Abstraktūs vargšai žmonės. Literatūros pamoka apie F.M.

Abstraktūs vargšai žmonės. Literatūros pamoka apie F.M.

105–106 pamokos SUSITIKIMAS SU F. M. DOSTOJEVSKIU, MĄSTYTOJU, MENINIU IR ŽMOGU (GYVENIMO IR KŪRYBINGUMO ESKIS)

30.03.2013 16305 0

Pamokos 105–106
Susitikimas su F.M.Dostojevskiu,
mąstytojas, menininkas ir žmogus
(Gyvenimo ir darbo eskizas)

Tikslai: gilinti mokinių supratimą apie Dostojevskį – mąstytoją, rašytoją ir žmogų; pažadinti susidomėjimą jo darbu; išsiaiškinti, kas mūsų laikais sukėlė didžiulį susidomėjimą Dostojevskio romanais.

Vaizdinės priemonės: rašytojo portretas, F.M.Dostojevskio albumas.

Pamokos eiga

Epigrafas į pamokas:

Pasakysiu apie save, kad esu amžiaus vaikas, netikėjimo ir abejonių vaikas. Kokių baisių kankinimų šis troškimas tikėti kainavo ir dabar vertas.

F. M. Dostojevskis

I. Mokytojo įžanginė kalba.

F.M.Dostojevskio gyvenimas ir kūryba

Fiodoras Michailovičius Dostojevskis (1821-1881)- puikus rašytojas ir mąstytojas, talentingas žurnalistas ir publicistas. Dailininkas K. Trutovskis mums paliko Dostojevskio portretą: aukšta kakta, plačiai išsidėsčiusios akys, taisyklingos lūpos ir nosis, ploni šviesūs plaukai ir vos pastebima barzda. Ryžtingas tamsių antakių brūkštelėjimas – ir jo veido išraiška liūdna, nusivylusi, šiek tiek griežta ir kartu užjaučianti.

E. M. Rumyantseva: „Iš tiesų Dostojevskio savybėmis buvo derinamos pačios prieštaringiausios savybės: patiklumas ir paprastumas - su liguistu įtarumu, izoliuotumas - su nuoširdumu ir atvirumu, nuoširdumas ir dalyvavimas - su nuošalumu, kartais vertinamas kaip arogancija, nenumaldoma aistra - su nepraeinamumu, rimtumu. – su lengvabūdiškumu“.

Rašytojo gyvenimas, asmenybė ir kūryba yra sudėtingi ir kupini dramos.

II. Pokalbis su studentais apie FM Dostojevskio gyvenimą ir asmenybę.

Klausimai.

1. Papasakokite apie pagrindinius Dostojevskio vaikystės ir paauglystės įvykius bei įspūdžius, kurie turėjo įtakos jo pasaulėžiūros formavimuisi.

2. Kokį vaidmenį rašytojo gyvenime suvaidino pažintis su V. G. Belinskiu? Kas sujaudino didįjį kritiką Dostojevskio „Vargšuose“? (Vargšai žmonės (1845 m.) skaitė Grigorovičius ir Nekrasovas. „Staiga skambutis, kuris mane nepaprastai nustebino, o dabar Grigorovičius ir Nekrasovas puolė mane apkabinti, visiškai apsidžiaugę, ir abu beveik apsiverkia“, – prisiminė Dostojevskis. Netrukus V.G.Belinskis perskaitė rankraštį. „Taip, jūs pats suprantate, ką tai parašėte! .. Tiesa jums atvira ir paskelbta kaip menininkui ... būsi puikus rašytojas“ – pakartojo Belinskis pradedančiajam rašytojui. Kritikas manė, kad romanas „visas yra puikus“, kad jame yra „siaubingas paprastumas ir tiesa“.

Romane „Vargšai žmonės“ Dostojevskis atskleidė sudėtingą, turtingą „mažo“ žmogaus, pažeminto ir įžeisto, gyvenimo sugniuždyto, dvasinį pasaulį. – Juk tai irgi žmonės, jūsų broliai! Romano herojai Makaras Devuškinas ir Varenka Dobroselova yra nuostabaus dvasinio grynumo žmonės.)

3. Kokios idėjos suvienijo žmones M. V. Petraševskio rate? Už ką ir kaip buvo nubausti petraševičiai? (Nuo 1847 m. Dostojevskis pradėjo lankytis utopinio socialisto M. Petraševskio „penktadieniuose“. Petraševskis svajojo apie laisvę, apie visų žmonių socialinį teisingumą. Dostojevskis pasisakė už nedelsiant panaikinti baudžiavą Rusijoje.

1849 m. balandį rašytojas per posėdį perskaitė uždraustą „Belinskio laišką Gogoliui“, įvykdytą, kaip sakoma provokatoriaus Antonelli ataskaitoje, „įžūliu laisvu mąstymu“.

Dostojevskis kartu su kitais Petraševskio gyventojais buvo suimtas ir išsiųstas į Petro ir Povilo tvirtovę. Suimtųjų byla buvo nagrinėjama aštuonis mėnesius. Visi stebėjosi nuosprendžio žiaurumu: „taikoma mirties bausmė sušaudant“. Egzekucijos ceremonija įvyko 1849 m. gruodžio 22 d. Semenovskio parado aikštelėje Sankt Peterburge. „Ši akimirka buvo siaubinga“, – rašė vienas iš petraševiečių D. Achšarumovas. Tačiau po kelių minučių buvo perskaitytas kitas nuosprendis, pagal kurį „... buvo paskelbta imperatoriaus gyvybės dovana ir, mainais už mirties bausmę, kiekvienam iš jų buvo skirta speciali bausmė“. Dostojevskis buvo nuteistas 4 metams sunkiųjų darbų Sibire.

Iš FM Dostojevskio laiško broliui Michailui: „... Broli! Nebuvau atkalbinėjęs ir nusivylęs... Po ketverių metų bus likimo palengvėjimas... Kai žvelgiu į praeitį ir galvoju, kiek laiko buvo sugaišta, kiek laiko sugaišta kliedesiams, klaidoms, dykinėjimui, nesugebėjimui. gyventi... mano širdis kraujuoja. Gyvenimas yra dovana, gyvenimas yra laimė, kiekviena minutė gali būti laimės šimtmetis... Broli! Prisiekiu tau, kad neprarasiu vilties ir išlaikysiu savo dvasią bei širdį tyrą. Aš atgimsiu į gerąją pusę. Tai visa mano viltis, visa mano paguoda.“)

4. Kokį vaidmenį Dostojevskio gyvenime suvaidino susitikimas su dekabristais? (Tobolske, tranzitiniame kalėjime, rašytojas ir jo bendražygiai gyveno 6 dienas. Jiems padėjo dekabristų žmonos – Ž.A.Muravjovas, P.E.Annenkovas ir N.D. Evangelija – vienintelė į kalėjimą leidžiama knyga. Keliauti su palyda buvo sunku.F.Dostojevskis prisiminė: „Sušalau iki širdies“.

5. Kaip pasikeitė Dostojevskio pažiūros ir idėjos po katorgos? (Sunkiuose darbuose rašytojas „atpažino“ rusų žmones. „Ir katorgose tarp plėšikų, būdamas ketverių metų, pagaliau išskyriau žmones. Ar patikėtum, – rašė broliui Dostojevskis, – yra gilių, stiprūs, nuostabūs personažai... Aš su jais sutariau ir todėl manau, kad pakankamai gerai juos pažįstu... Jeigu aš nepažinau Rusijos, vadinasi, rusų žmonėms viskas gerai, nes galbūt mažai kas jį pažįsta“.

Dostojevskis baudžiavoje matė visą eilinio žmogaus kančių, jo neteisėtos padėties ir nuolankumo matą. Atgaivinti Rusiją ir išgelbėti engiamus žmones įmanoma tik sugrįžus „prie aukščiausių dvasinių gėrio, meilės ir gailestingumo vertybių, žinomų nuo Biblijos laikų“. Krikščioniška religija su savo brolybės ir abipusės atjautos idėjomis gali suvienyti žmones. „Tikėti, kad nėra nieko gražesnio, gilesnio, gražesnio, išmintingesnio, drąsesnio ir tobulesnio už Kristų“, – sakė Dostojevskis. Tikėjimas moralinio principo egzistavimu visuotinio chaoso ir neteisėtumo apsuptyje padėjo rašytojui ištverti sunkaus darbo kančias.

Rašytojas neigiamai žiūrėjo į revoliucinį judėjimą, nepritarė revoliucinių demokratų požiūriui į Rusijos ateitį.)

6. Papasakokite apie F. Dostojevskio žurnalistinę veiklą.
(Žurnalų „Laikas“, 1861–1863, „Epocha“, 1864–1865, „Pilietis“, 1873) leidimas

7. Kokios yra milžiniško Dostojevskio populiarumo mūsų laikais priežastys?

III. Trumpas F.M.Dostojevskio romanų turinio atpasakojimas.

1. „Pažemintas ir įžeistas“ (1861)

Istorija apie Ivaną Petrovičių, apie tai, kaip jis parašė istoriją apie vargšą valdininką. Tai asmeninė Dostojevskio išpažintis, prisiminimai apie karjeros pradžią, nenumaldomas skausmas dėl pažeminto ir peikto žmogaus.

2. „Užrašai iš mirusiųjų namų“ (1859–1861)

Kūrinys parašytas po sunkaus darbo, iš kur rašytojas grįžo susitaikęs su gyvenimu. Pirmą kartą literatūroje Dostojevskis parodė pasauliui kalinių gyvenimą. Vagys, prievartautojai, žudikai, padirbinėtojai... „Velnias paėmė tris basutes, kol mus surinko“, – niūriai kalbėjo nuteistieji. Tačiau net ir užkietėjusiuose nusikaltėliuose Dostojevskis sugebėjo rasti kažką žmogiško. Anot A. I. Herzeno, „Užrašai...“ – „baisi knyga“.

3. "Nusikaltimas ir bausmė" (1866)

Romano herojus kankinasi prieš akis matydamas nebaudžiamai padarytus nusikaltimus. Raskolnikovas negali likti pasyvus, abejingas. Ir dabar jam kyla mintis, kurios įgyvendinimui reikia peržengti įstatymą.

Rašytojas labai išsamiai aprašo žmogžudystės vietą, taip pat nagrinėja žudiko psichologiją.

4. Idiotas (1868 m.)

Tai knyga apie nuostabų žmogų kunigaikštį Myškiną, atsidūrusį pasaulyje, kuriame karaliauja neteisėtumas, pinigų kultas, kur žmonės nepažįsta gailesčio, nesupranta gėrio. Princas pasiruošęs padėti kenčiantiems. Bet, deja, nieko negalima padaryti; jis bejėgis prieš aplinkinį blogį.

Romane keliamas „klausimas, kaip išgelbėti pasaulį tikėjimu, grožiu, meile, tačiau atsakymas į jį skamba utopiškai, neįtikinamai“.

5. "Broliai Karamazovai" (1879-1880)

Ji buvo sumanyta kaip romanų serija, tačiau tik pirmąjį parašė Dostojevskis. Romanas „Broliai Karamazovai“, pasak literatūros kritiko S. V. Belovo, yra dvasinė biografija rašytojas, jo ideologinis ir gyvenimo kelias nuo ateizmo Petraševskio rate (Ivanas Karamazovas) iki tikinčiojo (Alioša Karamazovas). Tačiau Dostojevskio kūrybos ir gyvenimo biografija tampa apskritai žmogaus asmenybės istorija, visuotiniu ir viso žmogaus likimu.

Romano centre – Karamazovų šeima, kurioje tarp Fiodoro Karamazovo ir jo sūnų karaliauja neapykanta ir priešiškumas. Dmitrijus, Ivanas ir Alioša yra kalti dėl šeimos galvos nužudymo, nors tiesioginis vykdytojas yra Smerdiakovas. Ivanas skelbė ateizmą; Smerdiakovas nusprendė, kad jam viskas leidžiama; Dmitrijus taip pat kaltas, jis buvo ant nusikaltimo slenksčio dėl neapykantos tėvui protrūkio. Alioša žinojo apie artėjantį nusikaltimą, bet nieko nedarė. Karamazovo vaikų nusikaltimas užtraukia bendrą bausmę ...

Dėl to trys broliai „per kančią atgimsta naujam gyvenimui“.

6. F. M. Dostojevskio romanai „Demonai“ (1871-1872),
Paauglys (1875 m.)

Dostojevskio kūriniai išsiskiria aštria aktualija, juose alsuoja skausmas ir atjauta žmogui, jo kamuojamam, suluošintam likimui.

Namų darbai.

1. Romano „Nusikaltimas ir bausmė“ 1 dalis skaitymas.

2. Atsakykite į klausimus žodžiu:

1) Kaip matote Sankt Peterburgo gatves?

2) Papasakokite apie žmones, su kuriais susitiko Raskolnikovas.

3) Kur gyvena Dostojevskio herojai? (Raskolnikovas, Marmeladovas.)

4) Perskaitykite gamtos aprašymą. Koks yra kraštovaizdžio vaidmuo?

5) Ką Dostojevskio kūryboje reiškia spalva? (Atsakydami naudokite kabutes.)

Pamokos tyrimas

Tema "Ką, ką daryti?"

(pagal F.M. Dostojevskio romaną „Vargšai“)

Įranga: F. M. Dostojevskio portretas, iliustracijos romanui, romano tekstas.

Pamokos tikslas:

Pažintis su Dostojevskio tekstu „Vargšai“;

Analitinio skaitymo įgūdžių, raiškiojo skaitymo ugdymas;

Ugdyti mokiniuose atjautos jausmą, humanišką požiūrį į kitus.

Per užsiėmimus

Paskutinėje pamokoje susipažinome su didžiojo rusų realisto rašytojo F.M. biografija ir kūrybos ypatumais. Dostojevskis, kuris kartu su Puškinu, Gogoliu, Turgenevu, Tolstojumi, Gončarovu ir kitais kritinio realizmo atstovais sulaukia pasaulinio pripažinimo ir daro didelę įtaką rusų ir Europos literatūros raidai.

  1. Kas jį išpopuliarino?
  2. Kodėl jo darbai jaudino ir tebejaudina skaitytojus šiandien?

Galbūt dalinis atsakymas į klausimą yra mūsų pažintis su jo romanu „Vargšai žmonės“.

Šios dienos pamokos tema "Ką, ką daryti?"

Tokį klausimą uždavė daugelis rašytojo literatūros herojų. Pats Fiodoras Michailovičius taip pat ieško atsakymo į šį skaudų klausimą „Ką tada daryti?“ Kad pasaulyje nebūtų kančios, skausmo, žiaurumo ir žmogaus asmenybės priespaudos. Jo knygų negalima skaityti ramiai, be dvasinės įtampos, jo žiaurus realizmas pagauna, gąsdina, stebina...

Anot poeto D. Merežkovskio, „Dostojevskio knygų negalima skaityti, jas reikia išgyventi, iškentėti, kad suprastų, ir tada jos nebeužmirštamos“. O fizikas Albertas Einšteinas tvirtino, kad jis duoda jam daugiau nei bet kuris mąstytojas.

(Žodžiai projektuojami ant skaidrės)

„Šiandieniniame pasaulyje... nerimą keliantis Dostojevskio pavojaus varpas skamba nepaliaujamai, apeliuodamas į žmogiškumą ir humanizmą“, – sako rusakalbis rašytojas Ch.Aitmatovas.

Gorkis pareiškė: „Tolstojus ir Dostojevskis yra du didžiausi genijai, savo talentų galia jie sukrėtė visą pasaulį, atkreipė į Rusiją nuostabų visos Europos dėmesį“.

Įrašykite šiuos teiginius į sąsiuvinį.

  1. Kurį iš jų galėtume laikyti pamokos epigrafu?

Į šį klausimą galėsime atsakyti kiek vėliau.

Kaip į romaną reagavo rašytojos amžininkai?

  1. Romanas sulaukė nepaprastos sėkmės dar prieš išleidžiant.

Šis debiutantės triumfas buvo neeilinis įvykis rusų literatūros istorijoje.

Anot Nekrasovo, Dostojevskio asmenyje pasirodė naujas Gogolis.

Garsus literatūros kritikas Belinskis tikino, kad „romanas atskleidžia tokias gyvenimo Rusijoje paslaptis ir charakterius, apie kurias anksčiau niekas nesvajojo“.

  1. Kreipdamasis į Dostojevskį,paklausė: „Ar supranti, ką parašei!

Štai menininko tarnystė tiesai! Tiesa jums atvira ir paskelbta kaip menininkas, gavęs ją kaip dovaną, įvertink savo dovaną ir išlik ištikimas ir būsi puikus menininkas. Šie kritiko žodžiai pasirodė pranašiški.

Laiške broliui Michailas Dostojevskis apie savo sėkmę kalba: „... Manau, kad mano šlovė niekada nepasieks tokios kulminacijos kaip dabar. Visur pagarba yra neįtikėtina, smalsumas apie mane yra baisus.

Kaip galite paaiškinti tokią romano sėkmę?

(Studentų atsakymai toliau)

Kokį įspūdį jums paliko romanas?

(Studentų atsakymai toliau)

Rašytojo įvaizdžio tema – mažas žmogus, jo vidinis pasaulis.

Pateikiamas „mažo žmogaus“ apibrėžimas

Kurie XIX amžiaus rašytojai savo darbuose pasuko „mažo žmogaus“ tema?

„Stoties viršininkas A, S Puškinas.

"Paštas" -

Kodėl pasakojimas apie vyrą pavadintas „paltas“?

  1. Daiktas pakeitė žmogų

Asmenį pakeitė uniforma, asmenį – laipsnis.

Žmogaus vertę lemia formalios savybės, išoriniai duomenys – apranga, rangas, namai... Bet kitaip ir būti negali: tokia yra valstybės sandaros esmė.

Taigi savo romane Dostojevskis tęsia rusų literatūros tradicijas vaizduodamas „mažą žmogų“, neatsitiktinai pats autorius teigia, kad „mes visi išėjome iš Gogolio palto“.

Vienas iš romano recenzentų Konstantinas Aksakovas manė, kad Dostojevskio kūrinys buvo parašytas ryžtingai Gogolio įtakoje, todėl vargšų autorius nieko naujo neįnešė į „mažo žmogaus“ įvaizdį.

Ar sutinkate su šia nuomone?

  1. Ne, nes Dostojevskis parodė herojų vidinį pasaulį, jų emocinius išgyvenimus, gebėjimą užjausti, pasirengimą padėti, o Gogolis N.V. Akaki Akakievich yra vienišas, labai uždaras.

Ką naujo Dostojevskis atskleidė šią temą?

  1. Herojai kalba apie save, laiškais.

Kodėl romano herojams reikėjo susirašinėti, juk jie gyvena tame pačiame kieme, matosi net pro langą. Kodėl turėjai rašyti?

  1. Dostojevskis bijo, kad jo susitikimai su mergina sukels paskalų ir paskalų.
  2. Parodyti herojų vidinį pasaulį, nes herojai apie save kalba laiškais.
  3. „Žmogus“ pats patiki mums savo išgyvenimus ir mintis?

Tai laiškai – išpažintys, laiškai – išpažintys, laiškai – apreiškimai.

(paryškinta skaidrė su apibrėžimu „epistolinė forma“)

Kam pristatomi Dostojevskio romano herojai Varenka Dobroselova ir Makaras Devuškinas?

Inscenizacija

Iš viso herojai parašė 55 laiškus, kupinus kančios, sielvarto, vilčių geresnio „Ką, ką daryti?“, Kad bent kas nors pasikeistų į gerąją pusę herojų gyvenime.

Apie ką M. Devuškino laiškai ir kaip jis šiuose laiškuose pasirodo?

Jų kalba labai gerai apibūdina herojus.

Ką galime pasakyti apie M. Devuškino kalbą?

Kodėl Dostojevskis nepriėmė Belinskio priekaištų dėl nesugebėjimo „įveikti kliūtis iš kalbos ir formos pusės“?

Daugelis kaltino Dostojevskį pagrindinio veikėjo daugiažodiškumu, neartikuliuotumu, į ką autorius atsakė... Jie neįsivaizduoja, ką sako Devuškinas, ne aš, ir kad Devuškinas negali kalbėti kitaip. Romanas randamas ištemptas, tačiau jame nėra perteklinio žodžio „Šiuolaikinis kalbininkas Vinogradovas pažymėjo tokią maniera kaip kūrinio nuopelną:“ Pirmą kartą Dostojevskio kūryboje smulkus valdininkas kalba tiek daug ir su tokiais toniniais virpesiais. “

Vykstame į Varenką Dobroselovą

Išvestis. Pirmą kartą Dostojevskio romane mažų žmogeliukų gyvenimas parodomas iš vidaus, atskleistas taip tiesai ir detaliai. Įtikinamai parodytas vidinis „mažojo žmogaus“ turtas, grožis, aukšta jausmų kultūra. Meilė Varenkai jį ištiesina, jame įvyksta tikra revoliucija: „o aš radau sielos ramybę ir sužinojau, kad esu ne ką prastesnis už kitus, kad tik taip, niekuo neblizgau. Nėra blizgesio, nėra skendimo, bet vis tiek aš esu vyras, kad savo širdyje ir mintyse esu vyras.

Taigi Dostojevskis mums parodė, kiek gražaus, kilnaus ir lengvo slypi pačioje ribotiausioje žmogaus prigimtyje.

Išvada.

Ką daryti?

Pats Dostojevskis šį klausimą išsprendė taip:

Bandžiau išreikšti žmogaus sielos paslaptį.

Kaip atsakytumėte į šį klausimą pasivaikščiojimo pradžioje?

Namų darbai.

Ruošti žinutes „M. Devuškino dvyniai“

Dostojevskio tradicijos ir naujovės vargšuose


Klasė: 10

Tikslas:

  • supažindinti studentus su F.M.Dostovevskio gyvenimu ir kūryba;
  • plėtoti mokinių monologą;
  • toliau domėtis rusų literatūra.

Įranga: paroda, portretas, pristatymas, medijos projektorius, kompiuteris.

Rašymas lentoje:

  • — Pasirodė naujasis Gogolis! (N. A. Nekrasovas)
  • „... Sakykime, tai nepaprastas ir originalus talentas, kuris iš karto su pirmuoju kūriniu smarkiai atsiskyrė nuo visos mūsų rašytojų minios...“ (V.G. Belinskis)
  • „Pono Dostojevskio darbuose randame vieną bendrą bruožą, daugiau ar mažiau pastebimą visame kame, ką jis rašė: tai skausmas dėl žmogaus...“ (N.A. Dobroliubovas)

Epigrafas: Kiekvienas žmogus turi būti asmenybe ir su kitais elgtis kaip su žmogumi.

Pamokos numeris temoje: 1.

Pamokos tipas- įvadinis.

Dirigavimo forma- literatūrinė svetainė su teatralizacijos elementais.

Per užsiėmimus

Mokytojo įžanginė kalba:

Dostojevskį skaito visas pasaulis, įspūdis iš jo romanų didžiulis ir dviprasmiškas. Dostojevskis yra sudėtingas ir prieštaringas. Tai didžiausias rašytojas realistas, gyvenimo žinovas, humanistas, aistringas socialinio blogio, melo ir veidmainystės smerkėjas. Visą savo suaugusiojo gyvenimą rašytojas nerimavo dėl savo tautos ir žmonijos likimo.

Jis visada išsiskyrė rusų literatūroje, liko nevisiškai suprastas ir vertinamas.

Dostojevskis pagrįstai vadinamas „sunkiausia pasaulio klasika“. Norint suprasti šį rašytoją, reikia žinoti jo mąstymo logiką, jo sąvokų ir terminų struktūrą. Didelė dalis Dostojevskio yra „ne tokie kaip žmonės“. Jis siekė atskirto originalumo.

Kur, iš kokių šaknų išaugo šis genijus?

Kokia buvo rašytojo vaikystė ir paauglystė?

1 mokinys:

Fiodoras Michailovičius Dostojevskis gimė 1821 m. spalio 30 d. gydytojo šeimoje Mariinskio vargšų ligoninėje Maskvoje, Božedomkoje. Šeima gyveno prieglaudoje prie ligoninės. Tai buvo įspūdingas rūmų tipo pastatas, tačiau kolegijos tarybos nario vyriausiojo gydytojo valstybinio buto vidaus apdaila buvo gana kukli.

Šeima ilgainiui išaugo iki 9 žmonių, tačiau glaudėsi dviejuose kambariuose su fasadu ir atskira virtuve.

Ar šeima buvo skurdi? Juk skurdas yra pagrindinis visų pasakojimų apie Dostojevskio vaikystę motyvas. Spręskite patys: mano tėvas pakilo iki asmeninio bajoro rango, turėjo privačią praktiką, išlaikė tarną: auklę, dvi tarnaites, virėją, kučerį, pėstininką. Gimus vaikams, jie pasamdė šlapią slaugę ir laikė keturis arklius.

Rašytojo motina buvo kilusi iš turtingos Nechajevų pirklių šeimos, turėjo daug brolių ir seserų, kurie vėliau padėjo auginti vaikus: Michailą, Fiodorą, Varvarą, Andrejų, Verą, Liubovą, Nikolajų, Aleksandrą. Lyuba mirė kūdikystėje, likę vaikai, išskyrus Michailą ir Fiodorą, gyveno įprastą gyvenimą, net nesuvokdami, koks puikus buvo Fiodoras.

2 mokinys:

Šeimos santykiai buvo grindžiami visišku pasidavimu savo vyro ir tėvo valiai ir užgaidoms.

Rašytojo tėvas Michailas Andrejevičius Dostojevskis, pagal visus prisiminimus, buvo karštakošis, įtarus ir užsispyręs kaupėjas. Jis skaičiavo skudurus už skalbėjos, įsiuto, pasigedo sidabrinio šaukšto spintelėje; nuolat kankino žmoną kibimu, pavydu, įtarinėjimu.

1837-ųjų vasarį mirusi rašytojo motina buvo visai kitokia: linksma, bendraujanti, ūkiška, nuovoki, visos kaip pirklio giminės.

Dostojevskių sutuoktinių susirašinėjimas išliko iki šių dienų. Raštingumu ji neblizga, bet viskas persmelkta kažkokiu meduoliu, cukruotu švelnumu.

Ir tai negalėjo praeiti be pėdsakų Dostojevskiui. Rašytojui šeimos santykių klausimas yra nepaprastai svarbus: visi jo romanai yra sukurti remiantis šeimos likimu, jo laikų šeimos žlugimo demonstravimu.

Mokytojas: Kokią įtaką šeimai daro pačiam rašytojui? Kaip buvo išauklėtas, prie ko buvo įpratęs vaikystėje ir paauglystėje?

3 mokinys:

Dostojevskio gyvenimo ir kūrybos tyrinėtojai pažymi, kad būsimo rašytojo auklėjimas namuose buvo vykdomas teisingai ir sistemingai: jis mokėjo prancūziškai ir vokiškai, tėvas netgi mokė jį lotynų kalbos.

Ankstyvoje vaikystėje Dostojevskis, kaip ir Puškinas, turėjo savo „auklę“ Aleną Frolovną. Ji papasakojo berniukui apie pasakišką ugnies paukštį, apie Aliošos Popovičiaus žygdarbius, apie Mėlynbarzdį. Tada prasidėjo savarankiškas skaitymas. Rašytoją ypač sužavėjo knyga „104 šventos Senojo ir Naujojo Testamento istorijos“. Jo akiratyje atsidūrė visos literatūrinės naujovės: tuomet garsūs Rusijos istoriniai Zagoskino romanai „Jurijus Miloslavskis“; Lažečnikovo ledo namas; Masalskio „Šaulys“; Begičevo „Kholmskių šeima“.

Tačiau pirmoje vietoje buvo Puškinas ir Gogolis. Puškino mirtis Dostojevskį sukrėtė kaip asmeninį sielvartą, nes poete jis mylėjo viską, o ypač meilę gyvenimui ir humanizmą.

Labiausiai Dostojevskį patraukė Vakarų slavų dainos. Jis puikiai skaitė Puškino eilėraščius ir prozą savo tyliu, sielos kupinu balsu, užburdamas publiką eilėraščio melodija. F.M.Dostojevskis, galima sakyti, „garbino“ „Eugenijaus Onegino“ gilumą ir malonę.

Mokytojas: Jei ne „mamos“ liga ir mirtis, Fiodoras ir Michailas Dostojevskiai būtų paskelbę Puškino gedulą šeimoje. Mąstydamas apie savo mėgstamą rašytoją išgyveno visą sunkų Dostojevskio gyvenimą. Todėl rašytojas galimybę pasisakyti atidarant paminklą A.S.Puškinui Maskvoje laikė dideliu džiaugsmu ir didele garbe, galvojant apie tai, kas yra PUŠKINAS Rusijai ir pasauliui.

4 mokinys: paminklas skulptoriui A.M. „Opekushina“ buvo atidaryta 1880 m. birželio 6 d. Maskvoje, Tverskoy bulvaro pakraštyje. O birželio 8 d., Bajorų susirinkimo salėje, Fiodoras Michailovičius pasakė kalbą. Susijaudinęs ir kažkaip sulinkęs jis nuėjo į sakyklą ir pradėjo skaityti kažkaip lėtai ir neužtikrintai. Tačiau pamažu jo balsas stiprėjo, įkvėptas minčių pakylėjimas, regis, padarė jį aukštesnį, ištiesino pečius, o tamsias akis apšvietė ugnimi.

Dostojevskis kalbėjo apie tris Puškino kūrybos laikotarpius, tarp kurių „nėra tvirtų ribų“, ir, pažymėjo rašytojas, paskutinis Puškino kūrybos laikotarpis yra universalus. Rašytojas tikėjo, kad tarp pasaulio literatūros genijų nėra nė vieno, kuris turėtų tokį visuotinį reagavimą kaip mūsų Puškinas. Tačiau pagrindinė kalbos prasmė buvo kviesti visus į vienybę ir brolybę. Fiodoras Michailovičius baigė savo kalbą žodžiais: „Kalbu tik apie žmonių brolybę ir apie tai, kad rusų širdžiai, ko gero, iš visų tautų, labiausiai lemta visuotinei, bet visažmogiška – broliška vienybė, matau pėdsakus. apie tai mūsų istorijoje, mūsų talentinguose žmonėse, Puškino meno genijuje“.

5-as mokinys: Tačiau puikus Rusijos tarnavimas menininko plunksna jį ypač sužavėjo Gogolyje. Atėjus Gogoliui, literatūroje įvyko stebuklas: rašytojas tokiais artimais, nuoširdžiais žodžiais kalbėjo apie Rusijos gyvenimą, privertė pažvelgti į save naujai, todėl gyvenimas atrodė kaip visiškai neištirta bedugnė.

Pedagogas: Bet žmogaus vaikystė nėra begalinė, ateina laikas, kai jis turi palikti tėvo namus, kad įgytų profesiją ir susikurtų savo namus, šeimą. Atėjo laikas ir Dostojevskiui.

6 mokinys:

Iš pradžių broliai Fiodoras ir Michailas mokėsi pirmos klasės Maskvos Leonty Chershako pensione, kurį vėliau prisiminė su dėkingumu, nes pensionas pasižymėjo griežta disciplina, turtinga mokymo programa, išsilavinusiais mokytojais. Ugdymas internate žadino savarankišką mokinių mintį. Bet Dostojevskis dar nematė nieko konkrečiai apie tai rašančio. Baigęs internatą įstojo į pagrindinę inžinerijos mokyklą Sankt Peterburge. Matyt, toks pasirinkimas buvo padarytas tėvo, kuris norėjo, kad jo vaikai būtų saugiai aprūpinti, nurodymu, o mokyklos baigimas suteikė karininko laipsnį. Mokykloje vyravo šagistika, topografija, fortifikacija, tikslieji mokslai, čia Dostojevskį ištiko pirmasis epilepsijos priepuolis. Mokykloje rašytoja gyveno savotišką vidinį gyvenimą, įtemptą, pasislėpusį nuo kitų. Jis išsiskyrė religingumu. Jis buvo nedraugiškas, turėjo mažai draugų.

Visas šis vidinis darbas negalėjo likti neatsakytas. Iki 1845 m. Dostojevskis visiškai iš naujo perskaitė Šilerį, susidomėjo Balzaku ir čia pamatė pagrindinę jo kūrybos koncepciją: realizmą, gyvenimo elementų įvairovę. Rašytojo akimis tai sujungė Balzaką, Puškiną ir Gogolį.

7 mokinys:

1845 m. Dostojevskis įžengė į rusų literatūrą nedrąsiai, kaip naujas studentas, bet drąsiai, svariai, sakydamas savo naujas,žodį. Tai buvo vargšai. Iškart po romano išleidimo Dostojevskį buvo kalbama kaip apie didžiausią prigimtinės mokyklos rašytoją. Tuo metu literatūra išgyveno nepaprastą klestėjimo laikotarpį.

Viskas pirmame romane buvo „natūralios mokyklos“ dvasia: ir pavadinimas, ir herojai, ir žmogaus teisių gynimo patosas. Pasak Belinskio, tai buvo pirmasis socialinio romano bandymas rusų literatūroje. Išties romano socialumas veikė aštrinant klasių nelygybės problemą, parodant visuomenės atstumtuosius. kupinas vidinio orumo ir dvasinio subtilumo. Būtent tokie yra Makaras Devuškinas ir Varenka Dobrosyolova. Jie nesvajoja apie jokius geradarius ar gelbėtojus, o gyvena patys. Tačiau tikrovė įsiveržia į siaurą jų pasaulį ir viską sulaužo, jie priversti pasitraukti.

Stebina tai, kad Dostojevskis parašė savo pirmąjį romaną epistolinio žanro. Ši forma literatūroje buvo laikoma aristokratiška, rafinuota. Ir staiga Dostojevskis „iššvaistė“ šią formą, eskizuodamas „paprasto valdininko ir puolusios merginos“ vidinį pasaulį. Tačiau iš tikrųjų Dostojevskis tęsė aukštų ir tyrų jausmų tradiciją. Bet, žiūrint iš įsišaknijusios moralės ir „padorumo“ taško. šis vargšų herojų pasaulis atrodė sudėtingas. Ir Dostojevskis tęsė šią liniją savo apsakyme „Baltosios naktys“.

8 mokinys:

Skausmas dėl žmogaus... Dostojevskio kūrybai, jo humanizmui sunku rasti tikslesnę ir talpesnę formulę. „Baltosios naktys“ – sentimentalus romanas iš svajotojo prisiminimų. Pradėkime nuo žodžio „svajotojas“, kaip save vadina pats herojus. nuo ko jis slepiasi? Iš kitų žmonių, iš jų smalsių žvilgsnių. Jam visada yra skiriamoji linija: svajotojas ir likusieji.

Bet ką reiškia priedas „sentimentali romantika“? Tai ne šiaip romanas, o sentimentalus, t.y. skleidžiama nuoširdaus jausmo poezija, suliejančia tikrų įvykių kontūrus. Ir čia mes kreipiamės į paties pavadinimo žodžius - „Baltosios naktys“.

Atkreipkite dėmesį, kad visas romano veiksmas vyksta naktį. Jame net nėra įprasto skirstymo į skyrius, bet yra naktų: pirma naktis, antra naktis... tik 4 naktys. Skupa, lakoniška ir naktinė apdaila: tik kanalo krantinė, kur susitiko svajotojas ir Nastenka; suolą, ant kurio jie sėdėjo. Iš pradžių abu herojai lygūs, lygūs savo nelaimėje, vienatvėje, skurde. Pasirodo, nelaimė juos suveda. O laimė yra laimė, jos susitikimas su mylimuoju išsiskiria. Pasirodo, net tai, ką jis patyrė per tas Baltąsias naktis, buvo ne jo. Svajotojas suprato, kad net šis jos švelnumas, jos rūpestis, meilė yra ne kas kita, kaip greito susitikimo su kitu džiaugsmas, noras susieti jos laimę. Tai Dostojevskio visaapimantis humanizmas: rašytojas alsuoja „skausmu dėl kiekvieno žmogaus – vargšo, nepasisekusio, užmiršto – ir verčia mus, skaitytojus, dalytis šiuo skausmu“.

Tačiau Dostojevskis neapsiribojo tik viena sentimentalia tendencija. 3 metus po „Vargšai“ ir „Baltosios naktys“ kuria 6 kūrinius. Tarp jų yra „Netochka Nezvanova“, „Dvigubas“, „Meilė“. Šiuose darbuose arba „aplinka“ dominuoja individe, tada atsekami individo bandymai maištauti už savo teises, tada herojai yra apsėsti kokios nors idėjos. Tiesą sakant, tai buvo pirmojo Dostojevskio literatūrinio darbo etapo pabaiga. O to priežastis ar priežastis buvo visuomeninė ir politinė rašytojo veikla. Naujoji ideologija – socializmas – patraukė rašytoją, skelbdama geresnę žmonijos ateitį, skelbdama lygybę, moterų emancipaciją, buržuazinės civilizacijos kritiką.

1 mokinys:

Būtent socializmo ideologija atveda Fiodorą Michailovičių į įvairius sluoksnius ir politines visuomenes, tačiau nuo 1848 m. rugsėjo mėnesio jis renkasi Michailo Vasiljevičiaus Petraševskio būrelį ir nuolat lankėsi jo „Penktadieniuose“. „Petraševcai“ buvo ideologiniai dekabristų įpėdiniai, tačiau visuomenė nebebuvo sudaryta tik iš bajorų, buvo ir paprastų žmonių. „Petraševcai“ buvo suimti net nesiėmę veiksmų, o tik parengę „idėjų sąmokslą“.

Tačiau Dostojevskis, savo įsitikinimu, niekada nebuvo revoliucionierius, jo galvoje vyrauja Evangelijos tiesos, socializmą jis priėmė kaip krikščionybės šaką. Petraševskio „Penktadieniai“ paskatino Dostojevskį suimti ir nuteisti mirties bausme. Bet tada, be kita ko, rašytojas buvo atleistas ir gavo 4 metus katorgos ir įsikūrė Sibire. Nuosprendis paskelbtas 1849 metų gruodžio 22 dieną, o 1850 metų sausio 23 dieną Dostojevskis buvo palydėtas į Omską – nuteistųjų kalėjimą. Knygoje „Užrašai iš mirusiųjų namų“ jis detaliai aprašė nuteistųjų gyvenimą. Likimas sunkiame darbe, o paskui eilinis padarė tam tikrų pokyčių rašytojo pasaulėžiūroje. 1858 metais Dostojevskis, pakilęs į praporščiko laipsnį, atsistatydino „dėl ligos“. Metais anksčiau jam buvo sugrąžintos pilietinės teisės, jam grąžintas paveldimas bajoras.

Nors kai kuriais atžvilgiais Dostojevskis atsisakė savo ankstesnių idėjų, jis liko ištikimas vienai pagrindinei idėjai - gyvenimo tiesos idėjai. XIX amžiaus antroje pusėje rusų literatūroje ėmė vyrauti romano žanras. Dostojevskis kaip romanistas kartu su Tolstojumi užėmė vieną pirmųjų vietų rusų literatūroje. Savo romanuose jis parodė be galo turtingą gyvenimo medžiagą. Jis palietė tokius socialinio ir socialinio gyvenimo aspektus, kuriuos pro šalį praėjo kiti romanistai. O Dostojevskio talento galia pasireiškė vaizduojant neramią savo laikų asmenybę, kritikuojant šiuolaikinės visuomenės neramumą.

60–70-aisiais rašytojas sukūrė „didžiuosius savo romanus“: „Nusikaltimas ir bausmė“, „Idiotas“, „Demonai“, „Paauglys“, „Broliai Karamazovai“.

2 mokinys:

Dostojevskio kelias iki romano „Nusikaltimas ir bausmė“ buvo ilgas. Jis buvo sumanytas 50-ųjų pradžioje. Skausmingi ir skausmingi 1864-ieji suteikia rašytojui daug medžiagos sumanytam kūriniui. Po brolio mirties Fiodoras Michailovičius atsiduria labai stokojančiame, jam gresia skolų kalėjimas. Visus metus rašytojas buvo priverstas kreiptis į Peterburgo lupikininkus. Negailėdamas sveikatos iki 6 valandos ryto sėdėjo darbe, su broliu bandydamas išgelbėti protą – žurnalą „Epocha“. Dostojevskis vis dar negali išsivaduoti iš trūkumo ir padidinti savo skolos sumą iki 25 tūkstančių rublių. Jis nustoja kovoti dėl žurnalo ir grįžta prie pagrindinio verslo – rašymo amato.

Pagrindinė romano versija buvo suformuota iki 1865 m. rudens. Tačiau jis augo, tapo masyvesnis ir sudėtingesnis. Panašu, kad romano darbas bus baigtas sėkmingai, ir staiga 1866 m. rudenį Dostojevskis vėl atsiduria nepaprastai sunkiose situacijose: jis buvo priverstas vienu metu dirbti su „Nusikaltimu ir bausmė“ ir sunkiai dirbti su kitu romanu - „Lošėjas“. . Faktas yra tas, kad pagal sutartį su leidėju Stellovsky jis turėjo pristatyti naują romaną iki lapkričio 1 d. Todėl tik 1866 metų lapkritį Dostojevskis padiktavo paskutinę, šeštąją, romano dalį ir epilogą „Nusikaltimas ir bausmė“, kurie publikuojami žurnalo „Rusijos biuletenis“ gruodžio mėnesio numeryje. Ir tik 1867 metų kovą romanas „Nusikaltimas ir bausmė“ buvo išleistas atskiru leidimu.

Prieš išleidžiant romaną kilo daug sunkumų: finansiniai, psichologiniai ir moraliniai ieškojimai rašytojo neapleido. Tačiau pagrindinė problema buvo laiko stoka parašyti kitą kūrinį pagal pavergimo sutartį. Ir šiuo sunkiausiu rašytojo metu likimas Miliukovo asmenyje ir stenografijos profesorius Olkovskis Fiodorui Michailovičiui įteikė bene dosniausią dovaną - pažintį su pagrindiniu viso jo gyvenimo žmogumi, tiek rašytoju, tiek kaip žmogumi. . Atkreipiame jūsų dėmesį į nedidelį fragmentą, pasakojantį šią jaudinančią istoriją. 1 priedas).

Po „Nusikaltimo ir bausmės“ išeina dar du romanai „Paauglys“ ir „Idiotas“. Ir visus šiuos metus rašytojo sieloje ir mintyse bręsta naujo romano, romano-dilogijos, jungiančios praeitį ir ateitį, idėja.

3 mokinys: „Broliai Karamazovai“ – paskutinis, paskutinis, didžiausias Dostojevskio romanas. Jis paremtas dramatiška intriga – žmogaus, kuris buvo aistrų židinyje, nužudymas. Žmogžudystė iš neapykantos ir keršto, dėl pinigų, dėl pavydo. Grynai kasdienybė motyvams suteikia natūralios intrigos, užbaigtumo ir įtaigumo.

„Broliai Karamazovai“ yra sudėtingiausias ir siužetu suprantamiausias Dostojevskio romanas. Šeimos elementas, dažniausiai aptinkamas rašytojo romanuose ir atsidūręs periferijoje, čia imamas kaip pasakojimo pagrindas. Veiksmas sparčiai vystosi, visi vaidmenys nurodomi vienu metu. Romanas organiškas, aiškus, visose jo ląstelėse dominuoja tautinis rusiškas elementas.

Žmonių kančios scenos, paimtos iš gamtos, buvo naujas žodis meniniame pasakojime. Siužetas paremtas į pensiją išėjusio leitenanto Iljinskio, „aukštuomenės tėvynės“ pasakojimu, kurį Dostojevskis išgirdo sunkaus darbo metu. Iljinskis buvo neteisingai nuteistas, žudikas buvo jo jaunesnysis brolis, norėjęs vienas gauti palikimą. Romanas remiasi didžiąja dalimi to, ką autorius pastebėjo gyvenime arba tyčia sužinojo. Asmeninių išgyvenimų įkarštyje Dostojevskis kartais rašydavo: mirė jo sūnus Alioša, sulaukęs trejų metų, ir jis Aliošu pavadino vienu iš romano herojų.

Broliai Karamazovai kelia būties prasmės klausimą. Šią problemą aptarė visi romano herojai. Rašytojas daro išvadą, kad ne viena pasaulyje egzistuojanti valstybinė santvarka gina kiekvieno žmogaus teises. Išsigelbėjimas yra tik paties žmogaus atsinaujinime. Vyresnysis Zosima pasakė: „Bus broliai, bus ir brolija“. Tai pagrindinio rašytojo gyvenimo principo išraiška. Žinoma, Dostojevskio mokymuose yra daug prieštaringų ir neteisingų dalykų, tačiau bendra išvada yra tokia, kad gyvenimo prasmė yra žinoti, kodėl reikia gyventi.

O gyventi, anot Dostojevskio, reikia taip, kad tarp žmonių būtų taika, vardan jų klestėjimo ir tobulėjimo. Patys broliai iš Karamazovų šeimos nukrito į skirtingas puses. Bet „broliškumo“ principas išliko ir rašytojo paliko ateičiai.

Manau, atėjo laikas įvertinti mūsų pažintį su rašytoju ir jo kūryba. Kiekvienas iš jūsų, ruošdamasis pamokai, atpažinote kai kuriuos šios puikios ir dviprasmiškos asmenybės bruožus. Namuose parašysite miniatiūrinę esė „Dostojevskis, kaip aš jį matau“.

Taip pat primenu, kad romano „Nusikaltimas ir bausmė“ grupėms iš anksto gavote užduotis:

  • 1 grupė – Peterburgo Puškinas
  • 2 grupė – Sankt Peterburgo Gogolis
  • 3 grupė – Dostojevskio „Peterburgas“.

Ačiū visiems, laukiu jūsų kitoje pamokoje.

P.S. Kiekvienas mokytojas pagal savo užduotis kuria prezentaciją, man ji pasitarnavo kaip iliustracinė medžiaga mokinių pasirodymams, buvo įvairių autorių F.M.Dostojevskio portretai, įvairios nuotraukos, iliustracijos rašytojo kūrybai, filmų fragmentai.

Dostojevskio romanas „Vargšai“ mokomasi literatūros pamokose 9 klasėje. Toks gilus darbas reikalauja rimtos analizės ir įvairiapusiško požiūrio bei kompetentingo pasiruošimo prieš skaitant ir suvokiant. Mūsų straipsnyje pateikta informacija padės suprasti literatūros analizės subtilybes ir autoriaus ketinimus. Toliau pateikiama išsami ir trumpa darbo analizė.

Trumpa analizė

Rašymo metai– 1845 metų gegužę Dostojevskis baigė romano kūrimą.

Kūrybos istorija- autorius įgyvendino savo seną svajonę „suteikti teisę kalbėti“ tiems, kurie gyvenime yra žemiau gerai maitinamo, sėkmingo gyvenimo ribos. Šiek tiek daugiau nei metus jis dirbo prie romano, kaip prototipus naudodamas savo giminaičių ir pažįstamų herojus, pasiskolinęs gamtos paveikslus iš vaikystės prisiminimų.

tema– „mažo žmogaus“ tema, skurdas, vienatvė, neteisybė.

Sudėtis- laiškas apie susirašinėjimo istoriją. Romanas, susidedantis iš pagrindinių veikėjų laiškų, iš kurių paskutinį Varvara parašė savo vestuvių dieną.

žanras- epistolinis romanas.

Kryptis- tarp romantizmo ir realizmo (sentimentalizmo).

Kūrybos istorija

Romanas „Vargšai žmonės“ buvo sumanytas gerokai anksčiau, nei išvydo dienos šviesą. Personažų prototipai buvo Dostojevskio, tuomet dar visuomenei nežinomo, rašytojo troškimo, giminaičiai ir pažįstami. Savo gyvenime Fiodoras Michailovičius matė daug vargšų, vargšų ir alkanų žmonių. Jo tėvas dirbo gydytoju, o jų šeima išsinuomojo butą tame pačiame pastate kaip ir ligoninė.

Vaikystėje Dostojevskis prisiminė daugybę istorijų apie tuos žmones, kurie atsidūrė skurde. Jaunystėje autorius aktyviai domėjosi į patį dugną nugrimzdusių žmonių, gyvenančių Sankt Peterburgo lūšnynuose, gyvenimu.

Turtingo dvasinio pasaulio ir išorinio skausmingo skurdo neatitikimas sukėlė norą parašyti rimtą kūrinį, kuriame atskleistų ant skurdo slenksčio gyvenančių žmonių charakterius ir problemas. 1844 m. Dostojevskis paliko savo darbą (braižytojas) ir išbandė save rašytojo vaidmenyje. Naujas kelias jaunajam talentui skiriamas sunkiai, todėl jis nutraukia knygos kūrimo darbus ir imasi Balzako „Eugenijos Grandės“ vertimo.

Balzako kūryba įkvepia Dostojevskį ir jis su nauja jėga imasi kūrybiškumo. 1845 m. pavasarį autorius baigė darbą apie vargšus. Tai pirmasis rimtas Dostojevskio kūrinys, kritikų ir skaitytojų sutiktas daugiau nei palankiai. Verta paminėti, kad 3–4 metus autorius valdė savo romaną, atsižvelgdamas į kritikų pastabas. 1846 metais romanas buvo paskelbtas Peterburgo kolekcijoje. Savo kūrybinėse pastabose kūrinio darbo laikotarpiu Dostojevskis atkreipė dėmesį į autoriaus įvaizdžio vaidmenį kūrinyje: nerodydamas „autorio veido“ duoti žodį herojams. Jam tikrai pavyko pavaizduoti tikrovę pačių herojų akimis.

Yra versija, kuri papildo pagrindinę kūrimo istoriją ir daro ją poetiškesnę. Kartą FM Dostojevskis grįžo namo palei Nevos krantinę ir staiga jį apėmė įkvėpimas. Visai kitomis akimis jis matė aplinkinį paveikslą – akimis tų, kurie skursta, kurie nėra tikri dėl ateities, kurių pasaulis šaltas ir nejaukus. Toks supratimas apie kitą gyvenimo pusę rašytoją taip sužavėjo, kad jis ėmėsi romano darbo.

tema

Dostojevskis atskleidė žmonių gyvenimo tema kurie dėl aplinkybių yra priversti apsiriboti visame kame. Rusų literatūroje tai yra „mažo žmogaus“ (šiuo atveju „mažų žmonių“) tema, kuri, nepaisant savo apgailėtino gyvenimo, myli, mąsto, svajoja ir atlieka labai dvasingus darbus.

Pagrindinė mintis romanas yra tai, kad vargšai žmonės nusipelno užuojautos, dalyvavimo ir teisingumo jų atžvilgiu, ko nebuvo ir negalėjo būti šiuolaikinėje Rusijoje. Neįveikiamas skurdas, beviltiškumas, negalėjimas ką nors pakeisti – tai, kas persmelkta visos istorijos. Autorius pabrėžė, kad nepaisant aplinkybių sunkumo, žmonės jaučiasi, gyvena, kenčia, turi aukštų siekių, yra dvasiškai turtingi ir išdidūs. Romano problemos toks platus, kad, nepaisant rašytojo nepatyrimo, prilygsta klasikų kūriniams.

Rašytojo siekis per veikėjų vidinį pasaulį parodyti ne tik materialinį skurdą, bet ir skurdžią, varomą žmogaus, kuris gėdijasi savęs, negerbia, nelaiko savęs vertu būti laimingam, padėtį. Tai yra vardo idėja ir reikšmė darbai. Pagrindinė veikėja Varvara Dobrosjolova, gyvenimo įvaryta į kampą, daro išvadą, kad jai reikia ištekėti už vyro, kuris kadaise sugriovė jos garbę. Situacija, į kurią autorius įstumia savo veikėjus, tokia tragiška, kad nevilties poskonis neapleidžia skaitytojo perskaičius romaną.

Sudėtis

Romano kompoziciją paveikė Vakarų literatūra, daugelis knygos momentų turi kažką bendro su Balzako, Ruso, Goethe's kūryba. Pagrindinis romano kompozicinis bruožas – tai iš esmės rašymas apie istoriją laiškais. Rašymo forma tampa ir kompozicine forma, ir siužetu. Išryškėja vidinis rašytojo pasaulis (Varvara ir Makara), o ne aplink vykstantys įvykiai. Šis išradingas prietaisas padarė Dostojevskio kūrybą nemirtingą, šlovino jį kaip originalų genialų rašytoją.

Pagrindiniai veikėjai

žanras

Romanas laiškais, epistolinis romanas, dialoginis romanas. „Vargšuose žmonėse“ žanro ypatybių analizė yra tokia pat svarbi, kaip ir semantinė kūrinio pusė. Epistolinis žanras pasiekė savo klestėjimą Vakarų literatūroje, rusų kalba - būtent Dostojevskis tapo jo meistru. Nepaisant to, kad tai pirmasis rašytojo romanas, jis labai harmoningai sudėtingas formos ir turinio sistemoje.

Produkto testas

Analizės įvertinimas

Vidutinis reitingas: 4.7. Iš viso gautų įvertinimų: 83.

Tema: F.M. Dostojevskis. Neturtingi žmonės. Romano žanro originalumas laiškuose. Naujovės aiškinant „mažojo žmogaus“ temą.

Tikslas:

Tęsti studentų supažindinimą su F.M. Dostojevskis; supažindinti su romanu „Vargšai“; raidėmis parodyti romano žanro ypatybes;

Lavinti analitinį mąstymą, kalbą, atmintį;

Puoselėti skaitymo kultūrą; gebėjimas suprasti kitus žmones, užuojauta ir empatija.

Įranga: F.M. portretas. Dostojevskis, pristatymas, F.M. Dostojevskis.

Per užsiėmimus

... Organizacinis etapas.

II... Žinių atnaujinimas.

    Priėmimas „Protų šturmas“.

"Mažas žmogus". Koks čia žmogus?

atimta teisė

nelaimingas

pažemintas

vargšas

Mažas žmogus

įsižeidęs

kalama

sutraiškytas

nuskriaustas

įsižeidęs

Tikslų nustatymas.

2. Keitimasis įspūdžiais iš perskaityto romano.

Kokį įspūdį jums padarė pirmasis Fiodoro Michailovičiaus Dostojevskio romanas?

Kas jums patiko šiame romane?

Kas jame jums atrodė naujo ir neįprasto?

Kokius klausimus jis tau uždavė?

Prisiminkite, prašau, XIX amžiaus meno ir literatūros tendencijos, kuriai būdingas „tipiškos asmenybės įvaizdis tipiškomis aplinkybėmis“, pavadinimą:

a) sentimentalizmas; b) romantizmas;c) realizmas; d) klasicizmas?

III... Naujų koncepcijų ir veikimo metodų formavimas.

1. Studento žinutė.

Specialią užduotį gavęs studentas rengia pranešimą apie F.M. gyvenimą ir kūrybą. Dostojevskis (pristatymas).

2. Pokalbis.

Rašymas lentoje:

„Žmogus yra paslaptis. Jis turi būti išspręstas, o jei visą gyvenimą sprendei, tai nesakyk, kad praradai laiką; Aš užsiimu šia paslaptimi, nes noriu būti vyras ... “F.M. Dostojevskis.

Perskaitykite teiginį lentoje. Ši frazė įkūnija pagrindinį didžiojo rašytojo gyvenimo ir kūrybos principą, kitaip tariant, jo credo.

Dabar, kai perskaitėte romaną „Vargšai žmonės“ ir susipažinote su didžiojo rašytojo teiginiu apie jo meninį credo, pabandykite nustatyti, kokia yra pagrindinė šio autoriaus kūrybos tema?Žmogus ir jo vidinis pasaulis.

Ši savybė Dostojevskį taps apibrėžiančia ir bus vadinamapsichologizmas .

Romanas Vargšai tapo skambiu literatūriniu rašytojo debiutu. Autorius pavaizdavo ypatingą žmogaus tipą, atrastą vienu metuPuškinas ir Gogolis ir nurodyta romano pavadinime. Kartais šis tipas dar vadinamas „mažu žmogumi“.

Džiaugsmas buvo universalus, nežinoma jauna rašytoja tapo viena iš „gamtos mokyklos“ dalyvių, o jo kūrybą atidarė antrasis jos almanachas „Peterburgo kolekcija“, išleistas 1846 m. Pražūties meistrasV.G. Belinskis perskaitęs romaną, susijaudinęs paklausė jo autoriaus: "Ar tu pats supranti, ką tu parašei?" „Tai buvo pati nuostabiausia akimirka mano gyvenime“, – vėliau prisipažino FM. Dostojevskis.

Kaip manote, kodėl romanas išgarsėjo dar prieš pasirodant?

Jo tema sujaudino skaitytojus aktualiomis mūsų laikų problemomis.

Kokio tipo herojus jis vaizduojamas?Mažas žmogus.

Tu teisus. Tai buvo kurtinančios pirmojo F.M. romano sėkmės priežastis. Dostojevskis. Štai kaip V.G. Belinskis: "Garbė ir šlovė jaunam poetui, kurio mūza myli žmones palėpėse ir rūsiuose ir sako apie juos paauksuotų rūmų gyventojams:" Juk tai irgi žmonės, jūsų broliai!

2. Tiriamasis darbas ... Grupinis darbas.

Įrodykite arba užginčykite šią tezę: „Temą „mažas žmogus“ XIX amžiaus pirmoje pusėje rusų literatūra iškovojo sunkiai.

Mokiniai pateikia pavyzdžių iš A.S. Puškinas, N. V. Gogolis atsidavė šiai temai. Kiekvienos grupės pranešėjų pristatymas. Įvertinimas.

3. Pokalbis

Kokie tradicijos ir naujovių bruožai yra Devuškino įvaizdyje?

Kokia pavadinimo prasmė?

Žodyno darbas

Epistolinis romanas arba romanas laiškais yra tam tikras romanas, kuris yra vieno ar kelių veikėjų laiškų ciklas. Laiškai išreiškia emocinius herojų išgyvenimus, atspindi jų vidinę evoliuciją. Žanras atsirado XVII a., tačiau išpopuliarėjo XVIII amžiaus literatūroje, ypač sentimentalių rašytojų kūryboje. Romantizmo literatūroje žanro raida tęsėsi. Epistolinis romanas tebeegzistuoja ir šiandien.

Kaip žanro ypatybės perteikia ideologinį turinį?

Kokie yra pagrindiniai Makaro Devuškino įvaizdžio bruožai?

Nustatykite rašytojo novatoriškumo laipsnį vaizduojant „mažąjį žmogų“.

Garsus literatūros kritikas M.M. Bachtinas savo veikale „Dostojevskio poetikos problemos“ rašė apie rašytojo naujovę vaizduojant „mažą žmogų“: „.

IV... Taikymas. Įgūdžių ir gebėjimų formavimas.

1. Darbas grupėse.

1 grupė. Romano herojų gyvenimo sąlygos. Padarykite sinchroną.
Išvada: romano herojai turi skurdžių, apgailėtinų gyvenimo sąlygų.
2 grupė. Žmonės, su kuriais susitinka mūsų herojai.
Užduotis: papasakokite apie herojus, kurių likimus laiškuose aprašo romano herojai.Padarykite sinchroną.
Išvada: skurdas yra visur, verčiantis žmones mirti. Šie žmonės sukelia gailestį Varenkai ir Devuškinui.
3 grupė. Sankt Peterburgo aprašymas. Peizažas.
Užduotis: suraskite Sankt Peterburgo gamtos aprašymą, atkreipkite dėmesį, kokias spalvas naudoja Dostojevskis.Padarykite sinchroną.
Išvada: kraštovaizdžio aprašymas, Sankt Peterburgas pastatytas ant kontrastų. Šie aprašymai padeda suprasti vidinį herojų pasaulį.
4 grupė. Makaro Devuškino ir Varvaros įvaizdis.Padarykite sinchroną.
Kalba kiekvienos grupės pranešėjas. Įvertinimas.

Pasakyk man, ar mūsų gyvenime yra „mažų žmonių“?

Dostojevskio požiūris į „mažąjį žmogų“ yra toks, kad jis vaizdavo žmogaus asmenybės pabudimą, protestą prieš žmogaus nuasmeninimą. Dostojevskis yra psichologinis rašytojas.

2. Testas pagal F. Dostojevskio romaną „Vargšai žmonės“ (individualiai)

1. Dostojevskis tęsia "mažo žmogaus" temos plėtojimo tradicijas.

A) Turgenevas ir Puškinas; B) Puškinas ir Lermontovas;

C) Puškinas ir Gogolis; d) Radiščevas ir Tolstojus; e) Karamzinas ir Gogolis.

2. Dostojevskio „Krikštatėvis“ literatūroje, labai įvertinęs jo romaną „Vargšai“, tapo:

A) V. Belinskis B) N. Gogolis C) A. Puškinas d) L. Tolstojus e) N Černyševskis.

3. Koks yra pirmasis Dostojevskio kūrinys?

A) „Baltosios naktys“ b) „Nusikaltimas ir bausmė“ c) „Vargšai žmonės“ d) „Demonai“ e) „Užrašai iš pogrindžio“

4. Nurodykite romano „Vargšai žmonės“ rašymo formą

5. Makara Devuškina

A) 18 metų b) 24 metai c) 35 metai d) 40 metų e) 47 metai

6. Apie ką Devuškinas rašo: „Toks pilkas, mažas; vaikšto su tokia riebia suknele, kad skauda žiūrėti... dreba keliai, dreba rankos... Jo šeimos – žmona ir trys vaikai “?

A) Emelyanas Ivanovičius b) Gorškovas. C) Pokrovskis d) Bykovas e) Ratazjajevas.

A) Puškino „Pikų dama“ b) Puškino „Belkino pasaka“ c) Gogolio „Generalinis inspektorius“ d) Karamzino „Vargšė Liza“ e) Fonvizino „Mažoji“.

8. Apie ką sužinome iš Varenkos laiško: „Tada jis man paskelbė, kad ieško mano rankos, kad laiko savo pareiga grąžinti man garbę, kad yra turtingas, kad po vestuvių mane išsiveš. į savo stepių kaimą“?

A) Apie Emeljaną Ivanovičių b) Apie Pokrovskį C) Apie Gorškovą d) Apie Bykovą e) Apie Ratazjajevą.

9. Pavadinkite F. Dostojevskio romaną.

A) „Prisikėlimas“ b) „Ana Karenina“ c) „Tėvai ir sūnūs“ d) „Nusikaltimas ir bausmė“ e) „Oblomovas“.

Savęs išbandymas. Atsakymai: 1.c 2.a 3.c 4.c 5.e 6.b 7.b 8.d 9.d

Formuojamasis veiklos vertinimas pamokoje, kurį atlieka vertintojas

Studentų vardai

_____

_____

_____

_______

________

Dalyvauja paskirstant pareigas grupėje ir vykdo savo pareigas

Siūlo idėjų

Aktyviai dalyvauja grupės diskusijoje (plėtoja, apibendrina siūlomas idėjas, informaciją)

Padeda grupės nariams

Atidžiai klausosi ir užduoda klausimus

Moka vesti diskusiją (mandagiai prieštarauja, siekia susitarimo dėl klausimų, kurie sukėlė ginčų)

Dirba grupėje, sutelkdamas dėmesį į paskirtą mokymosi užduotį

Bendras rezultatas

V... Pamokos santrauka. Refleksijos stadija.

Vaikinai ratu kalba vienu sakiniu, iš atspindinčio ekrano lentoje pasirinkdami frazės pradžią:

1. šiandien sužinojau ... 2. buvo įdomu ... 3. buvo sunku ... 4. Atlikau užduotis ...

5. Supratau, kad... 6. dabar galiu... 7. Jaučiau, kad... 8. Įsigijau...

9. Aš išmokau ... 10. Aš tai padariau ... 11. Man pavyko ... 12. Aš pabandysiu ...

13. Buvau nustebęs ... 14. Jis man davė pamoką visam gyvenimui ... 15. Aš norėjau ...

VI... Namų darbų informacinis etapas.

Kūrybinė užduotis.

1. Parašykite draugui laišką su savo įspūdžiais apie „Vargšus“ ir romano herojus.

2. Sukurkite esė „Mano mėgstamiausias laiškas vargšuose“.

3. Kokioje gyvenimo situacijoje jaučiausi „mažu žmogumi“?