Lekcia čítania beletrie. Náčrt hodiny beletrie (staršia skupina) na tému: mapa lekcie čítania beletrie

Lekcia čítania beletrie. Náčrt hodiny beletrie (staršia skupina) na tému: mapa lekcie čítania beletrie

Regionálna integrácia:"Čítanie fikcia““, „Komunikácia“, „Kognícia“, „Zdravie“.

Cieľ: rozvíjať zmysel pre spravodlivosť.

Úlohy:

  • Vzdelávacie: pokračovať v práci na formovaní záujmu o knihu; pomôcť naučiť sa postupnosť akcií postáv rozprávky pomocou ilustrácií; naučiť sa správne pomenovať autora a názov diela; zlepšiť vedomosti na tému „Ovocie“.
  • vyvíja sa: rozvíjať schopnosť pozorne počúvať rozprávky; pomocou rôznych techník rozvíjať schopnosť správne vnímať obsah diela, vcítiť sa do jeho hrdinov, hodnotiť činy hrdinov; rozvíjať predstavy o literárnych žánroch; obohatiť slovnú zásobu na danú tému.
  • Vzdelávacie: vychovávať k emocionálno-figuratívnemu vnímaniu textu; formovať pojmy „priateľstvo“, „láskavosť“, „spravodlivosť“, pestovať túžbu konať v spravodlivosti.

Vybavenie: Bábika Karkusha, jablko, rozprávka V. Suteeva "Jablko" s ilustráciami,

Prípravné práce: rozprávanie sa s deťmi o ovocí; čítanie básne W. Rashida „Naša záhrada“; hádanie hádaniek o ovocí; farbenie jabĺk; cvičenie "Naša záhrada", didaktická hra"Štvrtý doplnok"; prstová gymnastika „Kompot“, cvičenie „Ježko a bubon“, „Vytláčanie šťavy“, motorická rečová hra „Chodili sme po záhrade ...“;

Lexikálne dielo:

  • divoká jabloň jabloň, ktorá rastie v lese.
  • stočený do klbka ľahnúť si zohnutý.
  • Zobúdzať sa - nie celkom prebudený.
  • Kopol - kopať, kopať.
  • rev - o zvieratách, kričia nahlas a náhle.
  • Rozdeľte na rovnaké časti - všetci sú rovnakí.
  • Myseľ-myseľ učila - povedal mi, ako to urobiť správne.
  • Fér - správny, pravdivý (odráža skutočnosť).
  • Spravodlivo odôvodnené - správne rozhodol.

Pokrok v lekcii

1. Moment prekvapenia.

Prichádza Karkusha a prináša deťom jablko ako darček.

Karkusha sa pýta detí: "Aké jablko?"

Odpovede detí: "Veľké, zrelé, červené, voňavé, sladké, chutné, zdravé, žlté." Karkušovi sa nepáčia odpovede detí. Sama si odpovedá: "Jeden a jediný."

Učiteľ: „Ako môžeme byť? Je veľa detí, ale jedno jablko.

Karkusha: "Tu si prečítajte rozprávku V. Suteeva "Apple" a zistite, ako by ste mali byť."

2. Čítanie rozprávky V. Suteeva "Jablko".

Prvé čítanie príbehu.

Konverzácia na:

  1. Páčila sa vám rozprávka?
  2. Ako sa volal príbeh a kto ho napísal?
    V. Suteev nebol len spisovateľ, bol aj výtvarník a kreslil obrázky do svojich rozprávok, ktoré sa nazývajú ilustrácie. Toto sú obrázky, ktoré V. Suteev nakreslil pre rozprávku "Apple".
  3. Pamätáte si na hrdinov z rozprávky? (Zajac, vrana, ježko, medveď).
  4. Prečo sa zajac, vrana a ježko pohádali? (Kvôli jablku).
  5. Kto uzmieril našich priateľov? (Medved, Michail Ivanovič).

3. Fyzická minúta.

Prechádzali sme sa po záhrade...

Prechádzali sme sa záhradou, kráčali, kráčali. Deti chodia.
Našiel som v záhrade jabloň. Zobrazte strom.
Sú na ňom banány? (Nie, nie banány.)
Sú na ňom slivky? (Nie, nie slivky.)
Sú na ňom hrušky? (Nie, nebuď hrušky.)
Sú na ňom jablká Založia päste, roztiahnu ruky do strán.
Žiadajú ich, aby chlapov zlomili. "Hoďte" ruky dole.
Vietor fúka, vietor fúka, vietor fúka, Urobte náklony doľava a doprava, ruky hore.
Zo stromu sa trhajú zrelé jablká. "Hoďte" ruky dole.
Jablká padajú z konárov na cestičky. Hrbia sa, búchajú si päsťami do kolien.
Pomôžeme jablkám: položíme Vstať.
Sú v košíku.
Vezmite jablká zo zeme Položte päsť jednej ruky na dlaň druhej.
A dajte do misky.

"Ježko a bubon".

Chodí ježko s bubnom Pochodovanie v kruhu, hra na bubon.
Bum Bum Bum!
Ježek sa hrá celý deň
Bum Bum Bum!
S bubnom na pleci Kráčajú v kruhu, ruky za chrbtom.
Bum Bum Bum!
Ježek sa náhodou zatúlal do záhrady,
Bum Bum Bum!
Veľmi miloval jablká, Jednou alebo druhou rukou prinesú jablko.
Bum Bum Bum!
Zabudol bubon v záhrade, Pokrčia rukami.
Bum Bum Bum!
V noci padali jablká Ruky na opasku, skákanie na mieste.
Bum Bum Bum!
A údery boli počuť Skákanie.
Bum Bum Bum!
Zajace boli vystrašené Robia „uši“, hrbia sa, trasú sa.
Bum Bum Bum!
Do úsvitu nezavreli oči, Rukami zatvárajú oči.
Bum Bum Bum!

Cvičenie "Vytlačte šťavu."

Deti stláčajú, uvoľňujú päste a hovoria:
Ovocie lisujeme, lisujeme, lisujeme, lisujeme.
lahodný džús naliať do pohára. "Nalejte" z jednej vačky do druhej.
Oh! Aká chutná šťava! Nadýchnite sa nosom, pri výdychu vyslovujeme.

4. Druhé čítanie rozprávky.

Učiteľka číta príbeh druhýkrát. Vedie rozsiahle rozhovory.

  1. Kto videl jablko? (Zajac).
  2. Kto odtrhol jablko? (Vrana).
  3. Kto chytil jablko? (Ježko).
  4. Prečo sa hrdinovia hádali a dokonca bojovali? (Všetci verili, že jablko je jeho, nikto nechcel ustúpiť).
  5. Kto bol požiadaný o pomoc? (Medveď). ako sa volal? (Michail Ivanovič).
  6. Prečo si myslíš, že medveď? (Najväčší, najmúdrejší).
  7. Čo súdil Michail Ivanovič? (Každý má pravdu a každý by mal dostať jablko).
  8. Ako môžem byť jedným? (Rozdeľte na rovnaké časti).
  9. Prečo dostal medveď jablko? (Všetkých zmieril a naučil rozumu).

Výsledok rozhovoru: netreba sa hádať s priateľmi a bojovať, treba si zavolať pomoc, povie vám, posúdi spravodlivo, nikoho neurazí.

5. Zhrnutie vyučovacej hodiny.

Pedagóg: Chlapci, pochopili ste, ako by sme mali naložiť s darom Karkusha, s jablkom?

Deti: Je potrebné rozdeliť jablko na rovnaké časti.

Učiteľ rozdelí jablko medzi všetky deti a maškrty. Chváli deti za pozorné počúvanie rozprávky, správne odpovede.

Tatiana Silantieva
Lekcia čítania beletrie

Lekcia čítania beletrie

„Cesta do rozprávky (seniorská skupina)

Cieľ: vytváranie pozitívnej emocionálnej atmosféry a Majte dobrú náladu cenovo dostupné fikcia.

Úlohy:

Vzdelávacie:

Zoznámte deti s ruskými ľudovými rozprávkami „Sestra líška a šedý vlk» pri spracovaní zvuku.

Formovať u detí potrebu počúvať a rozprávať rozprávky.

Vzdelávacie:

Zlepšiť rečovú a motorickú aktivitu detí.

Rozvíjať schopnosť detí vybudovať úplné, výrazné odpovede na otázky o obsahu prečítanej rozprávky, rozpoznať hrdinov známych rozprávok.

Zlepšiť intonačnú expresivitu reči, obohatiť slovnú zásobu, rozvíjať zvuková kultúra prejav, záujem o malé folklórne žánre.

Vzdelávacie:

Prebuďte záujem o svoje obľúbené rozprávkové postavičky.

Pestujte emocionálnu odozvu na známe a obľúbené rozprávky.

práca so slovnou zásobou:

Rocker, vaňa, diera.

Vybavenie:

Laptop

Prezentácie „Rozprávka "Sestra Chanterelle a sivý vlk",

Krabica "balík"

Rozdeľte obrázky pre ruské ľudové rozprávky v obálkach

prípravné práce:

Čítanie rozprávky.

Rozprávková dramatizácia.

Stolné hry.

Kreslenie rozprávkových postavičiek.

Priebeh lekcie:

Organizácia času

Deti sedia na stoličkách pred obrazovkou notebooku (obrazovka).

opatrovateľka:

Chlapci, máme hostí. Pozdravme hostí.

Máte radi rozprávky?

deti. Áno. Milujeme.

opatrovateľka:

Rozprávka je úžasný, magický svet, v ktorom sa dejú tie najneobyčajnejšie zázraky a premeny.

Kto tvorí ruské ľudové rozprávky? (Ruský ľud.)

Aké ruské ľudové rozprávky poznáte? (Zoznam.)

Chcete sa ocitnúť v rozprávke?

Povedať magické slová. (refrén)

Neskutočne, crabble, bum!

A zakrúžkovali.

Učiteľ zapne hudbu.

Ráno bol našej skupine prinesený balík

Pozrime sa, čo v ňom je. (OTVORENÉ.)

Je v nej kniha! (Získajte to, ukážte to deťom.)

Kto uhádol názov rozprávky? ( "Sestra Chanterelle a sivý vlk".)

Jednohlasne vyslovia názov príbehu.

Chcete si vypočuť rozprávku? (Áno.)

Sadnime si na stoličky.

opatrovateľka: "Pozorne počúvajte, usilovne si zapamätajte":

„Na dvere nám klope rozprávka.

Povedzme rozprávku – vstúpte.

Toto je tip chlapci

Príbeh príde."

Počúvanie audio príbehu "Fox - sestra a sivý vlk" (prezentácia).

Páčila sa vám rozprávka?

Poďme si trochu oddýchnuť.

Fizminutka

Poďme skontrolovať vaše držanie tela

A spojte lopatky (deti spoja ruky za sebou)

Chodíme na ponožkách (chôdza po špičkách)

A potom na podpätkoch. (chôdza na opätkoch)

Poďme mäkko ako líšky (zobrazuje chôdzu líšky)

A ako medveď PEC, (zobrazuje medvediu chôdzu)

A ako zajac zbabelec, (zohnúť sa, dlane k hlave)

A ako sivý vlk. (vystaviť ohnuté ruky a ukázať "pazúry")

Tu sa ježko schúlil do klbka, (sadnite si do hlbokého drepu - ako sa stočiť)

Pretože mu je zima.

Lúč ježka sa dotkol (dotýkať sa detí rukou)

Ježko sa sladko natiahol. (natiahnuť)

Posaďte sa na stoličky.

Rozhovor s deťmi o obsahu rozprávky.

1. Ako sa volá rozprávka?

2. Kto sú hlavné postavy v rozprávke? (Líška, vlk)

3. Prečo líška oklamala svojho starého otca (Lebo je lenivá, prefíkaná, hladná, ale nechce ísť na lov, aby chytala myši. Je zima, zima.)

4. Ako líška oklamala dedka? (Odpovede detí.)

5. Koho ešte oklamala líška? (Vlk.)

6. Ako líška oklamala vlka? (Povedala, že môžete strčiť chvost do diery a vetovať.) Pozrime sa na dieru (šmykľavka). Ľadová diera je diera, diera v ľade na rieke.

-Povedzme unisono: diera. (Povedzte slovo v zbore "diera")

7. Čo povedal vlk, keď chytal ryby? (Úlovok, ryby, malé aj veľké).

Povedzme svorne ako vlk: .

Teraz mi chlapci povedzte ako vlk: "Úlovok, ryby, malé aj veľké".

8. Čo povedala líška, keď išla okolo vlka? (-Vyjasnite, vyjasnite hviezdy na oblohe. Zmrazte, zmrazte vlčí chvost.)

Teraz mi dievčatá povedzte ako Líška: „Ujasni, objasni hviezdy na oblohe. Zmraziť, zmraziť vlčí chvost".

9. Čo sa stalo, keď sa vlk pokúsil vytiahnuť chvost z rieky? (Zamrznutý chvost.)

10. O čom premýšľal vlk? (Koľko rýb si chytil?)

11. Kto prišiel ráno k rieke? (Ženy.)

12. Čím bili vlka? (Kto je vedro, kto je jarmo.)

Pozrime sa na rockera (šmykľavka). Jarmo je drevený oblúk s háčikmi, na ktorých sú zavesené vedrá.

-Povedzme unisono: rocker. (Povedzte slovo v zbore "rocker".)

13. Čo robila líška v tom čase? (Vliezol do domu)

14. Kam vyliezla líška s hlavou? (Vo vani.)

Pozrime sa na vaňu (šmykľavka). Vanička je drevené vedro.

-Povedzme unisono: vaňa. (Povedzte slovo v zbore "vaňa".)

Líška si narazila hlavu do vane cesta a celá sa zamazala.

15. -Líška a vlk sa opäť stretli.

Ako zase líška oklamala vlka? (Návodné otázky, ak deti nevedia odpovedať.)

Čo povedala líška, keď jazdila na vlkovi? (Zlomený má šťastie, porazený má šťastie.)

16. Čo je vlk v tejto rozprávke? (Hlúpy, dôverčivý, dômyselný)

17. Čo môžeš povedať o líške? (Ak to nepovedia, tak opýtať sa: "Aká líška?") (Líška je prefíkaná, podvodník, podvodník)

18. Prečo sa tento podvodník a klamár stále tak volá láskyplne: líška-sestra? (Je krásna, očarujúca, nie zlá, ryšavka)

19. Spomeňme si, čo hovorili vlk a líška pri diere (šmykľavka).

Andrey, ty budeš vlk a Liza bude líška.

Zatlieskajme umelcom.

A teraz bude Lyosha vlkom a Veronika líškou.

Noste klobúky pre chlapcov a dievčatá

Zatlieskajme umelcom.

opatrovateľka:

Chlapci, poznáte dobre ruské ľudové rozprávky? Teraz to skontrolujme!

Pomenujte príbeh.

(Hra "Pomenujte príbeh" prezentácia zobrazujúca epizódy zo známeho r. n. rozprávky)

Výborne, dobre poznáte ruské ľudové rozprávky!

Zapnite hudbu:

V magickom balíčku je ešte niečo!

Získajte darček pre deti.

Súvisiace publikácie:

"Dréma". Lekcia čítania beletrie v druhej juniorskej skupine"DREM". Lekcia o čítaní beletrie v druhej juniorská skupina"1" Účel: Zoznámiť deti s rozprávkou "Sen". Pomôžte pochopiť.

Ročné tematické plánovanie pre čítanie beletrie v druhej juniorskej skupine CIELE LITERATÚRY vzdelávacie aktivity- Obohaťte zážitok z počúvania literárnych diel rôznymi malými formami.

Abstrakt lekcie o čítaní beletrie „Kocúr v čižmách“ Eresekter tobynda yimdastyrylan ou іs-reketіnі techhnologily kartysy Bilim.

Synopsa GCD o čítaní beletrie. Báseň od Y. Akim "Mama" CONSPECT-NOD PRE VÝVOJ REČI "Čítanie beletrie." Báseň Ja som Akima "MAMA" Úlohy: - vyvolať radostné emócie.

Zhrnutie GCD o čítaní beletrie v strednej skupine „Cesta rozprávkami“Účel: Systematizovať vedomosti detí o rozprávkach prostredníctvom hry - cesty. Obsah programu Výchovné úlohy: -pokračovať v predstavovaní.

Kompendium o čítaní beletrie Zhrnutie čítania beletrie v skupine prípravnej na školu na tému: K. Ushinsky "Slepý kôň." Účel: Zhrnutie.

Abstrakt lekcie o čítaní beletrie v strednej skupine „Rozprávková cesta“. Mestská autonómna materská škola vzdelávacia inštitúcia « MATERSKÁ ŠKOLA kombinovaný typ č.26 Loď „Zhrnutie lekcie na.

GCD o čítaní beletrie „Ako sa mravec ponáhľal domov“ Synopsa GCD o oboznamovaní detí s beletriou v stredná skupina všeobecná vývinová orientácia Vedie: vychovávateľka Zakutyaeva.

Perspektívne plánovanie čítania beletrie pre prvú juniorskú skupinu Mesiac Názov diela 1. október. Čítanie riekanky „Vodička, Vodička“ 2. Hranie riekanky „Chiki-chiki-chikalochki...“ 3. Učenie sa riekanky.

Sľubný plán lekcií pre čítanie beletrie v strednej skupine 1. september Zapamätanie básne E. Trutnevovej „Darčeky jesene“ 2. Prerozprávanie rozprávky „Deti a vlk“ 3. október Zoznámenie s drobným folklórom.

Knižnica obrázkov:

Synopsa GCD
pre staršie deti
"Čítanie básne Yu. Moritza "Dom s fajkou"


Cieľ:
oboznamovanie detí s poéziou prostredníctvom oboznámenia sa s básňou J. Moritza "Dom s fajkou", cez integráciu vzdelávacích oblastiach « Vývoj reči““, „Sociálny a komunikačný rozvoj“, „Umelecký a estetický vývoj», « kognitívny vývoj“, „Fyzický rozvoj“.

Výchovné úlohy
- Predstavte báseň Yu.Moritz "Dom s fajkou", aby ste sa naučili nadväzovať rôznorodé súvislosti v diele, prenikli do zámeru autora: pomocou techník vizualizácie textu s využitím: ilustrácií, fotografií; opakované čítanie textu (vychovávateľom); textové konverzácie.
- Vzbudiť záujem o báseň a túžbu počúvať ju; naučiť deti vidieť za slovami obrazy a náladu diela
- Pomôcť pochopiť obsah vo všeobecnosti a jednotlivé ťažké miesta a slová - „kliny“, „vyhrievané“, „chudnuté“, „pevné“, „nezvyknuté“, „tečie“;
- Pomôžte deťom cítiť krásu a výraznosť básne a venovať pozornosť vyjadrovacie prostriedky: metafory, epitetá, na kompozičná konštrukcia Tvorba:
1. časť - spomienky na život v dedinskom dome;
2. časť - kúzelnícky dym;
3. časť - obrázok o dyme.

Vývojové úlohy:
- Rozvíjať pozornosť, pamäť, vnímanie.
- Rozvíjať záujem o poéziu literárny žáner.
- Rozvíjať dialogickú reč formovaním schopnosti odpovedať na otázky k obsahu práce. - Formovať literárny vkus.

Vzdelávacie úlohy:
Pestujte lásku k poézii dobré vzťahy, prebudiť emocionálnu citlivosť detí.

Korekčné a logopedické úlohy:
obohatiť slovná zásoba- „zaseknutý“, „horúci“, „chudnutý“, „pevný“, „nezvykol si“, „tiekol“;

Rozvíjanie predmetovo-priestorového prostredia:
Ukážkový materiál: poštová schránka - balík, ilustrácia brownie Kuzi, farebné ilustrácie zobrazujúce rôzne domy, dym z komínov.

Prípravné práce:
čítanie umelecké práce o domoch, hovorí o rôznych budovách

Tiež zaujímavá aktivita pre fikciu:

Vytváranie motivácie:
Ozve sa klopanie, prináša sa balíček od brownie Kuzi.
"Pozri, čo nám dali, čo si myslíš, že to je?"
- Toto je balík od sušienok Kuzi
- Chcete vedieť, čo je v balení?
- Pozri, Kuzya nám poslal svoju fotku a list, prečítal si ti to?

písmeno:
„Drahé deti, bývam v dedine Lapti v malom domčeku pod veľkou pecou. Veľmi milujem jeseň a zimu, keď ľudia podpaľujú piecku, sedím na parapete a pozerám, ako sa dymí z komínov. A hneď si spomeniem na báseň Yunny Moritzovej „Dom s komínom“. Naozaj by som chcel, aby ste túto krásu videli a fantazírovali so mnou. Teším sa na naše stretnutie, tvoj sušiak Kuzya.

- Pozri, Kuzya nám poslal fotku svojho domu. (Zobrazuje chatrč vo vnútri) Dom je jednoposchodový, má jednu veľkú izbu a veľkú pec, pod ktorou býva. A keď ľudia odídu z domu, sadne si k oknu a počúva, čo vidí.

Čítanie básne:
DOM S POTRUBOU
Pamätám si ako dieťa na našu chatu
Modrý dym prúdil do neba,
Za dvierkami v peci horeli kliny
A tehly sa zahrievali ohňom,

Aby sme mali doma teplo
V kotli chradla prosová kaša!
A spievajúc letel do komína
Dym, v zime ohrieva oblohu.

Veľmi sa mi páčil dymový mág,
Zabával ma svojím vzhľadom,
Premenil sa na draka, na koňa,
Robil mi starosti!

Mohol by stavať cez našu fajku
Akékoľvek kráľovstvo a akékoľvek mesto,
Vyhrať môže každé monštrum
Aby si nezvykol ubližovať ľuďom!

Len škoda, že tento dym je modrý
Išiel som do rozprávky s fajkou!
Teraz ho navštíviť
Potrebujem nakresliť obrázok:

Dom s potrubím, dom s potrubím,
Modrý dym sa valí do neba!

- O čom je táto báseň?
- Chlapci, počuli ste v básni nové neznáme slová?
Kliny zapálený - krátky kus dreva
Za dvierkami rúry
A zahriaty oheň - byť veľmi horúci
tehly,
Vydržať
Náš dom je teplý
Kaša z prosa
chradla v kotli! — Uvarená kaša čakala, bola hotová.
A spievať
letel do komín - kanál na výstup dymu z pece, ohnisko do komína
Dymové zahrievanie
v zime nebeská klenba. - otvorené nebo v podobe kupoly
Každé monštrum
Mohol som vyhrať
Takže to nedostal do zvyku - nechcel
Ubližovať ľuďom!
Dom s potrubím
Dom s potrubím
Do neba tečúci — vytekať v malom potoku
Modrý dym!

- Ukázalo sa, že Kuzya nám poslal aj fotografie zobrazujúce dymiace komíny. Pozrite sa, čo zaujímavé fajčí. Vidíte, ako tieto dymy vyzerajú?

Fyzická minúta:
- Postavte sa, teraz si zahráme hru „Veterné starosti“ a keď sa vietor znepokojuje, dym nadobúda rôzne podoby. Dnes budete fajčiť.
“- Vietor robí starosti raz, vietor má starosti dva, vietor má tri starosti. Magický dym, mrznúť na mieste.
- Pozrite sa na magický dym, ktorý máme, tento vyzerá ako ..., (2 krát)

Opätovné čítanie básne:
- Prečítajme si ešte raz báseň Yunny Moritzovej „Dom s komínom“ (čítam)
- Čo vidí Kuzya z okna? (odpovede detí)
- A čo sa stalo v dome, keď sa kachle zakúrili? (Odpovede detí)
- Ako sa volá dym v básni Yunny Moritzovej? (kúzelník)
- A prečo sa to tak volalo? (odpovede detí)
- S akou náladou si to Kuzya pamätá?
Všimli ste si, že v básni je nejaká prosba? (kresliť)
- Pozri, v našom balení sú aj domčeky s komínom, nech si každý vymyslí svoj nevšedný dym a nakreslí ho.

Kresba dymom:
Deti idú k stolom a kreslia dym, potom sa dielo zavesí na tabuľu.
- Odstránim bratrancove dymy, zavesíme tie vaše a pozrieme sa na ne, znova si prečítam báseň Yunny Moritzovej „Dom s komínom“ a vy počúvate.

Čítanie básne po tretíkrát:
Ako sa volá báseň, ktorú si počúval? (odpovede detí)
- Povedz mi, kto napísal báseň "Dom s fajkou"? (odpovede detí)
Čo myslíte, ako sa naše kresby hodia k básni? (odpovede detí) Samozrejme, pretože každý z vás vytvoril veľmi nezvyčajný a magický dym.
- Pošlime Kuzovi naše kresby, nech sa tiež pozrie a zasníva.

Výkresy v balíku odstránime, zatvoríme a prilepíme spiatočnú adresu.
- Večer ukážeš svoje kresby rodičom, povedz nám, akú čarovnú báseň sme počúvali, a potom kresby zabalíme do balíka a pošleme Kuzovi.

Názov: Kompendium GCD o beletrii pre deti seniorskej skupiny "Čítanie básne od Yu. Moritza" Dom s fajkou "
Nominácia: Materská škola, Poznámky z prednášok, GCD, beletria, Skupina seniorov

Pozícia: vychovávateľka
Miesto zamestnania: MKDOU Novosibirsk "Materská škola č. 36 kombinovaného typu" Hľadať "
Miesto: Novosibirsk

Svetlana Merenková
Kompendium o čítaní beletrie

Kompendium o čítaní beletrie v prípravnej skupine do školy tému: K. Ušinskij "Slepý kôň".

Cieľ: Viesť deti k porozumeniu morálny zmysel Tvorba.

Úlohy:

Rozvíjať schopnosť detí počúvať dielo, dôsledne odovzdávať literárny text , schopnosť vyjadriť svoj postoj k udalostiam rozprávky. Stimulovať rozvoj iniciatívy a samostatnosti dieťaťa vo verbálnej komunikácii s dospelými a rovesníkmi; upevniť schopnosť formovať privlastňovacie prídavné mená; rozvíjať sluchová pozornosť; obohatiť a aktivizovať slovnú zásobu detí.

Posilniť schopnosť detí robiť remeslá spôsobom "prestávky", vedenie požadovaný tvar predmet; rozvíjať dobré motorové zručnosti a koordinácia rúk.

Budujte u detí pozitívne postoje kvalitu: láskavosť, čestnosť, ústretovosť; pochopenie noriem a pravidiel správania; pestovať lásku k "naši menší bratia" spôsobiť túžbu prísť im na pomoc; rozširovať obzory detí.

Práca so slovnou zásobou.

Rogatin, uzda, tri miery, byť chorý, slabý, princ, odkvap, jednomyseľne.

Prípravné práce.

Čítanie diel K. Ushinsky, pripravuje s deťmi príbeh o

K. D. Ushinského, výber prísloví o dobrote, priateľstve, čestnosti, výstava kníh K. Ushinského.

Vybavenie.

Portrét a výstava kníh K. D. Ushinského, prípravy kontúr koní, farebný papier, lepidlo, nite, farebné papierové srdiečka s príslovím "Hľadaj priateľa a ak ho nájdeš, opatruj sa", koláž "konská farma".

Vizuálne, verbálne, praktické.

Displej, hádanky, verbálna komunikácia, povzbudenie, otázka, správy o autorovi.

OD ťah.

1. Organizačný moment.

Chlapci, pozrite sa, čo máme v skupine. Čo je to?

(Je to magická skrinka)

Čo v ňom podľa vás je? (odpovede detí)

Vypočujte si hádanku.

Majú biele obliečky

Veľa čiernych písmen.

Sú dôležité pre ľudí

Chlapi by ich mali poznať.

Ak poznáte písmená

A zároveň počuť

fascinujúci príbeh.

Vieš koľko má rokov

Slnko nám dáva svoje svetlo.

Prečo jarné kvety

A v zime sú polia prázdne.

Spoznáte svoju rodnú krajinu.

Pokojný, silný a veľký.

Toto je pre nás dobrý priateľ,

Prečítajte si to - zistite to sami!

tak čo to je? (knihy)

(Vyberám knihu z krabice.)

2. Vložka kníh K. Ushinského.

Takže na našej prílohe, ktorú sme sami zostavili, poďme na to veľa rôzne knihy, Tvorba. Čo majú všetky tieto knihy spoločné?

Chlapci, viete kto to je?

(Recenzia portrétu K. D. Ushinského)

3. Príbeh K. D. Ushinského

Dnes si naši chlapci pripravili príbeh o Ushinskom. Pozorne ich počúvajme.

Pred mnohými rokmi v meste Tula. ktorá je neďaleko Moskvy, sa zrodila Konstantin Dmitrievich Ushinsky. Jeho otec bol dôstojník, matka bola žena v domácnosti, zaoberala sa výchovou detí. Od detstva bol Kostya veľmi zvedavý a usilovný chlapec. Učil sa dobre a výborne.

Po škole vstúpil na Moskovskú univerzitu a stal sa učiteľom. Konštantín Dmitrijevič pôsobil ako učiteľ v Jaroslavli, Petrohrade a dokonca aj v zahraničí. Mal sen: naučiť malé deti čítať a písať spôsobom, ktorý je pre nich jednoduchý a zaujímavý. Konštantín Dmitrievič začal skladať zaujímavé príbehy pre deti, rozprávky, hádanky.

Chlapci, aké diela K. D. Ushinského poznáte? O kom sú tieto diela?

Výborne. Aká veľká a zaujímavá výstava, koľko zaujímavé knihy. A chcem doplniť našu výstavu ešte jednou knihou. O kom to bude? hádať:

Čí je tam chvost a čia hriva,

Ako lietanie vo vetre?

Pod kopytom hravo

Iskry žiaria jasne...

Vyskočil a okamžite zmizol!

Ako to prepadlo cez zem!

Kto to je! Tu je hádanka...

Toto je svižné (kôň).

Deti, aké zviera je kôň? (domáce).

Didaktická hra "Čí je to?"

(Tvorba privlastňovacích prídavných mien)

A toto je hlava (čí)- konská hlava

náhubok (čí)- papuľa koňa

uši (čí)- konské uši

oči (čí)- konské oči

trupu (čí)- konské telo

chvost (čí)- konský chvost

nohy (čí)- konské nohy

Výborne.

4. Čítanie rozprávky K. Ushinsky "Slepý kôň".

A teraz vám navrhujem vypočuť si rozprávku K. D. Ushinského "Slepý kôň".

(Čítanie rozprávky) .

5. Práca so slovnou zásobou.

Chlapci, stretli ste sa v tomto diele s nejakými neznámymi slovami?

A čo?

Chorý - zranený.

Princ je vládcom mesta.

Jednomyseľne - úplná zhoda v názoroch a činoch.

Rogatin - veľká palica s vidličkou na konci.

Uzda - časť postroja - opasky s udidlami a opraty, ktoré sa nosia na hlave zapriahnutého zvieraťa.

Tri miery - miera - stará ruská jednotka kapacity pre sypké látky.

Strekha - spodný, visiaci okraj strechy dreveného domu, chaty, zvyčajne slamenej.

Už rozumieš všetkým slovám?

(odpovede detí).

6. telesná výchova.

Kôň ma čaká na ceste.

Bitie sa s policajtom pri bráne,

Hriva hrá vo vetre

Svieža, rozprávkovo krásna.

Rýchlo skočte na sedlo -

Nepôjdem, poletím!

Tam za vzdialenou riekou

Mávnem nad tebou rukou.

7. Opakujte čítanie rozprávky. Ushinsky "Slepý kôň".

Toľko nových slovíčok sme sa naučili.

A teraz vám navrhujem, aby ste si znova vypočuli rozprávku K. Ushinského "Slepý kôň".

Urobte si pohodlie.

8. Konverzácia o obsahu.

O kom je táto rozprávka?

Kto bol za Usedom Dogoni - Wind?

Čo sa kedysi stalo obchodníkovi?

Kto zachránil Usedom?

Čo sľúbil majiteľ svojmu koňovi?

Dodržal Usedom slovo?

Ako sa stalo, že Chyť vietor zostal slepý?

Aký bol pocit z filmu Catch the Wind? (osamelosť)

Ako rozumieš slovu "osamelosť"?

(To je, keď nie je nikto nablízku, keď sa cítite zle a nie je nikto, kto by vám pomohol.)

Ako sa rozprávka skončila?

Tu je prerozprávanie K. D. Ushinského "Slepý kôň".

Čo ťa tento príbeh naučil?

9. Príslovia o priateľstve, láskavosti.

Chlapci, kto bude čítať, čo je napísané na tabuli? (Slovo na tabuli je PRIATEĽSTVO)

Aké príslovia o láskavosti, priateľstve, čestnosti poznáte?

"Priateľstvo je cennejšie ako peniaze".

"Kto včera klamal, zajtra nebude veriť".

"Zomri sám, ale zachráň kamaráta".

"Priateľ je známy v problémoch".

10. Samostatná činnosť deti.

Chlapci, každý z vás má na stole kone. Premeňme ich na rozprávkovo krásne s bujnou hrivou. Budeme pracovať s farebným papierom a niťami. Potom, keď budú vaše kone pripravené, umiestnime ich do vopred pripravenej veľkej ohrady pre kone a vždy tam bude slušné jedlo pre všetky kone.

Vytváranie koláže "konská farma".

11. Reflexia.

Ako sa volá rozprávka?

Čo nás tento príbeh učí?

Chlapci, keď ste pracovali, spomenul som si aj na veľmi dobré príslovie: "Hľadaj priateľa, a ak ho nájdeš, opatruj sa!"

chcem dať

Súvisiace publikácie:

Abstrakt lekcie o čítaní beletrie „Kocúr v čižmách“ Eresekter tobynda yimdastyrylan ou іs-reketіnі techhnologily kartysy Bilim.

Abstrakt integrovaného GCD na čítanie beletrie "Cesta dielom S. V. Mikhalkova"Účel: Obohatiť a systematizovať vedomosti detí o tvorivosti detský spisovateľ S. V. Michalkov. Nápravné a výchovné úlohy. rozvoj.

Synopsa GCD o čítaní beletrie. Báseň od Y. Akim "Mama" CONSPECT-NOD PRE VÝVOJ REČI "Čítanie beletrie." Báseň Ja som Akima "MAMA" Úlohy: - vyvolať radostné emócie.

Synopsa GCD o čítaní beletrie. Ruská ľudová rozprávka "Havroshechka" (prípravná skupina)Účel: Vytvorenie emocionálneho postoja k literárne dielo. Vštepovať lásku a úctu rodičom a ostatným členom rodiny.

Zhrnutie GCD o čítaní beletrie v strednej skupine „Cesta rozprávkami“Účel: Systematizovať vedomosti detí o rozprávkach prostredníctvom hry - cesty. Obsah programu Výchovno-vzdelávacie úlohy: -pokračovať v oboznamovaní.

Zhrnutie vzdelávacej situácie pre čítanie beletrie „Pomôžme kohútovi“ Zhrnutie výchovno-vzdelávacej situácie pre čítanie beletrie „Pomôžme kohútovi“ Účel: prostredníctvom vytvorenia problémového OS identifikovať u detí.

Abstrakt lekcie o čítaní beletrie v mladšej skupine „Rozprávka o palčiakoch“ Abstrakt lekcie o čítaní beletrie v mladšej skupine rozprávky "Rukavice." Účel: Formovanie záujmu a potreby vnímania.

Abstrakt lekcie o čítaní beletrie v strednej skupine „Rozprávková cesta“. Mestská autonómna predškolská vzdelávacia inštitúcia "Materská škola kombinovaného typu č. 26 Loď" Abstrakt lekcie na.

Súhrn GCD o čítaní beletrie a rozvoji reči. Teatralizácia rozprávky "Rukavice" Zhrnutie priamo edukačných aktivít v oblasti čítania beletrie a rozvoja reči (s deťmi vo veku 3-4 rokov) Téma:.

Abstrakt lekcie o čítaní beletrie „Čarovný svet poézie“ Synopsa GCD o mimovládnej organizácii "Umelecký a estetický rozvoj" (čítanie beletrie) na tému: " Magický svet poézia“ Účel: Zoznámenie.

Knižnica obrázkov: