OOD pre umelecký a estetický rozvoj v strednej skupine na tému „Kresba medveďa. Zhrnutie hodiny o OO Umelecký a estetický vývoj

OOD pre umelecký a estetický rozvoj v strednej skupine na tému „Kresba medveďa. Zhrnutie hodiny o OO Umelecký a estetický vývoj

Abstrakt z hodiny o vizuálnej aktivite v stredná skupina

„Kreslenie medveďa“ (netradičný spôsob: „Kreslenie pichnutím“)

Cieľ: Zlepšovať vizuálne schopnosti a zručnosti, formovať umelecké Tvorivé schopnosti.

Úlohy:

  • Pokračujte v zlepšovaní schopnosti prenášať postavy vo výkrese literárne diela(ilustrácie Evgeny Ivanovič Charushin).
  • Naučte sa sprostredkovať polohu predmetov v priestore na hárku papiera, ako aj pohyb figúrok.
  • Pokračujte v predstavovaní detí netradičné prostriedky maľovanie špongiou a kvašom (suchá metóda).
  • Pokračujte v rozvíjaní schopnosti pracovať presne a šetrne s použitím materiálov.

Prípravné práce:Čítanie Rusov ľudové rozprávky„Máša a medveď“, „Tri medvede“, E. Charushin „Medveď“ a ďalšie príbehy o zvieratách. Zváženie ilustrácií E. Charushina. Konštrukcia z geometrických tvarov zvieratá, dokončovanie častí tela pre líšku, zajac. Skúmanie fotografických ilustrácií so zvieratami na jar, rozprávanie o živote zvierat na jar, tabuľová hra „Kto má aké obydlie?“, Didaktická hra „Kto čo zje?“ Aplikácia, modelovanie zvierat.

Materiály: Zvukový záznam vrčajúceho medveďa, hračky plyšový macko. Beletria hádanka o medveďovi, didaktická hra „Na lesnej čistine“, sada hračiek pre zvieratá, ilustrácia medveďa od Evgenyho Ivanoviča Charushina, kvaš, kefy, penová špongia, obrúsky, 1/2 albumového listu zeleného pozadia.

Priebeh hodiny

Úvodná časť

Učiteľ pozýva deti na lesnú čistinku.

Aké je ročné obdobie?(Jar)

Učiteľ zapne zvukový záznam „Growling Bear“.

Chlapi, počúvajte, kto vrčí? (Ak je pre deti ťažké odpovedať, urobí hádanku o medveďovi):

Žije v hluchom lese

Je veľký a bosý

Miluje bobule a med

A v zime si cmúľa labku. (Medveď)

Vychovávateľ organizuje didaktická hra„Medveď“. Deti v kruhu si podávajú plyšového medvedíka a opisujú kožušinu medveďa hmatovými vnemmi (hustý, huňatý, huňatý, hnedý, hnedý, dlhý, teplý, hrubý atď.).

Hlavná časť

Učiteľ pozýva deti, aby si prezreli ilustrácie Evgenyho Charushina. Pýta sa:

Je vám táto ilustrácia povedomá? Počúva odpovede detí. (Na tejto ilustrácii medveďa, ktorú namaľoval výtvarník Jevgenij Ivanovič Charushin).

Upozorňuje na kožušinu medveďa, ako ju zobrazil umelec.

Chcete nakresliť plyšového medveďa s rovnakou krásnou kožušinou?(odpovede detí)

Čo si myslíte, že musíme nakresliť? Počúva odpovede detí (list albumu, jednoduchá ceruzka, kvaš, tenký štetec).

Učiteľ upozorňuje deti na kresliace materiály:

Ako môžeme nakresliť kožušinu medvedíka? (tvrdá kefa, špongia, vlnená niť atď.)

Čo máš na stole? (nalepte na koniec ktorej je penová guma).

Cítite penu, aký je to pocit? (tvrdý, pórovitý s veľkými bublinami, suchý)

Učiteľ ponúka nakresliť medveďa neobvyklým spôsobom, netradičnými prostriedkami maľovania, špongiou a kvašom (suchá metóda „metóda poke“).

Pedagóg:

Kde si myslíte, že by ste mali začať kresliť plyšového medvedíka? ( Odpovede detí)

Dobre! Najprv nakreslíme plyšového medvedíka jednoduchá ceruzka, urobte obrys obrázku hladkými čiarami. Vždy začnú sťahovať telo. Aká časť tela medveďa je hore. ( Hlava)

Správny! Aký je tvar hlavy medveďa? ( Okrúhly)

Učiteľ pozýva na žiadosť jedného z detí nakresliť medvediu hlavu na stojan.

Dobre. Akú časť tela by ste mali znázorniť ďalej? (Trup / telo medveďa)

Nádherné, aký tvar vyzerá trup plyšového medvedíka? ( Oválne)

Učiteľ pozýva jedno z detí, aby zobrazilo telo medveďa na stojane.

Aké časti ešte musí dokončiť náš plyšový medvedík? (predné a zadné nohy, sú oválne, uši v polkruhu).

Učiteľ pozýva deti na dokončenie maľovania chýbajúcich častí tela medveďa na stojan.

A aby bol náš medvedík nadýchaný, huňatý, budeme maľovať špongiou. Ak namočíte suchú špongiu do farby farby, ktorú potrebujeme ( hnedá ), a potom farebnú stranu jemne pritlačte na čiaru nakreslenú ceruzkou a ihneď ju odtrhnite od povrchu, potom získate odtlačok, ktorý dodá čiare objem a nadýchanosť. Nezabudnite odlepiť prebytočnú farbu na kus papiera. Ďalší výtlačok by mal byť aplikovaný vedľa seba bez toho, aby ste museli odísť voľné miesto predchádzajúce a nasledujúce výtlačky. Keď je obrys pripravený, vyplňte priestor vo vnútri výtlačkami.

Učiteľ sprevádza vyučovanie predstavením, pozýva deti.

Čo chýba nášmu plyšovému medvedíkovi? ( Odpovede detí)

Správny. Keď kresba zaschne, tenkým štetcom namaľujte oči medveďovi. nos, ústa a pazúry.

Pozývam vás relaxovať na lesnej čistinke a cvičiť

Mláďatá žili častejšie

Krútili hlavami,

Takto, takto, krútili hlavou.

Mláďatá hľadali med,

Spolu zatriasli stromom,

Takže takto spoločne zatriasli stromom.

Mláďatá pili vodu,

Išli kamarát za priateľom,

Takto, takto, chodili všetci jeden za druhým.

Mláďatá tancovali

Zdvihli labky,

Takže takto zdvihli labky.

Dobrá práca, aké úžasné mláďatá sme ukázali. Radi by ste darovali svojim rodičom malého nadýchaného medveďa? (Áno ).

Poďme nakresliť tieto medvede!

Nezávislá práca detí.

Záverečná časť

Učiteľ má pripevnenú magnetickú tabuľu rôzne stromy, improvizovaný les.

Kde podľa vás žijú medvede? ( odpovede detí)

Medvede milujú prechádzky lesom. Aj naše mláďatá majú radi les.

Deti umiestnia svoje mláďatá na improvizovanú lesnú čistinku, komunikujú medzi sebou, rozprávajú sa o svojom mláďaťu.

Ako získal medvedík svoju krásnu, nadýchanú srsť?

Aké výrazové prostriedky sme použili?(penová guma, kvaš, farba).

Bibliografia.

  1. Od narodenia do školy. Hlavný všeobecný vzdelávací program predškolské vzdelávanie / Ed. N. Ye. Veraksy, T. S. Komarova, M. A. Vasilyeva. - 3. vydanie, Rev. a pridať. - M: Mosaika -Synthesis, 2014 - 368 s.
  2. Komarova T.S. Vizuálna aktivita v materská škola(4-5 rokov). Stredná skupina / TS Komarova.- M: Mosaic -Synthesis, 2015 - 112 s.

Baizhumanova Daria Nesipovna

Vychovávateľ mini-centra „Balapan“ skupiny „Rainbow“

Región Akmola PA Stepnogorsk

GU " stredná škola obec Karabulak "

Cieľ:

Naučte deti strieľať tvrdým, polosuchým štetcom pozdĺž obrysu a vnútri obrysu.

Úlohy:

Naučte deti kresliť zvieratá metódou pichať. Konsolidovať schopnosť maľovať štetcom rôznymi spôsobmi.

Vzdelávacie: formovať schopnosť kresliť kvašom pomocou poke; naneste vzor na celý povrch; sprostredkovať funkcie vo výkrese vzhľad medveď.

Vývoj: rozvíjať zvedavosť, predstavivosť, rozumové schopnosti a vnímanie okolitého sveta, schopnosť nezávisle si vybrať farebnú schému pre obrázok.

Vzdelávacie: Kultivovať starostlivý prístup k voľne žijúcim zvieratám, presnosť počas práce.

Prípravné práce: Skúmanie ilustrácií zvierat. Čítanie rozprávky „Máša a medveď“.

Materiál: list albumu s nakresleným obrysom medveďa; kefy (tvrdé, kvaš, pohár vody, držiak na kefy, obrúsky). Dve vzorky: na jednej - obrys medveďa, na druhej medveď nakreslený metódou poke.

Priebeh vzdelávacích aktivít priamo:

Kruh radosti

1. Ráno vstaneme s deťmi v kruhu a povieme:

Ahoj pravá ruka- natiahneme sa dopredu,

Ahoj ľavá ruka- natiahneme sa dopredu,

Dobrý deň, priateľ - berieme jednu ruku so susedom,

Ahoj priateľ - berieme to druhou rukou,

Dobrý deň, priateľský kruh (podajte si ruky).

Stojíme ruka v ruke, spolu sme veľká stuha,

Môžeme byť malí (drepujeme),

Možno sme veľkí (vstávame), ale nikto nebude sám.

Pýtam sa detí na hádanku:

"V lete chodí po lese, v zime odpočíva v brlohu". (Medveď)

Vychovávateľ- Správny! Ako vyzerá medveď? Je nadýchaný, má štyri nohy, malý chvost a sám je veľký. Idem si prečítať rozprávku „Máša a medveď“

Povedz mi, čo urobila Mishka s Mášou, dobré alebo zlé?

Deti: Zlé, nepustil Mashu domov.

Pedagóg:Áno, Misha by nepustil Mashu domov a čo urobila Masha?

Deti: Prežila ho.

Pedagóg:Áno, prekabátila ho, a tak sa dostala domov k dedkovi a starej mame.

Pedagóg: Teraz sa musíme na medveďa pozrieť zblízka. Aký je tvar tela medveďa?

Deti: Telo je oválne

Pedagóg: A hlava?

Deti: Okrúhly.

Pedagóg: Kto vie, ako nakresliť našuchoreného medveďa? Ako použijeme trik?

Deti: Jab

Pedagóg: Správny. S úderom Ukážem vám, ako kresliť.

(Šou) Pichnutím najskôr pozdĺž obrysu medveďa - hlavy, tela, chvosta, labiek a potom dovnútra.

Pedagóg: Takto je nadýchaný medveď. Čo som ešte zabudol nakresliť pre medveďa?

Deti: Oči a nos.

Pedagóg: Správne, oči a nos. A nebudem ich kresliť, ale lepiť. Pozrite sa, aký úžasný je medveď!

Pamätáte si, ako sa kreslí medveď? Musíme sa pokúsiť neprekročiť vrstevnicu.

(Samostatná práca detí, individuálna pomoc)

Teraz si sadnite k stolom a začnite kresliť.

Fyz. minúta „U medveďa v lese“

Keď deti dokončujú prácu, robím analýzu, pričom si všímam najúspešnejšiu prácu a všímam si chýb, ktorých sa deti dopustili.

Vzdelávacie aktivity„Kresba ľadového medveďa“

Ut, 08.12.2015

Vzdelávacia aktivita „Kreslenie ľadového medveďa“

Vychovávateľ MADOU Borovský

materská škola "Zhuravushka"

Sazonova E.P.

Cieľ: Formovať schopnosť detí zobrazovať ľadového medveďa a presne sprostredkovať vlastnosti vzhľadu.

Úlohy:

Upevniť schopnosť správne používať kefu pri kreslení.

Rozvíjajte pozornosť a pamäť.

Pestovať vytrvalosť a záujem o umenie.

Vybavenie: Plyšová hračka ľadového medveďa, obrázok znázorňujúci ľadového a hnedého medveďa, hudba z karikatúry Umka, model znázorňujúci Arktídu .

Priebeh hodiny

Do skupiny sú zaradené deti s učiteľom.

Slnko sa prebudilo na oblohe

My chlapi sme sa usmiali.

Potichu zavrieme oči

Zdvihneme ruky k nebu.

Zoberme si lúč slnka

A prineste si to k srdcu.

Pedagóg: Chlapi, teraz máme zimu, vonku je zima a mráz a vo vašich srdciach sa usadilo teplo a dobrota. Podeľme sa o toto teplo, odovzdajme si ho navzájom cez svoje dlane. Aké príjemné je teplo, láskavosť, dobrá nálada išiel na dlane. A dobrú náladu nechajte počas celej hodiny. Doprajme našim hosťom dobrú náladu (fúkanú do dlaní).

Ach, a kto to je, malý, malý biely. Áno, toto je Umka.

Kde je zima, sneh a ľad

Toto divoké zviera žije

Je veľký, nadýchaný, biely

A tiež šikovný rybár

Samozrejme, je to ľadový medveď. Chlapi! A ako skončil s nami? Co si myslis. Možno je stratený a nevie, ako sa vrátiť domov?

Kde si myslíte, že žije ľadový medveď? (odpoveď detí)

Správne, ľadové medvede žijú ďaleko, ďaleko na severe v Severnom ľadovom oceáne, medzi ľadom. Plávajú veľmi dobre, môžu plávať ďaleko do oceánu. Ľadový medveď vystúpi z vody na ľadovú kryhu. Pretrepte - a znova vysušte. Prečo si myslíš, že sú biele? (maskovaný ako sneh)

Čo jedia ľadové medvede? (ryby)

A aký je rozdiel medzi ľadovými medveďmi a hnedé medvede? (Farba pokožky, lokalita, jedlo)

Chlapci, poďme sa hrať s plyšovým medvedíkom, aby sme ho rozveselili.

Telesná výchova:

Na severe žije biely medveď (deti chodia do kruhu)

Ale iba ako hnedý med nesaje. (trup sa otočí)

Naša umka sa pokúša loviť ryby (deti predstierajú, že lovia ryby)

Mať chutné jedlo a žiť, nesmútiť (deti si hladkajú brucho)

Náš malý medveď sa trochu zabavil. Možno mu môžeme ponúknuť návštevu? A aby mu nechýbal domov, nakreslíme mu kamarátov.

Choďte do práce. Mám obrázky na tabuli, pozrime sa bližšie. Každý obrázok má iných medveďov, dávajte pozor na vlastnosti medveďa. Má predĺžený náhubok. Zamyslite sa nad tým, kde bude váš medveď na ľadovej kryhe, alebo sa poprechádzajte po snehových závejoch.

Chlapi! Medvedie mláďa je potrebné položiť na váš list tak, aby mu to bolo pohodlné a pohodlné. Skúste list umiestniť do stredu.

Učiteľ ukazuje a hovorí o technológii kresby ľadového medveďa.

  1. V strede listu albumu nakreslite telo vo forme veľkého oválu.
  2. O niečo vyššie nakreslíme hlavu vo forme malého oválu.
  3. Spojíme hlavu a telo a dostaneme medvedí krk.
  4. Nakreslíme labky a malý chvost.
  5. Kreslíme oči, nos, uši a pazúry.

Analýza práce.

Pedagóg: Chlapi! Pozrite sa, aké krásne ľadové medvede ste vyrobili.

Ktorá kresba sa vám najviac páčila?

Čistenie pracoviska.

Lekcia ďalej umelecká tvorba (netradičná kresba) v strednej skupine na tému: „Ľadový medveď“

Popis: Zhrnutie OD na tému „Umelecké- estetický vývoj»Pre deti stredného veku s použitím netradičných techník. Materiál bude užitočný pre pedagógov a pedagógov doplnkové vzdelávanie práca s deťmi stredného veku.

Prípravné práce: prezeranie obrazov o obyvateľoch a zvieratách Severu, čítanie umelecké práce o severe; pohľad na polárnu žiaru.

Cieľ: zoznámiť deti s novým spôsobom prenosu obrázkov - kresbou krupicou; Naučte sa vyplniť celý obrázok.

Úlohy: rozšíriť predstavy detí o zvieratách severu, o ľadovom medveďovi (čo jedia, kde žijú, charakteristické znaky), zoznámiť deti s novým fenoménom - polárnou žiarou, naďalej ich zoznamovať s netradičnými technikami kreslenia, učiť deti kresliť krupicou, naďalej formovať zručnosť pracovať v netradičná technika, rozvíjať dobré motorové zručnosti ruky, predstavivosť, kreatívne myslenie, tvorivosť, rozvíjať kognitívne aktivity a estetickú citlivosť, podporovať záujem netradičnými spôsobmi kresba, schopnosť dotiahnuť prácu do konca, samostatnosť pri výkone práce
Materiály: krupica, lepidlo, kefa, držiak na kefy, obrúsok, list s hotovým vzorom.

Priebeh:

1. Hádanka o ľadovom medveďovi.

Chlapci, hádajte hádanku:

„Sediac na ľadovom bloku,

Lovím ryby na raňajky.

Mám povesť snehobielej

A žijem na severe "

Správne, je to ľadový medveď.

Pozrime sa na tento obrázok.
2. Preskúmanie obrazu „Rodina ľadových medveďov“

Koho vidíte na tomto obrázku?

Čo robia mláďatá? Čo sú zač?

Čo robí medveď? Aká je?

Chlapci, čo viete o ľadovom medveďovi? (odpovede detí)

Čo ešte vidíte na obrázku? (Severné svetlá)

Čo sú polárne svetlá? Polárna žiara sa deje jasne mrazivé noci... Obloha, osvetlená svetlom mesiaca a hviezd, sa zmení na rôzne farby... A stáva sa veľmi ľahkým, ako cez deň.

Pozrite sa na obrázok, chlapci, a povedzte mi, prosím, je to krásny jav? (Áno)

Aké farby sú na polárnej žiare? (Červenkastá, svetlo zelená, fialová)

Myslíte si, že máme polárnu žiaru? (Nie)

Správne, nemáme polárnu žiaru.

3. Príbeh vychovávateľa.

"Ľadový medveď žije na severnom póle, v Arktíde." Vždy je zima, vždy je sneh. Je to najväčší predátor na našej planéte. Medveď dobre pláva a potápa sa. Pohybuje sa rýchlo na ľade. Ľadové medvede lovia tulene a mláďatá mrožov. Ľadové medvede jedia aj ryby, vtáky a ich vajíčka, mach, bobule. “

4. Dynamická pauza.

„Lov bielych medveďov

Kráča pomaly, kolísa sa.

Starý rybár zapácha

Že bohatí čakajú na úlovok “

5. Vyjadrenie problému pre deti.

Dnes vám navrhujem nakresliť ľadového medveďa, ale nebudeme kresliť farbami, ale lepidlom a krupicou.

Na stoloch máte prázdne miesta a všetko, čo potrebujete k práci.

Najprv musíte medveďa natrieť lepidlom, potom všetko nanesené lepidlo zakryť krupicou a prebytočný obsah otriasť.

6. Vlastné - praktická práca deti.

7. Zhrnutie. Výzdoba výstavy.

Chlapci, máte veľmi krásne medvede, umiestnime ich na ľadové kryhy a dostaneme skutočný severný pól, kde žijú a chodia ľadové medvede.

Chlapci, viete, že na severnom póle sú polárne svetlá. Polárna žiara je úžasný jav, keď obloha žiari všetkými farbami naraz. Striedajú sa vlny červeného, ​​potom zeleného svetla od jedného okraja k druhému.

Pozrime sa, ako sa to stane. (ukážka videa)

Teraz späť k našej práci, pozrite sa, ako úžasne sme to urobili!

Lekcia kreslenia v skupine pre seniorov
Téma: „Medveď palice“
Cieľ: naučiť sa kresliť medveďa pozdĺž obrysu poke; vzbudiť záujem o kreslenie a vzdelávať kognitívne aktivity. Naučte sa nachádzať podobnosti s hračkou a tešte sa z výsledku.
Metódy a techniky: verbálne, vizuálne, praktická metóda; herné techniky: rozvinutá imaginárna situácia, hranie rolí ( bábková postava- medveď).
Vybavenie: medvedík, kresba ukážky; albumové listy s obrysom medveďa, kefka s okrúhlymi štetinami č. 3 a mäkká kefka č. 3 podľa počtu detí; kvaš hnedý a čierny (pre oči, nos, ústa); obrázky zobrazujúce zimný les so spiacim medveďom v brlohu; veľký medvedík.
Prípravné práce: Uskutočnite rozhovor o tom, ako zvieratá prezimujú, o tom, že medvede, jazvece, veveričky spia v dierach, brlohoch.
Priebeh hodiny:
(V skupine sú ilustrácie znázorňujúce zimu.)
- Pozri, zdalo sa, že sme v mágii zimný les(deti si prezerajú obrázky). Stromy zaspali, pokryté snehom. A kto tu spí pod snehom? Áno, je to medveď bosého! Žije v lese. Keď príde zima, zariadi si brloh, v ktorom bude celú zimu spať až do jari. Prišiel nás navštíviť medveď Toptygin (vytiahne veľkého plyšového medvedíka). Chlapi, aký medveď? (Veľký, nadýchaný, hnedý. Nos a oči má čierne).
- Pozdravme ho.
(Všetky deti pozdravujú medveďa a skúmajú ho).
Vychovávateľ (oslovuje medveďa): Drahý medveď, prečo si hore? Koniec koncov, teraz je zima a vy musíte spať vo svojom brlohu.
Medveď: Chystal som sa ísť spať do svojho brlohu, ale spomenul som si, že nemám priateľov. A bol som veľmi smutný a spánok bol preč.
Vychovávateľ: Nebuď smutná, Mishka, myslím, že ti môžeme pomôcť, nájdeme si pre teba priateľov a ty môžeš pokojne spať vo svojom brlohu až do jari. Pozrite sa, ako naše deti vedia kresliť. Mám v rukách priateľa pre nášho medveďa (ukazuje hotovú vzorku). Misha (odkaz na hračku), budeš mať veľa rovnakých krásnych a milých priateľov a naši chlapci vám s tým pomôžu.
- Deti, môžeme pomôcť Mishke nájsť si priateľov? Príďte k svojim pracovným stolom. Vidíte? Nakreslené medvede sú na stoloch. Kresby ale nie sú úplné. Čo chýba vo výkresoch? (medvede nie sú namaľované, žiadne oči, žiadny nos). Urobíme našich medveďov chlpatými?
- Dnes bude kefa fungovať špeciálnym spôsobom: bude skákať hore a dole. Vezmite si štetec a pokúste sa - bez farby - ukázať, ako bude štetec dnes maľovať. (učiteľ každému dieťaťu ukazuje pohyb kefy a deti nezávisle pohyb opakujú na hárku papiera).
- Prečo si myslíte, že štetec bude dnes takto maľovať?
- Akú farbu budeme maľovať? Prečo?
- Začnime pracovať na obryse a prejdeme k stredu.
(Nezávislá práca detí)
- Aké máte nadýchané a krásne medvede! Čo si zabudol nakresliť? (Oči, nos, ústa)
- Myslíte si, že môžete rovnakou kefkou kresliť oči, nos a ústa? Prečo?
- Vezmeme tenký štetec a namaľujeme medveďovi oči, nos a ústa.
Pedagóg: (obráti sa na Mishku) Mishka, pozri sa, koľko priateľov máš teraz! Deti sa vám veľmi snažili pomôcť. Teraz môžete ísť spať do svojho brlohu.
Mishka: Ďakujem, ale najskôr sa chcem detí opýtať na hádanku:
Kto spí v zime
Rozprúdi leto včelstvá? (Medveď)
Mishka: Presne tak, v lete rada jem med a teraz je čas, aby som išla spať do svojho brlohu. Zbohom! Uvidíme sa čoskoro na jar!
(Deti sa lúčia s hračkou).