S m maikapar všetky práce. Tematický rozhovor-koncert venovaný dielu skladateľa S.M.

S m maikapar všetky práce.  Tematický rozhovor-koncert venovaný dielu skladateľa S.M.
S m maikapar všetky práce. Tematický rozhovor-koncert venovaný dielu skladateľa S.M.

Cieľ: Oboznámenie detí s tvorivým dedičstvom skladateľa S.M. Maykapara.

Úlohy:

  1. Naučiť deti rozlišovať medzi obraznosťou hudby, prostriedkami hudobného vyjadrenia, formou hudobných diel.
  2. Rozvíjať zmysel pre rytmus, schopnosť sprostredkovať charakter hudby pohybom.
  3. Pestujte emocionálnu citlivosť, lásku k hudbe.

Výzdoba sály : Portrét S.M. Maikapara, hracia skrinka, malé hračky pre deti, kniha rozprávok, fotografie Petrohradského konzervatória.

Priebeh udalosti

„Waltz“ od S. Maykapara znie jemne. Deti vstúpia do haly, sadnú si.

Hudobný režisér: Dobrý deň, milí poslucháči! Dnes sme sa s vami zišli v hudobnej miestnosti, aby sme si vypočuli hudbu venovanú vám – deťom. Napísal ju skladateľ Samuil Moiseevich Maykapar.

(Zobrazuje sa portrét. Obrázok 1.)

Obrázok 1

Samuil Maykapar sa narodil pred viac ako stoštyridsiatimi rokmi. V rodine sú deti – Samuil a jeho štyri sestry, ktoré sa hudbe venujú od detstva. Jeho matka hrala veľmi dobre na klavíri. Chlapcove hodiny hudby sa začali vo veku šiestich rokov a od deviatich rokov sa Maykapar zúčastňoval koncertov.

Keď vyrástol, odišiel študovať na petrohradské konzervatórium. (Obrázok 2. Obrázok 3.) Začal písať, skladať hudbu, vrátane hudby pre deti. Veľmi známy je jeho detský klavírny cyklus „Spillikins“. Vypočujte si samotný zvuk tohto slova - je láskavý, jemný, hudobný. Už dávno bola obľúbená hra detí Spillikins. Na stole sa vysypali veľmi malé veci: šálky, džbány, naberačky a iné domáce potreby. Bolo potrebné dostať spillikiny z hromady pomocou malého háčika, jeden po druhom, bez toho, aby ste pohli zvyškom.

Obrázok 2

Obrázok 3

Hra "Spikins" v modernej verzii

Hudobný režisér: Malé kúsky Maykaparu pripomínajú tie isté spillikiny zo starej hry. Vypočujte si jednu z nich „Shepherd Boy“

(Vykonanie.)

Pastier je malý chlapec, ktorý za jasného slnečného dňa vyšiel na letnú, rozkvitnutú lúku pri rieke. Aby pásť svoje stádo nebola nuda, odrezal si trstinu a vyrobil si z nej malú fajku. Jasná, radostná melódia fajky zvoní nad lúkami. V strede miniatúry znie melódia vzrušená, úzkostná a potom opäť slnečná a radostná. Zorganizujme túto skladbu: keď hudba znie ľahko, budú ju sprevádzať radostné zvonivé trojuholníky. A ak počujete znepokojivé, vzrušené tóny, budú sprevádzané tremolom tamburín, maracas a tamburín.

Orchestrácia hry "Shepherd Boy"

Samuil Maykapar napísal aj hudbu venovanú prírode a ročným obdobiam. Všetci dobre viete, čo je to „krajina.“ (Odpovede detí) Teraz vám zaznie hra „Jar“. V ňom počuť hlasy prírody prebúdzajúcej sa po zimnom spánku. Toto je zvonenie potokov, živé vtáčie trilky. Hudba je ľahká, nežná, priehľadná, presne ako svieži jarný vzduch.

Počúvanie hry „Jar“

Alebo možno niekto z vás pozná báseň o jari a prečíta nám ju?

Čítanie básne o jari.

Hudobný režisér: Chlapci, máte radi hádanky? (Odpovede detí.) Skúste uhádnuť túto hádanku:

Ráno sa perličky leskli
Všetka tráva bola zastrčená.
A poďme ich hľadať počas dňa -
Hľadáme, hľadáme - nenájdeme!
(rosa, kvapky rosy)

Samuil Maykapar má hru s rovnakým názvom „Kvapky rosy“. Pokúsme sa sprostredkovať ľahkosť a transparentnosť týchto malých kvapôčok-guľôčok v pohybe.

Hudobno-rytmické cvičenie „Easy running“ na hudbu S. Maykapara „Kvapky rosy“

Teraz nás čaká vzrušujúca cesta do sveta rozprávok. Ale aby ste sa tam dostali, musíte zoslať nejaké kúzlo alebo otvoriť malú magickú hudobnú skrinku. Zavedie nás do sveta rozprávok.

Znie to ako „Music Box“

Čo poviete na túto hudbu? (Odpovede detí.) Zdá sa, že je to hračka. Jej zvuky sú veľmi vysoké, ľahké, zvonivé. Pripomína hru maličkých zvončekov, pozývajúcich do rozprávky. A v rozprávkach je veľa rôznych zázrakov a kúziel. Tu napríklad „Sedemligové čižmy“. Ako ich stvárňuje skladateľ? Sú to veľké skoky jednotlivých akcentovaných zvukov, merané a ťažké, ako obrie kroky obra prekonávajúceho veľké vzdialenosti.

Počúvanie hry „Seven-League Boots“

Ďalšiu skladbu nazval skladateľ „Rozprávka“. Máte svoje obľúbené rozprávky? (Odpovede detí.) Áno, rozprávky sú rôzne. Vypočujte si „Príbeh“. Akými slovami možno opísať hranú hudbu? (Odpovede detí.) Melódia znie jemne, trochu smutne.
Vytvára sa nálada ľahkej zamyslenosti. Alebo možno niekto predstavil svoj príbeh pri počúvaní tejto hry? (Odpovede detí.)

Veľkí Židia Mudrová Irina Anatolyevna

Maykapar Samuil Moiseevich 1867–1938 klavirista a skladateľ

Majkapar Samuil Moiseevič

klavirista a skladateľ

Samuil Maykapar sa narodil 18. decembra 1867 v Chersone. Čoskoro sa rodina Samuila Maykapara presťahovala z Chersonu do Taganrogu. Tu vstúpil do gymnázia Taganrog. Hudbe sa začal venovať ako šesťročný.

V roku 1885 sa presťahoval do Petrohradu a vstúpil na konzervatórium, kde študoval ako klavirista u Beniamina Cesiho, Vladimíra Demjanského a I. Weissa, ako aj v skladateľskej triede Nikolaja Solovjova. Paralelne študoval na Právnickej fakulte Petrohradskej univerzity, ktorú v roku 1891 ukončil.

V rokoch 1894-1898 sa zdokonaľoval ako klavirista u Lešetitského vo Viedni.

V rokoch 1898 až 1901 vystupoval na koncertoch s Leopoldom Auerom a Ivanom Grzhimalim. Zručnosť a talent Maykapara, klaviristu a skladateľa, zaznamenali A. Rubinstein, E. Grieg, I. Engel.

V roku 1901 Maykapar založil hudobnú školu v Tveri, ktorú viedol až do roku 1903. Maykapar významne prispel k tvorbe hudby pre deti a mládež; napísal vyše 200 skladieb, z ktorých väčšina je dodnes zaradená do tréningového repertoáru začínajúcich klaviristov (Spikers, Bábkové divadlo). Väčšinou ide o diela programového obsahu, sú písané hudobnou rečou, ktorá je prístupná mladým interpretom a zároveň je vysoko umelecká.

Od roku 1903 do roku 1910, žijúci hlavne v Moskve, sa venoval koncertnej činnosti, systematicky koncertoval v Nemecku. Nakoniec sa vrátil do Ruska z iniciatívy A. Glazunova, riaditeľa Konzervatória v Petrohrade. Dostal ponuku učiteľského miesta na konzervatóriu v Petrohrade. Od roku 1910 tam vyučoval klavírnu triedu. V roku 1917 sa stal profesorom na konzervatóriu. Maikapar vyškolil asi 40 profesionálnych klaviristov. Po revolúcii bol zaradený medzi „konzervatívcov“, najmä pre neochotu schváliť reformy nanútené konzervatóriu, v prvom rade – „premietanie“ uchádzačov neproletárskeho pôvodu. V roku 1928 bol vo veku 61 rokov nútený rezignovať.

Z jeho iniciatívy bol v roku 1927 po prvý raz uvedený cyklus 32 Beethovenových sonát.

Jeho knihy „Hudobné ucho. Jeho význam, povaha, charakteristika a spôsob správneho vývoja (1900; 2. vydanie 1915), Beethovenov význam pre našu modernú dobu (1927), Roky učenia (1938, pôvodný názov Prečo a ako som sa stal hudobníkom“) – vzácne vo svete literárna tvorba pre mladých čitateľov o začiatku cesty koncertného hudobníka.

Z knihy Buď skutočný príbeh, alebo fikcia autora Rapoport Natalia

PES ALIK A MAČKA LAZAR MOISEYEVICH Tučný čierny španiel Alik a kocúr Lazar Moiseevič, prezývaný tak pravdepodobne podľa jeho zbojníckeho náhubku, sa považovali za skutočných pánov v Danielovom dome - a možno aj boli. Yulik ich zbožňoval a nikdy im nič neurobil.

Z knihy Dôstojnícky zbor armády generálporučík A.A. Vlasov 1944-1945 autora Alexandrov Kirill Michajlovič

VOLVACH Ivan Moiseevič podplukovník Červenej armády podplukovník ozbrojených síl Konrr Narodil sa 23. septembra 1901 v obci Čeryomuški, okres Volkovskij, provincia Charkov. ukrajinský. Od roľníkov. Nestranícky. V Červenej armáde od 20.12.1921 24.12.1921 zapísaný ako kadet do 6. Chuguevovej pešej školy

Z knihy Milionári šoubiznisu autorka Lenina Lena

Piata kapitola Dmitrij Malikov, klavirista

Z knihy Purely Confidential [Veľvyslanec vo Washingtone za šiestich prezidentov USA (1962-1986)] autora Dobrynin Anatolij Fedorovič

Klavirista Richter a „Pravidlá správania pre sovietskych občanov v zahraničí“ Na pozadí celkovo dosť napätej atmosféry našich vzťahov s USA boli návštevy našich svetoznámych hudobníkov a tvorivých tímov v Amerike príjemnou úľavou. Stačí vymenovať

Z knihy Ranevskej, čo si to dovoľuješ?! autora Wojciechowski Zbigniew

5. Samuil Marshak Ranevskaya zbožňoval Marshakove básne. A tu je to, čo je prekvapujúce: Majakovskij, ktorý bol veľmi ambiciózny, medzi svojimi súčasníkmi sa snáď iba Marshak považoval za nadradeného. Svoje básne rád čítal, však svojim vlastným, „sekaným“ tempom, no z tohto zneli

Z knihy Chlap zo Sivtseva Vrazhka autora Simonov Alexej Kirillovič

Starý otec Mulya - Samuil Moiseevich Laskin Starý otec Mulya - svadobná fotografia, 1907. Srdcom Sivtseva Vrazhoka, zdrojom jeho ducha a zakladateľom jeho tradícií bol jeho starý otec. Starý otec bol gramotný človek, hoci nedostal žiadne dôsledné vzdelanie.Som na to veľmi hrdý

Z knihy Hudba a medicína. Na príklade nemeckej romantiky autor Neumayr Anton

Z knihy Najuzavretí ľudia. Od Lenina po Gorbačova: Encyklopédia biografií autora Zenkovič Nikolaj Alexandrovič

KAGANOVIČ Lazar Moiseevič (11.10.1893 - 25.7.1991). Člen politbyra (Prezídia) ÚV Všezväzovej komunistickej strany boľševikov - KSSZ od 13.7.1930 do 29.6.1957 Kandidát na člen politbyra ÚV KSSZ boľševikov od 23.7.1926 do 13.7.1930 člen organizačného byra ÚV RCP ( b) - VKP(b) od 6.2. do 18.12.1925 a od 7. 12/1928 až 18.03.1946 tajomník Ústredného výboru RCP(b) - VKP(b)

Z knihy Veľkí Židia autora Mudrová Irina Anatoljevna

KAGANOVIČ Michail Mojsejevič (16. 10. 1888 - 1. 7. 1941). Kandidát na člena organizačného byra ÚV Všezväzovej komunistickej strany boľševikov od 10. 2. 1934 do 22. 3. 1939. Člen Ústredného výboru Všezväzovej komunistickej strany boľševikov v rokoch 1934 - 1941. Člen ústrednej kontrolnej komisie Celozväzovej komunistickej strany boľševikov v rokoch 1927 - 1934. Člen KSSZ od roku 1905. Brat L. M. Kaganoviča. Narodil sa v dedine Kabany, okres Černobyľ, provincia Kyjev. Žid.

Z knihy O nás - šikmo autora Frumkina Revekka Markovna

Rubinstein Anton Grigorjevič 1829–1894 skladateľ, klavirista, dirigent, hudobný pedagóg Anton Rubinstein sa narodil 28. novembra 1829 v podnesterskej obci Vychvatints, provincia Podolsk. Bol tretím synom v bohatej židovskej rodine. Rubinsteinov otec - Grigory

Z knihy Heroes of the Civil War autora Mironov Georgij

Rubinstein Nikolaj Grigorievič 1835–1881 virtuózny klavirista a dirigent Narodil sa 14. júna 1835 v Moskve. Rodina Rubinstein sa presťahovala do Moskvy z podnesterskej dediny Vykhvatinets tri roky pred narodením Nikolaja. Keď sa narodil, bol dosť bohatý

Z knihy Strieborný vek. Galéria portrétov kultúrnych hrdinov prelomu 19.–20. Zväzok 2. K-R autora Fokin Pavel Evgenievich

Gilels Emil Grigorievich 1916–1985 Emil Gilels, vynikajúci sovietsky klavirista, sa narodil 19. októbra 1916 v Odese v židovskej rodine. Jeho otec Grigory Gilels pracoval v cukrovare, matka Esther bola v domácnosti, Emil začal hrať na klavír v r.

Z knihy autora

Petrov Nikolaj Arnoldovič 1943–2011 Sovietsky a ruský klavirista Nikolaj Petrov sa narodil 14. apríla 1943 v Moskve v rodine hudobníka. Jeho otec, violončelista Arnold Jakovlevič Ferkelman, vystupoval s klavírnym sprievodom Dmitrija Šostakoviča a bol priateľský s

Z knihy autora

Michail Moiseevič Bongard Tradícia sa nám všetkým zjavila, každému sľúbila tvár, každému dodržala svoj sľub rôznymi spôsobmi. Všetci sme sa stali ľuďmi len do tej miery, do akej sme milovali ľudí a mali možnosť ich milovať. Nikdy, skrývajúc sa za prezývku Wednesday, sa neuspokojila s niečím, čo sa o nej skladalo.

Z knihy autora

Z knihy autora

PILSKY Petr Moiseevich (Moseevich) pseudo. P. Chruščov;16 (28) .1.1879 - 21.12.1941 Literárny a divadelný kritik, prozaik. Publikácie v časopisoch „Veda a život“, „Pass“, „Časopis pre všetkých“, „Jar“, „Prebudenie“, „Vzdelávanie“, „Črepiny“, „Slnko Ruska“ atď. Zbierka príbehov a

NGMBOUDOD Detská hudobná škola pomenovaná po. Mesto Neftejugansk.

METODICKÁ SPRÁVA

"S. Maykapar a jeho klavírny cyklus „Spillikins“

Skomplikovaný:

učiteľ

klavírne oddelenie

S. Maykapar a jeho klavírne cykly.

Cyklus "Spikers"

S. Maykapar sa narodil v Chersone v roku 1867, detské roky prežil v Taganrogu, potom Maykapar nastúpil na Petrohradskú univerzitu na Právnickú fakultu, ktorú ukončil v roku 1891 a zároveň na Petrohradskom konzervatóriu, kde študoval v dvoch odboroch: skladbu a klavír. Po absolvovaní konzervatória a na radu Antona Rubinsteina odchádza Maykapar do Viedne, aby sa zdokonalil k slávnemu klaviristovi profesorovi Theodorovi Leshetitskymu. V rokoch 1903 až 1910 Maykapar žil v Nemecku. Koncertuje, komponuje, venuje sa vedeckej činnosti. V roku 1910 Maykapar dostal pozvanie od A. Glazunova vyučovať na konzervatóriu v Petrohrade. V roku 1930 Maykapar opustil konzervatórium a venoval sa výlučne tvorivej práci - skladbe, performancii a vedeckej práci. Maykapar zomrel 8. mája 1938.

Kompletná kolekcia Maykapar sa zmestí do jedného zväzku. Hoci ich počet je veľmi veľký (vyše 200 titulov), väčšinou ide o klavírne miniatúry, ktoré sa zmestia na jednu alebo dve strany. Maykaparove hry vyšli v Nemecku, Rakúsku, Anglicku, Francúzsku a Amerike. Maykaparov katalóg skladieb obsahuje klavírne skladby, romance a skladby pre komorný súbor.

Maikapar začal komponovať vo veku 14-15 rokov a pokračoval počas svojho života. A práve v oblasti detskej hudby sa meno S. Maykapar stalo v krajine všeobecne známe. Hudobné obrazy a intonácie nachádzal v blízkosti dieťaťa; prostredníctvom svojich diel pre začiatočníkov učí deti milovať hudbu, otvára im široké možnosti vlastnej kreativity a cestu k poznaniu krásneho umenia zvukov.

V Maykaparových detských hrách by sme márne hľadali nápadné štýlové črty. Ich hodnota nie je v nejakých jedinečných individuálnych črtách melódie, harmónie a pod., ale v spojení všetkých prvkov, z ktorých každý nemusí byť až taký významný. Jasná cieľavedomosť, bezprostrednosť výrazu v spojení s veľkými interpretačnými a pedagogickými skúsenosťami pomohli Maykaparovi stať sa jedným zo zakladateľov ruskej detskej klavírnej literatúry. Vyvinul integrálny systém pre rozvoj klavírnej techniky. Jeho cykly klavírnych diel, ktoré sú určené mladým klaviristom, sú postavené podľa veľmi špecifického plánu, ktorý pokrýva ten či onen úsek klavírnej techniky alebo určitý druh klavírnej náročnosti. Zároveň sa prísne dodržiava zásada „od jednoduchého k zložitému“. Podľa tohto plánu vznikol cyklus 12 ručných prelúdií op-14, dvoch oktáv intermezzoor-13, staccatových prelúdií op-31. Úlohy v zbierke súborných skladieb „First Steps op-29 in Piano 4-Hands. Jasný pedagogický plán možno vidieť v slávnom cykle „spillikin“ (je spojený so oboznámením študenta so všetkými 24 kľúčmi).

Ak vezmeme Maykaparovu tvorbu v oblasti malých foriem ako celok, tak sa mu formálne a čiastočne aj duchom najviac približuje Grieg. Maykapar pri skladaní detských hier vychádzal z presvedčenia, že všeobecné požiadavky mladých umelcov sú rovnaké ako požiadavky dospelých umelcov; to je požiadavka figuratívnosti, farebnosti, potom jednoduchosti a neumelosti kompozícií. Dal som tejto stránke to najlepšie z mojej kreativity.

Vlastnosti, ktoré sú charakteristické pre Maykapara ako „detského“ skladateľa sú: vitalita a obraznosť obsahu (nedostatok umelosti, premyslenosti, prehnanosti), úprimnosť a emocionalita, jednoduchosť a lakonizmus, úplnosť formy, organické spojenie s nástrojom. .

Takto Maykapar distribuoval hry podľa ich obsahu:

Obrázky prírody:„Ráno“ Op.15 č. 1, „Večer“, „Noc“, „Jeseň“, „Ozvena v horách“, „Jar“, „Oblaky plávajú“ Op.23 č. 24, „Pri mori o hod. Noc“, „V hmle“, „kvapky rosy“, „tiché ráno“, „búrlivý prúd“, „hviezdna noc“ op. 33 č. 19.

Onomatopoické hry:„fajka“, „v vyhni“, „hudobný klaun“ op.16 č. 6, „vo vojne“, „hracia skrinka“, „priateľská práca“, „prichádza kavaléria“, „liparská harfa“ op.

Hry sú obrazové a obrazové:"Uspávanka" Op.8, "Talianska serenáda" Op.8, "Morská panna", "Tanec klaunov" Op.21, "Chytenie motýľov", "V záhrade", "Sirota", "Pastier", "Uletenie Vízia“, „moľa“, „uspávanka“, „pieseň námorníkov“, „sedemligové čižmy“, „na klzisku“, „jazdec v lese“, „motýľ“ op. 33 #8.

Kúsky nálad a pocitov:„smutná nálada“, „sťažnosť“ op.15, „sen“ op.16, „v odlúčení“, „spomienka“, „pieseň trubadúra“, „úzkostlivá minúta“, „pohrebný pochod“, „meditácia“, „dlhá cesta ““, „hovorová pieseň“, „elégia“ op.33, „zábavná hra“ op.33, „dramatický úryvok“.

tanec: gavota op.6, tarantella, valčík, menuet op.16, polka, mazurka op.33.

Rozprávková hudba:„rozprávka“ op.3, „romance“, „dialóg“ op.15, „nevlastná dcéra a macocha“ op.21, „uspávanky“ op.námorníkov príbeh, op.33.

Hudobné tituly: "detská hra", "predohra a fughetta", "opereta", "melódia" op. 8, "albumový list", "nokturno" op. 8, "schercino" op. 8, "malé rondo", "predohra op. .16, „variácie na ruskú tému“, „fughetta“ op.8, „sonata“ op.27 atď.

Prevažná väčšina Maykaparových klavírnych skladieb sú programové diela, vysvetľuje sa to túžbou prebudiť predstavivosť detí pomocou ich charakteristických mien, teda asociatívnym porovnávaním zvukových obrazov s javmi a emóciami, ktoré sú deťom dobre známe. . Maykapar konkretizoval obsah hier, uvedomil si osobitnú potrebu tvorby detských hier pre začiatočníkov, čo sa v cykle „rozlievanie“ podarilo mimoriadne úspešne.

"Spikins".

Cyklus klavírnych skladieb pre deti S. Maykapara „Spikers“ patrí medzi klasické diela pedagogického repertoáru a vyrovná sa zbierkam ako „Hudobná kniha Anny Magdalény Bachovej“, „Detský album“, „Album pre mládež“. “ od F. Schumanna. Cyklus Spillikins, ktorý vznikol v rokoch 1925-1926, sa teší nemennej láske medzi mladými hudobníkmi a ich učiteľmi. Kusy kolekcie sa vyznačujú všetkým, čo je charakteristické pre skutočné majstrovské diela - bez ohľadu na to, či ide o monumentálne dielo alebo miniatúru - inšpirácia, ideálna harmónia formy, dokonalé dotvorenie detailov. Teraz už len málo ľudí vie, čo sú spillikiny. Kedysi to bola hra veľmi obľúbená u detí: na stôl sa nahromadí hrsť nasekaných slamiek; hráči sa vyťahujú, striedajú sa jeden po druhom bez toho, aby zatriasli hromadou. "Spikers" je suita, ktorá obsahuje klavírne skladby najrozmanitejšieho obsahu. Pozostáva zo šiestich zošitov, každý so štyrmi hrami (posledný zošit obsahuje 6 hier). Je zaujímavé porovnať túto kolekciu s cyklami, ako napríklad „X. T.K. Bach, Spillikins, hrá vo všetkých 24 tóninách. Konštruktívny princíp konštrukcie „špicov“ je však trochu odlišný: Séria I (notebooky 1 a 2) od C po 3 ostré; v rade II (zošit 3 a 4) od C dur po 3 byty; Notebooky 5 a 6 pokrývajú kusy v kľúčoch so 4,5,6 znakmi. Teda aj napriek tomu, že kláves je celkovo 24 a 26 kusov, keďže klávesy C a a-moll ako východiskové body pohybu na ostrú a plochú stranu sa opakujú dvakrát. Maykapar pochopil, aká dôležitá je obraznosť pre mladých hudobníkov, a preto myslel vážne hľadanie tých najjasnejších mien pre skladby; neboli to vždy prvé herné tituly, ktoré prišli na myseľ. Takže v pôvodnej verzii sa „úzkostná minúta“ nazývala „úzkosť“, „moľa“ - „škriatok“, „legenda“ - „sny“, „jar“ - „dieťa“. Namiesto „Gavotte“ bola pôvodne koncipovaná hra „Moonlight“, hoci hudba tejto hry nedáva dôvod na takúto ilúziu. Niektoré hry sa objavili, ako svedčia návrhy kópií, okamžite v hotovej podobe, zatiaľ čo iné boli podrobené revízii a revízii. Takže „malý veliteľ“ sa hneď neobjavil. Najprv sa zrodila „nepretržitá práca“. Bola melodickým zrnkom pre „malého veliteľa“. „Miniatúra f-moll je teraz „sedemligové čižmy“ – podľa pôvodného plánu mala úplne inú hudobnú myšlienku.

Témy Maykaparových hier sú vždy veľmi výrazné. Vyznačujú sa jasnou, zapamätateľnou melódiou, zvyčajne krátkej dĺžky. „Pieseň námorníkov“ je energická, melódia „pastierky“ je technická. Každá hra je jedinečná. Jeho názov nie je náhodne nalepený štítok, ale definícia obsahu, ktorá umožňuje rozvinúť tvorivú predstavivosť mladého interpreta. Podstata hier spočíva v samotnom tematickom materiáli, menej už v jeho rozvíjaní. Uchyľuje sa ku kontrastným prirovnaniam, a ak nie sú potrebné, tak opakujúce sa frázy spestruje zmenou harmonického pozadia, sprievodných figúr a zmenou registra. Harmónie v kusoch sú mimoriadne jednoduché.

Maykapar sa veľmi často uchyľuje k polyfónii, ak na začiatku svojej kariéry využíval techniky polyfónneho písania skôr intuitívne, neskôr dospel k záveru, že polyfónia je nevyhnutnou podmienkou pre vytvorenie skutočne klavírneho diela.

Majkapar nezabudol ani na malú veľkosť detskej ruky. Nikde v jeho detských skladbách nenájdeme oktávy snímané jednou rukou, ani akordy v širokom usporiadaní. Zdvojenia oktávy, s ktorými sa stretáva, sú vždy vykonávané dvoma rukami. Široké využitie registrov klavíra spojené so zametaním, úplnou voľnosťou pohybu ruky a dokonca aj tela, v rámci celého rozsahu nástroja. Maykapar sa veľmi často a šikovne uchyľuje k tejto technike. Už priame použitie toho či onoho registra dáva zodpovedajúci umelecký efekt (vysoký register – „moľa“, „kvapky rosy“; stredne melodická „romantika“, „meditácia“; nízky „pohrebný pochod“ atď.). Pohyb v rámci toho istého kusu akejkoľvek pasáže, frázy alebo dokonca jedného akordu z jedného registra do druhého dáva odlišné zafarbenie zvuku. Kombináciou prenosu s pauzami, zachovaním dĺžky zvuku, sotva badateľnými zmenami v ťahoch, dynamických odtieňoch a pod. je jednou z najúčinnejších techník klavírneho prejavu. Jeho hry sú vždy sprevádzané jasným náznakom tempa predstavenia, často podporeného notovým zápisom metronómu. Skladateľ prikladal veľký význam tempovým náznakom, správne uvážiac, že ​​dávajú predstavu nielen o rýchlosti pohybu, ale aj o jeho charaktere. Ťahy, dynamické odtiene a iné označenia sa objavili neoddeliteľne spojené s hudobným textom. Upevnením poznámok na papier skladateľ súčasne stelesnil predstavu, čím sa zabezpečila presnosť jej implementácie. Zostáva len na interpretovi hier Maykapar, aby sa riadil jeho pokynmi. V tomto prípade maximálne pomôžu umeleckému výkonu. Maikapar má vždy legato a staccato (ľahké a ťažké), portamento, značky dĺžky nad notou, akcenty atď. Umiestnené nadávky presne označujú začiatok a koniec frázy a dynamické značky označujú zrýchlenie a spomalenie pohybu (použitím talianskej terminológie) vždy nalepené presne na mieste, kde majú začínať a kde majú končiť. Nie je možné nevšimnúť si zvláštnosti označenia prstokladu, ktoré Maykapar prikladá do svojich diel, pričom mu prikladá veľký význam a správny postoj k nemu. Maikapar sa pri označovaní pedálovania držal mimoriadnej presnosti, považoval ho za účinný prostriedok umeleckého výkonu. Použitie pedálu v jeho dielach je veľmi rôznorodé a je vždy odôvodnené umeleckými cieľmi. Bohužiaľ. Ani učitelia nevenujú dostatočnú pozornosť problematike a označeniam pedálovania v Maikaparových hrách a nepripisujú dôležitosť, ktorú im skladateľ pripisoval.

Osobitne by som chcel upozorniť na skutočnosť, že zbierka „prelievania“ je cyklom rôznorodých hier, to znamená, že ako celok má umelecký význam. A hoci, samozrejme, ťažko očakávať, že ju mladí hudobníci odohrajú celú, ako ďaleko od toho, ako často sa celé cykly Bachových vynálezov a symfónií predvádzajú, CTC podľa pôvodného plánu „prelievania -slip“, bol koncipovaný ako jedno dielo. Každý sa o tom môže ľahko presvedčiť, ak si uvedomí osobitosti dizajnu cyklu (tónového plánu) a zahrá jednotlivé skladby: vzhľad každej ďalšej vyznieva ako prekvapenie, nie nesúlad s predchádzajúcou. Je celkom zrejmé, že len veľký majster dokázal vytvoriť harmonickú súpravu 26 kusov.

Písanie hudby pre deti je veľmi potrebná, čestná, no nie jednoduchá vec. Belinsky napísal „potrebujeme láskavú, milujúcu, pokornú, melodickú, vynaliezavú dušu; vznešená, vzdelaná myseľ, živá predstavivosť, živá poetická fantázia, schopná podať všetko v animovaných dúhových obrazoch.

Literatúra.

1. Samuil Maykapar a jeho klavírne cykly. "Klasika" 2009

2. Portréty klaviristov. D. Rabinovič. M., 1963

3. Počiatočné obdobie učenia sa hry na klavíri. , 1989

Program hudobných škôl nezabezpečuje špeciálne štúdium diela S. Maykapara, ale študenti klavírneho oddelenia akéhokoľvek veku vždy s radosťou počúvajú a predvádzajú jeho diela.

Život tohto skladateľa je zaujímavý a zmysluplný, zaoberal sa klavírnym hraním, pedagogikou, tvoril hry pre deti, venoval veľkú pozornosť vedeckej činnosti. Maykapar, rodák z Chersonu, sa čoskoro presťahoval s rodinou do Taganrogu, kde začal študovať hudbu u Taliana Gaetana Mollu. Po absolvovaní gymnázia nastúpil na právnickú fakultu Petrohradskej univerzity, pričom pokračoval v magisterskom štúdiu hudobnej vedy na Petrohradskom konzervatóriu v dvoch odboroch - ako klavirista u V. Demjanského, V. Chesyho, I. Weissa. a ako skladateľ u profesora N. Solovjova.

Po stáži vo Viedni u slávneho klaviristu profesora Theodora Leshetitského žije v Moskve, potom v Tveri, kde vyučuje na ním organizovanej hudobnej škole, veľa koncertuje v Európe, skladá klavírne skladby pre deti a venuje sa vede. .

Dvadsať rokov života, premyslenej a plodnej práce S. Maikapara sa spája s Petrohradským (Petrohradsko-Leningradským) konzervatóriom, kam ho pozval učiť A. K. Glazunov. Významnou udalosťou bolo hudobníkovo uvedenie všetkých klavírnych sonát L. Beethovena, ktoré sa uskutočnilo počas niekoľkých večerov v Malej sále Konzervatória.

V posledných rokoch života S. Maykapar zanechal učiteľstvo a zameral sa na kompozíciu, interpretáciu a vedeckú činnosť. Spomedzi Maykaparových diel treba spomenúť najdôležitejšie: „Hudobné ucho, jeho význam, povaha, črty a spôsob správneho rozvoja“, kniha „Význam Beethovenovho diela pre našu modernosť“, kniha spomienok „Roky Učenie“. Maikapar je známy ako autor mnohých prác venovaných výučbe hry na klavíri a všeobecným otázkam hudobnej pedagogiky.

Skladby S. Maykapara sú neodmysliteľne súčasťou programu každého začínajúceho klaviristu. Sú to jeho „Romány“, „Bábkové divadlo“, „Šesť rozprávok uspávanky“, „Sonáta pre mládež“, cyklus hier „Spikers“, zbierka „Prvé kroky“ pre štvorručný klavír, „20 pedálových prelúdií“ a iné kompozície. Jeho jasné, ľahko pochopiteľné hry hrajú naši študenti s radosťou. Preto sme chceli mladých klaviristov a ich rodičov podrobnejšie zoznámiť s mimoriadnou osobnosťou autora týchto skladieb.

Koncertu sa zúčastnilo veľa detí, znela hudba S. Maykapara, žiaci sa cítili ako skutoční umelci, vystupujúci pred početným publikom poslucháčov.

Nižšie je uvedená prezentácia a komentáre k snímkam.

_________________________________________________

Od redaktora:

Pre uľahčenie sledovania sme Prezentáciu zmenili na video s hudobným sprievodom. Zároveň boli ako sprievodná hudba zvolené tri hry S. Maykapara v podaní študentov hudobných škôl: „Ozvena v horách“, „Arietta“, „Jeseň“. Pri praktickom používaní prezentácie v správnom čase môžete prehrávač pozastaviť alebo vypnúť zvuk.

18. december 1867 – 8. máj 1938

slávny klavirista a skladateľ, pedagóg na Petrohradskom konzervatóriu, hudobný spisovateľ

Multitalentovaný hudobník Maykapar bol známy ako autor množstva klavírnych skladieb pre deti a mládež. Veľkú obľubu si získal najmä cyklus klavírnych miniatúr „Spikers“, jeho romance a „Hudobné ucho“ (Moskva, 1900).

Životopis

Krátko po jeho narodení sa rodina Samuila Maykapara presťahovala z Chersonu do Taganrogu. Tu vstúpil do gymnázia Taganrog. Hudbu začal študovať ako 6-ročný (lekcie od G. Molla).

V roku 1885 sa presťahoval do Petrohradu a vstúpil na konzervatórium, kde študoval ako klavirista u Beniamina Cesiho, Vladimíra Demjanského a I. Weissa, ako aj v skladateľskej triede Nikolaja Solovjova. Zároveň študoval na Právnickej fakulte Petrohradskej univerzity (promoval v roku 1891).

Po absolvovaní konzervatória v roku 1893 sa do roku 1898 zdokonaľoval ako klavirista pod vedením Theodora Lešetitského, koncertoval v Berlíne, Lipsku, Petrohrade, Moskve a ďalších mestách.

V rokoch 1898 až 1901 vystupoval na koncertoch s Leopoldom Auerom a Ivanom Grzhimalim. V roku 1901 založil v Tveri hudobnú školu. Od roku 1903 do roku 1910, žijúci hlavne v Moskve, sa venoval koncertnej činnosti, systematicky koncertoval v Nemecku.

Aktívne sa podieľal (tajomník) na práci moskovského vedeckého a hudobného krúžku pod vedením S.I.Taneyeva. V rokoch 1910 až 1930 vyučoval hru na klavíri na konzervatóriu v Petrohrade. Bol iniciátorom koncertného uvedenia Beethovenovho cyklu 32 sonát (prvýkrát v roku 1927).