Klassik va zamonaviylik texnologik xaritasi. Klassik dars va zamonaviylik mavzusi

Klassik va zamonaviylik texnologik xaritasi. Klassik dars va zamonaviylik mavzusi
Klassik va zamonaviylik texnologik xaritasi. Klassik dars va zamonaviylik mavzusi

Dars mavzusi: "Klassi va zamonaviylik".

Darsning maqsadi:talabalarning muhim musiqiy tajribasini faollashtirish; talabalarning musiqaga bo'lgan qiziqishini milliy va jahon madaniyatining qadriyatlari sifatida ko'rsatish.

Vazifalar darsi:

- Ta'lim:talabalarni klassika va mumtoz musiqa tushunchalari bilan tanishing klassik janr, uslub (davr, milliy, individual); talabalarning hayotiy tajribasini faollashtirish, shaxsiy munosabatlarni musiqa bilan ifodalash musiqa bilimlarini tizimlashtirish;

rivojlanayotgan:dunyoqarashni boyitib, spektrini kengaytiring; Talabalar, musiqiy ufqlar va talabalar lug'atlari, ularning his-tuyg'ulari va his-tuyg'ularini ifoda etish qobiliyatini mos ravishda tinglash qobiliyati; aloqa maxorati; Vokal Xorsovni rivojlantirish; tinglovchi madaniyati;

- Ta'lim:turli davrlar va bastakorlarning musiqasini hurmat qilish, jamoada ishlash qobiliyatini tarbiyalash.

Muammo Savol:

Kutilayotgan natija:

1. Kontseptsiyalarni biling: klassik, klassik musiqa, klassik janr, uslub.

2. Shaxsiy musiqiy uslublarning badiiy afzalliklari to'g'risida o'z fikringizni bildiring.

3. Yorug'lik va jiddiy musiqaning namunalarini idrok eting va taqqoslang.

4. Mahalliy va xorijiy badanlar asarlarini tan oling.

5. Darslik bilan ishlash qobiliyati.

6. Guruhda ishlash imkoniyatiga ega bo'lish.

Sizning musiqiy jihatdan hissiy jihatdan idrok va ijro etish (instrumental mavzularni vokalizatsiya, qo'shiqlarni bajarish).

Dars turi: Kirish.

Dars usullari: umumlashtirish; og'zaki; yorqin auditoriya; tahlil; Muammoli qidiruv holatlarini yaratish orqali musiqiy va ijodiy faoliyatni rag'batlantirish.

Metaprodlik: Rus, adabiyot, tarix, ingliz, fotosuratlar bo'yicha san'at.

O'quv tadbirlarini tashkil etish shakllari: Guruh, individual, jamoa.

Dasictic material:o'quv qo'llanmasi "musiqa. 7-sinf »G.P. Sergeeva, E.D. Cretskaya: - M.: Ma'rifat, 2013; O'quvchi musiqiy material. 5-sinf.

Musiqa materiallari:

    "Moskva daryosi" (pardik) Opera Xovinshchina M.P.Morjskiyga kirish;

    "Romeo va Juliet" baleti ("Montextures va Kapuletsi") S.S.Proofofofofofiev;

    "Egmont" (pardik) dan o'tish. L. Betoven;

    "Mushuklar" musiqiy musiqiy aria "xotira". E.-L. Heber;

    "Beatles" - "Kecha".

Uskunalar:interfaol kengash, pianino, projektor, kompyuter.

Multimedia Reyrut:dars mavzu bo'yicha taqdimoti.

Darslar davomida.

I. Darsdagi talabalarni tashkil etish.

Salomlashish.

Dars uchun tayyorlikni tekshirish (me'yoriy UD: volval sifati)

II. Mavzuga kirish (2 raqamini suring).

Yozgi uchrashuvlar haqida musiqa bilan qisqa suhbat.

O'qituvchi: - Salom bolalar! Sizni sog'lom, dam olish va dam olganingizdan keyin sizni ko'rganimdan xursandman. Siz bu vaqtda musiqa bilan uchrashuv o'tkazdingizmi? Siz qanday musiqa tingladingiz va bajargansiz? (Talaba javoblari.)

Iii . Xabar mavzulari bo'yicha dars.

O'qituvchi: - Albatta, siz bugungi kunda boshqaruvda joylashgan so'zlarga e'tibor qaratdingiz - klassika va zamonaviylik. Ular bizning bugungi saboqimizning mavzusi.

IV. Darsning asosiy bosqichi.

1. "Klassik" nima, "klassik" degan savol bo'yicha muhokama qilinadimi?

O'qituvchi: - Sizningcha, nima deb o'ylaysiz, "klassik" so'zini anglatadimi? Qanday musiqa "klassik" deb aytadi? (Yakka tartibdagi yigitlar.)

2. Darslik bilan ishlash.

O'qituvchi:- Keling, aniqlik kiritamiz. Darslik. "Klassik" haqida ma'lumot toping va ko'ring va o'qing.

3. Bilimlarni umumlashtirish.

O'qituvchi: - Shunday qilib, klassik ... (yigitlar javobni davom ettirmoqdalar). O'ngdan!

4. Tanlangan yigitlarning musiqiy parchalarini eshitish (Moskva daryosi bo'ylab "Rawn daryosining tong ortib ketishi", "Romeo va Julietina" Operatning "Romemont" va Kapuletsi "Egmont" L. Betoven va Aria mushuklarini tortib olish. Xotira "musiqiy E.-L.UBBBBBERA" Mushuklar "), keyin ularni tahlil qilish orqali. (Ishning guruh shakli.) Muammolar vazifasi.

O'qituvchi:- Men musiqiy asarlarni tinglashni, ularni osib qo'yishni va ushbu stolni (2-slayd) to'ldirishni taklif qilaman. ( Musiqa tovushlari. Yigitlar vazifani bajaradilar.)

5. "Nima uslub

O'qituvchi:- Endi musiqa tinglash va stolni to'ldirish, o'zingiz davr uslubini, milliy uslubi, muallif uslubini aniqladingiz. Iltimos, "uslub" nima ekanligini tushuntiring. (Talaba javoblari.)

6. Darslik bilan ishlash.

O'qituvchi:- Keling, darslikni aniqlaymiz. Qanday "uslub" haqida ma'lumot toping va ko'ring. (Individual ishchilar.)

7. Umumiylashtirish.

O'qituvchi:- Shunday qilib, uslub ... (bolalar javobni davom ettirmoqdalar). O'ngdan!

8. "Classic" (3 raqami 3 raqami).

O'qituvchi:- Ovozli bo'laklarning qaysi biri klassikka nima kiritilishi mumkinligini o'ylab ko'ringmi? Bu ohanglarni ichamiz. (Musiqiy parchalarning xor vokalizatsiyasi.)

O'qituvchi:- Javoblaringizni tinglaylik. ( Har bir guruh javoblar beradi.)

(Agar bolalar fikrlari bo'linsa, "janr klassikasi" tushunchasini kiritish kerak.

9. "Janr klassik" tushunchasi bilan tanishish. Darslik bilan ishlash.

O'qituvchi:- "Klassik janr" darslikdagi qaysi ma'lumotni o'qing. (Individual ishchilar.)

10. Umumiy umumlashtirish

O'qituvchi:- Endi bilasiz, faqat jiddiy musiqaning eng yaxshi namunalari, ammo engil yorug'lik musiqasining engil namunalari klassik deb ataladi. Buning misoli Aria ingliz baxtlorining XX asrdagi "mushuklari" musiqiy "mushuklari" ning xotirasi. E.-- L.Webbera. Uni o'rganishni xohlaysizmi? (Ha.)

11. ARIA ARIA ARIA ARIA ARIA ARIA (4-slayd).

12. Darslikning ilohiy tomoni bilan ishlash (7-bet) - bu "Bitlz" guruhidir. Guruh haqida qisqacha ma'lumot. Maqsad: zamonaviy musiqani "klassika" deb bilishini o'rganish bilishini chuqurlashtirish.

O'qituvchi: - va yana darslikka murojaat qiling. Sizdan oldin britaniyalikrok guruhi"Beatles" dan "Liverpul"B tomonidan tashkil etilgan. 1960 yil., bir qismi bo'lganidekJon Lennon, Pol Makkartni, Jorj Xarrison, Ringo Starr. U bilan "Liverpul" ning "Liverpul" ning "Liverpul" ning taniqli tanilishini boshladi. Guruhning musiqachilari va ularning prodyuserlari va ovoz berish muhandisi Jorj Martina har xil uslublar, jumladan simfonik musiqa, shuningdek videokliplarni birlashtirish, shuningdek, turli xil uslublarni birlashtiradi. Ushbu rok guruhi hali ham har doim eng katta ijrochilarning ro'yxatida 1-o'rinda. Ushbu guruhning qo'shiqlari klassik deb hisoblanadi - rok musiqasining namunasi.

13. "Bitlz" qo'shig'ini eshitish va bajarish - "Kecha" (5-sonli Slayd).

O'qituvchi:- Siz ularning qo'shiqlari bilan tanishsiz. Ulardan birini tinglang. (Qushlar "Kecha" tovushlar. Blackboardda, ingliz tilidagi so'zlari. Bolalar so'rov bo'yicha qo'shiq aytishi mumkin.)

V. Mavzuni umumlashtirish.

"Miya bo'roni"

O'qituvchi:- Bugun darsda, bugungi kunda ajoyib bo'lgan musiqani chaqirish mumkinmi? (Talaba javoblari.)

O'qituvchi: -Klassik, klassik musiqa zamonaviy va zamonaviy klassik bo'lishi mumkinmi?

Vi . Aks ettirish.

O'qituvchingiz: - Sizga bu musiqa kerakmi? Javobni oqlang. (Talaba javoblari.)

O'qituvchi: - Dars oxirida, men sizdan Sinnini tanlovda tuzishni so'rayman: "klassik". "Zamonaviylik". (Tadbirda Sinkievin talabalari bilan mashg'ulotlar ustida o'qituvchining oldiga topshirildi.)

Vii . Dars natijasi.

Uy vazifasi (6-slayd 6): ijodiy daftar, p. 6. 3 raqami - klassik bo'lgan zamonaviy bastakorlarning musiqiy asarlarining ismlarini yozing. O'zingiz xohlagan va uni sinfdoshlar bilan muhokama qiling.)

Hisob-kitoblar haqida e'lon.

Chiqish sinfi.

1-ilova.

Qaytib qolgan xiyobonda

Flashdan keyin

Qorong'i guruh bo'ladi.

Shunday qilib, hayotda ...

Men hamma narsani eslayman, chunki yana o'tmish

Faqat bir marta berilgan narsa,

Nussda biz yo'qotamiz

Pastki qismgacha iching ...

Lekin men uchun afsuslanmaydi

Endi bu hayot yashaydi -

Yolg'iz men yolg'iz biladigan hayot.

Orqaga qaramang -

To'satdan yurak qichqirdi.

O'tmishda - unda qolishi kerak bo'lgan hamma narsa,

Va kechasi - faqat kun.

Meni ertalab topishga ijozat bering

Bitta nafassiz

Ko'krak qafasi.

Bu kechikishdir

Ammo men hali ham bilaman - men baxtliman.

Hamma orqada.

Infinite Masquerad

Yorug'lik oqimining shoxlari orqali.

Quyosh ko'tariladi - va xotira ishlamaydi -

Arvoh qanday eritiladi.

Qo'lingizni cho'zing!

Ilgari u qanchalik oson edi -

Siz yaxshi ko'rdingiz ...

Yorug'lik soyasi

Kechasi va xotiramga boraman

Abadiy uxlab qoladi.

2-ilova 2-ilova.

Kecha

Kecha ,

Oh, men kecha ishonaman.

To'satdan

Oh, kecha to'satdan kelib tushdi.

Nega u.

Men aytdim,

Kecha

Oh, men kecha ishonaman.

Nega u.

Kimga borish kerak edi, men bilmayman, deydi u.

Men aytdim,

Noto'g'ri narsa, endi men kechani xohlayman.

Kecha

Sevgi bunday oson o'yin edi

Endi menga yashirish uchun joy kerak

Oh, men kecha ishonaman.

Mm-mm-mm.

Taqdimot tarkibini ko'ring
"Klassik va zamonaviylik"

Klassik va zamonaviylik

Ijro etilgan: Musiqa o'qituvchisi Mbou Sosh chuqur o'rganilgan

voronejning 78-sonli buyumlari

Pchelenteva L.P.


"Klassik va zamonaviylik"

Edox uslubi

(bastakorning familiyasi)


"Klassik va zamonaviylik"

Edox uslubi

(Antik yoki zamonaviy musiqa)

"Moskva daryosi bo'ylab tong" yozuvi

Milliy uslub (rus yoki xorijiy)

"Romeo va Juliet" baletidan "Montextures va karam"

(bastakorning familiyasi)

M.P.Moruzorgskiy

"Egmont" ordeni

xorijiy

"Mushuklar" musiqiy musiqiy aria "xotira"

S.Proxroofev

L.betshoven

xorijiy

E.-L.Webber


Kechasi sahro xiyobonida, yorug'lik chirog'idan keyin bo'lak qorong'i bo'ladi. Shunday qilib, hayotda ... men hamma narsani eslayman, chunki o'tgan ovozlarni qayta tikladi.

Faqat bir marta berilgan baxt, biz nusnadan mahrummiz, pastki qismdan ichamiz ... lekin men hayot yashaydigan hayot kechiraman - men yolg'iz hayot kechiraman.

Endi qaramang - birdan yurak qichqirdi. Ilgari hamma narsa - unda qolishi kerak, va tun faqat kun.

Ertalab, ko'kragida urmasdan, uni bir nafasisiz topsin. Kechikkan achinishdir, lekin men hali ham bilaman - men baxtliman. Hamma orqada.

Filialning cheksiz maskaradida cheksiz maskarad. Quyosh ko'tariladi, va xotira o'ladi - arvoh eritilganidek.

Qo'ling - meni qo'lingni ber! O'tmishda oson bo'lgani kabi - siz sevasiz ... men dunyoning soyasida ketyapman, xotiram abadiy uxlab qoladi.


Kecha

Kecha

Sevgi bunday oson o'yin edi

Endi menga yashirish uchun joy kerak

Oh, men kecha ishonaman.

Kimga borish kerak edi, men bilmayman, deydi u.

Noto'g'ri narsa, endi men kechani xohlayman.

Kecha

Sevgi bunday oson o'yin edi

Endi menga yashirish uchun joy kerak

Oh, men kecha ishonaman.

Mm-mm-mm.

Kecha ,

Mening barcha muammolarim juda uzoqda

Endi bu ular "bu erda qolish uchun"

Oh, men kecha ishonaman.

To'satdan

Men men bo'lgan odamning yarmi emasman,

U erda men soya osib qo'yadigan soya,

Oh, kecha to'satdan kelib tushdi.

Kimga borish kerak edi, men bilmayman, deydi u.

Noto'g'ri narsa, endi men kechani xohlayman.


Uy vazifasi

ijodiy daftar, p. 6., 3 raqami 3 raqami


Klassik klassik (Lat. Classicus - mukammal, namunali, birinchi sinf) - ular yozilganida bo'lishidan qat'i nazar, odamlar ko'p avlodlarni tashvishga soladigan san'at asarlari. "Klassik" so'zi nimani anglatadi?


Uning davrining yaxshi mavzusi bo'lgan kim kelajakning ko'plab davrlarining zamonaviy bo'lishi uchun eng katta imkoniyatga ega. A.V. Luluncharskiy Anamunnevich Lunaxarskiy () Rossiya sovet yozuvchisi, jamoatchilik va siyosatchi, tarjimon, publitsionistik, tanqidchi, tanqidchi, tanqidchi, tanqidchi, tanqidchi, tanqidchi va san'atshunos, tanqidchi.


Sergey Prokofiev () Alfred Schnitke () Rodon Shchedrin (1932 yil)




















"Kecha" qo'shig'ining "Yordam!" Albomidan "Hur!" Albomidan, ikki yil o'tgach, ming martadan ko'proq qayd etilgan, bu Ginnesning rekordidir. Guruh rok musiqasini rivojlantirishga bebaho hissa qo'shdi. Ansambl nafaqat o'zgargan, balki "Bitlzlar" 20-asrning dunyo madaniyatining eng yorqin hodisalaridan biri bo'lgan XX asrning dunyo madaniyatining eng yorqin hodisalaridan biri bo'lib, dunyo bo'ylab 1 milliarddan ortiq plitalarni sotmoqda. "Beatlz" barcha zamon va xalqlarning eng katta guruhi hisoblanadi. Ed Sulivanning televizion namoyishi "Beatles" (1964) tomoshabinlar tomoshabinlar. Bitlar guruhi Gollivudning yutuqlari uchun shon-sharaf xiyobonida yulduzni qabul qildi va musiqaga hissa qo'shadi.



Yo'q, hatto musiqa haqidagi ilohiy ilhom bilan yozilgan so'zlar ham uning barcha boyliklari haqida tasavvur bera olmaydi. Musiqa o'qish va musiqalarni o'rganish va sevish uchun men tinglovchilarni tinglovchilarni tinglamaydi ... bu haqda o'qish etarli emas. Biz uni tinglashimiz kerak. D.D.Sostakovich Dmitriy Dmitrievich Shostakovich () Sovet Isteri, pianist, o'qituvchi va jamoat arbobi. SSSR xalq artisti (1954), Sotsialistik Mehnat qahramoni (1966). SSSRning beshta stal mukofotlari va bir davlat mukofoti g'olibi.




Internet resurslari:

Yil mavzusi:

Chorak mavzusi: Musiqada zamonaviy davrlar haqida.

Mavzu darslari : Klassik va zamonaviylik.

Dars turi: Birlashgan .

maqsad :

Vazifalar:

o'rgatish

rivojlanayotgan

ta'lim :

Usul va texnikalar

Uskuna :

Darslar davomida.

O'qituvchi

O'qituvchi

O'qituvchi

Tovushlar. (Ilova1 Ilova1)

Bolalar javob berishadi.

Talaba. Qora mevalardagi musiqachilar

Biz skripkalar va Oltani oldik.

Odatiy holga keltiradigan dirijyor

Men tushlarimni tiriltiraman.

Bariton sello

Hamshiralarga kesilgan ruhlar,

Va silkinish kabi

Hayratlangan kamon.

O'qituvchi.

"Hazil" tovushlari, I. Bax. (1-ilova)

O'qituvchi

O'quvchi:Shamol firligi derazaga tushadi,

Xona issiq va jim.

Musiqa tovushlari uni to'ldirdi,

Musiqa chiroyli va ajoyib!

O'qituvchi

Musico noyob ...

Va o'tirish, Zataivning nafasi,

Go'zal musiqa tinglash.

Tovushlar « Oy Sonata, l. betchen. (1.3-ilova)

O'qituvchi

Bolalar javobi.

Talaba. Sonata Musiqa his qildi

Va issiq, tinch yoz oqshomi,

O'qituvchi

Tovushlar "Simfony № 40" V.M. Motsartta(1.4-ilova) / bolalar javobi /.

.

Talaba. Musiqa.

U yashiradi

Barcha fikrlar, hissiyot va darslar,

U eng yomoni yashiradi,

Hayotda biz o'tolmaymiz

Hears ham azob-uqubatlar

Ularning qavmi tushunishni xohlamaydi.

Siz uning tilini o'rganasiz

Va hamma narsa darhol tushunadi.

Yoki bir lahzani tinglang

Va faqat bitta iborani o'rganing.

U bilan gaplashing, lekin qila olmadim.

Sizga ochiq bo'lgan musiqa olami,

Axir, musiqa sizning Xudoyingiz.

O'qituvchi.

O'qituvchi

"TOCCATA VA FUGUE", I.A. Bax

Eshitish va tomosha qilishDVD.. (4-ilova)

O'qituvchi

//

Bolalar

O'qituvchi

Bolalar.

"Bo'ron".

(6-ilova).

O'qituvchi

/ bolalar o'rtasidagi munozara /

Bolalar

O'qituvchi

  1. O'qituvchi

/

O'qituvchi

4 . Cho'kish.

5 . Eshitish va tahlil qilish (8-ilova).

O'qituvchi

Bolalar

Musiqaning aniqligi;

Jumlalar;

  1. . O'qituvchi.
  1. Uy vazifasi

Tushuntirish xati

Gumanitar yo'nalishi.

Dars bosqichlari quyidagicha:

- "Simfony № 40", V. Motsart.

- "hazil", I. Bax.

Eshitish va tahlil qilish:

- "TOCKATA VA FUGE";

- "bo'ron".

Ishlatilgan ma'lumotnomalar:

"Musiqa", Yu.B.Aleev.

Yil mavzusi: Musiqada an'analar va zamonaviylik.

Chorak mavzusi: Musiqada zamonaviy davrlar haqida.

Mavzu darslari : Klassik va zamonaviylik.

Dars turi: Birlashgan .

maqsad : Bolalarni Nyujalik uslubida ishlaydigan musiqachilar bilan tanishtirish.

Musiqa klassik va klassikani zamonaviy tartibda taqqoslashni o'rgating. Talabalar Yangilik uslubi tushunchasini, muddatli kelishuvning atamasini egallashlari kerak.

Vazifalar:

o'rgatish : Klassik musiqa ishlariga taqqoslash orqali yangi uslub musiqasini tahlil qilishni o'rganing.

rivojlanayotgan : Zamonaviy musiqa namunalarini musiqiy idrok etish.

ta'lim : Klassik musiqa asarlari orqali progressiv uslub musiqasini ruhiy idrok etish.

Usul va texnikalar . Darsning Heuristologiyasidan foydalangan. Material ilgari ilgari o'tganida teatrlashtirish elementi joriy etiladi. Retrospetischilar usuli qo'llaniladi, i.e. Yangi materialni assimilyatsiya qilish uchun asos bo'lgan bilimlarni, klassik usullarni takrorlash. Internetda interfaol usul, shuningdek klassik va zamonaviy ishlarni qiyosiy tahlil qilish usuli kiritilgan.

Uskuna : Interaktiv kengash, CD DVDS, pianino, varaq musiqasi, tokenlari, varaqalari - emotiklar.

Darslar davomida.

1. Teatrlashtirish elementi yordamida ilgari tanish materialni takrorlash. O'qituvchi. Bugun darsda biz mumtoz va zamonaviy musiqa haqida gaplashamiz. Klassik so'z nimani anglatadi?

Bolalar: Namunali, mukammal, eng yaxshisi.

O'qituvchi. Ha, mumtoz musiqani tarbiyalash zamonaviy musiqachi, yaxshi ma'noga ega ajoyib musiqa yaratishi mumkin. O'tgan asrlarning bastakorlari ularning musiqalari nafaqat keyingi asrlarni tinglashlari mumkinligini bilaman, ammo ba'zi ishlar zamonaviy talqinda eshitiladi.

O'ylaymanki, zamonaviy dunyoda ham bu mashhur bastakorlar bilan uchrashmoqchi emasmi? / Bolalar rozi /.

O'qituvchi. Endi musiqiy ishlarni tinglang va menga ayting, u qanday bastakorga tegishli?

Tovushlar "Pianino" orkestr bilan birinchi konsert ", P.I. Tchayovskiy. (Ilova1 Ilova1)

Bolalar javob berishadi.

Bu talabani o'z ichiga oladi va Twaikovskiy kabi harakat qiladi. 1-slayd 1 raqamini ko'rsatish (2-ilova) P. Tchayovskiy tasvirlangan.

Talaba. Qora mevalardagi musiqachilar

Biz skripkalar va Oltani oldik.

Odatiy holga keltiradigan dirijyor

Men tushlarimni tiriltiraman.

Bariton sello

Hamshiralarga kesilgan ruhlar,

Va silkinish kabi

Hayratlangan kamon.

O'qituvchi. Tchaykovskiyning musiqasi, u bizga tovushli tovushni qabul qiladi. Valts bizni biroz siljitadi, tinchlik, baxtlidir. Asr-asrning asrga o'tgan asrning asrga o'tganligi, baxtli odam bo'lgani uchun, bu jonli yuklash san'ati.

"Hazil" tovushlari, I. Bax. (1-ilova)

O'qituvchi. Endi bizga kim keladi? / Talabalar javob berish /.

U I. Baxning rasmidagi talabani o'z ichiga oladi.

Slayd # 2 (2-ilova) ni ko'rsatish (2-ilova).

O'quvchi:Shamol firligi derazaga tushadi,

Xona issiq va jim.

Musiqa tovushlari uni to'ldirdi,

Musiqa chiroyli va ajoyib!

O'qituvchi: Aftidan Bax bu erda o'ynaydi

Musico noyob ...

Va o'tirish, Zataivning nafasi,

Go'zal musiqa tinglash.

Zerikarli yolg'izlikdagi zerikarli pianino,

Satrlar qiyinchilik bilan qoplangan edi.

Wals Chopin, Betetoven Sonata,

Izohlar, akkordlar unutilgan unutildi ...

Tovushlar « Oy Sonata, l. betchen. (1.3-ilova)

O'qituvchi. Biz nima kutayotgan bastakni kutib olamizmi?

Bolalar javobi.

Sinfda Beatoven tasvirida talaba kiradi.

Slayd raqamini ko'rsatish 3 (2-ilova) L. Betxoven tasvirlangan.

Talaba. Sonata Musiqa his qildi

Va yulduzli landshaftdan tashqarida yulduz - Munny.

Va issiq, tinch yoz oqshomi,

Kamalakning shisha derazasi orqali xira nur.

O'qituvchi. Balxoven! Ludvig van Betxoven! Iste'dod! Va sehr dahosi! Sizlarga bergan ajoyib musiqa! Har doim qalbda gullash.

Tovushlar "Simfony № 40" V.M. Motsartta(1.4-ilova) / bolalar javobi /.

Sinf tarkibiga kostyumga va parikda kiygan, Motsart kabi ishlaydi.

4-Slayd 4-sonli (2-ilova) Portrete tasviri bilan V.A. Motzal.

Talaba. Musiqa.

Ushbu so'zda nima bor? - juda ko'p.

U yashiradi

Barcha fikrlar, hissiyot va darslar,

Bu hayot faqat biz bilan bizga berdi.

U eng yomoni yashiradi,

Hayotda biz o'tolmaymiz

Hears ham azob-uqubatlar

Ularning qavmi tushunishni xohlamaydi.

Siz uning tilini o'rganasiz

Va hamma narsa darhol tushunadi.

Yoki bir lahzani tinglang

Va faqat bitta iborani o'rganing.

Axir, siz tushunasiz, siz buni sinab ko'rdingiz

U bilan gaplashing, lekin qila olmadim.

Sizga ochiq bo'lgan musiqa olami,

Axir, musiqa sizning Xudoyingiz.

O'qituvchi. Klassiklarning har doim ham xorijiy va rus bastakorlari.

Endi interfaol doskaga e'tibor berishingizni maslahat beraman. "Klassik musiqa aloqasi" intellektual o'yinini o'tkazing. Jamoa vazifa bilan tezroq nusxa ko'chiradi - eslatmalar shaklida token oladi, bu dars oxirida baholashga ta'sir qiladi.

O'ng tomonda, Bettoven, Motart, Bax, Tchayovskiyning asosiy qismida joylashgan portretlar tasvirlangan.

Chapda - asarlarning nomlari beriladi.

Sinf to'rt jamoa uchun bo'linadi. Sizning vazifangiz tegishli bastakor bilan ishlarning nomlarini aytib berish.

O'yin oxirida "Bastakorlar" - talabalar xulosasi.

O'qituvchi. Zamonaviy musiqachilar ham klassikaga murojaat qilishadi. Bugun biz ikkita taniqli bastakorlar, mumtoz va zamonaviy musiqa ijrochilari bilan tanishamiz.

Bu Vanessa Mei va Yanni Chribalis. Bu men ular haqida bir vaqtning o'zida gapirayotganim tasodif emas, chunki Vanessa Yaniston tomonidan boshqariladigan orkestrning bir qismidir.

V. Mei - Xitoy va Tayland - u Pekinda rus musiqa maktabida o'qidi. Uning birinchi kontsertlari erta yoshda, ko'plab musiqiy uslublar bilan tajriba o'tkaza boshladi, hech qachon klassik yoki faqat mashhur musiqani sinab ko'rmaydi. U har doim yangi narsani qilishni xohladi.

Vanessa haqidagi taqdimotni ko'rsatish. (3-ilova)

Bugungi kunda siz uchun yangi so'z - bu kelishuv (Frandodan. Kalova Rahring - buyurtma berish).

Yana bir vosita yoki boshqa vositalar va ovozlar bo'yicha musiqiy ishlarni tashkil etish. Pop musiqasida yangi yoki taniqli ohangning uyg'unlashuvi va vositasidir.

Sizni tinglagan ishlarimiz sizga asl nusxada tanish.

"TOCCATA VA FUGUE", I.A. Baxvanessaning yangi talqinida bo'lishi mumkin.

Eshitish va tomosha qilishDVD.. (4-ilova)

O'qituvchi. Ushbu tadbirda qanday o'zgarishlarni eshitdingiz?

Asl bilan taqqoslaganda qanday maxsus e'tibor berdingiz?

/talabalar o'rtasida munozaralar mavjud/

Bolalar. Ish davomida asosiy mavzu saqlanib kelinmoqda, uning podali ob'ekti, turli registrlarda yaxshi tinglanadi.

Skripkani asl nusxadagi kabi hal qiladi. Faqat bu erda elektr to'plamlari ovozini eshitamiz. Shuningdek, sur'atlar va ritm.

O'qituvchi. Yangi versiyada yana qanday vositalar eshitdingiz?

Bolalar. Asboblarning zarbasi guruhi ishning ritmini to'ldiradi.

Elektrotchlar ovozi tovushdan ko'ra maxsus rang beradi.

O'qituvchi. O'zining asarlarida Vanessa Mei asbobni, o'yinning o'yinchisi, akustik tovushlarni elektr bilan sintez qilish qobiliyati haqida aniq tushunchalarni namoyish etadi. Bu texnikotuta deb atash mumkin bo'lgan uslublar tajribasi.

Keyingi bastakor va mulk spikeri - simfonik orkestri - Yanli Chrysalis.

Yanni Chrysalis haqida taqdimotlarni ko'rsatish. (5-ilova).

U sintez qilingan pianino va turli xil vositalarning ajoyib ohanglari tufayli u butun dunyoda ma'lum bo'ldi. Bu Nyujalik uslubida ishlaydigan musiqachi, "Yangi asr", "Yangi davr" deb tarjima qilingan vaqtning yangi yo'nalishidir. G'arbda ommaviy shuhratga erishgan bu harakat 1970 - 1980 yillarda ma'naviyatni tiklash, belgilangan qarashlarni qayta ko'rib chiqishni qo'llab-quvvatlaydigan bu harakat.

Men ilgari klassik versiyada do'stni tinglashni taklif qilaman A. Vivaldi "mavsumlar" mavzusidagi "yozgi" tsiklidan. Bu Jandi Chrsalisning chaqiruvida eshitiladi "Bo'ron".

(6-ilova).

O'qituvchi. Ish haqida nima deya olasiz?

/ bolalar o'rtasidagi munozara /

Bolalar. Ushbu annozobiyda asosiy musiqa tinglaydi, uning ma'nosi bir xil bo'lib qoldi. Psixologik munosabat, kelishuv davomida qo'shilgan boshqa musiqa asboblari ta'siri ostida butunlay o'zgardi. Maxsus kayfiyat, parvoz hissi arfa va quvurlarning ovozini beradi.

O'qituvchi. Shuni qo'shimcha qilishim mumkinki, elektrosatolisning "Vanessa" may va Samvel Varvinan tomonidan amalga oshirilishi alohida qiziqish uyg'otadi. Ularning qatl etilishi boshqa vositalar bilan birgalikda ilhom va iborani yopishadi. Bundan tashqari, orkestrdagi barcha ishtirokchilarning ijrosining hissiyotlari qayd etilishi kerak.

  1. O'qituvchi. Va endi men sizning maktabimizda "mumtoz qur'a olamida" tadbir bo'lib o'tadi, deb aytmoqchiman. Vazifa bu: plakatlarga ega bo'lish uchun siz ikkita ofisdan iborat kontsert uchun musiqa raqamlari ro'yxatini tuzishingiz kerak. Bizning sinfimiz ikki guruhga bo'linamiz. Birinchisi, klassik asarlar (xorijiy va rus) bastakorlarining tanishlari ro'yxatini tuzadi. Ikkinchi guruh zamonaviy tartibda klassik asarlarni yozadi.

/talabalarning guruhlarga mustaqil ishi.

Bajaruvchilar asarlari va familiyalariga muvofiqligini tekshiring.

O'qituvchi. Bu muhim emas, unda bir yoki boshqa musiqa yozgan bo'lsa, agar u chiroyli bo'lsa, uni tinglash va bajarish yoqimli. Yangi qo'shiqni o'rganishni boshlashdan oldin, men sizga mos kelishingizni taklif qilaman.

4 . Cho'kish. O'YINLARNI TANLANGANDAGI Bolalarning yosh xususiyatlariga mos keladigan mashqlar va qo'shiqlar doirasi hisobga olinadi.

5 . Eshitish va tahlil qilish "Anxel - Conder" qo'shiqlari (8-ilova).

O'qituvchi. Tinglash haqida qanday taassurotlaringiz bor?

Bolalar. Musiqa farishta sifatida qatnashadigan qo'shiqning chiroyli, yorqin ohangi. Lirik mayin - musiqaning qo'zg'aluvchan tabiati kuyish sur'atlari bilan bir xil musiqa bilan yaratilgan. Qo'shiq doirasi juda keng. Katta oyoq quvonch, mehribonlik va tepalik hissini aks ettiradi.

  1. To'lov boshqacha: O'g'il bolalar uchun alohida partiyasi (notalarning pastki ovozi) va oliy ro'yxatga olishning navbati. Xorda ketma-ketlik mavjud, agar u takrorlayotgan bolalarning o'rnini qizlar uchun ziyofat qiladi.

Qo'shiqni o'rganayotganda o'qituvchi:

Musiqaning aniqligi;

Yarim duratsiyalarga bardosh berish;

To'g'ri nafas oling va faqat pauza paytida;

Jumlalar;

  1. . O'qituvchi. Bugun siz musiqada yangi manzil bilan tanishdingiz - Yangilik, uning yorqin maslahation vakillari va hozirda mukammal bo'lganlar. Ularning musiqasida siz ilgari sizga tanish bo'lgan klassikaning asosiy ishlarini o'rgandingiz. Ushbu ajoyib odamlar musiqasi bizning hayotimizni yanada boy va qiziqarli qiladi.

"O'yin kabi hayot. Bu muhim emas - bu uzoqmi va u yaxshi o'ynadimi yoki yo'qmi. "

Va endi biz kabinetning devorlarini tashlab, siz suhbatdoshlarimizga bo'lgan munosabatingizni bildirishingizni istardim. Sizning stolingizdagi eslatmalar mavjud - emotiklar. Qizil rang siz juda ko'p yangi va qiziqarli, ko'k - ma'lumotni o'rganganingizni anglatadi, kulrang - bu zerikarli va qiziqarli emas edi. Ularni rang tegirmonining mos rangiga joylashtiring.

  1. Uy vazifasi. "Klassik musiqa dunyosida" plakatni "Klassik musiqa dunyosida joylashtiring"

Tushuntirish xati

Musiqa darslari dastur asosida 8-sinf o'rta maktabida tuzilgan

"Musiqada an'analar va zamonaviylik" yilning mavzusida abadiy muloqot davridagi musiqa mujassamlanishiga duch kelmoqda.

"Zamonaviy zamonaviy musiqa haqida" chorak mavzusi. Dasturga ko'ra, u 5 soat vaqt beriladi.

Dars mavzusi: klassik va zamonaviylik.

Gumanitar yo'nalishi.

Dars bosqichlari quyidagicha:

1. Teatr elementidan foydalanib, ilgari tanish materialning taqdimoti.

- "Simfony № 40", V. Motsart.

- "hazil", I. Bax.

- "Lunar Sonata", L. Betoven.

- "Pianino - orkestr bilan birinchi konsert", P. Tchayovskiy.

Eshitish va tahlil qilish:

- "TOCKATA VA FUGE";

- "bo'ron".

Usul va texnikalar. Teatr elementini qabul qilish ilgari ilgari o'tganida ishlatiladi. Retrospetischilar usuli qo'llaniladi, i.e. Yangi materialni assimilyatsiya qilish uchun asos bo'lgan bilimlarni, klassik usullarni takrorlash. Internetda interfaol usul, shuningdek klassik va zamonaviy ishlarni qiyosiy tahlil qilish usuli kiritilgan.

Darsning vokal qismida, guruh o'rganish shakli va individual qo'llaniladi. Ushbu shakl qo'shiq ovozi ovozini samarali rivojlantirish uchun sharoit yaratadi, vokal tinglovi. Jihozni tarashada, vokal - o'qitish mashqlari kompleksi talabalarning ovozni shakllantirish funktsiyasini faollashtirish uchun ishlab chiqilgan.

Uskunalar: interfaol kengash, DVD CD, pianino, varaq, ko'krak qafasi, choyshablar - Smleylar ..

Ishlatilgan ma'lumotnomalar:

"Pedagogik texnologiyalar" va boshqalar. For.Salnikova.

"Musiqa tarbiyalash", I.00ADROV.

"Musiqa", Yu.B.Aleev.

Dars odatiy sinfda talabalarning o'rtacha qobiliyatlari bilan bo'lib o'tdi. Bolalar - "Bastakorlar" o'z rollari bilan badiiyal ravishda to'qnash kelishgan. Intellektual o'yin davomida darsning barcha ishtirokchilari faol aloqada bo'lishdi. Asosiy mavzu bilan uchrashganda, talaba talabasi ilgari to'plangan bilimlarini tahlil qilish uchun klassik yondashuv bilan yaxshilab siljidi. Aksariyat bolalar juda yaxshi baholarni olishdi. Darsning muhim bosqichi - bu siz talabalarning pedagogik ta'siriga javobini aniqlashga imkon beradigan aks ettirish. (9-ilova).

Yil mavzusi: Musiqada an'analar va zamonaviylik.

Chorak mavzusi: Musiqada zamonaviy davrlar haqida.

Mavzu darslari : Klassik va zamonaviylik.

Dars turi: Birlashgan .

maqsad : Bolalarni Nyujalik uslubida ishlaydigan musiqachilar bilan tanishtirish.

Musiqa klassik va klassikani zamonaviy tartibda taqqoslashni o'rgating. Talabalar Yangilik uslubi tushunchasini, muddatli kelishuvning atamasini egallashlari kerak.

Vazifalar:

o'rgatish : Klassik musiqa ishlariga taqqoslash orqali yangi uslub musiqasini tahlil qilishni o'rganing.

rivojlanayotgan : Zamonaviy musiqa namunalarini musiqiy idrok etish.

ta'lim : progressiv uslub musiqasini ma'naviy idrok etish

Davlat byudjeti talabalari, o'quvchilar uchun maxsus (tuzatuvchi) o'quv muassasasi

nogironligi bilan

maxsus (axloq tuzatish) o'rta maktabi (VIIA Ko'rish)

№5

Sankt-Peterburgning markaziy tumani

7-sinfda mavhum musiqa darslari.

Mavzu: "Klassik va zamonaviylik"

O'qituvchi: Fedorova

Yuliya Vladimirovna

Tajriba: 25 yil

Sankt-Peterburg

2013

Dars mavzusi: "Klassi va zamonaviylik".

Darsning maqsadi:

Talabalarning muhim musiqiy tajribasini faollashtirish;

Talabalarning milliy va jahon madaniyati qadriyatlari sifatida talabalarning qiziqishini tozalang.

Vazifalar darsi:

Ta'lim:

Talabalarni klassika va mumtoz musiqa tushunchalari bilan tanishing

klassik janr, uslub (davr, milliy, individual);

Talabalarning hayotiy tajribasini faollashtirish,

Shaxsiy munosabatlarni musiqa bilan ifodalash

Musiqa bilimlarini tizimlashtirish.

Tuzatish-rivojlanayotgan:

Musiqiy ishni ongli ravishda idrok etish istagini rivojlantiring,

Talabalarning musiqiy ufqlari va lug'atlarini rivojlantirish

Fikrlar, xotira, dam olish xayolini ishlab chiqing,

Vizual va eshitish idrokini rivojlantirish.

O'z his-tuyg'ulari va his-tuyg'ularini ifoda etish qobiliyatini taqlid qilish.

Ta'lim:

Turli davrlar va bastakorlarning musiqasini hurmat qilish,

Jamoada ishlash qobiliyatini tarbiyalash.

Talabalarning badiiy ta'mini oshirish.

Kutilayotgan natija:

Tushunchalarni bilish:

1. Klassik, klassik musiqa, klassik janr, uslub.

2. Shaxsiy musiqiy uslublarning badiiy afzalliklari to'g'risida o'z fikringizni bildiring.

3. Yorug'lik va jiddiy musiqaning namunalarini idrok eting va taqqoslang.

4. Mahalliy va xorijiy badanlar asarlarini tan oling.

5. Har bir kishi uchun musiqa ta'siri haqida tushuning va muhokama qiling.

Dars turi: kirish.

Dars usullari: Tushuntirish-rasm.

O'quv tadbirlarini tashkil etish shakllari: Guruh, individual, jamoa.

CMD:

  • G.P.Sergeeva, E.D. Cretskaya: "Music 7-sonli" - m .: Ma'riflat, 2011 yil.
  • G.P.Sergeeva, E.D. Cretskaya, Musiqa darslari - Funt darslari - 7-sinf. M: ma'rifat, 2013.
  • Musiqiy material (MP3) ning kulgili materiallari.

Musiqa materiallari:

  • M.P.Moruzorgskiy "Moskva daryosiga tongi".
  • S.S.Proofofofofofev "Montextures va Kapuletsi" baletning "romeo va Juliet" balet parchasi.
  • L.Betshoven "Egmont" ordenni boshlashni boshlaydi.
  • E. L. Heber Aria "Mushuklar" musiqiy musiqiy qismidan.
  • "Beatles" - "Kecha".
  • K.Kelmi "Qisqa aylanma".

Uskunalar: musiqa markazi, pianino, projektor, kompyuter.

Multimedia Reyrut:dars mavzu bo'yicha taqdimoti.

Dars tuzilishi:

  1. Dars boshini tashkil etish.
  2. Bilimlarni amalga oshirish.
  3. Darsning asosiy bosqichi.
  1. Suhbat
  2. Suhbatni davom ettirish.
  3. Musiqa tinglash.
  4. Nafas mashqlari.
  1. Vokal xor ishi.
  1. Cho'kish
  2. Qo'shiq ustida ishlash.
  1. Darsni sarhisob qilish.

Darslar davomida.

I. Darsdagi talabalarni tashkil etish.

Salomlashish. Yozgi musiqiy taassurotlar haqida suhbat.

II. Bilimlarni amalga oshirish.

Bolalar, siz bilan yozgi musiqiy taassurotlar haqida suhbatdan, musiqa har doim siz bilan ekanligini angladim. Musiqa boshqacha, hamma o'zini yaxshi ko'radi. Va bu turli xil musiqa bizni o'ylaydi.

Bizni nimaga jalb qiladi.

Va abadiy musiqa nima?

Umumiy e'tirofga ega bo'lgan abadiy musiqa, milliy va jahon madaniyati uchun qadriyatlarga ega. Va bugun biz eng yaxshi musiqiy asarlar haqida gaplashamiz, odamlar ko'p avlodlarni tashvishga solamiz. Bunday musiqa klassik deb ataladi. Bizning darsimizning mavzusi: "Klassi va zamonaviylik".1 raqami 1.

III. Darsning asosiy bosqichi.

Suhbat.

"Klassik" so'zi nimani anglatadi? Klassik bunday san'at asarlari, umumiy e'tirof etish va milliy va jahon madaniyati uchun Incenit qiymatini oshiradi.2 raqami.

Ushbu asarlar eng yuqori badiiy talablarga javob beradi, ularda tarkib chuqurligi shaklning mukammalligi bilan birlashtirilgan. Klassik antiqa san'at deb nomlanadi, klassik musiqa dunyoning eng buyuk bachadonlari ishiga qo'llaniladi, uzoq o'tmishda va zamonaviy insholarda yaratilgan ishlar va zamonaviy insholar deb atash mumkin.

Vaqtning eng muhim va chuqur jarayoni, xalqlarning ruhi va tabiati klassik asarlarda aks etadi.3 raqami.

Shubhasiz, shuning uchun uning ishidan qat'i nazar, musiqiy klassik fikrlarimiz va his-tuyg'ularimiz bilan undaydi, chunki u hayotning abadiy muammolari haqida gapiradi. Klassik ko'pincha san'atning yangi tendentsiyalariga qarshi. Tadqiqotchilar musiqa asarlarini baholashda xato qilishlari mumkin. Keyinchalik mualliflarning umrbod tan olinmaganligi qanday misollar mavjud, keyinchalik klassik bo'lib, jahon musiqa san'atining oltin fondiga kirdi. Misollarni eslaylik.

4 raqami 4.

Keling, klassik ishlarni eslaylik, bu sizning fikringizcha har doim sizga yoqadimi?

Endi birinchi marta yoqtirgan zamonaviy musiqa eslaylik, shunda siz uni tinglashni to'xtatdingiz va nega?

Keling, allaqachon tanish musiqiy asarlardan parchalarni tinglaylik.

Ushbu insholarning qaysi biri zamonaviy bastakorlar, o'tmishdagi, xorijiy yoki rus tillarida yozilgan

Ushbu ishlarning qaysi biri klassikaga tegishli bo'lishi mumkin?

Ularning qaysi biri janrga tegishli va engil musiqa genrusiga nima kerak?5-8 slaydlar.

Musiqiy asarlarni eshitish va tahlil qilish.

(M.Moruzorgskiy, S.Prokofeva, L.V. Betoven, E.-L.Webbera asaridan eshitiladi.)

Har bir parchani tinglaganingizdan so'ng, har bir talaba haqidagi fikrlarni muhokama qilish va asoslash bor.

Suhbatni davom ettirish.

Klassik janr tushunchalari ham mavjud, bu holda klassik qo'ng'iroq engil musiqa: jazz, pop, rok musiqasi bo'yicha.9 raqami 9.

Ammo agar bu musiqada yuqori badiiy ustunlik bo'lmasa, unda uning mashhurligi qisqa.

Sizda bunday musiqa tezda to'xtaydimi?

Nima deb o'ylaysiz, nega?

Ammo agar bu musiqada yuqori badiiy ustunlik bo'lmasa, unda uning mashhurligi qisqa. Barcha turli xil musiqalarni tushunishni o'rganish uchun ma'lum uslubga tegishli ish, uning shakllangan tizimini tushunishga intilishi kerak.

Uslub - qo'l yozuvi, shu jumladan muallif, ijodkorlik xususiyatini anglatadi.10-11 raqami. San'atda davri (tarixiy) uslubini, milliy, individual uslub uslubidagi bastakor va hatto ma'lum bir ijrochining uslubini ajratib turadi.

Hozirgi kunda musiqachilarning o'tmishning klassik musiqasiga bo'lgan qiziqishi o'smoqda. Yaqinda 20-asrda bizning onlarimiz va dadalarimiz mashhur "Bitlz" guruhining zamondoshlari edi va endi bu mashhur.12-16 raqamli slaydlar.

Musiqa tinglash.

Bits guruhining qo'shiqlari qo'shiqlari - "Kecha".

Musiqa kabi?

Buni klassikaga yoki janr klassikasiga bog'lay olamizmi?

IV. Oddiy-xordis.

  1. Cho'kish.
  1. Og'zaki yoki pastga, "y", "O", "va"
  2. "DA DI DI-DI-DI", "Mi-ma" bo'g'inlaridan foydalanish.
  1. Qo'shiq ustida ishlash.

Musiqa har doim tubsiz

Bu degani -

Prine Poroshit -

Unda hamma xohlagan narsani topadi ... (L. Martinov).

Qachon musiqa kerak?

Musiqa qachon hayotingizning qiyin va baxtli lahzalarida sizga yordam berdi?

Endi men "yopilish" qo'shig'ini bajaraman. U birinchi bo'lib Yangi yilning yangi yil dasturida yangradi. Musiqa K.Kelmi, Lyrics M.Tushkin. Oddiy musiqa, yurakdan ko'ngli chiqadigan ajoyib so'zlar ijrochilarning sevgisiga va ushbu qo'shiqni tinglovchilarning sevgisiga ta'sir ko'rsatdi.

Qo'shiq ko'rsatish.

Sizga qanday taassurot berildi?

Bu qo'shiq juda yaxshimi?

Nima uchun?

U nima haqida gapiryapti? Uning asosiy g'oyasi nima?

Birinchi qo'shiqning arizalari. O'qishda quyidagilarga e'tibor qaratildi:

Musiqaning aniqligi;

Fohlash;

Dikki.

V. Darsni sarhisob qilish.

Musiqani aks ettirishni yoqtirasizmi?

F.List aytdi: "Bizga boradigan musiqa, ikkinchisi biz unga borishni talab qiladigan boshqa narsa

Ushbu bayonni qanday tushunasiz?

Biz klassik deb ataymizmi?

Zamonaviy inson tomonidan qanday musiqa kerak?

Nima uchun Betxoven, Mussugskiy, Prokofiev katta zamondoshlarni ko'rib chiqadimi?

Siz ular orasida yana qanday bastakorlarni chaqirasiz?

Klassik zamonaviy musiqa bo'lishi mumkinmi va zamonaviy klassika deb nomlash huquqiga egamizmi?

Musiqiy giyohvandliklarga ko'ra, o'zi yoqtirgan yoki rad etilgani uchun shaxs, uning ta'mi, madaniyat darajasi bilan baholanishi mumkin. "Yuqori did talablariga nima bilan javob beradi, agar abadiy bo'lmasa, bardoshli. Moda tug'ilishi - Zybko, qisqa muddatli va tezda yangisini berishga moyil, yanada moda ", - dedi D.B. Kabalevskiy.

Taniqli bayonotni eslayman: "Menga do'stingiz va men kim ekanligingizni aytayin ...". Dars bastakor D.D.Shostakovichning so'zlarini tugatmoqchi.17 raqami.

Umid qilamanki, siz doimo sizning yoningizda yaxshi musiqa bo'ladi: ham engil va jiddiy. O'ylaymanki, siz o'z tajribangizda bir necha bor, odamga musiqa ta'siri qanchalik katta.Slayd 18 raqami.

Uy vazifasi: Talabalardan quyidagilarni tanlash taklif etiladi:

  1. "Beatles" guruhi haqidagi xabar,
  2. musiqa haqida qiziqarli saytlarni toping.

Faol ish, qiziqarli qarorlar uchun barchangizga rahmat. Talabalarning individual faoliyati qayd etiladi.

Internet resurslari:

  1. 1.HTTP: //cassic-music.ru.
  2. 2.HTTP: //ru.wikipedia.org.