Originalus popamokinės literatūros renginys. Užklasinio renginio literatūroje „literatūrinis turnyras“ santrauka

Originalus popamokinės literatūros renginys.  Užklasinės veiklos literatūroje apibendrinimas
Originalus popamokinės literatūros renginys. Užklasinio renginio literatūroje „literatūrinis turnyras“ santrauka

Savivaldybės švietimo įstaiga

"Vidurinė mokykla numeris 55"

Saratovo miestas, Saratovo sritis

Literatūros popamokinė veikla
5-6 klasėse

Žinovai

paruoštas

rusų kalbos ir literatūros mokytoja

Kulakova Flyura Farvazovna

Saratovas

2013

Literatūros popamokinė veikla

Amžius: 5-6 klasės. Dalyvių skaičius: dvi žaidėjų komandos, žiūrovai. Vieta: Klasė.

Scenarijai

    Konkursas
Vaikai! Padėkite pataisyti šias patarles! Gerbiamas studentas! Privalumai, padėkite greitai surinkti batus poromis!

    Konkursas

Pažiūrėkite atidžiau, šiek tiek pagalvokite, pabaikite piešti pagal rimą.

    Konkursas „Pasakos“

Prisiminkite pasakas apie A.S. Puškinas. Atsakykite į klausimus ir pavadinkite pasaką

    Iš trijų mergelių viena tapo karaliene, kita – audėja. O kuo tapo jų sesuo? (Kukas. „Pasakojimas apie carą Saltaną“) Ar caras Saltanas nubaudė Babą Babarikhą ir pavydžiusias karalienės seseris su Baba Babarikha santuoka? (Nr. „Tegul visi trys grįžta namo“. „Pasakojimas apie carą Saltaną“). Kiek metų senis gyveno su sena moterimi rūsyje prie labai mėlynos jūros? (Lygiai trisdešimt metų ir treji metai. „Pasaka apie žveją ir žuvį“). Kas padėjo Eliziejui susirasti nuotaką? (Vėjas. „Pasakojimas apie mirusią princesę ir septynis herojus“).
    Konkursas

Į biblioteką atvežtos naujos pasakos. Paklausyk pasakų pavadinimų, mano nuomone, čia kažkas netvarka. Ištaisykite visas pavadinimo klaidas.

    "Turkijos princesė". („Princesė varlė“). "Šuns įsakymu". („Pagal magiją“). "Raudona oda". ("Raudonkepuraitė"). „Kirvio makaronai“. („Košė iš kirvio“). „Berniukas su kamera“. („Tomas nykštys“). „Ivanas Tsarevičius ir žalias vilkas“. („Ivanas Tsarevičius ir pilkasis vilkas“).
    Konkursas „Burime“
    Konkursas „Literatūros kūriniai“

Kokie yra kūrinių žanrai?

Užduotis pirmajai komandai:
    „Ilja Murometas ir Lakštingala plėšikas“. (Epinis). „Vasilisa Išmintingoji“. (Pasaka).
Užduotis antrajai komandai:
    „Varna ir lapė“. (Pasaka). „Gegužės naktis arba nuskendusi moteris“. (Istorija).
    Konkursas „Pasaka pasakoje“


Raktas:"Ropė"; „Sidabrinė kanopa“ (PP Bažovas); „Ryaba vištiena“;

„Pasakojimas apie žveją ir žuvį“ (AS Puškinas); "Petukhan Kurikhanich"; „Juodoji vištiena“ (A. Pogorelskis); „Pasaka apie auksinį gaidį“ (AS Puškinas); Mažasis kuprotas arklys (PP Eršovas); „Sesuo Alionuška ir brolis Ivanuška“; „Princesė varlė“; „Pagal magiją“; „Sivka-Burka“; Teremok; „Pasaka apie carą Saltaną ...“ (AS Puškinas); Ruslanas ir Liudmila (AS Puškinas); „Pasakojimas apie mirusią princesę ...“ (AS Puškinas).

Naudotos literatūros sąrašas

1. Visapusiškas edukacinis projektas „Žingsnis po žingsnio“. Pasiskolinimo autorius nežinomas.

2. N.A. Šaulskaja „Žaiskime eruditą“. Rostovas prie Dono. Feniksas, 2005 m

3. O. N. Zaiceva, M.B. Ladygin „Literatūrinis ugdymas“. M .: „Bustard“, 2000 m


Tema: LITERATŪROS MAGIŠKIAME PASAULYJE

Tikslas: ugdyti mokinių bendravimo įgūdžius, kūrybinę vaizduotę.
Užduotys: parodyti rusų kalbos grožį, išraiškingumą, melodingumą, formuoti viešojo kalbėjimo įgūdžius, ugdyti patriotizmo jausmą, estetinį skonį, domėjimąsi rusų literatūra, gebėjimą orientuotis literatūros kūrinių ir herojų pasaulyje, koreguoti ir tobulinti žodinę kalbą. kalbos gebėjimai, pažintinė veikla.
Įranga: Kortelės su eilėraščiais, su herojų aprašymais ir žodžiais, su lentele žodžių komponavimui (k-k), vokas + laiškas (2 vnt.), Piešinių ir knygų paroda.

Pamokos eiga:

Lentoje užrašyta mįslė:

    Ne medis, o su lapais.
    Ne marškiniai, o pasiūti.
    Ne žmogus, o istorija. Kas tai?

Teisingai. Tai yra knyga.
– Knyga padeda sužinoti daug naujo ir įdomaus. Knygos moko mus gerumo ir išminties. Knygos leidžia susirasti naujų ir tikrų draugų.
Šiandien išbandysime jūsų išradingumą, erudiciją ir raštingumą.
1. KALBINIS APŠILIMAS.
- Laiškai išrikiuoti vardiniam skambučiui. (abėcėlė)
- Svetimų kailių medžiotojas. (Kanis)
- Kanceliarinės prekės „šmaikštūs“. (mygtukas)
- Namų iliuminatorius (langas)
- Veido dalis, kuri kartais būna pakabinta. (Nosis)
- "Kiaušinis" geometrijoje. (ovalus)
– Atėjo laikas, kuris rugsėjį yra „moteriškas“. (vasara)
- Žalia, nuo kurios miršta musės. (ilgėjimasis)
– Svetimas, kur mėtomi akmenys, bet ožka neįleidžiama. (sodas)
2. BE FRAZEOLOGIZMO IR KALBA NEKABA " Pasakyk žodį!
- Draugiškiau nei šie du vaikinai
Jūs to nerasite pasaulyje.
Paprastai jie sako apie juos:
(„Jūs negalite išsilieti vandens“)
– Pasivaikščiojome mieste
Tiesiogine prasme (aukštyn ir žemyn).
- Ir mes tokie pavargę kelyje,
Kad vos (vilko kojas).
– Jie melagingi, painioja žodžius.
Jie dainuoja (kas miške, kas malkoms).
Ką tai reiškia? (Pristatymas)
– Vedi už nosies – apgaudinėk
- Kišti stipiną į ratus - trukdyti
- Aptemptose pirštinėse - griežtai
– Į nosį tyčiotis – būti išdidžiam, arogantiškam.
– Toli, toli – už tolimų kraštų
– Bėk labai greitai – stačia galva
- Dirbkite labai gerai – pasiraitokite rankoves
– Seniai nemačiau – kiek metų, kiek žiemų. Vasilisa Gražuolė. (Kosmetika)

3. "JUODA DĖŽĖ" (Objektai iš jo išimami, kai publika juos atspėja pagal aprašymą) 1. Heraklis nusekė paskui juos į Hesperidų sodus. Tai taip pat tapo herojaus, Atėnės ir Afroditės ginčų objektu. Kai ankšta, jam nėra kur kristi. Kaip manote, koks tai daiktas? (Apple)
2. Būna, kad jis gyvybiškai svarbus, o būna ir svetimas; kartais jie pertraukia su juo giros; o jis draugauja su druska. Kas tai? (duona)
3. Apaštalo Petro vardas, išvertus iš hebrajų kalbos, reiškia būtent tai, kas slypi šioje dėžutėje. Tai gali būti kertinis akmuo, o kartais ir kliūtis. Blogas žmogus nešioja jį savo krūtinėje. Ginčo metu dalgis gali jį rasti. (akmuo)
4. Ji labai maža, tačiau su jos pagalba galite nutraukti vieno įtakingo žmogaus, išsiskiriančio perdėtu lieknumu, gyvenimą. Kvailys jos ieškos tarp nupjautos žolės, o ant jų atsisės tas, kuris labai susirūpinęs. Kas tai per tema? (adata)
5. Kad geriau pažintų žmogų, jai reikia suvalgyti 16,36 kg. Seniai ji buvo beveik aukso vertės. Ji buvo dedama tiesiai į svečiui skirtą maistą. Jei svečias buvo gerbiamas, tai įdėjo daug, o jei ne, tai ir nedėjo. Kas yra šis valgomasis produktas? (druska)
6. Ji turi keistą savybę užsidegti ant to, kuris dalyvavo vagystėje. Jį galima nuimti, sulaužyti, sugriebti į ranką. Jūs netgi galite juos išmesti! Atsižvelgiant į mūsų klimato ypatumus, įprastame gyvenime be jo neapsieina. O pas pasakų herojus tai dažnai nematoma. Ir kas per reikalingas daiktas? (kepuraitė)
7. Kartais jis gali susisukti iki gerklės ir joje įstrigti. Į jį įpinti prieštaravimai. Ir liaudies pasakose jis rodo kelią Ivanui Carevičiui. Kas yra šis folkloro asistentas? (klega)
8. Jis gali pataikyti, gali atsidaryti. Jis gali būti šlapias arba gali būti sausas. Kartais tai tik priemonė ką nors išspręsti ar suprasti. Kas yra juodojoje dėžėje? (Raktas)
9. Galima dėti ant vandens paukščio, bet tai bus neveiksminga. Galima sutrinti į skiedinį ir nešioti sietelyje. Jame galima paslėpti galus ir varyti šakute. Ji mirusi ir ant želė. Ir jei nenorite atsakyti į mano klausimą, galite įdėti jį į burną. Bet atsakymas yra jūsų interesas. Kas tai? (vanduo)
10. Kai visas jo indas yra, tada, aš nebijau šio žodžio, kenkėjai, kurie pasiruošę jį sugadinti, įdėdami bent šiek tiek ką nors kartaus ir nevalgomo. (medus)

4. „ATPAŽINK HEROJĄ, AUTORIŲ, DARBĄ“ (Mįskite mįsles apie literatūrinius herojus. Atpažinkite kūrinį pagal muziką, filmo sceną)
Puškino pasakos, „Ruslanas ir Liudmila“, „Dubrovskis“, „Pūga“, „Kalėdos“, „Tarasas Bulba“, „Prancūzų kalbos pamokos“, „Kapitono Granto vaikai“.
5.
"ATSPĖK, KAS aš esu?" (Vaikams įteikiamos kortelės su literatūros kūrinių herojų aprašymais, frazėmis. Jie perskaito, likusieji turi įvardinti herojų)
„Aš esu Odikhmantievo sūnus, sėdžiu ant ąžuolo, švilpusiu, kai norėsiu“. (Lakštingala plėšikas)
"Apie devynias galvas, arklys suklupo po juo" (Stebuklas Yudo)
«
Šios nuolankios nuotaikos ir jaunikis ją rado ... " (Princesė)
«
Jis paėmė du gaidžius, smogė juos vienas į kitą, kad jie daugiau nesimuštų. (Gerasimas)
„Įkišau ginklą lokiui į ausį ir iššoviau“ (Dubrovskis)
„Su didelėmis kumštinemis pirštinėmis, o jis pats turi nagą“ (Vlas)
„Brolių neturiu, man dar negimę ir metukai. (ėriena)
"Plaukai išpešti, sagų nėra, bet mažasis ozamčikas senas" (Kairysis)
„Aš nenoriu būti laisva karaliene, aš noriu būti jūros šeimininke“ (Sena moteris)
„Jis buvo sužeistas mūšyje, ir visi laikė savo pareiga jį pamaitinti“. (arklys)
6.
"DAR KELIS ŽODŽIAI..."
-Prisimeni, kas buvo pirmosios slavų abėcėlės kūrėjas?
a) Borisas ir Glebas
b) Kirilas ir Metodijus
c) Mininas ir Požarskis
d) Čukas ir Gekas
– Ar žinojote, kad lakoniškiausias susirašinėjimas pasaulyje įvyko tarp prancūzų rašytojo Viktoro Hugo ir jo knygos „Vargdieniai“ leidėjo. Hugo išsiuntė laišką savo leidėjui tik su "?" Ką rašytojas gavo mainais?
a) Tuščias popieriaus lapas
b) Tuščia sms
c) "Yo"
G)"!"
– Taip rašytojas sužinojo, kad jo knyga sukėlė didelį skaitytojų susidomėjimą.
7.
"Šypsenos"
– Oneginui patiko Baironas, todėl jis pakabino jį virš lovos.
- Su M.Yu.Lermontovu susipažinau darželyje.
– Rašytojas savo kūriniuose mums rodo paprastą kalbą.
- Mumu prisispaudė prie sienos, kai ponia priėjo ir išsikišo dantis.
– Kareiviai pagailėjo alkanų vaikų ir davė jiems skardines.
- Taraso Bulbos dirže buvo lopšys, pistoletas ir ūsai.
8. APIBENDRINIMAS:

Tikiuosi, kad savo kalboje tokių klaidų nedarote, o stengiatės, kad ji būtų įdomi, vaizdinga ir išraiškinga. Skaitykite knygas, jos jums padės!

Iki kito karto!

Vasario 11 dieną mūsų mokykloje vyko dar viena metadalyko olimpiada, šį kartą skirta L. Carroll knygai „Alisa stebuklų šalyje“ ir su ja susijusiai Viktorijos epochai. Į mokyklos aktų salę rinkosi konkurso dalyvis: 5-8 klasių mokiniai. Metadalyko olimpiados esmė ta, kad į komandas buriasi įvairaus amžiaus komandos, kurios renginio metu mokosi bendrauti, išreikšti save, savo lyderio savybes, kūrybiškumą, komunikabilumą, kolektyvizmo jausmą, tai yra visų tų savybių, kurių dabar reikia. šiuolaikiniame gyvenime. Komandų pavadinimai buvo po Kerolio pasakos herojų vardų: Češyro katė, Širdžių dama, Dodo paukštis, Kvazi vėžlys. Kaip jums šie vardai?

Pirmajame žaidimo etape vaikams buvo pasiūlytos trys užduotys. Pirmasis yra susieti objektus su jų angliškais pavadinimais, išversti angliškus pavadinimus į rusų kalbą. Buvo pristatyti išradimai, kurių autoriai – britai. Tai kompasas, termosas, termometras, sifonas, tualetinis popierius.

Antroji užduotis skirta kūrybingiems vaikams. Sukurti Limerick. Ar žinote, kas tai yra? Mes taip pat nežinojome, bet, pasirodo, L. Carroll su draugėmis sukūrė štai ką:

Senas barzdotas vyras iš Bangoro

Jis pasakė: „Nedaryk man gėdos!

Ar aš žinojau, kad paukščiai

Viščiukai, pelėdos, zylės -

Ar jie taip greitai pradės nešioti barzdą?

Na, žinote, kad britai turi savotišką humoro jausmą. Vaikinai sukūrė įdomias savo limericks versijas ir papildė jas iliustracijomis.

Trečioji užduotis matematikams. Pabandykite išspręsti galvosūkį, kuriame pėdas ir colius reikia konvertuoti į centimetrus. Nuoširdžiai pripažįstame, kad tik viena komanda teisingai išsprendė šią problemą.

Antrajame ture vaikinai parengė ir apgynė projektą – vienos iš Anglijos kolonijų koliažą karalienės Viktorijos laikais. Tai Kanada, Australija, Indija ir Afrika. Pirmiausia reikėjo atspėti, kas siūlomame paveikslėlių rinkinyje buvo perteklinė, naudojant interneto medžiagą atsirinkti, ko reikia, nupiešti koliažą ir jį „apsaugoti“.

Visi dirbo glaudžiai ir labai aktyviai, neatsiliko net 5 klasės vaikinai. Rezultate nugalėjo Cheshire Cat komanda, su kuo ją sveikiname!




Kompozicijos ir literatūros viktorinos

Yeseninsky festivalis

Sergejaus A. Jesenino 120-mečiui mokykloje paruošėme Yesenino šventę. Į darbą buvo įtraukti visi rusų kalbos ir literatūros mokytojai, visų 5-11 klasių vaikai. Kažkas paruošė išraiškingą poezijos skaitymą, kažkas - mini projektus vaizdo įrašų pavidalu, virtualias ekskursijas, kažkas dainavo, kažkas šoko. Čia noriu parodyti Jesenino eilėraščių skaitymą. Daugelis berniukų buvo tiesiog nustebinti, kaip juos deklamavo. Filmą „Jeseninas“ su S. Bezrukovu tituliniame vaidmenyje galime traktuoti kaip įžūliai, kaip tik norime, tačiau reikia atiduoti duoklę šiam filmui: jis sukėlė moksleivių susidomėjimą Jesenino asmenybe, jie žiūri fragmentus, pasiima knygą, daugelis mokosi poezijos, palaipsniui kopijuoja Bezrukovo skaitymo būdą.

Peržiūrėkite keletą festivalio repeticijų ištraukų. Leiskite iš karto padaryti išlygą: tai ne mano mokiniai.

Salonas Z. Volkonskaja

renginys, skirtas meilės temai Aleksandro Puškino gyvenime ir kūryboje. Užklasinė veikla vyksta lygiagrečiai su A. S. Puškino kūrybos studijomis. Rekomenduojama 9 klasės mokiniams. Lavina mokinių kūrybinį potencialą, supažindina su Puškino aplinka, su jo meilės lyrikos adresatais: Anna Olenina, Amalija Riznich, A.P.Kern; leidžia pasinerti į XIX amžiaus pradžios erą. Stimuliuoja mokinių pažintinę veiklą, integruoja mokinių literatūros, MHC žinias.

Spektaklis apie A. Bloko gyvenimą ir kūrybą

Literatūrinė ir muzikinė kompozicija pasakoja apie Aleksandro Bloko meilę trims moterims: L. D. Mendelejevai, N. Volokhovai, Delmai. Spektaklio muzikinis akompanimentas – įrašai iš Efroso pjesės „Svetimas“, atliekami V. Vysockio, M. Kazakovo, O. Anofrijevo.

Spektaklis, skirtas M. Yu. Lermontovui

Ši raida buvo paskelbta praėjusio amžiaus aštuntajame dešimtmetyje žurnale „Literatūra mokykloje“. Tik šiek tiek sutrumpinau scenarijų. Šis renginys reikalauja daug pasiruošimo. Gerai, jei salėje yra prožektorius, bet jį galima pakeisti diaprojektu. Balsas iš garsiakalbio reiškia galią.

Literatūros žaidimai ir viktorinos

Žaidimas pagal romaną „Mūsų laikų herojus“

Žaidimas pagal L. N. Tolstojaus kūrybiškumą 10 klasėje

buvo sukurtas rašytojo jubiliejui ir susideda iš kelių konkursų. „Blitz“ turnyras apie rašytojo biografiją, atspėk herojų, konkursas, skirtas L. N. Tolstojaus portretams ir jo kūrinių iliustracijai. Vaikinai iš anksto ruošia namų darbus: herojaus prisistatymą, rebusą, dramatizavimą.

Žaidimai ir užsiėmimai rusų kalba

Spektaklio scenarijų pagal Nikolajaus Gogolio apsakymą „Naktis prieš Kalėdas“ rašiau pirmaisiais darbo mokykloje metais, nes pirmą praktikos literatūros pamoką institute vedžiau būtent „Naktis“ – mano mėgstamiausia istorija. .

Šis spektaklis vyko 5 klasėje, fizikos kabinete, o ne aktų salėje per Valentino dieną (dabar tokios mūsų šventės!)

Žiūrovai susėdo prie stalų – jie buvo vaikų tėvai. Spektakliui buvo įrašyta fonograma. Pavyzdžiui, Vakulos skrydis ant velnio į Sankt Peterburgą nuėjo pagal Griego muziką į „Peer Gint“ (trolių šokį).Merginos dainavo giesmes. Vyresniųjų klasių vaikai ant kartono nupiešė dvi trobesius, buvo ir užkulisiuose. Jie pakabino juodo šilko užuolaidą – jos fone skraidė Vakula. Autoriaus žodžiai nukeliavo ir į garso takelį. Turėjome ir apšvietimą: viena mergina sėdėjo prie grafinio projektoriaus ir nukreipė spindulį į atlikėjus. Tai buvo gana įspūdinga. Tačiau šis fotografavimas nėra labai geros kokybės, nes tuo metu nebuvo skaitmeninių fotoaparatų.

SM Krasnoborsko vidurinė mokykla

Viktorina

"STIPRUS LINK"

IŠLAIDYTA: mokytojas

rusų kalba ir literatūra

Dorožkina O.V.

Krasny Boras, 2012 m

Tikslas:

1. Apibendrinti mokinių rusų kalbos ir literatūros žinias, nustatyti jų raštingumą.

2. Ugdykite loginio mąstymo įgūdžius.

Įranga: atvirutės su užduotimi „Protinga ramunė“, plakatai su puikių rašytojų pasisakymais apie rusų kalbą ir literatūrą, tušti lapai ir rašikliai, „protai“ dalyviams apdovanoti, multimedijos projektorius, kompiuteris.

Planas:

    Ekskursija: „Išmanioji ramunėlė“

    Ekskursija: „MILIJONAS KLAUSIMŲ“

    Ekskursija: mįslės, patarlės ir galvosūkiai.

    Ekskursija: "Ar žinojai..?"

    Žodžių žaidimų turas.

Renginio eiga:

Įvadas.

Kartą V.I. Dalis ir Melnikovo sūnus Pečerskis vaikščiojo karštą vasaros dieną. Po pasivaikščiojimo Vladimiras Ivanovičius vaišino jį nuostabia namine gira ir paklausė:

- "Kas yra gera gira?"

Gerai, - pasakė jis.

Ir kas yra gerai?

Skanus, šaltas, su erfix.

Su kuo? - perspėjo Dahlas.

Su erfiksu, - pakartojo jis, jau kiek susigėdęs nuo griežtos "gyvos didžiosios kalbos" kolekcininko veido išraiškos?

Kas tu, užsienietis ar kažkas ruso? Kaip pasakyti rusiškai. Jis tylėjo, nežinodamas, kaip „Erfiks“ išversti į rusų kalbą.

O, prancūzai, prancūzai! Eik pas tėvą ir paklausk.

Kibirkščiuojantis! - sušuko jaunuolis, nuėjęs ir paklausęs tėvo.

An, tu meluoji! Dahlas pataisė. Stipri gira (gaivi, gaivinanti, stipri).

Ar jums patinka rusų kalba, kaip jį mylėjo Dalas?

Ar mokate rusiškai kaip Dalas? Sužinosime šiandien.

„Žmogus labiausiai skiriasi nuo kitų gyvūnų žodžiu ar kalba; todėl kalbos mokslas yra tikrai žmogiškas ir pats svarbiausias “, - sakė N. M. Karamzinas.

„Turiu raktą į visus mokslus,

Esu susipažinęs su visa visata.

Taip yra todėl, kad man priklauso

Rusų visa apimanti kalba! -

rašė jakutų poetas S. Danilovas.

Mūsų šiandieninė viktorina „Silpna grandis“ skirta rusų kalbos ir literatūros žinioms. Teisingai pasakyta senovėje: „Pirmiausia bukai, o paskui kiti mokslai“, „Raštingumo mokytis visada naudinga“.

Šiandien čia susirinko patys drąsiausi, kurie galės užsidirbti savo protu. Tik mūsų pinigai yra ypatingi. Tai yra „protai“. Prisiminkite, kaip sakoma: „vienas protas yra geras, du yra geriau“. Žaidimo metu galėsite padidinti savo psichinę būseną.

Taigi, pradėkime pirmąjį ratą.

Šio turo užduotis vadinasi „Išmanioji ramunė“. Kiekvienas dalyvis gauna po ramunėlės žiedlapį, kurio gale užrašyti du žodžiai. Jūsų užduotis yra atsiminti taisykles, apibūdinančias šiuos žodžius, tai yra, suteikti jiems apibrėžimą.

(Mokiniai atsako pakaitomis)

II. Ekskursija: „Milijonas klausimų“

Atsakyti į klausimus. Klausimus užduosiu kiekvienam dalyviui atskirai. Likę dalyviai neturi teisės atsakyti ne į savo klausimą. Jei mokinys neatsako į klausimą, teisę atsakyti įgyja žaidėjas, kuris pirmasis pakėlė ranką. Reikia greitai atsakyti, nėra laiko apmąstymams.

    Kas parašė eilėraštį „Borodino“? (Lermontovas)

    Kas žodyje yra prieš šaknį? (priešdėlis).

    Kaip vadinasi statinys, skirtas kirsti upę? (tiltas).

    Kuriame Puškino kūrinyje žodis „ten“ kartojamas 14 kartų? (Ruslanas ir Liudmila)

    Koks literatūros herojus išgelbėjo kiškius per potvynį? (senelis Mazai)

    Kiek raidžių yra rusų abėcėlėje? (33)

    Ar žodžiai „po vandeniu“ ir „vairuotojas“ yra ta pati šaknis? (Ne)

    Kas buvo trečias, nuo kurio paliko meduolis? (Kiškis)

    Kiek atvejų yra rusų kalba? (6)

    Į kokį klausimą atsako žodis kilmininko kalba? (kas ką?)

    Ar tai baltas gėrimas, sveikas ir vaikams, ir suaugusiems? (pienas)

    Įvardink pasakos veikėją „lydekos paliepimu“? (Emelija).

    Kiek konjugacijų turi veiksmažodis? (2)

    Kiek metų senis žvejojo ​​su senute prie mėlynos jūros? (33)

    Kokia yra 1-osios linksniuotės daiktavardžių galūnė? (f. ir m.r. - IаI, - IyaI)

    Kokiam žanrui priklauso „Vario kalno šeimininkė“? (skaz)

    Kaip vadinasi atskiras vienuolio kambarys vienuolyne? (ląstelė)

    Kas, pasak Dostojevskio, išgelbės pasaulį? (Grožis)

    Kaip baigiasi diena ir naktis? (minkštas ženklas)

    Kokioje pasakoje mergina nuvežama į mišką, o ji grįžta kaip turtinga nuotaka? („Morozko“)

    Kaip vadinami pagrindiniai pasiūlymo nariai? (dalykas ir predikatas)

    Kas išleido 1-ąją knygą Rusijoje? (I. Fiodorovas)

    kas išrado rusišką abėcėlę? (Kirilas, Metodijus)

    Nedarysiu, nenoriu, nežinau. Ar šie žodžiai parašyti kartu ar atskirai? (atskirai)

    Kokio kūrinio herojus tikėjo, kad durys yra būdvardis, nes yra pritvirtintos prie savo vietos? „Nepilnametis“, „Generalinis inspektorius“ arba „Vargas iš sąmojų“

    Kokią techniką rašytojai naudoja kūrinio pavadinimuose „Tėvai ir sūnūs“, „Karas ir taika? (Antitezė)

    Tęskite įtikinamą frazę: „Ir Vaska klauso ...“ (taip, jis valgo)

    Kaip rusiškai vadinasi tokie žodžiai: didelis, didžiulis, milžinas? (sinonimai)

    Į kokius klausimus atsako teiginio žodžiai. atvejis? (Apie kas apie ką?)

    Kokie yra antrojo asmens įvardžiai? (tu tu)

    Kokios yra trys literatūros rūšys? (epas, lyrika, drama)

    Kaip vadinasi stiprus vėjas su sniegu? (pūga, pūga, pūga)

    Kaip vadinasi speciali rašymo medžiaga, kuri senovės Egipte buvo gaminama iš nendrių? (papirusas)

    Su kokiu priešu kovoja Ilja Murometsas? su Čingischanu, su žalčiu Gorynychu, lakštingala plėšiku.

    Kaip vadinosi džiunglėse vilkų užaugintas berniukas? (Mauglis)

    Kokiu raktu negalima atidaryti spynos? (smuikas)

    Iš kurio eilutės kūrinio: „pabėgo antklodė, nuskrido paklodė“? ("Moidodyr" Chukovsky)

    Ką reiškia pasenęs žodis „kirpėjas“? (kirpėja)

    Kokią literatūrinę priemonę Puškinas panaudojo eilutėse „kauks kaip žvėris, tada verks kaip vaikas“? (Palyginimas)

    Kokie yra priešingos reikšmės žodžių pavadinimai? (antonimai)

    Užbaikite patarlę: „Tu persekiosi du kiškius... ? (vieno nepagausi)

    Ar orkaitė yra veiksmažodis ar daiktavardis? (abu)

    Nuo kokios galūnės priklauso šaknų rašyba - - lag-, -lozh- world - - mer-, -tyr- -ter-, -beer- -ber-? (-â-)

    Ką reiškia posakiai „mušk nykščius“ ir „skaičiuok varnas“? (sėdėti)

    Kiek -n- yra parašyta žodyje sidabras? (vienas)

    Užbaikite patarlę: „kantrybė ir darbas ...? (viską sumalkite)

    Kuris iš liaudies pasakų herojų atrodo kaip kamuolys? (meduolio žmogelis)

    Kokią gentį reiškia šie žodžiai: paltas, biuras, loto? (neutrali lytis)

    Kokią daržovę galėtų ištraukti tik 6 pasakos veikėjai? (ropė)

    Ar galima nustatyti daiktavardžių slob, sleepyhead, cybaby, purvinas daiktavardis lytį? (bendra lytis)

    Padėkite stresą: sutartis ar sutartis?

    Kiekvienas iš pirmo žvilgsnio šio daikto savininką laiko puikiu studentu? (akiniai)

    Kas parodė kelią ne tik Ivanui - Tsarevičiui, bet ir Tesėjui labirinte? (Kamuolis)

    Kaip surašyti penkias savaitės dienas iš eilės neįvardijant dienos ar dienos? Kokie prieveiksmiai (užvakar, vakar, šiandien, rytoj, poryt)

III. ekskursija: mįslės, patarlės ir galvosūkiai.

„Romos imperatorius Charlesas V sakydavo, kad su Dievu padoru kalbėti išpaniškai, su draugais – prancūziškai, su priešais – vokiškai, su moteriška lytimi – itališkai. Bet jei jis mokėtų rusų kalbą, tai, žinoma, pridurtų, kad su visais yra padoru kalbėtis, nes jame rastų ispanų spindesį, prancūzų gyvumą, vokiečių kalbos stiprumas, italų švelnumas, be to, turtingas ir stiprus vaizdų graikų ir lotynų kalbų trumpumas“. Taip pasakė Lomonosovas. Sunku su juo nesutikti. Šios savybės ypač aiškiai pasireiškė W.N.T. Dabar mes patikrinsime, kaip žinote patarles, mįsles ir galvosūkius.

1 užduotis.

Aš užduosiu mįslių, o tu jas įminsi. Tas, kuris pirmas pakėlė ranką, atsako.

Mįslės

Kad ir kaip vingiuotų, kur beklaidžiotų –

Visa tai ateina į mėlynąją jūrą.

Tegul kelias būna tolimas

Bet ji nepasiklys.(upė)

Bliudyti taku

Pagalvės ir plunksnų lovos prie vandens.

Jie yra gražūs plaukikai

Ant letenų – raudonos plekštės.(žąsys)

Ji kalba tyliai

Tai suprantama ir nenuobodu,

Tu kalbi su ja dažniau...

Jūs tapsite 100 kartų protingesni.(knyga)

Ji pasipūs į šonus

Keturi jo kampai

Ir tu ateisi kaip naktis

Vis dėlto jis pritrauks save.(pagalvė)

Penki laipteliai - kopėčios,

Ant laiptelių skamba daina.(Pastabos)

Atspėk vaikinai

Koks skaičius yra akrobatas?

Jei taps

Bus lygiai trimis mažiau... (devyni)

Aš stipresnis už dešimt arklių.

Kur laukuose praeisiu pavasarį,

Duona vasarą taps siena.(traktorius)

Trisdešimt trys seserys -

Rašytos gražuolės

Tiesiogiai viename puslapyje

Ir jie žinomi visur!(raidės)

Jos išvaizda kaip kablelis,

Nerti uodega, ir tai ne paslaptis:

Ji myli visus, kurie tingi

O jos tinginiai – ne.(dvikas)

Dvi seserys viena po kitos

Bėgti aplinkui.

Trumpas – tik vieną kartą

Viena aukštesnė – kas valandą(laikrodžio rodyklės)

Vienmetis krūmas

Kasdien numeta po lapelį

Praeis metai

Visas lapas nukris.(kalendorius)

Koks paukštis skrenda?

Po septynis kiekviename pulke

Jie skraido virvele

Negrįžk atgal.(savaitės dienos)

Namas nėra didelis, bet durys didelės

Jie į jį neįeina, o įeina.(garažas)

Tu eini - guli priekyje

Jei apsižvalgysi, bėgsi namo.(kelias)

Koks žvėris: žiemą valgo, vasarą miega, kūnas šiltas, bet kraujo nėra.

Ant jo atsisėsi, bet iš vietos nevažiuosi.(kepti)

Kieme kaip kalnas

Ir trobelėje su vandeniu.(sniegas)

Aš esu žolinis augalas

Su alyvine gėle,

Tačiau pertvarkykite stresą

Ir aš virsu saldainiais.(rainelė)

Ji visus maitina, bet pati nevalgo.(šaukštas)

Kas nešioja skrybėlę ant kojų?(grybas)

Jis negirdi ausimi, nekvėpuoja nosimi,

Kur dings – uodega pames(adata ir siūlai)

2 užduotis ši ekskursija – tęskite patarles ir paaiškinkite jų reikšmę.

Neskubėk liežuviu... (skubėk savo darbais).

Nauji drabužiai yra geresni, ... (ir seni draugai).

Kai draugas klausia... (rytoj neegzistuoja).

Rankos įveiks vieną, ... (žinios – tūkstantį).

Riedantis akmuo samanų nerenka).

3 užduotis šios kelionės – atspėk galvosūkius

Žiūrėkite renginio pristatymą.

IV turas: "Ar žinojai..?"

Kartą tigras pagavo lapę, ji buvo gudri, pasuko krūmingą uodegą, pakėlė snukį aukštyn: - Nedrįsk manęs sodinti! Buvau čia atsiųstas būti miško valdovu. Tigras žiūrėjo į lapę ir nepatikėjo.

Nepasitikite manimi? Taigi eik su manimi į mišką. Pamatysi, kaip gyvūnai manęs bijo. Tigras sutiko. Miškai ėjo svarbiai priekyje, o tigras iš paskos. Kas čia iškilo! Visi gyvūnai ir paukščiai, pamatę tigrą, puolė į tankmę, įlipo gilyn į savo duobes. - Na, ar tu dabar įsitikinęs? Kas manęs nebijo? „Taip, tu tikrai galingas“, - atsakė tigras. Ši istorija buvo sukurta daugiau nei prieš du tūkstančius metų. Tačiau ir dabar yra frazeologinis vienetas „gudrus kaip lapė“.

1 užduotis ši kelionė: ar žinote frazeologinius vienetus? Pažiūrėkime dabar. Ekrane matysite frazeologinius vienetus, jūsų užduotis – atspėti ir paaiškinti jų reikšmę. Skambina tas, kuris pirmas pakėlė ranką.

Sėdi į kaliošą.

Įdėkite stipiną į ratą.

Veda už nosies.

Ant vagies ir kepurė dega.

Kartu suvalgykite kilogramą druskos.

Krokodilo ašaros.

Žinokite iš burnos.

2 užduotis ši kelionė - atspėk sparnuotą šlovę iš Krylovo darbų. Aš vadinu pradžią, o tu baigi.

O jūs, draugai, kaip neprisėskite...(visi muzikantai netinka)

Ar visi dainavote? Ši byla …. (taigi eik ir šok)

Suteikė šlovės zylę, .... (bet neužšvietė jūros)

Gegutė giria gaidį... (nes giria gegutę)

Tu esi kaltas dėl tų... (ką aš noriu valgyti)

Kas kaltas, kas teisus teisti ne mus, o tik vežimą... (o dabar ten)

Ir maža skrynia... (ką tik atidaryta)

V turas: Žaidimai su žodžiais.

Ilgiausią pavardę pasaulyje nešioja Stambulo gyventojas. Jame yra 43 raidės, o praėjusio amžiaus pabaigoje Amerikos Viskonsino valstijoje mirė vienos iš indėnų genčių vadas. Ne vienas meistras savo vardą tilpo ant antkapio. Jis buvo 122 raidžių ilgio. O trumpiausia pavardė žemėje, anot mokslininkų, susideda iš 1 raidės – tai prancūziška pavardė O. Taip pat yra trumpiausias geografinis pavadinimas Prancūzijoje – yra kaimas I. Visa tai turiu omenyje? Nebijok, aš nepriversiu tavęs prisiminti šių žodžių. Tiesiog žaisime žodžių žaidimus.

1 žaidimas: ekrane užrašytas žodis „respublika“. Iš šių raidžių reikia sudaryti kuo daugiau žodžių. Kiekviena raidė gali būti naudojama tik vieną kartą.

2-as žaidimas. Jūsų užduotis yra sugalvoti didžiausią žodžių skaičių rime: garažas, bagažas.

(Bagažas, iškastas, kraštovaizdis, įgula, miražas, cirkuliacija, apsauga, masažas, šantažas, įrengimas, įlaipinimas, takelažas, charakteris, arbitražas, drenažas ...).

3 užduotis. Sakoma, kad iš musės nepadarysi dramblio. Tačiau kalbininkams tai pavyko. Pažiūrėkite į plakatą (plakatas įtrauktas). Šį žaidimą išrado Lewisas Carrollas. Žodis užrašomas ant popieriaus lapo. Žemiau kitas žodis parašytas tiek pat raidžių. Turite pabandyti žingsnis po žingsnio viršutinį žodį paversti apatiniu. Vienu bandymu galima pakeisti tik vieną raidę. Jūsų užduotis – žodį „poetas“ paversti žodžiu „mėnulis“. Norėdami tai padaryti, turite atspėti tris tarpinius žodžius.

poetas

uostas

kišenė

mėnulis.

Apibendrinant žaidimą .

Vezieris Sahibas, persų mokslininkas (X a.), buvo aistringas knygoms. Jis turėjo biblioteką, kurioje buvo apie 117 tūkst. Į stovyklas jis visada pasiimdavo biblioteką. Knygoms gabenti buvo įdarbinta 400 kupranugarių. Kupranugariai visada eidavo abėcėlės tvarka, todėl karavanininkai nesunkiai rasdavo bet kurią vizieriui Sahibui reikalingą knygą.

(SVEIKINAME ŽAIDIMO NUGALĖTOJĄ)

Galutinis žodis.

Talentingas mokytojas V. A. Sukhomlinskis rašė: „Žodis yra subtiliausias prisilietimas prie širdies; tai gali tapti gležna, kvapnia gėle ir aštriu peiliu, kuris išrenka gležną sielos audinį, ir raudonai įkaitusiu lygintuvu, ir purvo luitais... Išmintingas ir geras žodis teikia džiaugsmą, kvailas ir piktas, neapgalvotas. ir netaktiškas – atneša bėdų, žodis gali nužudyti ir atgaivinti, sužaloti ir pagydyti,... sukurti šypseną – ir sukelti ašaras, pagimdyti tikėjimą žmogumi – ir pasodinti nepasitikėjimą “.

Iš tiesų, žodis yra didžiulė galia. Išmokite taisyklingai vartoti žodį kiekvieną dieną, jei nenorite likti silpna grandimi didelių valstybės pasiekimų grandinėje.

Literatūrinio būrelio forma pateikiama bendra šiuolaikinės literatūros idėja, apie jos raidos būdus ir pagrindinius šiuolaikinėje literatūroje paplitusius žanrus, supažindinama su šiuolaikinio rašytojo Viačeslavo Pietukho kūryba, analizuojama jo istorija. „Uždarymas Vienoje“.

Parsisiųsti:


Peržiūra:

Užklasinės literatūros renginio metmenys

vidurinei mokyklai

Tema: „Šiuolaikinė literatūra: skaityti ar ne“.

Renginio tikslai:

  1. Bendrų idėjų apie šiuolaikinę literatūrą, jos raidos būdus ir pagrindinius šiuolaikinėje literatūroje paplitusius žanrus formavimas.
  2. Žodinės kalbos, dėmesio, klausymo įgūdžių ugdymas.
  3. Domėjimosi šiuolaikine literatūra, pagarbos pašnekovui, oponentui puoselėjimas.

Vykdymo forma:literatūrinis būrelis.

Mokymo formos ir metodai:pokalbis, paskaita su pokalbio elementais, problemos aptarimas, kūrybinė užduotis.

Parengiamieji darbai:

mokytojas: muzikinio akompanimento parinkimas, knygų parinkimas, pasakojimo parinkimas diskusijai (V. Pietukh „Uždarymas Vienoje“), paskaitos ir pokalbio kompozicija;

mokiniai: pasiruošimas mėgstamos šiuolaikinės grožinės literatūros knygos pristatymui.

Įranga: magnetofonas, šiuolaikinių autorių knygų paroda.

Registracija: knygų paroda, temos rašymas ant lentos, rašomieji stalai sujungiami į vieną bendrą stalą, prie kurio susėda būrelio nariai.

Renginio eiga:

Įvadas.

Mokytojas: Sveikinu visus, kurie šiandien atėjo į mūsų literatų būrelį. Šiandien aptarsime įdomią temą, kuri kelia daug klausimų ir sukelia daugybę ginčų įvairiuose sluoksniuose. „Šiuolaikinė literatūra: skaityti ar ne? – tokia mūsų susitikimo tema. Kartu tai taps problema, kurią turime išspręsti.

Įžanginis pokalbis.

Mokytojas:

Tikriausiai bent nedidelę dalį savo laisvo laiko skiri mėgstamų knygų skaitymui. Kokias knygas skaitai?

Kokia grožinė literatūra jums labiau patinka: klasikinė ar moderni?

Kokią šiuolaikinę literatūrą skaitėte ar skaitote?

Ar jums patinka šiuolaikinė literatūra? Ar jums labiau patinka modernioji literatūra, o ne klasikinė? Kodėl jums labiau patinka? Jei ne, kodėl jūsų netraukia šiuolaikinė literatūra?

Paskaita su pokalbio elementais „Pagrindiniai šiuolaikinės literatūros bruožai“.

Mokytojas: Kad geriau suprastumėte šiuolaikinę literatūrą, aš jums apie tai papasakosiu.

Šiuolaikinė literatūra yra sudėtingas ir prieštaringas reiškinys. Šiandien neįmanoma vienareikšmiškai atsakyti į klausimą, kas yra šiuolaikinė literatūra ir kas ji yra. Šiandien mūsų šalyje yra daug žinomų ir nežinomų rašytojų, nes yra daug galimybių rašyti.

Jei kalbėsime apie šiuolaikinę literatūrą apskritai, galime išskirti tris šiuolaikinės literatūros raidos būdus:

  1. pirmasis yra kelias, tęsiantis realistinės rusų literatūros tradicijas,

XIX amžiaus klasikos tradicijas, bet savaip. Jam būdinga:

Rašytojo, kaip tiesos nešėjo, pozicija;

Rašytojo noras suprasti gyvenimo dėsnius ir jo prieštaravimus;

Rašytojas remiasi tuo, kad galima pažinti žmogų ir pasaulį.

Šiuolaikinė realistinė literatūra skiriasi tuo, kad kartu su socialinėmis ir istorinėmis problemomis ji pristato savo herojus privataus gyvenimo sferoje. Pavyzdžiai: Ch. Aitmatovo „Plakha“, V. Bykovo „Karjeras“, V. Rasputino „Ugnis“. Problemų ratas uždarytas ties asmeninio plano problemomis Viktorijos Tokarevos darbuose (Mokytojas demonstruoja knygą ir pateikia rekomendacijas, kaip perskaityti keletą istorijų).

  1. Antrasis literatūros raidos kelias – postmodernizmas. Tačiau tai

koncepcija apibūdina ne tik literatūrinę rašytojo kryptį ir kūrybos metodą, bet ir pasaulėžiūros tipą: postmodernizmas – tai nuostata, kad apskritai atėjo žmonijos istorijos pabaiga. Postmodernizme tikrovė ignoruojama kaip savaime suprantama. Literatūrinėje kūryboje ši pasaulėžiūra pasireiškia meninės tikrovės konstravimu, žaidimu tekstu. „Teksto“ sąvoka įgauna didesnį mastą: pasaulis suvokiamas kaip tekstas. Žmogus taip pat yra tekstas, kuris neša daug informacijos. Postmodernizme (tai galioja ir rusų, ir užsienio literatūrai) pasaulis yra padalintas į atskiras dalis. Pasaulis yra nutapytas paveikslas. Autorius miršta, jo nėra tekste. Jis nevertina nieko ir niekuo, kaip buvo F.M. Dostojevskis ir L.N. Tolstojus XIX a. Tekste daug įvairių citatų, prisiminimų. Vyksta savotiškas žaidimas su visais meno kūrinio elementais. Matome herojų, kuris gali derinti nesuderinamus bruožus.

Ar skaitėte P. Zuskindo romaną „Kvepalai“? (ar bent jau žiūrėjote šio kūrinio ekranizaciją?)

Romanas parašytas 1985 m. Jis yra vienas geriausių postmodernios literatūros pavyzdžių. Ji turi paantraštę „Žudiko istorija“, t.y. tai turėtų būti detektyvas, bet romanas nėra detektyvas. „Parfumeris“ – vieno berniuko istorija, aprašyta nuo gimimo iki mirties. Veiksmas vyksta Prancūzijoje ir prasideda Paryžiuje. Mes visur sekame herojus. Šis berniukas turėjo ypatingą dovaną – išskirtinį, neįtikėtiną uoslę. Romano puslapiuose Suskindas aprašo kvapus ir tai daro taip gerai, kad kiekvienas puslapis pradeda kvepėti. Herojus žudiku tampa netyčia: jam reikia sukurti dievišką kvapą, kurį galima gauti tik iš žmogaus. Ir tada jis pradeda žudyti visas gražias jaunas merginas šalyje, kad surinktų jų kvapus. Bet žmogžudystės scenos parašytos taip, kad nesukeltų baimės ar net pasibjaurėjimo, apibūdinamos kaip netikri veiksmai. Herojus nepanašus į vyrą: jis ne kartą lyginamas su voru ir turi orientacinį vardą – Grenouille, kuris prancūziškai reiškia „varlė“. Šiame romane autorius žaidžia su kitais ankstesniais literatūros tekstais, kuria dialogą su kitais autoriais, egzistuojančiomis tradicijomis, juokiasi iš jų, nes, anot postmodernistų, istorija jau pasibaigė. Herojus jokiu būdu nėra vertinamas, Grenouille pasirodo kaip genialus menininkas.

Rusų literatūroje postmodernizmo įtakoje vyksta vertybių sistemų erozija. Tiesos nėra. Pliuralizmas, dviprasmiškumas absoliučiai visame kame. Nėra nieko išskirtinio. Vis dar gyvename postmodernistinėje situacijoje. Pavyzdžiai: „Čapajevas ir tuštuma“, Viktoro Pelevino „Vabzdžių gyvenimas“, Dmitrijaus Golkovskio „Begalinė tuštuma“. (Mokytoja demonstruoja apsakymų rinkinį „Šiuolaikinės istorijos antologija“ ir skaito pristatomus autorius bei jų kūrinius).

  1. Trečiasis šiuolaikinės literatūros raidos kelias yra sintezės kelias,

pirmajai pusei būdingas realizmo, postmodernizmo ir modernizmo tradicijų susiliejimas (Rusijos sidabro amžiaus poetai, užsienio literatūroje - pvz. F. Kafka). Dažnai sutinkame postmodernistines technikas, bet ne postmodernistinę tikrovę, literatūros kūrinyje viskas yra tikra. T. Tolstaja, L. Petruševskaja, Dovlatovas, o iš poetų – I. Brodskis eina absoliučios sintezės keliu. (Mokytojas perskaito fragmentą arba visą I. Brodskio eilėraštį). Šiuo keliu einančių rašytojų herojai – marginalieji: ligoniai, silpnapročiai, „socialinio“ dugno žmonės, be gynybos (vaikai, seni žmonės). Tolstojaus pasakojimai rodo užuojautą tokiems žmonėms.

Šiuolaikinėje literatūroje temų yra įvairių. Aprašymo tema taip pat skiriasi. Šiuolaikinėje literatūroje yra tokie žanrai kaip politinis romanas, psichologinis romanas, detektyvas, fantastinis romanas, sentimentalus romanas, erotinis romanas. Daugybės karštų diskusijų objektas yra franko, lovos, scenų, nešvankybių buvimas literatūros kūriniuose. Tai, kas anksčiau buvo praleista, dabar pavaizduota išsamiai. Mate naudojamas išraiškai, bet gali būti tik herojų eilutėse. Jei tai yra autoriaus kalboje, reikia ieškoti priežasčių, kodėl į tekstą sąmoningai įtraukiate keiksmažodžius arba abejojate literatūriniu autoriaus profesionalumu, tk. keiksmažodžiai pažemina, gadina meno kūrinį. Poezija keičiasi įvairiais būdais: kalambūros vartojamos vis dažniau. Poetai bando atkurti tylą ir tylą (A. Bik-Bulatovas).

Mokytojas: Dabar norėčiau sužinoti, ką skaitote iš šiuolaikinės literatūros. Gavote užduotį paruošti mėgstamiausios ar paskutinės perskaitytos knygos pristatymą.

Mėgstamiausių knygų pristatymas.(Po pristatymo būrelio nariai klausia kalbėtojo apie jo knygą).

Skaitymas ir analitinis pokalbis.

Mokytojas: O dabar noriu supažindinti jus su šiuolaikinio rašytojo Viačeslavo Pietukho kūryba.

Viačeslavas Aleksejevičius Petsukhas - rusų sovietų prozininkas, gimė 1946 m. ​​Maskvoje, baigė Maskvos valstybinio pedagoginio instituto istorijos skyrių, pavadintą V.I. N.K. Krupskaya, dirbo istorijos mokytoja mokykloje. Gyvena Maskvoje.

Mokslininkas, ryškus literatūrinio avangardo atstovas, jo kūriniai turi ryškią satyrinę orientaciją. Tuo pačiu metu daugelyje kūrinių rašytojas gana rimtai ir originaliai plėtoja tokias mokslinės fantastikos kryptis kaip alternatyvioji istorija. Pavyzdžiui, vienas romano „Rommat“ (1989), kurio pavadinimas reiškia „romantinį materializmą“, skyrius skirtas dekabristų pergalei ir jos pasekmėms aprašyti; Pokalbis (1990) tiria (nerimtesniu būdu) baltųjų pergalės pilietiniame kare pasekmes. Dar dviejose istorijose – „Naujasis augalas“ (1987) ir „Arbatos gėrimas Maskvos miesto taryboje“ (1990) – konstruojamos labai dviprasmiškos artimiausios ateities utopijos ir distopijos versijos; antrajame pasakojime vaizduojamas įspūdingas ištuštėjusios Maskvos paveikslas, iš kurio visi pasitraukė į Vakarus.

Paskaitykime fantastišką V. Pietuko istoriją „Užrakinimas Vienoje“. (Ant stalo yra šios istorijos atspaudai. Vienas mokinys garsiai skaito istoriją.)

Analitinis pokalbis:

Pedagogas: Kokį įspūdį jums padarė ši istorija?

Tai atrodė neįprasta, ne iš karto įmanoma suprasti istorijos esmę.

Mokytojas: Kokia yra istorijos struktūra?

Pirmiausia ateina kažkas panašaus į pratarmę, o tada pati istorija.

Mokytojas: Ar galite pasakyti, kokia šios istorijos tema?

Sunku apibrėžti, nes istorija yra sudėtingos struktūros.

Tai būtina norint geriau išreikšti idėją ir savo požiūrį į šiuolaikinę literatūrą.

Mokytojas: Jei ši istorija būtų be jokios kritinės įžangos, ar ji būtų meniška?

Būtų buvę, bet būtume tai supratę prasčiau ir, galbūt, laikę bloga istorija.

Mokytojas: Ar manote, kad istorija atitinka preliminarų aprašymą?

Taip, nes istorija parašyta kaip aprašymas to, kas nutiko gyvenime. Kita vertus, taip tikrai negali būti.

Mokytojas: Ši istorija turi mokslinės fantastikos bruožų, kai techniniai procesai ar reiškiniai, kurių iš tikrųjų nebuvo, vaizduojami visiškai rimtai ir realistiškai. Kokias literatūrines technikas čia galima išskirti?

Hiperbolizacija.

Mokytojas: Būdingi bruožai yra pasakiškumas ir karnavalas. Kokiomis išraiškos priemonėmis ši technika įgyvendinama?

Palyginimas, epitetai.

Jis yra satyrinis dėl to, ką aprašo.

Mokytojas: Ar galite įsivaizduoti situaciją, kuri vyksta istorijoje?

Galima tikėti, bet iš tikrųjų taip nėra.

Mokytojas: Tai būdinga mokslinei fantastikai. Ar galite suprasti istorijos idėją?

Istorijos paimtos iš gyvenimo. O mūsų gyvenimas kartais juokingesnis už satyrinę literatūrą.

Diskusija.

Mokytojas: Dabar, po mano istorijos ir jūsų pranešimų, jūsų supratimas apie šiuolaikinę literatūrą išsiplėtė. Noriu išgirsti jūsų nuomonę.

Klausimai diskusijai:

  1. Kaip manote, ar verta skaityti šiuolaikinę literatūrą, ar geriau – klasiką?
  2. Ką naujo mums gali duoti šiuolaikinė literatūra?
  3. Kaip nustatyti, kad tam tikrą šiuolaikinį kūrinį verta skaityti, o kitą ne?
  4. Ar literatūros kūrinyje priimtinos smurto scenos, atviros scenos ir nešvankybės?
  5. Kodėl pastaruoju metu atsiranda vis daugiau rašytojų?
  6. Kokios temos, jūsų nuomone, turėtų būti daugiausia literatūroje?
  7. Ar norėtum būti rašytoju?

Renginio rezultatas:

Mokytojas: Taigi, pagaliau atsakykime į šiandien iškeltą klausimą: skaityti ar neskaityti šiuolaikinę literatūrą? (Studentai turi kelias nuomones.)

Mokytojo baigiamasis žodis.

Būtina skaityti ir susipažinti su šiuolaikine literatūra, nes literatūra yra šiuolaikinio gyvenimo ir šiuolaikinės kultūros atspindys. Šiuolaikinė literatūra sugeria visą praeities kultūrinę ir literatūrinę patirtį ir jau yra studijų objektas ne tik universitetuose, bet ir mokyklose. Tereikia išsiugdyti savo skaitymo skonį ir išmokti atskirti auksą nuo blizgučio, gerą literatūros kūrinį nuo grafomano. Meniškumas apima gyvenimo atspindėjimą vaizduose. N.G. Černyševskis pasakė taip: „Tik kūrinys, kuriame įkūnyta tikra idėja, yra meninis, jei forma puikiai dera su idėja“. Ačiū visiems už dalyvavimą, sėkmę darbuose ir knygų pasirinkimą! Iki pasimatymo klasėje!