Išraiškingos aktoriaus priemonės teatre. Pagrindinės teatro meno išraiškos priemonės

Išraiškingos aktoriaus priemonės teatre.  Pagrindinės teatro meno išraiškos priemonės
Išraiškingos aktoriaus priemonės teatre. Pagrindinės teatro meno išraiškos priemonės

Išraiškingos teatro priemonės. Meninės teatro priemonės ir įvaizdžio kūrimas

Tikslas: Pažintis su raiškos ir meninėmis priemonėmis teatre.

Užduotys:

Pamokos:

    Toliau plėskite vaikų žinias apie supančią tikrovę: gilinkite vaikų idėjas apie išraiškingas priemones.

    Įtvirtinti teatro meno terminijos žinias.

    Išmokite naujų pratimų (Artikuliacijos pasaka, Balionas)

Švietimas:

    Psichologinio ir emocinio kontakto su vaikais užmezgimas;

    Didinti susidomėjimą teatro menu;

    Ugdyti kalbinio bendravimo kultūrą;

Kuriama:

    Toliau ugdykite dėmesį, atmintį, fantaziją, vaizduotę, mąstymą, ištvermę, bendravimo įgūdžius.

    Emocinio suvokimo ugdymas ir jo raiška scenoje.

Pamokos eiga

Organizavimo laikas:

Mokytojas: Prieš pradedant pamoką, prašau jūsų palikti jausmų slenkstį, kurių mums šiandien nereikia. Už šio slenksčio palieku nuovargio jausmą.(Kiekvienas vaikas, žengdamas per klasės slenkstį, sako frazę „Aš palieku jausmą už šio slenksčio...)

Pasisveikinkime vieni kitus ir savo klasės svečius šiltais draugiškais plojimais.

Sveikinimų žaidimas „Nuotaikos apvalus šokis“

Vaikai apsuka galvas ratu, žiūri į partnerio akis, paspaudžia ranką ir sako žodžius „dalinuosi su tavimi savo džiaugsmu ir šiluma“

Tavo šiluma sugrįžo į mane, o mano nuotaika tapo dar geresnė!

Dabar atsisėskime.

Naujos medžiagos paaiškinimas :

Šiandien pamokoje kalbėsime apie raiškos priemonių įvairovę teatre. Kokias išraiškingas priemones žinote.

(Žodis, veido išraiškos, pantomima, kostiumai, dekoracijos, muzika, triukšmas ir apšvietimo dizainas)

Puiku, prisiminta daug išraiškingų priemonių.

O dabar atsakykite man į klausimą, kam aktoriui reikia išraiškingų priemonių teatre? O žiūrovui?

(Aktoriui – viską aiškiai paaiškinti, perteikti spektaklio prasmę.

Žiūrovui – kad spektaklis būtų įdomus, spalvingas, įsimintinas, kad žiūrovas viską suprastų, kad sužadintų šviesius nuostabius jausmus)

Įsivaizduokime, kad esame teatro dirbtuvėse.

O šiandien dirbsime su kai kuriomis išraiškingomis priemonėmis, kurios padeda ne tik aktoriui paveikti žiūrovą, bet ir reikalingos bet kuriam žmogui efektyvesniam bendravimui.

Pradėkime nuo artikuliacinės gimnastikos, bet ne įprastos. Dabar vaidinsime artikuliacinę pasaką. Aš pasakysiu, o jūs parodysite. Reikalingi veiksmai bus rodomi ekrane. Pasiruošę? Tada pradėkime.

Tikslas: parengti mokinio kalbos aparatą aktyviam žodiniam veiksmui.

Viename miške gyveno mažas paršelis.

O kitame miško gale gyveno jo draugas – Mikė Pūkuotukas.

Mikė Pūkuotukas ir Paršelis buvo draugai.

Kartą Paršelis nusprendė eiti aplankyti draugo. Išėjo iš namų, uždarė – atidarė duris.

Paršelis buvo labai bailus, todėl žiūrėjo, ar kas nors nesislepia krūmuose.

Ir tada jis pažvelgė į dangų, kad pamatytų, ar nelis lietus.

Viskas buvo tvarkoje, o Paršelis linksmai bėgo taku.

Netoli tako išaugo grybas.

Staiga iš už krūmų išniro didelis, labai didelis arklys.
Paršelis atsisėdo ant jo ir šuoliavo.

O Mikė Pūkuotukas tuo metu dažė tvorą.

Tuo metu Paršelis jojo.

Kol Mikė Pūkuotukas tapė, pakilo stiprus vėjas. Meškiukas buvo siaubingai purvinas ir tapo labai gauruotas. Žinoma, tokiu pavidalu jis negalėjo susitikti su savo draugu.

Taigi jis nubėgo nusiprausti.

O Mikei Pūkuotukui reikėjo susišukuoti plaukus.

Kai draugai susitiko, jie pirmiausia pasišnekučiavo.

Tada draugai nusprendė pažaisti kamuolį.

Atėjo vakaras. Draugai atsisveikino. Paršelis atsisėdo ant žirgo ir šuoliavo namo.

Šauniai padirbėta.

Teatralinis apšilimas.

Vienas du trys keturi Penki -
Norite žaisti? (Taip)

Tada pasakyk man, draugai
Kaip gali pasikeisti?
Būti kaip lapė?
Arba vilkas, ar ožka,
Arba princas, Yaga,
Arba varlė tvenkinyje?

(Galite pakeisti savo išvaizdą kostiumu, makiažu, šukuosena ir pan.)

Ant stalo turiu nosines. Siūlau paimti šalikus ir jais pavaizduoti šiuos veikėjus:

sena močiutė

Pacientas su danties skausmu

Babu Yaga

(Vaikai apsimeta herojais)

Šauniai padirbėta! Atliko užduotį.

O be kostiumo vaikai gali
Pasukite, tarkim, į vėją,
Ar lyjant, ir per perkūniją,
Ar drugelis, vapsva?
Kas čia padės, draugai?

(ATSAKYMAI: veido išraiškos ir pantomimika)

Kas yra veido išraiškos ir pantomima?

(Veido išraiškos yra veido išraiškos. Pantomimos yra kūno judesiai be žodžių)

Išeina mergina ir skaito eilėraštį.

VAIKAS:

Štai naujienos! Aš vos nenukritau nuo verandos!
Kiekvienas turi veido išraišką!
Aš išsigandau, bet ką aš išreiškiu savo veidu?
Tikriausiai drąsos, tikriausiai proto!
Ir staiga, jei veido išraiškose nesu bum-bum?

Ir pažiūrėkime, ar jums būdingos veido išraiškos.

Be jokios abejonės, nuotaika kitokia,
Paskambinsiu jam, bandysiu man parodyti.

Rodyti su veido išraiškomis:

liūdesys, džiaugsmas, nuostaba, sielvartas, baimė, malonumas, siaubas, suvalgė citriną


Ir dabar atėjo laikas
Bendraukite gestais, draugai!
Aš tau sakau žodį
Atsakydamas tikiuosi iš jūsų gestų.

Ateik čia“, „labas“, „labas“, „tyliai“, „ne“, „o, pavargau“,

Manau“, „ne“, „taip“, „dabar gausi“.


Šauniai padirbėta!

Veido mimika ir pantomima – išraiškingos priemonės, kurias privalo įvaldyti kiekvienas menininkas, t.y. kontroliuoti savo kūną.

Kaip galime garsiai išreikšti savo mintis ir jausmus? Teisingai, kalbos pagalba. Labai svarbu, kaip mes kalbame. Kodėl manote? Iš balso galime suprasti: piktas žmogus ar geraširdis, liūdnas ar linksmas, išsigandęs ar įsižeidęs. Balso nuleidimas ar pakėlimas, tarimas, mūsų jausmų išreiškimas, vadinamasintonacija.

Siūlau pažiūrėti filmuką „Susitikimas su rašytoju“ ir tada aptarsime.(Žiūrėti vaizdo įrašą)

Ar žinote, apie ką bus kita knyga? Kodėl? Ar jums patiko vaidyba šioje istorijoje? Kokia buvo jų kalba?

Apibendrindami jūsų samprotavimus, galime daryti išvadą: Kad būtumėte išklausytas ir suprastas, turite mokėti suprasti aiškiai, išraiškingai, o kartais net emociškai.

Pažiūrėkime, kaip aktoriaus kalba perteikia emocinę jo personažo nuotaiką. Bet prieš tai paruošime balsą darbui.

Balso galios pratimas „Balionas“ ( kol kamuolys yra ore - vaikai juokiasi, kai kamuolys paliečia grindis - jie vaizduoja verkiantį. Pratimas atliekamas 3 kartus: šnabždesys, dažniausiai garsiai.)

Dabar pereikime prie ištraukų peržiūros ir aptarimo.

1 ištrauka iš pjesės „Šrekas“ – asilo ir Šreko susitikimas

2 ištrauka iš pjesės „Šrekas“ – Fionos ir Šreko kivirčas

3 ištrauka iš pjesės „Katė priešingai“ – pelės ir katė (jei aš ne katė, tai kas?)

4 ištrauka iš pjesės „Katė priešingai“ – katė ir varna (Ei, Vasilijai, kodėl tau liūdna?)

Šauniai padirbėta! Visi bandė. Štai kaip jūsų herojai žaidė nauju būdu.

Sakyk, prašau, ar teatre dirba tik aktoriai?(Ne)

O kas dirba teatre?

Kodėl teatre tiek daug profesijų?

(Be dailininko, dekoratoriaus, kostiumų dailininko, grimuotojo ir daugelio kitų profesionalų pagalbos aktoriaus ir režisieriaus darbas būtų ne toks spalvingas ir išraiškingas)

Ar kam nors buvo sunku išreikšti savo jausmus be žodžių?
Kodėl?
Arba kodėl gi ne?
Kokius būdus žinote, kaip išreikšti savo jausmus be žodžių?

Išvada: šio pratimo pabaigoje labai svarbu pagirti mokinius. Nėra teisingų ar neteisingų atsakymų į klausimus, kaip nėra blogų „skulptūrų“. Visi jie skirti padėti jums sutelkti dėmesį į jausmų išreiškimą be žodžių. Paaiškinkite, kad šios pratimų serijos yra skirtos padėti jiems susikurti įvaizdį: abu vidiniai veikėjo asmenybės aspektai (mintys, patirtis, tikslai, svajonės – visi tie aspektai, kurie yra išvardyti lentelėje ir yra susiję su jo vidumi). žmogaus gyvenimas), ir jų išorinės apraiškos (fiziniai komponentai).

TEMA "VAIZDO KŪRIMAS"

Pratimas raštu: „Įvaizdžio kūrimas“ (10 min.)

Tikslai: suteikti dalyviams galimybę tyrinėti charakterio kūrimo procesą atliekant rašytinę užduotį.

Veiksmas: pasakykite dalyviams, kad jie turi 10 minučių pradėti nuo nulio.
sukurti personažą. Turi būti įtraukta viskas: vardas. gimimo vieta, amžius (amžius turėtų būti artimas dalyvaujančių asmenų amžiui) ir kt. Visi faktai, kurie sudaro herojaus istoriją, yra svarbūs.

Prieš rašydami paklauskite dalyvių, kokia informacija, jų nuomone, turėtų būti įtraukta į veikėjo „nugarą“. Priminkite jums, kad išsiaiškintumėte „Kas daro mus tokiais, kokie esame“.

Atkreipkite dėmesį į šiuos aspektus:
religinė priklausomybė / auklėjimas / tradicijos;
šeimos sudėtis (tėvai, seneliai, globėjai, broliai ir seserys);
etninė ir kultūrinė priklausomybė;
asmeniniai/profesiniai tikslai;
ateities svajonės;
santykiai su draugais, merginomis/jaunimu;
ugdymas/mokyklos veikla/ugdymo planai;
ar herojus kada nors buvo patyręs smurtą, ar jo gyvenime buvo sunkių emocinių išgyvenimų;
pomėgiai, bet kokia veikla, mėgstamos spalvos, mėgstamas filmas, mėgstama muzika, įpročiai, pomėgiai.
Duokite komandą pradėti rašyti. Vaikai turėtų stengtis kuo daugiau pasitelkti savo vaizduotę ir per skirtą laiką aprašyti kuo daugiau smulkmenų.

Baigimas: po 10 minučių nustokite rašyti. Priminkite jiems, kad tai tik pradžia, ledkalnio viršūnė. Vaizdo kūrimas yra nuolatinis procesas. Paprašykite dalyvių kuriam laikui padėti popierius, perkelti kėdes atgal ir eiti į kambario vidurį.

2. Pagrindinės teatro meno raiškos priemonės

Dekoravimas

Teatro kostiumas

Triukšmo dizainas

Šviesa scenoje

Sceniniai efektai

Literatūra

1. Dekoratyvinio meno kaip teatro meno išraiškos priemonės samprata

Scenografija yra viena iš svarbiausių teatro meno išraiškos priemonių, tai menas sukurti vizualinį spektaklio vaizdą per dekoracijas ir kostiumus, apšvietimo ir pastatymo technikas. Visos šios vaizdinės įtakos priemonės yra organiški teatro spektaklio komponentai, prisideda prie jo turinio atskleidimo, suteikia tam tikrą emocinį skambesį. Dekoratyvinio meno raida glaudžiai susijusi su teatro ir dramaturgijos raida.

Dekoratyvinės dailės elementai (kostiumai, kaukės, dekoratyvinės užuolaidos) buvo ir seniausiuose liaudies ritualuose bei žaidimuose. Senovės graikų teatre jau V a. pr. Kr e., be scenos pastato, kuris tarnavo kaip architektūrinis aktorių vaidinimo fonas, buvo trimatės dekoracijos, o vėliau buvo pristatytos vaizdingos. Graikijos dekoratyvinio meno principus įsisavino senovės Romos teatras, kur pirmą kartą buvo panaudota uždanga.

Viduramžiais bažnyčios vidus iš pradžių atliko dekoratyvinio fono vaidmenį, kuriame buvo vaidinama liturginė drama. Jau čia taikomas pagrindinis viduramžių teatrui būdingas scenografijos vienu metu principas, kai visos veiksmo scenos rodomos vienu metu. Šis principas toliau plėtojamas pagrindiniame viduramžių teatro žanre – misterinėse pjesėse. Visų tipų paslaptingose ​​scenose didžiausias dėmesys buvo skiriamas „rojaus“ peizažams, vaizduojamiems žaluma, gėlėmis ir vaisiais papuoštos pavėsinės pavidalu, ir „pragarui“ – atsiveriančios drakono burnos pavidalu. Kartu su didelėmis dekoracijomis buvo panaudotas ir vaizdingas peizažas (žvaigždėtojo dangaus vaizdas). Į projektavimą įsitraukė įgudę amatininkai – dailininkai, drožėjai, auksuotojai; pirmiausia teatras. Mašinistai buvo laikrodininkai. Antikvarinės miniatiūros, graviūros ir piešiniai leidžia suprasti įvairius paslapčių pastatymo būdus ir būdus. Anglijoje buvo labiausiai paplitę spektakliai ant pedžentų, kurie buvo mobili dviejų aukštų kabina, sumontuota ant vežimėlio. Viršutiniame aukšte buvo vaidinamas spektaklis, o apatinis buvo aktorių persirengimo kambarys. Toks apvalus ar žiedinis scenos išdėstymo tipas leido panaudoti iš antikos laikų išlikusius amfiteatrus paslapčių pastatymui. Trečioji misterijų puošybos rūšis buvo vadinamoji paviljonų sistema (XVI a. mistiniai spektakliai Liucernoje, Šveicarijoje ir Donaueschingene, Vokietijoje) – po aikštę išsibarstę atvirų durų namai, kuriuose klostėsi paslapčių epizodų veiksmas. Mokykliniame teatre XVI a. Pirmą kartą veiksmo vietos išdėstytos ne pagal vieną liniją, o lygiagrečiai trims scenos pusėms. AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

Kultinis teatro spektaklių pagrindas Azijoje nulėmė šimtmečių sąlyginio scenografijos dominavimą, kai atskiros simbolinės detalės žymėjo veiksmo scenas. Dekoratyvumo trūkumą kompensavo kai kur dekoratyvaus fono buvimas, kostiumų gausa ir įvairovė, makiažo kaukės, kurių spalva turėjo simbolinę reikšmę. XIV amžiuje Japonijoje susiformavusiame feodaliniame-aristokratiškame muzikiniame kaukių teatre buvo sukurtas kanoninis dekoracijos tipas: ant galinės scenos sienos abstrakčiame auksiniame fone pavaizduota pušis - simbolis ilgaamžiškumas; priešais dengto tilto baliustradą, esančią aikštelės gale kairėje ir skirtą aktoriams bei muzikantams patekti į sceną, buvo patalpinti trijų mažų pušų vaizdai.

15 - elgetauti. XVI a Italijoje atsiranda naujo tipo teatro pastatas ir scena. Kuriant teatro pastatymus dalyvavo didžiausi menininkai ir architektai – Leonardo da Vinci, Raphaelis, A. Mantegna, F. Brunelleschi ir kiti.Romoje – B. Peruzzi. Peizažas, vaizduojantis į gelmę einančios gatvės vaizdą, buvo nutapytas ant rėmų ištemptos drobės, sudarytas iš fono ir trijų šoninių planų kiekvienoje scenos pusėje; kai kurios dekoracijos dalys buvo medinės (namų stogai, balkonai, baliustrados ir kt.). Reikiamas perspektyvinis susitraukimas buvo pasiektas staigiai pakėlus planšetę. Vietoj vienalaikių dekoracijų Renesanso scenoje, tam tikrų žanrų spektakliams buvo atkurta viena bendra ir nekintanti scena. Didžiausias italų teatro architektas ir dekoratorius S. Serlio sukūrė 3 tipų dekoracijas: šventyklas, rūmus, arkas – tragedijoms; miesto aikštė su privačiais namais, parduotuvėmis, viešbučiais - komedijoms; miško peizažas – ganytojams.

Renesanso menininkai sceną ir žiūrovų salę vertino kaip visumą. Tai pasireiškė kuriant Olimpico teatrą Vičencoje, pastatytą pagal A. Palladio projektą 1584 m.; šioje t-re V. Scamozzi pastatė nuostabią nuolatinę dekoraciją, vaizduojančią „idealų miestą“ ir skirtą tragedijoms statyti.

Teatro aristokratizacija per Italijos renesanso krizę lėmė išorinio efektingumo vyravimą teatro pastatymuose. S. Serlio reljefinę apdailą pakeitė vaizdinga baroko stiliaus puošmena. Užburiantis XVI–XVII amžiaus pabaigos teismo operos ir baleto spektaklio personažas. paskatino plačiai naudoti teatro mechanizmus. Dailininkui Buontalenti priskiriamos telarii, trikampės besisukančios prizmės, padengtos tapyta drobe, išradimas leido pakeisti kraštovaizdį visuomenės akivaizdoje. Tokių kilnojamų perspektyvinių dekoracijų išdėstymo aprašymą galima rasti Italijoje dirbusio vokiečių architekto I. Furtenbacho, kuris Vokietijoje sodino italų teatro techniką, darbuose, taip pat traktate „Apie meną Statybos scenos ir mašinos“ (1638) pagal architektą N. Sabbatini. Perspektyvinės tapybos technikos patobulinimai leido dekoratoriams sukurti gylio įspūdį be stačios planšetės pakilimo. Aktoriai galėjo pilnai išnaudoti scenos erdvę. Pradžioje. XVII a pasirodė G. Aleotti sugalvoti užkulisių dekoracijos. Buvo pristatyti techniniai skrydžiams skirti prietaisai, liukų sistema, taip pat šoniniai portalų skydai ir portalo arka. Visa tai paskatino sukurti dėžės sceną.

Itališka užkulisių dekoracijų sistema išplito visoje Europoje. Visi R. XVII a Vienos dvaro teatre barokinius užkulisius pristatė italų teatro architektas L. Burnacini, Prancūzijoje garsus italų teatro architektas, dekoratorius ir mašinistas G. Torelli išradingai pritaikė daug žadančios užkulisių scenos pasiekimus operos rūmų pastatymuose. ir baleto tipo. Ispanijos teatras, kuris dar buvo išsaugotas XVI a. primityvi mugės scena, asimiliuoja itališką sistemą per itališką ploną. K. Lotti, dirbęs Ispanijos dvaro teatre (1631). Londono miesto viešieji teatrai ilgą laiką išlaikė sąlyginį Šekspyro eros etapą, suskirstytą į viršutinę, apatinę ir užpakalinę scenas su proscenijumi, išsikišusiančiu į žiūrovų salę ir menka dekoracija. Anglų teatro scena leido greitai pakeisti veiksmo vietas jų sekoje. Perspektyvinė itališko tipo puošyba Anglijoje pradėta naudoti I ketvirtį. XVII a teatro architektas I. Jonesas statant teismo spektaklius. Rusijoje 1672 m. caro Aleksejaus Michailovičiaus rūmų spektakliuose buvo panaudotos užkulisių perspektyvinės dekoracijos.

Marija Aleksandrovna Kaliberova
„Išraiškingos teatro veiklos priemonės“

Charakteristikos teatriniai žaidimai:

Literatūrinis ar folklorinis jų turinio pagrindas;

Žiūrovų buvimas

Dvi pagrindinės grupės teatriniai žaidimai:

Dramatizavimai

Direktorius

Dramatizavimo žaidimuose vaikas, vaidindamas vaidmenį kaip "menininkas", savarankiškai sukuria vaizdą naudodamas kompleksą lėšų verbalinis ir neverbalinis išraiškingumas.

Dramatizacijų rūšys:

Žaidimai, imituojantys gyvūnų, žmonių, literatūros personažų vaizdus;

Vaidmenų dialogai pagal tekstą;

Kūrinių dramatizavimas;

Spektakliai pagal vieną ar kelis kūrinius;

Improvizaciniai žaidimai su siužeto vaidyba (arba keli sklypai) be išankstinio pasiruošimo.

Režisieriaus spektaklyje "menininkai" yra žaislai ar jų pakaitalai, o vaikas, organizuojantis veikla kaip"rašytojas ir režisierius", tvarko "menininkai". "Balsavimas" veikėjus ir komentuodamas siužetą jis naudoja skirtingus žodinės raiškos priemonės.

Režisieriaus žaidimų tipai:

Darbalaukis;

plokštuminis;

Apimtis;

Lėlė (bibabo, pirštas, marionetė);

Susijusios publikacijos:

Vaiko raida teatrinėje veikloje„Teatras yra stebuklingas pasaulis, jis moko grožio, moralės ir etikos. Ir kuo jie turtingesni, tuo sėkmingiau vystosi dvasinis pasaulis.

Magnetinis stalas, skirtas naudoti teatro veikloje kaip mokytojas ir savarankiškoje vaikų veikloje Tikslai ir nauda: Sukurti.

Seminaras apie teatro veiklą Gryakolovos Irinos Aleksandrovnos teatrinės veiklos meistriškumo klasė Tikslas: Darbo patirties ugdant kūrybinius gebėjimus pristatymas.

GCD apie teatro veiklą vyresniųjų grupėje. Tema: „Teatras vaikų gyvenime“. Programos turinys: - įtraukti tėvus į bendrą veiklą; - Skatinkite vaikus aktyviai dalyvauti.

„Zajuškinos trobelė“ – pasakų triukšmadaris. Sudarė MADOU d / s muzikos vadovas Nr. 1 g. Pavlovskaya Krasnodaro teritorija Ševčenka Jekaterina.

Vaikų žaidimo aktyvumo didinimo būdai ir priemonės Straipsnis tema: Vaikų žaidybinio aktyvumo didinimo būdai ir priemonės Norint ugdyti žaidybinę veiklą, būtina, kad vaikai į.

Teatrinės veiklos plėtra ikimokyklinio ugdymo įstaigoje Tikslas: sužadinti susidomėjimą, norą teatro spektakliui. Uždaviniai: 1. Praturtinti nuoseklios kalbos raidą minties formulavimo procese.

„Pirmiausia reikia, kad darželis teiktų daugiau džiaugsmo, kad prisiminimai apie jį būtų susieti su mintimi apie kažką šviesaus. N.K.

V. Sachnovskis

Meistriškumas

išraiškingas

reiškia

Įvade ................................................... .. ...........................4

1 skyrius. Aktoriaus išraiškos priemonių teorija. ................devyni

1. Teatro konvenciškumas................................................ ... ...............devyni

2. Atlikimo ir žanro sutartingumas. .............................. dešimt

3. Žiūrovų suvokimo psichologija ................................................... ... 11

4. Darbas su vaizdu ................................................ .. ..............12

2 skyrius. Bendrieji raiškos priemonių įsisavinimo mėgėjų teatro kolektyve metodikos klausimai ....15

1. Metodika - kaip dalykas ................................................... .... ..penkiolika

2. Mėgėjų teatro būrelio narių aktorinio išraiškingumo ugdymo vaidmuo ir svarba .................................. 15

4. Siena: režisierius (mokytojas) - aktorius (studentas)..................17

3 skyrius. Bendrieji ekspresinių priemonių įsisavinimo bruožai mėgėjų teatro kolektyve:............18

1. Proceso ypatumai ................................................ ........ ............aštuoniolika

2. Reikalingi įgūdžiai.................................................. .................. ............... penkiolika

3. Bendrieji aktoriaus ekspresyvumo trūkumai...................................20

4. Pagrindiniai raiškos priemonių konceptualaus įvaldymo didaktiniai principai. .................................................. .......23

5. Mėgėjų teatro kolektyvo narių psichologijos ypatumai ..................................... ......................................26

6. Bendravimo psichologijos ypatumai mėgėjų teatro kolektyve ..................................... .......................................................... ......27

4 skyrius ....................30

1. Koncepcinis raiškos priemonių įsisavinimo etapas...30

2. Ikimokyklinio ir mokyklinio ugdymo grupių dalyvių psichologinės amžiaus ypatybės...................................... ................................ ...33

3. Terminija ir sąvokos įsisavinimo procese ................................34

4. Papildomi metodai, metodai raiškos priemonių konceptualaus įvaldymo procese ................................... ........................ .......36



5. Priemonės raiškos priemonių konceptualaus įvaldymo procese ................................................ .......................................................... ......................

5 skyrius........................50

1. Sąvoka „išraiškingos priemonės“ ................................................ ...................... 50

2. Amžiaus ypatumai ir pagrindiniai sunkumai mokant raiškos priemonių įgūdžių mėgėjų teatro kolektyve................................... ................................................................ .................................................. penkiasdešimt

3. Praktinio raiškos priemonių įvaldymo sunkumai ir kliūtys................................................ ................................................................ ...51

4. Praktinio raiškos priemonių įvaldymo mokymosi sunkumų sprendimo metodai ................................... .......................... ........54

5. Paprasčiausių užduočių schema įgūdžių įsisavinimo proceso struktūroje ................................. ...........................54

6. Parodymas stažuotojams ir lygiagretus stažuotojų vykdymas.....56

7. M. Čechovo „veiksmo su tam tikru koloritu“ metodas.......................57

8. M. Čechovo „psichologinio gesto“ metodas..................................... ............57

9. Žaidimo metodas kaip nesąmoningo įgūdžių ir išraiškos priemonių įvaldymo forma ............59

10. Muzikinio ir siužeto sutvirtinimo būdas ..................................... 61

11. Siūlomos aplinkybės ir veiksmingos užduoties išsikėlimas – kaip būdas atgaivinti raiškos priemones ir sąmoningas požiūris į raiškos priemonių įsisavinimą ...... 61

12. „Grupinio apdorojimo“ metodas. .................................................. .62

13. „Improvizavimo“ metodas ................................................... ...................63

14. „Panerimo į atmosferą“ metodas ...................................... ....... ...64

15. „Erdvinio-laikinio balo“ metodas ................................66

16. Teiginys tam tikromis privalomomis sąlygomis kaip praktinio įvaldymo metodas................................................ ...................................................... .......67

17. „Privalomų bandymų ir klaidų taisymo savarankiškai“ metodas ................................... .............................................................. .......................... ..............69

18. Priemonės, padedančios ir kenkiančios praktiniam raiškos priemonių įsisavinimui ........................70

Išvada...............................................................................73

Bibliografija...................................................................................75

Priedas......................................................................................79

Įvadas.

Su dabar, kai šalis pagaliau pajuto tam tikrą palaikymą, gavo galimybę subsidijuoti kultūros plėtrą, valdžia atkreipė dėmesį į jaunimą. Rusijos prezidentiniu lygmeniu sukurtos programos „Rusijos jaunimas“, „Jaunimo narkomanijos ir kitų priklausomybės nuo psichoaktyviųjų medžiagų prevencija“, kuriamos socialinės paslaugos ir įstaigos paaugliams, turintiems elgesio sutrikimų, m. ir kuriami rajoniniai paauglių klubai, vidurinėse mokyklose atidaromos specializuotos klasės, orientuotos į choreografiją, teatrą, sportą ir kt., iškilo opi jaunimo pritraukimo į juos problema. Tarp įstaigų vaikams siūlomų veiklų yra veikla mėgėjų teatro kolektyvuose. Profesionalus tokių mėgėjų kolektyvų specialistų rengimo lygis ne visada atitinka poreikius, susidaro savotiškas deficitas. Tai ypač pasakytina apie mokytojus specialistus, dalyvaujančius aktoriaus ekspresyvumo ugdyme. Darbas, kaip taisyklė, vyksta atsitiktinai, intuityviai, pagal savo metodus, sukurtus empiriškai, štampuojant vaikus, neugdant jų estetinio skonio ir kultūrinio požiūrio, pakeičiant sėkmingo darbo malonumą (vaikams), mėgėjišką dalyvavimą renginiuose (įskaitant pasirodymus).

Bendrosios pedagogikos mokomojoje literatūroje aprašyti didaktiniai metodai ir principai yra bendro pobūdžio, o nepatyrę mėgėjų teatro kolektyvų vadovai, kūrybingai jais nenaudodami, vadovaujasi prielaida, kad į jų komandą atėjęs dalyvis yra tarsi, t. „švarus lapas“ – panaudojo demonstravimo metodą ir principinę vizualizaciją, o dalyvis iš karto arba po kurio laiko pakartodamas pasirodymą įvaldys išraiškingas priemones ir įgūdžius. Tačiau praktikoje viskas yra daug sudėtingiau. Mokytojai savo veikloje pirmiausia susiduria su įvairialypiu dalyvio vidiniu pasauliu: su jo norais, jausmais, motyvais, savęs vertinimais, vertybėmis ir pasaulėžiūra. Ir čia ima ryškėti kliūtys, kurių egzistavimas nėra aprašytas bendrosios pedagogikos vadovėliuose ir net daugelyje scenos pedagogikos vadovėlių. Kokia kliūtis, pavyzdžiui, yra vadinamoji „žvaigždžių liga“, su kuria iki šiol nebuvo rasta realių kovos su ja būdų mėgėjų teatro kolektyvo veiklos sąlygomis ir specifikoje. Juk teatro grupė nėra sportas, kur rezultatai iš esmės yra materialūs, skaičiuojami sekundėmis, centimetrais arba akivaizdus pranašumas atviroje rungtyje, varžybose. Teatrinė veikla yra subjektyvi, o „žvaigždžių liga“ sergančio dalyvio požiūrį į savo gebėjimų pasireiškimą atstatyti sunku, netgi pritaria tėvai ir bendrojo lavinimo mokyklos mokytojai, o daug sunkiau dalyvis suvokti savo kūrybinę nesėkmę ir klaidas. Taigi raiškos priemonių įvaldymui kyla tokio pobūdžio kliūčių, su kuriomis lyderiui tenka kovoti vienam, orientuojantis į kitų mokytojų ir mėgėjų teatro kolektyvų patirtį. O poreikis pateikti tokią patirtį yra didžiulis būtent mėgėjiškos kūrybinės (teatro) komandos specifikai, nes profesionalų kolektyvai yra sukūrę savo kūrybinių, fizinių ir psichologinių kliūčių įveikimo metodus, savo valdymo ir sąveikos su aktoriumi svertus. per ilgą profesionalaus teatro formavimosi istoriją.

Be profesionalaus (aktorinio) įgūdžių ir raiškos priemonių panaudojimo, šiuolaikinis gyvenimas leidžia žmogui realizuoti save ir kitose meno šakose, žurnalistikoje, televizijoje, radijuje ir kt. Neabejotinai raiškos priemonės galėtų atlikti pagrindinį vaidmenį dalyvių, kaip lyderių, formavimas. Tai. aktorinio ekspresyvumo ugdymas yra neatsiejama darnios asmenybės ugdymo dalis. Todėl mokytojams, dalyvaujantiems lavinant aktorinį ekspresyvumą, keliami didesni reikalavimai žinioms, gebėjimams, darbo metodams.

Praktiškai nebuvo nei vienos teatralizuotos mokslinės ir praktinės konferencijos, kurioje nebūtų keliamos raiškos priemonių įvaldymo problemos. Taigi NPK „Didėjantis prof. profesionalių ir mėgėjų teatrų režisierių lygis“, vykusioje 2001 m. gruodį Maskvoje, ypatingas laikas buvo skirtas metodiniams klausimams, Maskvos valstybinio kultūros instituto mokymams, RATI (Maskva), LGITMiK (Sankt Peterburgas), teatralams. vardu pavadinta mokykla. Schukin (Maskva) ir kiti; demonstruota raiškos priemonių įvaldymo užsiėmimų vedimo video medžiaga.

Įgūdis judesį paversti veiksmu šiandien mėgėjų teatro kolektyvuose tampa ypač svarbus dėl repeticijų praktikos ypatumų. Režisūros kaip profesijos raida gerokai sureguliavo aktoriaus laisvę kuriant plastinį vaidmens paveikslą. Tvirtumas, apskaičiuotas spektaklio formos tikslumas, ritmiškumas, tempas, plastiškumas, dažnai sustiprintas muzikinio modelio nenumaldomumu (ir net įrašytu į juostą!) - visa tai būdinga pastarųjų metų mėgėjų teatro grupių pasirodymams. . .. Improvizacija – griežtuose „rėmuose“, įkvėpimas – „pagal grafiką“ – tai šiandieniniai profesiniai reikalavimai vaidybos technikai. O šioje perspektyvoje svarbų vaidmenį vaidina dvasinio judėjimo įgūdžių ugdymas, raumenų judesio aparato refleksinio ryšio stabilumas.

Įvairiose mokslo šakose sukaupta pakankamai eksperimentinės medžiagos, kad būtų galima kalbėti apie metodinės mokymo sistemos sukūrimą ir jų suvedimą į specialų mokymo kursą. švietimo įstaigos.

„Išraiškos priemonių įsisavinimo procesas“ yra šio kursinio darbo tyrimo objektas.

Dalykas – „represinių priemonių konceptualaus ir praktinio įvaldymo problemų mėgėjų teatro grupėje“ tyrimas.

Tikslas: Išnagrinėti konceptualaus ir praktinio raiškos priemonių įvaldymo problemas mėgėjų teatro grupėje.

Metodiniai: atskleisti mėgėjų kolektyvo nario raiškos priemonių mokymo ir įsisavinimo būdų metodinius pagrindus;

Atskleisti ir pademonstruoti bendrosios metodikos metodinę specializaciją, orientuotą į raiškos priemonių įvaldymą;

Psichologiniai ir pedagoginiai: Atskleisti mokslinius požiūrio į aktoriaus išraiškingumo ugdymą mėgėjų teatro grupėje aspektus;

Istoriografinis: tirti požiūrius į šią temą moksliniame tiriamajame darbe įvairiais laikotarpiais ir įvairiais istorijos tarpsniais;

Sociokultūrinis: Pagrįsti šios temos studijavimo socialinę kultūrinę reikšmę teatraliniam judėjimui, teatro pedagogikai ir tiek mokytojo, tiek komandos nario asmenybės ugdymui;

Naudojami problemų tyrimo metodai:

1. Teorinės analizės metodas;

2. Pedagoginio projektavimo metodas;

1 skyrius. Aktoriaus išraiškos priemonių teorija.

Teatro suvažiavimas

Esminis meno egzistavimo veiksnys yra žmogaus (žiūrovo) gebėjimas suvokti meno konvencijas.

Žmogus, atėjęs į dailės parodą, atidžiai žiūrėdamas į paveikslą prieš akis išvysta chaotišką aliejinių potėpių ar grafinių potėpių „pandemoniją“. Bet jei žmogus tam tikru atstumu nutolsta nuo drobės, tada prieš jo akis atsiveria gyvenimo panorama su judančiais žmonėmis, žaliais medžiais, namais, saulėlydžio dangumi ir pan.

Kinų tapytojas keliais tausojančiais teptuko brūkštelėjimais gali pavaizduoti šokinėti pasiruošusį tigrą arba po vandeniu plaukiančią žuvį. Grafinių ženklų sistema žmogaus vaizduotėje susilieja į vientisą paveikslą.

Toks yra psichologinis žmogaus suvokimo dėsnis, kai jis sugeba užbaigti (baigti, įsivaizduoti) trūkstamus elementus, visiškai atkurdamas tik paskirtą, numanomą tikrovės vaizdą.

Štai pratimo fizinių veiksmų atminimui suvokimo pavyzdys iš K.S.Stanislavskio studijų su studentais praktikos: „...Jis (K.S.) pirmiausia ieškojo pirštų judesių, kurie turėjo užfiksuoti įsivaizduojamą vaizdą. vyšnia; tada kelis kartus bandžiau nuo jo atskirti kitas įstrigusias uogas; pagaliau išėmęs vieną vyšnią iš maišelio, apžiūrėjo, atsargiai nuvalė nuo jos dulkes, nubraukė kai ką, kurios, beje, ilgai nenorėjo kratyti, ir įsidėjo šią vyšnią į burną; tada jis sutraiškė jį burnoje, nurijo sultis, liežuviu išstūmė kaulą ...

Juokdamasis Konstantinas Sergejevičius mus užklupo faktas, kad sekdami jį nevalingai atlikome rijimo judesius: pratimas buvo atliktas taip patikimai, kad tiesiogine to žodžio prasme „pasileidome seilėms“. (46, 86)

Net ir skaitydamas šį nuoseklų veiksmų aprašymą, skaitytojas įsivaizduoja viską, kas vyksta, įgydamas detales, papildytas, skaitytojo spėjamas, kuriomis remiasi skaitymo spektakliai. „Pasakyk į akis, o ne į ausis“, – būtent taip Stanislavskis mokė studentus sceninės kalbos pamokose.

2. Atlikimo ir žanro sutartingumas.

Puikus režisierius ir mokytojas G. A. Tovstonogovas teoriškai ir praktiškai suvokė sceninio vaizdo kategoriją, išskaidydamas šią sąvoką į sudedamąsias dalis. Vienas iš komponentų yra fantastika, kuri sukuriama per ženklų, reiškiančių realaus pasaulio reiškinius, sistemą. Spektaklyje tokie ženklai bus tam tikri meninio susitarimo metodai. Kai režisieriui pavyksta darniai sujungti visus minėtus komponentus, pagal meninio suvokimo dėsnius, auditorijoje turėtų atsirasti užkrečiantis efektas.

Spektaklio sceninio vaizdo komponentų harmoningą vienybę, taip pat šių santykių skirtumą visada reikia vertinti kaip didžiausią vienybę su žanro samprata. Pavyzdžiui, kuo didesnis žanro sutartingumo laipsnis, tuo labiau išauga raiškos priemonių pasirinkimo svarba. Didelio žanro konvencionalumo pjesėse „fonas“ pasireiškia per garsinius, plastinius ir tapybinius spektaklio aspektus. Bendravimas su žiūrovu tampa labiau sąlyginis (tiesioginis bendravimas į salę, partnerių bendravimas tarpusavyje salėje, zongai ir pan.). Įvykių ir faktų vertinimai tampa „matomesni“. Kasdienybė leidžia perdėti, hiperbolizuoti, o kartais net deformuotis – viskas priklauso nuo tam tikro žanro ar konkretaus autoriaus kūrinių konvencionalumo laipsnio.

3. Auditorijos suvokimo psichologija.

Meninis susitarimas, kaip vienas iš spektaklio sceninio vaizdo komponentų, tarnauja tam, kad būtų pasiektas tam tikras žiūrovų suvokimo įtakos būdas, prisidedama prie vieningos psichologinės suvokimo nuostatos kūrimo. Visa meninių konvencijų organizavimo sistema spektaklyje turėtų būti nukreipta į vieną tikslą: pažadinti tam tikras gyvenimiškas asociacijas žiūrovo emocinėje atmintyje (asociaciniame lauke). Asociatyvinis laukas aktyvina žiūrovo vaizduotę, nukreipdamas dėmesį į semantinių poteksčių suvokimą. Semantinės vaizdo potekstės, t.y. užslėpta spektaklio epizodų prasmė, iškyla žiūrovo galvoje meninio konvencionalumo suvokimo momentais, kaip besąlygiška išvada žiūrovo galvoje. Mintyse iškyla fenomenalūs reiškiniai, kurie peržengia režisieriaus pasiūlyto įvaizdžio ribas. (Paruošimo problemos 90, 30).

Nuo graikų teatro eros iki šių dienų ekspresyvios priemonės patyrė didelių transformacijų. Pakeitimai įvyko pažodžiui visose išraiškingumo srityse:

Mizanscenoje - nuo statiškų mizanscenų, aktoriaus vietos atsisukimo į žiūrovų salę, iki pusiau laisvų judesių po sceną, iki „atgal“ mizanscenų;

Sceninės kovos naudojimas nuo fechtavimosi su kardais ir durklais Šekspyro teatre, su dvirankiais kardais Ibseno sakmėse iki bokso personažų XX amžiaus XX amžiaus amerikiečių autorių pjesėse ir kt.;

Nuo ištemptų, „aukiančių“ ar patetiškų prancūzų teatro intonacijų iki natūralistinio teksto murmėjimo etapo ankstyvaisiais Maskvos meno teatro metais, „Stanislavskio sistemos“ formavimosi metais, iki absoliučiai įvairi intonacinė ir vokalinė perteikimo forma;

Perėjo farsiškos commedia dell'arte klounarijos, Stanislavskio realistinės plastikos, Meyerholdo biomechanikos, Vachtangovo plastikos ir mizanscenos piešimo, Merzojevo ir Adasinskio psichodelinės plastikos etapai.

Visos raiškos priemonių įvairovės panaudojimas mėgėjų teatro kolektyve (LTK), be kita ko, priklauso ir nuo lyderio požiūrio į raiškos priemonių istorijos, teatro istorijos klausimus.

4. Dirbkite su vaizdu

Kaip tapyboje spalva ar potėpis negali būti ekspresyvioji priemonė, nepaisant jos derinio su kita spalva ar potėpiu, taip ekspresyvioji priemonė negali egzistuoti kaip atskiras reiškinys, atskirai, už kūrinio konteksto ribų. Taigi privaloma išraiškingų priemonių grandinė (natūra), kuri išreiškia vaizdo esmę, jo vaidmenį visame spektaklio audinyje. Kaip ši grandinė pradeda egzistuoti - režisieriaus sugalvota, kūrybinio ir kūno aparato užprogramuota ar pačių aktorių pagimdyta - priklauso nuo to, kokių metodinių darbo prie spektaklio principų laikosi LTK vadovas, režisierius. Priežiūra turės įtakos ir režisieriaus keliamiems reikalavimams savo aktoriui, ir mokymui, ir repeticijoms, ir scenų sprendimo formoms, ir įvaizdžio darbo procesui, jo išorinei raiškai.

Mokomojoje literatūroje apie aktoriaus įgūdžius dažnai pateikiamas pavyzdys iš A. P. Čechovo istorijos, kai senukas pirmą kartą antspaudavo, o paskui supyko. Taigi išorinė, pirmiausia atliekama, išraiškinga priemonė – veiksmas gestu atvedė veikėją į tam tikrą emocinę būseną. Eksperimentai su mokiniais vedamose treniruotėse parodė, kad išoriniai veido mimikos ar kūno padėties pokyčiai, kontroliuojami mokymą vedančio žmogaus užduočių, lemia pokyčius aktoriaus-personažo vidiniame gyvenime. Aktorius, įsiklausydamas į besikeičiančias vidines būsenas, jas apibūdino. Šiuo atveju išraiškingos priemonės mimikos „grimasos“ arba kūno (pozicijos) gesto pavidalu (t. y. iš tikrųjų išraiškingų priemonių kompleksas) šiuose atskaitos taškuose buvo fantazuojamos į tam tikrą personažo įvaizdį. , jo būsena ir situacija, kurioje jis yra. Mokinių personažai arba piktai apsisukdavo, paskui susikaupę ko nors ieškodavo po kojomis (kiekvienas turėjo savo paieškos objektą), paskui įtariai sekė „praeivius“ ir pan. - t.y. veikė tam tikra spalva. (Žr. 5 skyrių)

Michailas Čechovas sukūrė visą vaidmens grūdo paieškos sistemą per kūno gestų grandinę, „psichologinių gestų“ sistemą. (Žr. 5 skyrių)

Neretai aprašomi atvejai, kai teisingai rastas makiažas iš karto atskleidė figūratyvią vaidmens paslaptį. K.S.Stanislavskis pateikia tokį pavyzdį: „Nusprendžiau nusirengti ir pašalinti makiažą šalia stovinčio žalsvai bjauraus tepalo pagalba... Ištepiau... Visos spalvos susiliejo kaip akvarelės, pamirkytos vandenyje... Rezultatas buvo žalsvai pilkšvai gelsvo tono veidas, tik pakabuke prie kostiumo... tuo pačiu tepalu ištepiau iš pradžių barzdą ir ūsus, o paskui visą peruką... šį kartą jau žinojau... kas tą, kurį pavaizdavau, kokia aš pati.

Laukdama rašiklio, vaikščiojau po kambarį, jausdama, kaip visos kūno dalys, bruožai ir veido linijos pačios suranda sau tinkamą padėtį ir patvirtinimą.

Prie pat durų sutikau Ivaną Platonovičių.

Kas čia?! jis nevalingai pratrūko pamatęs mane. - Ar tai tu, Vardai? Ką tu vaizduoji?

K r ir t i k a n a! - atsakiau girgždančiu balsu su dygliuota dikcija.

Koks kritikas?

Koks kritikas? Paklausiau su neslepiamu noru įžeisti...

Išsitraukiau rašiklį ir įspaudžiau jį per vidurį tarp lūpų. Nuo to burna pasidarė siaura, kaip plyšys, tiesi ir pikta...“

Toliau aprašoma, kaip Nazvanovo „kritikas“ kalbėjosi su mokytojais Torcovais, beveik pasislėpęs už židinio. Taigi bendras visumos pojūtis suteikė mezenscenišką raiškos priemonę, kuri daug pasako apie šį personažą.

Panašiai ir tinkamai parinkta personažo muzikinė tema gali iš karto (!) suteikti norimą eiseną, gestą, kalbos manierą, kostiumą, grimą, būsenas ir kitas išraiškingas priemones.

Talentingo aktoriaus protiniai gebėjimai yra tokie, kad vaidmens grūdas, vaizdas gali atsirasti akimirksniu, tarsi žaibo blyksnis, pripildantis veikėjo gyvenimo jausmo, tiek pojūčių, tiek vaizduotės sritį, o kūno aparatas, „be jokių pastangų išduodantis išraiškingas priemones“.

2 skyrius. Bendrieji ekspresinių priemonių įsisavinimo mėgėjų teatro kolektyve metodikos klausimai.

a) Tekstas . Teatro spektaklis paremtas tekstą. Tai pjesė draminiam spektakliui, balete – libretas. Spektaklio darbo procesas susideda iš dramos teksto perkėlimo į sceną. Dėl to literatūrinis žodis tampa sceniniu žodžiu.

b) scenos erdvė . Pirmas dalykas, kurį žiūrovas pamato atsivėręs (pakėlus) uždangą, yra scenos erdvė, kuriame yra Peizažas. Jie nurodo veiksmo vietą, istorinį laiką, atspindi tautinį skonį. Erdvinių konstrukcijų pagalba galima perteikti net veikėjų nuotaiką (pavyzdžiui, herojaus kančios epizode panardinti sceną į tamsą arba sutvirtinti jos foną juoda spalva).

c) Scena ir žiūrovų salė . Nuo seniausių laikų buvo formuojamos dviejų tipų scenos ir žiūrovų salės: bokso scena ir amfiteatro scena Scenoje yra įrengtos pakopos ir prekystaliai, o publika amfiteatro sceną supa iš trijų pusių. Dabar pasaulyje naudojami du tipai.

d) teatro pastatas . Nuo seno centrinėse miestų aikštėse buvo statomi teatrai. Architektai siekė, kad pastatai būtų gražūs ir atkreiptų dėmesį. Atėjęs į teatrą žiūrovas atsisako kasdienybės, tarsi pakildamas virš realybės. Todėl neatsitiktinai į prieškambarį dažnai veda veidrodžiais puošti laiptai.

e) Muzika . Padeda sustiprinti dramos spektaklio emocinį poveikį muzika. Kartais tai nuskamba ne tik akcijos metu, bet ir per pertrauką, siekiant išlaikyti visuomenės susidomėjimą.

f) Aktorius . Pagrindinis spektaklio veidas aktorius, kuri sukuria meninį įvairių personažų įvaizdį. Aktorių dialogas – tai ne tik žodžiai, bet ir gestų, pozų, žvilgsnių, mimikos pokalbis. Aktoriaus ir menininko sampratos skiriasi. Aktorius yra amatas, profesija. Žodis menininkas (angl. art – menas) rodo priklausymą ne tam tikrai profesijai, o menui apskritai, pabrėžia aukštą meistriškumo kokybę. Menininkas yra menininkas, nepaisant to, ar jis vaidina teatre, ar dirba kitoje srityje (kine).

g) direktorius . Norint, kad veiksmas scenoje būtų suvokiamas kaip visuma, reikia jį organizuoti apgalvotai ir nuosekliai. Šios pareigos atliekamos direktorius. Režisierius yra pagrindinis teatro pastatymo organizatorius ir vadovas. Bendradarbiauja su menininku (spektaklio vizualinio vaizdo kūrėju), su kompozitoriumi (spektaklio emocinės atmosferos, jo muzikinio ir garsinio sprendimo kūrėju), choreografu (spektaklio plastinės išraiškos kūrėju) ir kiti. Režisierius – režisierius, mokytojas ir aktoriaus auklėtojas.

Atsižvelgiant į tam tikrų sceninio išraiškingumo priemonių pranašumus, išskiriami: teatro rūšys

1. Dramos teatras. Pagrindinė išraiškos priemonė – žodis (neatsitiktinai šis teatras kartais vadinamas šnekamuoju). Scenoje vykstančių įvykių prasmė, veikėjų charakteriai atskleidžiami pasitelkiant tekstą (proza ​​ar poezija) sujungiančius žodžius.

2. Opera(atsiradęs XVI – XVII a. sandūroje Florencijoje). Operoje ypač ryškūs teatro susitarimai (gyvenime nedainuoja norėdami kalbėti apie savo jausmus). Operoje svarbiausia yra muzika.

3. Baleto teatras(susiformavo XVI a. dvaro ir liaudies šokių pagrindu). Pats žodis „baletas“ kilęs iš vėlyvojo lotyniškojo baleto – šokti. Balete apie veikėjų įvykius ir santykius pasakojami judesiai ir šokiai, kuriuos artistai atlieka pagal muziką, sukurtą pagal libretas (it. libretas – literatūrinis operos tekstas arba scenarijus baletui ir pantomimai, kuriame išdėstytas turinys – veiksmų scenoje seka).

TARPINISteatrų tipai.

4. Operetė(atsirado Prancūzijoje XIX a. antroje pusėje). Siužetai dažniausiai yra komiški, žodinis dialogas persipina su dainavimu ir šokiais. Kartais muzikiniai numeriai nesusiję su siužetu ir yra intarpai.

5. Muzikinis(pasirodė XIX a. pabaigoje JAV). Tai sceninis kūrinys (pagal siužetą ir komiškas, ir dramatiškas), kuriame pasitelkiamos estradinio meno, dramos teatro, baleto ir operos bei kasdieninio šokio formos. Muzika yra menas kiekvienam. Siužetai dažniausiai paprasti, o melodijos dažnai tampa hitais.

6. Pantomima. Seniausias teatro spektaklių tipas, atsiradęs senovėje (gr. pantOmimos – viskas atkuriama imituojant). Šiuolaikinė pantomima – spektakliai be žodžių: tai arba trumpi numeriai, arba detalus sceninis veiksmas su siužetu. Šio teatro šalininkai mano, kad gestas yra teisingesnis ir šviesesnis už žodį.

7. Kabareto teatrai(visoje Europoje pasirodė XIX a. pabaigoje) yra teatro, popmuzikos ir restorano dainavimo derinys. rūsys – kaip kažkas neįprasto, šiek tiek uždrausto, po žeme. Su kabareto pasirodymais (trumpais sketais, parodijomis ar dainomis) tiek žiūrovams, tiek atlikėjams asocijavosi ypatinga patirtis – nevaržomos laisvės pojūtis.

8. Lėlių teatras. Ypatingas teatro spektaklis. Jis pasirodė Europoje senovėje. Namų spektakliai buvo vaidinami Senovės Graikijoje ir Romoje. Spektakliuose dalyvauja tik lėlės arba lėlės su lėlininkais (aktoriais). Labiausiai paplitusios lėlės yra valdomos siūlais, su pirštinėmis ir lazdele.

Ypatinga lėlių teatro forma – lėlių, medinių lėlių teatras.

9. Ypatinga teatro rūšis Vaikų teatras. Vienas pirmųjų vaikų pastatymų buvo Maskvos dailės teatro darbas. 1908 metais Stanislavskis pastatė pasakų pjesę „Mėlynasis paukštis“. Šis pastatymas nulėmė vaikų scenos meno raidos kelią – toks teatras turi būti vaikui suprantamas, bet jokiu būdu ne primityvus.

Varjetės teatras.

11. Miniatiūrų teatras yra menininkų bendruomenė, kuri teikia pirmenybę mažosioms meno formoms (monologas, kupletas, eskizas). Teatro repertuare – nedideli vienaveiksmiai ir komedijos bei satyros žanrų teatralizuoti spektakliai, kuriems būdingos groteskiškos ir parodinės kryptys.

12. Plastikinis teatras- teatras, kuriame naudojamos išraiškingos dramos, šokio, pantomimos, cirko, pop ir aktoriaus plastikos priemonės. Susikūrė 30-aisiais. XX amžiuje. Be to, šokis aktyviai įtraukiamas į šio teatro plastiką, nulėmusią naujos krypties Rusijoje atsiradimą – šokio teatrą ar choreoplastinis teatras.

Režisierius sprendžia kūrybines ir technines spektaklio užduotis, režisuoja ir kuria sceninį pasaulį. direktorius(iš jo. – tvarkyti) – tas, kuris tvarko, vadovauja. Prancūziškai tai yra mizanscenos meistras.

mizanscena(pranc. – inscenizavimas scenoje) – tai aktorių vieta scenoje kiekvieną spektaklio akimirką. Mizanscenų kaitaliojimas tokia tvarka, kokia pjesė numato, sukelia sceninį veiksmą. Kartais vartojamas kitas terminas – direktorius. Spektaklio kūrimo procesas apima literatūrinio teksto vertimą, perkėlimą į specialią scenos kalbą. Režisierius reprodukuoja, t.y. spektaklį stato į sceną pasitelkdamas aktorius, dekoratorių, kompozitorių ir kt., kurių veiksmai ir kūryba priklauso nuo jo režisieriaus intencijos.

Stanislavskis Konstantinas Sergejevičius– rusų teatro režisierius, aktorius ir pedagogas, teatro reformatorius. Garsiosios aktorinės sistemos, kuri jau 100 metų buvo labai populiari Rusijoje ir pasaulyje, kūrėjas.

1898 m. kartu su Vladimiru Ivanovičiumi Nemirovičiumi-Dančenka įkūrė Maskvos dailės teatrą (MKhT), kuris vėliau buvo pervadintas į Maskvos dailės akademinį teatrą (MKhAT).

Svarbiausia viduje aktoriaus scenos etika- meno doktrina, skirta ugdyti, kilninti žiūrovą. Bendroji etika apima: pilietiškumą ir veikėjo patriotiškumą, humanizmą, kilnumą ir darbštumą. Etika yra kūrybinės disciplinos doktrina, tai meninės moralės normos, pagal kurias formuojasi veikėjas ir be kurių neįmanoma kolektyvinė kūryba.

Garsūs K.S. Stanislavskis:

"Aš netikiu!"

„Mylėk meną savyje, o ne save mene“

„Nėra mažų vaidmenų, yra maži artistai“.

„Arfa prieš įeinant į teatrą, o įėjus į jį nebeleidžia spjaudyti į visus kampus“

Knygos K.S. Stanislavskis:

Mano gyvenimas mene

Aktoriaus darbas su savimi

Stanislavskio sistema– aukščiausias teatrinės kultūros pasiekimas, turėjęs didžiulę įtaką pasaulio scenos menui. K. S. Stanislavskio sistemoje „patirties meno“ teorija ir praktika rado visapusišką išraišką.

Aktoriaus menas – tai sceninio įvaizdžio kūrimo menas, scenos meno rūšis. Medžiaga įvaizdžiui kurti – natūralūs aktoriaus duomenys: kalba, kūnas, judesiai, mimika, emocionalumas, stebėjimas, vaizduotė, atmintis ir kt.

Užduotis Stanislavskio sistemos – normalios žmogaus savijautos ir elgesio įvaldymas, leidžiantis scenoje mąstyti, veikti ir jausti pagal tuos pačius dėsnius, kuriuos realiame gyvenime mąsto, veikia ir jaučia kiekvienas žmogus. Kad tai pasiektų, aktorius turi stengtis tobulinti savo vidinis ir išorės technologija.

Užduotis vidinis technika – tai aktoriaus savijautos įvaldymas: dėmesys, raumenų laisvė, tikėjimas siūlomomis aplinkybėmis, fakto įvertinimas, ritmo pojūtis, pasirengimas veikti, bendravimas.

Užduotis išorės technikos: padaryti aktoriaus kūną lankstų vidiniam impulsui, lavinti balsą, plastinę kultūrą, ritmo pojūtį.

Pagrindinis skyriuose Stanislavskio sistemos:

aktoriaus darbas su savimi

aktoriaus darbas prie vaidmens

Etika(kūrybinės disciplinos doktrina)