Lekcia čítania na tému „líščí sestra a sivý vlk“. Zhrnutie hodiny z čítania rozprávky „Líška-sestra a vlk Kurz organizovaných vzdelávacích aktivít

Lekcia čítania na túto tému
Lekcia čítania na tému „líščí sestra a sivý vlk“. Zhrnutie hodiny z čítania rozprávky „Líška-sestra a vlk Kurz organizovaných vzdelávacích aktivít

GKS (C) OU RM „Saransk špeciálna (nápravná) všeobecná škola internátnaJaaIIdruh "

Zhrnutie lekcie čítania mimo vyučovania “Ruská ľudová rozprávka „Fox-sestra a vlk“

Pripravila S. V. Kiushkina

2014

Abstrakt otvorenej hodiny mimoškolského čítania „Ruská ľudová rozprávka“ Fox-sestra a vlk ”

Cieľ: Systematizácia a zovšeobecnenie znalostí študentov o obsahu ruskej ľudovej rozprávky „Fox-sestra a vlk“

Úlohy: rozvíjanie zručností správneho a vedomého čítania;

korekcia zvukovo-výslovnostnej stránky reči, sluchové vnímanie, rozvoj orálnej koherentnej reči;

obohatenie slovníka;

vzdelávanie o morálke prostredníctvom analýzy obsahu rozprávky

Vybavenie: počítač, projektor, filmový pás „Fox-sestra a vlk“, tablety s rečovým materiálom, séria obrázkov o obsahu rozprávky

Počas vyučovania

Ja . Organizačný čas

Zazvonil nám zvonček.

Všetci potichu vošli do triedy.

Všetci krásne stáli pri laviciach,

Zdvorilo sme sa pozdravili.

Ticho sa posadili, chrbát bol rovný,

Vidím, že naša trieda je kdekoľvek!

Začneme lekciu, priatelia.

II ... Nabíjanie reči

Prečítajte si slabiky

VA hriadeľ

Do vola

Zavýjal si

Julia, zopakuj slabiky (slabiky sú vyslovené za obrazovkou)

Čítajte verše s čistým zvukomv

Vlk celý večer vyl a zavýjal,

Bál sa ostrej vidly.

Aký je dnes dátum? (za obrazovkou)

Aké je teraz poučenie? (za obrazovkou)

Aké je ročné obdobie? (za obrazovkou)

Aké ročné obdobie príde po jeseni? (za obrazovkou)

Aké je počasie v zime? (za obrazovkou)

III ... Správa o téme lekcie

Témou našej hodiny mimoškolského čítania je ruská ľudová rozprávka „Fox-sestra a vlk“.

Čítali ste rozprávku „Sestra líška a vlk“?

Páčila sa vám rozprávka? (za obrazovkou)

Kto sú hlavné postavy príbehu? (za obrazovkou)

IV ... Prezeranie filmového pásu „Fox-sestra a vlk“

Chlapci, pripomeňme si obsah rozprávky „Líška-sestra a vlk“ a pozrime sa na filmový pás

(pomocou IKT)

V. ... Práca so slovníkom

Chlapci, pri čítaní rozprávky ste narazili na ťažké slová, ktorých význam teraz s vami rozoberieme.

Ľadová diera - diera vyrezaná v ľade na rieke.

Rocker - predmet na nosenie dvoch vedier na ramene.

Predstierané, že - vzal nejakú formu (mŕtvu) na oklamanie.

Polegonk y - pomaly, opatrne

VI ... Práca so sériou obrázkov

- Pozrite sa na výkresy na tabuli. Sú zoradené postupne podľa obsahu rozprávky?

Koho videl starý muž na ceste?

Nájdite pasáž v texte.

Ako pomenovať túto pasáž, vyberte z navrhovaných tabliet (Dedko videl líšku)

Toto je prvý bod plánu. Pripevnite tanier.

Pozrite sa na druhý obrázok. Čo robí líška?

- Nájdite pasáž v texte.

- Ako môže byť táto pasáž nazvaná (Fox vyhodil rybu)

- Toto je druhý bod plánu. Pripevnite tanier.

- Koho vidíte na nasledujúcom obrázku?

-Prečítajte si dialóg medzi rolami medzi vlkom a líškou.

- Zadajte názov pasáže (Fox žiada vlka o rybu)

- Pripevnite tanier.

- Čo sa stalo s chvostom vlka?

- Názov. (Vlčí chvost zamrzol)

- Pripevnite tanier.

- Koho vidíte na nasledujúcom obrázku?

- Prečítajte si pasáž.

- Zadajte názov prečítanej pasáže. (Ženy začali biť vlka.)

- Pripevnite tanier.

- Čo sa medzitým stalo s líškou?

- Nájdite a prečítajte si pasáž.

- Vyberte ďalšiu položku v pláne. (Líška sa rozmazala v cestíčku)

- Čo vidíte na nasledujúcom obrázku?

- Prečítajte si pasáž.

- Pripojte posledný odsek plánu. (Vlk nesie líšku)

- Máme plán. Zhenya, prečítajte si plán (za obrazovkou)

VII ... Telesná výchova

Cvičenia na zníženie zrakovej únavy

1. Pohyb očných bulbov doprava a doľava.

2. Pohyb očných bulbov hore a dole.

3. Otáčanie očí v smere a proti smeru hodinových ručičiek.

4. Fixácia pohľadu na špičku nosa.

5. Bliká.

6. Zavrite oči, relaxujte (30-40 minút)

VIII ... Prerozprávka rozprávky podľa plánu a série kresieb.

IX ... Rozhovor o obsahu príbehu

- Chlapci, je to zábavná alebo smutná rozprávka? (za obrazovkou)

- Myslíte si, že sa líške v rozprávke dobre darilo?

- Môžete byť taký dôverčivý a prostoduchý ako vlk?

- Vyberte tablety so slovami, ktoré charakterizujú líšku.

- Vyberte plakety so slovami, ktoré charakterizujú vlka.

X ... Práca v zošitoch

Napíšte slová popisujúce vlka a líšku do dvojstĺpcového zošita.

XI ... Zhrnutie lekcie

- Čo sme dnes robili v triede?

- Všetci dnes pracovali dobre. Dobre

Použité knihy

1. Komarov K.V. Metódy výučby ruského jazyka v škole pre deti so sluchovým postihnutím. - M.: 000 „Vydavateľstvo“ ONYX 21. storočia “, 2005.

2. Krasilnikova OA Naučiť sa čítať pre školákov s poruchou sluchu: Učebnica. príručka pre stud. vyššie. ped. študovať. inštitúcie. - M.: Vydavateľské centrum „Akadémia“, 2005

Zhrnutie hodiny z literárneho čítania v 1. ročníku

Kapitola: Rozprávky.

Téma: Ruské ľudové rozprávky. „Líška - sestra a vlk.“

Typ lekcie: Lekcia o zoznámení sa s novým materiálom.

Účel lekcie: systematizovať znalosti študentov na tému „Ruské ľudové rozprávky“; naučte sa hodnotiť charakter postáv, ich činy, náladu.

Plánovaný výsledok: systematizácia znalostí študentov na základe rozprávok; schopnosť hodnotiť hrdinov podľa ich činov.

Osobné:

- rozvoj nezávislosti;

Rozvoj schopností spolupráce.

Predmet:

Rozvoj ústnej reči; obrazové a logické myslenie, artikulačné prístroje;

schopnosť analyzovať a sumarizovať

Metasubject:

Osobný UUD:

Formovanie vzdelávacej motivácie, adekvátnej sebaúcty, uvedomenia si významu učenia a osobnej zodpovednosti za budúce výsledky; ochota otvorene vyjadriť svoje postavenie v triede.

Regulačné UUD:

Formovanie schopnosti vykonať akciu podľa modelu; hodnotenie postupu a výsledku činnosti.

Kognitívne UUD:

Zhrnutie konceptu založeného na výbere základných funkcií; implementácia sémantického čítania; vyhľadávanie a výber potrebných informácií z textu; vyplnenie navrhovaných schém na základe prečítaného textu; pracovať s dvoma zdrojmi informácií

Komunikatívny UUD:

Formovanie schopnosti počuť a ​​počúvať učiteľa, spolužiaka; viesť ústny dialóg; čítanie podľa rolí; spolupracovať s inými ľuďmi pri riešení vzdelávacích problémov; adekvátne ohodnotiť seba, prácu ostatných študentov.

Ciele lekcie:

    formovanie vzdelávacích a informačných schopností (schopnosť pracovať s textom, s tabuľkou, nájsť to hlavné, podstatné); naučiť sa hodnotiť postavy podľa ich činov a zvláštností reči

    rozvoj komunikačných schopností (schopnosť komunikovať, komunikovať navzájom);

    podporovať rešpektovanie pôvodu kultúry ich ľudí; morálka prostredníctvom analýzy obsahu umeleckého diela;

Základné pojmy hodiny: rozprávka, postava.

Zariadenie: učebnica E.E.Kats „Literárne čítanie“, projektor, počítač,

Fázy lekcie, čas

Učiteľská činnosť

Akcie študentov

Ja ... Sebaurčenie k aktivite a vyjadrenie výchovného problému.

(Čas na organizáciu)

Účel: zahrnutie študentov do aktivít na osobne zmysluplnej úrovni; vyslovenie témy a účelu hodiny formou otázok.

Metódy: dialóg vedúci k téme.

Znovu zazvonil zvonček.

Začíname s lekciou.

Zvedavé deti v triede

Chcú vedieť o všetkom na svete.

Dobré ráno!

Deň sa začal.

V prvom rade riadime lenivosť.

Na hodine sa nenudte

Dnes v lekcii začneme nielen zoznámenie sa s novým dielom, ale tiež si zapamätáme klasifikáciu rozprávok a budeme tiež pracovať na obohacovaní slovnej zásoby. Počas celej tejto hodiny budete viac než len poslucháčmi, budete pozornými a premýšľavými čitateľmi a výskumníkmi.

Čo to znamená byť pozorným čitateľom?

II ... Aktualizácia znalostí.

Účel: upevniť znalosti študentov o klasifikácii rozprávok.

Metóda: dialóg.

Produktívna úloha: doplnenie schémy

Motivačná technika: hádanky.

Tu sú ilustrácie k dielam, ktoré poznáte. Do akého žánru literatúry patria?

Ako sa rozprávka líši od ostatných žánrov literatúry?

Pozrite sa, na aké dve veľké skupiny je možné rozdeliť všetky rozprávky?

Aké sú ľudové rozprávky?

Dokončite navrhovanú schému.

Rozprávky sa pýtajú:

A teraz sa s nami, priatelia, zoznámte!

1. A cesta je ďaleko

A košík nie je ľahký.

Sedel by som na pni

Mal by som jesť koláč ...

2. Blízko lesa, na okraji,
Tri z nich žijú v kolibe.
Sú tu tri stoličky a tri hrnčeky,
Tri postieľky, tri vankúše.
Hádaj bez stopy,
Kto sú hrdinovia tejto rozprávky?

3. Neexistuje rieka ani rybník.

Kde piť vodu?

Lahodná voda

Vo fosílii kopyta! ...

4. Beat a biť

Na tanieri s nosom -

Prehltol nič

A zostal pri nose.

Zamyslite sa nad tým, ktorá rozprávka bude „nadbytočná“ a prečo?

To všetko sú rozprávky.

V rozprávke je všetko vždy neobvyklé, magické, zvieratá, vtáky a veci sa môžu rozprávať, nosiť oblečenie. Existujú aj rôzne kúzelné veci: lietajúci koberec, magické zrkadlo, samostatne zostavený obrus a ďalšie. V rozprávkach sú neobvyklé bytosti: Baba Yaga, škriatkovia, Koschey nesmrteľní atď.

- „Doktor Aibolit“, „Príbeh cára Saltana“

- „Vodnica“, „Kolobok“, „Mačka, líška a kohút“.

Rozprávky o zvieratách, každodenné príbehy a kúzelné.

„Máša a medveď“

„Tri medvede“

„Sestra Alyonushka a brat Ivanushka“

"Líška a žeriav"

„Sestra Alyonushka a brat Ivanushka“, pretože toto je rozprávka a ostatné sú o zvieratách.

III ... „Objavovanie nových znalostí“

Metódy: dialóg, práca vo dvojici.

Motivačná technika: kvíz

-
Uhádni rebus a dozvieš sa meno hrdinu rozprávky, o ktorej si budeme hovoriť. Fox je jedným z najznámejších hrdinov ruských ľudových rozprávok.

Poďme si urobiť malý kvíz. Tip: vo všetkých rozprávkach je hlavnou postavou líška.

1) Je tu malá líščia sestra.

Zaklopala na okno a pýta sa: terem-teremok! Kto býva v kaštieli?

2) A povedala im zo sporáka: Ako vyskočím, ako vyskočím, útržky pôjdu zadnými ulicami! Psy sa zľakli a utiekli!

3) Nechaj ju ísť. Liška si ľahla na lavičku, chvost pod lavičku, valček pod pec.

4) Zajac bežal k líške. A medveď a vlk začali premýšľať, kam sa skryť.

Medveď hovorí: Vyleziem na borovicu.

Čo mám robiť? Pýta sa vlk. Skry ma niekde, Michail Ivanovič, niekde! Medveď naplnil vlka suchým lístím a vyliezol na borovicu.

Dnes sa zoznámime s ďalšou rozprávkou, ktorej hrdinami budú líška a vlk. Toto je ruská ľudová rozprávka „Líščia sestra a vlk“.

Otvorte návod na strane 66.

Najprv si však urobíme rozcvičku slovnej zásoby.

Zahrievanie slovnej zásoby:

pocit cítiť

cítiť sa necitlivo

Ako rozumieš slovám: Stočiť sa?

Nájdite významy slov v slovníku: OPATRENIE, ZÍSKAJTE ČAS, POLE.

Zoznámili sme sa s novými slovami a ich významom, ktoré si musíme zapamätať do ďalšej práce.

Je to líška.

"Teremok"

"Zayushkina chata"

„Liška s valčekom“

"Kotofey Ivanovič"

Zmenšite, pokrčte kolená, pevne zatlačte hlavu.

IV ... Primárne ukotvenie.

Cieľ:

Metódy: frontálna práca.

4. ročník

2 priehradky, 1 možnosť

Téma: „Ruská ľudová rozprávka“ Líška a vlk “.

Účel: podporovať porozumenie obsahu rozprávky, rozvíjať ústnu reč v procese divadelnej činnosti.

Úlohy:

    odhaliť znalosti o obsahu rozprávky prečítanej v procese akcií s bábikami.

    správna pamäť, pozornosť, myslenie, reč v procese vykonávania špeciálnych cvičení.

    vzdelávať morálne vlastnosti jednotlivca.

Vybavenie: prezentácia, plátno, bábkové divadlo, prstové bábky, kniha, obrázky, masky, tablety, hudba, krabička s tajomstvom, obrázok s rybou.

Počas vyučovania.

1. Organizačný moment.

Ahojte chlapi. - Ahoj.

Zoznámime sa.

Moje meno je [Nadezhda Gennadievna.]

(podpísať menom učiteľa)

Povedz mi ako sa voláš [Ako sa voláš?]

(deti volajú mená)

Teraz budeme mať [hodinu mimoškolského čítania].

Opakujte, [Vika]. - Lekcia mimoškolského čítania.

Správny.

(Snímka 2.)

Prečítajte si to. - Lekcia mimoškolského čítania.

V lekcii budeme:

pracovať s obrázkami, hrať].

odpovedz na otázky,

práca s obrázkami,

hrať.

(Snímka 3.)

Správny.

Prečítajte si, [Katya], čo budeme robiť v lekcii.

Dnes budete a

čitateľov a výtvarníkov.

2. Rečové cvičenia s prvkami fonetického rytmu.

Vystupujú umelci

v divadle na javisku. Tu je naša scéna. Poď sem.

- [Bude hovoriť].

Opakujte, [Vova]. - Bude hovoriť.

Hovorme ako umelci.

Hovorte emocionálne, expresívne!

Predstierajme, že sme vlci.

Počúvaj.

C_ a_ c_a_ c_a_ líška

Dajme to dohromady.

C_ a_ c_a_ c_a_ líška

Opakujte, [Vitya].

Počúvaj.

Líška Sa-so-su v lese.

Dajme to dohromady.

Opakujte,…

Teraz si predstavte, že sme líšky.

Počúvaj.

C_ a_ c_a_ c_a_ líška

Dajme to dohromady.

C_ a_ c_a_ c_a_ líška

Opakujte, [Vitya].

Počúvaj.

Líška Sa-so-su v lese.

Dajme to dohromady.

Opakujte,…

Výborne, hovorili dobre, ako skutoční umelci.

Dať si pohov.

3. Posolstvo témy hodiny.

Téma našej hodiny: „Ruská ľudová rozprávka“ Vlk a líška ““.

(Snímka 4.)

Prečítajte si to.

Čítali ste túto rozprávku? - Áno.

Páčila sa vám rozprávka? - Áno.

Áno, veľmi.

Pomenujte hrdinov príbehu. - Dedko, žena, vlk,

Fox.

4. Cvičenia s bábikami.

Hudba znie.

(Snímka 5.)

Na počítači sa zobrazia nápisy: „Prekvapenie ...“.

Kde je prekvapenie Pozrite sa pod stôl. Možno pod stôl

za skriňou?

Popis: „Prekvapenie za scénou“

Utekajte, prineste prekvapenie.

Chlapi vyberú škatuľu.

Položte škatuľu na stôl.

Krabica je umiestnená na stole.

Otvoríme to? Uvidíme prekvapenie? - Áno.

Sprístupniť! Čo je tam?

Na škatuli je nápis „Bábkové divadlo“.

Chlapci, to sú hračky pre bábkové divadlo.

Vyberte si bábiku a dajte si ju na ruku.

Poďme na pódium.

Nakloňme hlavu. Páči sa ti to.

Ohýbame iba ukazovák.

Striedajme sa volať nášho hrdinu a klaňať sa.

Maxim, začni, pomenuj svojho hrdinu. Pokloniť sa. - Pes.

Dobre. Kate.

Deti striedavo volajú hrdinov rozprávky.

Spojme ruky hrdinov. Ukázalo sa, že je to okrúhly tanec. Poďme okolo.

Pri „jednom“ spojíme prsty, pri „dvoch“ ich oddelíme.

Aby bábika mohla chodiť, pohybujú sa herci malými krokmi

kroky. Ruka sa pohybuje takto. Skús to.

Teraz sa pokúsme striedať pri chôdzi za obrazovkou.

Pozrite sa, ako to robím.

(Znie hudba. Učiteľ ukáže cvičenie a postaví sa na okraj obrazovky a študenti cvičenie znova zopakujú a postavia sa na miesto a sledujú, ako ostatní študenti vykonávajú cvičenie.)

Chlapci, kto má postavy z rozprávky „Vlk a líška“? - Mám.

Položte ich na stôl a sadnite si.

Vložte hrdinov iných rozprávok do truhly a sadnite si.

Výborne, hrali sme dobre.

5. Práca s knihou (1 epizóda). Divadelná činnosť.

a) čítanie rozprávky

- [Maxim], čítaj nahlas a pozorne počúvaj a nasleduj

podľa knihy.

Všetci si prečítajte rozprávku.

- Výborne, čítajte dobre.

b) odpovede na otázky

- [Odpovieme na otázky].

Opakujte, [Vova]. - Odpovieme na otázky.

Kam ubehla líška? - Na ceste do.

Čo chcela líška? - Ryby.

Koho videla? - Dedko.

Čo urobila líška? - Natiahnutý

na ceste.

Za čo? - Podvádzať

dedko.

Prečo dedko vzal líšku? - Na golieri pre svoju manželku.

Priniesol váš starý otec rybu domov? - Nie.

Prečo? - Líška vyhodila všetky ryby

so sánkami.

Výborne, na otázky odpovedali správne.

c) sledovanie a uvedenie etudy

- [Poďme hrať.]

Opakujte, [Vika]. - Poďme hrať.

Pozrite sa, čo urobila líška, keď uvidela jeho starého otca.

(Snímka 6.)

Kto bude líška? Kto je starý otec?

Poď sem. Oblečte si bábiku.

Choďte za obrazovku.

Deti ukazujú náčrt „Ako líška podviedla svojho starého otca“.

Výborne, dobre sa hrá, sadnite si.

d) práca s obrázkami

Chlapci, na stole máte obrázky.

Vyberte obrázok, ktorý zodpovedá pasáži,

ktoré si prečítal.

Súhlasíte s názorom ...?

Nalepte to.

6. Fyz. minúta pre oči

Poďme hrať.

(Snímka 7.)

Nasledujte líšku očami.

Dobre.

7. Práca s knihou (2. epizóda). Divadelná činnosť.

Vika, prečítaj si to.

Počúvajte pozorne, potom budeme

odpovedz na otázky.

Dobre.

b) odpovede na otázky

Odpovieme na otázky.

Kto sa stretol na ceste? - Vlk a líška.

Čo sa vlk opýtal líšky? - Ryba.

Koľko rýb dala líška vlkovi? - Vôbec nie.

Čo povedala líška? - Chyť si to sám.

c) prstové divadlo

Poďme hrať.

Chlapci, máte na stole hračky.

Toto je divadlo prstov.

Nasaďte si hračky na prsty.

Ukáž líšku. Skryť vlka.

Líška kráča po ceste a zbiera ryby.

Smerom k vlkovi.

Vlk hovorí: „Ahoj, líška.“

Líška odpovedá: „Ahoj, vlk.“

Učiteľ pristúpi k žiakom a vysloví slová vlka

d) čítanie podľa rolí

(Snímka 8.)

Učiteľ nasadí deťom masky. Hudba pre zvuky líšky.

- [Vika], choď na pódium ako líška.

Aká krásna líška! Šťastná líška, má veľa rýb.

- [Maxim], choď na pódium ako vlk.

Hudba pre vlka znie.

Vlk je hladný. Hľadanie jedla.

Ste umelci, čítajte expresívne, emocionálne!

Dobre, sadnite si.

f) práca s obrázkami

Súhlasíte s názorom ...?

Nalepte to.

8. Práca s knihou (3. epizóda). Divadelná činnosť.

a) čítanie rozprávky

Maxim, čítaj nahlas a pozorne počúvaj a dodržiavaj všetko.

b) odpovede na otázky

Odpovieme na otázky.

Ako vlk chytil rybu? - chvost.

Kde vlk chytil rybu? - V diere.

Tu je diera

(Snímka 9.)

Aké slová povedal vlk? - Chyťte, chyťte, lovte ryby,

veľké i malé!

Povedzme ako vlk.

Opakujte,…

-…, povedz to nahlas.

c) prezeranie a predvádzanie etudy

Poďme hrať.

Chlapci, pozrite sa, ako vlk chytá ryby.

(Snímka 10.)

Kto bude vlk?

Poď tu. Oblečte si bábiku.

Aké slová budeš hovoriť za vlka?

(znak so slovami, ak dieťa zabudlo slová)

Ako by ste ich mali povedať? - Hlasno.

Dieťa ukazuje náčrt „Vlk loví ryby“.

Dobre, sadnite si.

d) práca s obrázkami

Vyberte obrázok, ktorý sa hodí k tejto pasáži.

Nalepte to.

9. Práca s knihou (4,5 epizód).

a) čítanie rozprávky

Čítať,….

b) odpovede na otázky

Koľko rýb ulovil vlk? - Vlk rybu nechytil.

Prečo by vlk nemohol chytiť rybu? - Chytil chvostom.

Ryba na chvoste

nemôžeš chytiť

Ako lovíš ryby - Rybársky prút.

Čo sa deje s vlkom? - Vlk bol zbitý,

odpadol mu chvost.

Prečo sa vlčí chvost odtrhol? - Chvost je zmrazený.

(Snímka 11.)

Čo sa stalo s líškou? - Znečistila sa cestom.

Čo povedala líška vlkovi? - Vytekal mi mozog.

Povedala líška pravdu? - Nie. Oklamal som.

Potrestal vlk líšku? - Nie.

(Snímka 12.)

Ako sa rozprávka skončila?

(Snímka 13.)

Vyber správnu odpoveď.

    Líška požiadala vlka o odpustenie.

    Líška sa nad vlkom zľutovala a niesla ho na chrbte.

    Vlk sa nad líškou zľutoval a niesol ju na chrbte.

10. Zhrnutie prečítaného.

Diskutovali sme s vami o rozprávke. Teraz premýšľajte

aká líška?

Líška je chamtivá a prefíkaná.

Toto je rozprávka. V živote sú aj takí ľudia: chamtiví,

prefíkanosť. Nemôžeš byť taká.

Čo by ste robili, keby ste mali veľa sladkostí a

A ty?

Dobre.

Vika, poď sem. Tu je niekoľko cukríkov. Môžete ich jesť sami

a môžeš sa liečiť s chlapmi. Čo budeš robiť? - Podelím sa.

Dobre, ošetrujte chalanov.

(Snímka 14.)

Buďte láskaví, veľkorysí!

11. Zhrnutie lekcie- Chlapci, naša lekcia sa skončila.

Čo sme dnes robili v triede? - Hrané, odpovedané

na otázky

čítať, pracovať

s obrázkami.

Áno, diskutovali sme o rozprávke, hrali sme sa a vkladali obrázky

kniha. Dávam ti tieto knihy. Prečítajte si túto rozprávku

tvoji rodičia.

Zbohom.

Zhrnutie hodiny z literárneho čítania v 1. ročníku

Sekcia: Rozprávky.

Téma: Ruské ľudové rozprávky. „Líška - sestra a vlk.“

Typ lekcie: Lekcia o zoznámení sa s novým materiálom.

Čas strávený: Apríl

Účel lekcie: systematizovať znalosti študentov na tému „Ruské ľudové rozprávky“; naučiť sa hodnotiť charakter postáv, ich činy, náladu.

Plánovaný výsledok:systematizácia znalostí študentov na základe rozprávok; schopnosť hodnotiť hrdinov podľa ich činov.

Osobné:

- rozvoj nezávislosti;

Rozvoj schopností spolupráce.

Predmet:

Rozvoj ústnej reči; obrazové a logické myslenie, artikulačné prístroje;

schopnosť analyzovať a sumarizovať

Metasubject:

Osobný UUD:

Formovanie vzdelávacej motivácie, adekvátnej sebaúcty, uvedomenia si významu učenia a osobnej zodpovednosti za budúce výsledky; ochota otvorene vyjadriť svoje postavenie v triede.

Regulačné UUD:

Formovanie schopnosti vykonať akciu podľa modelu; hodnotenie postupu a výsledku činnosti.

Kognitívne UUD:

Zhrnutie konceptu založeného na výbere základných funkcií; implementácia sémantického čítania; vyhľadávanie a výber potrebných informácií z textu; vyplnenie navrhovaných schém na základe prečítaného textu; pracovať s dvoma zdrojmi informácií

Komunikatívny UUD:

Formovanie schopnosti počuť a ​​počúvať učiteľa, spolužiaka; viesť ústny dialóg; čítanie podľa rolí; spolupracovať s inými ľuďmi pri riešení vzdelávacích problémov; adekvátne ohodnotiť seba, prácu ostatných študentov.

Ciele lekcie:

  1. formovanie vzdelávacích a informačných zručností (schopnosť pracovať s textom, tabuľkou, nájsť to hlavné, nevyhnutné); naučiť sa hodnotiť postavy podľa ich činov a zvláštností reči
  2. rozvoj komunikačných schopností (schopnosť komunikovať, komunikovať navzájom);
  3. podporovať rešpektovanie pôvodu kultúry ich ľudí; morálka prostredníctvom analýzy obsahu umeleckého diela;

Základné pojmy hodiny:rozprávka, postava, klaster.

Zariadenie : učebnica E.E. Kats „Literárne čítanie“, signály, karty so tabuľkami, obrázky zvierat, projektor, počítač,

Fázy lekcie, čas

Učiteľská činnosť

Akcie študentov

I. Sebaurčenie k činu a vyjadrenie výchovného problému.

(Čas na organizáciu)

Účel: zahrnutie študentov do aktivít na osobne zmysluplnej úrovni; vyslovenie témy a účelu hodiny formou otázok.

Metódy: dialóg vedúci k téme.

Znovu zazvonil zvonček.

Začíname s lekciou.

Zvedavé deti v triede

Chcú vedieť o všetkom na svete.

Dobré ráno!

Deň sa začal.

V prvom rade riadime lenivosť.

Na hodine sa nenudte

Dnes v lekcii nielen začneme zoznamovať sa s novým dielom, ale pamätáme si aj na klasifikáciu rozprávok a pracujeme na obohacovaní slovnej zásoby. Počas celej tejto lekcie budete viac než len poslucháčmi, budete pozornými, premýšľavými čitateľmi a výskumníkmi.

Čo to znamená byť pozorným čitateľom?

II. Aktualizácia znalostí.

Cieľ: upevniť znalosti študentov o klasifikácii rozprávok.

Metóda: dialóg.

Produktívna úloha:doplnenie schémy

Motivačná technika: hádanky.

Tu sú ilustrácie k dielam, ktoré poznáte. Do akého žánru literatúry patria?

Ako sa rozprávka líši od ostatných žánrov literatúry?

Pozrite sa, na aké dve veľké skupiny je možné rozdeliť všetky rozprávky?

Aké sú ľudové rozprávky?

Dokončite navrhovanú schému.

Ľudová

Rozprávky sa pýtajú:

A teraz sa s nami, priatelia, zoznámte!

1. A cesta je ďaleko

A košík nie je ľahký.

Sedel by som na pni

Mal by som jesť koláč ...

2. Blízko lesa, na okraji,
Tri z nich žijú v kolibe.
Sú tu tri stoličky a tri hrnčeky,
Tri postieľky, tri vankúše.
Hádaj bez stopy,
Kto sú hrdinovia tejto rozprávky?

3. Neexistuje rieka ani rybník.

Kde piť vodu?

Lahodná voda

Vo fosílii kopyta! ...

4. Búšil a búšil

Na tanieri s nosom -

Prehltol nič

A zostal pri nose.

Zamyslite sa nad tým, ktorá rozprávka bude „nadbytočná“ a prečo?

To všetko sú rozprávky.

V rozprávke vždy je všetko neobvyklé, magické, zvieratá, vtáky a veci sa môžu rozprávať, nosiť oblečenie. Existujú aj rôzne kúzelné veci: lietajúci koberec, magické zrkadlo, samostatne zostavený obrus a ďalšie. V rozprávkach sú neobvyklé bytosti: Baba Yaga, škriatkovia, Koschey nesmrteľní atď.

- „Doktor Aibolit“, „Príbeh cára Saltana“

- „Vodnica“, „Kolobok“, „Mačka, líška a kohút“.

Rozprávky o zvieratách, každodenné príbehy a kúzelné.

„Máša a medveď“

„Tri medvede“

„Sestra Alyonushka a brat Ivanushka“

"Líška a žeriav"

„Sestra Alyonushka a brat Ivanushka“, pretože toto je rozprávka a ostatné sú o zvieratách.

III. „Objavovanie nových znalostí“

Cieľ:

Metódy: dialóg, párová práca.

Motivačná technika:kvíz, „kúzelná skrinka“, počúvanie rozprávky v podaní hercov.

Uhádni rebus a dozvieš sa meno hrdinu rozprávky, o ktorej si budeme hovoriť. Fox je jedným z najznámejších hrdinov ruských ľudových rozprávok.

Poďme si urobiť malý kvíz. Tip: vo všetkých rozprávkach je hlavnou postavou líška.

1) Je tu malá líščia sestra.

Zaklopala na okno a pýta sa: terem-teremok! Kto býva v kaštieli?

2) A povedala im zo sporáka: Ako vyskočím, ako vyskočím, útržky pôjdu zadnými ulicami! Psy sa zľakli a utiekli!

3) Líška vyliezla na povalu a zjedla polovicu medu. Znova sa vrátila, ľahla si a medveď sa jej opýtal: krstný otec a krstný otec, aké bolo meno?

4) Nechaj ju ísť. Liška si ľahla na lavičku, chvost pod lavičku, valček pod pec.

5) Zajac bežal k líške. A medveď a vlk začali premýšľať, kam sa skryť.

Medveď hovorí: Vyleziem na borovicu.

Čo mám robiť? Pýta sa vlk. Skry ma niekde, Michail Ivanovič, niekde! Medveď naplnil vlka suchým lístím a vyliezol na borovicu.

6) A líška zhromaždila všetky rozhádzané ryby na hromadu, sadla si na cestu a jedla sama. Prichádza k nej Sivý vlk.

Teraz sa zoznámite s ďalšou rozprávkou, ktorej hrdinami budú líška a vlk. Toto je ruská ľudová rozprávka „Líščia sestra a vlk“.

Najprv si však urobíme rozcvičku slovnej zásoby.

Zahrievanie slovnej zásoby:

pocit cítiť

Cítiť sa necitlivo

Ako rozumieš slovám:Stočiť sa?

Nájdite významy slov v slovníku: OPATRTE SA, ZÍSKAJTE ČAS, KRAJINU, ROZSAH, ROCKER ARM, ZODPOVEDNÝ.

Všetky tieto slová vložíme do našej magickej schránky.

A teraz si vypočujeme prvú časť tejto rozprávky v podaní nádhernej herečky T. Peltzerovej.

Je to líška.

"Teremok"

"Zayushkina chata"

"Líška a medveď"

„Liška s valčekom“

"Kotofey Ivanovič"

„Malá líška sestra a vlk“

Zmenšite, pokrčte kolená, pevne zatlačte hlavu.

IV. Primárne ukotvenie.

Cieľ:

Metódy: frontálna práca.

Fondy: komentovanie, vedúce k objaveniu znalostného dialógu.

Fizminutka

Účel: zachovanie zdravia, aktivácia pozornosti.

Metódy: práca vo dvojiciach.

Povedzte nám, čo líška urobila, aby získala ryby?

Prečo dedko potreboval líšku?

Čo si myslíte, ako sa dedko cítil, keď odviezol do domu?

Zmenili sa jeho pocity, keď našiel prázdny vozík? Ak áno, ako?

Čo si myslíte a aké pocity pocítila líška, keď podviedol svojho starého otca?

Kto z hrdinov tejto časti príbehu vyvoláva sympatie? Prečo?

Chlapci, vymyslite názov tejto časti príbehu a zdôvodnite svoje rozhodnutie.

Vstúpili sme iba do lesa

Objavili sa komáre.

A pred krovím
Šibalská líška sa pozerá.
Líšku prekabátime
Utekajme na prsty.

Vlk sa rýchlo pohybuje v poli,
Vo voľnej prírode je veľmi impozantný.

Napodobňujeme vlka

Fidget deti.
Ale hra sa skončila
A je načase, aby sme sa to naučili.

A teraz pracujeme vo dvojiciach. Na strane 66 nájdite dialóg medzi dedkom a ženou a pripravte ho podľa rolí.

Únava, radosť, strach, hnev.

Hnev, odpor.

Radosť, oslava

Hrať:

Tlieska ti nad hlavou

Beh po špičkách.

Napodobňujte vlka.

Sadnú si k svojim stolom.

Deti nezávisle priraďujú úlohy a čítajú dialóg

V. Samostatná práca s autotestom podľa normy.

Účel: každý sám musí urobiť záver o tom, čo už vie, ako urobiť.

Metódy: sebaovládanie, sebaúcta.

Teraz sa pozrite na snímku. Tu sú ilustrácie rôznych autorov k tejto rozprávke. Nájdite v texte slová, ktoré presne vyjadrujú, čo umelec zobrazil. (s. 66 - 67)

Urobil som to - neurobil som to

Deti nezávisle nájdu slová v texte, označia ich a potom ich porovnajú so štandardom (na snímke) a hodnotia svoju prácu pomocou signálov (červená - urobila to, modrá - neurobila to).

Vi. Domáca úloha.

Dnes sme sa stretli iba s jednou z hlavných postáv tejto rozprávky. V ďalšej lekcii budeme pokračovať v práci na rozprávke. A doma budete musieť túto rozprávku prečítať až do konca a označiť tie slová, ktorých významu nerozumiete.

Nahrávanie domácich úloh

VII. Zhrnutie lekcie. Odraz aktivity.

Účel: povedomie študentov o svojich vzdelávacích aktivitách, sebahodnotenie výsledkov svojich aktivít.

Metódy: plnenie produktívnych úloh.

Aké povahové vlastnosti má líška v ruských ľudových rozprávkach?

Teraz budete musieť nezávisle vyplniť taniere, ktoré máte na stole (tvorí klaster).

Ak ste mohli do každého stĺpca pridať 4-5 slov, rozsvieťte si červenú baterku, ak každé 2-3 slová, potom zelenú, ak 0-1, potom modrú.

Na stole máte dva obrázky: usmievajúceho sa líška a plačúceho vlka. Ak vás lekcia zaujala, potom zoberte lišku a ak smutné, nezaujímavé, potom vlka.

Chlapci, dnes chcem poprosiť (meno študenta) o dobrú lekciu. (Meno), komu tlieskaš?

Zazvonil nám zvonček.

Ďakujem vám všetkým za lekciu.

Dvoj tvárou, chamtivý, lenivý, lakomý, prítulný, milý, príťažlivý, ryšavý, nahnevaný.
- Klame, kradne, uteká, spieva, tancuje, mazaný, lichotí, teší, predstiera.

Rozprávky Rozprávky pre domácnosť Rozprávky o zvieratách

Rozprávky sa pýtajú: - A teraz vy, priatelia, Spoznajte nás! Rozprávky sa pýtajú: - A teraz vy, priatelia, Spoznajte nás! Rozprávky sa pýtajú: - A teraz vy, priatelia, Spoznajte nás! Rozprávky sa pýtajú: - A teraz vy, priatelia, Spoznajte nás!

„Líška - malá sestra a vlk“ (1 lekcia)

Zahrievanie slovnej zásoby: pocit-pocit-pocit-pocit-pocit-pocit-pocit-ne-pocit-n-tý Ako rozumiete slovám: "stočiť sa"? Nájdite významy slov v slovníku: RESPECTIVE, DARE, GETTING TIME, LANDSCAPE, SPLIT, ROCKER

A líška si našla čas a začala všetko po kúsku vyhadzovať z vozíka pre rybu a rybu, všetko pre rybu a rybu.

K vozíku prišla žena: bez goliera, bez rýb a začala svojmu manželovi nadávať.

Dedko vystúpil z vozíka, vystúpil k líške, ale ona sa nehýbe, leží, ako by bola mŕtva.

prefíkaná líška je prefíkaný podvodník - klebetnica - malá sestra ... ... ... ... ... ... ...

Zazvonil nám zvonček. Ďakujem vám všetkým za lekciu!


Zhrnutie lekcie ruštiny

„Malá líška sestra a sivý vlk“

pripravené učiteľom Margieva Revmira Uruzmagovna

Moskva 2014

Ciele lekcie : naďalej učiť deti emocionálne vnímať obrazový obsah rozprávky, porozumieť postavám a konaniu postáv; objasniť predstavy detí o žánrových črtách rozprávky; cvičenie expresivity slov.

Vzdelávacie oblasti : „Poznávanie“, „Komunikácia“, „Socializácia“, „Fikcia na čítanie“, „Fyzický vývoj“.

"Poznanie"

Úlohy:

    Rozviňte a objasnite predstavy detí o dobrých a zlých činoch;

    Rozširujte a obohacujte znalosti detí o postavách rozprávok.

"Komunikácia"

Úlohy:

    Obohatiť reč detí o podstatné mená, prídavné mená;

    Posilniť schopnosť detí vyberať antonymá;

    Zlepšiť dialogickú formu reči;

    Formovať schopnosť súvislo, konzistentne a expresívne prerozprávať malé rozprávky.

"Socializácia"

Úlohy:

    Naučte deti intonačne sprostredkovať charakter postáv;

    Pokračujte v rozvíjaní záujmu o dramatizovanú hru. Vyvolať túžbu

    vyskúšajte si rôzne role;

    Vychovávať umelecké kvality, odhaliť tvorivý potenciál detí;

    Rozvíjajte priateľské vzťahy medzi deťmi.

"Čítanie beletrie"

Úlohy:

    Naďalej rozvíjať záujem detí o beletriu;

    Naučte sa počúvať rozprávky pozorne a so záujmom;

    Prispieť k formovaniu emocionálneho postoja k literárnym dielam;

    Pomáhajte expresívne, s prirodzenými intonáciami, zúčastnite sa čítania textu podľa rolí, dramatizácie.

"Fyzický vývoj"

Úlohy:

    Zachovanie a posilnenie fyzického a duševného zdravia detí;

    Vytvorte správne dýchanie reči;

    Formovanie počiatočných myšlienok o zdravom životnom štýle.

Vybavenie: obrázky s rôznymi rozprávkovými postavami, maskami.

Prípravné práce : Čítanie rozprávky „Malá líška-sestra a sivý vlk“.

Priebeh hodiny:

1. Organizačný moment.

Hra „Sly Fox“ Cieľ. Rozumne sa učiť, vyjadrovať sa, nechať sa viesť činmi partnera. Zdvorilo nesúhlasíte (ak je to potrebné).

Materiál. Obrázky: pes, zajac, líška; čižmy, kolesá, stoličky, listy, kríky, slivky (6 obrázkov zobrazujúcich skupiny predmetov so zvukom [názvami] v názvoch); dáždnik, váza, hviezdička, ruža, breza, koza (5 obrázkov s predmetmi v jednotnom čísle a jednou skupinou v množnom čísle, ktorých názvy majú zvuk [z]).

Herné akcie ... Skupinové položky z rôznych dôvodov: jeden - veľa; názov obsahuje zvuk [s] alebo [z].

2. Rozvoj schopnosti vyberať antonymá.

Pedagóg: - Chlapci, už veľa viete o rôznych kvalitách rozprávkových zvierat a môžete ich pomenovať. Skúsme si teraz vybrať antonymá a vyhodnotiť činy rôznych báječných zvierat.

Líška je prefíkaná

Zajačik - vynaliezavý

Tiež zbabelý zajac

Cockerel je odvážny

Vlk je zlý

Veverička je milá

Sova je múdra

Baran je hlúpy

Pedagóg: - Všetci odpovedali správne, dobre urobené.

3. Lexikálna hra „Vychutnajte si akciu“

Pedagóg: pozýva deti, aby pomenovali činnosti, ktoré môžu zvieratá v lese vykonávať v rôznych ročných obdobiach:

Vychovávateľ: - medveď

Deti: - v zime spí a cmúľa si labku.

Vychovávateľ: - sova

Deti: - sova v noci nespí a sleduje všetkých v lese.

Vychovávateľ: vlk

Deti: - vlk a celý rok sa túla lesom a hľadá potravu.

Vychovávateľ: - vtáky

Deti: - lietajte, spievajte, jedzte.

Vychovávateľ: veverička

Deti: zbiera orechy, skáče z konára na konár.

4. Respiračná gymnastika .

Cvičenia: „Dlane“, „Bežci“, „Pumpa“.

5. Samo-masáž

Naša múdra hlava

Dnes som chytro premýšľal (potľapkal som sa po hlave).

Uši počuli všetko (hladenie uší),

Pozreli sa oči (hladili viečka),

Perá boli všetky hotové (hladkal vás po dlaniach),

A nohy sa posadili (hladili nohy).

6. Rozhovor o rozprávke.

Pedagóg: Deti, povedzte mi, z ktorej rozprávky sú títo hrdinovia: „Líška, vlk, deti, žena“? Prečo sa tomu hovorí rozprávka?

Deti: „Malá líška sestra a sivý vlk.“ Rozprávka - pretože sa v nej zvieratá správajú ako ľudia, robia veci, rozprávajú sa.

Pedagóg: - Správne. Teraz vám prečítam túto rozprávku a potom ju prerozprávate podľa rolí.

Po priradení rolí začnú deti inscenovať rozprávku.

7. Inscenácia rozprávky.

Pedagóg: Bol raz jeden starý otec a jedna žena. Starý otec hovorí žene:

Dieťa -dedko - Ty, žena, pečieš koláče a ja pôjdem na ryby.

Pedagóg: Chytil som ryby a odvážam si domov celý vozík. Tu ide a vidí: liška je stočená do klbka a leží na ceste.

Dedko vystúpil z vozíka, vystúpil k líške, ale ona sa nehýbe, klame sama seba, ako by bola mŕtva. Ďalšie dieťa je líška.

Dieťa -dedko: - Tu bude darček pre jeho manželku, vzal lišku a naložil ju na vozík a išiel ďalej.

Učiteľ komentuje akcie líšky: - A líška si našla čas a začala všetko z vozíka zľahka vyhadzovať pre rybu a rybu, všetko pre rybu a rybu. Vyhodil som všetky ryby a zoskočil zo seba.

Líškové dieťa vykonáva akcie v tichosti.

Dedko -dedko: - Nuž, starká, pozri, čo som ti priniesol! Plný náklad rýb a golier na kožuch!

Dieťa -žena: - Kde?

Dieťa -dedko: - Tam, na vozíku - a ryba a obojok.

Pedagóg: Žena prišla k vozíku, hľadela a hľadala, nič tam nenašla a pokarháme jej manžela:

Dieťa -žena: - Kde je obojok? Kde sú ryby? Ach ty! .. Tak a tak!

Pedagóg: Potom dedo pochopil, že líška nie je mŕtva, smútil, smútil, ale nedalo sa nič robiť.

Dieťa-dedko: podľa slov učiteľa zobrazuje zlú náladu.

Vychovávateľ: - A liška pozbierala všetky ryby rozhádzané po ceste na hromadu, sadla si a jedla sama. Príde k nej vlk:

Líškové dieťa zobrazuje činy pod komentárom učiteľa.

Vlk dieťa: - Ahoj, klebety!

Líška dieťa: - Ahoj, kumanyok!

Vlčie dieťa: - Daj mi rybu!

Líška dieťa: - Získajte to sami a zjedzte to.

Detský vlk: - Ale nemôžem.

Líška dieťa: - Eka, chytila ​​som to. Vy, kumanek, choďte k rieke, vložte chvost do diery - samotná ryba sa k chvostu prichytí. Pozri, sadni si trochu dlhšie, inak to nestihneš.

Pedagóg: Vlk šiel k rieke, spustil chvost do diery a bola zima. Už sedel, sedel, sedel celú noc, chvost a zamrzol. Pokúsil som sa vstať: nebolo to tam.

Dieťa -vlk: - Eka, koľko rýb padlo, a nemôžeš to dostať von! Si myslí, že.

Pedagóg: Pozerá a ženy idú po vodu a kričia, keď uvidia vlka:

Deti -ženy: - Vlk, vlk! Udrel ho! Udrel ho!

Pedagóg: Pribehli a začali biť vlka - niektorých jarmo, niektorých vedrom, niektorých, čokoľvek. Vlk vyskočil, skočil, odtrhol mu chvost a dal sa na útek bez toho, aby sa pozrel späť.

Deti zobrazujúce vlka a ženy napodobňujú akcie bitia vlka.

Dieťa -vlk: - No, - myslí si, - Odplatím ti, klebety!

Vychovávateľ: - A malá líščia sestra, zjedla rybu, chcela skúsiť, či ešte niečo dokáže vytiahnuť. Vstúpil som do jednej z chatrčí, kde ženy piekli palacinky, ale udrel mi hlavu do vane s cestom, celý sa pomaznal a bežal. A vlk, aby sa s ňou stretol:

Detský vlk: - Takto učíte? Bol som celý zbitý!

Líška dieťa: - Ach, kumanek, si krvavý a moje mozgy sú mimo. Bijú ma bolestivejšie ako tvoje, vlečiem sa spolu s násilím.

Detský vlk: - A pravda je, kam ideš, klebety. Sadni si na mňa, vezmem ťa.

Pedagóg: - Líška mu sedela na chrbte, viezol ju. Tu sedí malá líščí sestra a pomaly hovorí:

Líška dieťa: - Zbitý neporazený má šťastie, porazený neporazený má šťastie.

Detský vlk: - Čo ste, klebetníci, čo hovoríte?

Líška dieťa: - Ja, kumanek, hovorím: zbitý má šťastie.

Vlčie dieťa: - Takže, klebety, tak! ...

8. Výsledok hodiny. Deti zdieľajú svoje dojmy. Hovoria o tom, komu sa ktorý hrdina páčil viac. Hodnotia činy hrdinov. Hovorí sa im dedko prepletencov. Líška je prefíkaná. Vlk je hlúpy. Vyjadrite emócie. Je im ľúto trochu ľúto. Deťom a starej mame, ktoré zostali hladné, je ľúto aj detí.

Učiteľ pozýva deti na kresby podľa rozprávky.

Zoznam použitej literatúry:

1. Ushakova O.S. ; N.V. Gavrish „Oboznámime predškolákov s literatúrou“Kreatívne centrum „Sphere“ Moskva 2008
2. Rozvoj reči a tvorivosti predškolákov. UpravilUshakova OS Kreatívne centrum „Sphere“ Moskva 2009
3. Rozvoj reči u detí vo veku 6-7 rokov Ushakova O.S.Kreatívne centrum „Sphere“ Moskva 2011
4. Ruské ľudové rozprávky zo zbierky A.M. AfanasyevaVydavateľstvo „Pravda“ Moskva 1982