Ispitivanje: Mozart i Salieri.

 Ispitivanje: Mozart i Salieri.
Ispitivanje: Mozart i Salieri.

Lekcija učitelja ruskog jezika i literature Mou Gimnazije br. 77 od Tematske tatyane Aleksandrovna

Ciljevi Lekcija:

  • poznanik s ciklusom A.S. Pushkin "Male tragedije", glavne slike Mozarta i Salieri tragedije i pogođeni problemi u njemu: odnos prema A.S. Izgušnom pitanju o pitanju genija i zločinca;
  • razvoj vještina analize pjesničkog dramatičnog rada;
  • obrazovanje interesa za poetske radove, rješavanje ideoloških problema.

Lekcija opreme:

  • portret A.S. Puškin, ilustracije u tragediju;
  • igrani film "male tragedije";
  • magnetiket zapis o radovima V.-A. Motzarta (na primjer, "Turski rondo", "Mali Serenads", "Requiem");

Dizajn ploče:

Epigraf: genij i žetva - dvije nepostojeće stvari. (A.S. Puškin. "Mozart i Salieri")

Plan učenja:

1) Umjetničke značajke Mali ciklus tragedija.

2) problemi i glavne slike rada.

3) Kako se problem genija i zla odlučuju u tragediji?

Tijekom nastave:

I. Organizacijski trenutak:

  • učenici pozdravljanja;
  • provjera odsutnog u razredu;
  • pisanje u temi prijenosno računalo i lekcija Epigraf.

Ii. Uvodni dio. Priprema studenata za percepciju novog materijala.

Povijest stvaranja i značajke ciklusa "male tragedije". Jedan od studenata unaprijed je pripremio poruku o ovoj temi.

Klasa zadatka: Slušajte poruku, napišite u bilježnici značajke ciklusa A.S. Puškin. Približan ulazak u prijenosno računalo:

Umjetničke značajke ciklusa "Male tragedije":

1) mali volumen, mali broj scena i znakova.

2) brz razvoj, akutni dramski sukob.

3) dubina prodiranja u psihologiju heroja pokrivenih snažnom strašću.

4) Rekreacija života drugih naroda u različitim povijesnim erom.

Iz povijesti stvaranja "malih tragedija".

Godine 1830. četiri predstave napisale su u Bollino Puškin: " Okružiti vitez"" Mozart i Salieri "," Kameni gost"", "Blagdan u vrijeme kuge". U pismu P.A. Pushkin's Plennev izvijestio je da je donio "nekoliko dramatičnih scena ili malih tragedija."

Predsjenice su počele nazivati \u200b\u200b"male tragedije". Oni zapravo nisu veliki u volumenu, imaju mali broj scena i likova. "Dramatične scene", "dramatični eseji", "dramatično učenje" - takva imena htjela dati svoje predstave A.S. Puškin, naglašavajući svoju razliku od tradicionalnog.

Za "male tragedije", brz razvoj akcije, akutni dramatičan sukob, dubina prodiranja u psihologiju heroja, pokrivena snažnom strašću, istinite sliku likova koji se razlikuju u svestranim, individualnim i tipičnim značajkama.

U "malim tragedijama" ponovno su rekonstruirali živote drugih naroda u različitim povijesnim epohama. U "Supilnom vitezu" odražava srednji vijek Zapadna Europa, Život i moral viteškog dvorca, pokazujući moć zlata preko duše čovjeka. U "Mozartu i Salieri" otkrili su mrtva moć zavist (akcija se odvija u XVIII. Stoljeću). Stara španjolska legenda Don Juana razvijena je u kamenom gostu, stara španjolska legenda Don Juana, koja živi samo za sebe, ne smatra se moralnim normama; Hrabrost, spretnost, pamet - sve te kvalitete koje je poslao na zadovoljstvo svojih želja u potrazi za užicima.

"Blagdan u vrijeme kuge" - filozofski odraz O ljudskom ponašanju prije opasnosti od smrti.

Sve to ukazuje da su "male tragedije" realna djela. "Istina strasti, vjerojatnost osjećaja u predloženim okolnostima - to je ono što naš um zahtijeva od dramatičnog pisca", rekao je Puškin.

Iii. Proučavanje novog materijala.

1. Značajke ciklusa u tragediji "Mozart i Salieri". Djeca u razredu rade u skupinama od 4 osobe. Svatko ima bilježnicu o literaturi, listu za nacrte unosa, olovke, olovke.

Zadatak daje grupe. Svaka od grupa kratko karakterizira jednu od značajki (učitelj distribuira): "Kako ova značajka manifestira se u tragediji "Mozart i Salieri" i koje umjetničko značenje nosi? "

Mogući odgovor: 1) Tragedija se sastoji od samo dvije scene u kojima postoje samo tri znaka (Mozart, Salieri, slijepi violinist). U isto vrijeme, činimo cijeli život glavnog djelujuće osobeBudući da je mišljenje autora ukinuo samo im i prenosi sve nijanse raspoloženja, osobitosti ponašanja svakog od znakova. (Studenti također mogu slaviti dva dolazni karakter - Mozart i Izraelska supruga, Salier je voljen, koji nadopunjuju svoje slike i služe samo sredstvima karakteristika glavnih aktera).

Rad s terminologijom. Plakat visi na ploči s definicijom koju studenti analiziraju, otkrivaju ključne riječii zapišite u bilježnici: Tragedija - dramatičan rad, koji se temelji na posebno akutnom nepomirljivom sukobu, koji najčešće završava smrću heroja. (Definicija Pisanje na prijenosno računalo).

2. Analiza tragedije. Scena I.

1) pokazao je video fragment (Izvadak iz umjetnički film "Little tragedije"

Records u bilježnici:

"Slušao sam i čuo ..."

"Imam majstor ..."

"Sada sam postao zavidan."

2) riječi. Plakat se visi na ploči s definicijom riječi "Artisan":

Majstor - 1. Osoba koja posjeduje profesionalno obrt. 2. Osoba koja radi prema predlošku bez kreativne inicijative.

Zadatak daje grupe. Raspravite u grupama i kratko zabilježite odgovor na pitanje: "Zašto se točno samieri nazivaju?" Kada su se grupe razgovarali i odgovorilo, ostatak dodaje njihovim zapisima što se čini zanimljivim.

Mogući odgovor: "Na kreativnost salierija, jer je karakterizirana monologom, obje definicije riječi su prikladne. Posjetio je glazbeno pismoKao obrt, ali u isto vrijeme je izgubio svoju kreativnu inicijativu, individualnost, svjetlinu talenata. Puškin primjećuje odsutnost onoga što razlikuje genija od majstora - dar Boga. "

Zaključak: Dakle, prvi monolog Salierija je rešetka tragedija, ali on je i vrhunac za mučenje, koji je dugo mučio njegova duša.

3) Ali postoji drugi monolog salierijakoji u biti opravdavaju plan ubojstva. Izražajno čitanje jednog od studentskog monologa "Ja sam izabran da ga zaustavim ..."

Pitanje u tekstu monologa:

Što čini Mozart, sa stajališta Salieri, tako da se treba zaustaviti? (Salierie zna: On nikada neće biti u stanju učiti ono što Mozart posjeduje - stvaranje, nadahnuto stvaranje. Prvi razlog za želju da se "zaustavi" nazvan - zavist, nemogućnost to postići svoje vrhove samostalno, niti učiti od njega , Ali postoji i drugi! Salieri se ne može pomiriti s ponašanjem Mozarta, njegovog stava prema umjetnosti: "Vi, Mozart, ne brišite se").

3. Usporedna analiza Slike Mozarta i Salierina.

Riječ učitelja. Pa zašto Salieri ubija Mozarta (to je bio Mozart, iako pored njega, kao što kaže, je glitch, helln, piccchini na vrhu slave)?

Zadatak daje grupe. Tijekom analize teksta rada ispunite tablicu:

1) Analiza scene sa slijepim glazbenika.

Video film se prikazuje s ovom scenom. Pitanje učenicima:

Kako Mozart i Salieri karakteriziraju svoj stav prema jednostavnoj igri slijepih violinista?

2) omjer Mozarta do njihovih kreacija i sami sebi.

Zašto Salieri zove Mozart "ludilo, hodanje u hodu"? (Laganost, kabelski svežanj, dubina Mozartovog stvaranja čini mu se da nije rezultat intenzivnog duhovnog rada, već groznica koja se daje).

Ali je li Salieri u pravu? On čuje da Mozart naziva vrhom napisao, ali ne čuje da on kaže o vremenu kada je napisano: "Insomnija moj mi tomila...»

U tom slučaju možete nazvati nesanicu? (Ako je to stalni pratilac).

Što još riječi naglašava vještinu inspiracije? - tomila.

3) Kako se Mozart manifestira u odnosu na ljude? (Violinist je dao novac. Žena je upozorila da ne bi večerao kod kuće.)

Zaključak: On voli i razumije ljude, brine o njima.

I salieri? Što znamo o njegovom odnosu s ljudima?

(Violinist je voljan. Voljeni Istan je dao otrov.)

Kada učenici ispunjavaju stolove, odgovori, drugi dodaju svojim zapisima što se čini zanimljivim.

4. Analiza tragedije. Scena II.

1) Frontalno istraživanje:

Koja je glavna razlika između Mozarta i Salierija?

Koji su pogledi Mozarta Salierina toliko da ne prihvaća da je čak i spreman za ubojstvo? (Stav prema umjetnosti).

Riječ učitelja. Preko vječnih pitanja: "Što je umjetnost? Kakvu ulogu igra u životu osobe? Koje su zadatke pred njima umjetnici? " zamišljen u svakom trenutku i velikim misliocima, i obični ljudi, Volio sam definicije koje ste dali, odgovaranje na pitanja upitnika.

Preliminarni rad. Studenti su se dali unaprijed kreativni zadatak U obliku računa u kojem su fraze potrebne za nastavak:

Osoba se poziva na umjetnička djela kada ...

Art pomaže osobi (učiniti, odlučiti, razmisliti o tome, itd.) ...

Glavni cilj umjetnika je ...

Učitelj čita neke odgovore učenika (ne možete nazvati autore izjava) ili sami učenici mogu čitati svoje upitnike.

2) stav heroja do umjetnosti i njegovih ciljeva.

Zadatak po skupinama. I sada pokušamo raditi u grupama, formulirati stav prema umjetnosti i njegovim ciljevima dvaju heroja tragedije A.S. Puškin. Skupine čine svoje zapise u bilježnicama, a zatim slijede svoje čitanje i raspravu, studenti nadopunjuju njihove zapise. (Studenti napominju da je umjetnost Salierija za odabranu, osmišljen je da uzvisi svoj Stvoritelj, da postane primjer za druge; umjetnost Mozarta je privučena ljudima, osmišljen je da daju radost, nadu, da izliječi dušu, itd.)

3) Analiza prolaza iz radova Mozarta.

Zadatak. Slušajte Mozartu glazbu (2-um). Donositi zaključke o raspoloženju.

Mogućnost lekcije epizode. Studenti slušaju glazbu, prvo napišu svoje dojmove o prvim odlomcima - nekoliko riječi i fraza (Na primjer, solarno, veselo, zvonjenje, radost, nada, svjetlost, sreća, itd.), zatim - od "Requiem". Nakon usporedbe, izvlačite zaključke.

Zašto je Mozart uzeo naredbu za pisanje glazbe, kompletnih podsjetnika od smrti?

Riječ. Plakat se visi na ploči s definicijom:

Rekvijem - 1. Katolici: štovanje za pokojnika. 2. Četiri glazbena djela.

Zaključci. Mozart želi zaraditi. Mozart sam - "izabran, Lucky Man idiot" - dobro sam znao što je potrebno. Dakle, za Mozart, kao i za Puškin, umjetnost nije samo visok užitak, već i sredstvo postojanja.

Učitelj čita linije iz Puškinovog pisma na Puškin: "Novac, novac ... Uzmi ženu bez stanja - mogu ići u dugove za njezine krpe - ne mogu. Ne postoji ništa učiniti: morate ispisati moju priču. Premjestit ću vam se u drugi tjedan, i sveti i insensu ... "

5. Analiza scene trovanja. Frontalni razgovor.

Zašto Salieri baca otrov na čašu Mozarta nakon njegovih riječi o geniju i zlo?

Komentirajte replika Mozarta, otrova za piće i Salieri: "Pili si!. Bez mene?"

Što dvosmisleno značenje Nabavite riječi Mozarta "Moj Requiem"? (radio s Mozartom i njim).

Zašto su na kraju tragedije tri priče zlikovaca: povijest Boulersche i Michelangela (legendarna, imaginarna) i ubojstvo Mozarta Salierija počinjeno u predstavi?

Zašto tragedija završava riječima Salierija o navodnoj zločini Michelangela?

Viii. Raditi na problem s problemom Lekcija:

Kako je pitanje genija i zla u tragediji?

Studenti izražavaju svoja mišljenja, vodeći dokaze.

Iv. Zaključak.

Učitelj čita riječi f.m. Dostojevski: "Puškin je umro u punom cvatu i nesumnjivo, okrivio je s njim velika otajstvo, A sada radimo ovu tajnu sada bez njega ... "(F.M. Dostojevski).

U zaključku lekcije učitelj je komentirao rad studenata i izlaže evaluaciju.

V. Domaći zadatak. Pisano razmišljanje za jednu od tema (1-1,5 stranica):

1. "Genius i Villainizam - dvije nespojive stvari"? (Nema više "4" bodova)

2. Zašto Salieri izvan igre nikada ne igraju klavir?

3. Zašto je Puškin zabilježio iste riječi o geniju i negativcu koji izgovaraju heroje? (za dokaze ne manje "4" bodova).

Testirajte o književnosti Mozarta i Salierija (A.S. Puškin) za studente 9. razreda. Test se sastoji od dvije opcije, u svakom ostvarenju 5 zadataka s kratkim odgovorom i 3 uobičajene zadatke s detaljnim odgovorom.

Salieri
Čekam te; Vidjeti
Ne! Ne mogu se suprotstaviti udjelu
Moja sudbina: izabrao sam
Stop - ne da smo svi umrli
Svi smo svi, svećenici, sluge glazbe,
Ne ja sam sa svojom gluhom slavom ...


Podigao li umjetnost? Ne;
Ponovno će pasti, jer će nestati:
Nasljednik nas neće ostaviti.
Koja je korist u njoj? Kao određeni kerub


U nama, djeca prašine, nakon odletjeti!
Pa letite! Što prije to bolje.
Ovdje je otrov, posljednji dar mog ISOR-a.
Amasen sam ga nosim s vlastitim
I često mi se život činilo
Nepoznata rana i često sam sjedila
S neprijateljem bezbrižan nakon jednog obroka,
I nikad na šapuću iskušenja
Nisam se poklonio, iako nisam kukavica,
Iako se osjećam duboko uvrijeđeno,
Iako ljubav ljubav. Sve sam usporio.
Kako me žedna smrti mučila
Što umrijeti? Pretpostavljam: možda život
Donijet ću iznenadne darove;
Možda će me posjetiti užitak
I kreativnu noć i inspiraciju;
Možda će nova ruka stvoriti
Sjajno - i uživajte u ...
Sada - vrijeme je! Dragocjeni dar ljubavi
Idite danas u šalicu prijateljstva.

(Posebna soba u traktoru; klavir.)
Mozart i Salieri za stolom.

Salieri
Što se danas oblači?

Mozart
Ja? Ne!

Salieri
Jeste li istinito, Mozart je nešto uznemireno?
Ručak je dobro, slavno vino,
I ti šuti i mrštiš.

Mozart
Priznati,
Moj requiem me zabrinjava.

Salieri
ALI!
Sastavite li Requiem? Koliko dugo je bilo?

Mozart
Dugo vremena, tri tjedna. Ali čudan slučaj ...
Nisam ti rekao?

Salieri
Ne

Mozart
Slušajte.
Tjedna tjedna došla sam kasno
Dom. Rekao mi je što je došlo
Za mene netko. Zašto - ne znam
Mislio sam cijelu noć: tko bi to bio?
I što je u meni? Sutra je isto
Otišao sam i ponovno me nisam pronašao.
Trećeg dana igrao sam na podu
S mojim dječakom. Kliknuo sam me;
Izašao sam. Čovjek odjeven u crno
Sudjelovanje
Trebam requiem i nestao. sjela sam
I počeo pisati - i od tog vremena
Nije došao moj crni čovjek;
I drago mi je: Žao mi je što se rastati
S mojim poslom, barem prilično spremni
Ili Requiem. Ali u međuvremenu ...

Salieri
Što?

Mozart
Mislim na mene ...

Salieri
Što?

Mozart


Kako sjena juri. Tako sada
Čini mi se da je s nama trećine
Sjedi.

1 opcija

Poslovi s kratkim odgovorom

1. Kao A.S. Puškin je odredio žanra njegovog rada?

2. Kako se zove proširena replika heroja u dramatičnom radu da ova scena počinje?

3. Koja su pitanja navedena kako bi privukla pozornost sugovornika?
Što se koristi ako će mozart biti živ
I nova visina će dostići?
Podigao li umjetnost?
Koja je korist u njoj?

4.
Kao određeni kerub
On nam je donetko donio pjesme raj ...

5.
I nikada Šaputanje hramova
Nisam se poklonio, iako nisam kukavica ...

Zadatke s detaljnim odgovorom

6.

7.

8.

Opcija 2

Poslovi s kratkim odgovorom

1. Kako se zove ciklus, koji uključuje rad A.S. Puškin "Mozart i Salieri"?

2. U svijesti Salierija nalazi se borba misli, uvjerenja, strasti. Što je oštar sukob osjećaja, pogleda, životnih načela na kojima se temelji dramatičan rad?

3. Kako se zove uzvični ponuda, ojačavajući emocionalni učinak izjave na sugovornika?
Ne!
Pa letite!
Sada - vrijeme je!

4. Navedite naziv alegorijske ekspresivnosti:
On nam je donetko donio parada
Tako da, izbijanje, ludo
U nama cada prašina Nakon odletjeti!

5. Navedite naziv vizualnog sredstva:
Ne dajem dan i noć
Moj crni čovjek. Za mene svugdje
Kao sjena On juri.

Zadatke s detaljnim odgovorom

6. Kako shvatiti Salieri odredišta?

7. Koja je uloga crne osobe u ovom fragmentu?

8. Usporedite fragmente radova A.S. Puškin "Mozart i Salieri" i n.V. Gogol "Taras Bulba". Koja su vitalna načela heroja koji su počinili ubojstvo?

Fragment rada n.V. Gogol "Taras Bulba"

Kako je Andriya bacio! Kako se mlada krv zaglavila na svim velima! Nakon što je pogodio konja s oštrim oštrim oštrim, u cijelom Duhu je letio iza Kozaki, ne gledajući unatrag, ne vidim da je iza samo dvadeset ljudi imalo vremena za spavanje za njim. A Kozaki su poletjeli na sve konje do konja i izravno su dotaknuli šumu. Preplavljen na Kon Andriyju i gotovo više nije više preuzeo holokrofika, odjednom je netko snažna ruka zgrabila svoj konj prigodu. Andiri se pogledao: prije njega taras! Odmahnuo je cijelo tijelo i odjednom postao blijed ...
Tako je školarac, bezbrižno preokret njegove druženja i primio za njega od njega dar linije u čelu, bljeskovi, poput vatre, ludi se izbacuje iz trgovine i juri uplašenom pratiocu, spremni ga slomiti u dijelove, I odjednom izlazi za učitelja koji pripada učionici: postoji bijesna groznica i pada nemoćni bijes. Kao i on je jedan trenutak nestao, bez obzira koliko, Andrijev gnjev. I vidio je ispred strašnog oca.
- Što ćemo sada učiniti? - rekao je Taras, gledajući ga izravno u oči. Ali nisam mogao ništa reći da ništa ne kažem i stajao, pušio na zemlju.
- Što, sine, pomoći ti tvojim lihama?
Andry je bio neodgovoran.
- Stoga prodati? Prodati vjeru? Prodati svoje? Budite isti, siđite s konja!
Jadni, poput djeteta, on suza od konja i zaustavljen ni živ, niti mrtva prije tarasa.
- Stop i nije se pomaknuo! Rodila sam te, ubit ću te! Rekao je taras i povlačeći korak natrag, skinuo pištolj iz ramena. Pale, kao platno, bio je Andri; Vidio je kako je tiho preselio usta i kako je izgovorio nečije ime; Ali to nije bilo ime krhotina, ili majka, ili braća to je bio ime prekrasnog stupa. Taras snimljen.
Kao razmak zrna, ošišan s srpama, poput mladih janjadi, koji su otkrili smrtonosno željezo pod njegovim srcem, on je probio glavu i pao na travu, nije utjecao na bilo koju riječ.

Odgovori na test na literaturi Mozarta i Salieri (A.S. Puškin)
1 opcija
1. Tragedija
2. monolog
3. Retorički
4. Usporedba
5. Metafora // Gledanje
Opcija 2
1. Mala tragedija
2. Sukob
3. Retoričko uzvik
4. Metafora
5. Usporedba

S l e r i

Svi kažu: Nema istine na zemlji.

Ali istina nije - gore. Za mene

Tako je jasno kao jednostavna gama.

Rođen sam s ljubavlju za umjetnost;

Kao dijete, kada je visoka

Zvučao je organ u našoj staroj crkvi,

Slušao sam i čuo - suze

Nesvjesno i slatko teklo.

Odbio sam me rano u praznom hodu zabavu;

Znanost, vanzemaljska glazba, bile su

Objavio me; Tvrdoglav i arogantan

Od njih sam odbacio

Jedna glazba. Teško je za prvi korak

I prvi put je dosadno. Prevladati

Rana je nevolja. Obrt

Stavio sam prikladnu umjetnost;

Imam majstora: prsti

Pružio je poslušnu, suhu tečnost

I lojalnost uhu. Zvuči ubijanje

Grusio sam glazbu kao leš. Vjerovati

Ja sam hargebra harmonija. Zatim

Već se smion, u znanosti tihom,

Noć uma kreativnog sna.

Počeo sam stvaranje; Ali u tišini, ali u tajnosti,

Ne usuditi se razmisliti o slavi.

Često, naizgled u tihoj ćeliji

Dva, tri dana, zaboravljajući i san i hranu,

Izgledaju zadovoljstvo i suze nadahnuće

Osjetio sam svoj posao i pogledao hladno,

Kao moja misao i zvukovi, rođen sam,

Dusty, s blagim dimom nestao je.

Što govori? Kada veliki glitch

Došao i otvorio nas nove tajne

(Duboko, zadivljujuće tajne),

Nisam odustao od svega što sam znao

Da je toliko volio tako vruće

I nije išao na njega

Loše kao onaj koji je bio pogrešan

I nadolazeći poslani prema drugom?

Učinkovita, intenzivna postojanost

Konačno sam u umjetnosti neograničeno

Postigao visok stupanj. Slava

Nasmiješio sam se; Ja sam u srcima ljudi

Pronašli zamišljanje sa svojim stvaranjem.

Bio sam sretan: uživao sam u miru

Svojim radom, uspjeh, slava; također

Radovi i uspjeh prijatelja

Moji drugovi u umjetnosti božanskog.

Ne! Nikad ne zavidim

Oh, nikad! - ispod piccchini

Povezani klečeći divlji parižani,

Niže kad je prvi put čuo

Prehvalim zvukove.

Tko će reći da je Salieri ponosan

Jednog dana zavidni prezir

Zmija, prepune ljude, davanje

Pijesak i prašina ricking nemoćni?

Nitko! .. i sada - ja kažem - ja sada

Zavidan. Zavidim; duboko,

Brigantno zavisti. - O nebu!

Gdje je prava stvar kada je sveti dar,

Kada besmrtni genij nije kao nagrada

Ljubav gori, nesebičnost,

Rad, marljivost, poslan Messenger -

I osvjetljava glavu ludila,

BUTS IDLE? O Mozart, Mozart!

Postoji m o C i r t.

M oko c i r t

Da! Vidio sam te! I htjela sam

Imate neočekivanu šalu koju ćete tretirati.

S l e r i

Jesi li ovdje! - Koliko dugo?

M oko c i r t

Sada. Išao sam do tebe

Moram vam nešto pokazati;

Ali prolazi ispred restorana, odjednom

Čuo sam skriveno ... Ne, moj prijatelj Salieri!

Smiješno prerasti ništa

Nisam čuo ... slijepo skriveno u restoranu

Maše voi che sapore. Čudo!

Nisam patio, vodio sam skriven,

Tretirati vas s njegovom umjetnošću.

Uključena je s L i K sa skrivenim.

Od Mozarta do nečega!

S T i R i K igra Aria iz Don Juana;

Mozart se smije.

S l e r i

I možete se smijati?

M oko c i r t

Ah, Salieri!

Vi sami i vi se ne smijete:

S l e r i

Nisam smiješan kad je slikar neprikladan

Ja sam prljava Madonna Rafael,

Nisam smiješan kad fonolog je prezira

Parodija je nerazumno aligiery.

Otišao je, starac.

M oko c i r t.

Čekati: evo vas

Pey za moje zdravlje.

S r i otići.

Ti, Salieri,

Sada ne u duhu. doći ću k tebi

U drugom trenutku.

S l e r i

Što si mi donio?

M oko c i r t

Ne - tako; Riba. Jedn noću

Nesanica mi tomil,

I došao sam na pamet dvije, tri misli.

Danas sam ih skicirao. htio sam

Vaše mišljenje čujem svoje mišljenje; ali sad

Ti nisi na meni.

S l e r i

Ah, Mozart, Mozart!

Kada ne bih trebao do tebe? Sjedni;

Slušam.

M oko c i r t

(za klavir)

Zamislite ... Tko bi?

Pa, barem sam - malo je malo;

U ljubavi - ne previše, i malo -

S ljepotom ili s prijateljem - čak i s vama,

Sretan sam ... Odjednom: žrtva lijesa,

Neposredni mrami ili nešto slično ...

Pa, slušaj.

S l e r i

Hodao si mi

I mogao zaustaviti u restoranu

I slušajte skrivene slijepe! - Bože!

Ti, Mozart se ne uklapaš.

M oko c i r t

Dobro Dobro?

S l e r i

Kakva dubina!

Kakvu hrabrost i kakvu harmoniju!

Ti, Mozart, Bože i ne znam;

Znam ja.

M oko c i r t

BA! pravo? može biti…

Ali moje božanstvo bilo je gladno.

S l e r i

Slušaj: učit ćemo zajedno

U restoranu Zlatnog lava.

M oko c i r t

Drago mi je. Ali dopustite mi da odem kući da kažem

Žena za večeru

Nije čekala.

S l e r i

Čekam te; Vidjeti

Ne! Ne mogu se suprotstaviti udjelu

Moja sudbina: izabrao sam

Stop - ne da smo svi umrli

Svi smo svi, svećenici, sluge glazbe,

Ne ja sam sa svojom gluhom slavom ...

Što se koristi ako će mozart biti živ

I nova visina će dostići?

Podigao li umjetnost? Ne;

Ponovno će pasti, jer će nestati:

Nasljednik nas neće ostaviti.

Koja je korist u njoj? Kao određeni kerub

On nam je donetko donio parada

Tako da, izbijanje, ludo

U nama, djeca prašine, nakon odletjeti!

Pa letite! Što prije to bolje.

Ovdje je otrov, posljednji dar mog ISOR-a.

Amasen sam ga nosim s vlastitim

I često mi se život činilo

Nepoznata rana i često sam sjedila

S neprijateljem bezbrižan nakon jednog obroka,

I nikad na šapuću iskušenja

Nisam se poklonio, iako nisam kukavica,

Iako se osjećam duboko uvrijeđeno,

Iako ljubav ljubav. Sve sam usporio.

Kako me žedna smrti mučila

Što umrijeti? Pretpostavljam: možda život

Donijet ću pripećene darove;

Može me posjetiti užitak

I kreativnu noć i inspiraciju;

Možda će nova ruka stvoriti

Sjajno - i uživajte u ...

Kako sam pio s gost mrzio,

Možda sam i mnil, najgori neprijatelj

Naći ću; Možda najgori prekršaj

U meni s arogantnom visinom -

Tada nećete nestati, dar izore.

I bio sam u pravu! I konačno pronađen

Ja sam moj neprijatelj i nova strast

Bio sam oduševljen entuzijazmom!

Sada - vrijeme je! Dragocjeni dar ljubavi

Idite danas u šalicu prijateljstva.

Posebna soba u restoranu; Klavir.

M o C i R t i s l e r i na stolu.

S l e r i

Što se danas oblači?

M oko c i r t

S l e r i

Vi, u pravu, Mozart, je li nešto uzrujano?

Ručak je dobro, slavno vino,

I ti šuti i mrštiš.

M oko c i r t

Priznati,

Moj requiem me zabrinjava.

S l e r i

Sastavite li Requiem? Koliko dugo je bilo?

M oko c i r t

Dugo vremena, tri tjedna. Ali čudan slučaj ...

Nisam ti rekao?

S l e r i

M oko c i r t

Slušajte.

Tjedna tjedna došla sam kasno

Dom. Rekao mi je što je došlo

Za mene netko. Zašto - ne znam

Mislio sam cijelu noć: tko bi to bio?

I što je u meni? Sutra je isto

Otišao sam i ponovno me nisam pronašao.

Trećeg dana igrao sam na podu

S mojim dječakom. Kliknuo sam me;

Izašao sam. Čovjek odjeven u crno

Sudjelovanje

Trebam requiem i nestao. sjela sam

I počeo pisati - i od tog vremena

Nije došao moj crni čovjek;

I drago mi je: Žao mi je što se rastati

S mojim poslom, barem prilično spremni

Ili Requiem. Ali u međuvremenu ...

S l e r i

M oko c i r t

Mislim na mene ...

S l e r i

M oko c i r t

Ne dajem dan i noć

Moj crni čovjek. Za mene svugdje

Kako sjena juri. Tako sada

Čini mi se da je s nama trećine

S l e r i

I, pun! Koji je strah od djeteta?

RASS prazna Duma. Boalsche

Kažem reći: "Slušaj, brat Salieri,

Kako će vam doći i misli crne,

Sablasna boca šampanjca

Ile popis "(brak figaro (".

M oko c i r t

Da! Dabar nakon svega bio je prijatelj za vas;

Ti za njega "Tarar" sastavljen,

Stvar je lijepo. Postoji jedan motiv ...

Sve sam glup od njega kad sam sretan ...

La la la ... ah, desno, Salieri,

Što je Booalers izabrao nekoga?

S l e r i

Mislim da je bio previše smiješan

Za obrt.

M oko c i r t

On je genij

Kako si da. I genij i villainizam -

Dvije nepotpune stvari. Nije istina?

S l e r i

Misliš?

(Baca otrov na čašu Mozarta)

Pa, pijte.

M oko c i r t

Zdravlje, prijatelju, za iskren savez,

Borba protiv Mozarta i salierija,

Dva sina harmonije.

S l e r i

Čekati, čekati! .. ti si pio! .. Bez mene?

M oko c i r t

(baca ubrus na stol)

Lijepo, hranjen sam.

(Ide na glasovir.)

Slušaj, Salieri,

Plačeš?

S l e r i

Ove suze

Prvi put lew: i povrijediti i lijepo

Kao da je teško počinio dug,

Kao da je nož je iscjeljujući odjeljak

Osobni kurac! Prijatelj Mozart, ove suze ...

Nemojte ih primijetiti. Ići dalje, požurite

Još uvijek ispunjavam zvukove duše ...

M oko c i r t

Kad god su svi osjetili moć

Sklad! Ali ne: onda nisam mogao

I svijet postoji; nitko ne bi

Voditi brigu o niskim životnim potrebama;

Svatko bi se izdao slobodna umjetnost.

Nekoliko smo izabrani, sretni praznog hoda,

Zanemarena prezira korist

Jedan prekrasni svećenici.

Nije istina? Ali sada sam nezdrav,

Nešto mi je teško: Svjetlo ću.

Doviđenja!

S l e r i

Doviđenja.

Snijeg

Dugo vremena, Mozart! Ali on je u pravu,

A ja nisam genijalan? Genija i zla

Dvije nepotpune stvari. Nije istina:

I Bonarotti? ili je to bajka

Glupa besmislena gužva - a ne

Čišćenje kreatora Vatikana?

Prodavač sažetak Predstava "Mozart i Salieri" (A.S. Pushkin), treba reći da je prilično mala, a likovi u njemu su samo dva skladatelji Mozart i Salieri.

Suština sukoba

Temelj sukoba predstave je unutarnji sukob Salieri, koji se mogu svesti na razumijevanje suštine kreativnosti općenito. Za njega glazba je rad, obrt i stalno samo-poboljšanje. Drugim riječima, prevladavanje. Za Mozart je pisanje glazbe inspiracija i radost. On stvara lako i slobodno.

Dakle, u kratkom sadržaju "Mozarta i Salieri" Puškin, to primijetimo glavno pitanje Predstavlje, na kojima nema odgovora i nad kojim je Salieri pati: zašto su neka suđenja definitivno, a drugi su prisiljeni dokazati svoje mjesto među kolegama na radionici s neumornijim napornim radom?

On vjeruje da je nebo nepravedno, izgleda "ludi glavu" i "hodanje". Uostalom, Mozart se ne uklapa u njegov veliki dar, gori život, ne radi, pa mora umrijeti. Salieri vidi svoj zadatak da ubije Mozarta. Ovo je veliki zadatak, on misli.

A ako dramaturški razlučivost sukoba puški (Salieri ubija Mozart u Fiaal predstave) i događa, onda ne može donijeti odgovor na glavno pitanje - i u biti konačni ostaci otvoreni.

U prezentaciji sažetka "Mozarta i Salierija", razgovarali smo o glavnom sukobu predstava.

O herojima igre

Prototipovi znakova komada - prave osobnostiAli miješanje zajedno, posebno s takvim finalom, događa, najvjerojatnije, samo zahvaljujući volji autora.

U kratkom sadržaju "Mozart i Salieri" Puškin treba razjasniti da Antonio Salieri u jednom trenutku ( kraj XVIII. - rani XIX. stoljeće) smatralo se poznatim i priznati glazbenik. to talijanski skladatelj, glitch sljedbenik, autor mnogih vokalnih i vokalno-glazbenih djela, sudski kapelster. Bio je učitelj, usadio osnove vještine s takvim poznatim skladateljima kao što su Schubert, Leaf, Beethoven.

Ali, možete reći, sudbina je igrala s njim slabaš - i sa svjetlosne ruke Puškin je ostao u povijesti "Mozart ubojica". Ova "stigma" zaglavila mu je toliko kasnije, u Milanu 1997. godine, čak je i sud održan, koji je u potpunosti opravdao glazbenik i potvrdio svoju nevinost u smrti Mozarta.

Osim Mozarta, u igri postoji treći lik, a prisutnost se može nazvati simboličkom, "otvoreno". Ovaj čovjek odjeven u crno, ili, kako njegov Mozart poziva: "Moj crni čovjek" je stranac, koji je došao podijeliti ga po Requiemu i nije vidio narudžbu. Postao je određeni herald smrti, izaslanik drugih snaga - kao da je Requiem Mozart napisao za sebe. Ova mračna slika je vrlo česta u svjetskoj književnosti: Puškin ga je pokupio u Goethe ("Faust"), kasnije je posuđen za svoja djela Leonid Andreev i Sergey Yesenin.

Prva scena

U sažetku igre Puškina Velika zavist Mozartu. Dolazi u posjet samom Mozartu i vodi ulični glazbenik, slijepi stari čovjek, "skriven", kojeg je upravo upoznao u restoranu. On je igrao na "Schipki" Aria Kerubinu iz Mozartov opere "Vjenčanje Figaro" i svirao tako loše da je autor spavao.

Kada starac počne igrati opet, Mozart se smije, a Salieri dolazi u ogorčenje i voziti violinistu.

Tada Mozart igra klavir "Beligendle", koji je sastavljen od hesening noću. Njegov slušatelj je već u divljenju i kaže da je Mozart "Bog" i on "nepotreban." Mozart se odnosi na ove manifestacije užitka s očitom ironijom, on šali da odgovori da je "moje Božanstvo gladolo", a Salieri ga odmah pozivaju na večeru u restoranu.

Mozart se uvrijedi da spriječi svoju ženu, a preostalo objašnjava svoj zadatak i publiku: "Odlučio sam ga zaustaviti", inače smo umrli. Da bi ubio Božanskog Mozarta, prema Salieri, potrebno je također biti tako da mogu učiniti one poput njega ", andless Cada prošach." I on priprema otrov.

Na to ćemo završiti sažetak prve scene tragedije Puškina "Mozarta i Salierina".

Scena dva

Mozart govori kako je "crni čovjek" došao k njemu, kako je zatražio od strane Requiem i više se ne pojavljivao. Sugovornika ga pokušava ohrabriti, rekavši da je za zabavu, na savjet boualema, potrebno je brojati "figaro vjenčanje" i popiti čašu šampanjca. "Ili stvarno", zainteresiran je Mozart, "koji je netko bio otrovan od strane Boulershe?". Salieri to poriče, a Mozart dodaje to, naravno, "bio je genijal, poput tebe da," i poznato je da su "genij i zla dvije stvari nesvjesne."

Salieri prelaze u zdjelu sugovornika otrova i pije vino. Tada Mozart, ošišan iza glasovira, igra svoj novi esej - Requiem. Njegov slušatelj je dotaknut: on "i povrijeđen i lijepo", kao da je počinio teški, ali potreban posao.

Mozart ne osjeća dobro i otići kući. I Salieri ostaje da se razmisle o mučenju. Podsjeća se legende o "na Bonarotti" (u sažetku tragedije Puškin "Mozart i Salieri" treba primijetiti što se ovdje navodi poznata priča, u kojem je veliki talijanski slikar i kipar Michelangelo Buonarot otrovao simulator da značajno prođe brašno umirućeg Krista).

Može li umjetnik biti genilan, koji je počinio zločin u imenu umjetnosti? Ili je ova priča laž, ruskazna gomila?

O ovom broju glazbenika sebi (ili gledatelja), igra je gotova.

Nakratko smo rezultirali Puškinovom igrom "Mozart i Salieri".