Abstrakt lekcie kresby „Farby leta. Zhrnutie hodiny kresby „Obrázok o lete“ (skupina seniorov) Kreslenie v lete u seniora

Abstrakt lekcie kresby „Farby leta. Zhrnutie hodiny kresby „Obrázok o lete“ (skupina seniorov) Kreslenie v lete u seniora

1. Umeleckým slovom ukázať deťom, aká krásna je príroda v letnom období.

2. Rozvíjať u detí emocionálne vnímanie sveta okolo nich, vytvárať si realistické predstavy o prírode.

3. Naučte sa odrážať dojmy a postrehy vo výtvarných a tvorivých činnostiach.

4. Naučiť deti schopnosti vyberať a odrážať farby typické pre letné obdobie.

5. Podporujte iniciatívu a nezávislosť detí pri budovaní kompozície diela a vytváraní doplnkov k kresbe na tému práce.

Stiahnuť ▼:


Náhľad:

Lekcia v seniorskej skupine „Kreslenie leta“

Ciele:

1. Umeleckým slovom ukázať deťom, aká krásna je príroda v letnom období.

2. Rozvíjať u detí emocionálne vnímanie sveta okolo nich, vytvárať si realistické predstavy o prírode.

3. Naučte sa odrážať dojmy a postrehy vo výtvarných a tvorivých činnostiach.

4. Naučiť deti schopnosti vyberať a odrážať farby typické pre letné obdobie.

5. Podporujte iniciatívu a nezávislosť detí pri budovaní kompozície diela a vytváraní doplnkov k kresbe na tému práce.

Materiály:

List albumu

Voskové pastelky

Jednoduchá ceruzka

Prípravné práce:

učenie sa básní o lete, prezeranie ilustrácií o lete, kolektívne sledovanie karikatúry „Mikuláš a leto“ v réžii V. Karavaeva, exkurzia do lesa (pasienok, lúka).

Priebeh hodiny.

1. Organizačná časť.

Učiteľ začína lekciu čítaním básne L. Korchagina „Leto“:

Ak je vietor teplý, aj keď je zo severu,

Ak je lúka v sedmokráskach a hrudkách ďateliny,

Motýle a včely krúžia nad kvetmi,

A kaluže zmodrie s kúskom oblohy,

A detská pokožka je ako čokoládová tyčinka ...

Ak záhrada rastie červená od jahôd -

Skutočné znamenie: Prišlo ...

Deti. Leto.

Vychovávateľ. Máte pravdu, leto je nádherné, veľkorysé obdobie roka. Nedávno sme sa stretli s jednou postavou, ktorá nevedela, čo je leto. Tento príbeh vám pripomeniem. Santa Claus žil na ďalekom chladnom severe. Keď prišla zima, vydal sa na cestu, aby pomohol prírode prikryť sa nadýchaným snehom, zamrznúť rieky a ozdobiť okná domov vzormi. V chladnom období trávil čas Santa Claus s prospechom. A obzvlášť miloval novoročné sviatky - tam bolo veľa zábavy, hluku a radosti. Spolu s deťmi tancoval, spieval, tancoval, hrával sa a potom rozdával darčeky, ktoré s láskou pripravoval pre každé dieťa. Raz počas novoročných sviatkov sa jedno z detí pýtalo Santa Clausa: „Prídete k nám v lete?“ Santa Claus začal byť zvedavý a čo je leto? Deti boli prekvapené, že taký starý dedko nikdy nepočul, nieto ešte videl leto, a zaspievali mu pieseň o lete.

(Zaznie zvukový záznam piesne „Pieseň leta“ od Yu. Vstup do hudby E. Krylatova)

Vychovávateľ. Odvtedy Santa Claus stratil pokoj, veľmi chcel vidieť leto na vlastné oči. A rozhodol sa prísť navštíviť deti nie v zime, ale v lete. A vyraziť na cestu. Čo sa mu stalo?

Deti. V tej horúčave sa cítil veľmi zle a začal sa topiť.

Vychovávateľ. Správny. Santa Clausovi je zle, keď je veľmi teplo, potrebuje chlad. Potom deti prišli na to, ako pomôcť svojmu milovanému Frostovi. Dali ho do zmrzlinového boxu. A v ňom ho začali brať na rôzne miesta: do lesa, na lúku, k rieke, aby Santa Claus konečne vedel, čo je leto. A potom sa Santa Claus vrátil na svoj sever, aby prišiel k deťom iba v zime. Chlapci, ako si predstavujete obraz leta, jeho portrét?

Odpovede detí: V pestrej slnečnej košeli, s vencom z kvetov na hlave, ryšavými, veselými, s pehami, bosí.

Vychovávateľ. Kde podľa vás žije leto, kam smeruje, keď príde zima?

Detské predpoklady.

Učiteľ pozýva deti, aby si vypočuli príbeh B. Sergunenkova „Kde sa skrýva leto?“

Kedysi na zemi nebola zima, ale bolo jedno leto. Aký nádherný čas to bol: Zem bola mäkká ako vata, voda v rieke bola teplá, stromy rástli po celý rok, listy sa nehádzali a boli vždy zelené!

Takto to pokračovalo, kým sa jedného dňa zima neurazila.

Čo to je, - hovorí, - celé leto a leto je čas poznať svedomie.

Zima sa v lete začala tlačiť, ale kam môže ísť leto? Leto sa vrhalo do zeme a mráz zväzoval zem. Ponáhľal sa do rieky - rieka bola pokrytá ľadom.

Umieram, - hovorí, - nemám kam ísť. Zima ma zabije.

Púčiky na stromoch hovoria muche:

Príďte k nám, skryjeme vás.

Leto a schovalo sa v púčikoch stromov, uchýlilo sa pred chladnou zimou.

Zima je preč. Slnko svietilo, potoky začali mrnčať. Púčiky stromov nabobtnali a otvorili sa. A hneď ako sa otvorili, leto sa uvoľnilo. Leto prišlo na zem ....

Vychovávateľ. Ľudia sa tešia a hovoria: „Prišlo leto.“

Dnes budeme s vami maľovať leto. Akú farbu podľa vás budete používať? Akú farbu má naše leto?

Deti. Leto je pestré.

Telesná výchova „Akú farbu má leto?“

Leto ... leto ... leto ...

Aká je to farba?

Povedz mi, popíš to!

Zatlieskaj.

Jemne zelená, ako kobylka v tráve.

Žltá, žltá, ako piesok pri riekach.

Modrá, modrá, najkrajšia.

Aké leto!

Skákanie na mieste.

Leto ... leto ... leto ...

Akej inej farby?

Povedz mi, popíš to!

Zatlieskaj.

Jasné, horúce, ako temperamentný tanec!

Hviezdne, hviezdne, ako nočná rozprávka!

Svetlo, blesk, sladká jahoda.

Aké leto!

Drepy.

Leto ... leto ... leto ...

Akej inej farby?

Povedz mi, popíš to!

Zatlieskaj.

2. Praktická časť.

Učiteľ ponúka nakresliť obrázky a neskôr ich predložiť Ježiškovi.

3. Výsledok hodiny.

Pri zvažovaní hotovej práce učiteľ venuje pozornosť farebnej schéme, kombinácii odtieňov, tvorbe kompozície a dodržiavaniu proporcií.


Ciele dlhodobého plánu:

- rozvíjať schopnosť vnímať umelecké dielo, zmysel pre krásu;

- vytvárať stabilný záujem o výtvarné umenie, túžbu po neustálej komunikácii s ním;

- prehĺbiť predstavy detí o maľbe (krajina, zátišie, portrét), soche, architektúre, dizajne;

- obohatiť emocionálnu sféru detí o nové typy estetických zážitkov;

- naučiť sa prenášať charakteristické črty predmetov obrazu (dievča a snehuliaka, chlapec a škriatok, veselé a smutné, jar a jeseň);

- podporovať snahy detí o nezávislosť pri organizovaní pracoviska, výbere témy pre kresbu, materiálu, spôsobov znázornenia, témy pre kresbu, plánovania aktivít, prekladu toho, čo bolo na kresbe koncipované;

- formovať schopnosť analyzovať umelecké diela veľkých majstrov, ich vlastné kresby a práce ostatných detí.

TÉMY LEKCIÍ PRE PERSPEKTÍVNY PLÁN:

September(8 hodín)

1). Kresba „Kvety“

Cieľ: konsolidovať koncepty primárnych a sekundárnych farieb; naučiť sa kresliť kvašovými farbami, miešať ich, používať rôzne techniky - ťahy, priľnavosť, vírenie.

Materiál: Kvašové farby; hudba od P.I. Čajkovskij z baletu „Luskáčik“ „Valčík kvetov“.

2). Kresba „Zelenina a ovocie“

Cieľ: naučiť sa kresliť oválne a okrúhle predmety (paradajka, uhorka, jablko, slivka, hruška, čerešňa, repa, mrkva); zalakujte zaoblenými ťahmi, premiešajte

Materiál: farby „Kvaš“, hádanky o zelenine a ovocí.

3). Modelovanie „Zelenina a ovocie“

Cieľ: sprostredkovať tvar okrúhlych a oválnych predmetov (mrkva, repa, uhorky, paradajky, hrušky, slivky), pridať detaily - jamy, vybrania, pomocou stohov.

Materiál: plastelíny, stohy, vzorky zeleniny a ovocia.

4). Aplikácia "Paradajky"

Cieľ: rezanie oblých tvarov zo štvorca, usporiadanie paradajok podľa farby: od zelenej, cez žlto-ružovú, po červenú (problematická úloha) a veľkosť.

Materiál: farebný papier, nožnice, lepidlo; obrázok pestovania paradajok.

5). Nášivka „Jablko a hruška“

Cieľ: vystrihnite okrúhly predmet zo štvorca, ovál z obdĺžnika, prilepte ich a kompozične ich umiestnite do vázy.

Materiál: farebný papier, nožnice, lepidlo; misku ovocia.

6). Kresba „Zátišie“

Cieľ: vysvetlite pojem „zátišie“, naučte sa znázorňovať skupinu zeleniny a ovocia, sprostredkovať ich tvar a farbu a správne ich umiestniť na obrázok.

Materiál: Kvašové farby; reprodukcie obrazov zátišia; m / f „Vrana z plastelíny“ („O obrázkoch“ vo veršoch A. Kushnera)

7). Kresba „Hrozno“

Cieľ: znázorňujú strapce hrozna v dvojrozmernej kresbe, kde sa niektoré bobule skrývajú za sebou a strácajú polovicu okrúhleho alebo oválneho (voliteľného) tvaru; prenášajte odlesky na bobule zmiešaním farieb.

Materiál: farby „Kvaš“, hudba P.I. Čajkovskij z baletu Šípková Ruženka, valčík.

osem). Aplikácia - hádanka „Zátišie“

Cieľ: podľa farby a tvaru polotovarov určte, ktoré zo zeleniny alebo ovocia sa majú krájať, upevnite schopnosť rezať okrúhle a oválne predmety.

Materiál: polotovary z farebného papiera, nožnice, lepidlo; hádanky o zelenine a ovocí.

Október(9 hodín)

1). Kresba „Naše akvárium“

Cieľ: upevniť schopnosť zobrazovať zvieratá z kruhu a oválu, sprostredkovať rozmanitosť prostredníctvom miešania farieb a ďalších detailov, znázorniť kompozíciu rýb plávajúcich v rôznych smeroch.

Materiál: Kvašové farby; hudba A. Vivaldiho „Jar“.

2). Aplikácia "Sliepka s kurčatami"

Cieľ: naučiť pracovať, strihať a lepiť sliepky spoločne v rôznych pózach, v akomkoľvek vzájomnom vzťahu.

Forma hodiny: spoluvytváranie učiteľa (vyreže kura) a detí.

Materiál: polotovary z farebného papiera, nožnice, lepidlo; obrázok hydinárskej farmy.

3). Kresba „Firebird“

Cieľ: nakresliť báječného vtáka, ktorý kombinuje známe obrázky, sprostredkovať jeho farebnosť a jedinečnosť, na rozdiel od existujúcich.

Materiál: Kvašové farby; hudba P. Čajkovského „Tanec pastierov“ z baletu „Luskáčik“.

4). Kresba „Domáce zvieratá“

Cieľ: zhrnúť myšlienky detí v rozhovore o zvieratách, ktoré žijú v meste a na vidieku; naučte sa kresliť 2-3 zvieratá pomocou kruhu a oválu, aby sprostredkovali prostredie (dom, tráva, byt).

Materiál: Kvašové farby; básne a hádanky o domácich zvieratách

5). Modelovanie „domácich zvierat“

Cieľ: naučte sa sochať zvieratá z plastelíny pomocou oválneho tvaru a kruhu (gule), spoločne skladajte kompozície z jednotlivých detských prác.

Materiál: plastelíny, stohy; kresby domácich zvierat z predchádzajúcej hodiny.

6). Kresba „Zoo“

Cieľ: zobrazujú voľne žijúce zvieratá, ktoré boli vidieť v zoo (medveď, slon, hroch, žirafa), vyjadrujú ich vlastnosti, charakteristické detaily a na výkrese kombinujú tvar strme a štvorca.

Materiál: farby „Kvaš“, hádanky o divých zvieratách, básne S. Marshaka „Deti o zvieratách“

7). Kresba „V cirkuse“

Cieľ: sprostredkovať pohyby zvierat predvádzajúcich akrobatické čísla (slon na lopte, psy s loptou, zajačik na bubne atď.).

Materiál: Kvašové farby; hudba G. Verdiho „Triumfálny pochod“ z opery „Aida“

osem). Modelovanie „cirkusu“

Cieľ: naučte sa spolupracovať, skladať skladby zvierat vystupujúcich v aréne - cirkusový akt s ďalšími predmetmi.

Materiál: plastelína, stohy, detské kresby „V cirkuse“ z predchádzajúcej hodiny.

deväť). Kresba „Lanové šelmy“

Cieľ: naučte sa kresliť zvieratá jednou hladkou súvislou čiarou (šnúrkou), s ďalšími podrobnosťami. Čiernobiely obrázok.

Materiál: papier, drevené uhlie.

November(8 hodín)

1). Kresba „Jesenný strom“

Cieľ: naučte sa umiestňovať stromy „bližšie“, „ďalej“; tenkým koncom kefy nakreslite vetvy stromu; vytvorte koncepty: „pred stromom“ (nižšie na liste), „za stromom“ (hore).

Materiál:

2). Kresba „Stromy a kríky“

Cieľ: naučiť sa sprostredkovať rozdiely v štruktúre stromu a kríka, upevniť metódu usporiadania „bližšie - ďalej“.

Materiál: farby "Aquarelle"; hudba A. Vivaldiho „Jeseň“.

3). Aplikácia "Huby"

Cieľ: naučte sa sprostredkovať zloženie svojich 3 húb - jednej veľkej a dvoch malých; opravte párované rezanie rovnakých častí.

Materiál: polotovary z farebného papiera, nožnice, lepidlo; obraz húb.

4). Aplikácia „Hádaj zviera“ (z jesenných listov)

Cieľ: Naučte sa vyberať listy, ukladajte ich na papier tak, aby ste získali zviera, a kreslite detaily fixkou.

Materiál: sušené jesenné lístie, lepidlo, fixky.

5). Kresba „Viacfarebná jeseň“

Cieľ: naučiť maľovať vodovými farbami na mokrý papier, technikou rozotierania farieb, rozvíjať schopnosť farebne vidieť dej a zvýrazniť ho.

Materiál: farby "Aquarelle"; hudba V.-A. Mozartova „Symfónia č. 40“.

6). Kresba „Zamračený jesenný deň“

Cieľ: prostredníctvom výberu farieb naučiť sa zobrazovať počasie a náladu; použite techniku ​​tónovania oblohy a zeme, dažďa.

Materiál: farby "Aquarelle"; hudba A. Vivaldiho „jeseň“ časť 2 z husľového koncertu „The Seasons“

7). Kresba „Jesenná krajina“

Cieľ: naučiť sa skladať album z jesenných kresieb, vyberať sprisahanie a náladu krajiny, kombinovať vizuálne materiály.

Materiál: farby "Kvaš", "Akvarel", farebné ceruzky, pastelky, fixky, drevené uhlie; hudba A. Vivaldiho „Jeseň“, 3. časť z husľového koncertu „Ročné obdobia“

December(7 hodín)

1). Kresba „Staviame domy“

Cieľ: vytvorte obraz štvorcových a obdĺžnikových predmetov - domy, okná, dvere; zaviesť pojem „architektúra“.

Materiál: farebné ceruzky, pastelky, drevené uhlie.

2). Kresba „Doprava“

Cieľ: naučiť sa zobrazovať verejnú a nákladnú dopravu; sprostredkovanie ich rozmanitosti, rozdielov; vystrihnite obrys stroja z papiera zloženého na polovicu. Maľujte ceruzkami, pastelkami.

Materiál: farebné ceruzky, pastelky, nožnice.

3). Kresba „Pod modrou oblohou“

Cieľ: naučiť sa zobrazovať leteckú dopravu (lietadlo, helikoptéra, balón, vzducholoď); sprostredkovať vlastnosti ich štruktúry, rozdiely od zeme (efektívny tvar, krídla).

Materiál: pastelky, akvarely, modely leteckej dopravy; hudba V.-A. Mozart, predohra k opere Figarova svadba.

4). Aplikácia „Také rôzne autá“

Cieľ: upevniť zručnosti v oblasti vystrihovania karosérií automobilov na rôzne účely (tank, sklápač, nákladné auto), kabín, kolies, zostavovania a dopĺňania automobilových dielov o detaily.

Materiál: farebný papier, nožnice, obrázky vozidiel.

5). Kresba „Auto išlo do obchodu“

Cieľ: na zobrazenie dvojplánového výkresu s prenosom perspektívy („ďalej - bližšie“, stroj zakrýva časť budovy).

Materiál: ceruzky, pastelky; hudba F. Liszta „Chromatický cval“.

6). Hromadná prihláška „Budujeme nové mesto“.

Cieľ: naučiť sa vytvárať všeobecné zloženie domov, škôlok, obchodov, áut, stromov; rozvíjať schopnosti spolupráce, základný akčný plán.

Materiál: farebný papier, nožnice, lepidlo.

Január(7 hodín)

1). Kresba „Zimná rozprávka“

Cieľ: naučte sa zobrazovať stromy, kríky a predmety pod snehom pomocou grafických techník (kresba na čierny papier bielym „kvašom“).

Materiál:čierny papier, kvašové farby; hudba V.-A. Mozartova „fantázia“

2). Kresba „Snehulienka v blízkosti novoročného stromu“

Cieľ: na vytvorenie obrázku sprisahania, sprostredkovania dovolenky, svetlého oblečenia Snehulienky, nádherného vianočného stromčeka.

Materiál: Kvašové farby, novoročné karty; hudba A. Borodina „Polovecké tance“ z opery „Knieža Igor“

3). Modelovanie „Dievča vyrezáva snehuliaka“

Cieľ: naučiť sa jednoduchým pohybom vyrezávať postavu dievčaťa v kožuchu (zroluje hrudku) a vedľa neho postaviť snehuliaka.

Materiál: plastelína, stohy, hudba A. Vivaldiho „Winter“ z husľového koncertu „Ročné obdobia“.

4). Modelovanie „Deti na prechádzku v zime“

Cieľ: vytvorenie kolektívnej kompozície detských postáv v súlade s dejom (sánkovanie, lyžovanie, hranie snehových gúľ, valenie lopty)

Materiál: plastelíny, stohy.

5). Kresba „Zábava v zime“

Cieľ: zobrazujú zimnú prechádzku - deti v rôznych pózach, zimnú prírodu, sneh; nezávisle zostaviť sprisahanie a kompozíciu obrazu.

Materiál: Farby, pastelky "Aquarelle"; hudba P. Čajkovského „Trepak“ z baletu „Luskáčik“.

6). Aplikácia "Snehové vločky"

Cieľ: naučte sa rezať snehové vločky zo skladaného papiera s malými detailmi, rezmi.

Materiál: biely papier, nožnice; hudba P. Čajkovského „Tanec víly dragee“ z baletu „Luskáčik“.

Február(8 hodín)

1). Aplikácia "Hračkový klaun"

Cieľ: prenášať jednoduché pohyby klauna cez polohy rúk, nôh, hlavy; použite herné techniky - ukážte schematického klauna na tabuľu a deti hľadajú klauna, ktorý by vykonával rovnaké pohyby.

Materiál: farebný papier, nožnice, klaun hračiek.

2). Zoznámenie sa s portrétom

Cieľ: vytvárať predstavy o portréte, jeho vlastnostiach a obrazových prostriedkoch; učiť verbálny a vizuálny portrét. Hra „Hádaj podľa popisu“.

Materiál: m / f „Vrana z plastelíny“ („O obrázkoch“ k básni A. Kushnera), portréty.

3). Kresba „Portrét matky“

Cieľ: naučiť sa na výkrese sprostredkovať podobnosť so vzhľadom a náladou matky; správne umiestnite črty tváre.

Materiál: farby "Kvaš", "Akvarel"; hudba J. Masseneta „Meditácia“.

4). Kresba „Zábavné a smutné“

Cieľ: pomocou rôznych techník naučiť, ako vyjadriť náladu človeka (široké a úzke oči, kútiky úst nahor alebo nadol, obočie zdvihnuté, spustené), pričom na výkrese už predtým preskúmal niekoľko tvárí bábik.

Materiál: farebné ceruzky, pastelky, drevené uhlie; hudba A. Vivaldiho „Ročné obdobia“ („Jar“ a „Jeseň“)

5). Kresba „Legrační škriatkovia“

Cieľ: naučiť sa vidieť rozdiely medzi osobou a trpaslíkom, sprostredkovať komickosť a rozprávkovosť trpaslíka v kresbe prostredníctvom tvaru a farby.

Materiál: Kvašové farby; hudba P. Čajkovského „Pochod“ z baletu „Luskáčik“

6). Kresba „Môj otec je ... (kuchár, staviteľ, inžinier)“

Cieľ: zobrazujú vzhľad, držanie tela osoby v súlade s jej profesiou.

Materiál: farebné ceruzky, pastelky.

7). Kresba „Portrét priateľa“

Cieľ: vykresliť priateľa, vyjadriť jeho charakter, zvyky, koníčky; zostavte výkres kresby.

Materiál: Kvašové farby, pastelky.

osem). Kresba „Prišiel ku mne lekár“

Cieľ: zostavte kresbu zobrazujúcu ľudí a životné prostredie.

Materiál: farebné ceruzky, pastelky; hudba P. Čajkovského „Bábkova choroba“ z „Detského albumu“.

Marca(8 hodín)

1). Kresliaca aplikácia „Pohľadnica pre mamu“

Cieľ: pripraviť darček pre mamu (babička, sestra), nezávisle si vybrať prostriedky obrazu, zostaviť kompozíciu kombinovaných vizuálnych materiálov (farebný papier, farby, plastelína).

Materiál: farebný papier, farby, plastelíny, ceruzky, pastelky; hudba z opery „Sylvia“ od L. Delibesa, „Pizzicato“.

2). Kresba „Tancujúci muži“

Cieľ: naučte sa schematicky znázorniť držanie tela človeka, jeho proporcie, vytvorte z nich malú tanečnú kompozíciu.

Materiál: ceruzky, pastelky; hudba P. Čajkovského „Čínsky tanec“ z baletu „Luskáčik“.

3). Kresba „Zábavní klauni“

Cieľ: naučiť sa zobrazovať klauna v pohybe, s predmetmi (žonglovanie, tance, šou, akrobatický výkon).

Materiál: pastelky, akvarely, hudba I. Straussa „Gallop“

4). Modelovanie „V aréne klaunov“

Cieľ: zostaviť kolektívnu kompozíciu zobrazujúcu výkonnosť klaunov; nezávisle si vyberte číslo, oblečenie pre svojho klauna.

Materiál: plastelíny, stohy.

5). Kresba a aplikácia „Cirkusový plagát“.

Cieľ: naučte sa spoločne zostavovať plagáty, nezávisle si vyberať svoje pracovné miesto a vypracovať všeobecnú kompozíciu.

Materiál: farby, ceruzky, pastelky, farebný papier, nožnice.

6). Formovanie

a) „Na plese v Popoluške“

b) „Let do vesmíru“

Cieľ: dievčatá a chlapci predvádzajú rôzne kompozície zobrazujúce ľudí (Popoluška, princ, astronaut, mimozemšťania).

Materiál: plastelíny, stohy.

Apríl(8 hodín)

1). Kresba „Moja obľúbená rozprávka“

Cieľ: nezávisle si vybrať sprisahanie a zostaviť obrázok; vykresliť hlavné postavy tak, aby bol príbeh rozpoznaný.

Materiál: farby "Kvaš", "Akvarel"; hudba K. Debussyho „Puppet Kek-walk“.

2). Kresba „Jarná búrka“

Cieľ: vykreslite krajinu s náladou: slnečný alebo zamračený deň, dážď, príroda alebo mesto, zvieratá alebo ľudia.

Materiál: farby "Aquarelle"; básne o jari; hudba P. Čajkovského „Koncert č. 1“ pre klavír a orchester.

3). Kresba „Les v hmle“

Cieľ: zobrazujú krajinu pomocou tlmených farieb, pastelových farieb a miešania s bielou farbou.

Materiál: farby "Aquarelle"; hudba J. Offenbacha „Barcarolla“

4). Modelovanie „Doska so vzorom“

Cieľ: naučte sa vyrezávať široké, ploché jedlá, ozdobte ich trojrozmerným vzorom hadov a bodiek.

Materiál: plastelína, vzorky tanierov.

5). Modelovanie „Váza na ovocie“

Cieľ: upevniť schopnosť vyrezávať pomôcky zložitých tvarov pomocou stojana, ozdobiť volumetrickým vzorom; podľa potreby pridajte vytvarované ovocie.

Materiál: plastelína, vzorka ovocnej misy.

6). Modelovanie „Výstava jedál“

Cieľ: naučte sa vyberať predmet modelingu, vymyslite vzor, ​​zvýraznite svoju prácu nejakým prvkom (neobvyklý tvar, pero, stojan), aby bol vybraný na výstavu.

Materiál: plastelína, vzorky riadu.

Smieť(8 hodín)

1). Dymkovo obraz „Kôň na lúke“

Cieľ: zoznámiť sa s prvkami dymkovskej maľby - kruhy, bodky, ťahy; naučiť sa maľovať postavu koňa s jasnými vzormi štylizovanými ako dymkovský obraz.

Materiál: Kvašové farby; vzorky alebo obrázky malby Dymkovo; hudba V.A. Mozartovo „turecké rondo“ zo Sonáty A dur.

2). Gorodetov obraz „Hrnček ozdobený kvetinovým vencom“

Cieľ: zoznámiť sa s Gorodetovou maľbou - púčiky, listy, kvety ružovej a modrej farby, naučiť sa maľovať kruhy s kvetinovým vencom Gorodetovej kresby.

Materiál: Kvašové farby; vzorky alebo obrázky Gorodetovej maľby; hudba S. Rachmaninovho „Talianska polka“

3). Obrázková kniha pre batoľatá

Cieľ: naučiť sa, ako vytvoriť véčkovú knihu so svetlou veľkou kresbou a jednoduchým textom, nezávisle vyberať sprisahanie, obrazové prostriedky.

Materiál: kartón, farebný papier, farby, ceruzky, pastelky, nožnice, lepidlo.

4). Kresba „Leto je úžasné“

Cieľ: zobrazenie leta je sen, ako by ste ho chceli stráviť vo svojich fantáziách, vyberte si obrazové prostriedky podľa vlastného uváženia.

Materiál: farby, ceruzky, pastelky; básne o lete; hudba P. Čajkovského „Valčík kvetov“ z baletu „Luskáčik“.

Výtvarné umenie v predškolskom veku je jedným z hlavných spôsobov sebavyjadrenia na ceste rozvoja osobnosti. Obrázky prírody a ročných období najlepším spôsobom formujú estetické a emocionálne vnímanie detí. Téma leta vyvoláva zvláštnu tvorivú odozvu. Kresba na tému leto v staršej skupine pomáha spoznať okolitý svet a zároveň rozvíja vlastný postoj. Dieťa vo svojich kresbách rád zachytí živé pocity a emócie z teplého obdobia.

Rozmanité témy prírody vám umožňujú odhaliť zvolenú tému nielen v jednoduchých krajinných motívoch. Deti nadšene zobrazujú flóru a faunu. Zoznámte sa s konkrétnymi okamihmi a obrázkami zápletky, ako je zber úrody a zdravé stravovanie. Zvlášť zaujímavá je improvizácia - tvorba fantastických zvierat, kvetov pomocou neštandardných techník kresby.

Ahoj Leto!

Spomienky na prírodu sú prvou vecou, ​​ktorá sa spája so slovom „leto“. Opýtajte sa detí, ako trávia letné dni, a budú radi, keď budú hovoriť o zelenej tráve, jasnom slnku a teplých jazerách. Tiež s nadšením budú s vami zdieľať príbehy o svojej dovolenke a pokúsia sa to premietnuť do svojich kresieb.

Ako budete postupovať, nakreslite paralelu k svojim predchádzajúcim jarným sedeniam. Opýtajte sa, čo sa zvlášť pamätalo na marec, apríl a máj. Pamätajte si, ktoré sviatky ste spoločne oslavovali - Dušičky, Veľká noc 1. mája a ktoré prichádzajú s novým obdobím. Porovnajte vlastnosti jarnej a letnej prírody.

Pozvite deti, aby kreslili polia, lesy a lúky. Pomôžte im vykresliť lúčny horizont, oblohu a rieky pomocou horizontálnych hladkých čiar. Pomocou zvislých čiar sa naučíte kresliť vysoké stromy. Nakreslite zakrivené čiary a cesty. Ukážte, ako môžete pomocou tieňovania predstavovať trávu a lístie. Pomôžte deťom umiestniť na obrázok detaily a znaky, ako sú mraky, kríky, slnko a jeho lúče.

V priebehu vyučovania sa deti zdokonaľujú v používaní štetca alebo ceruzky. Rozvíja sa hladkosť práce rúk. Formuje sa priestorové vnímanie predmetov, ich veľkosť a vzájomný vzťah. To prispieva k rozvoju všeobecného postoja k ročnému obdobiu a k rozvoju svetonázoru človeka.

Kto sedí v tráve?

Kreslenie hmyzu v seniorskej skupine materskej školy je aktivita, ktorá spája fyzickú a vizuálnu pamäť. Predškolák mohol aspoň raz v živote pozorovať hmyz zblízka, držať ho v rukách a podrobne ho študovať. V rozhovore typu otázka a odpoveď ochotne vypíšu chrobáky, vážky a motýle, ktoré videl. To umožňuje deťom reprodukovať obraz v pamäti, analyzovať ho a vyjadriť k nemu svoj postoj.

Pozvite deti, aby zobrazili plaziaci sa a lietajúci hmyz. Vykonajte plastické cvičenia s hudbou.

Ponuka nakresliť lienku. Ukážte, ako môžete postupne nakresliť telo ploštice:

  1. Začnite červeným oválom, rozpolte ho čiarou.
  2. Nakreslite hlavu a oči.
  3. Pridajte labky, antény a body na brucho.
  4. Pridajte okolo neho zeleň

Kreslenie na tému „ploštice v tráve“ v staršej skupine pomôže rozvinúť podrobnejšie vnímanie. Prvok sekvencie vám umožní vypracovať mechanizmus usporiadania - od veľkých predmetov po malé. Rozvíja to logiku v procese vykresľovania. Kreslenie tela motýľov a chrobákov rozvíja zručnosť budovania symetrie.

Prácu je možné vykonávať spoločne s deťmi na jednom veľkom papieri Whatman alebo z hotových prác vytvoriť jednu veľkú kompozíciu. Takéto kreslenie v staršej skupine na tému hmyzu prispieva k rozvoju zmyslu pre kolektívnosť a spoluprácu u detí.

ABC zdravia

Kreslenie v seniorskej skupine na tému zdravia zahŕňa správnu výživu. Predškoláci už môžu uvádzať, aké ovocie a zelenina rastú v lete, aké bobule a huby nájdete v lese. Pomocou obrázkov s obrázkami si zahrajte s deťmi kvíz. Nakreslite s nimi jednoduché zátišie, alebo ich pozvite, aby si na pamiatku nakreslili obľúbené ovocie alebo zeleninu.

V tejto lekcii sa dozviete o výhodách zdravého životného štýlu a upevníte si znalosti v oblasti správnej výživy. Podrobným kreslením ovocia a zeleniny sa aktivuje pamäť. Vnímanie farieb sa rozvíja vďaka bohatým farbám okopanín.

Kreslenie v skupine pre seniorov na tému „Chlieb je hlava“ má podobný súbor úloh. Podrobný obraz uší tiež prispieva k rozvoju podrobnej vizuálnej aktivity. Obraz jednotlivých častí pomáha rozvoju jemnej motoriky. Téma produktivity a výhod chleba tvorí morálny aspekt a hlbší vzťah k jedlu.

Čarovné kvety

Na základe základného chápania rastlín a kvetov môžu deti začať improvizovať. Kresba na tému „fantastické kvety“ v staršej skupine vám umožní naplno využiť predstavivosť. Vďaka tomu môžete uvoľniť všetku svoju kreativitu bez toho, aby ste ju obmedzovali iba na jednotlivé detaily. Zvláštnym momentom v tejto lekcii je použitie neštandardných nástrojov na kreslenie, ako sú vlastné ruky, špongie a vatové tampóny. Vymyslite neobvyklý príbeh, napríklad z pohľadu nového hosťa, v dôsledku ktorého budete musieť nakresliť úžasné kvety.

Počas aktivity pomôžte deťom myslieť na tvar listov. Pokúste sa udržať okvetné lístky a puky veľké, živé a farebné. Ukážte deťom, ako môžete „nechať kvet rozkvitnúť“ pomocou neštandardných predmetov:

  • Malé kvetenstvo pomôže poukázať na vatový tampón.
  • Dlane, prsty budú slúžiť ako tlač listov a okvetných lístkov na papier.
  • Špongiou môžete nakresliť nadýchané púčiky.

Kreslenie s neštandardnými predmetmi, vatové tampóny, v seniorskej skupine materskej školy zaujme deti neobvyklosťou, umožní im vytvoriť všestranný prístup k tvorivosti. Podporuje rozvoj tvorivého myslenia a rozvoj predstavivosti.

Pomôžte chlapcom vymyslieť neobvyklý príbeh pre ich tvorbu. Na základe výsledkov hodiny dajte deťom príležitosť porozprávať o svojom kvete. Postavte malú výstavu.

Zhrnutie hodiny netradičného kreslenia v skupine seniorov

Téma: „Ahoj leto“

Účel lekcie: - Oboznámiť deti s novým typom netradičnej kresliarskej techniky „blotografie“. Oboznámiť deti so spôsobom kreslenia slamkou a so spôsobom maľovania ryžou a vatovými tampónmi.Formovať schopnosť nezávisle si vybrať farebnú schému farieb zodpovedajúcich radostnej letnej nálade. Rozvíjajte vnímanie farieb, zlepšujte jemnú motoriku prstov a rúk. Vyvolajte pozitívnu odozvu na výsledky svojej kreativity. V.pestovať záujem, lásku a úctu k prírode.

Materiály:Listy bieleho papiera na maľovanie Akvarelové farby, kvaš. Koktejlová slama, slamené poháre, ryža, lepidlo, kefy, obrúsky, taniere.

Priebeh hodiny. 1. Vytvorte emocionálnu náladu.

Držme sa spolu za ruky

A budeme sa na seba usmievať

Nebojíme sa prekážok

Ak sme priateľskí!

2. Moment prekvapenia.

Vychovávateľ. Niekto nám hodil do okna

Pozrite sa na list

Možno je to slnečný lúč

Čo nám šteklí na tvári

Možno je to vrabec

Lietanie upadlo?

Chcete vedieť, kto nám napísal list?

„Ahoj chlapci!Moje meno je Lesovichok. Vypočujte si môj príbeh. Kedysi tu bolo veľa lesov. Teraz sa však ľudia o prírodu nestarajú. Preto sú lesy stále menšie a menšie. Ľudia rúbali stromy, nič nesadili. Rieky a jazerá vyschli, všetky zvieratá uhynuli bez vody. A teraz si ľudia konečne uvedomili, čo urobili, ale bolo veľmi neskoro. Pomôž mi a môjmu lesu. “

Pedagóg: Chlapci, môžeme pomôcť Lesovichku? Nakreslíme les?

A čo nám pomáha kresliť so všetkými týmito a inými predmetmi? (Ak deti nevedia hneď odpovedať, pomocou vedúcich otázok dosiahnite správnu odpoveď - ruku a prsty).

Povedzte mi, čo musíme urobiť, aby sme boli pripravení na dlhý a zaujímavý deň a cítili sa veselí a veselí? Čo robíme? (nabíjanie).

Správny! Aby sme teda mohli začať kresliť, musíme si pripraviť prsty na prácu. Poďme sa s nimi hrať.

Hra s prstami "Harmanček "

Sme krásne kvety

(Zaťať a uvoľniť prsty)

Mory nás veľmi milujú

(Striedavo ohýbajte prsty)

Milujú motýle, hmyz.

Deti nám hovoria „sedmokrásky“

(Prsty sa zatnú a uvoľnia)

Každá matka má deti -

(Prsty prstov na oplátku)

Všetky sú krásne, dobré.

Pedagóg: -Chlapci, chcete kresliť? Potom sa posaďte k stolom.

Čo ešte môžete nakresliť? (S fixkami, kriedou, štetcami a farbami)

Konverzácia:

Pripomeňme si všetci a vymenujme spolu ročné obdobia.

Aké je ročné obdobie?

Chlapci, akej farby je leto? (Deti uvádzajú jasné farby, ktoré sú súčasťou teplého, slnečného leta)

A aký hmyz poznáte, že letí len v lete a je veľmi podobný kvetom? (Motýle)

Praktická časť:

Pedagóg: Zasadili semeno, prefúkli čarovným prútikom a začalo rásť vyššie a vyššie. A rástol vysoký, rozložitý strom.

Učiteľ vysvetľuje.

Na spodnú časť plechu naneste kvapku farby, prineste koniec slamy, pričom pohyb smerujte nahor, meníte smer - vyrábame konáre.

Pedagóg: A čo ešte treba nakresliť. Co si myslis?

Deti: Slnko

Pedagóg: To je pravda, a my natrieme slnko ryžou! A - áno! Z nej nielen varia kašu, ale aj kreslia. Lepidlo najskôr natrú štetcom, nechajú zaschnúť a potom slnko a lúče natrú farbou. Vidíte, ako krásne to dopadlo. Slnko sa zdalo byť objemné a teplé, teplé. Alebo môžete kresliť kvety pomocou vatových tampónov.

Teraz je čas pustiť sa do práce.

Čo je potrebné urobiť, aby bola kresba krásna?

Musíte sa snažiť a kresbu dokončiť s láskou. Deti kreslia.

Samostatné činnosti detí. Každé dieťa nakreslí strom a konáre fúkaním zo škvrny.

Dnes sme remizovali a sme asi unavení

urobme si telesnú výchovu.

Telesná výchova „Strom sa hýbe“

1. Strom sa kýva

Niekde v oblakoch (krútenie tela zľava doprava)

Mraky sa kymácajú

Na jeho rukách. (Ruky hore)

Tieto ruky sú silné

Rúti sa vysoko

Nechajte oblohu modrú

Hviezdy a mesiac.

2. Vietor nám fúka do tváre

Strom sa kolísal. (Kývanie tela zľava doprava)

Vietor je tichší, tichší a tichší (drepy)

Strom je stále vyšší a vyšší. (Postavte sa na špičky, natiahnite sa)

3. Vietor jemne kýva javorom,

Vpravo, vľavo sa nakláňa: (kývanie tela zľava doprava)

Jeden náklon a dva náklony, (Springy náklony)

Javorové listy zašušťali. (Zdvihneme ruky, zamávame nimi)

Analýza detskej práce.

    Deti sa pozerajú do práce.

    Pomenujte ich obrazy.

    Hovoria, akými spôsobmi maľovali.

    Aké materiály ste použili

    Akú náladu vyvolávajú kresby detí.

Chlapci, určite pošleme naše kresby Lesovičovi. Dúfam, že sme mu pomohli.

Oľga Chicherová

Zhrnutie hodiny v skupine pre seniorov o kresbe „Maľba o lete“ pomocou netradičných techník kresby (tlač dlaňami)

Cieľ: Naučte deti na kresbe odrážať znaky leta, a to netradičnou technikou kresby (tlač dlaňami).

Úlohy:

1. Pokračujte v rozvíjaní záujmu o výtvarné umenie.

2. Pokračujte v oboznamovaní detí s netradičnými technikami kresby (tlač dlaňou).

3. Stimulujte aktivitu, samostatnosť, iniciatívu detí pri vymýšľaní obsahu.

4. Rozvíjať estetické vnímanie, umelecký vkus, rozvíjať jemnú motoriku rúk

5. Podporujte záujem o kresbu, rozvíjajte estetické vnímanie, pestujte lásku k prírode.

Prípravné práce: Skúmanie ilustrácií v knihe, reprodukcie obrazov, fotografií, čítanie básní o lete.

Vybavenie a materiál: Obrázky, na ktorých je nakreslené leto (ilustrácie z detských kníh, fotografie, kvaš, papier Whatman, štetce, tégliky s vodou, obrúsky (podľa počtu detí, magnetofón).

Metodika:

(Deti sedia pri stole, učiteľ si pýta hádanku).

Pedagóg:

Slnko pečie

Kvety lipy.

Žito dozrieva

Kedy sa to stane? (Leto)

Deti: Leto!

Pedagóg: Správne, leto a aké známky leta poznáte?

Deti: Slnko svieti, kvety kvitnú, motýle a včely lietajú.

Pedagóg: Máš rada leto? Čo robíš v lete?

Deti: Plávame, opaľujeme sa, hráme sa.

Pedagóg: To je pravda, chlapci. Bol niekto z vás v lete v lese? Čo ste videli v lese?

Deti: Rôzne stromy, kry, kvety, motýle.

Pedagóg: Chlapci, leto je špeciálne obdobie - básnici píšu poéziu, skladatelia skladajú hudbu a výtvarníci maľujú obrázky. Dnes sa teda pokúsime stať sa výtvarníkmi a napísať s vami „Obrázok o lete“. A ja budem tým najdôležitejším umelcom a pomôžem vám.

Učiteľ vysvetľuje deťom, že najskôr musíte nakresliť trávu, potom listy na brezu, slnko, motýľa, potom štetcom namaľovať kvety a mraky. Odtlačok dlane robíme opatrne a dlaň úplne zatlačíme, aby sme získali krásny výtlačok.

Pedagóg: Najprv však urobíme prstovú gymnastiku.

Prstová gymnastika „Slnko“

Svieti, svieti, slnko! (prekrížené ruky)

Na zelený pól (zvinúť prsty jeden po druhom)

Biela pšenica

Na čistú vodu

Do našej záhrady,

Na šarlátovom kvete.

Pedagóg: Teraz začnime.

Nezávislá práca detí.

Hrá hudba P. Čajkovského „Štyri ročné obdobia“

Deti namáčajú dlane do zelenej farby - maľujú trávu, listy na brezu, potom namáčajú dlane do žltej farby - maľujú slnko, potom ich namáčajú do červenej farby - maľujú motýľa.

Potom štetcom maľujú na kvety a mraky.

(Učiteľ pomáha deťom, ak niekomu niečo nevychádza).

Pedagóg: Dobrá práca, priatelia, toto je krásny obrázok, ktorý máte. Ste unavení a dáme si pokoj.

Fyz. minúta:

„Kráčame spolu lesom“

Kráčame spolu lesom

Nikam sa neponáhľame, nezaostávame.

Tu vyjdeme na lúku. (Chôdza na mieste)

Tisíc kvetov okolo! (Natiahnutie rúk do strán)

Tu je harmanček, chrpa,

Pľúcnik, kaša, ďatelina.

Koberec sa šíri

A vpravo a vľavo. (Skloňte sa a dotknite sa ľavej nohy pravou rukou, potom naopak pravej nohy ľavou rukou)

Ruky boli natiahnuté k nebu,

Chrbtica bola natiahnutá. (Natiahnutie - ruky hore)

Všetci sme mali čas na odpočinok

A opäť si sadli na miesto (deti si sadnú)

Pedagóg: Aký krásny obrázok máš. Čo sa ti najviac páčilo? (odpovede detí)

(Učiteľ číta báseň o lete.)

Pedagóg:

Je tu tak krásne a dobré

Ale farby sú dnes veľmi unavené

Krásne leto namaľovali

Dlho sme pracovali na strome farieb.

Obrázok vyšiel krásne, ako v rozprávke.

Všetko viacfarebné - to je krása!

Obdivujte, aké farby!

Pedagóg: Nakreslili sme s vami obrázok, oddýchli si a teraz si s vami zaspievame pieseň o lete. (Deti spievajú pieseň na sprievodnú skladbu „Toto je naše leto“ od skladateľa E. Krylatova.)



Súvisiace publikácie:

Účel: Formovanie estetického postoja k predmetom a javom okolitého sveta, umeleckým dielam, k umeleckým a kreatívnym.

Abstrakt o kresbe v seniorskej skupine „Stromy na jeseň“. Ciele: Naučte deti vytvárať obrazy rôznych stromov a skladať ich.

Túto lekciu som predstavil na regionálnej súťaži „Vychovávateľ roka“ Súhrn RVK za kresbu netradičnou technikou (kresba.

Abstrakt lekcie kreslenia v seniorskej skupine „Moja rodina“ Abstrakt z hodiny kresby v skupine seniorov s použitím ict. Téma: „Moja rodina“ Účel: formovať predstavu detí o rodine.

Abstrakt lekcie kreslenia v seniorskej skupine „Zima je zima!“ Abstrakt z hodiny kresby. Téma: „Zima je zima!“ Účel: 1. Naučiť deti označovať na obrázku znaky zimy a jej krásy. 2. Pokračujte.