Synopsa interaktívnej vokálnej lekcie. Synopsa hudobnej hodiny v materskej škole o vokálnej a zborovej tvorbe

Synopsa interaktívnej vokálnej lekcie. Synopsa hudobnej hodiny v materskej škole o vokálnej a zborovej tvorbe

regionálna štátna rozpočtová vzdelávacia inštitúcia

dodatočné vzdelanie pre deti

"Kamčatský palác detskej tvorivosti"

Náčrt otvorenej lekcie

vokálny súbor "Elegy"

Predmet: Úvod do programu.

(pre deti 6-7 rokov)

Zostavil: učiteľ doplnkového vzdelávania Kabirová Irina Rafaelievna

Petropavlovsk-Kamčatskij

2012

Predmet: Úvod do programu. "Farebné hlasy"

Cieľ: spoznávať deti, vzbudzovať u detí záujem o hodiny vo vokálnom súbore.Úlohy: Vzdelávacie:

    dať prvé komunikačné zručnosti v novom tíme; vytvoriť atmosféru sviatočnej nálady od prvého zoznámenia sa s vokálnym súborom; Pestujte si zmysel pre lásku ku kráse.

Vzdelávacie:

    poskytnúť počiatočné predstavy o štruktúre hodiny; oboznámiť deti s pojmami: inštrumentálny a vokálny hlas, sólista, súbor. Dať počiatočné Nevcheskie zručnosti.

vyvíja sa:

    rozvíjať pozornosť, pamäť, predstavivosť; rozvíjať tvorivú samostatnosť u detí; rozvíjať zmysel pre rytmus a hudobný sluch.

Vybavenie, manuály a materiály. Vzdelávacie a praktické vybavenie:

    klavír; "Výstava" hudobných nástrojov (husle, flauta, gitara); hudobné centrum; vzdelávacia tabuľa; prvky kostýmov (čiapky kohúta, mačky, ježka); vizuálna pomôcka „Hudobný personál“; vizuálne pomôcky "Sólista", "Duet", "Vokálny súbor"; balóny podľa počtu detí; blokové flauty podľa počtu detí; zvončeky podľa počtu detí.
Hudobný materiál:
    spievanie piesní: „Ježek“, „Kohútik“, „Mačička“; fonogram piesne "Balóny" (slovo a hudba I. Kabirová); J. S. Bach "Vtip"; D. Scarlatti - Sonáta "G dur"; N. Paganini "Caprice".

Dekorácia skrine. Na pódiu sú vystavené hudobné nástroje: husle, gitara, flauta.

Podrobný plán je zhrnutím hodiny.

Priebeh lekcie:

Obrysový plán.

    Organizácia času.

Učiteľ pozve deti do triedy. Deti sedia na stoličkách.

učiteľ: Ahojte chalani! Som veľmi rád, že vás všetkých vidím na vokálnej triede!

    Stanovenie cieľov.

Volám sa Irina Rafaelievna. Učím deti spievať. Pozrite si tieto fotografie. Tieto deti sa už naučili spievať, vystupovať na pódiu v koncertných kostýmoch a spievať do skutočných mikrofónov. Chcete sa naučiť spievať?

    Úvodná časť. Konverzácia.

Koľkí z vás poznajú meno toho, kto spieva? Presne tak, spevák. Hlas osoby, ktorá spieva, sa nazýva vokálny alebo vokálny hlas. Počúvaj, ako znie môj hlas. Budem vám spievať pieseň o hudobnom zvone. A ty mi pomôžeš tým, že budeš hrať na zvončeky.

Učiteľka rozdáva deťom zvončeky.

Učiteľ spieva pieseň „Bell“. Deti zvonia na zvončeky.

Deti odpovedajú.

K názornej pomôcke „Hudobný personál“ učiteľ pripojí balónik príslušnej farby.

učiteľ: Tento balón predstavuje môj vokálny hlas. Dajme môj hlas do hudobného domu.

učiteľ: pred tebou výstava hudobných nástrojov. Aké nástroje poznáte?

Odpovede detí.

Hádaj hudobnú hádanku.

Aký jasný je prebytok zvukov,

Majú radosť a úsmevy.

Znie to ako zasnená melódia

Spieva tak jemne...deti: husle.

Znie fragment - N. Paganini "Caprice".

Povedz mi, v akej farbe by Víla farieb zdobila hlas huslí?

Deti odpovedajú.

Učiteľ k názornej pomôcke pripojí balónik príslušnej farby.

učiteľ: Tento balón predstavuje inštrumentálny hlas huslí. Vyriešte ďalšiu hádanku.

Poviem ti, priateľ môj, v dávnych dobách -

Do trstinovej fajky zavial jemný vánok.

Muž zrazu začul melodický jemný zvuk.

A v tej chvíli sa zrodil hudobný nástroj.deti: Flauta.

Teraz počúvajte a povedzte, akú farbu má hlas flauty.

Znie fragment - I. Bach "Vtip".

Učiteľ pripevní zodpovedajúci balónik na notovú osnovu.

Učiteľ: Kto vie, ako sa tento nástroj volá?

deti: gitaru.

učiteľ: Započúvajme sa do hlasu gitary.

Zaznie fragment - D. Scarlatti "Sonáta G dur".

Deti pomenujú farbu balóna. Učiteľ k názornej pomôcke pripojí balónik príslušnej farby.

Teraz si vypočujme, ako znejú vaše hlasy.

Deti spievajú svoje meno. Deti pripevňujú balóniky - poznámku zodpovedajúcej farby k hudobnému personálu.

učiteľ: Pozrite, hlasy hudobných nástrojov a naše vokálne hlasy sú zoradené do viacfarebného hudobného radu.

Pamätajte!

Zvuk nástroja -inštrumentálny,

Zopakujme si tieto slová spoločne.

    Hlavná časť.

učiteľ : Aby ste sa naučili spievať, musíte sa naučiť správne dýchať. K tomu budeme na každej lekcii robiť dychové cvičenia.

Dychové cvičenia.

Učiteľ vyzve deti, aby sa postavili.

Cvičenie na balóne.

Pomaly sa zhlboka nadýchnite nosom, rukami po stranách nahor ("nafúknite balón"). Zadržíme dych a potom „sfúkneme balón“ - vydýchneme vzduch a povieme: „Ha ha ha“. Ruky spúšťame nadol so zarážkami. (Vykonajte 2-3 krát).

Cvičenie "Mačka".

Syčme ako nahnevaná mačka. Nádych nosom, výdych pri zvuku „sh“. Ruky sú zovreté v päsť. Pri výdychu vyslovíme zvuk „Sh“ a prudko uvoľníme prsty („Mačacie pazúry“).

Cvičenie na flautu.

Predstavte si, že ste hudobníci a hráte na flaute. Nadýchnite sa vzduchu a pri výdychu fúknite do hudobného nástroja (ukážka učiteľa).

Cvičenie deti vykonávajú podľa gest učiteľky.

učiteľ: Aby sa náš hlas rozvíjal, je potrebné urobiť rozcvičku pre hlas.

Teraz budeme hrať. Predstavme si, že niektorí z vás sa zmenili na vtipné zvieratká a vtáky. Učiteľ pozve dieťa. ……. bude ježko. (nasaďte si ježkovú čiapku).

Budem spievať ježkovu pieseň a ty sa ju pokúsiš zopakovať po mne.

Učiteľ spieva: Malý ježko, bez hlavy, bez nôh.

Dieťa opakuje.

učiteľ: …. spieval jednu pieseň.

Na pódium nastúpil malý umelec.

Ak spieva sám, potom -sólista. (Učiteľ ukazuje názornú pomôcku „Sólista“).

Učiteľ pozve dieťa. ……. bude kohútik (nasaďte si kohútikový klobúk).

učiteľ: Budem spievať kohútiu pieseň a ty sa ju pokúsiš zopakovať po mne.

Učiteľ spieva: Kohútik, kohútik, zlatý hrebeň"

Dieťa opakuje.

učiteľ: .... spieval pieseň sám. Náš skutočný umelec...... sólista.

Ak spolu spievajú ježko a kohút, dostanete duet.

Spievajte spolu: Spievame v duete,

Máme veľa zábavy.

učiteľ: Vypočujte si mačaciu pieseň. „Mňau, mňau, mňau, la-la-la-la-la. Dieťa opakuje.

učiteľ: Skutočný umelec je ... ... sólista.

učiteľ : Ak budete spievať všetci spolu, podarí sa vám to tromvokálny súbor. Takýto súbor sa nazýva trio. (Učiteľ ukazuje vizuálnu pomôcku „Trojka“).

Spievajte spolu:

« Náš súbor tria – krásne spievame.“

A teraz poprosím všetky deti, aby spolu spievali vo vokálnom súbore.

Deti spievajú: „Sme v našom súbore

Poďme spolu spievať piesne"

učiteľ : Aký úžasný vokálny súbor máme!

Na našej prvej lekcii sa začneme učiť pesničku o balónoch. Vypočujte si refrén piesne.

Učiteľ spieva:

Povedzme slová refrénu.

učiteľ: A teraz celú pieseň odohráme so sprievodom klavíra. Ja budem spievať verše piesne a vy budete spievať refrény.

učiteľ:

    Balóny budú lietať do neba

deti:

"Lopta je modrá, lopta je žltá, lopta je modrá,

Zaspievajte si s nami pestrofarebnú guľu!

učiteľ:

    Tu prišiel na pódium malý umelec,

Ak spieva sám, tak je sólistom.

deti:

"Lopta je modrá, lopta je žltá, lopta je modrá,

Zaspievajte si s nami pestrofarebnú guľu!

učiteľ:

    Ak spievame piesne v súbore,

Takže žijeme všetci spolu, bavte sa.

deti:

"Lopta je modrá, lopta je žltá, lopta je modrá,

Zaspievajte si s nami pestrofarebnú guľu!

Povedzte: "Sme skvelí", "Naše hlasy znejú krásne."

Predstierajme, že sme na skutočnom javisku. Budeme počúvať skutočné publikum. Poďme spievať pieseň na veľmi veselú hudbu.

Deti spievajú pesničku na soundtrack.

Učiteľ vyzve deti, aby si sadli na svoje miesta.

    Zhrnutie lekcie.

učiteľ : Páčila sa vám naša pesnička o balónoch?

V ďalších lekciách budeme pokračovať v rozvíjaní našich viacfarebných hlasov a naučíme sa celú pieseň. A keď sa to naučíme, budeme vystupovať na skutočnom pódiu, v skutočných koncertných kostýmoch a spievať do skutočných mikrofónov.

Povedzte chlapom, ktorí si to pamätajú. Ako sa volá človek, ktorý spieva sám? (sólista)

A ak speváci spievajú spolu? (duet)

A ak si zaspievajú spolu? (trio).

Čo keby sme všetci spievali spolu? (vokálny súbor)

Na hodine nám dnes pomáhala klaviristka Elena Petrovna.

Za vaše úsilie chcem dať balóny. Ste skvelí a vaše hlasy zneli vo vokálnom súbore skvele! Dovidenia, vidíme sa nabudúce.

Synopsa otvorenej hodiny Exemplary skupiny vokálno-varietného štúdia "Solnyshko" GBOU DTDiM Kolpinsky okres v Petrohrade (vedúci, učiteľ vokálu Smirnova Nitaly Alekseevna).

Určené na šírenie skúseností učiteľom doplnkového vzdelávania detí umeleckého zamerania. Zavedenie inovatívneho prístupu vo vzdelávaní a vštepovanie umeleckého vkusu žiakom prostredníctvom žánru varieté.

Stiahnuť ▼:


Náhľad:

Štátna rozpočtová vzdelávacia inštitúcia

dodatočné vzdelanie pre deti

Palác kreativity pre deti a mládež

Kolpinsky okres Petrohradu

metodický projekt

"Nové pedagogické vzdelanie"

Smer "Nová kvalita"

metodická zložka projektu "Trajektória budúcnosti"

(v kontexte tretieho roku implementácie Rozvojového programu inštitúcie Priestor slobodnej voľby)

V rovnakom slnečnom rytme

Abstrakt z otvorenej lekcie

podľa programu "Vokálno-odrodové štúdio"

pre študentov 2-ročného štúdia;

téma "Rozvoj interpretačných schopností v súbore"

Vek detí: 8-12 rokov

učiteľ doplnkového vzdelávania

Smirnova N.A.

metodista

Abíková T.A.

St. Petersburg

2014

metodický projekt

"Nové pedagogické vzdelanie"

Smer "Nová kvalita"

a metodická zložka projektu "Trajektória budúcnosti"

(v kontexte štvrtého roku implementácie

Rozvojové programy inštitúcie "Priestor slobodnej voľby")

„Svieť vždy, svietiť všade až do posledných dní dna.

Zažiarte! A žiadne nechty! Tu je môj slogan a slnko!“

V. Majakovskij

Vysvetľujúca poznámka

Metodická téma: triky rozvoj a jednota detského tvorivého tímu vo vokálnom a popovom štúdiu "Solnyshko"

Metodický účel lekcie:demonštrácia metód rozvoja a rally detského tímu vokálno-odrodového štúdia "Solnyshko" v procese rozvíjania schopností hrať v súbore

Opis metód organizácie zdravotne šetriacich aktivít v triede

  • Cyklus dychových a dikčných cvičení vykonávaných v jedinom rytme (meter, pulzácia) pri kombinácii teórie a praxe

Cieľ:

- zahrievanie svalov artikulačného aparátu

Prevencia chorôb chrbtice, udržiavanie držania tela, formovanie správneho hlasového dýchania a zvuková podpora;

Rozvoj koordinácie pohybu a reči;

Budovanie tímu pri vykonávaní cvičení v jednom rytme, synchrónne

  • spievať

Cieľ:

Príprava vokálnych prístrojov na spev;

Rozvoj umenia, emocionality, obraznosti, správania;

Rozvoj vokálnej techniky, rozsahu, harmonického sluchu v prvkoch dvojhlasu, založený na vzájomnej podpore, schopnosť pracovať vo dvojici

  • Vzdelávacia a didaktická hra "HUDBA SLNKA"

Cieľ:

Opakovanie, upevňovanie vedomostí o hudobných výrazových prostriedkoch;

Súdržnosť súboru založená na vzájomnej dôvere ako na poskytovanie psychologicky pohodlného prostredia;

Schopnosť aplikovať teoretické poznatky vo výkonovej praxi.

  • Práca na piesňovom repertoári

Cieľ:

- konsolidácia preberanej látky a jej ďalšie štúdium;

Rozvoj koordinácie pohybov a vokálov v materiáli piesne pomocou mikrofónu.

Rozvoj jednotných emocionálnych a vokálno-technických interpretačných schopností súboru a sólistov.

Všetky aplikované techniky prispievajú k vytvoreniu priaznivého, psychicky komfortného prostredia a súdržnosti tímu. Počas hodiny je motorická, hlasová záťaž racionálne rozložená, poskytuje priaznivý emocionálny stav, rozvoj hlasových, speváckych a umeleckých schopností. V spoločnej práci sa u detí rozvíja pocit vzájomnej dôvery, vzájomnej podpory, je tu túžba po produktívnych, tvorivých, kolektívnych činnostiach.

Prezentované techniky zabezpečujú aj vytvorenie potrebného zdraviu prospešného prostredia: posilňujú hlasový a artikulačný aparát, pohybový aparát.

Téma lekcie. V rovnakom slnečnom rytme.

Cieľ: rozvoj interpretačných schopností v súbore pomocou hudobnej výrazovosti

Úlohy

Vzdelávacie:

  • nácvik dýchania, dikčných techník;
  • konsolidácia konceptu „prostriedkov hudobného vyjadrenia“
  • formovanie schopnosti analyzovať hudobné dielo:texty a hudobný sprievod;
  • rozvoj zmysluplného vykonávania pohybov; schopnosť analyzovať vlastný výkon
  • rozvoj emocionálnej expresivity, umenia a tvorivého sebavyjadrenia speváka a súborupomocou hudobných výrazových prostriedkov;
  • zvládnutie hlasovej techniky v pohybe: formovanie hlasového dýchania, držania tela;
  • upevnenie vedomostí, zručností a schopností získaných na predchádzajúcich vyučovacích hodinách;

vyvíja sa:

  • rozvoj hudobných schopností: sluch, zmysel pre rytmus, hudobná pamäť, pozornosť;
  • posilnenie artikulačného a hlasového aparátu;
  • rozvoj koordinácie;
  • rozvoj schopnosti počúvať a počuť, vzájomne si dôverovať, predvádzať piesňový materiál.

Vzdelávacie:

  • podporovať túžbu zachovať a zlepšiť zdravie;
  • formovanie estetickej výchovy, schopnosť správať sa v tíme;
  • rozvíjať schopnosť pracovať v tíme;
  • rozvíjať zmysel pre zodpovednosť; vzájomná pomoc, benevolentný prístup k sebe navzájom;
  • formovanie schopnosti tvorivej interakcie s učiteľom, študentmi

Typ triedy: kombinované - konsolidácia so zavedením nových obsahových prvkov.

Forma organizácie detí: skupina.

Vyučovacie metódy:vizuálna (praktická ukážka), verbálna (vysvetlenie, rozhovor), praktická.

Prostriedky vzdelávania:hudobný nástroj (syntetizátor), počítač, didaktický: písomky, mikrofóny, ocenenia (slniečka - päťky).

Charakteristika skupiny:skupina 2 roky štúdia, deti 8-12 rokov v počte 12 osôb. V podstate dievčatá, rozdielne v psychofyzickom vývoji, a dvaja chlapci. Je potrebný individuálny a diferencovaný prístup ku všetkým žiakom, najmä k chlapcom.

Materiály UMK sú uvedené v prílohe: program; edukačno - didaktický materiál; technické tréningové pomôcky - mikrofóny; výber hudobného materiálu - sprievodné skladby v zozname skladieb v počítači.

Trvanie lekcie: 45 minút

Organizácia kontroly v triede

Kontrola na tréningu sa vykonáva za účelom kontroly a hodnotenia výsledkov študentov porovnaním toho, čo je s tým, čo by malo byť.

Používajú sa nasledujúce typy, formy a spôsoby kontroly.

  • kontrola prúdu

Účel: analýza priebehu osvojovania vedomostí a formovania zručností a schopností študentov. Umožňuje včas reagovať na nedostatky, identifikovať príčiny a prijať opatrenia na ich zistenie; sprevádza proces formovania zručností a návykov od počiatočnej až po záverečnú fázu vyučovacej hodiny.

Metóda: pozorovanie.

  • Tematické ovládanie

Účel: skontrolovať úroveň asimilácie programového materiálu na tému lekcie,určenie úrovne emocionálneho zázemia, introspekcia

Metódy: rozhovor, prieskum na tému „V rovnakom slnečnom rytme“, improvizácia detí na hodine.

Plán lekcie:

I. Organizačný moment.pozdravujem. Správa o téme a účele lekcie.

II.Prípravné obdobie

Konverzácia na tému lekcie

III.Hlavná časť

  1. Dychové cvičenia, dikcia v pohybe
  2. Spev - príprava hlasového aparátu na spev
  3. Edukačná a didaktická hra
  4. Práca na repertoári:

Hudba k piesni „Moja vlasť“. D. Tukhmanová, sl. R Roždestvensky

III. Opakovanie.

(opakujte pomocou mikrofónov a pohybov)

IV. Zhrnutie. Potlesk.

Pokrok v lekcii

Etapy

čas

Poznámka

Sprievodný text

Organizačné

Organizácia začiatku vyučovania, pozdrav, aktivácia pozornosti, vytvorenie psychologickej nálady pre tvorivé ovocie

činnosť

1 minúta.

Žiaci vstúpia do triedy, zoradia sa do polkruhu na pozdrav a potom do kruhu

Ahojte deti, rodičia a kolegovia! Dnes organizujeme otvorenú hodinu popových vokálov na túto tému

"V rovnakom slnečnom rytme"Dúfame, že sa stane nielen informatívnym - rozvíjajúcim sa, ale tiež poskytne našim hosťom skvelú, slnečnú náladu.

Chlapci, dovoľte mi pripomenúť vám pravidlá správania sa v triede - úctivý, pozorný vzťah k sebe, presný, opatrný prístup k zariadeniu.

Prípravné

Konverzácia na tému lekcie

Začiatok dýchania, artikulačná gymnastika, zahrievanie svalov

4 min.

Pokračujeme v učení a štúdiu prostriedkov hudobného vyjadrenia, ktoré sú potrebné pre každého interpreta piesne na pódiu. Sólovo aj v súbore. Prečo si myslíš?

Vzorové odpovede od detí:

Ak chcete zistiť viac

Aby sme pochopili, z čoho pozostáva vokálne, hudobné dielo, pieseň

Platí, že interpret by mal byť gramotný, pieseň precítiť a podeliť sa o svoje poznatky a pocity s publikom. A divák bol s nami v rovnakom rytme, v rovnakej emócii.

Na to je však potrebné v prvom rade pre nás samých, navzájom, byť v rovnakom tlkot srdca a nálade.

Začnime s cvičením. Pomôže nám obnoviť aj hlasové dýchanie, zahriať svaly chrbta, brucha a pripraviť sa na spev.

Základné

1 .Dychové cvičenia (upevňujúce pojem "meter")
- včela

Pumpa

2. Cvičenia na artikuláciu ("pulzácia v metre")

Kôň (kliknutie jazykom)

Candy (jazykové cvičenia)

Vzor "Egorka"

POROZUMENIE

Hlasové cvičenia:

1. „Nit“ (prednášanie pretrvávajúceho zvuku na jednu notu so zatvorenými a otvorenými ústami pre slabiky)

2. „Hudobný zdvih“ (cvičenie na plynulosť registrov a podporu zvuku)

3. "Sekvencie" vokály a dikcie (kantilénový spev, staccato)

4. "Zmiešané rytmy"

(cvičenie na zmenu rytmu, tempa,

Strečing na stroji;

Veľký battement prúd. Podľa skupín;

Prvá a druhá forma port de ras.

2) Cvičenie. Kombinácia švihadla. prípravné cvičenia.

Kombinácia na zmenu vzorov.

Diagonálne pohyby:

kroky na p / p,

vykročiť na p / n so zdvihnutím kolena,

beh s vysokým p/p pas couru,

prejsť na p / n "jeden, dva, tri - stojím",
skoky,

beh so zmenou nôh štyrikrát dopredu a dozadu,skoky v zákrute,

pole v zákrute,

cval v zákrute.

Skákanie:

temp,

pas chasse,

peňaženka,

"dvojité" predinštalované,

"gule"

skoky v zákrute,

pole v zákrute,

cval v zákrute.

Skákanie:

temp,

pas chasse,

peňaženka,

"dvojité" predinštalované,

"gule"
skočte na jednu nohu, druhú dopredu o 30 stupňov.

V podskupinách tvoria kombináciu so švihadlom.

3) Predvádzanie tanečných skečov.

Španielčina a ruština s vreckovkami.

5 minút.

10 minút.

10 minút.

Cvičenia 1-3 v kruhu sa vykonávajú v jednom metri a pulzácii, upevňovanie teórie v praxi.

Dychové cvičenia "včela" a "pumpa" aktivujú svaly brucha a bránice.

Artikulačnými cvičeniami sa prehrievajú aj svaly jazyka, pier, artikulačného aparátu.

Pokračujúc v pohybe v rytme prechádzame k spevu - príprave hlasu, hlasového aparátu na spev

niečo napísať

Všetci vokalisti vedia, že na to, aby ste mohli krásne spievať, musíte najskôr dobre rozcvičiť artikulačný aparát. Prečo?

Aby ste mali jasnú dikciu a rozumeli slovu v pesničke

správne. Ale zahrejeme s vami aj brušné svaly a obnovíme hlasové dýchanie. A zopakujme si pojmy „meter“ a „pulzácia“. Čo je to?

Srdce, pulz hudby

správne. Čo tak meter a pulz spolu?

Toto je Rytmus.

V jednom rytme povedzme náš jazykolam "Egorka"

(cvičiť)

Dobre. Výborne.

Rozcvičili sme brušné svaly, artikulačný aparát a teraz sa pustíme do spevu. Prečo, deti, spevák spieva?

Na nastavenie hlasového aparátu

1. Cvičenie "Niť" - rukoväte na opasku. Počúvali sme. akým tempom? Našli sme meter, zobrazili ho, zaspievali (jeden zvuk vytiahneme do slabík „li, lu, le“). Tvoríme správne samohlásky. Pamätajte na spárované zvuky. Sledujeme dych.

2. Cvičenie „Hudobný zdvih“. Jazdíme výťahom z prvého poschodia na siedme cez všetky tóny stupnice a späť.

3. "Sekvencie". Kombinujeme vokálne techniky (jednotný spev, staccato spev)

Ako obvykle, aby ste mohli naplno a krásne tancovať, musíte najskôr zahriať svaly;

(Odpovede: prevencia chorôb chrbtice, udržiavanie držania tela, formovanie správnej chôdze;

rozvoj elasticity svalov, everzia, sila nôh, krok)

Tento rok sme zaviedli položku švihadlo. Pomáha spevniť telo, rozvíjať koordináciu, silu a skok. Navyše som si všimol, že veľmi rád cvičíš, veľa ľudí má vzrušenie a väčšiu túžbu vykonávať to či ono cvičenie kvalitne. Táto vytrvalosť, rovnako ako v športe, je veľmi dôležitá! Vezmime si teda švihadlá a cíťme sa ako skutoční športovci

A kto z vás vie, koľko krajín sveta sa zúčastní OH 2014?

Vzorové odpovede detí: (123, 250, 36)

36. Správne!

Základné

4. "Zmiešané rytmy"

(použitie zmien rytmu a tempa, vokálne podanie, mäkký a tvrdý „zvukový útok“)

DIDAKTICKÁ HRA

„Music of the Sun“ v piesni „My Motherland“

Múzy. D. Tukhmanová,

Sl. R Roždestvensky

skoky v zákrute,

"tyč" v zákrute,

cval v zákrute.

Skákanie:

temp,

pas chasse,

peňaženka,

"dvojité" predinštalované,

"gule"
skočte na jednu nohu, druhú dopredu o 30 stupňov.

V podskupinách tvoria kombináciu so švihadlom.

3) Predvádzanie tanečných skečov.

Španielčina a ruština s vreckovkami.

5 minút.

Deti analyzujú didaktický materiál prostriedkov hudobného vyjadrenia (SMV), definujú pojmy a analyzujú ich v hudbe piesne „Moja vlasť“

4. Začnime náš obľúbený „Mixed Chant“. Poďme počúvať. V čom sa líši od predchádzajúcich?

Mení rytmus, tempo

Spôsob vykonania

Je rôznorodá v nálade a charaktere.

To je pravda, poďme spievať, berúc do úvahy všetky funkcie, ktoré ste uviedli.

5.Deti, hádajte melódiu! (učiteľ hrá melódiu refrénu piesne „Moja vlasť“). Správne, toto je melódia refrénu piesne „My Motherland“. Kto je jej autorom?

David Tukhmanov

Celkom správne! Rozdeľte sa na dva hlasy, spievajte na zvuk „a“.

Povedz mi, môže pieseň žiť bez melódie?

nie

určite. Koniec koncov, čo je to melódia?

Duša piesne, hudobná myšlienka

No môže pesnička žiť bez slov, textu?

Nie, pretože pieseň sa od hudby líši tým, že má hudbu aj text.

Veľmi dobre! Má teda dve myšlienky – hudobnú a verbálnu. A my ich musíme spájať a sprostredkovať divákovi.

Poďme sa ešte raz ponoriť do hudby tejto piesne a rozobrať hudobno-výrazové prostriedky skladateľa a aranžéra.

Používame našu univerzálnu hru "Music of the Sun"

(učiteľ rozdá deťom slniečka s CMW a dá 3 minúty na definovanie pojmov a analýzu hudby. Pieseň znie v pozadí vo verzii +1 s hlasom)

Takže, počúvam vás, priatelia.

Skvelé, teraz vezmite mikrofóny a pustite prvý a druhý verš piesne.

Niektoré športy majú choreografiu. Nikde bez nej. Napríklad po prvýkrát boli choreografické prostriedky použité v procese prípravy národného gymnastického tímu ZSSR na 16. olympijské hry v Melbourne. Noviny "Soviet Sport" zaznamenali veľkolepý rôznorodý výkon gymnastov, kde boli štýly a národnosti individuálne vybrané pre každého športovca na základe jeho fyzických údajov a temperamentu.

Ktovie, koľko krajín sa zúčastní OH 2014?

Vzorové odpovede od detí:

Výborne, 36 krajín vrátane Španielska a Ruska. Pokúsme sa pomocou tanca sprostredkovať charakter, emocionalitu a kultúru týchto dvoch krajín.

Dnes využijeme naše slniečka, ktoré zobrazujú všetky výrazové hudobné prostriedky. Poďme hrať

(deti rozoberajú lúče a definície SMV a zbierajú ich do jedného slnka).

Opakovanie minulosti

Piesňová práca

"Moja vlasť"

Opakovanie piesne

"Ak mesto tancuje"

hudba A Zhurbina,

sl. a Rezník

10 minút.

5 minút.

Študenti spievajú 1. a 2. verš piesne pomocou dvoch hlasov v refrénoch.

Teraz si vezmite mikrofóny. Pripomínam, že ich používame opatrne, pozorne sledujeme polohu ruky pri pohyboch. (hrať)

Zopakujme si, chalani, pre našich hostí pesničku, ktorú si už naše publikum zamilovalo a ktorú pripravujeme na súťažné vystúpenie. (hrať)

kontrola-

reflexné

Kontrola vývoja

materiál na tému lekcie

2 minúty.

Ďakujem vám chlapci! A teraz, chlapci, zhrnieme výsledky našej lekcie.

Volalo sa to „V rovnakom slnečnom rytme“. Čo je teda slnečný rytmus?

To je, keď my, slniečka, robíme všetko spolu, v rovnakom rytme, v rovnakom hudobnom pohybe, spievame a tancujeme;

Keď spolu sprostredkujeme našu náladu divákovi.

Správne! A na to musíme byť kompetentní, bystrí, mysliaci umelci. A náš slnečný rytmus by mal nášmu divákovi sprostredkovať pocit radosti, svetla a tela.

konečné

1 minúta.

Deti sa postavia do radu. Na konci urobia poklonu. Učiteľ rozdá slniečka – päťky všetkým žiakom

Ďakujem všetkým! Myslím si, že dnes všetci pracovali veľmi plodne. Všetky úlohy boli splnené a čo je najdôležitejšie, naši hostia si odniesli dobrú, slnečno – pozitívnu náladu! Ďakujem všetkým
Do skorého videnia! Potlesk!

Tréningový a metodologický komplex

tematické triedy

"V rovnakom slnečnom rytme"

"V rovnakom slnečnom rytme"

v rámci programu "Vokálne a estrádne štúdio"

Dychové a dikčné cvičenia

Cyklus dýchania, rytmické cvičenia vykonávané v jedinom rytme

Sekcia a téma programu

Výber cvičení na rozvoj artikulačného aparátu, formovanie správneho dýchania

Cvičenia prehrievajú artikulačné svaly, rozvíjajú ich elasticitu a prispievajú k formovaniu zručnosti správneho dýchania.

Sú metódou prevencie prechladnutia.

Vykonávajú sa na začiatku hlavnej časti vyučovacej hodiny ako príprava na spev a praktická pomôcka na zlepšenie zdravia, ako aj vtedy, keď sa vykonávajú v jednom rytme a sú synchrónne zamerané na rozvoj tímovej súdržnosti, vzájomnej podpory a zodpovednosti.

Pravidelné používanie týchto cvičení pomáha zahriať svaly, artikulačno-hlasový aparát, rozvoj koordinácie a zvukovej podpory zabraňuje vzniku prechladnutia; ovplyvňuje emocionálne rozpoloženie žiakov, vytvára pozitívnu náladu, zvyšuje motiváciu na hodiny hlasiviek, rozvíja priateľské väzby v kolektíve

Popis cvičení

Dychové cvičenia (s fixovaním konceptu "meter")
1. Cvičenie "Včela"

Vykonáva sa tempom, ktoré určí učiteľ „metra“. Ruky na opasku, nohy na šírku ramien. Hovoríme ostro "šup!" (cítime tón „prázdnej“ bránice), prudký nádych nosom do bránice, pri výdychu zobrazujeme let včely. Trvanie „letu“ včely závisí od rovnomerného rozloženia výdychu. Opakujeme 4-krát, pričom sledujeme metrický pohyb.

2. Cvičenie "Pumpa"

Udržaním metrického pohybu môžete mierne zrýchliť tempo.

a) Chodidlá na šírku ramien. Poloha rúk je na šírku hrudníka so zaťatými päsťami. Od úderu – prudký nádych nosom (lakte do strán), prudký výdych ústami až po silný úder (ruky pred seba s neutiahnutými prstami). Vykonáva sa 4-krát s deťmi vo veku 8-10 rokov, staršími (11-12-ročnými) 8-krát. Potom voľný výdych s prihrávkou v jednom takte. Celkový počet cvikov je 4.

b) Pokračujeme rovnakým tempom. Telo je naklonené dopredu, chrbát je rovný, ruky sú na úrovni hrudníka, prsty sú pri sebe. S úderom tiež zdvihnite ruky, aby ste sa nadýchli nosom, prudko ich spustite nadol a vydýchnite ústami. Počet cvičení ako v časti „a“.

Artikulačné cvičenia ("pulzácia v metre")

1. Cvičenie "Kôň"

Stále cítime meter v nohách a klikáme jazykom, čím sa zobrazuje klepot kopýt.

Potom zvýšime počet klepotov v pulzácii, zmeníme meter na dvojdielny a trojdielny.

2. "Cukrík".

Telo je v pokojnej polohe, ruky na opasku. Ústa zavreté, zuby zaťaté. Jazykom hľadáme cukríky vo vnútri úst. V smere hodinových ručičiek a späť. Jazykom postupne hladkajte vnútornú stranu líc. Vystrčíme jazyk, hryzenie od špičky ku koreňu zvonku. Koho cukrík je dlhší?

3. Pat „Egorka»

Opäť nastavujeme tempo v tele – rytmus. Nadýchnite sa. Zadržte dych, povedzte jazykolam a rovnomerne rozdeľte výdych:

„Ako na kopci, na kopci žilo 22 Yegoriek.

Jeden, Egorka, dva, Egorka, tri, Egorka ....“atď. kým nedochádza dych. Čím viac Egoroka, tým lepšie. Učiteľ sleduje správne dýchanie. Ramená sa nedvíhajú!

Anotácia k materiálom učebných materiálov lekcie

"V rovnakom slnečnom rytme"

v rámci programu "Vokálne a estrádne štúdio"

Názov metodického materiálu

spievať

Forma metodického materiálu

Zostavenie hlasových cvičení

Sekcia a téma programu

Sekcia programu „Rozvoj interpretačných zručností v súbore“.

Téma lekcie: „V rovnakom slnečnom rytme“

Sú metódou predchádzania negatívnym emóciám

Metodika aplikácie metodického materiálu

Odporúča sa spievať bezprostredne pred predstavením vokálnych diel, pretože. prispieva k rozvoju vokálnej techniky, rozsahu. Nesie ťarchu formovania harmonického sluchu v prvkoch dvojhlasu.

Efektívnosť aplikácie metodického materiálu

Spev zabezpečuje vytvorenie emocionálnej sféry v podaní dvojhlasu na základe vzájomnej podpory, formuje schopnosť pracovať v súbore.

Opis prednesu spevu

hlasové cvičenia:

1. "Vlákno"

Prevedenie doznievajúceho zvuku na jeden tón so zatvorenými ústami, následne otvorenými na slabiky „li, lu, le“ v niekoľkých tóninách pohybom nahor.

Sledujeme dych, intonáciu ustáleného zvuku. Učiteľ riadi tvorbu samohlások žiakmi.

2. „Hudobný výťah“.

Cvičenie plynulosti registra a zvukovej podpory. Jazdíme výťahom z prvého poschodia na siedme cez všetky tóny stupnice a späť. Na zvuk "A" - ako prvé poschodie a "I" - pevné siedme. Učiteľ dbá na to, aby žiaci správne smerovali zvuk do hlavového rezonátora a cítili jeho podporu.

Prechádzame z la (m) do fa (1 ) hlavného zvuku.

3. "Sekvencie"

Opravujeme koncept „sekvencie“. Pohyb melódie na slabiku „Li“ (kantiléna); zvuk "ja" (stakatto); zvuk pier "whoa" pri hraní melódie. Prevádzame 4-5 krát pohybom nahor.

4. "Zmiešané rytmy"

Použitie zmien rytmu a tempa, vokálne podanie, mäkký a tvrdý „zvukový útok“. Používajú sa prvky dvoch hlasov.

Anotácia k materiálom učebných materiálov lekcie

"V rovnakom slnečnom rytme"

v rámci programu "Vokálne a estrádne štúdio"

Názov metodického materiálu

"Hudba slnka"

Forma metodického materiálu

Edukačná a didaktická hra

Sekcia a téma programu

Sekcia programu „Rozvoj interpretačných zručností v súbore“.

Téma lekcie: „V rovnakom slnečnom rytme“

Výber tvorivých úloh s písomkami na zopakovanie a upevnenie vedomostí o hudobno-výrazových prostriedkoch

Edukačná a didaktická hra pomáha racionálne a efektívne organizovať proces učenia sa, striedať rôzne druhy činností a činností, zároveň aktualizovať a upevňovať vedomosti žiakov o prostriedkoch hudobnej výrazovosti prejavu v súbore, utvára medzi žiakmi dôverný vzťah.

Metodika aplikácie metodického materiálu

Používa sa ako kontrolno-tréningový, rozvojový a prostriedok v hlavnej fáze lekcie a prostriedok na posilnenie tela. Je dôležitým prvkom vyučovacej hodiny, riešenie výchovných úloh na rozvoj komunikačných schopností detí.

Efektívnosť aplikácie metodického materiálu

Hra vám umožňuje rozvíjať schopnosť aplikovať teoretické vedomosti v divadelnej praxi v súbore, posilňovať emocionálny a psychologický stav detí, pomáha vytvárať atmosféru interakcie medzi deťmi a formovať duševnú pripravenosť na vokálny výkon.

Popis hry "Music of the Sun"

Žiakom sú rozdané didaktické pomôcky: predlohy – slniečka. V strede každého slnka sú tabuľky s názvami prostriedkov hudobného vyjadrovania: rytmus; meter; melódia; dynamika; pražec; Registrovať; pulzácia; rytmický vzor; tempo.

Zaznie hudobná skladba - pieseň na tému hodiny a preberaného repertoáru.

Študenti dostanú čas na vypočutie si soundtracku.

V závislosti od zvoleného slnka je potrebné, aby žiaci charakterizovali hudobné výrazové prostriedky. Napríklad, ak je slnko rytmus, potom študent hovorí a ukazuje, v akom rytme hudba znie. A čo je rytmus? Spája sa s metrom a pulzáciou (pripája sa k majiteľom sĺnk s týmito pojmami). Určujeme aj hlavný režim, tempo, vývoj dynamiky, pohyb melódie, jej rytmický vzor a pod.

V tejto lekcii analyzujeme usporiadanie piesne „Moja vlasť“ (skladateľ David Tukhmanov). Aké tempo, rytmus použil hudobník (určite dvojdobý meter pomocou pulzácie)? Aký je hlavný rozsah hudby? Ako sa mení charakter a pohyb melódie vo verši a refréne?

Toto všetko by mal interpret analyzovať a vypočuť, aby divákovi odovzdal hudobnú myšlienku a spôsobil emocionálny návrat spojený jedným rytmom.

Anotácia k materiálom učebných materiálov lekcie

"V rovnakom slnečnom rytme"

v rámci programu "Vokálne a estrádne štúdio"

Názov metodického materiálu

Repertoár piesní:

1. Pieseň "Moja vlasť"

hudba D. Tukhmanová, sl. R Roždestvensky

2. Pieseň „Ak mesto tancuje“

hudba A. Zhurbina, sl. a Rezník

Forma metodického materiálu

Výber fonogramov (mínus) z piesňového repertoáru pre ansámblové predstavenie

Sekcia a téma programu

Sekcia programu „Rozvoj interpretačných zručností v súbore“.

Téma lekcie: „V rovnakom slnečnom rytme“

Výber fonogramov (mínus) piesní naštudovaných a interpretovaných deťmi v súbore

Práca na tomto piesňovom repertoári prispieva k rozvoju interpretačných schopností v súbore, upevňovaniu preberanej látky, introspekcii, adekvátnemu zhodnoteniu vlastnej práce vo vokálnej skupine.

Metodika aplikácie metodického materiálu

Práca na piesňovom repertoári sa vykonáva v hlavnej fáze hodiny. Rieši sa úloha rozvíjať koordináciu pohybov a vokálov v materiáli piesne pomocou mikrofónu.

Efektívnosť aplikácie metodického materiálu

Metódy práce na piesňovom repertoári demonštrujú úroveň rozvoja interpretačných schopností súboru a sólistov v jednom emocionálnom a vokálno-technickom

charakter; prispieť k vytvoreniu priaznivého, psychicky komfortného prostredia a súdržnosti tímu. Počas lekcie je motorické, hlasové zaťaženie racionálne rozdelené, existuje túžba po produktívnej, tvorivej, kolektívnej činnosti..

Opis práce na piesňovom repertoári

  1. Hudba k piesni „Moja vlasť“. D. Tukhmanová, sl. R. Roždestvensky

1. Rozhovor.

Po rozbore hudby piesne (aranžmánu) prostredníctvom hry „Hudba slnka“ zadefinujeme žáner piesne pomocou textu ako „žáner vlasteneckej piesne“, keďže ide o domovinu. Aké pocity v nás vyvoláva text dvojveršia? Jednota, priateľstvo, hrdosť na našu krajinu. Ako opisuje básnik krásu prírody v refréne? Ako dve myšlienky – hudobná a verbálna – pomáhajú sprostredkovať náladu a charakter piesne divákovi?

Pozor na sekvenčný pohyb melódie, paralelný pohyb hlasov do „tretiny“. Počuť harmonický pohyb. Venujte zvláštnu pozornosť čistote intonácie a emocionálnemu výkonu.

3. Prednes veršov. Porovnajte "útok" zvuku, dávajte pozor na tvorbu a podanie samohlások. Sledujte dýchanie a dikciu. Zadajte prvky pohybu.

4. Predvedenie skladby pomocou mikrofónov.

Učiteľ rozdáva žiakom mikrofóny, pripomína pravidlá práce s nimi.

Prednes piesne na zvukový záznam (-1) bez predpísaného vokálneho partu.

  1. Hudba k piesni „Ak mesto tancuje“. A. Zhurbina, sl. a Rezník

Opakovanie predtým naučenej piesne pomocou mikrofónov a choreografických pohybov.


Téma lekcie: "PÍJEMNE A POHODLNE"

CIEĽ - formovanie schopnosti správne vyslovovať samohlásky a spoluhlásky v slovách, schopnosť správne dýchať pri hraní piesne.

Úlohy - naučiť sa jasne a aktívne vyslovovať a spievať slová v piesni,

Rozvoj kolektívnej tvorivosti,

Výchova estetického vkusu

Vybavenie a hudobný materiál:

klavír

Syntetizátor

Poznámky k piesni "Kindness"

Ilustrácia Kustodievovho obrazu „Obchodník“

Pokrok v lekcii

  1. Organizácia času.Hudobný pozdrav „Dobré popoludnie“. Určenie účelu lekcie.
  2. Aktualizácia základných vedomostí. Rozhovor o hlasovom aparáte. Čo sa podieľa na vzhľade hlasu? Čo sú to hlasivky? Čo sa s nimi deje pri spievaní? Ako by ste sa mali starať o svoj „hudobný nástroj“? Ako by sa malo dýchať a sedieť, aby sa spievalo príjemne a pohodlne?

Učiteľ číta báseň "Je príjemné a pohodlné spievať."

3. Poprava gymnastika pre správnu výslovnosť samohlások a spoluhlások zvuky (a.o.u.i; m, n, p, t, k, l, r). Deti spolu s učiteľkou vydávajú zvuky, pričom pomáhajú pohyby rúk.

Výkon cvičenia na aktiváciu výrazov tváre(pery, jazyk, líca):

- "Kačací nos"

- "Prasiatko"

- "Osem"

- "Kruh"

- "Futbal"

- "úsmev"

Deti pomocou výrazov tváre zobrazujú úlohy učiteľa, pričom ruky nie sú zapojené.

Výkon cvičenie "dinosaurus"pre výškovú intonáciu.Deti spolu s učiteľkou kreslia rukami a hlasom dinosaura, pričom menia výšku hlasu.

  1. Práca s dychom.

- "Kvetina". Žiaci si predstavia kvet v rukách a pokojne nosom vdychujú jeho vôňu, pričom učiteľ dbá na to, aby sa ramená detí nedvíhali hore, ale zostali na mieste. Vydýchnite ústami.

- "Podšálka s čajom." Deti pokojne vdychujú nosom a opatrne vydychujú „na tanieriku s horúcim čajom“. Učiteľ zároveň sleduje dlhý výdych žiakov.

5. Čo je láskavosť? (hovoriť o láskavosti)

Vokálna a zborová práca na piesni „Kindness“.Opakovanie textu piesne a spievanie melódie so správnou intonáciou.

Predstavenie piesne „Kindness“pod hudobným sprievodom.

6. Zhrnutie lekcie.


K téme: metodologický vývoj, prezentácie a poznámky

Synopsa otvorenej hodiny spevu „Využitie prvkov výtvarnej pedagogiky v práci s deťmi vo veku základnej školy“.

Na vysokej škole sa uskutočnil regionálny seminár „Využitie výtvarných pedagogických technológií na hodinách hudobnej výchovy s deťmi školského veku“, v rámci ktorého odznela otvorená hodina vokálu „Využitie...

Rozvoj osnov vokálnych lekcií

Mnou vyvinuté vokálne noty pomáhajú sledovať dynamiku vývinu študenta. Abstrakty v troch častiach: dychové cvičenia, práca s hlasom a práca s piesňou....

Hudobná lekcia vokálnej a zborovej práce v prípravnej školskej skupine „Hudobný náhrdelník“

Cieľ:
- Vytvárať radostnú, priateľskú atmosféru, ktorá prispieva k úspešnému vstupu dieťaťa do sveta vokálneho umenia.
Úlohy:
- Naučiť sa spievať zmysluplne a výrazne, čisto intonovať melódiu piesne;
- Rozvíjať pohyblivosť artikulačného aparátu, rozširovať spevácky rozsah detí;
- Vytvárať jasnú a jasnú spevácku dikciu;
- Vzbudiť u detí záujem o spevácke aktivity.

Plán lekcie.
1. Vstup detí do sály
2. Hudobný pozdrav
3. Dychové cvičenia.
4. Artikulačná gymnastika.
5. jazykolamy.
6. Vokálno - intonačné cvičenia.
7. Učenie piesní
8. Hudobná hra
9. Rozlúčka "Dovidenia, hudba"

Pokrok v lekcii

Vstup detí do haly.
Hudobný pozdrav.
Podávame ruky priateľovi a s úsmevom "Ahoj!" spievame.
Dobrý deň! Dobrý deň! Nie sme na to príliš leniví - 2 p.
Hudobný režisér pozýva deti, aby prišli k stolu, je na ňom nota s korálkami.
PÁN.: Chlapci, pozrite sa!
Na magických vláknach
Magnetky visia.
Nielen magnety
Všetky znejú.
Nádherný náhrdelník -
Je to hudobné.
Mám pre vás pripravené!
Z týchto magnetických tónov sa skladajú rôzne piesne. Tu vám zaspievam túto pieseň.

Pán. berie „poznámky“ – padajú na stôl.

PÁN.: Ach! Korálky sa rozsypali.
A už asi žiadna hudba.
Môžete mi pomôcť zbierať magnetky na noty?
Zozbierajme noty-magnety a vložme ich do hracej skrinky, možno bude hracia skrinka opäť schopná zhromaždiť všetky noty?
PÁN.: Aby však magnetické noty „spievali“, je potrebné vykonať určité cvičenia.
Stojíme v kruhu
Trochu úsilia - rozviniete dýchanie.
Dychové cvičenia.
"Snehová vločka"
Vezmime si "Snehové vločky" a fúkajme na ne, nechajme ich lietať, poteš nás svojou krásou.
Fúkanie na snehovú vločku, držanie šnúrky
"zlatá rybka"
Žije v rozprávkovej hudobnej krajine „Zlatá rybka“, ryba BY MAL prísť (nádych), POTÁPAŤ (výdych pri naklonení) a znova sa vynoriť a potápať.

"Oblak a dážď"
Čoskoro príde jar, sneh sa roztopí, bude pršať
Priletel oblak (nádych) a začalo pršať (výdych, potľapkanie po nozdrách M-N)

Po vykonaní dychových cvičení sa ozve zvuk.
PÁN.
Pán. pripojí poznámku k personálu.

A teraz ticho, nechaj jazyk tancovať.
Artikulačná gymnastika.
Tu je nabíjanie jazyka: (Deti vykonávajú pohyby podľa textu hry).
Jazyk sa otočil
Pravá ľavá. na sude Deti hladia jazyk po lícach -
Otvoríme ústa vpravo a vľavo
Hovoríme jazykom vykonajte cvičenie „Chatterbox“
A teraz, priatelia, bez vtipu,
Umyte si zuby jazykom. Niekoľkokrát potiahnite jazyk
Usmejme sa na všetkých našich priateľov horné zuby, potom spodné
Bez úsmevu sa spievať nedá. Usmievavá sa so širokými perami

Po vykonaní artikulačnej gymnastiky sa ozve zvuk.
PÁN.: Táto jedna poznámka sa chce vrátiť do jeho malého domčeka.
Pán. pripojí poznámku k personálu.

Hovoriť jazykolamy nie je jednoduchá vec.
Hovoríme krásne, jasne a zručne.

Jazykolamy.
Zložené myšou v norkách
Až do ranných jazykolamov
Ukázalo sa presne štyridsať
Má jazykolam.

Po vykonaní jazykolamu zaznie zvuk.
M. R.: Toto je perlička, ktorá sa chce vrátiť do svojho domu.
Pán. pripevňuje jeden korálok k tyči.
Ak chcete spievať nahlas
Neseď ako medveď
Položte nohy na podlahu silnejšie
Rýchlo vyrovnajte chrbát.
Ruky, ramená sú voľné.
Spievajte pekne a pohodlne.

Vokálne a intonačné cvičenia.
„Padajú snehové vločky, biele chumáčiky
Položil si ruku, počkaj chvíľu"

"1,2,3,4,5, poď čoskoro von na prechádzku."
Z kopca budeme zľadovatení
Jazdíme s celým davom"

„Spadli medveďa na zem, odtrhli mu labu,
Aj tak ho neopustím, pretože je dobrý."

„Žirafa rastie predovšetkým, dosahuje oblohu“

"Slon je veľký ako dom, prejdite sa okolo neho,
A uvidíte, že vyliezť na dom takej výšky nie je jednoduché.

Po vykonaní vokálno-intonačných cvičení sa ozve zvuk.
M. R.: Táto jedna korálka sa chce vrátiť do svojho domu.

Pieseň nás navštevuje
A prináša radosť nám všetkým.

Video k piesni "Gingerbread House"
Učenie piesní
1. Čítajte text v rytme piesne
2. Spievanie 1 verša piesne
3. Učenie sa verša piesne.
4. Spievajte 1 verš a refrén.

Po prehratí skladby zaznie zvuk.
M. R.: Tieto korálky sa chcú vrátiť do svojho domu.
Pán. pripevňuje päť guľôčok k tyči.

Hudobná hra
"Päta, špička"

Po odohraní hry zaznie zvuk.
PÁN. Tieto korálky sa chcú vrátiť do svojho domu.
Pán. pripevňuje päť guľôčok k tyči.

PÁN.: To sú všetky korálky, ktoré sa vrátili domov.

Je pre nás ťažké spievať a tancovať bez hudby
Korálky vložíme do notovej knihy.
Všetci priatelia sú opäť spokojní s nádhernou hudbou
A tie korálky už nemôžeme stratiť.

PÁN.: Ďakujem vám chlapci, že ste ku mne prišli, urobili ste mi radosť a čo ste si zapamätali a čo sa vám páčilo,
Swami ma veľmi potešil a chcem vám sprostredkovať od škriatkov z ich perníkovej chalúpky zvoniaceho kohútika.
Dáva PETUŠKOV.

Výstup hudby.

PLÁN - ZHRNUTIE LEKCIE

Grigoryeva Oksana Anatolyevna, učiteľka ďalšieho vzdelávania, vedúca vokálneho štúdia „Maximum“ Detského kreatívneho centra, Atkarsk, Saratovský región. Otvorená hodina vokálneho krúžku 1-3 roky štúdia, téma: "Rytmus"

Téma lekcie: "Rytmus"

Účel lekcie: vytvorenie radostnej, priateľskej atmosféry hodiny, ktorá prispieva k úspešnému oboznámeniu sa s prvkami hudobnej notácie: stupnica, rytmus.

Ciele lekcie:

    rozvíjať tvorivé schopnosti zapojením detí do emocionálneho prejavu spevu, piesní, hry na hudobné nástroje;

    v procese vokálnej a zborovej práce rozvíjať spevácke schopnosti;

    formovať stály záujem o hudobnú kultúru;

    pestovať vlastenectvo, dobré vzťahy medzi sebou aj s ostatnými.

Prípravné práce.

    Učenie jazykolamov, dychové cvičenia, dikcia, tvorba zvuku.

    Individuálna práca s deťmi na učení pesničiek, spevov.

    Počúvanie hudby r.n.p. "Kamarinskaya".

motivácia: učiteľ vyzve žiakov, aby vrátili poznámky.

Výzdoba sály: na stene je obraz husľového kľúča a palice s notami; "Hudobná húsenica".

Vybavenie: písomky, zvukové nahrávky, magnetofón, noty, bicie nástroje (lyžice, bubon).

sluch: pieseň "Do, re, mi" skupiny"Domisolka" op. V. Kľučnikovová,

hudba O. Yudakhina., "Pieseň o piesni", "Rusko", r.n.p. "Kamarinskaya".

Počas vyučovania.

    Organizácia času.

Budova pred halou.

Vstup na hudbu: Znie pieseň „Do, re, mi“.

Hudobný pozdrav : "Domisolka" op. v Kľučnikovi,

hudba O. Yudakhina.

    Úvodný prejav učiteľa.

Som veľmi rád, že vás opäť stretávam.

Svet hudby je tajomný a úžasný. Túto ríšu zvukov dokážu pochopiť len tí, ktorí počujú a načúvajú, vidia nezvyčajné v obyčajných veciach, ktorí radi snívajú a fantazírujú, ktorí sa usilujú o poznanie a sú pracovití. V tomto svete je zvykom hovoriť špeciálnym jazykom - hudobným, ktorý musíte ovládať.

Čo potrebuje vedieť skladateľ, aby nahral hudbu, alebo interpret, aby ju mohol hrať?(Noty, notový záznam). Dnes sa na hodine pomocou hudby pokúsime vytvoriť radostnú, priateľskú atmosféru a zoznámiť sa s prvkami notového zápisu.

Ideme do krajiny hudby, kde nás už čakajú priatelia - Funny notes. A poznámky sa píšu na pravítka.

Päť riadkov hudobnej línie

Nazvali sme to „stave“.

A na ňom sú všetky poznámky bodky

Usadený na mieste.

Chlapci, pozrite sa na hudobný personál. Až dnes ráno tam boli poznámky, ale zrazu zmizli. Musíme ich určite vrátiť. Tak teda poďme.

    Práca na téme lekcie.

Chlapci, ako môžete cestovať?

Jedna poznámka sa chce vrátiť do svojho domu. Predtým

Budeme spievať aj s vami.

Zopakujte si pravidlá spevu (opýtajte sa detí)

Ak chcete sedieť a spievať

Neseď ako medveď

Rýchlo vyrovnajte chrbát

Udržujte nohy na podlahe

    skandovanie

    1. "Z dupotu kopýt" - práca na dikcii a dynamike:

    Jasná dikcia;

    ťahy

    Práca na dynamike;

      Text „Do, re, mi, fa, sol“. Z. Petrova, hudba. A. Ostrovského

    Práca na dýchaní;

    Budovanie triády

    Spievanie na ruke

Výborne, s touto úlohou ste urobili dobrú prácu a vrátili ste sapoznámka re.

akú máš náladu? Má hudba náladu? Všetkým prajeme: Dobrú náladu! A my sa pokúsime presne vyjadriť náladu tejto piesne"Pieseň o piesni" . Čo je to?

Prevedenie piesne"Pieseň o piesni" (1,2,3 roky študujúce deti)

Nota je pripevnená k notu. Mi

Naša cesta pokračuje. A teraz - nová úloha.

    Učenie sa nového materiálu. Rytmus

1) Niekoľkokrát zatlieskam a vy zopakujete, čo ukazujem. Pripravte si dlane. Len najprv pozorne počúvajte. A musíte tlieskať na môj príkaz a nie nahlas.

Príklady rytmických diktátov

1. "Kalinka",

2."Na poli bola breza

3."Malý vianočný stromček"

písanie rytmického vzoru na tabuľu

Všimol si si, že v každej fráze, ktorú si po mne opakoval a tlieskal rukami, boli krátke a dlhé zvuky? Striedanie dlhých a krátkych zvukov v hudbe sa nazýva?rytmus. Zapamätajte si toto nové slovo. Opakujte to.

Rytmus konkrétnej melódie - ide o rytmický vzor, ​​t.j. rytmický prvok. Z akých dĺžok sa skladá rytmický vzor?( štvrtiny, osminy, šestnástiny)

Trvanie

Rytmický vzor pozostáva z krátkeho a dlhého trvania.

Rytmické zvuky spolu súvisia, môžu byť plynulé, plynulé a môžu znieť náhle.Príklad: srdce bije rytmicky, hodiny tikajú, ročné obdobia sa menia.(príklad detí)

Prichádzamek záveru, že je vytvorený poriadok? (Plynulé kroky. Jasný vzor. Rovnomerné striedanie úderov.)

2) Úloha sa stáva ťažšou.

Tlieskajte v rytme: dlhé zvuky sú údery na kolená a krátke zvuky sú v rukách.

Akýkoľvek rytmus v hudbe môže byť napísaný pomocou špeciálnej notácie. Dnes sa pokúsime použiť znaky a vykonať rytmus.

3) Úloha „Hudobná húsenica“

Tabuľa zobrazuje húsenicu s veľkými a malými kruhmi. Deti rytmicky tlieskajú.

4) Cvičenie "Zbor hodín"

Charakter hudby sa mení v závislosti od rytmu. Navrhujem toto cvičenie „Zbor hodín“

Musíte znázorniť súčasný pohyb veľkých a malých hodín v rytmickom dvojhlasnom prejave. Skupina 1 hovorí tichým hlasom „bom-bom“ a skupina 2 hovorí vysokým hlasom „tiki-tiki“

Nota je pripevnená k notu. F

Žiadne hudobné nástroje nezvýrazňujú rytmus skladby tak ako bicie nástroje. Aké bicie nástroje poznáte?

4) Hranie hudby na hudobných nástrojoch.

R.n.p. "Kamarinskaya"

akú postavu?(veselý, veselý, zlomyseľný)

Čo sa dá povedať o melódii(Melódia sa mení, niekoľkokrát sa opakuje)

Aké nástroje ste počuli?

V ruských dedinských tancoch nie je len súťaž medzi tanečníkmi, ale aj súťaž medzi nástrojmi. Skladba, ktorú počúvate, sa volá"Kamarinskaya".

Čo kedysi hrávalo ruské tance?

Tu budeme hrať hudbu. nástroje. Najprv sa naučme rytmický vzor.

v podaní učiteľa a žiakov na bicích nástrojoch „Kamarinskaya“.

Úžasne odvedená práca.

Nota je pripevnená k notu. Soľ

A teraz je čas, aby sme sa prešli rozprávkovým lesom.

    Fizminutka.

"Poďme tlieskať, poďme sa utopiť"

Ako úžasne si sa hýbal

Pohyb je zdravie!

Nota je pripevnená k notu.La

Akú úžasnú cestu sme s vami absolvovali po hudobnom kráľovstve. Ale najlepšia krajina pre každého človeka je tá, kde sa narodil a vyrastal, jeho vlasť. Ako sa volá krajina, v ktorej žijeme?

Predstavenie piesne „Rusko“

Aká je nálada tejto piesne? Aké pocity tu autor vyjadruje?

Nota je pripevnená k notu.Xi

Chlapci, pozrite sa na hudobný personál.

Do, re, mi, fa, salt, la, si

Všetky tieto poznámky v rade tvoria stupnicu.

To sú všetky poznámky, ktoré sa vrátili domov. Opäť budeme spievať a tancovať, hrať na hudobných nástrojoch.

  1. Výsledok. Naša cesta sa skončila.

S akými prvkami notového zápisu sme sa stretli? (rytmus, trvanie, mierka).

Rytmus- striedanie dlhých a krátkych zvukov v hudbe.

Trvanie - trvanie úderu od úderu po úder.

Mierka - toto je špecifické poradie hudobných zvukov, ktoré sa používajú v hudbe. Hudobný personál s poznámkami.

Čo zaujímavé ste sa dozvedeli? Čo si pamätáte najživšie? (Naučil sa, čo je rytmus, hral na bicie nástroje, spieval ako sólista atď.).

VIII . Reflexia.

učiteľ: Zaujímalo by ma, ako vy sám hodnotíte svoju prácu. Kto si myslí, že odviedol dobrú prácu, nech spieva..."ALE", a kto si myslí, že stále všetko nevychádza- "O".

Deti si ich prácu vážia.

S hudbou sa nemôžete rozlúčiť.

Sme do nej zamilovaní od narodenia.

A nerozlúčime sa s ňou

Jednoducho: Dovidenia! Z triedy odchádzajú na hudbu.