Dodržiavanie rodinných tradícií je tajomné kúzlo. "udržiavame tradície našich predkov"

Dodržiavanie rodinných tradícií je tajomné kúzlo. "udržiavame tradície našich predkov"

Cieľ: rozvíjať záujem o históriu svojej rodiny, rodinné tradície, rodokmeň.

Predbežná príprava:

  1. Rodičovské stretnutie na tému "Duchovné tradície rodiny."
  2. Hľadajte staré dokumenty, veci, fotografie uchovávané v rodinách. Príprava výstavy „Rodinné pamiatky“.
  3. Písanie esejí-miniatúr na tému "Tradície a záľuby mojej rodiny."

Registrácia:

Vybavenie:

  1. Zvukový záznam piesne M. Boyarského „Zasaď strom“
  2. Farebný papier, lepidlo, nožnice.

Poloha: 2. stupeň.

Priebeh rozhovoru

učiteľ:- Témou nášho dnešného rozhovoru je „Pamätaj na svoje korene“. Čo si myslíte o akých „korenoch“ bude náš dnešný rozhovor? (Odpovede detí.)

učiteľ:- Zišli sme sa, aby sme hovorili o vašej rodine, o jej tradíciách, záľubách, o vašich predkoch. Mnohí z vás majú čo povedať svojim spolužiakom. Začnime náš rozhovor hádankou:

Dovoľte mi teraz vám položiť hádanku.
Počuj, tu je moja rodina:
Dedko, babka a brat.
Doma máme poriadok, dobre
A čistota, prečo?
Máme doma dve mamy.
Dvaja otcovia, dvaja synovia,
Sestra, nevesta, dcéra.
A najmladší som ja
Akú máme rodinu?

(Odpoveď: 6 osôb: starý otec, stará mama, otec, matka, syn, dcéra.)

učiteľ:- Áno, pre jedného človeka sa nežije ľahko. A bez ohľadu na to, čo hovoria, ale rodina je hlavným bohatstvom v živote. Rodina, kde bol otec a mama, a potom tá, ktorú si vybudujete sami. Čo RODINA? (Odpovede detí.)

Zovšeobecnenie učiteľom: Rodina je skupina blízkych príbuzných, ktorí žijú spolu.

učiteľ:- Do začiatku 20. storočia rodinu tvorilo niekoľko generácií. Nie je náhoda, že také slovo vzniklo: „SEDEM“ - „Ja“. Všetci žili ako jedna veľká rodina, pomáhali si. Niektorí držali krok s domácimi prácami, iní pracovali na poli. Žili šťastne, rešpektovali starobu, chránili mladých. Rodiny boli veľké a silné. Našiel som na to veľa dôkazov. Pripomeňme si aspoň ľudové príslovia, porekadlá, ktoré hovoria o rodine. Začnem príslovie a spoločne sa ho pokúsite dokončiť ...

Byť hosťom je dobré, ale byť doma je lepšie).
Žiadny poklad netreba, ... (ak je v rodine cesta).
Čo sú bohatí, ... (tešia sa).
Keď je rodina spolu, ... (vtedy je duša na mieste).
Sám v poli ... (nie bojovník).

učiteľ: Rodiny sú dnes malé, často len s jedným dieťaťom. Ale zaujímalo by ma, v ktorej rodine sa na svete žije ľahšie? (Odpovede detí.)

učiteľ:- A teraz sa spoločne pokúsime odpovedať na otázku: „Šťastná rodina. Aká je? (Odpovede detí.)

Zhrnutie pre učiteľa:Šťastná rodina je, keď sú všetci spolu šťastní. Nikto nikoho neotravuje, deti nerobia žarty a rodičia sa nehádajú. Keď rodičia nenechajú svoje deti na víkend u starých rodičov a sviatky slávi celá rodina spolu a veselo. Keď majú rodičia čas hrať sa s dieťaťom. Keď majú rodičia a deti spoločné záľuby. Keď deti a dospelí spolu relaxujú, cestujú spolu. Keď sú deti a rodičia zapálení pre jednu činnosť atď.

učiteľ: Myslíte si, že všetky rodiny sú rovnaké? (Odpovede detí).

učiteľ:- Všetky rodiny sú iné, líšia sa od seba zvykmi, obyčajami, záľubami, tradíciami. O svojich rodinách ste písali v esejach a teraz je čas porozprávať sa o záľubách vašich rodín. (Rozprávky pre deti.)

učiteľ: Majú vaše rodiny TRADÍCIE? (Rozprávky pre deti.)

Zhrnutie pre učiteľa:Tradície sú veci, ktoré sa dedili z jednej generácie na druhú, veci, ktoré sa zdedili z predchádzajúcich generácií.

učiteľ:- Od staroveku bol v Rusku zvyk: predstavitelia jednej rodiny sa zaoberali jedným typom činnosti a odovzdávali svoje zručnosti, pracovné zručnosti z generácie na generáciu. Tak sa zrodili dynastie. Dynastie hrnčiarov, krajčírov, pekárov, vojakov, staviteľov, učiteľov. Napríklad v mojej rodine je stará mama učiteľkou ruského jazyka a literatúry, mama je učiteľkou francúzštiny a nemčiny, so sestrou sme učiteľkami na základnej škole.

Aľošova matka, Larisa Ivanovna, nám porozpráva o jednej veľmi slávnej rodine, je muzikologičkou, vedúcou archívu rodiny slávneho hudobníka Mstislava Rostropoviča.


(Príbeh o rodine Rostropoviča).

Študenti ktorých rodiny majú dynastie, povedzte o nich triede.

učiteľ:-Človek sa narodí, dostane meno. Rodičia si vyberajú meno podľa kalendára (cirkevných kníh) na počesť nejakého svätca, ktorého sviatok sa slávi v deň narodenia dieťaťa. Pomerne často si rodičia dajú meno, ktoré sa im páči (v tomto období je to módne), iní rodičia pomenúvajú svoje deti po príbuzných. Napríklad ja som dostal meno po mojej prababke - Oľga (ukázať foto). A kto z vás dostal aj meno po príbuzných? (Odpovede detí.)

učiteľ: V našej triede je veľa detí, ktoré majú krásne staré mená. Seraphim, Matvey, Polina, Lyudmila, Grigory, Stephanie...

Zrenica Stefania hovorí o pôvode svojho mena.

učiteľ:- Zaujímavé je, že najobľúbenejšie ženské meno všetkých čias a národov je Anna. Po planéte Zem chodí takmer 100 miliónov jej majiteľov.

Meno teda každému z nás vybrali rodičia. Patronymium sa tvorí z mena otca, ktoré mu dali jeho rodičia. Odkiaľ pochádza priezvisko? Pôvod priezvisk pochádza z dávnej minulosti. Niektoré boli vytvorené z mien:

Ivanov - potomok Ivana; Vasilyeva - Vasily; Grigoriev - Grigorij; Zakharova - Zakhara atď. Niektoré priezviská pochádzajú z povolania predkov: - Kuznetsov, Rybakov, Stolyarov. Niektoré - zo zemepisných názvov: Gorsky, Polyansky, Rzhevsky. Vie niekto z vás pôvod svojho priezviska? (Odpovede detí.)

učiteľ:- Pokiaľ ide o najbežnejšie priezviská, situácia s nimi je nasledovná: len v Moskve je viac ako 100 tisíc rodín Ivanovcov, vo Švédsku je viac ako 300 tisíc Carlsonov, ktorí, samozrejme, nežijú na streche, ale v Číne 90 miliónov Číňanov odpovedá priezviskom Lee.

učiteľ:– Ďalšou tradíciou je zbieranie a uchovávanie rodinných fotografií.

Každá rodina má fotografie, ktoré na dlhý čas zanechajú spomienku na drahých ľudí a udalosti. Tieto fotografie sa uchovávajú v každej rodine. Tu je obrázok mojej praprastarej mamy a praprastarého otca. Snímka vznikla koncom 19. storočia. A na tomto obrázku moja prababička so svojou matkou Pelageyou. A toto je môj pradedo - manžel prababičky Olyi, po ktorej som dostala meno Olga. O tieto fotografie sa dobre staráme.

Milujem túto sviatosť tohto druhu
Rodinný duch, ktorý žije ďalej
Nútiť srdce ľudí
Buďte priateľmi s krásou minulosti.
"Esej o Rastrelli" S. Kopytkin (1915)

Detský príbeh o starých fotografiách uchovávaných v rodinnom archíve.

učiteľ:- Čas plynie a vaše deti a vnúčatá si pozrú vaše fotografie, ktoré necháte v rodinnom archíve.

študent: Báseň „Rodinná fotografia“ (Valentin Berestov):

Naťahuje si nový námornícky oblek
A babička si narovnáva vlasy,
Na otcových nových pruhovaných nohaviciach,
Mama má na sebe nenosenú bundu,
Brat má dobrú náladu
Sčervená a vonia ako jahodové mydlo
A čaká na poslušnosť sladkostí.
Slávnostne nosíme stoličky do záhrady.
Fotograf vedie fotoaparát.
Smiech na perách. Úzkosť v hrudníku.
Molčok. Kliknite. A dovolenka je za nami.

učiteľ:- Chlapi, čo robí dom domom, na rozdiel od iných domov. Čo vás obklopuje v byte? (Odpovede detí.)

učiteľ:- Človek žije, používa akékoľvek veci, ktoré sú mu drahé, sú spojené s rôznymi udalosťami v jeho živote. A aj keď už človek nie je na svete, naďalej sa staráme o jeho veci a uchovávame s ich pomocou spomienku na človeka, ktorý je nám drahý.

Mnohé domy sú rodinné RELIKY- veci posvätne uchovávané ako spomienka na minulosť.

Detské príbehy o rodinných pozostalostiach.

učiteľ:- S príchodom moderných komunikačných prostriedkov ľudia píšu listy čoraz menej často, čoraz častejšie sa obmedzujú na telefonický rozhovor. Ale pre našich predkov boli listy hlavným prostriedkom komunikácie na diaľku. V mojej rodine sú listy a pohľadnice od našich príbuzných prežitkom. Listy ... Sú dojemné, tajomné, zachovávajú ducha minulosti. Chcem vám ukázať list, ktorý napísal môj prastrýko Stepan Averyanovič svojej milovanej manželke Katerine, keď slúžil v gardovom zbore. Písmeno bolo vytlačené na starom písacom stroji, kde aj na konci slov je pripísané „b“. List je z 19. januára 1918. Uchováva sa aj v našej rodine ako relikvia (číta sa úryvok).

Človek sa narodí na svet, rastie, myslí si: „Kto som? Odkiaľ sú moje korene? Ľudia si vždy ctili svojich predkov. Rodokmeň bol napísaný na samostatných zvitkoch, ktoré sa odovzdávali ďalším generáciám. A.S. Puškin bol na svojich predkov hrdý až do takej miery, že si nechal zašiť gombík z uniformy svojho vzdialeného predka Abrama Gannibala do jeho obľúbenej palice, s ktorou sa takmer nikdy nerozlúčil a vždy ho hrdo ukazoval svojim priateľom.

učiteľ: Dnes sa zoznámime s vedou GENEALOGY.Genealógia je veda, ktorá študuje pôvod rodu. V preklade z gréčtiny to znamená "rodokmeň", t.j. veda o hľadaní predkov.

História rodu je zobrazená v podobe rozvetveného stromu, ktorý je tzv RODOKMEN -zoznam generácií toho istého rodu, ktorý stanovuje pôvod a stupeň príbuznosti.

Napríklad ten istý A.S. Puškinov rodokmeň mal 5000 historických mien. Do rodín sa vracia tradícia výroby rodokmeňov.

(Príbehy rodičov o genealogických stromoch rodín.)

učiteľ:- Prečo potrebujete rodinné tradície dodržiavať, ctiť, rešpektovať, zachovávať, odovzdávať z generácie na generáciu? (Odpovede detí):

Spýtajte sa svojich blízkych častejšie na ich detstvo, nech vám o svojom živote porozprávajú čo najviac.

učiteľ: Dnes sme hovorili o vašich rodinách. Netreba však zabúdať, že máme ešte jednu veľkú a priateľskú rodinu – rodinu študentov, ktorú spájajú spoločné záujmy. Naša trieda je rodina počas všetkých 11 školských rokov. Náš tím bude postupne rozvíjať aj svoje vlastné tradície: matiné, prázdniny, exkurzie, túry.

Navrhujem zasadiť dnes pre našu triedu strom priateľstva.

(Na soundtrack k piesni Oscara Feltsmana v podaní M. Boyarského „Zasaď strom“ študenti vystrihli letáky z farebného papiera a nalepili ich na vopred pripravený kmeň stromu).

Zhrnutie triedy:

učiteľ: Páčil sa vám náš dnešný rozhovor? Kto z vás by sa chcel dozvedieť viac o svojich predkoch? Aké otázky chceš položiť rodičom?

Ako dlho ste naposledy robili halušky s celým domom? A keď sa zhromaždili so všetkými príbuznými a išli ... na cintorín navštíviť hroby zosnulých blízkych? Pamätáte si, kedy naposledy sedeli všetci členovia rodiny v jednej miestnosti a striedali sa pri čítaní zaujímavých kníh? O tom, na aké tradície sme márne zabudli a aké výhody nám môžu priniesť v 21. storočí, nám porozprávali učiteľka-psychologička najvyššej kategórie Tatyana Vorobyeva a kňaz Stefan Domuschi, prednosta Katedra doktrinálnych disciplín Pravoslávneho inštitútu sv. Jána Evanjelistu.

TRADÍCIA 1. RODINNÉ STRAVOVANIE

Viete o tom, že podľa Domostroy najmladší nemal začať jesť alebo skúšať to či ono jedlo pri stole skôr, ako to urobila hlava rodiny (alebo ten najváženejší z hostí)? A čo na seba čakať pri spoločnom jedle, nevrhnúť sa na jedlo skôr, ako všetci prídu, a nenajesť sa priveľa mysliac na to, čo dostanú ostatní, odporúča prvým kresťanom vo svojich listoch apoštol Pavol?
Možno právom poznamenať, že teraz žijeme v úplne inom rytme ako ľudia z čias Domostroy. Správny. Ale odpisovať tradíciu spoločného jedla ako „nepodstatné“ sa predsa neoplatí. Počas spoločnej rodinnej hostiny sa rozvíjajú a upevňujú najdôležitejšie mechanizmy interakcie medzi členmi rodiny. ktoré?
Po prvé, schopnosť prispôsobiť sa všetkým blízkym. „Sediac za spoločným stolom a zdieľaním jedla s našimi najbližšími prekonávame sebectvo prirodzené pre padlého človeka, učíme sa zdieľať to najdôležitejšie: čo je základom nášho života,“ hovorí kňaz Štefan Domušči.

Po druhé, tradícia spoločného jedenia nás učí komunikovať, počúvať a počuť sa nie za pochodu, stretávať sa na spoločnej chodbe, ale aspoň 20 minút. Zdalo by sa, že maličkosť, ale stojí za veľa.

Po tretie, v spoločnom jedle je aj výchovný moment. Len, ako hovorí psychologička Tatyana Vorobyeva, v rozpore s bežnou praxou predpokladá „nie učenie prísneho otca a neustále mlátenie dieťaťa lyžicou do čela, ale to, že pri stole sa dieťa učí slušnému správaniu“. , učí sa starať o druhých."

Moderný život však prináša nuansy: prichádzame domov z práce v rôznych časoch, všetko je v inom stave, manželka drží diétu, manžel nemá náladu. Ako byť? Podľa Tatyany Vorobyovej sa dnes spoločné rodinné jedlo môže prejaviť aj v iných, nie celkom známych formách. „Je tu takzvané „jedlo s každým,“ vysvetľuje Tatyana Vladimirovna. "Nie je to skôr o fyzickej prítomnosti všetkých členov rodiny pri stole, ale o tom, čo a ako sme pripravili." Musíte si nájsť čas nielen na to, aby ste nakŕmili svoju rodinu, ale aby ste ju potešili, zapamätali si, čo majú radi, postarali sa aj o tie najmenšie veci.

TRADÍCIA 2. SPOLOČNÉ VARENIE, „RODINNÉ“ JEDLO

Príprava na jedlo pomôže nájsť spoločnú reč a zlepšiť vzťahy medzi členmi rodiny nie menej efektívne ako spoločný obed alebo večera. Mnoho ľudí si pamätá, že ešte pred 20 rokmi bolo všeobecné modelovanie halušiek alebo pečenie koláča vnímané ako slávnostný rodinný rituál a nie nudné domáce práce.

Podľa farára Štefana Domusciho je užitočné variť spolu nielen známe jedlá, ale aj niečo nové: „Starý recept pomáha cítiť prepojenie generácií, živú spomienku na tých, ktorí toto jedlo varili pred mnohými rokmi. Novinka – spojiť všetkých v radostnom očakávaní: vyjde to, bude to chutné?

Hlavná vec je podľa psychologičky Tatyany Vorobyovej tímová práca, keď každý prispieva k spoločnej veci. Dôležité je, aby napríklad domáce práce pri príchode hostí nepadali len na mamu a aby sa povinnosti rozdeľovali podľa síl. A pre deti je to šanca cítiť sa významný, potrebný.

TRADÍCIA 3. DOMÁCE SVIATKY

Domáce oslavy existujú dodnes. Na čo sme teda v tejto tradícii zabudli? Veľmi dôležitý detail: za starých čias sa sviatky neobmedzovali len na hostinu, až do polovice dvadsiateho storočia sa organizovali domáce predstavenia, bábkové divadlo, hry pre deti aj dospelých (ako „živé obrázky“, ktoré dokonca aj členovia cisárskej rodiny hrané, alebo „Literárne loto“), vydanie domácich novín.

Čo by mala oslavovať celá rodina? Len Nový rok, Vianoce alebo narodeniny?

Mali by sa oslavovať aj tie najmenšie dátumy alebo výročia, ktoré sú významné pre každého jednotlivého člena rodiny, hovorí psychologička Tatyana Vorobyeva. V tento deň išla dcéra do školy, v tento deň syn vstúpil do ústavu, v tento deň prišiel z armády a v tento deň sa stretli mama a otec. Nie je potrebné oslavovať sviatkom, hlavnou vecou je pozornosť. „Rodina sa líši od priateľov a známych v tom, že príbuzní si pamätajú všetky najmenšie, ale dôležité míľniky v živote človeka,“ vysvetľuje Tatyana Vladimirovna. "Je významný, celý jeho život má hodnotu."
Akákoľvek dovolenka a jej príprava je živá, nevirtuálna a neunáhlená komunikácia, ktorej (musím zopakovať) je v našom storočí čoraz menej. „Každé prázdniny sú príležitosťou vyskúšať si, či naozaj dokáže komunikovať,“ hovorí otec Stefan. - Často sa stáva, že sa manželia vidia len párkrát za deň a vymieňajú si len správy, a preto, keď majú voľný večer, ukáže sa, že sa nemajú o čom rozprávať. ako blízki ľudia. Okrem toho, pripomína kňaz, pravoslávne sviatky poskytujú veriacim príležitosť prijať spoločenstvo s celou rodinou, aby pocítili, že základom skutočnej rodinnej jednoty nie je len pokrvné puto, ale účasť na samom Kristovom tele.

TRADÍCIA 4. VÝLETY ZA VZDALENÝMI PRÍBUZNÝMI

Ak chcete očierniť človeka, buďte si istý, že to nikto neurobí lepšie ako jeho príbuzní, - poznamenal William Thackeray v románe Vanity Fair. Ale zároveň je v mnohých kultúrach známa tradícia častých návštev príbuzných, blízkych i vzdialených, na upevnenie rodinných väzieb.

Často ťažká a nudná „povinnosť“ – má vôbec zmysel udržiavať takýto zvyk?

Potreba prispôsobiť sa „vzdialeným susedom“ a znášať s tým spojené nepríjemnosti môže byť pre kresťana plusom, hovorí kňaz Štefan Domusci. „Moderný človek komunikuje častejšie s priateľmi, kolegami v práci, s tými, s ktorými je zaujímavé komunikovať,“ hovorí. - A vo veľkej rodine - každý je iný, každý má svoje záujmy, svoj život. Komunikácia so vzdialenými príbuznými tak pomáha prekonať konzumný postoj k ľuďom.“

V každom prípade sa kňaz domnieva, že skutočne dobrým vzťahom, skutočnému priateľstvu sa treba naučiť: naučiť sa vážiť si ľudí takých, akí sú, a nepovažovať ich za zdroj služieb a príležitostí.

Otázka je nejednoznačná - Tatyana Vorobyová verí: skutočne od nepamäti bola rodina hodnotou, ale dnes už neexistujú také úzke väzby - rodina by bola chránená pred vnútornými rozkolmi! „Niekedy sa pri návšteve vzdialených príbuzných môžete stretnúť so závisťou, nevraživosťou a diskusiami. Potom za vami vedie táto stopa zbytočných rozhovorov a vysvetlení, čo nie je pre nikoho užitočné, “hovorí psychológ. „Pamätanie na príbuzenstvo nikdy nikoho neobťažovalo,“ je si istá, „v prvom rade však musíte nadviazať a udržiavať vzťahy vo svojej vlastnej rodine:„ môj domov je moja pevnosť “.

TRADÍCIA 5. VOĽNÝ ČAS S DEŤMI

Stany, kajaky, veľké koše na huby. Ak sú dnes v domoch zachované takéto atribúty aktívnej rodinnej dovolenky, na balkóne sa na ne často roky len práši. Spoločný voľný čas medzitým v deťoch vyvoláva dôveru a záujem rodičov. "Toto nakoniec rozhodne, či sa deti cítia dobre s mamou a otcom alebo nie," hovorí Tatyana Vorobyeva.
Živé príklady, nie poučné slová, vychovávajú dieťa a na dovolenke sú rôzne situácie, príjemné i ťažké, rozmanitejšie ako doma. "Tu môžete vidieť všetko," hovorí Tatyana Vladimirovna. - Či nie, riešime určité veci, ako si rozdelíme povinnosti, kto si zoberie ťažší batoh, kto pôjde spať posledný, dbáme na to, aby bolo doma čisto a všetko na zajtra. Preto je spoločné trávenie času dôležitou lekciou, ktorú deti využijú vo vlastných rodinách.“

Nenápadné lekcie správania nie v školskej lavici, ale formou živého dialógu sa deťom uložia do pamäti a zafixujú sa oveľa spoľahlivejšie!

„Aj spoločný oddych prispieva k tomu, že dieťa spoznáva svet divokej prírody, učí sa s ňou zaobchádzať opatrne,“ verí otec Štefan. "Okrem toho je to príležitosť hovoriť, hovoriť o dôležitých veciach sám alebo všetci spolu."
Dnes je celkom v móde tráviť prázdniny oddelene, posielať deti do táborov. Túžba poslať dieťa odpočívať do detského tábora na úkor voľného času rodiny môže byť podľa psychologičky začiatkom rozchodu rodiny: „Je lepšie, aby času stráveného rodinou bolo čo najviac. Ale s upozornením: nemusíte nič robiť nasilu."

TRADÍCIA 6. RODINNÉ ČÍTANIE NAHLAS

„Večer, najmä v zime, keď sme boli sami, sme si spolu čítali: väčšinou ona a ja sme počúvali. Tu nám okrem potešenia, ktoré prináša samotné čítanie, prinieslo aj to, že vzbudilo naše myšlienky a niekedy poslúžilo ako príležitosť na najzaujímavejšie súdy a rozhovory medzi nami pri príležitosti nejakej myšlienky, nejakej príhody, s ktorou sme sa stretli v r. kniha,“ opisuje hlasné čítanie so svojou manželkou, básnikom a literárnym kritikom M. A. Dmitrievom (1796 – 1866).
Čítajú nahlas v kruhu rodiny, v priateľskom kruhu, rodičia čítajú deťom, deti rodičom.

Dnes už snáď existuje len hlasné čítanie deťom. Ale aj tento zvyk, hovorí Tatyana Vorobyová, zanecháva stopy modernosti.

„Vzhľadom na našu zaneprázdnenosť a intenzitu života je reálnejšie čítať knihu a rozprávať o nej dieťaťu, odporúčať ju, prerozprávať jej dej a zaujímať ju. Okrem toho je potrebné odporučiť knihu emocionálne významnú, teda so skutočným záujmom.

Výhody sú zrejmé: vytvára sa chuť čítať a dobrá literatúra, v knihách vznikajú morálne otázky, o ktorých sa dá diskutovať. A okrem toho, hovorí psychologička, my sami musíme byť vzdelaní a dôvtipní, aby sme postúpili o krok vpred a odporučili to, čo bude zodpovedať obzorom dieťaťa a jeho záujmom.

Ak hovoríme o dvoch dospelých – manželoch alebo dospelých deťoch – potom má zmysel čítať spolu nejakú duchovnú literatúru. Pod jednou podmienkou: je potrebné čítať tým, ktorí chcú počuť. "Tu musíte byť opatrní," vysvetľuje Tatyana Vladimirovna, "nemôžete nič uložiť."

Deti veľmi často odmietajú to, čo považujeme za svoju povinnosť inšpirovať ich. „Nedávno,“ spomína Tatyana Vorobyová, „som mala konzultáciu s chlapcom, ktorý kričal, že jeho matka ho núti veriť v Boha. Nemôžete to prinútiť.

Dajte dieťaťu príležitosť, aby sa začalo zaujímať, napríklad nechajte pred ním detskú Bibliu, vložte záložku a potom sa opýtajte:

Videl si, že som ti tam nechal stránku? pozrel si sa?

Pozrel sa.

Videl si?

Čo tam bolo vidieť?

A čítal som to tam! Choď to nájsť, uvidíš.

To znamená, že môžete jemne postrčiť osobu, aby čítala so záujmom.

TRADÍCIA 7. ZOSTAVOVANIE RODOKMENA, PAMÄŤ DRUHU

Genealógia ako veda sa objavila až v 17. – 18. storočí, no poznať svoje korene malo vždy veľký význam. Ak sa chcete pripojiť k modernému Maltézskemu rádu, musíte ešte preukázať solídny rodokmeň. A ak nepotrebujeme vstúpiť do Maltézskeho rádu?... Prečo dnes vieme o svojich predkoch ďalej ako pradedovia a prababičky?

„Sebeckému človeku sa vždy zdá, že pred ním nič nebolo a po ňom nič nebude. A zostavovanie rodokmeňa je spôsob, ako si uvedomiť kontinuitu generácií, pochopiť svoje miesto vo svete, cítiť zodpovednosť voči minulým a budúcim generáciám,“ argumentuje otec Stefan.

Z hľadiska psychológie pamäť svojho druhu, poznanie svojich predkov pomáha človeku formovať sa ako osobnosť, zlepšovať vlastné charakterové vlastnosti.

„Faktom je, že slabosti a nedostatky sa prenášajú z generácie na generáciu a neodstrániteľný nedostatok nikam nepôjde, bude rásť z generácie na generáciu,“ hovorí Tatyana Vorobyeva. - Preto, ak vieme, že niekto z našej rodiny bol povedzme náruživý, rýchlovravný, musíme pochopiť, že sa to môže prejaviť aj u našich detí. A musíme na sebe pracovať, aby sme odstránili tento zápal a podráždenosť. Platí to pre negatívne aj pozitívne vlastnosti – v človeku sa môže skrývať niečo, o čom netuší, a aj na tom sa dá popracovať.

A pre kresťana je spomienka na rodinu, poznanie mien svojich predkov navyše príležitosťou modliť sa za nich: skutočným skutkom, ktorý môžeme urobiť pre tých, ktorým vďačíme za život.

TRADÍCIA 8

Sedemkrát do roka si pravoslávni kresťania špeciálne nájdu čas na bohoslužby, chodia na cintorín a pripomínajú si svojich zosnulých príbuzných – sú to rodičovské soboty, dni, kedy si osobitne pripomíname zosnulých. Tradícia obnovená v ruskej cirkvi v 90. rokoch 20. storočia.

Ako a prečo to realizovať spolu s rodinou?

Samozrejme, toto je príležitosť stretnúť sa na liturgii.

Čo ešte? Pochopiť, že členovia jednej rodiny sú za seba zodpovední, že človek nie je sám v živote ani po smrti. „Spomienky na zosnulých nás povzbudzujú, aby sme boli viac pozorní k živým,“ hovorí otec Stefan.

"Smrť je ťažký moment. A preto je dôležité, aby v tejto chvíli bola rodina spolu - spájame sa, nerozdeľujeme sa, - vysvetľuje Tatyana Vorobyeva. Nemalo by však dochádzať k násiliu, žiadnemu „záväzku“ – to by malo vychádzať z potrieb každého člena rodiny a zo schopností každého z nich.

TRADÍCIA 9. RODINNÉ RELIKY

"Vyhodiť, vziať na vidiek, predať do starožitníctva?" - otázka v súvislosti s vecami, ktoré sme zdedili po našich starých rodičoch, často stojí tak.

Každá taká vec v náročnom dni nám však môže slúžiť ako útecha, hovorí psychologička Tatyana Vorobyová. Nehovoriac o fotografiách, memoároch a denníkoch – unikátoch, ktoré odhaľujú jemné stránky duše človeka, ktoré sú v každodennom živote uzavreté. „Keď čítate o svojom milovanom, spoznávate jeho myšlienky, jeho trápenia, trápenia, jeho radosti, skúsenosti, ožíva a stáva sa vám oveľa bližším a zrozumiteľnejším! - vysvetľuje Tatyana Vladimirovna. "A opäť nám to umožňuje pochopiť naše vlastné charakterové črty, odhaľuje dôvody mnohých udalostí v rodine."

Často sa stáva, že staré pohľadnice a listy osvetľujú také detaily životopisu našich pradedov, ktoré nemohli byť - z osobných alebo politických dôvodov - zverejnené počas ich života! Starožitnosti, listy sú „dokumenty“ dávnej doby, o ktorých tak môžeme deťom rozprávať oveľa vzrušujúcejšie a živšie, ako by to bolo v učebnici dejepisu.

A nakoniec starožitnosti, najmä tie darované, s rytím, venovaním - dvere k živej osobnosti človeka. „Držať v rukách vec, ktorá patrila vášmu praprastarému otcovi, znovu čítať staré listy, prezerať si pohľadnice, fotografie – to všetko dáva pocit živého spojenia, podporuje spomienku na tých, ktorí sú už dávno preč, no vďaka kto si,“ hovorí otec Štefan.

TRADÍCIA 10. RUČNE PÍSANÉ LISTY, POHĽADNICE

Všimli ste si, aké ťažké je dnes nájsť pohľadnicu s prázdnou nátierkou, aby ste mohli napísať niečo zo seba? V minulom storočí sa nátierka vždy nechávala prázdna a samotné pohľadnice boli umeleckým dielom. Prvý sa objavil v Rusku v roku 1894 - s obrázkom orientačného bodu a nápismi: "Pozdrav z (takého a takého mesta)" alebo "Poklon z (takého a takého mesta)". Existuje nejaký skutočný prínos - dostať od blízkeho nie mms z mesta N, ale skutočný list alebo pohľadnicu?

Ak sa nad tým zamyslíte, každá ručne písaná pohľadnica alebo list je príležitosťou na vyjadrenie svojich myšlienok a pocitov bez obvyklých skratiek, krásnym a správnym jazykom.

„Skutočné písmená, bez žargónu a skratiek, bez jazykových deformácií, rozvíjajú zručnosť premyslenej, hlbokej a úprimnej komunikácie,“ poznamenáva otec Stefan. Navyše, takéto listy podľa kňaza vôbec nemusia byť písané rukou, môžu to byť aj emaily - ide hlavne o to, aby list povzbudil pozornosť od uponáhľanosti a podnietil k spoločnému zamysleniu.

Tatyana Vorobyová, naopak, verí, že má zmysel písať listy ručne - potom je to živý hlas inej osoby so všetkými osobnými nuansami.

TRADÍCIA 11. VEDENIE OSOBNÉHO DENNÍKA

„Niekoľkokrát som si vzal svoje každodenné poznámky a vždy som sa z lenivosti stiahol,“ napísal Alexander Sergejevič Puškin a v čom, v čom a v tomto druhu lenivosti sú mnohí z nás „solidárny“ s veľkým básnikom! .

Osobné denníky sa v Rusku viedli od 18. storočia: mohli mať literárnu podobu, vrátane skúseností a myšlienok autora, alebo mohli byť schematické, ako napríklad denník cisára Mikuláša II., obsahujúci krátke správy o každodennom živote. aktivity a dokonca aj položky menu.

Navyše zaznamenávanie toho, čo sa stalo, je spôsob, ako sa na svoj život pozrieť zvonku, vidieť nie fragmentárny, ale ucelený obraz. V našej dobe, keď sú dni plné práce a plynú ako sekundy, je to dvojnásobne dôležité!

„Vedenie si denníka neznamená len zapisovanie toho, čo sa počas dňa stalo, je to príležitosť zamyslieť sa nad svojím životom,“ verí otec Stefan. "Okrem toho, opätovným čítaním denníka môžete sledovať vývoj svojich myšlienok a pocitov."

Je elektronický diár možnosťou?

Áno, ak nie je príliš úprimný, kňaz verí. Verejné osobné záznamy na internete môžu byť podľa neho pozvánkou na diskusiu o svojich myšlienkach a zároveň hrou pre verejnosť, ktorá vychádza z márnivosti.

V bežnom denníku ste možno nejednoznační, ale viete, čo tým myslíte. Na webe môže váš blog čítať takmer každý, čo znamená, že sa musíte naučiť jasne formulovať svoje myšlienky, aby ste ich správne pochopili. Blogeri dobre vedia, aké ostré spory a dokonca aj hádky môžu viesť k nepochopeným diskusiám.

TRADÍCIA 12. Pohostinstvo

„Človek by mal byť priateľský a vzdávať česť podľa hodnosti a dôstojnosti každého človeka. S láskou a vďakou uctite každého z nich láskavým slovom, porozprávajte sa s každým a pozdravte milým slovom, jedzte a pite, alebo to položte na stôl alebo to rozdávajte zo svojich rúk s dobrým pozdravom a pošlite niečo iným , ale každý s niečím, čo potom vyzdvihne a poteší každého, “Domostroy hovorí o pohostinnosti, teda o pozvaní do domu a rodiny cudzincov.

Dnes väčšina z nás nebýva v Domostroy. Čo robiť s touto tradíciou?

Je veľa prípadov, keď kňaz požehná rodinu, aby sa ujal človeka, a potom tento zbohatnutý človek sadne, nenávidia ho – a tolerujú ho len z poslušnosti. "Poslušnosť s nenávisťou, s podráždením nie je pre nikoho dobrá," hovorí psychologička Tatyana Vorobyeva. - Preto musíte vychádzať zo svojich skutočných schopností, z triezveho uvažovania. Dnes je hospic vec mimoriadna, nezvyčajná a má aj iné podoby. Nemôžete usadiť človeka vo svojom dome - pomôcť akýmkoľvek spôsobom: kúskom chleba, peniazmi, modlitbou. Hlavná vec je neodtláčať sa.

Psychológ sa zároveň domnieva, že pohostinnosť môže byť užitočná len vtedy, keď s ňou súhlasia všetci členovia rodiny. Ak každý súhlasí s tým, že znesie nejaké nepríjemnosti - zostať v uchu nie 15 minút, ale 2; umývať riad pre hosťa; odchod skor do prace a pod.- vtedy je to mozne. V opačnom prípade príde chvíľa, keď napríklad syn povie svojim rodičom: „Vpustili ste toho človeka dnu, ale mňa to dráždi a deprimuje.“ A začne hádzanie, pokrytectvo - pokus potešiť syna aj toho, kto bol prijatý. A každé pokrytectvo je lož, ktorá nie je pre rodinu užitočná.

Otec Štefan je presvedčený, že duchovná pohostinnosť je pokus ísť za hranice rodiny, firemných záujmov a jednoducho pomôcť človeku. Ako to dnes zrealizovať? Môžete sa pokúsiť prijať bez odmietnutia, ak nie cudzích, ale aspoň vzdialených príbuzných, známych, ktorí sú v núdzi a obrátiť sa na vás s takouto žiadosťou.

TRADÍCIA 13. HRY SO VŠETKÝM DVOROM

Dnes mnohí túžia po priateľskom živote, ktorý kedysi vládol na dvoroch. „Dobrá skúsenosť priateľstva v detstve podporuje človeka po celý život,“ hovorí kňaz Štefan Domusci. Rodičia ani starí rodičia nikdy nedokážu nahradiť komunikáciu dieťaťa s rovesníkmi. Na dvore môže teenager získať tie životné zručnosti, ktoré sa nikdy nenaučí doma v skleníku.

Na čo si dať pozor, keď sa dieťa ide hrať na dvor?

"To, čo ste položili doma, sa určite prejaví v sociálnej komunikácii," hovorí Tatyana Vladimirovna. - Tu môžete okamžite vidieť: dieťa hrá čestne alebo nečestne, škandalózne alebo neškandalózne, je na tieto hry hrdé alebo môže stále trpieť, vzdať sa? Čo ste v ňom vychovali, čo ste si ľahli, s tým vyjde na dvor: je to vlastný generál alebo je konformista a bude sa skláňať pod inými? Všetci chlapci budú fajčiť topoľové listy a on bude fajčiť? Alebo povie: „Nie, nebudem fajčiť“? Na toto si treba dať pozor."

TRADÍCIA 14

Skutočnosť, ktorá sa zdá byť neuveriteľná: v rodine posledného ruského cisára kráľovské dcéry doslova nosili šaty jedna po druhej. Výskumník Igor Zimin v knihe „Svet dospelých cisárskych rezidencií“ píše: „Pri objednávaní každých nových šiat sa Alexandra Fedorovna naozaj vždy zaujímala o ich cenu a sťažovala sa na vysoké náklady. Nebola to malichernosť, bol to zvyk vstrebaný z čias chudobného detstva a zakotvený na anglickom puritánskom dvore kráľovnej Viktórie. Najbližší priateľ cisárovnej napísal, že „cisárovná vychovaná na malom dvore poznala hodnotu peňazí, a preto bola šetrná. Šaty a topánky prechádzali od starších veľkovojvodkýň k mladším.

Nosenie oblečenia je dnes v mnohých domácnostiach požiadavkou doby: ak je rodina veľká, ale príjem nie je čo robiť. Ale je to jediná vec?

„Tradícia nosenia oblečenia pomôže naučiť sa rozumnému a opatrnému prístupu k veciam, a tým aj k celému svetu okolo nás,“ verí otec Stefan. "Navyše to v človeku rozvíja zmysel pre zodpovednosť, pretože musí udržiavať oblečenie v dobrom stave a odovzdávať ho inej."

Z pohľadu psychologičky Tatyany Vorobyevovej to v človeku vyvoláva skromnosť a zvyk starať sa o druhých. A postoj k takejto tradícii - pocit hanby a mrzutosti alebo pocit príbuznosti, intimity a vďačnosti - úplne závisí od rodičov: „Musí byť prezentovaný správne - ako dar, dar, a nie ako odloženie. : „Akého máš starostlivého brata, akého skvelého chlapíka! Pozri, svoje topánky nosil opatrne, aby si ich mohol mať, keď príde tvoj deň. Tu prichádza!" Keď darujeme zlaté hodinky, je to veľmi významné, ale keď darujeme dobré topánky, o ktoré sme sa postarali, vystlali papierom, minuli, vyčistili - nie je to darček? Môžete povedať napríklad takto: „Naša Andryushka bežala v týchto topánkach a teraz, synu, budeš bežať! A možno ich od vás niekto dostane – staráte sa o ne. Potom nebude zanedbávanie, znechutenie, pocit menejcennosti.

TRADÍCIE 15. SVADOBNÉ ZVYKY

Oficiálne sa mladí ľudia mohli spoznávať na vlastnú päsť, podľa ľubovôle, až za Petra I. Predtým bolo všetko, čo súviselo so vznikom novej rodiny, prísne regulované a zatláčané do rámca desiatok zvykov. . Dnes ich bledá podoba zostala, no príslovie „Byť na svadbe, ale neopiť sa, je hriech“, žiaľ, stále tkvie hlboko v mysliach mnohých ľudí.

Má zmysel dodržiavať svadobné tradície, ak áno, aké?

„Kresťan by sa mal vždy vážne zaoberať tým, čím napĺňa svoj život,“ hovorí otec Stefan. - Existuje veľa svadobných tradícií, medzi nimi sú pohanské aj kresťanské, slušné aj veľmi zlé... Pri rešpektovaní tradícií je dôležité nájsť rovnováhu, pamätajte, že manželstvo je predovšetkým sviatosťou, a nie rad vykonaných colníc “ .

Azda málokto bude ľutovať minulú tradíciu váľania sa svokry v druhý svadobný deň do blata. Stálo by za to popremýšľať o oživení takých zabudnutých zvykov, akými sú zásnuby, zásnuby (dohoda predchádzajúca včas svadbe).

„Zároveň sotva stojí za to oživiť zásnuby ako krásny zvyk – nasadiť si obrúčky a zložiť sľub vernosti,“ domnieva sa otec Štefan. - Faktom je, že v cirkevnom práve je zasnúbenie pri záväzkoch postavené na roveň manželstvu. Preto by sa o otázke zasnúbenia malo rozhodnúť vždy individuálne. Dnes je so svadbami veľa ťažkostí, a ak sa ľuďom ponúka aj zasnúbenie... Vynára sa otázka: nebude to uvalením „neúnosných bremien“ na ľudí?

Tatyana Vorobyeva tiež radí zaobchádzať so svadobnými tradíciami opatrne, bez fanatizmu: „Manžel a manželka berú v tento deň za seba najťažší kríž zodpovednosti, trpezlivosť so slabosťami, vzájomnú únavu, niekedy nedorozumenia. Preto jedinou nespornou svadobnou tradíciou je podľa mňa rodičovské požehnanie pre manželstvo. A v tomto zmysle má starý zvyk dať mladej rodine ikonu – zvyčajne svadobné ikony Pána a Panny – na znak požehnania, samozrejme, hlboký význam.

Hlavným slovom na rozlúčku, ktoré by mali rodičia novomanželom odovzdať, je podľa psychologičky to, že ich rodičia akceptujú ako manželov. Deti by mali vedieť, že od okamihu svadby ich rodičia nerozdelia, nezistia, kto má pravdu a kto nie, ale vynaložia maximálne úsilie na zachovanie ich zväzku. Tento prístup vyvoláva dôveru mladej rodiny k rodičom a pomáha realizovať sa ako jeden celok, neoddeliteľný.

„Reptanie, reptanie otca alebo matky, taká „ušľachtilá kliatba“ nenarodenej rodiny – to je to najhoršie, čo môže byť! - hovorí Tatyana Vorobyová. - Naopak, mladí manželia by mali mať pocit, že ich rodičia vnímajú ako jeden celok. A napríklad pri nejakej nezhode v rodine svokra neodsúdi nevestu, povie: "Môj syn je najlepší, má pravdu!"

TRADÍCIA 16. RODIČOVSKÉ POŽEHNANIE

Budúci svätý Sergius z Radoneža neposlúchol svojich rodičov, keď mu nepožehnali odísť do kláštora, kým nezomrú. Ale mních Theodosius z jaskýň utiekol do kláštora proti vôli svojej matky, ktorá ho priviedla späť z cesty a dokonca ho zbila ...

To posledné je dosť nezvyčajné. „Rodičovské požehnanie neklesá vo vode, nehorí v ohni,“ poznamenali naši predkovia. „Toto je najväčšie dedičstvo, ktoré rodičia zanechávajú svojim deťom. Preto by sa deti mali postarať o to, aby to dostali, “vysvetlil moderný athoský askéta Paisius Svyatogorets. Cirkev však neverí, že prikázanie „cti otca a matku“ je pre kresťana spojené s absolútnou poslušnosťou voči rodičom.

„Je to smutné, ale po stáročia bolo toto prikázanie v Rusku vnímané tak, že rodičia boli považovaní takmer za pánov svojich detí a každá neposlušnosť bola smelo stotožňovaná s neúctou. V skutočnosti sú v Novom zákone slová, vďaka ktorým je toto prikázanie vzájomné: „A vy, otcovia, nedráždite svoje deti...“, tvrdí otec Stefan a vysvetľuje: „Túžba rodičov robiť to, čo sa im zdá správne, musí byť vyvážené túžbou a slobodou detí : treba sa snažiť počúvať jeden druhého a robiť všetko nie zo sebeckých túžob, ale s rozumom.
Dnes je skôr zvykom zvoliť si vlastnú cestu: napríklad jednoducho informovať otca a matku o nadchádzajúcom sobáši. Nie je inštitút rodičovského požehnania mŕtvy – aspoň pre manželstvo?

„Požehnanie rodičov kedykoľvek je veľmi dôležité. To je dôkazom toho, akí významní sú otec a matka pre svoje deti, hovorí psychologička Tatyana Vorobyeva. - Navyše tu nejde o autoritárstvo rodičov, ale o ich autoritu - teda o dôveru detí k rodičom. A táto dôvera je výsledkom správnej výchovy.

Zo strany detí poslušnosť voči rodičom podľa psychologičky svedčí o osobnostnej zrelosti človeka.
Tatyana Vladimirovna však poznamenáva, rodičia sú rôzni, motívy sú rôzne: „Môžete milovať slepou, ponižujúcou láskou, napríklad keď sa matka odváži vybrať manželku pre svojho syna na základe vlastných sebeckých pohnútok. Preto by si rodičia mali pamätať: deti nie sú naším vlastníctvom, sú nám dané „na pôžičku“, musia byť „vrátené“ Stvoriteľovi.

TRADÍCIA 17. RODINNÁ RADA

"Môžete mať tisíc poradcov zvonku, ale rodina sa musí rozhodnúť sama a spoločne," je si istá Tatyana Vorobyeva.

Jednak sa tu vyjadruje každý – úprimne, nie pokrytecky, berie sa do úvahy názor všetkých členov rodiny, čiže každý sa cíti významný, každý má právo byť vypočutý.

Po druhé, veľmi dôležitá je zručnosť vytvoriť si spoločný názor: hovoríme, počúvame, oponujeme si – a tak nájdeme jediné správne riešenie.

"Tento prístup nedáva dôvod obviňovať sa neskôr: "Ale rozhodli ste sa tak!" Ako napríklad matky často hovoria: "Takto si vychoval svoje deti!" Prepáčte, ale kde ste boli v tej chvíli? .."

Ak sa nepodarí dosiahnuť konsenzus, potom môže posledné slovo zostať na hlave rodiny. „Ale potom,“ varuje Tatyana Vorobyová, „toto slovo by malo byť také závažné, tak odôvodnené alebo postavené na takej vysokej dôvere, že v nikom nevyvolá najmenšie pochybnosti alebo nespokojnosť! A povedie to k podriadenosti dôverou hlave rodiny.

TRADÍCIA PATRIARCHU

V časoch, keď ešte nebol internet a papierové knihy boli vysoko cenené, bola tradícia zberateľstva rodinných knižníc. Takáto knižnica, a neuveriteľne veľká, bola v dome budúceho patriarchu Kirilla. Takto si na ňu spomína: „Náš otec (Michail Vasiljevič Gundjajev – vyd.) bol milovníkom kníh. Žili sme veľmi skromne, v spoločnom byte, ale otcovi sa podarilo zhromaždiť vynikajúcu knižnicu. Má viac ako 3000 zväzkov. V mladosti som čítal niečo, čo sa väčšine našich spoluobčanov dostalo až v období perestrojky a v postsovietskom období. A Berďajev, Bulgakov a Frank a úžasné výtvory nášho ruského náboženského a filozofického myslenia na začiatku 20. storočia. A dokonca aj parížske vydania.“

Mimochodom, málokto vie, že pri každej návšteve Petrohradu si Jeho Svätosť vždy nechá čas na návštevu hrobov svojich rodičov. Tlačový tajomník patriarchu, diakon Alexander Volkov, o tejto tradícii hovorí takto: „Patriarcha vždy navštevuje cintoríny v Petrohrade, aby si pripomenul svojich rodičov.<…>. Vždy - to znamená úplne vždy, zakaždým. A to, samozrejme, zanecháva veľmi silný pocit – kým boli rodičia pre patriarchu, ako veľmi ich miloval, čo pre neho v živote urobili a aký je im vďačný. A vždy premýšľate o tom, ako často vy sám navštevujete hroby svojich príbuzných (a ak je to možné, okrem hrobov vašich rodičov navštívi ešte niekoľko miest na pochovanie príbuzných, len to nehlásime). Patriarcha vo všeobecnosti uvádza veľmi poučný príklad postoja k zosnulým príbuzným. A nápis na venci - "drahým rodičom od milujúceho syna" - je úplne neformálny.

Rodina je základ štátu. Od toho, aká silná a priateľská bude každá rodina, závisí existencia a blaho štátu.

Toto je dobrovoľne založená bunka spoločnosti, základná príčina stvorenia, ktorou je láska a úcta medzi manželmi. Základnou úlohou každej rodiny je pokračovanie rodiny, ktorá sa uskutočňuje pri narodení detí, ktoré sa tradične odovzdávajú rodinné hodnoty a tradície.


V pamäti ľudí zostávajú tie tradície, ktoré sa v rodine uložili a dodržiavali, napríklad povinné stretnutie Nového roka v kruhu rodiny.


Oslava 9. mája

9. máj je pre všetkých Rusov posvätným sviatkom, keď vzdávajú česť a úctu všetkým, ktorí zahynuli na poliach Veľkej vlasteneckej vojny. Nová vznikajúca tradícia. Každoročný pochod Nesmrteľného pluku. Táto tradícia rozbúrila celú krajinu, veď v Rusku niet ani jednej rodiny, ktorú by nespálili plamene druhej svetovej vojny. Pochodujúc v jednotnej formácii Nesmrteľného pluku ľudia jednej krajiny cítia, ako sú zjednotení a pripravení brániť slobodu a nezávislosť svojej krajiny. Túto nádhernú tradíciu treba odovzdať mladej generácii, aby mladí ľudia poznali a uctili si pamiatku všetkých padlých vo vojne.


Rusko má silnú tradíciu veľkých rodín. Prezident krajiny každoročne udeľuje ocenenia najlepším predstaviteľom mnohodetných rodín. Každá rodina má svoje vlastné, niekedy nekomplikované tradície, no tie určujú tie normy správania a postojov, ktoré sú pre rodinu považované za neotrasiteľné. Starí rodičia, ktorí svoju starostlivosť a lásku venujú svojim vnúčatám, si môžu byť istí, že ich vnúčatá nenechajú v núdzi samých, zabudnutých starých ľudí, pretože tradícia rodiny je založená na starostlivosti a opatrovníctve slabých blízkych.


Čo možno urobiť, aby sa rodina dala dokopy?

Aby bola rodina priateľská, je potrebné sa trochu posnažiť, napríklad nadviazať na tradíciu usporadúvania rodinných rád. Všeobecné rodinné rady, kde sa spoločne riešia naliehavé problémy a prijíma sa kolegiálne rozhodnutie.


Tu je niekoľko tipov, ako udržať rodiny pohromade:

  1. Vždy oslavujte narodeniny všetkých členov rodiny. Pre deti je veľmi dôležité, aby si ich pamätali a milovali, a preto pre nich usporiadajú narodeninovú oslavu.
  2. Novooživená tradícia krstu detí. V hlboko veriacich rodinách sa táto tradícia nikdy neprerušila.
  3. Veľmi dobrá tradícia, keď sa celá rodina vyberie do lona prírody alebo trávi spoločnú dovolenku. Nie je zlé, ak sa celá rodina vyberie na vzdelávacie exkurzie do múzeí, miest a krajín.

Rodinné hodnoty sú pre rodinu dôležité. Navyše to môže byť nielen šperkovnica. Vo všetkých peripetiách 20. storočia sa len málokomu podarilo zachrániť rodinné klenoty, no albumy so zažltnutými fotografiami môžu veľa napovedať o histórii predkov rodu. Fotografie pomôžu obnoviť historické korene rodiny a vytvoriť rodokmeň rodinnej histórie. Deti, ktoré vidia, s akou láskou majú rodičia vzťah k minulosti svojich predkov, prenesú túto tradíciu do svojich rodín, kde si budú posvätne ctiť a zachovávať rodinné tradície. záver:

Rodina je najdôležitejšia vec v živote človeka. Rodičia by mali vedieť, že spomienka na tradície a hodnoty rodiny stanovené v detstve bude bezpečne uložená a odovzdaná budúcim generáciám.


Rodinné zvyky a tradície nie slúži na negáciu ani jedno- na schválenie alebo na posilnenie
odmietnutie, kde nie stojí s predikátom.
126. 1) Vodič povedal, že autobus ide do parku. ( vysvetľujem.)
2) Žiak urobil prácu tak, že ju musel prerobiť.
(spôsob účinku.) 3) Priateľ povedal, že bol večer zaneprázdnený. ( vysvetľujem.)
4) Táto dovolenka bola úspešná, pretože chalani sa veľmi snažili.
(Príčiny.) 5) Nerozumeli sme, čo sa deje. ( vysvetľujem.) 6)
Zrazu som si spomenul na príhodu, ktorá sa stala minulé leto.
objem. ( Definujte.)
127. Dodržiavajte rodinné tradície zachovávať tradície- balenie-
zvládanie, rodinné tradície- dohoda), tajomný
šarm, vojnový veterán (manažment), jarný karneval, raj-
festival, mladé talenty, kožený kufor, sklo
výkladná skriňa, veterná turbína, budúce generácie, veterné počasie
áno, podrobne komentujte šachovú hru ( detail
komentovať
- spojenie, komentovať hru
ovládanie, šachová hra- koordinácia), zber sta-
rinny coiny, korenisté zelené, gostiny dvor.
HH sa píšu prídavnými menami utvorenými od podstatného mena
telnyh so stopkou končiacou na n(jar, pieseň), a
aj s príponou enn(výnimka - veterno).
H písaný v prídavných menách s príponami en(jang),v (koža-
ny,striebro,myšací). Výnimky: sklo, cín-
ny
,drevené.
128. 1) Skúste si vybrať knihu podľa svojich predstáv, ruší vašu pozornosť
odíďte na chvíľu od všetkého na svete, pohodlne sa usaďte s knihou aj vy
pochopíte, že existuje veľa kníh, bez ktorých nemôžete žiť... ( vysvetľujem.)
(D. Lichačev.) 2) Keď mám v rukách novú knihu ( čas), Cítim-
Verím, že do môjho života vstúpilo niečo živé, hovoriace, úžasné
(jasný.). (M. G.) 3) Vzrušenie starého chlapca je plne k dispozícii
dušu, ako si pamätám vôňu prvej knihy a samotnú chuť
randash ( čas). (Tward.) 4) Každá kniha spisovateľa, ak je
napísané krvou srdca podmienky), je stelesnením toho najcennejšieho
jeho myšlienky. (Ch.) 5) Čokoľvek robíš, čokoľvek robíš
líšky ( čas), vždy budete potrebovať inteligentnú a vernú pomoc-
56
nick je kniha. (marec.) 6) Objavovať neznáme krajiny ( Ciele),
Potreboval som nielen učebnicu navigácie, ale aj Robinsona Crusoa.
(Ilyin.) 7) Aby som napísal populárnu knihu ( Ciele), na -
aby si veľmi dobre vedel o čom píšeš. (P.K.) 8) Kniha
učí, aj keď to nečakáte a možno ani nechcete ( nás-
hlúpy
). Sila knihy je obrovská. (S.-Juice.)
129. (ústne).
ZLOŽENÉ VETY
S VIACERÝMI VZŤAHMI
9. Hlavné typy zložitých viet
s dvoma alebo viacerými vedľajšími vetami a interpunkciou v nich
130. 1) [Meresiev videl], (ako sa Gvozdev zachvel), (ako náhle
otočil sa), (keď sa mu spod obväzov leskli oči). (Pol.) 2) [My by sme-
či už na letné prázdniny] (keď matka, ktorá zostala celé leto v meste
de, poslal správy), (aby sme všetci prišli). (Kor.) 3) (Keď
dvere boli zamknuté), [Arina Petrovna sa pustila do práce],
(o čom bola zvolaná rodinná rada). (S.-SH.)
131. I. 1) [Sintsov sa dlho nemohol od nikoho dozvedieť], (kedy
ten vlak pôjde do Minska, s ktorým mal poslať
klamstvo). ( rozprávania.,nezmŕtvychvstalý.,komplexný,komplex s dvoma
moje vedľajšie vety so sériovou komunikáciou
; 1 -e,vysvetľovač-
nie
,odkazuje na predikát hlavného« nemôžem vedieť» a
pripojený k hlavnému pomocou príbuzného slova
« kedy»; 2 -e,
definitívne
,odkazuje na 1-mu náhodný,byť-
telo
« vlak», a spojené so spojeneckým slovom« s
ktorý
»; Hlavná vecdvojzložkový.,distribúcia.,kompletný, 1 -e vedľajšia veta
dvojzložkový
.,distribúcia.,kompletný, 2 -eodnosnosť.neosobný,distribúcia.,podlaha-
nie
.) (Sim.) 2) (Keď postava Náušníc vznikla na pozadí jedného
z okien), [zdalo sa mu], (že niekto, schovaný v kúte, v
tma, teraz ho uvidí a zmocní sa ho). (Fad.) 3) [Kočí Trofim,
|naklonil sa k prednému oknu|, povedal môjmu otcovi] (že cesta
stal sa ťažkým), (že sme nemohli dosiahnuť Parashin pred zotmením), (že
budeme meškať). ( rozprávania.,nezmŕtvychvstalý.,komplexný,komplex-

Alexey a Irina Nikolaev žijú v dedine Ust-Ordynsky v regióne Irkutsk. Nikolajevovci vychovávajú päťročného syna Alexandra a považujú sa za obyčajnú rodinu. Zároveň nedávno vyhrali celoruskú súťaž „Rodina roka“. Pozvanie do Moskvy mätie manželov, hovoria, že stále neveria, pretože veľké súťaže by mali vyhrať špeciálni ľudia. Ale Nikolajevi nie sú takí „obyčajní“, ako sami hovoria. Po nejakom čase po začatí rozhovoru s nimi postupne začnete cítiť, aká bohatá národná chuť, usilovnosť a túžba pomôcť vašej malej vlasti sa skrýva za ich vonkajšou jednoduchosťou a „obyčajnosťou“.

Irina a Aleksey sa podelili o svoje skúsenosti z účasti v súťaži s čitateľmi AiF v VS, porozprávali, čo trápi moderné mladé rodiny a prečo človek potrebuje zachovávať rodinné tradície bez ohľadu na to, do akej kultúry patrí.

Chcel by som nazvať mladú rodinu kultúrnou a športovou: Alexej je majster športu v lukostreľbe medzinárodnej triedy, Irina je jednou z popredných sólistiek súboru Steppe Tunes, známeho a obľúbeného v regióne Angara. Záľuby v detstve u oboch prerástli do profesie.

Video vo farbe

Yulia Vyatkina, "AiF in VS": Odhaľte tajomstvo: čo robia, aby sa zúčastnili takýchto súťaží? Možno budete mať nasledovníkov.

Irina: Bolo potrebné zhromaždiť portfólio - niečo ako históriu našej rodiny na fotografiách, diplomoch, ďakovných listoch, príbehoch. Pre celoruskú scénu navyše požadovali natočiť video - striktne za dve minúty, aby ukázali celú podstatu nášho rodinného života. Toto bolo asi najťažšie, každý snímok mal len pár sekúnd. Ale prekonali sme to. A dokonca sa im vo videu podarilo spojiť moderný každodenný život a prácu s našou národnou „batožinou“ a tradíciami.

Irina Nikolaeva. Foto: Z osobného archívu

Aleksey: Keď nám miestny odbor ministerstva sociálneho rozvoja ponúkol účasť v regionálnej fáze súťaže, neodolali sme. Na výhru nebolo ani pomyslenie, no zbierať portfólio sa nám zdalo ako dobrý nápad. Nestaňme sa víťazmi, ale dajme do poriadku naše rodinné materiály, ktoré boli roztrúsené v rôznych kútoch. A tak všetko uložili na police a zdá sa, že v živote bol menší chaos.

- Čo by podľa vás mohlo upútať pozornosť regionálnej aj federálnej poroty vo vašom portfóliu?

Alexey: Budem predpokladať, že ide o rodokmeň. Mimochodom, bola to jedna zo súčastí súťažného projektu. Podľa Irovho otca sa nám podarilo dostať do osemnástej generácie, podľa môjho otca do pätnástej. Dostali sme veľmi rozvetvený stromček, lebo sme maľovali aj príbuzných od našich mám, babičiek. To všetko bolo nakreslené a namaľované. Keď syn vyrastie, bude mať čo robiť vo voľnom čase, nech si naštuduje rodokmeň.

Alexej Nikolajev. Foto: Z osobného archívu

Vychovávať nie deti, ale kariéru

O nomináciu Mladá rodina sa mohli uchádzať účastníci do 35 rokov. Dokonca by sa zdalo, že nedávno sa tento vek nepovažoval za „mladý“ vo vzťahu k rodinnému životu. Prospelo podľa vás prehodnotenie mládeži?

Alexej: V našej dobe sa veľa zmenilo. Už sme vyrástli v generácii, ktorá sa radšej najprv vyučí a nájde si prácu a potom dá pečiatku do pasu a má deti. Som za "zlatú strednú cestu". Myslím si, že 25-28 je najlepší vek na založenie rodiny, nie príliš skoro a nie príliš neskoro.

Odborníci pomaly začínajú biť na poplach: nie je ďaleko, kedy môžeme opäť skĺznuť do demografickej „jamy“, mladí ľudia nechcú rodiť veľa detí, pre väčšinu sú „stropom“ dve deti. Chystáte sa rozšíriť svoju rodinu? A čo podľa vás spomaľuje pôrodnosť?

Irina: S manželom súhlasíme: dve alebo tri deti by mali byť minimom pre každý manželský pár. Zdá sa mi, že „brzda“ sa stáva banálnou neistotou o budúcnosti: „Rodím deti, ale ako ich postaviť na nohy, nie je známe.

Aleksey: Chcel by som mať päť, ale rôzne vonkajšie faktory, ako napríklad práca, to pravdepodobne nedovolia. Ale jedno dieťa nie je vôbec dobré: a vaša vlastná rodina sa oslabí a rodina sa nerozvinie naplno a samotná ľudská populácia sa dostane do „mínusu“. Väčšina mladých ľudí teraz nechce vychovávať deti, ale svoju kariéru, pracuje nonstop, kým nedosiahne železnú stabilitu a nebude sa báť, že ich zajtra vyhodia. Vtedy už môžeš myslieť na deti, ale ktovie, ako dlho to bude trvať, kým dosiahneš to, čo chceš. V snahe o profesionálny rast je ľahké zabudnúť, že práca nikdy nebude spoľahlivejšou oporou ako rodina.

Na vlastnej koži ste pocítili situáciu našich ruských mladých rodín. Čo ľudí ako ty momentálne najviac desí a akú podporu potrebujú?

Irina: Prvým problémom, s ktorým sme sa stretli, keď sme sa vzali, bol nedostatok peňazí. Najmä v prvom ročníku to bolo ťažké a musela som si odoprieť „čaro“ života. Ale to všetko sa dá prekonať. A od priateľov najčastejšie počúvame, že je ťažké nájsť si stály príjem.

Nikolaev so svojím synom. Foto: Z osobného archívu

"Neopúšťame tradície"

Hovoríte, že často navštevujete Irkutsk. Plánujete sa presťahovať? Teraz sa predsa veľa mladých ľudí skôr sťahuje z dedín do miest, nie?

Bývame už blízko Irkutska. Niekedy sa dostaneme do centra rýchlejšie ako obyvatelia Novo-Lenina. Na dedine nám všetko vyhovuje, nechýbajú nám obchody ani nič iné. Ticho, kľud, nie sú problémy so škôlkou a školou. A život tam nie je taký drahý ako v meste. V Usť-Orde si postupne staviame vlastný dom. Pracovných miest pre mladých je však málo. Nesťažujeme sa, no naši rovesníci sa kvôli tomu najčastejšie sťahujú do mesta.

- Hovoria o tebe, že sa rád zúčastňuješ života v obci?

Alexey: Venujem sa športu a od roku 2010 organizujem detský lukostrelecký turnaj v Ust-Orda. Je málo miest, kde môžu chalani získať titul kandidát majstra športu v tejto špecializácii, tak som sa rozhodol, že súťaž nebude zbytočná. Prichádza k nim celý región Irkutsk, Burjatsko, Trans-Bajkal, Krasnojarsk. Tento rok čakáme na účastníkov z Moskvy, Kazachstanu. Ira mi pomáha organizovať otvorenie turnaja, organizuje minikoncerty pre športovcov.

Obaja máte veľmi aktívnu prácu: Irina je často na turné, ste na súťažiach. Dá sa to „vyvážiť“ domovom a rodinou?

Alexey: Každý z nás miluje svoju prácu aj rodinu. Tieto dve oblasti nášho života sú udržiavané na rovnakej vlnovej dĺžke a nie je medzi nimi žiadna priepasť. Niekedy sa ukáže, že sme obaja na ceste. Vtedy Saša ostáva v opatere babiek, tety, synovcov – všetci idú do „bitky“. Sme radi, že máme veľmi silné rodinné väzby, snažíme sa neustále stretávať s príbuznými a na sviatky sa v našich domovoch vždy zíde veľa ľudí.

- Závisí sila rodinných väzieb od národných tradícií?

Irina: Sme obyčajní moderní mladí ľudia. Ako všetci naši rovesníci kráčame s dobou, no zároveň neodmietame dodržiavať a ctiť si tradície našich ľudí a rodiny, aby sme vedeli, kto sme. Teraz je ľahké stretnúť človeka, ktorý nevie odpovedať, kto je jeho starý otec. Je to divoké počuť.

- Chceš poslať svojho syna po tvojich šľapajach?

Alexey: Moji rodičia chceli, aby som sa stal lekárom - nevyšlo to. Zrejme preto teraz snívam o takejto budúcnosti Sashe. Všetko však bude závisieť od neho. Medzitým najlepšie tancuje v škôlke a nezdráha sa ani telesnej výchovy a postaví si so mnou dom a neodmietne pomáhať v záhrade.

Dossier:

Alexey Nikolaev sa narodil v roku 1987 v dedine Ust-Orda. Od roku 1999 sa venuje lukostreľbe. O rok a pol neskôr vyhral majstrovstvá Ruska, v roku 2005 - majstrovstvá sveta. Víťaz majstrovstiev Európy.

Irina Nikolaeva sa narodila v okrese Bayandaevsky. Vyštudovala Republikánsku školu kultúry a umenia v Ulan-Ude. Od roku 2009 pôsobí v súbore Steppe Tunes Ensemble.