Scenarij književnog odmora u pripremnoj skupini Dou "Posjet Yesinenu. Književna večer u starijoj skupini o moralnoj i moralnoj temi: "vrlo važan razgovor

Scenarij književnog odmora u pripremnoj skupini Dou "Posjet Yesinenu. Književna večer u starijoj skupini o moralnoj i moralnoj temi: "vrlo važan razgovor

Scenarij književne večeri za viši predškolci "u svijetu poezije"

Gostev Olga Aleksandrovna, odgojitelj Mbdou B "Firefly", Branch "Tale", Blagoveshchensky Distrikta.
Opis: Svoju pozornost posvećujem scenarij književne večeri, zajedničkog događaja djece, roditelja i učitelja za asocijaciju metodološkog područja na temu "Razvoj predškolaca".
Publikacija može biti korisna za metodologe, ovisnike o dodatnom obrazovanju, odgojiteljima. Sve pjesme koje su djeca čitaju roditelji zaštićenih autorskim pravima zajedno s djecom.
Ciljevi: Formiranje čitateljstva i glazbene kulture, formiranje u djece rezerve književnih umjetničkih dojmova
Zadaci: Prisutnost slušateljima pjesme, koju čine djeca, zajedno s roditeljima o danima u godini, o obitelji, o prijateljstvu. Doprinijeti razvoju vještina glumaca, stvoriti radosno. Emocionalno raspoloženje.
Sudionici: Djeca viših skupina, učitelj, glazbeni radnik.
Oprema: Slike ruskih pjesnika, projektora, multimedijske ploče, audio zapise.
Priprema: Ideja o održavanju književne večeri u vrtiću bila je vrlo neobična i originalna, ali ta je ideja ubrzo naslagodila njihova originalnost. Razvijen je projekt "u svijetu poezije".
Rad na ostvarenju projekta u život proveden je mjesec dana. Djeca su bile upoznati s pjesničkim djelima ruskih pjesnika, održani su razgovori o temama: "Što je poezija?", "Što je rima?", Prikazane su razne didaktičke igre za razvoj figurativnog govora, predstavljene su konzultacije za roditelje " Potrebno je podučavati poeziju? "," o prednostima knjiga ". Roditelji su povezali, da pomognu svojoj djeci u pisanim pjesmama. Zabrinuli su ove pjesme s djecom. Razmišljao sam o situaciji navečer i napravio je slajdove za svaku pjesmu. Zajedno s djecom (Slika je nacrtan svakoj pjesmi) Knjiga autorskih pjesama "Kuća u kojoj se nalazi pjesme žive".
Glazbena podrška i čitanje pjesama u jednom skladnom i logično izgrađenom scenariju bile su krize.
Što se to dogodilo, riješite vas, drage kolege.

Protok događaja

(Slajd broj 1)
Vodeći:
Bok dečki!
Pozdrav, dragi gledatelji!
Drago nam je što vas vidimo u našoj dvorani!
Danas imamo izvanredan dan. Djeco, pozivam vas na nevjerojatan svijet poezije. Znate li što je poezija?
Djeca:
Da, poezija je pjesme.
Vodeći:
Tako je, pjesme. To su riječi presavijene u rimu. Stihovi se mogu reći o svemu: o toplo suncu, o zabavnoj kiši, o zelenoj travi, o njegovoj obitelji, o prijateljima i više o mnogim stvarima, mnogim drugim stvarima, o svemu na svijetu, jer se ne čudi da Poezija izgleda kao sunce sa svojim tamnim mrljama i pomržnicama koje pokrivaju cijeli svijet.

Dijete čita pjesmu:
Poezija je prekrasna stranica,
Za nas danas otvara vrata.
A čudo neka svatko dobije!
Ti, glavna stvar u njemu sa svim mojim srcem da vjerujem!
Ljubav i ljepota prirode,
Cestovne bajke.
Svijet - ionako!
Podložno svim poeziji,
Probati!
I otvori vrata svoje zemlje!
Šuštanje listova ispod nogu, kapanje kiše,
Rainbow na nebu, Trenly Solovya, -
Ovdje mraza crta uzorak ... ..
Svijet oko je lijep! I svaki glumac u njemu.
(E. Nekrasova.)
Vodeći:
Doista, poezija je nevjerojatan ogroman, čarobni svijet. Djeco, recite mi gdje se uzimaju poezija, tko piše pjesme?
Djeca:
Pjesnici pišu poeziju.
Vodeći:
Što znate pjesnike?
Djeca:
Agnia Barto, Sergej Mikhalkov, Chukovski korijeni, Samuel Marshak, Alexander Puškin.


Vodeći:
Dobro obavljeni momci znaju pjesnike. Upoznali smo se s njihovim pjesmama. Vi sami, kao i pjesnici, također pokušavaju sastaviti svoje pjesme.
A sada, pjesme koje ste sastojali ili sa svojim roditeljima pročitat ćete naše goste.
A, pomozi mi, izjavljujemo nastupe naših čitatelja, danas će biti Alexander. Pozdravimo ga.
(Slajd broj 2-3)
Prva pjesma o zimi. Zima je divna sezona. Zimi se snijeg kraljica spušta na tlo, a sve okolo podsjeća na bajku. U ovom trenutku, sve je u redu bez iznimke! Čak i luksuzni mrazevi, a oni su dobri, jer su oni koji uče voditi i cijeniti toplinu i udobnost svog domaćeg doma. A sada će Natasha pročitati svoju pjesmu o tome.
(Slajd broj 4)
Vjetar obrisu vjetar
Snijeg Spiny Ratters,
Gledamo u naš prozor,
I topli smo u sobi.
Poplavljena mama štednjak,
Nećemo ići na trijem.


(Slajd broj 5)
Dijete:
Zima je ponekad vrlo oštra. Naše ptice za penitu nisu lako: gladni i hladni i stoga, tako da ptice žive više veselo trebaju ih hraniti. I kako da nam kažemo u pjesmi Nikita.
Na hladnim zamrznutim pticama,
Golubovi, vrapco, kino.
Vi ste hranilice
Zimi će biti satistiran.
(Slajd broj 6-7)
Vodeći:
Zamislite kako nevjerojatno lijepa šuma u jasan zimski dan, pogotovo kada sunce treperi i upali drveće vezan s snijegom. Lera je pripremila pjesmu o prekrasnim zimskim slikama i sada će ga čitati.
Prekrasne zimske slike,
Stabla ukrašavaju prekrasne pahulje,
Nježno su pjevali na zelenom božićnom drvcu,
Ukrašena marljivo sve njezine iglice.


(Slajd broj 8-9)
Vodeći:
Sasha, voliš li snijeg, tako lijepo i preplaviti?
Dijete:
Da, volim snijeg jako puno, volim kad ide, od njega svugdje svjetlo i elegantno, kao da je netko bio tučen njezin ogroman jastuk na vrhu. Pogledate pahuljice i čini se da lete ne dolje, i gore.
Vodeći:
Da, divno. Oni su tako mali i krhki, što je čak i zastrašujuće dotaknuti ih, čini se da su upravo sada. Riječ je o tako blagim pahuljicama koje će čitati njihovu pjesmu.
Bijela pahuljica pala je u moj dlan.
Tiho šapne: "Ne diraj me."
Ja sam lagan i krhka, na suncu sjajnom,
Svijetle boje molim vas.


(Slajd broj 10)
Vodeći:
Zimska šuma bila je Ukutantena s snijegom, kuhana, bljeskala sve pjesme, čini se da nitko nikoga ne postoji.
Vodeći: A Sonya ima pjesmu o tome kako se životinje zabavljaju zimi.
Bijeli snijeg pao je na strmu na bićima.
Vjeverica je skočila iz bora, namalovala na rijeku.
Zeko je pukao iz snijega,
Vodio sam mnogo miševa.
Ovdje je zabavno! Ovdje je zima!
Sve životinje ljepotom!
(Slajd broj 11-12)
Dijete:
Zimi nije potrebno dugo razmišljati, kako je zabavno provesti vrijeme: možete jednostavno otići u dvorište i napraviti snjegović s prijateljima i igrati snježne grude, vožnja na sanjkanje, skijanje, skijanje. Naša Nastta voli zimsku zabavu, a njezina je pjesma o tome.
Snijeg ide na ulicu, snijeg kao leplje.
Prekrasno vrijeme, sve sjaji okolo.
Idem van, slijepi snjegović,
U blizini će biti zeko, medvjedići i lisica.
(Slajd broj 13-14)
Odgojitelj:
Dečki, znate li što drevni, ruski sunčani odmor događa na kraju zime? Tako je, karneval. Ona voli sve: i stare i male. Svi idu na odmor kako biste se zabavili i poželi jedni drugima: zabava, smijeh, bogatstvo, dobra godina! O tako vedroj praznici u Maximu.
Lepršane mećave
Moroza se povukla.
Sunce je rastopio posljednji led.
Široko proljetni sastanak
Dolazeći na odmor smiješnih ljudi!
(Slajd broj 15-16)
Dijete:
I na promjeni oštre zime dolazi dugo očekivano proljeće. Kako je čekamo kad mećavi bjesni i mraza pukotine! Ona odlazi, a izvan prozora počinje sjati proljeće sunce, ispunjavajući srce radošću i inspiracijom! Talog ledenica. Zabavite se vrapce. O ovoj pjesmi iz Sashe i Nastve.
Pogledajte ulicu.
Sunce na nebu je visoko
Djeca se smiješi.
Vrapcov
Zabava na grani.
Poziva sve prijatelje
Zabavite se zajedno.
(Slajd broj 17)
Plavo nebo, zelena trava.
Sunce je zlatno, došlo nam je proljeće.
Svježi vjetar nam puše s vama u lice.
Duša je mirna, radosno, svjetlo.
(Slajd broj 18, 19,20)
Odgojitelj:
Nakon proljeća dolazi ljeto. Ljetno vrijeme sunca, toplina, svijetle boje, radost. I sada dolazi visina ljetne vladavine. Sjetimo se ovo divno vrijeme, iako to nije dugo ... .. i Sanya će podijeliti s nama vaših dojmova o ljetu!
Volim ljeto mnogo ......
To je vruće diamam sunca sigreta,
Stvarno volim plivati,
Zaronite u pijesak.
Volim se zabaviti!
Dijete:
Dima, Bogdan i Igor pripremili su pjesme o životinjama, kao što ih jako vole, neka ih slušaju.
(Slajd broj 10)
Odgojitelj:
Dima se predstavlja u svojoj pjesmi
Mudar i fer jež.
Hodanje kroz šumu ježa sive,
Na stražnjoj strani gljivice bijele boje.
Htjela sam liječiti miša,
Bunny, jež, Marty.
Uostalom, u šumi između životinja
Postoji zakon svih mudraca:
Sve za kupnju svega
Uzgoj prijateljstva.
(Slajd broj 11)
Odgojitelj:
Bogdana ima pjesmu o veselom i nestašnom majmunu.
Majmun - pumpshushka
Legura sve vrhove!
Izlila je kovčeg
Slatko se pridružilo banani,
Slomio je maslačak
Nagnuo šalicu.
Oh, i Skodnik, što!
Sretan nestašan!


(Slajd broj 12)
Dijete:
Igor nam je došao sa svojom djevojkom, veselo i čitao o njezinoj pjesmi.
Zeleni trbuh,
Zelena bačva,
Zelene noge,
I skoči u točak.
I zna sve močvare
Žaba zeleno
Uostalom, pjesma je vesela
Uvijek pjeva: kva - kwa.
(Slajd broj 12)
Odgojitelj:
Sasha, gotovo sva djeca već su čitali naše pjesme, i da ćeš nam reći svoje?
Dijete:
Naravno, pročitat ću vam pjesmu o svom voljenom penisu.
Koker, kockel,
Zlatni škallop,
Jako ga volim,
Svaki dan ga hranim,
I za ovo prijatelju
Pjevam sve pjesme.
(Slajd broj 13)
Odgojitelj:
Dečki, danas ste pročitali naše pjesme: o pahuljicama, o suncu, o životinjama - to su sve pjesme koje nas okružuju, o prirodi, godinu proglašena u Rusiji Godina ekologije i Ilyu pripremila svoju pjesmu o tome kako zadržati prirodu.
Zelena šuma i svježi zrak
Nismo lako održavati.
Živjeti na planetu mirno živjeti
Moramo voljeti prirodu!

(Slajd broj 14, 15)
Vodeći:
Sasha, danas smo čuli mnoge pjesme o prirodi. Ali Serge ima pjesmu o najskupljim, što je najvažnije, što imamo, što mislite o čemu?
Dijete: Mislim da je najskuplja obitelj.
Da, dobro, i ako je obitelj prijateljska - prava sreća! Molim vas, pročitajte pjesmu vašu pjesmu.
Imamo prijateljsku obitelj,
Volimo putovati,
Zajedno provedeno vrijeme
I prijatelji pozdravljaju.
Ljubav sportovi za to
Ljubavne pjesme pjevaju,
Na vožnji automobila,
Sjedni na trijemu.
(Slajd broj 16)
Vodeći:
Obitelj je najvažnija stvar, ali vrlo dobra kada osoba ima prijatelje.
Sasha, što misliš tko su prijatelji?
Da, činilo se da će odgovor biti jednostavan, to su ljudi koji će uvijek doći na našu pomoć. Ali prijatelji, to je i oni s kojima nikada nije dosadno, s kojima dijelimo na pola. To je samo o takvoj prijateljskoj pjesmi iz našeg kirila.
Imam prijatelja moje sashe,
Bili smo prijatelji dugo vremena!
Nemojte trzati, ne šalim,
Idemo u kino.
Zajedno gradimo rakete,
Podijelimo slatkiš zajedno.
Uopće ne dosadimo zajedno
Jer su prijatelji prijateljski raspoloženi.
Dijete:
A sada će nam Olga Alexandrovna pročitati svoju pjesmu, o nama, o djeci.
Djeca su sreća, djeca su radost,
Djeca su svježi povjetarac u životu.
Nemojte ih zaraditi, to nije nagrada,
Oni su zahvalni odraslima daju Bogu.
Djeca, čudno, također.
Djeca poput stabala ne rastu.
Potrebno im je briga, milovanje, razumijevanje.
Djeca su vrijeme, djeca su rad.
(Slajd broj 17)
Vodeći:
Gdje je uvijek mnogo djece, naravno u vrtiću. Uostalom, vrtić je zemlja djetinjstva, gdje radost uvijek vlada, dječji smijeh i zabava. Danila o ovoj pjesmi.
Sadik "Tale" samo čudo!
Svi volimo jedni druge ovdje.
Prijatelji, trčanje, igrajte,
Za ogorčenje zaboravite.
Učinimo zajedno
Zajedno skočite u krevetić,
Hodati zajedno, hodati
Dječji vrtić poštovanja!
Vodeći:
Dečki, svi ste čitali naše prekrasne pjesme!
Za vašu kreativnost, za izvrsno čitanje svojih pjesama, želim vam dati pisma u spomen na sudjelovanje u našem događaju. (Djeca su dane pisma).


Dečki, svi ste dobili pisma danas, ali vidite što još imam za vas? (Voditeljica prikazuje knjigu, unutra nema stranica)
Djeca:
To je knjiga.
Vodeći:
Tako je, ovo je knjiga, ali to nije jednostavno, ali čarolija i otvoriti ga, morate doći do rime za riječ knjigu. Pokupimo ih do ove riječi.


Djeca pokupi rime.
Vodeći:
Dobro učinjeno, momci, mnoge rime pokupljene. Pokušajmo hoće li se knjiga otvoriti. Tako se otvara! A što je ovdje? Da, postoji slatko iznenađenje za vas - nakon svega, danas ste zaslužili, pokupili rime, pripremili su tako lijepe i zanimljive pjesme za danas.

Scenarija

netradicionalni događaji s roditeljima

književni dnevni boravak

"Mama, tata, ja sam obitelj za čitanje"

Razvijen:

Zamjenik. Voditelj USR

Mbdou d / s №20,

Vashchenko a.f.,

Edukator

Bulbas n.p.

Svrha : Saznati koliko ili malo čitanja obitelji u našoj grupi. Jesu li roditelji dovoljni za njihovu djecu kod kuće da čitaju fikciju. Uspostavljanje emocionalnog kontakta između nastavnika, roditelja i djece, poboljšanje dječje odnose, poticanje učenika viših predškolskog doba kognitivne aktivnosti, cijepljenje ljubavi, interesa za knjigu i čitanja potreba.

Zadatke :

Doprinijeti poboljšanju interesa djece u knjige;

Obrazac u predškolcima sposobnost određivanja sadržaja književnih radova na ilustracijama, prolaza iz knjiga;

Formirati vještine u djece slobodno izražavaju svoje misli;

Oslobodite poštivanje pisaca i pjesnika iz predškolskih ljudi.

Oprema: knjige, kocke s slikama nevjerojatnih heroja; ilustracije poznatim bajkovitim pričama i radovima, za prikaz na multimedijalnoj ploči (ICT); čips i nagrade (knjige) za kviz; Zabilježite glazbenu radionicu "Kolobok" i "vježba sjedenje".

Protok događaja:

Dvorana je ukrašena ilustracijama iz poznatih bajki i izložbi obrta i crteža suradničke kreativnosti roditelja i djece "moje omiljene bajke."

Edukator:

Dragi roditelji! Danas nemamo potpuno običan sastanak. Danas smo se okupili kako bismo razgovarali o ovo pitanje: koliko i često čitate djecu knjiga, bajke.

Pitate: "Zašto djeca trebaju bajke?" Već stoljećima djeca su slušala ruske narodne priče. Rečeno im je bako, majke i dadilja. Sada su roditelji i bake naučili reći bajke, ali ga još nisu pročitali? Dijete koje je slušalo bajke iz djetinjstva, raste zdravu dušu. Nemoguće je čitati novu bajku svaki dan, jer prije nego što su naši preci ispričali vijsku priču toliko vremena kako bi dijete imalo vremena da je nauči po srcu. Samo je dijete može asimilirati one moralne kategorije koje su položene u bajku. Stoga, pročitajte djecu glasno, tako da je u budućnosti vaše dijete došlo dok rade dobre heroje od dobrih ruskih bajki.

Knjiga je istinita

Knjiga je prva

Knjiga je najbolji prijatelj momka.

Ne možemo biti bez knjige,

Ne možemo biti bez knjige! -

Svi momci kažu.

Mama čita knjigu

O zeču i slobodno vrijeme ...

Poslušao bih o ratu,

Samo mama, je djevojka.

Vjerojatno će biti dosadno

Pa što čak i dionice.

U redu, sutra u ratu

Za noćnu tatu.

I danas o zecu

I o medvjediću.

Barem o mišu, barem o čekić -

U svakom slučaju, bilo bi knjige!

Pročitao sam knjigu s majkom,

I onda malo umoran.

Probudila sam se, moja majka spava,

Knjiga je red laži.

Knjiga se zove

"Uspavana ljepotica"

I sada provjerimo znanje o našoj djeci i roditeljima o nevjerojatnim likovima. Predlažem vam da se podijelite u dvije ekipe da držite malo natjecanje "pogodite bajku." Pretpostavljat ću vam zagonetke, a vi odgovorite. Ako naredba ne zna odgovor, drugi tim može odgovoriti. Za svaki točan odgovor, dobiti čip. Na kraju našeg sastanka izračunat ćemo čips, a tko će ih imati više, osvojio je.

I tako, prvo pitanje je tim ... ..

1. Djevojka bake jako je voljela,

Red Hat joj je dao šešir.

Ime djevojke Zaboravili ste svoje.

Pa, reci mi ime. (Crvenkapica)

Sljedeće pitanje je tim ......

2. na kiselo vrhnje poremećeno,

Na prozoru,

Okrugla strana

Crvena strana

Valjani .... (Kolobok)

3. sve najvažnije u Riddlu,

Iako je živio u podrumu:

Izvucite vrt

Djed i baka pomogli su. (Miš iz "repka")

4. Čekala sam mamu s mlijekom,

I pusti vuka u kući.

Tko je bila ta mala djeca? (Sedam djece)

5. U blizini šume na rubu

Tri žive u kolibi.

Postoje tri stolice i tri kruga,

Tri krevetića, tri jastuka.

Pogodite bez savjeta,

Tko su heroji ove bajke? (Tri medvjeda)

6. okrugli krug, Pigatch,

To je prikladno prevrtati ih u tlu,

Rep je mali, kukičanje,

Umjesto tufova - kopita

Tri ih - i što

Broda prijateljski su slični.

Pogodite bez savjeta,

Tko su heroji ove bajke? (Tri svinja)

Dobro obavljeni momci i roditelji! Svi ste se nosili s konkurentnim tajnama.

A sada čekamo drugo natjecanje. Morate pogoditi heroja bajke kome pripadaju riječi i nazvati samu bajku. Slušajte pažljivo. Čija će momčad prvo podići ruku, na to je odgovoreno. Usjevi s mjesta za točan odgovor nisu prihvaćeni, samo podignuta ruka.

1. Kako iskočiti kako naglasiti - hoćet će blokove duž Zakolema. (Lisica iz bajke "Fox i Hare")

2. Nemojte sjediti na olovci, nemojte jesti pitu. (Masha iz bajke "Masha i medvjed")

3. Štednjak, majka, sakrij nas! (Sestra iz bajke "gee-lawans")

4. Tko je pronašao šipiru? A tko je nosio zrno mlinu? A tko mesil je tijesto?

Woodwarden? Ima li uže? Pies Tko je vrhunac? (Kokarčić iz bajke "šiljaka")

5. Nemam brkove i nesreću, a ne šape i mukovi,

Ne zubi, ali teubes - ne bojim se nikoga! (Hare iz bajke "Hare - nedostaje")

6. Ostavio sam svoju baku, ostavio sam djed ... (Kolobok iz bajke "Kolobok")

Suknja! Svi ste odgovorili i pogodite heroje bajke. Pokaži mi tko najviše zaradio čips?

Naša je djeca malo odgovarala. Pokažimo, svi kao što možemo plesati. Mi samo s vama posljednje misterija je probušeno i predlažem da se zagrijem "Kolobok". Dragi roditelji, pridružite nam se!

Zahvaljujući našim mladim talentima!

A sada vam želim pokazati neke ilustracije za poznate bajke. Mislim da su i djeca i roditelji lako pogoditi i prepoznati bajke na ovim slikama. (na multimedijskom odboru koji prikazuje slajdove s ilustracijama u bajke):

1. "sestra Alenuška i Brantz Ivanushka"

2. "Tsarevna-Swan"

1. "Tsarevna-žaba"

2. "Spavanje Tsarevna"

1. "Ivan Tsarevich na sivom vuku"

2. "Snow Maiden"

1. "Tri heroji"

(za svaki točan odgovor je čip)

Vodeći: - Ali čak i mali zadatak. Zove se "čarobni predmeti". Morate se izmjenjivati \u200b\u200bda mi odgovorite kakvu magiju znači - predmeti su bili nevjerojatni heroji? (Multimedija pokazuje likove bajki i njihovih magičnih agenata)

1. - Pinocchio (zlatni ključ).

2. - Pepeljuga (Crystal cipela).

3.-u crvenim šeširima (košarica s pite).

1. - Snježna kraljica (čarobno ogledalo).

2. - spavanje ljepota natopljena (vreteno).

3. - kosargija besmrtno skrivena smrt (u jajetu na kraju igre)

Odgojitelj: Malo oblačimo. I potrošimo Horp-up "sretan račun".

Edukator: A posljednji naš natjecateljski zadatak naziva se "ples bajki".

Timovi također odgovoriti.

· Koje su riječi učinile Ivan Tsarevichu da uđu u Babubs babe? ("Koliba, koliba, obrati me se prije, i natrag šumu!")

· Nos je posebna osobina ovog heroja. (Buratino)

· Najokrutniji nevjerojatan heroj. (Kolobok)

· Vrlo kompetentno poznato Winnie Pooh. (Sova)

· Nema rijeke, bez ribnjaka -

Gdje se napiti?

Ukusna voda

U rupi od svitka!

Što je ova bajka? (Sestra Alyonushka i Brantz Ivanushka)

· Krasno djevojka tužna:

Ona ne voli proljeće,

Teška je na suncu!

Suze uliju siromašnu! (Snow Maiden)

(naredbe za točan odgovor daju čips).

Dobro učinjeno i djeca i roditelji!

Dragi roditelji! Može se vidjeti da u vašem djetinjstvu još uvijek čitate, i ne gledali televizor i niste sjedili na računalu. Tako je naš zadatak pokušati napraviti od naše djece čitati, voli slušati i reći bajke. Vrlo se nadamo da ćete nakon našeg odmora još češće uzeti knjigu, a ne uključiti crtiće za djecu!

Na ovome, dopustite mi da završim našu večer. I tako da nas ne ostavljate praznim rukama, darovi vas svi čekaju. Neka ove knjige postanu početak daljnjeg, dobivaju zamah obitelji za čitanje!

Pozivam sve da se samovar na mirisni čaj s pećima!

(pripremna škola)

Literatura: Biografija A.S. Puškin, enciklopedija, priče. Puškin: "Priča o Tsar Slananu", "Priča o ribaru i ribu", "Priča o mrtvoj princezi", "Priča o zlatnom kukaju", "Priča o pop i njegovom ćelavom radniku", izvadak iz pjesme "Ruslan i Lyudmila "-" Lukomorier ".

Tijek književnih večeri

Protiv pozadine glazbe koji čita pjesmu A.. Puškin.

Ja sam spomenik sebi podignut ne čovjek napravljen

Narodna staza neće ga potamniti

Oklijevao je gore, on vodi reklamaciju

Aleksandrijski stup

Ne, neću umrijeti sve - dušu u dragocjenom Lyreu

Moja prašina će preživjeti i mrtvo dijete -

I Slaven ću biti, umočiti u sublutage svijetu

Bit će barem jedna ploča.

Prije više od 200 godina, u Rusiji je došlo do prekrasnog događaja. Rođen je veliki ruski pjesnik - A.S. Puškin.

U radosnim blagdanima i oštrim danima sjećamo se njegovih prekrasnih pjesama i čarobnih bajki. I "vjetar na moru šetnje", a "znanstvenik mačka" i "Tsar Saltana".

Godine idu i odlaze, a pushkin redovi trče, poput valova, kroz vrijeme, molim nas, dajte nam snagu, ljepotu i podučavaju voljeti život - ljubav prijatelji, njihovi ljudi i rodno zemljište. Vruće i predano, kao što je pjesnik volio. Svim srcem.

"I srce opet gori i voli jer

Što ne voljeti ne može. "

Dečki, vidi čiji portret?

KAO. Puškin.

Puno čitamo s vama pjesama, bajkovitim pričama. I danas ću vam reći o djetinjstvu i obitelji Puškina. Puškin je rođen u Moskvi. Tako je bio mali dječak s plavim očima i s kovrčavom glavom. Sasha Puškin je imao sestru Olgu i mlađeg brata lava.

Mala Sasha bila je razigrana i čišćena dječak. U dobi od 6 godina sastavio je svoju prvu pjesmu. I na 8 i 9 godina napisali su baske, predstave i pjesme s nevjerojatnom parcelom.

Poetovi roditelji Sergej Lvovich i Nadezhda Osipov nisu bili bogati, već pametni, obrazovani, inteligentni ljudi, jako su voljeli književnost. Stoga su imali veliku, bogatu knjižnicu u kući.

Tamo je često lansirana mala Sasha. A otac ga nije zabranio da uzme i čita najviše odraslih, najtežih knjiga. I čitati, pisati i pisati prekrasan ruski jezik predavao baku Maria Alekseevna. I njegova voljena dadiljarina Rodionovna.

- Djevojka mojih oštrih dana

Moja golubica pranje ... "-

Žičano pushkin kasnije o njoj. Nanny Pushkin je znala mnogo narodnih pjesama i bajke. Rekli su im divno, a Aleksandar mogao sjediti i slušati ih. "Kakva je ljepota tih bajki." On će pisati u pismu svom bratu.

Kada je Alexander napunio 12 godina, roditelji ga poslali u muzej u Royal selu. Djetinjstvo je završilo.

Mnoge od svojih pjesama posvetili su pjesniku prekrasne ruske prirode, njezine ljepote u različito doba godine. I iako je omiljeno vrijeme pjesnika je jesen.

Tužno vrijeme! Ocho šarmantan

Prihvati mi svoju oproštajnu ljepotu

Volim veličanstvenu prirodu blijeđenja,

U bazletu i zlatnim šumama.

U njihovom svetom vjetru i svježem dahu,

I Molly Volvaist pokrivena neba

I rijetke sunčeve zrake i prve mrazeve,

I udaljene sive zimske prijetnje.

Ali zimski puškin je napisao mnogo lijepih pjesama. Uostalom, zima je čarobnjak, to je platforme, to je majka - tako znojno nazvano njezin koksinka.

Na zimskoj ulici, tako ćemo čitati s vama stihom i zimi. Djeca koja se sjećaju pjesama. Koji bi željeli čitati.

Ne postoji godina dugo vremena. Puškin, ali pjesme, bajke, pjesme i dalje žive. Pa, sada igra je Quizizine na bajke A.S. Puškin.

Kviz igre na bajke A.S. Gužva

Materijal:

Na zidu, portret A.S. Puškin, brojne ilustracije iz njegovih knjiga.

1. Metalofon.

2. Glazba rimske corsokove "leteći bumbar"

3. Crna kutija (ogledalo, Apple)

4. Slike: Slikarstvo "konjanik" - Bryollov, "Ivan-Tsarevich na sivom vuku" -v.vansnetSova "Tsarevna-Swan" - M. Vrubel.

5. Slike životinja: pas, konj, letjeti, vjeverica, labud, komarac.

6. Slike iz knjiga A.S. Puškin. Slike djece u bajke A.S. Puškin.

7. Izložba knjiga A.S. Puškin.

Putnički kviz.

Vodeći: Dakle, prijatelji, počnimo program.

Imamo veliku dionicu!

I za koga? Za tebe!

Pjesme, zagonetke i plesovi.

Ali ne postoji ništa zanimljivije,

Što naše čarobne bajke.

Bajka je često ispunjena različitim čudima. Sada se sjećamo vaših omiljenih bajki A.S. Puškin i pozvati heroje bajki da posjetite.

Draga, djeco! Pozivam vas na nevjerojatnu zemlju "Lukumorye"

Koliko je priča napisalo A.S. Puškin? (pet)

Sada ćemo provesti kviz na ovim bajkovitim pričama i saznati koliko dobro poznajete djela A.S. Puškin.

Dakle, skrenite vrata prekrasnom svijetu bajki.

Vježbati:

Na našoj izložbi crteža i ilustracija, mnogi heroji iz raznih bajki A.S. Puškin. Pa, pronađite ono što su?

1. zadatak: « Glazbeno natjecanje»

Tko iu što bajka pjeva pjesmu "bilo u gradu u gradu" (Veda pjeva ili igra na metalfonu).

(Proteini u "priči o Tsar Saltanu".)

2. Zadatak: "Black Box"

U kutiji leži subjekt kojim je zlog maćeha pokušala uništiti lijepu princezu. Što je ta tema i kakva bajka?

(Apple, "Priča o mrtvom Tsarevnu")

U kutiji leži krzno, od kojih je svetište stare žene ušiveno iz "bajke o ribaru i ribi"? (Sable).

3. Zadatak: « Natjecanje znakova slikanja»

Na stalku slika "konjanik" - Bryollov, "Ivan-Tsarevich na sivom vuku" - V. Vasnetsova ", Tsarevna-Swan" - M. Vrubel. Djeca su pozvana da se kaže na kojem je slika prikazana izgledna lik.

4. Zadatak: "Black Box-2"

U kutiji leži subjekt, koji je u bajci, A.S. Puškin, govorio je ljudskim glasom. Što je? Koja bajka?

(Ogledalo, u "bajkovit priča o mrtvom Tsarevnu").

5. Zadatak: "Pogodi."

Na listu papira prikazani su razne životinje, morate pronaći one od njih, o kojima se kaže u bajke A.S. Puškin (pas, konj, letjeti, vjeverica, labud, komarac).

6. Zadatak: "Navedite bajku"

Koja je tajka ovaj odlomak.

a) - iu očima cijelog kapitala

Shvatio je koker s igalima,

Do flote kola

I kralj na teme sjeli.

Ugrađen, pounded na temu

Kupljeni ... i istovremeno

Iz količine pala

Poguljana jednom - i umro je.

("Priča o zlatnom kapetelu")

b) Starac je odrastao

Dobro? pred njim kraljevske komore,

U odjelima vidi staru ženu

Na stolu sjedi ona vlada,

Poslužite njezine bonare da plemićima.

("Priča o ribaru i ribu".)

c) istog dana kraljica je zla

Dobro očekivanje

U tajnosti, ogledalo je uzeo

I pitanje je postavljeno.

"Govorim mi, svi nokat,

Svi ružičasti i bjelji? "

("Priča o mrtvoj princezi i 7 heroja.")

d) živio - postojala je pop debela čela

Otišao je pop u bazaru

Pogledajte neki proizvod.

("Priča o pop i njegovom ćelaštvu.")

e) tri djevojke ispod prozora

Ruck kasno u večernjim satima

Bio sam kraljica, -

Kaže jedna djevojka

Zatim na cijelom krštenom svijetu

Pripremio sam blagdan.

("Priča o Saltanu.)

7. Zadatak: "Natjecanje za djevojčice".

Moje svjetlo, ogledalo! Reci mi i sva istina će izvijestiti ... "

Heroina što bajka rješava ogledalo s takvim riječima?

Pokušajte oboje djevojke, pogledajte ogledalo, osvaja onu koja najviše izražavaju riječi.

8. zadatak:Slušajte, dječji fragment iz poznate bajke - opera i saznajte. (Bumblebee let iz priče o operi "Priča o Taru Saltanu" Roman-Korsakov.)

9. zadatak: Glazba pauza.

Ovdje se šator iznenada otvorio

I djevojka, kraljica Shamanhana

Sve sjajno kao zore,

Tiho, ušla je u nas.

"Istočni ples"

1. nevjerojatan lik koji djeluju želje? (zlatna riba)

2. Navedite mjesto gdje je mrtva Tsarevna spavala. (planina)

3. Tko je rekao Kruzhichu Elizeju, gdje je princeza? (vjetar)

četiri. Stanovanje starca i starih žena. (zemunica)

5. Koliko je puta bacio stare neh-krilo u moru? (3 puta)

6. Tko je princ Guidona pretvorio u kralja Salnana? (Komara, Mukhu, Bumbar).

7. Što tiskani labudovi Glitelo pod kosom? (mjesec).

I na čelu? (zvijezda).

8. Stražar koji obavještava o opasnosti? (Kukavica).

9. Koje je ime snalažljivog, vrijednog radnika u Puškinskoj bajci? (Ćelav).

10. Koliko sinova ima Tsar Dadon? (2 sina ).

11. zadatak: Igra "Pronađi par"

Kombinirajte heroje na parovima i nazovite bajku koja govori o tim junacima.

Sažetimo.

Nagrađivač!

Križaljka "što je šarm ovih bajki" A.S. Gužva

Pitanja za križaljku.

1. Koje je ime pjesničke dadilje? (Arina)

2. Ime mladoženja mlad je tiskan u "bajkovit priča o mrtvom Tsarevni i 7 Bogatyrs"

3. Čudesni predmet koji govori cijelu istinu? (Ogledalo.)

4. Voće, koji je otrovao mladu princezu? (Jabuka.)

5. Ime kralja u jednom od bajki A.S. Puškin. (Salna)

6. Izvođač pjesme "bilo u gradu" (protein.)

7. Stanovanje starca sa starom ženom. (Zemunica.)

8. Kako se zove snalažljivi radni radnik u jednom od bajki A.S. Puškin? (Ćelav.)

9. Fairy Promiješati, izvršavanje želja? (Riba.)

10. Watchman koji obavještava o opasnosti od kraljevstva (kukavica.)

11. Naziv otoka, kojima je poplavljeno brodare. (Buyan.)

12. Insekt u kojem je prvi put princ iz Gvidona okrenuo? (Bumbar.)

13. Koliko je puta bacio stari neh-kit u moru? (Tri.)

14. Ime kralja u bajci o zlatnom kukaju? (Dadon.)

1 Voditeljica: Poezija nije samo jedna od vrsta umjetnosti. Za posvećene tom svjetlu, koji vodi kroz životni put i, odražavajući sjajnu ljudsku dušu, sjaji za druge, pomažući u pronalaženju istine, ukloniti tugu i dobiti harmoniju pod tušem.

2 domaćin: Ali to je tako potrebno modernom čovjeku koji živi u sržima ludih brzina, buke i zavisti, laži i medicinasti. U ovom svijetu ponekad zaboravljamo na najvažnije o tome što pomaže osobi da ostane u svim uvjetima osoba - o duši koja ima svakoga od nas.

1 Voditeljica: Netko je slobodan, lagan i otvoren, a netko ima sićušnu, skrivenu od svjetla, odvezao se u utrobi ljudske suštine, ali je još uvijek tamo, i to će zasigurno doći.

Marina Tsvetaeva Naeda je rekla:

Ako je duša rođena u krilatim,

Što su njezini zborovi i da joj kolibe ...

2 domaćin: O maloj od nas, možda, o vrlo rijetkim ljudima može se reći da je duša njihove pokrivenosti. I danas nam je sudbina dala sretan trenutak susreta s osobom, čija je duša, nesumnjivo, sposobna ne samo za pečat, već i da nauči visine duhovnog blaženstva svih koji dolaze s njim.

1 Voditeljica: Naš gost je Larisa Mezhenina, pjesnička, autor dvije zapanjujuće zbirke pjesama, posljednje, do Riječi da kaže, ilustrirana je i samo divna osoba.

2 domaćin: Iznenađuje se sposobnošću ove krhke djevojke da vidi u ljudima samo dobro. To je dokaz epigrafa jednoj od njezinih pjesama: "Svaki od nas anđeo, ali samo s jednim krilom. I možemo letjeti, samo grlimo jedni druge. " Da li se mnogi od nas mogu sjetiti situacija kada su se zvali anđeli? Da, i bio je to u našim životima?

1 Voditeljica: Postoji nešto vrlo tužno, čak i tragično u tim riječima. Tragedije, kao da netko šalje netko neljubazan, prate osobu na ovom svijetu, uništavajući planove i stavljajući barijere na ceste u san.

2 domaćin: Sunny je bio početak umjetnog života. Svatko tko je znao Larisa Millenina u školskim godinama, pamti je kao nevjerojatnu osobu s neuobičajeno toplim pogledom na velike bistre oči, uvijek spremni pomoći, slušati.

1 Voditeljica: Društveno, aktivno, uvijek je u središtu događaja u školi i kasnije, u Institutu. Činilo se da joj je sve dano previše lako, bez napora. Jer ono što je palo, sve je učinjeno nekako zabavno, sviranje. I, što je najvažnije, pored nje bila je jednostavna i mirna.

2 domaćin: Osoba je neobično svijetla, svestrana talenta, ona je voljela crtanje, glazbu, stihove.

Kada je u razredu pročitao njezin kreativni rad, pala je tišina. Prekomjernice glasnika bile su slične poetskim minijaturama. Osjećali su poseban rukopis, tiho, nevjerojatno svjetlo, odgovornost za sve što se događa na zemlji.

Reader: "Slušajte jutarnju tišinu. Čujete li kako cvijet latice šusti iz laganog dodira oštrog povjetarca, kako je to mrmlja u zelenoj travi, male sirove šipke kao što su jantarni sok teče preko snježnog bijelog korteksa vitke mlade breze?

Tišina…

Zašto je iznenada srce postiglo tako očajno? Samo na trenutak iznenada činilo se da ne postoji ništa od toga, samo tamnu prazninu, dim i pepeo!

Te misli mi ne daju mir osobito noću, kada nebo postaje sivo - kojeno od zvijezda, od ovih malih sjajnih svjetala.

Ali naša zemlja je također takva, samo vjerojatno još manje, još više nježno, ona je krhka i bespomoćna. Naša zemlja je dio ogromnog svemira, to je njezin mali plavi dio.

I kako strašno zamisliti da jednog dana može izaći, izaći zauvijek ...

I, možda netko na drugom planetu, gledajući jednom na nebu, mislim: "Star je pala. Ovo je sretna. "

Ali onda neće biti sreće, jer život će nestati na zemlji! "

1 Voditeljica: Libuas je mogao znati da li je Larisa mogla znati kada je samo napunila šesnaest godina da sudbina uopće ne razmišlja o svojim snovima, naprotiv, proći će nekoliko godina, a ona će podvrgnuti djevojci s teškim kušnji.

2 domaćin: Naknadni život Larisa pun je dramatičnih događaja. Odjednom izvezena bolest bila je djevojka u krevet, odvojena vršnjacima, prijateljima, kolegama. Larisa Mezhenina nije zamišljala da je život izoliran od drugih. Ali sudbina je naredila drugačije.

1 Voditeljica: Već više od dvije godine, larisa nije bila predodređena za komunikaciju s prijateljima, hodati, igrati gitaru, pisati i čak razgovarati. Liječnici su izgubili nadu. Ali nada roditelja nije umrla. Učinili su sve da stavi kćer na noge.

2 domaćin: Bolest nije prolazila bez traga, morao sam napustiti Larisu, nisam mogao ići na posao i govore. Ali bilo je vremena za zaustavljanje, razmišljanje o prošlosti i budućnosti. Najvažnije je - ne ulaziti u svijet, niti na ljude, ne izgubiti vjeru u sebe i sve to je da prenesete u svojim stihovima koji pomažu živjeti i osjećati potrebno u ovom životu ...

1 Voditeljica: Pjesme larisa su nevjerojatne, možda su iznenađeni, prisiljeni su razmišljati o mnogim stvarima da ponovno razmisle o njima i opet. Oni nam pomažu u pronalaženju odgovora na teška pitanja postojanja, naučit ćemo nas odanost i plemstvo, nježnost i ljubav ...

1 chets.

Molitva

Nemojte me zadržavati u sat tuge,

Ne odbacujte moju dušu

I na njemu, kao na srcima,

Otkrivenje pisati.

Ne ostavljajte u mraku,

Što mogu sama, reći?

Iz srca mojih višestranog,

Lizati tvoju sjaj ne ispasti.

2 chets.

Nisam te poziv

Nemojte nestati ni

Jer živim,

Kao duša će reći

I duša mi govori:

"Rezing prošlog tereta,

Od ljubavi i uvrijeđenog

On tretira samo vrijeme. "

Neću te nazvati.

Teme sve žurbe.

I moj put s svojim putem

Ne prelazi.

1 chets.

Velika mudrost - čekati

Ogromna sreća - vjerujte

I opet to osjetiti

Nadam se da će otvoriti vrata.

Pričvršćena kada nema snage

I suze se gutaju, smiju se.

I, pada, ne pitaj.

I vjerujte, i ne bojte se.

I čvrsto i točno znaju

Nada će otvoriti vrata,

Kada naučite čekati

I sveti da vole vjerovati.

2 chets.

Živjele su čudne misli

Stranac naslikan

Vanzemaljci lijepo čeka

I u kući nekog drugog.

Stranac sjena za mene otišao

I priznao sam se

Što je ovaj život ... nekako

Iako se činilo.

1 chets.

Ja ću biti sunce, ja ću vjetru,

Ja ću kiša,

Cvjeta grana

Bijela trešnja ispod prozora ...

Bit ću čista voda

U podne se zadebljanje zgusne

I travu livada

Čeka vaš dolazak.

Želite biti svijetli

I sretan dan u sudbini

I nada za mi

Samo budi kao ti.

2 chets.

Thermacade bilja klizi zrak ...

Buzzing pčele uzima tugu

I utišaj upoznati szvuk

Daje od opuštajuće boli.

I sunčevo žuto cilija

Otvorio je prvo cvijeće,

Dati sve malo

Njegova ljubav i toplina.

I sreću svaki trenutak

Sposobni uhvatiti srce

I ovaj svjetski oživljavanje

Sama po sebi nosi želju za životom.

1 chets.

Dvije svijeće ponovno spaljuju, opet,

Ali jedan halo na njima.

Usamljeno srce šuti

Riječi teče nepovratno ...

I ne krivim sofisticiranim

U tome, možda glavni zakon

Ako se želiš pobuniti iz pepela,

To neće biti nepotrebne prepreke.

I ostavljajući tok Ukrazn,

Na sudbinu je nedostojna brza

Tako da sve što nas dovodi do života

Pokušajte prihvatiti naknadu.

2 chets.

Ljubaznost

Kada nije položen u sudbinu,

Zbroj oblak probuditi

I, boli se po sebi prevladavaju

Totteriju postaju i osmijeh.

I opet iz osjećaja pogrešnog

Vaš svijetli svijet će vam se vratiti.

Nema potrebe za žaljenjem bilo koje vrste:

Dobro dobro i odgovorit će.

Riječ osigurava pjesništvo Larisa Larisa.

2 domaćin: Tako je naš sastanak došao do kraja, i nadamo se da će vam larisa za vas neće proći za vas: vaše će duše postati lakše, srca će biti ispunjena ljubavlju prema životu, a vi ćete postati ljubazniji i barem malo malo mudriji.

1 Voditeljica: Neka stihovi Larise of Larisa postanu pouzdan pratilac vašeg života, a Larisa je dugo bila sretna svojom novom kreativnošću.

2 domaćin: Neka naš divan gost uvijek prati sreću, inspiraciju i sile i zdravlje neka ga dodaje uz svaku minutu. Stvarno nas trebate, larisa i radujemo se novim sastancima s vama.

Korištenje ICT-a omogućio je stvaranje atmosfere uspjeha za svakog sudionika u književnom dnevnom boravku. Izvanstavni događaj je proveden korištenjem multimedijskog prezentacije, postala je lekcija za duhovnost, pridonijela odgoju takvih duhovnih i moralnih kvaliteta u školske djece, kao ljubav svih živih, duga, odgovornosti za sve što se događa oko, poštovanje za Osobnost druge osobe, sposobnost da vidi ljepotu u jednostavnoj i običnu toplinu i dobrotu.

Scenarij književnog odmora
U pripremnoj skupini vrtića

"Posjet Yesinenu"

Svrha: Poznanik sa životom i kreativnošću s.a.senin

Zadaci:

Nastavite upoznati djecu sa svojim dotičnim rubom, formirati znanje o znamenitostima u rodnom gradu.

Razviti pozornost na djecu, stimulirati manifestaciju znatiželje, razviti razmišljanje, emocionalno odaziv za pjesničke radove; Poboljšati gramatički sustav govora; razviti povezani govor; razviti izloženost i orijentaciju u prostoru; Vježbanje u brzom vožnji.

Podignite ljubav za malu domovinu, pažljivog stava prema baštini njegove rodne zemlje, njegovog naroda, osjećaj ponosa u seoskom pjesniku; Obrazovanje želje za održavanjem nacionalnih vrijednosti.

Materijali i oprema:

Zona u glazbenoj dvorani, uređena u stilu drevne ruske kolibe (štednjak, drveni stol, trgovine, krevet, samovar, prsa), gramophon (izlazni imitacija), album s fotografijama iz života Yeenina, reprodukcija umjetnika Ruski umjetnici; Knjiga eseninskih pjesama; Glazbeni audio snimke Pjesme na stihovima Yeesinin

Preliminarni rad: Razgovor o velikom ruskom pjesniku; Pogledajte film o filmu o S.a.seninu; Izleti u Konstantinovo; Wordwork: zamašnjak vremena, prsa, seoski, dubina, simbol Rusije, kolijevka, ploča, gramofon, repertoar, samovar, štednjak.

Struktura zanimanja

Odgojitelj. Dragi momci! Jako mi je drago što vas danas vidim u divnom raspoloženju! Izvan prozora zlatne jeseni. Volimo je za velikodušnost, jasne dane, za ljepotu šuma napisanih zlatnim i drobljenim bojama. A tko od vas voli ovo doba godine i zašto? (dječji odgovori)

Dijete 1., Postoji početna jesen

Kratko, ali divno vrijeme -

Cijeli dan košta kao kristal

I sjajne večeri ...

Dijete 2. Ponovno je došla jesen u rujnu,

Često se kiša ometa u dvorištu.

Ali, ali, kakve boje, izgledaju,

Na grmlju, na svim stablima u listu ...

Odgojitelj. I idemo na putovanje u tako divan dan! Neka nam vrijeme zamaha nam pomogne. Pitam se gdje će nas ovaj put poslati s vama? Siguran sam da će putovanje biti fascinantno. Samo sa mnom morat ćemo uzeti ovaj ključ. Ne znam što on, ali, čini mi se, on će doći u ruci. Uzmimo ruke, zatvori oči i ... na cesti!

(Glazbeni zvukovi, otvara se zavjesa, iza kojih je soba ruskog isza opremljena: štednjak, drveni stol, samovar, prozor s zavjesama, drveni stol, stolica, krevet, polica, na podu - šetnica, prsa )

Odgojitelj. Dečki, pitam se gdje smo? Pogledajmo oko sebe. Što mislite da smo pali u prošlost ili budućnost? (dječji odgovori) i što su životni objekti ukazuju na to da smo u prošlosti? (Dječji odgovori) Pitam se čiji je dom? Tko je živio u njemu? Dečki, imamo ključ s vama! Čini mi se da će nam pomoći da dati odgovore na sva pitanja. Ali samo iz onoga što je ključ? Pogledajmo opet okolo i razmislite o tome (djeca gledaju okolo, daju opcije za odgovore i ukazuju na prsa). Pokušajmo otvoriti ove prsa. (otvara prsa, u kojoj mnogi različiti predmeti. Nudi dijete da nešto dobije. Dijete uzima licu kalendara). Dečki, mislite li u nešto oko 3. listopada? (Dječji odgovori) danas, također, 3. listopada! Da vidimo što još leži u prsima. (Drugo dijete uzima knjigu, daje učitelj). Ovo je vrlo stara knjiga, s vremenom stranica želja, ne može se sve čitati, ali ću pokušati, a vi ćete mi pomoći.

Bijela breza ispod mog prozora

Dinged snijeg, sigurno ... (Djeca: Silver)

NIVA komprimirane, gomile ciljeve,

Iz vodene magle i vlage.

Kotač za plave planine

Sunce je mirno ... (Djeca: valjani)

Višnje mirisni

S proljetnim cvatom

I zlatne grane,

Što Kudri ... (Djeca: dostojna)

Ako svete tračnice kliknu:

"Bacite vas rus, živite u raju!"

Reći ću: "Ne raj.

Dajte ... (Djeca: Moja domovina)

Odgojitelj. Dečki, ne sjećate li se tko je autor ovih divnih linija?

Djeca. Ove pjesme su napisale S.A. Jenin.

Odgojitelj. Ispraviti dečki! I čini se da razumijem gdje smo s vama. Nije slučajno da nas je vrijeme zamašnjak poslao upravo ovdje. Jer 3. listopada, u malom selu Konstantinova, koji je na Oka, nedaleko od ryazana, naš poet-Countryman s.a. Jenin je rođen. I kako ste vi momci, razumijete li značenje riječi "countmman"? (Odgovori djece. Odgojitelj sažima: "Countryman - rođen s nekim u istom području). I danas smo bili s vama u kući u kojoj je rođen Sergey Yesinin. Da vidimo što još leži u prsima (3. dijete uzima album s raspršenim fotografijama, daje učitelju). Dečki, pogledajte - ovo je album s fotografijama iz života pjesnika. Samo su bili raspršeni. Pokušajmo ih smjestiti u red. Dakle, već smo pogađali s vama da danas govorimo o S.A. Jenin. I njegov portret - prva fotografija u albumu. To je poznato ne samo u našoj zemlji, već i širom svijeta pjesnika. Njegove pjesme su prožete posebnom toplinom, srdačnošću i emocionalnošću. Mnogi od vas znaju njegovu pjesmu od strane srca. Tko želi čitati?

1. dijete: "Niska kuća s plavim kapcima ..."

2. dijete: "Goy ti, dragi drago ..."

Odgojitelj. Dečki, što mislite, što je pjesnik pisao o tim pjesmama? (Odgovori djece, glavna prava - o domovini). Večeras! Sergey Yeesinin rođen je u samom središtu Rusije, u outback, gdje je lijepa priroda, zamrzavanje livada, čist zrak. Konstantinovo selo ispružilo se uz visoku obalu Oke. Iz litice su oči otvorene. Edge Dali iza rijeke, livade goriva, šumska prostranstva. Yesenin je postao među razdolijem, a priroda ga je naučila "voljeti sve što se duša podiže u tijelu." Volio je ovu nepotpunu ljepotu i otjerao ga u svojim djelima. "Osjećaj domovine je glavna stvar u mom radu", rekao je Yesinen (priča je popraćena showonom fotografijom). I mislim, u albumu možemo postaviti ove fotografije s prikazom rodne zemlje gdje je rođen pjesnik. Predlažem da ponovno pogledam u prsa. (4. dijete vuče rupčiće). Dečki, što mislite, zašto vam je potreban rupčić, osim za usklađenost s pravilima higijene? (Odgovori djece, uključujući: možete igrati s njim). Pravo! U djetinjstvu, Sergey Yesinen bio je neiscrpan za fikciju, igre, disali atmosferom narodnog života. Odrastao je Zadiru, groove, inicijator dječjih igara.

Tanak i nizak

Sredina dječaka je uvijek junak.

Često, često s slomljenim nosom

Došao sam u svoju kuću.

Odgojitelj. Dečki, kakvu vrstu narodne igre znate? (Djeca: "Gori, Gori jasno"). I Serezha Yesenin, kao dijete, dugo je nestao na ribolov. Uz odrasle koje posjetili Senokos, znao je seljački rad od djetinjstva. U večernjim satima nisu popunili livade pjesama, čuli su plesovi, šale i smijeha.

Volim stalno smrdljiv

Slušajte u večernjim satima Mosarov.

I kako dečki izbacuju taliance,

Djevojke će biti oduzete vatrom.

Odgojitelj. Dečki, Talyanka je neka vrsta harmonije. Zauvijek je sačuvao pjesnik sjećanja na dane provedene u koraku po krvi. Pogledat ću ponovno u prsima (5. dijete uzima list breze). Što mislite iz kojeg stabla ovaj list? (Odgovori djece, točne: breze). A kakav stablo Sergey Yesinen govori o njegovim pjesmama, osobito toplo i nježno? (Odgovori: breza). Bio je to Berezu da je pjesnik smatrao simbolom Rusije. Dobro smo svjesni pjesme posvećene zimskoj brezi. Tko želi čitati? (Dijete čita srce pjesma "bijela breza"). Dodajmo fotografiju breze u album. Od ranog djetinjstva, pjesnik je volio rusku prirodu, osjetio je njezin dio, pa su njegovi stihovi o prirodi tako svijetli i nježni. Mnogi umjetnici, dive i nadahnute stihovima Esenina, napisali su svoje slike. Predlažem da pogledate neke od njih (što visi na zidovima) i razmislite o tome što bi se pjesme Yesinena mogle uklopiti. (Aikuinji "brezova Grove" - \u200b\u200b"Žao mi je Golden's Grove ..." Ie Grabar "Februard Azure" - "Tijekom prozora mjeseca ..." I. Ilitan "Zlatna jesen" - "Lišće zlatnog ... "). Predlažem vam da dodate naš album po fotografijama i još jednom pogledate u prsa (pozadina zvuči "uspavanku" na stihove Yesinena "Večer" poput čađe ... ". 6. dijete uzima pahuljasto rupčiće i kolijevku igračke). Dečki, što mislite o kome ćemo razgovarati? (Dječji odgovori, pravo: o mam). Pravo. Ogroman utjecaj na buduće pjesnika u mladih godina osigurana je njegova majka - Tatyana Fedorovna daenca (pokazuje fotografiju). Ljubav prema majci Yeseninu zadržala je i nosila cijeli svoj život. U najtežim trenucima usamljenosti, on se obraća svojoj majci kao najpoznatiji prijatelj (čita pismo majke). Dodajte fotografiju na album. Njegova baka, Tatyana Etheevna Titova također je pružila veliki utjecaj na pjesniku (pokazuje fotografiju). Stih Yeesinin počeo je pisati rano. Nakon što je naučio čitati za 5 godina, razlikovati dobro sjećanje, mladi pjesnik počeo je maštati, ponoviti bajke s lošim ciljevima koji su joj govorili baku (dijete čita stih. "Bake bajke"). Dodajmo fotografiju moje bake u album. Predlažem da vidim što je još ostalo u prsima (7. dijete izvlači zapis). A tko od vas zna što je to? (Dječji odgovori) je tanjur. Izgleda kao moderan SD pogon koji se može čuti na igraču. A sada ću staviti gramofon, i slušat ćemo ono što je napisano na zapisu (pjesma ", rekao je Grover zlatnog ..."). Slažet ćete se sa mnom da pjesme Yesinena podmiče svoju lakoću, jasnoću, melodija ne čuje u njima? Zato se mnogi stihovi Yesinena stavljaju na glazbu. U našem Ryazan filharmoniju često postoje nastupi državnog akademskog Ryazana Ruska nacionalna nazvana po E.POPOVI Khora, nastupajući pjesme na pjesme Sergey Yeenina. Zbor - biser ruske kulture, svakako posjetite njegove koncerte svojim roditeljima. Nudim naš album kako bih pronašao fotografiju zborova (stavite fotografiju u album). Dečki, mnogo godina su prošli od S.A.Senin je napisao pjesme. Ali zahvalni ryazan ne zaboravljaju svoj veliki Countryman. Ime daenin i sada je usko povezan naš grad. Postoje mnoga mjesta u Ryalaze koji nose njegovo ime. Predlažem vam među fotografijama kako biste pronašli ta mjesta Ryazana i dodali ih na album (fotografije ulice Yesenin, spomenik Yeseninu u Kremlju, RSU ih. S.A.senin, knjižnica nazvana po s.a.seninu).

Sumiranje i trenutak iznenađenja

Odgojitelj. Dobro napravljeno! Koliko fotografija se dodaju albumu! Međutim, prazna mjesta su ostali na stranicama albuma. Što ste stariji, veći broj fotografija iz života našeg velikog seoskog bića bit će nadopunjen. Moramo biti ponosni i zapamtiti da živimo u ryazanu, u domovini velikog pjesnika Sergej Yesenin. I pomaganje da se sjećanje današnjeg putovanja u prošlost bit ćemo ovaj foto album. Jeste li voljeli putovanje? A sada osjećaš ovaj nevjerojatan miris? Ovaj miris pite s ruske peći! Pozivam vas na čaj za piće - spremni samovar i pite!

Književnost

Danin s.a. Prikupljeni radovi u 2 volumene. - m.: Contemporanik, 1990.

Voronova O. E. Sergey Yeesinin i ruska duhovna kultura. - Ryazan: Patriot, 2002.

Kunyaev umjetnost. Yu. Kunyaev s.c. Sergey Yesinen. - M.: Mall. Guard, 2005.

Leknov O., Sverdlov M. Sergey Yeenin: Biografija. - m.: Arel, Corpus, 2011.

Brzina M. V. Sergey Yesenin: Podrijetlo kreativnosti (znanstvena biografija pitanja) / Resp. ed. T. K. Savchenko. - M: Imam Ras, 2014.

YUSOV N. G. Poznat i nepoznat Yesinin. - m.: Novi indeks, 2012.