Konkursy na dzień zwycięstwa w przedszkolu. Scenariusz świąteczny dzień zwycięstwa w przedszkolu
![Konkursy na dzień zwycięstwa w przedszkolu. Scenariusz świąteczny dzień zwycięstwa w przedszkolu](/uploads/7c8657d0f805e265dcfa7bb4aaba2b49.jpg)
9 maja to święto ze łzami w oczach, ale to święto radości, szczęścia. To jest pamięć tych strasznych lat, kiedy kłopoty przyszły na każdą rodzinę, to jest pamięć weteranów wojennych, którzy wrócili z wojny, dzięki którym my, nasze dzieci, żyjemy teraz. Ta pamięć musi żyć, a dla przedszkolaków jest to jedna z pierwszych lekcji naszej historii, którą musimy zachować w sercach naszych dzieci.
Jeden z wariantów scenariusza „Dnia Zwycięstwa” odbył się w przedszkolnej placówce oświatowej nr 98 „Bajka” w Pietrozawodsku.
W jej przygotowaniu aktywnie uczestniczyli edukatorzy grupy przygotowawczej Anfimova.E.I., Smirnova.M.A., szef muzyki Artamonova.S.P. i instruktor fizjoterapii Fofanova.R.V.
Cel: Przyczyniaj się do edukacji obywateli i patriotów swojego kraju.
Zadania:
Podnoszenie miłości i szacunku do ojczyzny - Rosji,
Zaszczepić dzieciom poczucie szacunku dla weteranów wojennych i pracy.
Ekwipunek: centrum muzyczne, chusteczki, przebrania, wideo na Dzień Zwycięstwa, obierki ziemniaczane, kromka chleba żytniego.
Poprzednia praca:Rozmowy o II wojnie światowej, czytanie beletrystyki, oglądanie fotografii z lat wojny, opowiadanie o dzieciach w czasie wojny.
Przebieg wakacji.
Dzieci wchodzą do sali muzycznej do piosenki Tuchmanowa"Dzień Zwycięstwa ”, wykonaj przebudowę. W kolumnę pojedynczo, przez środek do kolumny pojedynczo, w prawo, w lewo, zamień miejsca w 2 wierszach.
Prowadzący : 9 maja to niezwykłe święto. Każde święto to przede wszystkim radość, zabawa, śmiech. Niezwykłość 9 maja polega na tym, że radość przeplata się z żalem, śmiech ze łzami.
Dziecko: Kwiaty wydawały się zimne,
I trochę zbladły od rosy.
Świt, który szedł wśród traw i krzewów,
Szukali przez lornetkę niemiecką.
Dziecko: Kwiat, cały w kroplach rosy, przylgnął do kwiatów,
A strażnik graniczny wyciągnął do nich ręce,
A Niemcy, którzy w tym momencie skończyli pić kawę
Weszli do zbiorników, zamknęli włazy.
Dziecko: Wszystko oddychało taką ciszą,
Wydawało się, że cała ziemia jeszcze spała
Kto to wiedział między pokojem a wojną?
Zostało tylko pięć minut.
Prowadzący : Naziści zaatakowali nasz kraj, jak tylko tchórze atakują nocą. Stało się to 22 czerwca 1941 r. w niedzielę. Wszyscy ludzie spali spokojnie. Nic nie zapowiadało kłopotów.
Dziecko: I nagle z głośników dobiegła straszna wiadomość, że nazistowskie Niemcy zaatakowały nasz kraj. Groźba utraty niepodległości i wolności wisi nad naszą Ojczyzną.
Nagranie tekstu Y. Levitana brzmi: „Uwaga! Moskwa mówi!
Prowadzący : Naziści palili domy, zabijali ludzi. Mężczyźni wyjechali walczyć, bronić swojej ziemi. Nasi żołnierze zablokowali drogę do wroga i nie szczędząc wysiłków udali się na Zwycięstwo! A ci, którzy nie zostali zabrani na front, służyli Ojczyźnie z tyłu. Kobiety, starcy i dzieci zastąpiły mężczyzn, którzy poszli na wojnę - robili czołgi, samoloty, pociski i hodowali chleb.Wszystko z przodu! Wszystko dla Zwycięstwa!- hasło lat wojny. Wojna trwała długie, straszne cztery lata.
Dziecko : Najdłuższy dzień w roku
Przy bezchmurnej pogodzie
Dał nam wspólne nieszczęście
Dla wszystkich przez wszystkie cztery lata.
Zrobiła taki znak
I położył tak wiele na ziemi,
Co 20 lat 30 lat
Żyjący nie mogą uwierzyć, że żyją.
Dziewczyny z grupy przygotowawczej tańczą do piosenki „Niebieska chusteczka”.
Prowadzący: Wojna stała się najtrudniejszym testem dla naszego kraju. Tylko sami ludzie ze swoją niezłomnością, bezinteresownością i gotowością oddania życia za Ojczyznę mogli ją uratować.
Dziecko: Wojna przyniosła wiele smutku, ludzie przez lata wylewali wiele łez.
Miasto Leningrad (Sankt Petersburg) było otoczone przez nazistów ze wszystkich stron. Wrogowie nie mogli włamać się do miasta, ale nikogo też nie wpuścili do Leningradu. Wkrótce skończyło się jedzenie w mieście, a ludzie zaczęli umierać z głodu. Spójrz, co to jest? - sprzątanie.Co z nimi zrobimy?Wyrzuć je. A w umierającym z głodu mieście te porządki gotowano i jedzono, takie małe kawałki żytniego chleba dano dzieciom (POKAZANIE). I to było całe jedzenie na cały dzień.Czy myślisz, że możesz mieć dość tak małego kawałka, oczywiście, że nie!
Dziecko: Czas jest uzdrowicielem i doświadczył tej roli nad wszystkimi.
Ale jest ludzki ból, nad którym czas nie ma władzy.
Tutaj znowu, po tylu latach, moja babcia w Dniu Zwycięstwa
Nie kwiaty, nie wieniec, ale chleb przyniósł na grób mojego dziadka.
Prowadzący: Niektóre miasteczka i wsie zostały doszczętnie spalone przez hitlerowców. Nie pozostał ani jeden dom, ani jedna osoba. Zginęło wielu żołnierzy, kobiet i dzieci.
Brzmi fragment piosenki „Get up a huge country”.
Prowadzący : Wojna jest straszna, zabijają na wojnie. Ci, którzy zdali ten test, nauczyli się nienawidzić wroga, ale pozostali ludźmi. Tak jak poprzednio byli przyjaciółmi, zakochali się, w każdej chwili byli gotowi do poświęcenia.
Dzieci z grupy przygotowawczej śpiewają składankę wojskową. Piosenka „Kierowca pierwszej linii”, „Katyusha”, „Smuglyanka”, „Niebiański ślimak”, „Trzej czołgiści”.
Prowadzący: Marynarze, strzelcy, straż graniczna, sygnalizatorzy.
Wszystkim, którzy chronią nasz świat i strzegą granic
Chwała i chwała za wielkie czyny.
Prowadzący: Ale w końcu naszym wojownikom-obrońcom udało się pokonać wrogów. Zaczęli je wypędzać z naszej ziemi. I wyrzuceni do ich głównego miasta, Berlina. I tego samego dnia ogłosili Zwycięstwo nad wrogiem.
Dziecko: Wszystkie ulice są ubrane w kwiaty,
I słychać dzwoniące piosenki
Dzisiaj jest Dzień Zwycięstwa
Wesołego, jasnego dnia wiosny!
Dziecko : Ten poranek stał się sławny-
Wiadomości rozeszły się po całym świecie
Podli faszyści zostają pokonani
Pochwała Armii Rosyjskiej.
Dziecko : Ludzie głęboko wdychali
Koniec wojny! Koniec wojny!
I kolorowe fajerwerki
Przez długi czas lśniły na niebie.
Dziecko : Grzmot triumfu potężnym szybem
Zwinięty wzdłuż krawędzi tubylca
Pozdrawiam Ojczyznę
Do ich dzielnych wojowników.
Prowadzący : I od tego czasu każdego roku w tym dniu 9 maja nasi ludzie świętują Dzień Zwycięstwa. Gratulują sobie nawzajem, że na naszej ziemi nie ma już wojny. Pamiętaj o tych, którzy zginęli w walce z nazistami. Dzięki żołnierzom, którzy pokonali nazistów i wyzwolili naszą ziemię od wrogów. Ci wojownicy są teraz bardzo starymi ludźmi, ale w tym Dniu Zwycięstwa wkładają swoje rozkazy i medale, otrzymane za heroiczną walkę z wrogiem, i idą na Paradę Zwycięstwa.
Dziecko:
Gdy fajerwerki huczały od końca do końca.
Żołnierze dali całej planecie
Wielki maj, zwycięski maj.
Dziecko: Więcej wtedy nie byliśmy na świecie
Kiedy wracasz do domu ze zwycięstwem.
Żołnierze maja, chwała wam na wieki
Z całej ziemi, z całej ziemi!
Dziecko: Nawet wtedy nie byliśmy na świecie
Kiedy wojna została wypowiedziana
A obok stali dorośli i dzieci,
Bronić się przed wrogiem.
Prowadzący: Od zakończenia Wielkiej Wojny Ojczyźnianej minęło siedemdziesiąt lat. Ale nie możemy zapomnieć o tej strasznej lekcji historii.
Dziecko : Bardzo przerażająca,
Jeśli usłyszysz straszne słowo - wojna.
Na całej planecie, na całym świecie
Wyciąga swoje czarne ręce.
Czy ktoś tego potrzebuje?
Aby spalić ogień miasta,
Aby dzieci ukryły się w strachu
I na zawsze zapomniałem o świecie.
chcę, żeby słońce świeciło
Ale nie tylko nad naszym krajem,
Aby dzieci na całej planecie
Uśmiechnął się do mnie
Aby ich obudzić rano
I zobaczyłem słońce przez okno
A nie czarny dym pożogi,
czołgał się po ziemi.
Nie śnij o takim śnie
I tylko moja mama będzie śnić
Albo złote słońce
Dzień wiosny, ojczyzna.
Dziecko: Co jest potrzebne do życia?
Słońce! Słońce!
Co jest potrzebne do przyjaźni?
Serce! Serce!
Czego potrzebuje serce?
Szczęście! szczęście!
Co jest potrzebne do szczęścia?
Świat!
Dziecko :Spokój w każdym domu, w każdym kraju!
Świat to życie na planecie.
Świat jest słońcem na naszej Ziemi!
świat jest potrzebny dorosłym i dzieciom!
Dzieci z grupy przygotowawczej śpiewają piosenkę „Solar Circle”.
Prowadzący : Nasze wakacje się nie kończą. 9 maja udaj się z mamami i tatusiami pod pomnik naszych rodaków, którzy zginęli za Ojczyznę. Połóż kwiaty.
Do muzyki Tuchmanowa" Dzień Zwycięstwa Dzieci opuszczają salę muzyczną.
Opowiedzenie dzieciom po prostu o kompleksie to zadanie nauczyciela przed 9 maja w przedszkolu. Pomogą w tym wiersze dzieci o wojnie. Na 9 maja publikujemy w przedszkolu wybór wierszy, które można wykorzystać w scenariuszu poranku poświęconego Dniu Zwycięstwa.
Jeśli macie coś do dodania do naszego asortymentu, prosimy o przesyłanie wierszy na adres - [e-mail chroniony] Dziękuję za udział! Wspólnie do 9 maja zbierzemy doskonały wybór wierszy dla dzieci!
Była wojna
I ludzie zginęli.
A żołnierze udali się do swojej ojczyzny.
On walczył
I był odważny.
I pokonaj nazistów z rzędu.
I tak przyjechał do Berlina.
Walczyłem przez cztery lata.
Żebym mówiła o tacie mojej babci
Wszyscy w Dniu Zwycięstwa
Powiedział.
Gram żołnierzy.
Mam pistolet.
Jest szabla, są czołgi.
Jestem duży i mam 5 lat!
Gram żołnierzy.
To dziecinnie proste.
Ale wiem to na pewno
Nasz Świat został stworzony dla Dobra!
Aby dzieci nie znały wojny!
Mieć spokojne niebo.
I pozostał zabawką
Na zawsze pluton piechoty.
Dzień Zwycięstwa! Dzień Zwycięstwa!
Wszyscy idziemy na paradę.
Dzień Zwycięstwa! Dzień Zwycięstwa!
Niesiemy czerwone flagi.
Dzień Zwycięstwa! Dzień Zwycięstwa!
Cały kraj świętuje!
Dzień Zwycięstwa! Dzień Zwycięstwa!
W końcu mamy tylko jeden!
Niesiemy flagi z kwiatami
W najspokojniejszy dzień w roku.
Nigdy nie znam dzieci
O wojnie i kłopotach!
Pospiesz się, ubierz się!
Zadzwoń do chłopaków wkrótce!
Na cześć Dnia Zwycięstwa
Pistolety strzelają!
Wokół było cicho
I nagle – fajerwerki! Salut!
Rakiety na niebie błysnęły
I tu i tam i tu!
Nad placem, nad dachami,
Nad świąteczną Moskwą
Rośnie wyżej
Ognista fontanna żyje!
Na ulicę, na ulicę
Wszyscy biegają szczęśliwie!
Krzyczą „Hurra!”, podziwiam
Do fajerwerków.
W małej dłoni
Chłopiec ma kwiaty.
On jest tym bukietem
Połóż na marmurze.
Nie mogę wojny
Zapamiętaj to dziecko
Ale zapomnij o niej
To też nie może.
Jak zapomnieć
Gdyby świat był dany
Ci, dla których przywiózł
Twój bukiet.
Chłopiec złożył kwiaty
Do masowego grobu
Do ludzi, którzy uratowali planetę przed kłopotami.
Do igraszki
Do grania
Spokojne sny
Aby móc zobaczyć
Dla dzieci
Wojny nie widziano
Ludzie na ziemi muszą walczyć!
Czym jest Dzień Zwycięstwa?
Oto poranna parada:
Nadchodzą czołgi i pociski.
Maszerują żołnierze.
Czym jest Dzień Zwycięstwa?
Oto pokaz sztucznych ogni:
Fajerwerki wznoszą się do nieba
Rozpada się tu i tam.
Czym jest Dzień Zwycięstwa?
To są piosenki przy stole
To są przemówienia i rozmowy,
To jest album dziadka.
To są owoce i słodycze,
Takie są zapachy wiosny...
Czym jest Dzień Zwycięstwa?
To oznacza brak wojny!
Kiedy wybuchły fajerwerki
Od końca do końca.
Żołnierze, daliście planetę
Wielki maj, zwycięski maj!
Nawet wtedy nie byliśmy na świecie,
Kiedy w wojskowej burzy ognia,
Decydując o losach przyszłych wieków,
Stoczyłeś świętą bitwę.
Nawet wtedy nie byliśmy na świecie,
Kiedy ze zwycięstwem
Wróciłeś do domu.
Niech żołnierze,
Chwała Tobie na zawsze
Z całej ziemi, z całej ziemi.
Dziękuję żołnierzom
Na życie, na dzieciństwo i wiosnę,
O ciszę, o spokojny dom,
Za świat, w którym żyjemy.
Każdy potrzebuje pokoju i przyjaźni!
Pokój jest ważniejszy niż cokolwiek!
Na ziemi, gdzie nie ma wojny
Dzieci śpią spokojnie w nocy.
Gdzie pistolety nie ryczą
Słońce świeci jasno na niebie
Potrzebujemy pokoju dla wszystkich dzieci!
Potrzebujemy pokoju na świecie!
Niech karabiny maszynowe nie bazgrają
A brudne pistolety milczą,
Niech na niebie nie będzie dymu
Niech niebo będzie niebieskie
Niech bombowce się nad tym przejmą
Nie lataj do nikogo
Ludzie, miasta nie umierają...
Na ziemi zawsze potrzebny jest pokój!
Dzieci mają inne nazwy
Na naszej planecie jest nas wielu!
Są Wania, Hans, Johns -
Wszędzie są miliony dzieci!
Dzieci mają inne nazwy
Dla nas -
Wszystkiego najlepszego na świecie!
Potrzebujemy jasnych zabawek
Zarówno Pinokio, jak i Pietruszka
Potrzebujemy książek
Piosenki, tańce
I ekscytujące historie!
Baseny, zjeżdżalnie, drążki poziome,
Ogrody, fontanny, klomby.
Niech wszędzie będzie jasne przedszkole
Wita dzieci radośnie
Niech wszędzie będzie wystarczająco szkół dla wszystkich,
Aby wszyscy rano szli do szkoły!
Chcemy dorosnąć jako lekarze
Budowniczowie, skrzypkowie,
Nauczyciele i artyści
Zarówno piloci, jak i sygnalizatorzy!
Chcemy w pokoju
żyj na niebie
I raduj się!
I bądź przyjaciółmi
Chcemy
Aby wszędzie na świecie
Wojny w ogóle
Dzieci nie wiedziały!
Poranna mgła stopiła się, wiosna obnosi się ...
Dziadek Ivan czyścił dziś medale.
Razem idziemy do parku na spotkanie z siwowłosymi żołnierzami, jak on.
Tam zapamiętają swój dzielny batalion.
Tam będą rozmawiać z sercem o wszystkich sprawach kraju,
O ranach, które wciąż bolą z odległych dni wojny.
Kampanie zapamiętają i bitwy, dyskomfort w okopach,
I prawdopodobnie zaśpiewają swoje odważne piosenki.
Będą śpiewać o odwadze przyjaciół, którzy upadli na ziemię;
Będą śpiewać o swojej ojczyźnie, którą uratowali przed wrogami.
Uratował narody różnych krajów przed niewolą i ogniem ...
Cieszę się, że dziadek Iwan zabiera mnie ze sobą.
NA NOTATKĘ. Kostiumy do odgrywania ról dla dzieci w niskich cenach w specjalistycznym sklepie „Przedszkole”— detsad-shop.ru .
Dowiedziałem się o tym z naszej rozmowy,
Kiedy moja babcia mi powiedziała
O tym, jak cierpiała podczas wojny.
Była mała, babcia Ola.
Nawet nie poszła jeszcze do szkoły.
Kiedy nagle ogłosili w radiu,
Jaka jest dzisiaj wojna. I zapomnij o dzieciństwie
Wszystkie dzieci. Babcia też zapomniała.
Powinienem był iść do szkoły - nie poszedł,
A na polu pracowała ze wszystkimi,
Takie plemię wojskowe wyrosło tutaj ...
Moja babcia miała wojskowe dzieciństwo...
A babcia nie zapomniała o swoim dzieciństwie.
Ściskam moją kochaną babcię
Całuję ją, a teraz gratuluję!
Co wiem o Dniu Zwycięstwa?
Wiem, co rodzina świętuje
Razem z krajem tego dnia
Dzień, w którym drzewa majowego baldachimu
Oświetlony świątecznymi fajerwerkami
Kiedy przyszedł świat! I w tym momencie
Na wielkiej ziemi zrobiło się cicho.
Świat przyszedł dla wszystkich, dla ciebie i dla mnie.
Niech nigdy nie będzie wojny!
Niech zapanuje pokój na wsiach, w miastach!
Niech zawsze będzie wszędzie pokój!
I patrzymy na świat z mieszkań,
I nie słyszymy wybuchów i strzałów.
Musimy żyć w pokojowym świecie!
Pozdrawiam świątecznie
Całe niebo rozkwitło
A świat stał się cichy i lekki.
Nadeszło zwycięstwo. Cisza.
A nasz kraj zaczął żyć w pokoju.
Niech zapanuje pokój. Niech nie będzie wojny.
Chcę pokoju dla mojego kraju.
Chcę pokoju dla wszystkich krajów świata.
Niech dorośli i dzieci żyją w pokoju!
Świętujemy Dzień Zwycięstwa
Jesteśmy pyszni z ciastem i herbatą.
Przyszedłem odwiedzić babcię?
Przynieśli jej prezenty.
Babcia była mała
Kiedy wojna przyszła do kraju.
Babcia mieszkała w czasie wojny
I zakorzeniony w kraju.
Zebrane kłoski,
Dziane rękawiczki, skarpetki,
I zebrane prezenty
Wysłał je do żołnierzy
Aby żołnierze nosili
I nigdy nie wybaczyli.
Nieoceniony wkład babci
Ta pomoc jest dla żołnierzy!
Idę w bardzo długiej kolumnie.
Cała moja rodzina jedzie ze mną.
W rękach trzymamy portret pradziadka.
Przyjeżdża pradziadek, chociaż go tam nie ma.
Pradziadek zmarł zimą pod Moskwą.
Ale w naszej pamięci - zawsze, zawsze żywa!
Nieśmiertelny pułk maszeruje w kolumnach.
Wszyscy żyją.
Pamiętamy wszystkich.
Śpiewa dusza.
Położę kwiaty pod Wiecznym Płomieniem.
Moja rodzina stoi obok mnie.
Pamiętam mojego pradziadka, chociaż go nie widziałem.
Sam dziadek był wtedy mały,
Kiedy mój pradziadek zginął na wojnie.
Jechał na koniu bojowym,
Kiedy kula nagle go znalazła.
Miał szlachetne życie!
Walczył o moją wolność.
Nawet jeśli od tego czasu minęły lata,
Ale mój pradziadek jest w moim sercu,
Podczas gdy ta ziemia się kręci.
Przynoszę kwiaty w Dzień Zwycięstwa
Pradziadek z ojcem i dziadkiem.
Od przedszkola kształcimy patriotyzm, miłość do Ojczyzny i szacunek dla jej tradycji. Poranki i święta odbywające się w przedszkolu, poświęcone świętom Dnia Zwycięstwa, rozwiązują te problemy.
Wakacje w przedszkolu poświęcone Dniu Zwycięstwa.
Do piosenki „Dzień zwycięstwa” D. Tuchmanowa dzieci wchodzą do sali i odbudowują się kwiatami i flagami.
1reb. Dzień Zwycięstwa to święto
Dziś wieczorem są fajerwerki.
Wiele flag na paradzie
Ludzie śpiewają radośnie!
2reb. Weterani z medalami
Pamięć o wojnie
Mów do nas
O tej zwycięskiej wiośnie.
3reb. Tam, w Berlinie, za czterdzieści pięć lat
Po gwałtownych atakach
Szybował jak skrzydlaty sokół
Czerwona flaga nad Reichstagiem!
4reb. Wszyscy krzyczeli: „Pokój, zwycięstwo!
Chodźmy do domu!"
Komu radość, komu kłopot,
Kto jest martwy, a kto żyje.
5reb. Nigdy nie możemy zapomnieć
Mówimy o wyczynach żołnierzy
„Świat jest nam droższy niż cokolwiek innego!”
Tak mówią chłopaki.
Utwór muzyczny " Dzień Zwycięstwa" muzyka E. Chetverikova, sl. T. Belozerova.
(po odśpiewaniu piosenki dzieci siadają na krzesłach)
Wedy: Nadchodzi wielki Dzień Zwycięstwa!
Z wdzięcznością wspominamy naszych wojowników, obrońców, którzy obronili świat w ciężkiej bitwie. Wszystkim żołnierzom, weteranom, którzy nie są z nami, zawdzięczamy to, że teraz żyjemy pod spokojnym niebem Wiecznej chwały im.
1 dziecko Pozdrówcie i chwałę rocznicy
Na zawsze niezapomniany dzień
Pozdrowienie Zwycięstwa w Berlinie
Pokonała zło ogniem!
2 dzieci Pozdrów ją dużą i małą
Do twórców, którzy samotnie kroczyli ścieżką,
Jej bojownicy i generałowie,
Bohaterowie polegli i żywi!
(ogłaszana jest chwila ciszy) Rozbrzmiewa metronom.
Na przytłumionym tle piosenki „Get up the country is huge” muzy. Aleksandrova, prezentacja jest pokazana na ekranie
22 czerwca 1945 r. dokładnie o godzinie 4:00 wojska hitlerowskie zaatakowały naszą Ojczyznę. Bombardowali miasta i wsie z samolotów, strzelali z czołgów i dział. Zarówno starzy, jak i młodzi powstali w obronie kraju. Wielu poszło na front prosto ze szkoły. Wojna rozproszyła młodych chłopaków – jednych na strzelców przeciwlotniczych, niektórych na operatorów telefonicznych, innych na harcerzy.
Dramatyzacja wiersza S. Michałkowa „Jesteśmy też wojownikami”
(wykonywane przez dzieci z grupy przygotowawczej)
(dzieci są rozprowadzane po całej sali, zakładają elementy strojów, przybierają niezbędne atrybuty.)
Sygnalista:(siedzi na krześle, słuchawki na głowie, mikrofon lub telefon w rękach)
Halo, Jowiszu? Jestem Diamentem
Prawie cię nie słyszę
Nie udało nam się zająć wsi,
I jak się masz? Witam! Witam!
Pielęgniarka:(opatruje rannego siedzącego na krześle. Jęczy)
Co ryczysz jak niedźwiedź?
Nic nie zostało do zniesienia
A twoja rana jest taka lekka
Co na pewno uleczy!
Marynarz:(patrzy w dal przez lornetkę)
Na horyzoncie jest samolot!
W kółko z pełną prędkością do przodu!
Przygotuj się na załogę bojową!
Odłóż na bok - nasz wojownik!
(Dwaj piloci patrzą na mapę)
1 pilot: Piechota jest tutaj, a czołgi są tutaj.
Leć do celu siedem minut!
2 pilotów: Jasna kolejność bitwy.
Wróg nas nie opuści!
Zwiadowca: (przechodzi przy ścianie w rękach karabinu maszynowego)
Poszedłem więc na strych.
Może. Czy jest tu wróg?
Sprzątamy dom za domem.
Razem: Wroga znajdziemy wszędzie!
Grupa taneczna dziewcząt wykonuje taniec: „Niebieska chusteczka”
(Ekranowe fragmenty kroniki filmowej)
Wedy. W rzadkich godzinach odpoczynku żołnierze pisali listy do swoich bliskich w domu.
Wiersz, który Aleksiej Surkow wysłał z frontu swojej żonie Sofii Antonownej w listopadzie 1941 roku, obejrzał kompozytor Konstantin Listow.
Ciepło wersów poruszyło kompozytora do głębi i napisał muzykę do wiersza. 25 marca 1942 r. Piosenka „W ziemiance” została opublikowana w gazecie „Komsomolskaja Prawda”. Do tego czasu zarówno wojownicy, jak i ci, którzy na nich czekali, kochali go i śpiewali.
Nauczyciele wykonują piosenkę „W ziemiance”. K. Listowa.
Prezentacja: „Pod murami Kremla”
Wedy. Na murach Kremla w bohaterskim mieście Moskwie płonie Wieczny Płomień Chwały bohaterom poległym w bitwach Wielkiej Wojny Ojczyźnianej.
Dzieci ustawiają się w półokręgu
1 dziecko: Pokłońmy się tym wspaniałym latom,
Do tych chwalebnych dowódców i bojowników,
I marszałków kraju i szeregowych,
Czcijmy zarówno umarłych, jak i żywych.
2 dzieci: Do wszystkich, których nie można zapomnieć -
Kłaniajmy się, kłaniajmy się, przyjaciele!
3 dzieci: Cały świat, wszystkie narody, cała ziemia!
Kłaniaj się za tę wspaniałą walkę!
(wiersze M. Lwowa)
Piosenka „Dziękuję” muzyka.
(dzieci siedzą na krzesłach)
1 dziecko: Wszyscy, którzy bronili Ojczyzny,
Wysławia nasz lud.
O bohaterach, którzy polegli w bitwach,
Pamięć żyje!
2 dzieci: Słońce świeci w Dzień Zwycięstwa.
I zawsze będziemy świecić.
W zaciętych bitwach nasi dziadkowie
Wróg został pokonany!
3 dzieci: Będziemy odważni, jak dziadkowie,
Będziemy chronić naszą ojczyznę,
I jasne słońce Zwycięstwa
Nikomu go nie damy!
W wykonaniu grupy chłopców: „Taniec marynarski”
(dzieci ustawiają się w półokręgu)
Wd.: Niech nigdy nie będzie wojny
Nigdy więcej kłopotów nas nie dotknie!
W Dniu Zwycięstwa śpiewane są wszystkie piosenki,
Fajerwerki na cześć Zwycięstwa!
Dzień Zwycięstwa - chwała!
Dzieci: Chwała!
Wd.: Weterani - Chwała!
Dzieci: Chwała!
Wd.: Szczęście, pokój na ziemi!
Dzieci: Chwała! Chwała! Chwała!
Do piosenki „Dzień zwycięstwa” kończy się święto, dzieci wychodzą z sali.
Koncert dla weteranów „Dziękuję żołnierze, wy!”
Cele:
1. Zaszczepić poczucie dumy z bohaterstwa naszego ludu.
2. Rozwijaj percepcję słuchową.
Trening:
Wybierane są fonogramy marszu „Triumf zwycięzców” i taniec marynarski „Jabłoczko”.
Przygotowywane są czerwone i żółte wstążki - po dwie w tym samym kolorze dla każdego dziecka; instrumenty muzyczne - bębny, talerze, tamburyny, marakasy; kwiaty - po dwa dla każdej dziewczynki.
Wybrane kostiumy:
Chłopcy ubrani są w granatowe mundury - białe koszule, ciemne spodenki, kurtki, czapki bez daszka;
Dziewczyny mają na sobie sukienki w kolorze kwiatu; jedna dziewczyna w rosyjskim stroju - sukience, białej bluzce, kokoszniku.
Postacie:
Dorośli ludzie:
weteran II wojny światowej
Czerwone wstążki są rozciągnięte wzdłuż krawędzi środkowej ściany. Są przymocowane do Orderów Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, 1 klasy i „Zwycięstwa”. W centrum znajdują się czerwone cyfry „1941-1945”, nad którymi znajdują się gwiazdy salutu. Pod nimi znajduje się wazon podłogowy z kwiatami. Na bocznej ścianie sali znajduje się wystawa rysunków dzieci na temat „Nie potrzebujemy wojny!”.
Dzieci z wielokolorowymi wstążkami wchodzą do sali pod marszem „Triumf zwycięzców”, rozchodzą się po środkowej na raz i ustawiają w dwóch liniach.
Prowadzący. Drodzy Goście! Gratulujemy wszystkim wspaniałego Dnia Zwycięstwa!
pierwsze dziecko
Wiem od taty, wiem od dziadka
Dziewiątego maja przyszło do nas Zwycięstwo.
Wszyscy sowieccy ludzie oczekiwali tego dnia,
Ten dzień stał się najradośniejszym świętem.
M. Lapisowa
Piosenka „Wesołych świąt” D. Kabalevsky
pierwsze dziecko
Jaki grzmot huczy na wiosnę?
Nad moim ojczystym krajem?
Ile radosnych świateł
Nad nią błysnęło niebo!
drugie dziecko
Oto pokaz sztucznych ogni:
Na cześć Zwycięstwa strzelają z pistoletów.
Pamiętajcie święcie naszych ludzi
Czterdziesty piąty rok świetlny!
W. Tatarinow
Karelska melodia ludowa „Taniec ze wstążkami”
Prowadzący. Na wakacje przygotowaliśmy wystawę rysunków naszych dzieci.
Dziecko
Jutro są wakacje. A dla dziadka
Uczę się pisać: „Zwycięstwo”.
Ciężko mi pisać:
Bardzo zmęczona ręka
Litery nie są w jednej linii.
Łatwiej jest rysować fajerwerki!
Mój dziadek bronił kraju.
Zapal, sto rakiet!
Wstań, litery, w kolejce!
Świat przyniósł mi mój dziadek-bohater.
Świętujmy z nim zwycięstwo.
Nie chcemy nowych wojen!
N. Jurkowań
(Pokazuje wszystkim zdjęcie.)
Piosenka „Dziewiątego maja” T. Chudova
Dziewczyna
Nadejdzie Dzień Zwycięstwa
Kiedy nadejdzie wiosna
A dziadek dostanie
Z szafy zamówienia.
Ale nie ważne jak bardzo chcesz
Dowiedz się więcej dla mnie
Mój dziadek nie lubi
Opowieści o wojnie.
pierwsze dziecko
To byłby wnuk dziadka,
Wtedy powiedziałby
Jak nad Bałtykiem
Walczył z faszystą.
drugie dziecko
Ale smutna historia
W sylwestra zatrząsł się:
Nie Victor, ale Victoria
Urodzony w rodzinie.
Dziewczyna
Mój dziadek westchnął i cierpiał:
Znowu nie ma szczęścia!
Dziadek ma trzy wnuczki -
Niestety nie ma wnuka.
W Dzień Zwycięstwa do dziadka
Pójdę z kwiatami.
Nazywali mnie Wiktorią
Dziadek na cześć Zwycięstwa.
Weteran opowiada o Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej.
pierwsze dziecko
Dziadek mi powiedział
O tym, jak walczył
Pokazał mi nagrody
Noszę go na święta.
drugie dziecko
Mój dziadek został ranny
Babcia czekała
I dużo żalu babci
Wiedziałem w tamtych latach.
trzecie dziecko
Chodźcie, ludzie z całej Rosji,
Dziś zbierzemy wszystkie siły
Zbudujmy wielki pomnik
Ci, którzy zginęli w tej wojnie!
M. Lyashenko
Prowadzący. Ten taniec dedykujemy wszystkim poległym na polach bitew i dajemy kwiaty.
„Taniec z kwiatami” do walca „Pożegnanie z Petersburgiem” I. Straussa
Wykonywane przez dziewczyny.
1. chłopiec
Biały papier,
Czerwony ołówek.
Dziadek pod flagą
Obok załogi...
Drugi chłopiec
krawędź śniegu,
Białe śniegi.
pistolet czołgowy
Patrzy na wroga.
Trzeci chłopiec
młode twarze,
Automatyczne w ręku.
Wszyscy żyją
Na moim arkuszu:
Dziadek pod flagą
W pobliżu jest załoga.
Biały papier,
Czerwony ołówek.
Piosenka „Trzy czołgiści” Dan. i DM. Pokrass z filmu „Kierowcy ciągnika”
W wykonaniu chłopców.
Dziewczyna
Babcia mi dała
Czerwona łata.
dał jedwab
Żółty motek.
Wzięliśmy nożyczki
Wytnij flagę
A na czerwonej fladze
Napisał tak:
"Do świata - do świata!"
E. Blaginina
Piosenka „Defender of the World” E. Tilicheeva
Wykonywane przez dziewczynę.
1. marynarz
W morzach i oceanach
Daleko od brzegu
Bezlitośnie na zegarku
rodzime statki.
2. marynarz
Pod rosyjskim sztandarem
Pod sztandarem ojców
Nadchodzą, nadchodzą
dzielni żeglarze.
3. marynarz
Kraj jest z nich dumny:
Są odważni i silni!
Tak dorośniemy
Jak nasi marynarze!
Taniec marynarski „Jabłko”
W wykonaniu chłopców.
Taniec marynarski „Jabłko”
Pierwsza postać. Chłopcy wstają ze swoich miejsc i maszerując, zbudowani są w dwóch kolumnach.
Druga postać. Dwukrotnie uderzają w podłogę piętą prawej stopy i wykonują potrójne tupnięcie, ręce za plecami. Wykonaj ten sam ruch lewą stopą. Przy powtarzaniu - krążą tupiąc krokiem, ręce z "półką".
Trzecia postać. Tańczą „zbieranie” z powodzią. Przy powtórzeniu - wirowanie, jak na 2. figurze.
Czwarta postać. Ostrym ruchem kładą ręce za plecami i cofają się na piętach (o 1-8 taktów). W taktach 9-16 wkładają ręce do „półki” i tupią do przodu i kończą ruch tupnięciem. Na powtórzeniu - okrążanie.
Piąta postać. Kolumny zwracają się do siebie. Chłopcy z pierwszej kolumny maszerują w szeregu do dzieci drugiej kolumny (t. 1-8), a następnie cofają się (t. 9-16). W celu powtórzenia wszystkie dzieci klaszczą w dłonie, jednocześnie kładąc prawą stopę na pięcie, a następnie kładąc ręce na pasie i kładąc prawą stopę w lewo. Ruch jest powtarzany z lewej stopy.
Szósta postać. Dzieci z drugiej kolumny powtarzają ruchy piątej figury.
Siódma postać. Tańczący „przysiad”.
8. postać. Kręci się w biegu. Na ostatni dźwięk zatrzymują się i tupią nogami, rozkładając ręce na boki.
Dziewczyna (wchodzi w rosyjskim stroju)
Kocham rosyjskie piosenki
Niech nie Rusłanowa,
„Wojskowe piosenki”
Dziewczyny śpiewają razem pierwszą i ostatnią piosenkę, reszta śpiewa na zmianę.
Dziewczyny, kłopoty, kłopoty,
Dziewczyny, wojna, wojna.
Musimy chronić nasz dom
Wpędź nazistów do Niemiec.
Widzę w morzu z mgłą
Statek zrobił się biały.
Widzę chłopca w płaszczu -
Idzie na wycieczkę.
Zabij pchły, komary,
Nie gryźć.
Bij w szyję wszystkich wrogów,
Nie przeszkadzać.
Mój maluch jest wojownikiem
A ja jestem pielęgniarką.
Będziemy służyć w wojsku -
Zdesperowana para.
Na górze jest brzoza
Zbiorniki pod brzozą.
Nasi chłopcy to partyzanci
A my jesteśmy partyzantami.
Hitler pojechał do Moskwy
Na cysternach
A stamtąd - z Moskwy -
Na zepsutych sankach.
O drogi przyjacielu,
Cisza na granicy.
czterdziesty piąty, dziewiąty
Wojna się skończyła.
Drodzy weterani,
Załóż medale
Abyśmy nie zapomnieli
Twoje dobre uczynki!
pierwsze dziecko
W promieniach rozkazów świt świecą,
Słońce świeci medalami.
Nie, nie możesz, żeby w biurkach
Światło Zwycięstwa zostało zamknięte na rok.
drugie dziecko
Nie dla osobistej chwały w kraju
Rozdawali nagrody bez żalu:
Otrzymuj zamówienia częściej,
Dzięki nim świat staje się jaśniejszy.
L. Sorokin
trzecie dziecko
Za wszystko, co mamy teraz
Za każdą naszą szczęśliwą godzinę
Bo słońce na nas świeci
Dzięki dzielnym żołnierzom -
Nasi dziadkowie i ojcowie.
L. Niekrasowa
„Marsz” S. Prokofiewa
Dzieci bawią się w orkiestrze.
Prowadzący
Nadchodzi jasny maj
Pospiesz się, poznaj
dziadkowie,
Gratulujemy zwycięstwa.
Życzę im szczęścia
Spokój i ciepło
Na przekór złej pogodzie
Ojczyzna kwitła!
Dzieci wręczają weteranom kwiaty, kartki okolicznościowe i ręcznie robione pamiątki.
Dziecko
Wszyscy jesteśmy razem w Dzień Zwycięstwa
Śpiewamy stare piosenki
A oni, podobnie jak nasi dziadkowie,
Spalony przez ogień!
Piosenka „Katyusha” M. Blantera
Dzieci i goście śpiewają razem. Pieśń wykonywana jest w tonacji d-moll.
pierwsze dziecko
Niech słońce na nas świeci
Niech płyną rzeki
Niech nasze matki
Pieką nam bułeczki.
drugie dziecko
A ojcowie pozwalają im orać
I siać ziarno
zniszczyć ziemię
Nikt nie jest dany.
S. Jakimowiczu
Piosenka „Spadkobiercy Rosji” E. Gomonova
Jak uroczyście i informacyjnie spędzić Dzień Zwycięstwa w przedszkolu. Taki scenariusz święta 9 maja pomoże wychowawcom i organizatorom wakacji w zorganizowaniu ciekawego święta w przedszkolu.
Sala jest odświętnie udekorowana. Dzieci wchodzą do sali, siadają na krzesłach.
Prowadzący. Dziewiąty maja to dzień naszego chwalebnego zwycięstwa nad nazistowskimi Niemcami! W tych dniach cały kraj się raduje! Każdego roku ludzie świętują ten dzień jako radosne święto. Minęło wiele lat, ale wszyscy pamiętają tę ważną datę i uroczyście ją świętują. Gratulacje dla wszystkich!
Piosenka „This is Victory Day” (muzyka F. Popatenko, słowa V. Viktorov).
Pierwsze dziecko.
Pamiętajcie naszych dziadków
O dawnych czasach
Załóż na cześć Zwycięstwa
Rozkazy wojskowe.
Wstawaj wcześnie rano
Wyjdź do miasta - spójrz
Jak chodzą weterani
Z rozkazami na piersi.
Drugie dziecko.
Obroniliśmy naszych dziadków
Praca i szczęście na ziemi,
Świeć jaśniej na cześć Zwycięstwa
Gwiazdy świata na Kremlu.
Dla rdzennych mieszkańców kraju
Oddali swoje życie
Nigdy nie zapomnimy
Polegli w dzielnej walce.
Piosenka „Eternal Flame” (muzyka A. Filippenko).
Inscenizacja „Na granicy”
Wartownik podchodzi do posterunku granicznego, zatrzymuje się i wypowiada słowa.
Cogodzinny.
Na samej granicy w tajemnicy
prowadzę czujną usługę,
Za każdy pagórek w odpowiedzi,
Na każde drzewo w lesie.
posterunek graniczny,
Cedry, wzgórza, cisza.
Czas po północy.
Koszary od dawna pogrążone są we śnie.
Chłopak.
Pospiesz się, pomiń, wartowniku
Potrzebuję szefa. Puść mnie, jestem moja!
Szef. Co się stało?
Chłopak.
Widziałem psa znikającego w lesie
Gdzieś z daleka gwizdali na psa,
Wokół szyi noszony jest ciężki kołnierz.
Pies nie jest nasz - nie mamy go.
Szef. Konie!
Skaczą po sali. Zatrzymaj się.
Cogodzinny. Misja zakończona!
Chłopak. W kołnierz wszyto tajne dokumenty.
Szef.
Straż graniczna, ty dowodzisz
Za lud, za spokojną pracę,
Niech dorosną szczęśliwe
Dzieci w miastach i wsiach...
Trzecie dziecko.
Honoruje wielki Dzień Zwycięstwa
Cały ogromny kraj.
W Dniu Zwycięstwa nasi dziadkowie
Składają zamówienia.
Mówimy o pierwszym Dniu Zwycięstwa
Uwielbiamy słuchać ich historii -
Jak walczyli nasi dziadkowie
Dla całego świata i dla nas wszystkich!
Gospodarz proponuje wysłuchanie opowieści o pierwszym Dniu Zwycięstwa. Prelegent jeden z gości - weteran.
Inscenizacja piosenki „Będziemy służyć w armii” (muzyka Y. Chichkov, słowa V. Malkov).
Trzecie dziecko.
Jesteśmy dziećmi szczęśliwego i spokojnego kraju.
Nasi wspaniali ludzie nie chcą wojny.
Ani dzieci, ani dorośli nie potrzebują wojny.
Niech zniknie z naszej planety!
Czwarte dziecko.
W wielkim świecie wszystkie dzieci są przyjaciółmi!
Dzieci naszej planety to nasza rodzina!
Widzimy się tylko w filmach,
Ale słońce wciąż świeci tylko dla nas na niebie.
Piąte dziecko.
Niech na całej ziemi zapanuje pokój
Niech zawsze będzie pokój
Abyśmy wzrastali do chwalebnych czynów,
Za szczęście i pracę.
Siódme dziecko.
Świeci słońce, pachnie chlebem,
Las jest głośny, rzeka, trawa...
Dobrze pod spokojnym niebem
Usłysz miłe słowa
Dobry zimą i latem
W jesienny i wiosenny dzień
Ciesz się jasnym światłem
Dzwoniąca, spokojna cisza.
„Pieśń świata” (muzyka A. Filippenko, tekst T. Volgina).
Ćwiczenie z balonami (muzyka M. Karminsky).
8. dziecko.
Dziś wszystko jest inne
Nie jak zawsze.
Wszyscy wychodzą na ulicę
Wszyscy wtedy krzyczą „Hurra!”
Wszędzie jest głośno, ciekawie,
Wszędzie zabawne i zatłoczone,
Bębny biją głośno
Wszędzie tańczą i śpiewają.
Taniec „Wesołe dzieci”.
9. dziecko.
Chociaż nie prawdziwi, ale odważni żeglarze,
Pokażemy Ci teraz nasz taniec marynarski!
Taniec „Jabłko”.
Gra-atrakcja „Bądź uważny”.
Prowadzący (pokazuje dzieciom cztery flagi: niebieską, niebieską, zieloną, czerwoną). Chłopaki, bądźcie ostrożni. Jeśli podniosę niebieską flagę, popłyniesz, jeśli niebieska - leć, jeśli zielona - skocz, jeśli czerwona - krzyknij "Hurra!"
Gospodarz chowa się za plecami i szybko podnosi flagi. Dzieci naśladują ruchy marynarzy, pilotów, kawalerzystów, krzyczą „Hurra!” Flagi są podnoszone w innej kolejności. Możesz grać 2-3 razy.
Przekaźnik „Pakiet”.
Dwie drużyny 5-7 osobowe. Każde pokonuje przeszkody: wejdź do obręczy, idź po ławce, czołgaj się pod łukiem, przeskakuj przez kij gimnastyczny itp. Ostatnie dziecko dostarcza paczkę weteranowi (w tym gratulacje). Drużyna, która dostarczy przesyłkę gościowi szybciej niż druga, wygrywa.
Dzieci ustawiły się w półokręgu przy centralnej ścianie.
Dzieci(w porządku).
Gdy fajerwerki grzmiały od końca do końca,
Żołnierze, daliście planetę
Wielki maj, zwycięski maj!
Nawet wtedy nie byliśmy na świecie,
Kiedy w wojskowym ogniu sztormowym
Decydując o losach przyszłych wieków,
Stoczyłeś świętą bitwę!
Nawet wtedy nie byliśmy na świecie,
Kiedy wracasz do domu ze zwycięstwem.
Żołnierze maja, chwała wam na wieki,
Z całej ziemi, z całej ziemi!
Dziękuję żołnierzom
Na życie, na dzieciństwo i wiosnę,
O ciszę, o spokojny dom,
Za świat, w którym żyjemy!
Piosenka „Solar Circle” (muzyka A. Ostrovsky'ego, słowa L. Oshanina).
Nagranie piosenki „Victory Day” brzmi (muzyka D. Tuchmanowa, słowa V. Kharitonova). Goście wręczają dzieciom pamiątkowe plakietki lub pocztówki poświęcone Dniu Zwycięstwa. Dzieci do gości - kwiaty, rysunki, pocztówki.
Dodatkowy materiał
PORZĄDEK DZIADKA
Wojna była dawno temu, ale dziadek ma wojskowe rzeczy: pasek z miedzianą sprzączką, torbę polową i melonik.
Mówi tylko, że dziadek ma rzeczy. W rzeczywistości objął je w posiadanie ich wnuk Igorek. Pas trzeba było skrócić o połowę, a wnuk przepasuje się nim wychodząc na zewnątrz. Kredki Igora są w torbie polowej. Melonik kontynuuje służbę rozpoczętą w czasie wojny: wnuk odmówił jedzenia z talerza, wlewają zupę do melonika, a owsiankę wkładają do wieka melonika - jak prawdziwy żołnierz.
Dziadek ma jeszcze coś z wojny. Ma rozkaz.
Jakoś wnuk mówi:
Dziadku, pozwól mi założyć zamówienie. Nadal jest w pudełku, bezużyteczny.
Dziadek przerwał, potrząsnął głową, ale zgodził się:
Co nosisz...
Igor był zachwycony. Nie spodziewałem się takiego prezentu. Na wszelki wypadek zapytałem:
Czy jest ci przykro? Jeśli będzie źle, oddam to.
Nie, to nie szkoda - odpowiedział dziadek. - Tylko tak myślę: nagle na ulicy zapytają, dlaczego dali ci rozkaz? Nawet nie wiesz...
Za co dostałeś? - zapytał wnuk.
Powiem ci - powiedział dziadek. - Zostałem ranny w rękę. Tymczasem faszystowski czołg chciał zmiażdżyć moje działo. Ale strzeliłem i znokautowałem go.
Bardzo prosta historia – powiedział Igorek. - Pamiętam wszystko.
To dobrze - westchnął dziadek. - Idź stąd.
Igor wyszedł na ulicę. Z rozkazem. Następnie sąsiadka ciocia Masza pyta go:
Dlaczego dali ci rozkaz?
Igorek odpowiada słowo w słowo:
Zostałem ranny w ramię. Tymczasem faszystowski czołg chciał zmiażdżyć moje działo. Ale strzeliłem i znokautowałem go.
Jakim jesteś bohaterem! - mówi ciocia Masza. - Nawet ranny, zastrzelony! Która ręka została zraniona? W prawo czy w lewo?
Nie wiem - Igorek był zdezorientowany.
Ale łatwo się dowiedzieć - mówi ciocia Masza. - Na jakim śladzie od kuli, że i ranny. Zobaczmy razem.
Igorek tym razem nic nie odpowiedział. Pobiegł do dziadka - aby wydać rozkaz.