Garso „Ш“ nustatymas vaikui etapais. Logopediniai užsiėmimai, video pamokos, pratybos su paveikslėliais
Taip pat skaitykite
Tikslas: garso artikuliacijos patikslinimas [NS], garso pastatymas.
Užduotys:
- Stiprinkite teisingą artikuliacijos pratimų atlikimą.
- Tęskite nuolatinės nukreiptos oro srovės formavimą.
- Mokytis "teisingai" padaryti garsą [NS] su mechanine pagalba.
- Toliau mokykitės paryškinti garsą [NS] iš daugybės garsų, skiemenų ir žodžių.
- Toliau mokykitės sudaryti santykinius būdvardžius.
- Pratimas taisyklingai vartoti prielinksnius: on, in, for, under, dėl;
- Ugdykite dėmesį, atmintį, smulkiąją motoriką.
Komplektacija: veidrodis; žaislas "Nyusha" ; Paveikslėliai „Artikuliacinė gimnastika“ ; vata ant sriegio, "Kopatych" su vartais; "Garso takeliai" kad išleistų garsą [NS], "Traukinys su nuotraukomis:" šuo " , "kailiniai" , "pelė" , "žirafa" , "spinta" , "ramunėlė" , "gegutė" , "kūdikis" ; žaidimo nuotraukos "Skanūs pyragai" ; žaidimo nuotraukos – Kur pasislėpė Nyusha?
Pamokos eiga:
1. Organizacinis momentas
Dabar turime logopedijos pamoką.
Šiandien atėjau pas tave aplankyti "Nyusha" - animacinio filmo herojus "Smeshariki" .
Ji sužinojo, kad išmoksi šnypšti, ir atėjo su tavimi išmokti šnypšti.
2. Artikuliacinė gimnastika
Parodykime "Nyushe" kokius pratimus reikia daryti su liežuviu, kad išmoktum šnypšti.
Reikia gerai apšilti, užsiimti gimnastika. Pirmiausia atlikime pratimą "tvora" (kartokite 3-4 kartus), tada "žiedas" (kartokite 3-4 kartus)... Įsitikinkite, kad dantys yra uždaryti, o lūpos suapvalintos.
O dabar liežuvis dirbs. Parodykite, kaip jis gali atlikti pratimą "Blynas" (kartokite 3-4 kartus)... Tada pūsti ant liežuvio.
Kitas pratimas "Skanus uogienė" , plačiu liežuviu laižykite lūpą iš viršaus į apačią. Gerkime arbatą iš "puodeliai" ... Jis turėtų būti didelis, platus, išeinantis iš burnos (kartokite 2-3 kartus)... Dabar paslėpkite liežuvį už viršutinių dantų ir laikykite jį tokioje padėtyje (kartokite 3-4 kartus).
3. Stiprios kryptingos ilgalaikės sklandžios oralinio oro srovės kūrimas
Nyusha mėgsta rodyti triukus ir į juos žiūrėti.
Parodykime gudrybes Nyusha. (Logopedas siūlo vaikui 2-2,5 cm skersmens vatą, pritvirtintą prie 10-12 cm ilgio siūlelio)... Laikykite balioną prieš savo lūpas. - Nusišypsok. Parodyk savo dantis. Išsižioti. Ištraukite lūpas šiaudeliu. Lengvai pūskite balioną. Pažiūrėkite, kaip gražiai kamuolys nuskriejo nuo jūsų lūpų.
Dabar laikykite balioną prie nosies. Šypsokis. Parodyk savo dantis. Išsižioti. Pakelkite liežuvį puodelio pavidalu iki viršutinės lūpos. Pūskite ant liežuvio galo. Pažiūrėkite, kaip gražiai kamuolys skriejo.
"Nyusha" mėgsta žaisti su draugais. Šiandien ji pakvietė savo draugą pažaisti futbolą su tavimi. "Kopatych" jau prie vartų. Reikia įmušti kamuolį į vartus. Taip pat pakelkite sulenktą liežuvį prie viršutinės lūpos, papūskite ant liežuvio galiuko ir spirkite kamuolį į vartus.
4. Foneminės klausos ugdymas
Norėdami Nyusha išmokti "teisingai" šnypštimas, pirmiausia reikia išmokti "pagauti" garsas « [NS]» .
– Dabar žaisime žaidimą „Pagauk garsą“ ir parodyk Nyusha kaip "pagauti" garsas [NS]... Kai tik išgirsi garsą [NS], tuoj pat pagauk – suplok delnais:
M-Sh-K-Sh-T-N-Sh-D-P-Sh-Ts-S-Sh (gaudyti plojimais)
HA – SHA – LA – PA – SHA;
KEpurė - RUDENS - KAILINIS - KATINAS - Asilas - KREPŠELIS - Košė; (gaudyti signalą)
5. Pirštų gimnastika. Pratimas Žąsis.
Atidžiai klausykite mįslės, apie ką ši mįslė?
Eina prie upės drąsiai
Jis apsirengęs baltai
Ant jo kojų
Raudoni batai (žąsis)
Parodykime Nyusha, kas yra žąsis.
Sulenkite delną stačiu kampu. Patraukite pirštus į priekį ir prispauskite vienas prie kito. Sulenkite rodomąjį pirštą ir atsiremkite į nykštį.
Žąsys kaksto ir kaksto,
Jis nori tave sugnybti.
(atlikti dešine ir kaire ranka)
5. Garso gamyba
Dabar išmokime šnypšti kaip žąsis.
Parodykime Nyusha, kaip "Švilpukai" šiek tiek vandens čiaupe: s-s-s. Šiuo metu mentele pakelkite liežuvį ir klausykite, girdite "Žąsies šnypštimas" . (garso gamyba [NS] nuo garso [su] su mechanine pagalba).
Vėl pakelkite liežuvį už viršutinių dantų ir išgirskite garsą [SU], į "Nuvyko" šiltas oras.
Puiku, išmokai šnypšti kaip žąsis.
Pažiūrėkite, kokią padėtį užima liežuvis ir lūpos tardami garsą [NS] (analizė pagal schemą-lentelę)... Lūpos formos "Langas" , uvula iškilusi už viršutinių dantų, formoje "puodeliai" .
6. Izoliuoto garso tarimo sustiprinimas
Ir dabar "Mes padėsime" Nyusha šnypščia kaip žąsis. Perkelkite pirštą keliu ir aiškiai ištarkite garsą [NS]. (š-š-š...) Darbas su garso takeliais.
7. Garso artikuliacijos analizė [NS](pagal schemą)
Kokia yra lūpų padėtis?
Kokioje padėtyje yra dantys?
Kur yra liežuvio galiukas?
Kur yra liežuvio kraštai?
Kokia oro srovė išeina iš burnos?
Garso artikuliacijos patikslinimas.
Lūpos su "langu", dantys su "maža tvora su langeliu", liežuvis pakeltas aukštyn, šoniniai kraštai prispausti prie krūminių dantų, pro išeina šiltas oras. "Viduris" kalba.
Fizinė minutė.
Mūsų Nyusha išsitempė
Ji pasilenkė vieną kartą, pasilenkė du kartus.
Ji ištiesė rankas ir pasilenkė
Ir ji išėjo gatve.
8. Garso buvimo nustatymas [NS]žodžiuose.
Linksma Nyusha nori važiuoti garvežiu, važiuoti priekabomis. Tačiau vežimais keliaus tik tie daiktai, kurių pavadinimuose skamba garsas. "NS" ... Padėkite Nyusha pasirinkti žodžius su garsu "NS" ... Nuotraukos su žodžiais: "šuo" , "kailiniai" , "pelė" , "žirafa" , "spinta" , "ramunėlė" , "gegutė" , "kūdikis" .
9. Santykinių būdvardžių daryba.
Žaidimas "Skanūs pyragai"
Nyusha labai mėgsta skanius pyragus. Pavaišinkime ją pyragais. Pažiūrėkite, kiek ten pyragėlių. Šis aviečių pyragas, tai aviečių. Ir kas tai yra obuolių pyragas? Kas yra šis vyšnių pyragas? .. (Vyšnia.)Šis pyragas su kriauše, kas tai? .. (kriaušė.) Kas yra šis braškių pyragas? .. (Braškių.)Šis pyragas su skirtingomis uogomis, kas tai? .. (Uoga.)Šis pyragas su skirtingais vaisiais, kas tai? .. (Vaisiai).
10. Gramatinės struktūros formavimas
Didaktinis žaidimas – Kur pasislėpė Nyusha?
Nyusha mėgsta žaisti įvairius žaidimus. Ji ypač mėgsta žaisti slėpynių. Pažvelkite į nuotrauką ir pasakykite man, kur Nyusha pasislėpė?
- – Kur slepiasi Nyuša? ....... (po grybu).
- – Kur Niuša užlipo? …….(tuburyje).
- – Į ką Nyusha nuėjo? …… (ant medžio kelmo).
- – Kur slepiasi Nyuša? …… (pasislėpė už medžio).
- „Iš kur Niuša žvilgčioja? …… (iš už medžio).
- – Apie ką atsisėdo Nyusha? …… (prie gėlės).
11. Pamokos santrauka.
Dar kartą parodykite Nyusha, kaip teisingai šnypšti.
Kokį garsą išmokome ištarti šiandien? Kas atėjo mūsų aplankyti?
Šechovcova Nina
Individualios logopedinės pamokos „Garso nustatymas [u]“ santrauka
tema: Garso nustatymas [Щ]
Tikslas:
1. Švietimo:
Sustiprinkite gebėjimą taisyklingai tarti garsas [u];
2. Pataisomoji:
foneminės klausos ugdymas;
Foneminės analizės įgūdžių ugdymas;
3. Švietimo:
Ugdykite teigiamą požiūrį į užsiėmimas;
Įranga: paveikslėlis (dramblys, artikuliacijos profilis garsas [u].
Planuoti:
I. Org. momentas
Sveikinimai. Temos žinutė klases.
II Pagrindinė dalis
1. Artikuliacinė gimnastika
3. Pirštų gimnastika
4. Pratimas kalbiniam kvėpavimui lavinti
5. Pratimai mimikos išraiškingumui ugdyti
6. Temos paskelbimas klases.
8. Garso gamyba.
9. Fizinės minutės.
garsas.
Vaiko aktyvumo vertinimas.
Pamokos eiga
I. Org. momentas.
Sveikinimai
Sveiki. Šiandien pas mus klasė atėjo čia toks nuostabus dramblys. Jo vardas Dumbo. Mūsų dramblys, labai protingas, moka kalbėti, žino beveik viską garsai ir raidės, bet čia garsas Jis nemoka ištarti [u]. Ar galite padėti drambliui?
II. Pagrindinė dalis.
1. Artikuliacinė gimnastika
Dabar darysime pratimus, dramblį pastatysime prie veidrodžio, priešais jus, kad parodytumėte kaip taisyklingai juos atlikti.
"Šypsena"
Išlaikyti lūpas šypsenoje. Dantų nesimato.
Mūsų Deniska – išdykęs žmogus
Pritraukia lūpas prie ausų.
Žiūrėk, sako jis
Aš dabar varlė!
"Skanus uogienė"
Šiek tiek atidarykite burną ir plačiu priekiniu liežuvio kraštu palaižykite viršutinę lūpą (liežuvis platus, jo šoniniai kraštai liečia burnos kampučius, liežuviu judesius iš viršaus į apačią, o ne iš vienos pusės į kitą). Įsitikinkite, kad dirba tik liežuvis, o apatinis žandikaulis nepadeda, nepadeda "prisijungė" liežuvis aukštyn – jis turi būti nejudantis (galite laikyti pirštu).
Jei Denisas yra blogos nuotaikos,
Deniska valgo mūsų skanią uogienę.
Turiu ištepti viršutinę lūpą uogiene,
Ir viską laižyti plačiu liežuviu.
„Nubausk neklaužadą liežuvį“
Plačiai šypsokis. Uždėkite platų liežuvį ant apatinės lūpos ir, šiek tiek kramtydami jį dantimis, ištarkite "Ta-ta-ta" per 5-10 sekundžių. Tada sakydami patapšnokite liežuviu lūpomis "Penki-penki-penki" per 5-10 sekundžių.
Tavo liežuvis – išdykęs vyras
Jis tavęs neklauso.
Greitai jį nubausk:
— Penki-penki, penki-penki, penki-penki-penki!
"Blynas"
Burna atvira, platus, atsipalaidavęs liežuvis remiasi į apatinę lūpą. Mes plekšnojame su viršutine lūpa kalba: penki-penki-penki. Lengvai kąskite kalba: ta-ta-ta.
Keliamės anksti ryte
Kepame skanius blynus.
Upelis keptuvėje
Tešla plinta...
Pažiūrėk kaip gražu
Blynas pasirodo.
"Mes valomės dantis"
Nusišypsokite, atverkite burną liežuvio galiuku iš vidaus "Švarus" pakaitomis apatiniai ir viršutiniai dantys.
Atidaryk burną, nusišypsok
Parodyk savo dantis
Mes valome viršų ir apačią,
Juk jie pas mus nėra nereikalingi
"Didelis ir mažas"
3. Pirštų gimnastika
Parodykime drambliui, kaip gerai tu ir aš atliekame pirštų gimnastiką.
Mūsų pirštai stipriai suspaudė
Ką? Įdomus!
Matyt, jiems pasidarė šaunu,
Juos apklosime antklode.
Kairę ranką jie suspaudžia į kumštį, o dešine sugriebia ir stipriai suspaudžia. Tada jie keičia rankas. Tada jie nuleidžia rankas ir šiek tiek papurto. Pakartokite pratimą keletą kartų.
4. Pratimas kalbiniam kvėpavimui lavinti.
Išmokykime dramblį daryti kvėpavimo pratimų. Ramiai įkvėpkite per nosį, 2-3 sekundes palaikykite orą plaučiuose, tada lėtai iškvėpkite, sklandžiai iškvėpkite per burną.
"Sušaldykite smakrą"
Tikslas: formuoti ilgą, nenutrūkstamą oralinį iškvėpimą, suaktyvinti lūpų raumenis.
Patraukite apatinę lūpą po viršutine lūpa ir ilgai pūskite šaltą orą žemyn po smakru, atlikite tai tyliai ir vienu iškvėpimu.
"Lietus"
Tikslas: kalbos kvėpavimo formavimas, gebėjimas tarti žodžius vienu iškvėpimu.
1 - pakaitomis ištieskite rankas į priekį - „Pagauk lašus“ (įkvėpti); 2 - iškvepiant ištarti: "Lašas-lašas-lašas!"; 3 - pakaitomis ištieskite rankas į priekį - „Pagauk lašus“ (įkvėpti); 4 - iškvepiant ištarti: "Na, gerai, gerai!"... Pakartokite 3-4 kartus.
5. Pratimai mimikos išraiškingumui ugdyti.
Įsivaizduok dabar (Lapkritį) Pas mus atėjo Kalėdų Senelis.
Įsivaizduokite, kad mūsų glėbyje yra pūkuotas kačiukas. Jis murkia, o tu jį glosto.
Senelis ir moteris apakino Snieguolę, ir ji jų akyse atgijo. Ką išreiškia senelio ir moters veidai?
Parodykite, kaip Alionuška sėdi ir žiūri į brolį Ivanušką.
6. Temos paskelbimas klases.
Dabar jūs ir aš išmoksime taisyklingai tarti garsas [u]... Ir mes išmokysime dramblį.
7. Artikuliacijos analizė pagal planą.
At garsas[ny] lūpos šiek tiek pastumtos į priekį ir suapvalintos. Liežuvio galiukas pakeltas iki gumbų už viršutinių dantų. Šoniniai liežuvio kraštai tvirtai prispaudžiami prie viršutinių krūminių dantų. Užpakalinė liežuvio dalis pakelta. Liežuvis įsitempęs. Balso stygos ilsisi, gerklė nedreba (be balso).
Garsas [Щ] – priebalsis, kurčias, visada minkštas.
8. Garso gamyba.
Dabar papasakosiu istoriją apie mažą traukinuką. Turėsime liežuvį kaip mažą traukinį, o krūminiai dantys bus bėgiai. Lokomotyvas negali užlipti ant bėgių, ar galime jam padėti? Na, eime! Prispauskite šoninius liežuvio kraštus, kaip ratus, prie viršutinių krūminių dantų. Įsitikinkite "Ratai" tvirtai stovėjo ant bėgių ir jokiu būdu nenulipo nuo jų (vaikas turi jausti, kaip šoniniai liežuvio kraštai tvirtai prispaudžiami prie viršutinių dantų). Dabar įpūskite mažąjį variklį, kad jis pradėtų veikti. Šauniai padirbėta.
Atsarginiai metodai, jei ankstesni nebuvo gauti metodus:
1. Lengviausias būdas nustatant U iš garso H... Norėdami tai padaryti, H reikia traukti ilgą laiką ir tada pabaigoje išgirsite garsas u... Tada jums reikia ištempti tai garsas stengdamasis kalbėti kuo greičiau.
Dėmesio! Nepamirškite būti atsargiems tardami garsas B / W, vaikas patraukė lūpas į priekį ir pakėlė liežuvį prie viršutinių dantų.
2. Ištarkite shch kartu. Reikėtų atkreipti vaiko dėmesį į tai, kad tariant skamba tavo lūpų šypsena, matomi dantys, liežuvis pakeltas už viršutinių dantų.
9. Fizinės minutės.
Vienas – pakilk, trauk aukštyn
Du - sulenkti, atlenkti
Trys – trys plojimai rankomis, trys galvos linktelėjimai.
Keturiomis kojomis platesnės.
Penki – mojuokite rankomis
Šeši – ramiai atsisėskite prie stalo.
10. Inkaravimas izoliuotas garsas.
Pasakyk man, ar matei, kaip tavo mama kepa bulves? Kai ji į karštą keptuvę įdeda sviesto, tai sušnypščia: "Shch." Kaip šnypščia? Ar matėte gyvates zoologijos sode? Ar žinai, kaip jie šnypščia? Klausyk: "Shchshch".... Dabar kartu pakartokime, kaip šnypščia gyvatės.
Dabar energingai nuvalykime kelnes: "Shch-Shch-Shch - ..."
Pasikalbėkime su tavimi liežuvio suktuvas:
PELENAI-PLIENAI, PELENAI-PEENAI: nusipirkome lietpaltį.
DĖS-OSH-OSH, OSH-OSH-OSH: kam reikia pagalbos?
DĖS-OSH-OSH, OSH-OSH-OSH: sode užaugo asiūklis.
USH-USH-USH, USH-USH-USH: už tvoros gebenė.
DAUGIAU-DAUGIAU-DAUGIAU, DAUGIAU-DAUGIAU-DAUGIAU: mes aptikome lESH.
11. Foneminės klausos ugdymas.
-"Pagauk garsas» : ploji rankomis, kai girdi u garsas tarp kitų garsų, skiemenis,: tsa, re, [och], ta, sh, schi, [sa], zo, [schu], not, [ach]
III. Rezultatas klases.
Puiku, šiandien labai stengėtės, esu jumis labai patenkintas. Dramblys, jis irgi sako ačiū, tu jam labai padėjai. Pasakyk man, kuri garsas ar mes šiandien išmokome ištarti? Kas jums patiko mūsų profesijos?
Tu gali būti laisvas.
Natalija Volkova
Individualios logopedinės pamokos apie garso nustatymą santrauka [Ш]
tema: Garso nustatymas Ш
Tikslas: artikuliacijos patikslinimas garsas [W], garso gamyba
Užduotys:
1) Švietimo: išmokite taisyklingai tarti garsas Ш, paskirstyti garsas Ш iš žodžių eilės;
2) Korekcinė – vystomoji: ilgo nukreipto oro srauto formavimas, artikuliacinės praktikos, pirštų smulkiosios motorikos, dėmesio ir atminties vystymas, foneminės klausos vystymas;
3) Švietimo: domėjimosi skatinimas užsiėmimas, savarankiškumo ugdymas.
Įranga: pristatymas „Artikuliacinė gimnastika“, vata ant virvelės, dygliuotas kamuoliukas.
Pamokos eiga:
1. Organizacinis momentas
Dabar tu ir aš logopedinis užsiėmimas.
Mažasis Antoška šiandien atvyko jūsų aplankyti. (berniukas - pristatymas)
Jis sužinojo, kad tu išmoksi šnypšti, ir atėjo su tavimi mokytis.
2. Artikuliacinė gimnastika
Maloniai šypsokitės vienas kitam (pvz. "Šypsena") - pristatymas, vamzdelis (suskaičiuokite iki 10)
Antoshka vis dar turi mažai dantų, bet jūs galite parodyti savo (pvz. "tvora")
Antoshka labai mėgsta apvalias spurgas (kontrolė "žiedas") Jis valgo avieną su skaniu uogiene (kontrolė "Skanus uogienė"). Labai skani uogienė, gaila, kad liko ant lūpos, pakelsiu liežuvį, o likusius palaižysiu.
Antoshka geria uogienę su arbata iš puodelio (kontrolė "Taurė") - nusišypsokite, atidarykite burną, plačiu liežuviu uždėkite ant apatinės lūpos, pakelkite liežuvio kraštus ir galiuką.
Jei arbata karšta, tada pūskite ant jos. Parodykite Antoshka, kaip tai padaryti. Dabar jums reikia puodelio "skalbti" ir padėkite atgal į spintelę (įdėkite „puodelį viršutiniams dantims).
3. Stiprios kryptingos ilgalaikės sklandžios oralinio oro srovės kūrimas
Antoshka mėgsta rodyti triukus ir į juos žiūrėti.
Leisk man dabar parodyti gudrybes. ( Logopedas siūlo vaikui 2-2,5 cm skersmens vatą, pritvirtintą prie 10-12 cm ilgio siūlelio). Laikykite balioną prieš savo lūpas. - Nusišypsok. Parodyk savo dantis. Išsižioti. Ištraukite lūpas šiaudeliu. Lengvai pūskite balioną. Pažiūrėkite, kaip gražiai kamuolys nuskriejo nuo jūsų lūpų.
Dabar laikykite balioną prie nosies. Šypsokis. Parodyk savo dantis. Išsižioti. Pakelkite liežuvį puodelio pavidalu iki viršutinės lūpos. Pūskite ant liežuvio galo. Pažiūrėkite, kaip gražiai kamuolys skriejo.
4) Pirštų gimnastika
Paglostyk mano delnus, ežiuke. Tu dygliuotas, bet kas?
Noriu tave paglostyti, noriu su tavimi sutarti!
(riedame kamuolį tarp delnų, glostome, pirštais paliečiame atskirus spyglius)
5) foneminės klausos raida
Dabar pažaisime žaidimą "Medžiotojas"... Kai tik išgirsi garsas Ш, tuoj pat pagauk – ploji delnai:
M-Sh-K-Sh-T-N-Sh-D-P-Sh-Ts-S-Sh
HA - SHA - LA - PA - SHA, KEPURE - RUDENS - KAILIS - KATĖ - Asilas
6)Garso gamyba
Antoška mėgsta važinėti mažu traukiniu. Ar parodysime jam traukinį?
(stipriai pūskite į liežuvio galiuką, nesustokite. Ir tada palaipsniui sulėtinti variklį – h – h – h ir traukti ilgiau garsas"H"į kurią turėtų eiti "NS")
H - h - h - h - h - h - h - h, aš vairuoju traukinį,
Vedu draugus
Kartu važiuoti smagiau!
Aš vairuoju lokomotyvą
Skelbiu sustojimus. (traukinys sustoja)
Kokia oro srovė išeina iš burnos?
(Liežuvio galiukas pakyla iki viršutinių dantų, bet neprispaudžia prie jų; liežuvio kraštai liečia viršutinius šoninius dantis. Lūpos šiek tiek suapvalėjusios, iškvepiamo oro srovė jaučiasi šilta. Viršutiniai ir apatiniai dantys yra Balso stygos atviros, tarp jų laisvai teka iškvepiamo oro srovė.)
Žiūrėkite, liežuvis ir lūpos tardami užima tokią padėtį garsas"NS". (nuotrauka)
Dabar sakyk garsas"SU", o tada pakelkite liežuvį prie gomurio ir pasakykite tą patį garsas"SU" kad šiltas oras tekėtų.
Parodykime, kaip šnypščia gyvatė. (š-š-š...)
7) Apatinė eilutė klases.
Kuris garsas ar mes šiandien išmokome ištarti? Kas atėjo mūsų aplankyti?
Individualios garso nustatymo pamokos santrauka Ш
Pamokos tikslas: lavinti artikuliacinės struktūros įgūdžius tariant Š.
Pataisos auklėjimas:
Garso Ш kinestetinio vaizdo formavimas (artikuliacijos organų padėties pojūtis);
Taisytos (fonetiškai grynos, leksiškai išplėtotos, gramatiškai taisyklingos) kalbos praktinių įgūdžių ir įpročių formavimas;
Pratimas taisyklingai tarti garsą Š.
Korekcinis ir vystomasis:
Artikuliacinio aparato tobulinimas;
smulkiosios motorikos tobulinimas.
Švietimas:
Susidomėjimo užsiėmimais skatinimas;
Nepriklausomybės ugdymas.
Įranga: temos nuotraukos.
Pamokos eiga
1.Organizacinis momentas
2. Artikuliacinė gimnastika
Statiniai kalbos parengiamieji pratimai
"Kaušelis"
Plačiai atveriame burną
Pakelkite kraštus
Liežuvis - balovikas,
Nuleidžia nugarą.
Jis labai panašus į kibirą,
Galite įpilti vandens,
Laikykitės vandens, neskubėkite
Parodyk visiems savo kaušą.
Dinaminiai liežuvio pratimai
"valandos"
Pailsėjęs ir pasitempęs
Pasuko į kairę, į dešinę,
Taip: tikk-tok, tikk-tok.
"Išsivalykime dantis"
Atidaryk burną, nusišypsok
Parodyk savo dantis
Mes valome viršų ir apačią,
Juk jie pas mus nėra nereikalingi.
"Harmoninis"
Groti akordeonu
Reikia nuleisti žandikaulį
Mes nenuplėšiame liežuvio,
Žaidžiame labai gerai.
Kartą gyveno mergina, vardu Maša. Ji labai mėgo gyvūnus. Ir tada vieną dieną, grybaudama miške, ji sutiko Michailą Potapovičių. Meška apsidžiaugė tokiu susitikimu ir nusišypsojo („Šypsena“). Jis buvo labai svetingas ir, žinoma, pakvietė Mašą pas save blynų („Blynas“). Jie gėrė arbatą su uogiene („Skanus uogienė“). Ir Miša įdėjo blynus į gražų puodelį ("Taurė"). Mašai vizitas labai patiko, o mainais ji vaišino Michailą Potapovičių grybais („Gribočekas“). O kaimynės voveraitė parvežė Mašą namo pas senelius. Ji šuoliavo takais taip vikriai, kad Mašą pakeitė žirgu („Arklys“). Masha net nepastebėjo, kaip ji atsidūrė namuose.
3. Garso gamyba.
1-as būdas Esant labiodentaliniam sigmatizmui, vaikui gali būti sunku pereiti nuo įprasto garso tarimo prie teisingo. O jei hioidinės kamanos taip pat trumpos, o taurelės mankšta neduodama, šis metodas pasiteisina.
Pravers medinė mentelė.
Vaiko prašome nusišypsoti, iškišti liežuvį – blynelį. Po liežuviu dedame mentelę, pakeliame ja liežuvį ir prispaudžiame, išimdami liežuvį į burną. Pasirodo toks pasyvus „puodelis“, be to, lūpos „užblokuotos“ ir nesusilanksto į vaikui įprastą padėtį. Dabar prašome stipriai pūsti burna. Rezultatas yra garsas, artimas Sh.
2-as būdasŠiuo garsu liežuvio galiukas pakeliamas į viršutines alveoles, o jo kraštai prispaudžiami prie krūminių dantų. Išlaikomas nedidelis atstumas tarp liežuvio galo ir alveolių. Lūpos sudaro ovalą, atidengdamos dantis. Atstumas tarp dantų yra apie 2-5 mm. Šilto oro srautas liežuvio viduryje patenka į jo galiuką. Balsas nedalyvauja. Pasigirsta šnypštimas: šššš.
Kad vaikas pajustų liežuvio galo pakėlimą aukštyn, iš anksto galite atlikti šiuos pratimus: „varpelis“ – la-la-la, „plaktukas“ – ddd ir „lokomotyvas“ – hhh. . Atliekant pratimus „plaktukas“ ir „lokomotyvas“, ant apatinių dantų uždėkite maždaug vieno centimetro skersmens pieštuką, o ant jo – liežuvėlį ir paprašykite vaiko liežuvio galiuku bakstelėti į viršutines alveoles. Tokiu atveju vaikas turi stipriai pūsti į liežuvio galiuką nesustodamas. Tada palaipsniui pristabdykite „lokomotyvą“ - hh ir ilgesnį laiką traukite garsą „H“, kuris turėtų pereiti į „W“. Atlikdami figūrėlę pradedame mėgdžioti piktą žąsį: „shshshshshsh“.
4. Artikuliacijos analizė
Kokia yra lūpų padėtis?
Kokioje padėtyje yra dantys?
Kur yra liežuvio galiukas?
Kur yra liežuvio kraštai?
Kokia oro srovė išeina iš burnos?
(Liežuvio galiukas pakyla iki viršutinių dantų, bet neprispaudžia prie jų; liežuvio kraštai liečia viršutinius šoninius dantis. Lūpos šiek tiek suapvalėjusios, iškvepiamo oro srovė jaučiasi šilta. Viršutiniai ir apatiniai dantys yra Balso stygos atviros, tarp jų laisvai teka iškvepiamo oro srovė.)
5. Izoliuoto garso tarimo sustiprinimas
Kai Maša vaikščiojo per mišką, ji pastebėjo, kaip ošia rudens lapai: Š-Š-Š-Š-Š. (lapai paskleisti ant grindų, kiekviename žingsnyje sklinda ošimas: Sh-Sh-Sh). Eikite per lapus ir įsivaizduokite, kad jūs taip pat esate rudens miške.
6. Foneminės klausos ugdymas
O dabar žaisime žaidimą „Medžiotojas“. Kai tik išgirsi garsą Ш, tuoj pat pagauk – suplok delnais:
M-Sh-K-Sh-T-N-Sh-D-P-Sh-Ts-S-Sh
7. Namų darbai
Pagalvokite apie kuo daugiau žodžių, kuriuose girdimas SH garsas:
Žodžio pradžioje;
Žodžio viduryje;
Žodžio pabaigoje.
8 .. Pamokos santrauka.
Šiandien pamokoje lankėtės rudeniniame miške, susipažinote su Maša ir Meška ir išmokote šiugždėti taip, kaip ošia rudens lapai ir tai padarėte puikiai! Kokį garsą sutikai šiandien? Garsas Ш yra priebalsis, bebalsis, vientisas. Rusų kalba nėra suporuoto švelnaus garso. Šiandien tu labai stengėsi, puiku!
Individualios logopedinės pamokos santrauka
Tema: Garso gamyba [w]
Programinės įrangos turinys:
1. Supažindinti su taisyklinga garso [w] artikuliacija.
2. Pratimas sinchroniniam kalbos aparato darbui nustatant [w]. Ugdyti tam tikros artikuliacinės struktūros ir garso akustinio vaizdo kinestetinius pojūčius [w]. Suformuokite nuolatinę, nukreiptą oro srovę. Ugdykite smulkiąją motoriką, atmintį, dėmesį, holistinį suvokimą.
3. Išugdyti poreikį išmokti kalbėti gražiai ir taisyklingai.
Organizavimas: individuali pamoka.
Įranga: specializuota kompiuterinė logopedinė programa „Žaidimai tigrams“ su įranga, magnetofonas su garso įrašu „Lapų kritimas“, rudeninio miško maketas, viršutinio ir apatinio žandikaulių maketas, kalbos garso profilis [w], artikuliacijos pratimai, veidrodis , zondas, mentelė, vata, alkoholis , didaktinė medžiaga.
Pamokos eiga:
I. Psichologinis požiūris į taisyklingą kalbą:
kokia tavo nuotaika? Nupieškite jį saulės spinduliu arba lietaus lašu mūsų ekrane.
Dabar kviečiu pasivaikščioti rudenėjančiame miške, kuriame mūsų laukia daug įdomių atradimų. Eime.
II. Artikuliacija ir pirštų gimnastika
(„Konjuguoti“ pratimai, kuriuos vienija siužetas „Pirštų ir liežuvio kelionė į rudens mišką“). Žr. priedą.
Taigi mūsų kelionė baigėsi. Vėl grįžome į darželį. Mūsų laukia svečias - senas draugas Tigro jauniklis.
III Pamokos temos paskelbimas:
Šiandien išmokysime Tigro jauniklį taisyklingai tarti garsą [w].
Artikuliacijos aprašymas: Liežuvio galiukas pakeltas link gomurio priekio, bet nesuspaustas. Liežuvis įgauna kaušelio formą, o jo šoniniai kraštai yra greta viršutinių krūminių dantų. Liežuvio raumenys nėra per daug įtempti. Lūpos suapvalintos ir pastumtos į priekį. Dantys yra arti vienas kito, bet neuždaryti. Oras tolygiai iškvepiamas liežuvio viduryje. Oro srovė šilta. Balsas neveikia.
IV. Garso nustatymas [w].
a) imituojant.
b) Iš artikuliacinio būdo.
c) Su mechanine garso s arba frikatyvinio p pagalba.
d) Iš skiemens sa.
e) Nuo r garso.
V. Artikuliacijos analizė: liežuvio padėtis
Iškvepiamo oro srauto pobūdis. Dalyvavimas balsu. aukščiau.
Vi. Izoliuoto garso sustiprinimas [w].
Onomatopoejos žaidimai: „Kamuolys sprogo“, „Rudens lapai ošia po kojomis“, „Pelytė ošia“.
Kūno kultūros „Listopad“ (su garso įrašu).
Vii. Foneminės klausos raida.
(padėti rudens lapus ant stalo).
b) Identifikavimas iš skiemenų: ka, du, sha, po, by, mi, shu, us, lo, shi (kaulų dėjimas ant abako)
c) Atpažinimas iš žodžių: kailis, katė, nendrė, kepurė, mašina, spinta, pelė, kūgis, pakalnutė
(ploja rankomis).
d) Atpažinimas iš frazės: Nataša turi meškiuką. Misha gimtadienis. Jam buvo duotas žaislinis automobilis. Katė pamatė pelę ir vijosi ją iš paskos (pritūpimai).
e) Atpažinimas iš teksto „Pelė“ (lenkiant pirštus).
Pelė sušnabžda pelei:
— Jūs visi ošiate, ošiate.
Pelė sušnabžda pelei:
"Aš ošiuosiu tyliau"
VIII. [w] tvirtinimas skiemenyje.
Žaidimas „Kalbančios rankos“. (Dešinė ranka [w] - kairė ranka [a] pasirodė [sha] ir tt)
IX. [w] tvirtinimas žodyje.
Žaidimas „Mašina“ (kompiuterinė logopedinė programa „Žaidimai tigrams“)
X. [w] tvirtinimas sakinyje.
Žaidimas „Ketvirtas ekstra“ (kompiuterinė logopedinė programa „Žaidimai tigrams“)
XI. Namų darbai:
nupieškite objektus, kurių pavadinime yra garsas [w].
XII. Rezultatas:
koks garsas buvo kuriamas, jo analizė.
Priminkime Tigro jauniklį, kad jis nepamirštų.
XIII Vaiko aktyvumo vertinimas psichoterapinės orientacijos klasėje:
nuotaikos pasirinkimas ekrane.
Pamoka baigta!
Taikymas
Pirštų ir liežuvio kelionė rudens miške
Judėjimas arba statiška laikysenarankas |
Judėjimas arba statinė liežuvio laikysena |
|
Kartą pirštai nuėjo į mišką: viršus - viršus, viršus - viršus, viršus - viršus - viršus, viršus - viršus - viršus | Aukštyn - žemyn, aukštyn - žemyn, aukštyn - žemyn | |
Atėjome į kraštą – lygus – lygus, lygus – lygus | Delnai glaudžiai suspausti kartu su šonkauliais, pirštai gulsčiai | Liežuvis lygus, laisvai guli ant apatinės lūpos |
Pakraštyje yra didelis medis. Čia yra jo bagažinė. Čia yra jo karūna | Alkūnės, delnai sujungti, pirštai aukštyn. Rankos vėl sujungiamos nuo alkūnės iki riešo; delnai ir pirštai - į šonus, o pirštai sulenkti "puodelis" | Liežuvis išsikiša ir įtemptai driekiasi link nosies. Užapvalinti liežuvio kraštai lenkiami aukštyn „puodeliu“ |
Vainikas susideda iš šakų lapai, kurie vasarą žaidžia su vėjeliu, o rudenį nukrenta |
Pirštai tempiami įtemptai ir plačiai išdėstyti, tada delnai sujungiami „puodeliu“, pirštai plačiai išsidėstę ir pakaitomis juda; delnai krenta atpalaiduoti, abi rankos laisvai kabo išilgai kūno | Liežuvis toje pačioje padėtyje Judėjimas aukštyn ir žemyn (liežuvis suapvalintais kraštais), tada liežuvis atpalaiduojamas iki apatinės lūpos |
Ant medžio yra lizdas, o jame yra zylė, kuri arba išskrenda iš lizdo, tada įskrenda į lizdą, maitina jauniklius | Rankos sujungiamos delnų kraštais - "puodelis", nykščiai tada nusileidžia į "puodelio" apačią, tada kyla | Liežuvis – „puodelis“, o paskui – laisvai: aukštyn žemyn ir pakaitomis į šonus |
Tekstą sako vadovaujantis suaugusysis (pageidautina „patarimų“ iš vaikų) |
Judėjimas arba statiškumas pozuotirankas |
Judėjimas arba statiškumas pozuotikalba |
Po medžiu - grybai storomis ir plonomis kojomis | Vienos rankos žiupsnelis rodo storą koją, o kitos delnas – kepurę. Keičiasi rankų padėtis („baravykų yra daug“). Vienos rankos rodomasis pirštas yra pėda, o delnas – kepurė (keičiasi pirštų ir rankų padėtis ("rupūžių yra daug") | Liežuvis švelniai čiulpiamas iki kietojo gomurio, po to įtemptai čiulpiamas ("auga grybas") |
Medis auga. Grybai auga, renkame į krepšelį | Rankos aukštyn (į saulę) žr. ankstesnį pratimą, supiname pirštus: vidinės delnų pusės – į viršų |
Liežuvis įtemptai tempiasi prie nosies; siurbimas, "puodelis" pakaitomis; liežuvis nukrenta ant apatinės lūpos |
Einame toliau per mišką. ... ... | Ėjimo pirštais tam tikru ir skirtingu tempu imitacija: rodomasis ir vidurinis, nykščiu ir smiliumi ir kt. | ėjimo imitacija“ |
Auga laukinis obuolys, ant jo vaisiai obuoliai, jie rūgštūs | Rankos nuo alkūnės iki riešų kartu, delnai į kumščius ir nykštys aukštyn; mostelėkite ranka (eh!) | Liežuvis suapvalintas, išlenktas – su atrama ant viršutinės lūpos; tada reikia susiraukšlėti ir šiek tiek iškišti liežuvį |
Bet namie iš jų gaminsime uogienę – koks laikas! Todėl rinksime juos į krepšelį. | Pakelkite nykštį į viršų. Pirštų susipynimas, delnai aukštyn, rankos į šonus |
Nusišypsokite ir laižykite viršutinę ir apatinę lūpas; Kalba - "puodelis" |
Per mišką („top-top“) nuėjome prie upės | Ėjimo pirštais tam tikru ir skirtingu tempu imitacija: rodomasis ir vidurinis, nykščiu ir smiliumi ir kt. | Sklandus judesys plačiu liežuviu pirmyn – atgal |
Sunku nešti krepšius, pamačiau valtį | Delnai, sujungti delno kraštais apačioje (mažieji piršteliai) ir atviri viršuje (tolygus „valtelės“ judėjimas) | Sulenkite liežuvį per pusę – („valtelė“) ir patraukite į priekį |
Išplaukė namo | Sujunkite pirštus su „namu“ | Siurbtukas - namo stogas plokščias |
Dokshina A.A.,
mokytoja logopedė