aby ste sa nezranili.

Téma nášho triedy znie takto: „Algoritmus práce zameraný na dosiahnutie vysoký stupeň vystúpenia sóla a súboru vokálne čísla", a.

náš dnešný cieľ: zistiť, v akom poradí sa pracuje vokálne pracovať a naučiť sa samostatne aplikovať získané poznatky.

II. Teoretická časť.

Učenie sa nového materiálu.

A začneme tým, že vyskúšame stovku roztriediť: čo je podstatou témy triedy... Myslím, že prvé slovo sa vám bude zdať najzaujímavejšie - "algoritmus"... Hneď opýtať sa: vie niekto čo to znamená?

Žiaci: …

Vychovávateľ:

Nič však nie je jednoduchšie: Algoritmus - postupnosť akcií (kroky vedúce k dosiahnutiu stanoveného cieľa, to znamená, čo by sa malo urobiť potom, čo sa má dosiahnuť požadovaný výsledok.

A čo je naším hlavným cieľom? Prečo sme sem prišli (v vokálny kruh) študovať?

Žiaci: Ak sa chcete naučiť krásne spievať piesne, vystupujte na pódiu.

Vychovávateľ:

Správny. Nechceme len spievať pieseň (ako to chodí, na našej povolania snažíme sa naučiť, ako to vykonávať na slušnej úrovni. Je známe, že dokonalosť nemá hranice, no musíme sa o ňu snažiť. A s cieľom získať dobrý výsledok pri našej práci s vami musíme jasne pochopiť, z čoho pozostáva.

Je jasné, že musíme veľa počúvať hudbu, čítať, vykonávať rôzne dychové cvičenia, rozvoj hlasu a mnoho iného. Teraz to však skúsime rozumieť: z akých krokov, z akých fáz pozostáva práca na skladbe, či už sólovej alebo ansámblovej.

Mimochodom, kto môže pripomenúť: aký je rozdiel medzi sólovým vystúpením a súborom. A aká je zložitosť každého z nich.

Sólový spev - spieva 1 človek, veľká zodpovednosť za to, ako spievate, absencia kamarátovho lakťa nablízku - chýba psychická podpora, teda - strach, nie je možnosť "skryť" ak niečo nefunguje tak, ako by sme chceli.

V súbore - iní zvláštnosti: hlasov je veľa, tu je dôležité dosiahnuť harmonický spev, teda jednotu vo vystupovaní.

Bez ohľadu na to, či ide o sólo alebo súbor, algoritmus je približne rovnaký. V súbore je práca sťažená na úkor viacčas najmä na začiatku, pri učení častí (hlasy)(t. j. melódia a rytmus každého z nich a potom ich kombinácia a budovanie harmónie.

Takže, chlapci, tu je nasledujúca schéma. (pozri diagram č. 1) Dnes ju ešte len spoznávame. A už na ďalšom povolania budeme študovať podrobnejšie. Niekomu pripomína tento diagram "rebrík", a niekomu v súvislosti s tým druhým olympijské hry "podstavec"... Tu vyhrá ten, kto dosiahne najvyšší stupienok a aká bude odmena?

Žiaci: …

Vychovávateľ: Áno, potlesk publika a spokojnosť z vykonanej práce.

Fizminutka

Vychovávateľ: Teraz sa pokúsime naše poznatky aplikovať v praxi. Ale kým začneme pracovať na našom repertoári, čo musíme urobiť?

Žiaci: …

Vychovávateľ: Je to tak, pripravte si spevácky aparát na prácu, pretože práca na kvalite prevedenia skladby začína už pri cvičeniach.

III. Praktická časť.

Pracovať na kvalite prednesu sóla a súboru vokálne diela.

3.1 Príprava spevokolu na použitie (práca v stoji):

1. Spevácka inštalácia.

2. Artikulačná gymnastika:

Vývoj líc: „Klaun grimasy: fajkový úsmev ", "ústa leva", « Škrečok: hladný a dobre najedený ", "meče".

Vývoj pier: "prasiatko", "hryzeme si pery", "Nespokojný kôň".

Vývoj jazyka: "Žuvačka", "hodiny", "Kôň a poník".

Vývoj mäkkých obloha: "kolesá", "Zívame".

3. Dychové cvičenia:

"Hra so sviečkou" (hlboký nádych – pomalý výdych).

"Odpáliť balón» (výdych so zastávkami na 1-5).

"pumpa" (pomaly sa nadýchnite, silno vydýchnite).

"Pes je v teple".

4. Spev:

"Na jeden zvuk so zatvorenými ústami" (+ reťazové dýchanie).

„Dva zvuky : m, y, a " (tvorba samohlások + mäkký útok).

„Päť zvukov: Spievanie pier (+ práca svalov pier).

„Päť zvukov : ach ... oh-och ... a-a ... “ (+ spievanie na podpore).

„Päť zvukov : Mi-a-a-mi ... A-mi " (tvorba samohlások + tvrdý a mäkký útok + skoky).

"T 5/3 a D"(rozšírenie rozsahu + podpora + timbre farba zvuku + dýchanie + útok zvuku).

Vychovávateľ: Teraz sa pustíme do práce na skladbe "Len dopredu".

3.2 Práca na súbore vokálny kus

("Len dopredu"- 1 verš a refrén):

1. Opakovanie piesne (1 verš a refrén).

2. Refrén:

Rytmické a tempové splynutie súboru.

Jednotný spôsob tvorby zvuku: zaokrúhlené samohlásky.

Frázovanie.

3. Verš (práca so sólistami):

4. Prepojenie verša s zbor:

Včasný nástup sólistov.

Pauza pred refrénom.

5. Oprava pre zvukový záznam (1 verš a refrén):

S pomocou klavíra a učiteľa.

Sám za seba.

Fizminutka

Vychovávateľ: Chlapci, povedzte mi, prosím, v akom štádiu práce sme teraz u vás. Uveďte dôvody svojej odpovede.

deti: Hlavne v počiatočnom štádiu (pracuje sa na čistote intonácie a budovaní harmónie, presnosti rytmu, ale už postupne začíname využívať prvky 2. stupňa (jednotný spôsob tvorby zvuku, dikcia, artikulácia dýchanie, zvukový útok).

Vychovávateľ: Výborne. A teraz vám navrhujem, aby ste pracovali sami. Úloha pred vami bude Ďalšie: určiť, v akom štádiu prác na skladbe sú chalani, s ktorými teraz budem pracovať individuálne.

Prosím buď pozorný: nekritizujte - musíte pochopiť, že niekto prišiel do tímu skôr, niekto neskôr, niekto sa ukáže o niečo rýchlejšie a niekto potrebuje viac času. Treba len definovať (bez konzultácie s niekým) stupienok, na ktorom sú, teda ukázať svoje znalosti.

Prácu vykonáva učiteľ paralelný: Používajú sa 2 formy práce: individuálna a frontálna.

3.3 Práca na sóle vokálny kus:

1. "Biele vtáky" Elena Furman a Christina Senko:

Rytmický súbor,

včasnosť vstupu,

Dikcia a artikulácia,

Čistota intonácie v refréne.

2. "kukučka" Kseniya Bočná stena:

Jednotný, zaoblený znejúci spôsob,

Zvuk na podložke - zbavenie sa spievania na výkriku.

3. "Hviezdny kalendár" Nasťa Egrishchina:

Dikcia a artikulácia,

Jediný, otvorený spôsob produkcie zvuku,

Spievanie na piedestáli.

4. "Vrátim sa" Júlia Šlesarchuk:

Dynamické odtiene,

Spievanie na piedestáli

frázovanie,

Žáner a povaha diela,

Intonačno-dramatický vývoj piesne (kontrastné).

IV. Zhrnutie.

Vychovávateľ: Trieda ten náš sa blíži ku koncu a ja by som od teba chcel počuť: čo nové ste sa dnes pre seba naučili, aká práca sa dnes urobila a aká práca je podľa vás ešte pred nami.

Žiaci: 1. Dnes sme vás stretli s algoritmom pre prácu vokálne diela a naučil sa určovať štádiá hľadania procesu práce na diele. 2. Pracovali sme na súbore 1 časti piesne "Len dopredu"... 3. Pracovalo sa ďalej sólové piesne zlepšenie úrovne ich výkonu.

Dnes sme odviedli skvelú prácu, každý z vás sa snažil, ste skvelí. Máme toho veľa pred sebou zaujímavá práca... Ale to bude na ďalšom povolania... A dnes vám všetkým ďakujem, dovidenia!