Jakie konkursy gier mogą odbywać się w Dzień Matki. Ciekawe konkursy na dzień matki dla dorosłych i dzieci

Jakie konkursy gier mogą odbywać się w Dzień Matki. Ciekawe konkursy na dzień matki dla dorosłych i dzieci

Konkursy niespodzianek „Dzień Matki” w szkole podstawowej

Cele wydarzenia

1. Przyczyniać się do wychowania w każdym dziecku miłości i szacunku dla matki i jej pracy.

2. Przyczyniać się do umacniania przyjaźni, wzajemnego zrozumienia między matką a dzieckiem poprzez wspólne gry.

3. Rozwijanie zdolności twórczych uczniów.

Trening

1. Stworzenie przez dzieci „Banku Pomysłów”.

2. Opracowanie przez wychowawcę klasy, na podstawie pomysłów uczniów, scenariusza konkursów.

3. Projekt wystawy rękodzieła wykonanego wspólnie przez matki i dzieci.

4. Przygotowanie przez uczniów i wychowawcę klasy amatorskich przedstawień plastycznych.

5. Wykonywanie pocztówek i pamiątek dla mam na lekcjach porodu.

6. Nabycie przez rodziców wszystkiego, co niezbędne do picia herbaty.

7. Ustalenie składu jury.

W zajęciach biorą udział uczniowie klas I, III i IV uczący się w tej samej grupie wiekowej, ich matki, wychowawca klasy oraz goście.

Na stole wychowawcy znajduje się magnetofon, płyta ze ścieżką dźwiękową piosenki „Hello, moms!”. W zależności od liczby startujących par przygotowano zestawy odzieżowe (czapki, kurtki, szaliki, rękawiczki), opaski do włosów; talerze owsianki, łyżki; arkusze białego papieru, flamastry; strzępy materiału, igły, nożyczki, nici, guziki; Szaliki na oczy; zabawki; karty z imionami zwierząt.

Przebieg wakacji

Nauczyciel klasowy. Zebraliśmy się dzisiaj, aby uhonorować największą, najmilszą, najmądrzejszą i najbardziej cierpliwą kobietę - kobietę-matkę.

Hałas i pośpiech wszelkich kłopotów,

Jak wiosenny grzmot dudniący,

Jeśli jest z tobą, jeśli zawsze jest blisko

Może mieć 33 lub 73 lata.

Nieważne ile ma lat, wiek nie ma z tym nic wspólnego -

W niepokoju sprawy od świtu do zmierzchu

Osoba, która posiada dom.

Jej mąż jest generałem, astronautą lub poetą,

Może być kierowcą ciągnika, kierowcą, lekarzem.

Ona jest najważniejsza ze wszystkich, nie ma co do tego wątpliwości -

Osoba, która posiada dom.

Bardzo rzadko, ale nadal chory.

A potem wszystko wokół salta do góry nogami.

Ponieważ ona, ponieważ ona…

Osoba, która posiada dom.

I bez względu na to, jaka nadejdzie wiosna,

chodzimy do pracy lub do przedszkola,

Zawsze traktuje nas jak dzieci,

Osoba, która posiada dom.

Porywa nas szybki wiek.

W zgiełku czasem o tym zapominamy

Że nie jest fundamentem, jest osobą.

Osoba, która posiada dom.

Aby było światło w sercu i w domu,

Odwdzięcz się dobrocią za jej dobroć.

Obyś zawsze czuł miłość i ciepło

Osoba, która posiada dom.

Drogie Mamy, dzieci przygotowały dla Was niespodziankę.

1. uczeń

Witam, najmilsi,

Inteligentny i piękny

Najcudowniejszy -

Nasze kochane mamy!

Drugi uczeń

gratulacje teraz

Wesołych świąt to cudowne?

I wierzymy, że nasz wieczór będzie dla Ciebie

Przyjemne i ciekawe.

trzeci uczeń

Uwierz mi, jesteśmy bardzo smutni,

Jeśli cię zdenerwujemy.

Słuchaj, zawsze pomagaj

Wszyscy składamy obietnice.

4. uczeń

Mamy! Bardzo cię kochamy

Uwielbiamy Cię.

Za uczucie, miłość, na nieprzespane noce

Dziękujemy

I dajemy Ci piosenkę w prezencie.

Uczniowie śpiewają piosenkę „Hello Mom!” (teksty K. Ibryaev, muzyka Yu. Chichkov).

Nauczyciel klasowy. Wszystkie nasze matki są bardzo zajętymi ludźmi. Ile mają zmartwień i kłopotów! Czym są zajęci?

Dzieci odpowiadają.

Tak, nasze matki pracują, prowadzą gospodarstwo domowe i wychowują dzieci. I bardzo rzadko można spędzić z nimi cały dzień, aby nic nie przeszkadzało i nie odwracało was od siebie.

A dziś możesz nie tylko rozmawiać, ale także bawić się z mamą. A dzisiaj postaramy się spędzić dzień z mamą. Zapraszamy każdą parę (mamę i dziecko) do stworzenia drużyny i wzięcia udziału w konkursach. Konkursy będą oceniane przez niezależne jury. A więc zacznijmy.

Pierwszy konkurs „Ubierz mnie”. Każda para otrzymuje komplet ubrań (czapka, kurtka, szalik, rękawiczki). Matki powinny jak najszybciej ubrać swoje dziecko.

Po zawodach dziewczęta wykonują taniec dla swoich mam.

Drugi konkurs „Mama-fryzjerka”. Mamom daje się opaski do włosów. Wygra matka, która w określonym czasie zdoła przywiązać do dziecka jak najwięcej „ogonów”.

III konkurs „Śniadanie”. Drużyny otrzymują miski owsianki. Matka z zawiązanymi oczami musi karmić swoje dziecko. Wygrywa para, która poradzi sobie z zadaniem dokładniej i szybciej niż reszta.

Dzieci w prezencie dla mam wykonują komiczne pieśni.

Dzieci

Jesteśmy zabawnymi przyjaciółmi

Tańczymy i śpiewamy.

A teraz ci powiemy

Jak żyjemy z matkami.

Nasze mamy szyją, myją

I gotują pyszne jedzenie.

Musimy się od nich uczyć

Spraw, by wszystko było świetne.

I próbuję mamusiu

Nigdy się nie denerwuj.

Uwielbiam szyć, robić na drutach, gotować

I „pięć” do otrzymania.

jestem dumna z mojej mamy

A ona mnie też.

Staram się być we wszystkim

Wygląda jak ona.

Moja mama jest wesoła

I ja też się dobrze bawię.

Nawet jeśli się zepsuje

Nie jestem na nią zły.

Nasze drogie matki,

Nie łaj nas za lenistwo.

Nauczymy się lekcji

Na „piątkę” każdego dnia.

Nauczyciel klasowy. Nasz kolejny konkurs nosi nazwę „Pracownia Artysty”. W tym samym czasie, trzymając się flamastra, para powinna narysować małego mężczyznę. Oceniana jest szybkość i podobieństwo.

Czwarty konkurs „Kucharz”. Uczestnicy muszą wymyślić nazwy dań zaczynające się od jednej litery (np. galaretka, kompot, kurnik, kulebyaka, bochenek itp.). Wygrywa para z najdłuższą listą.

Chłopcy i dziewczęta śpiewają piosenkę „Pie for Mom”.

Nauczyciel klasowy. Czy nasze zespoły wiedzą, jak założyć naszywkę, przyszyć guzik? Pokaże nam to kolejny konkurs Atelier. Trzymając się za ręce para powinna nawlec igłę i przyszyć guzik. Cenione są szybkość i jakość.

Piąty konkurs „Ogólne sprzątanie”. Dzieci z zawiązanymi oczami muszą zbierać rozrzucone na podłodze zabawki. Mamy mogą dać dzieciom wskazówki, gdzie znajduje się zabawka. Wygrywa para z największą liczbą zabawek.

Nauczyciel klasowy. Nadchodzi wieczór, a potem noc. Matki zwykle opowiadają swoim dzieciom bajki. A dzisiaj zrobimy odwrotnie. Proponuję konkurs pod nazwą „Pantomima”.

Każda drużyna otrzymuje kartkę z imieniem zwierzęcia (lis, kot, zając, krowa itp.). Za pomocą mimiki i gestów dzieci muszą pokazać zwierzę, a matki muszą odgadnąć.

Nasz dzień z mamą był przyjazny i zabawny. A dla was, drogie matki, dzieci będą czytać poezję.

Uczeń

Dziękuję wszystkim za udział

Dzięki za żarty i śmiech

Niech święto, jak kropla szczęścia,

Pozostanie w sercu każdego.

Student

Mama się teraz uśmiechnie

Stoję bardzo zmartwiony.

Prezent jak kropla słońca

Oddaję mojej ukochanej mamie.

Dzieci wręczają mamom pocztówki i ręcznie robione pamiątki.

Podsumowanie wyników zawodów. Wszyscy uczestnicy-pary otrzymują następujące nominacje:

- „Najbardziej zręczny”;

— „Zręczne ręce”;

- "Najbardziej dokładny";

- „Najbardziej erudyta”;

- „Najlepsi artyści”;

- "Najlepszy aktor";

- „Najlepszy widz”;

- „Najbardziej zaradni”;

- "Najbardziej przyjacielski"

- „Najzabawniejszy”.

Wychowawca zachęca matki i dzieci do włożenia do wazonu kwiatka, którego nazwa odpowiada ich nastrojowi po zawodach (wesoły, smutny, spokojny).

Konkursy kończą się zwiedzaniem wystawy rękodzieła „Robimy to sami” oraz picia herbaty.

Literatura

Yarovaya L.H. itp. Zajęcia pozalekcyjne. Klasa 2 M., 2004.

Świąteczny program na Dzień Matki

kształtowanie szacunku dla rodziny, miłości do matki;

rozwijanie poczucia odpowiedzialności za powierzoną pracę;

tworzenie świątecznej atmosfery;

rozwój umiejętności komunikacyjnych.

Dany zajęcia pozalekcyjne ukierunkowany na edukację humanistycznych zasad, miłości do rodziców, matek

Praca przygotowawcza:

Zbierz materiały fotograficzne o matkach dzieci z klasy (do prezentacji).

Wybór liderów święta.

Przygotuj prezentację gry.

Przygotowanie miejsca.

Zaproś rodziców na imprezę.

Wedy: Drogie Mamy i Babcie! Zaprosiliśmy Cię na dedykowane Ci święto i chcemy wyrazić naszą głęboką wdzięczność, szacunek i wielką wdzięczność.

Serdecznie witamy wszystkie mamy i babcie, które przyjechały na nasze wakacje, które dedykowaliśmy najmilszym, najbardziej wrażliwym, najdelikatniejszym, troskliwym, pracowitym i oczywiście najpiękniejszym naszym mamom.

Dzieci są dla mamy najcenniejszą rzeczą. Szczęście matki leży w szczęściu jej dzieci. Matka jest pierwszą nauczycielką i przyjaciółką dziecka. Zawsze go zrozumie, pocieszy, pomoże w trudnych chwilach, ochroni go, uchroni przed kłopotami. Nie ma na świecie osoby droższej i bliższej niż matka.

I niech to święto będzie naprawdę miłe, ponieważ dzisiaj obchodzimy cudowne święto - Dzień Matki. Kto jest najbardziej ukochany na świecie? Dzieci od razu to powiedzą, ale i tak przygotowaliśmy zagadki na zamówienie:

Kto na świecie wszystkich krewnych?

Dzieci: Mamo

Kto kocha cię najbardziej?

Dzieci: Mamo

Kto towarzyszył Ci w szkole?

Dzieci: Mamo

Kto czytał bajkę w nocy?

Dzieci: Mamo

Kto jest najmądrzejszy na świecie?

Dzieci: Mamo

Wszystkie ładniejsze i milsze?

Dzieci: Mamo

Wedy: Cóż, oczywiście jest to najbardziej ukochana, najdroższa matka każdego człowieka. Każdy z nas ma własną matkę, matkę. Kiedy dopiero co się urodziłeś i nie wiedziałeś jeszcze, jak mówić, twoja mama rozumiała cię bez słów, domyślała się, czego chcesz, gdzie boli. Nie możesz pomylić głosu matki z innym głosem. Jest taki znajomy, taki znajomy. Mama jest dawcą ciepła, miłości i piękna. Wszystko, co cię otacza na tym świecie, zaczyna się od twojej matki. Pod koniec listopada Rosja obchodzi Dzień Matki. A dzisiaj zebraliśmy się w naszej sali, aby pogratulować najbardziej ukochanym, miłym, delikatnym, najwspanialszym matkom tego święta.

Uczniowie pierwszej klasy - montaż

Wedy: Cały Dzień Matki to święto międzynarodowe, chociaż obchodzone jest w różnych krajach w różne dni.

Amerykanka Anna Yarvis corocznie czciła pamięć swojej matki w dniu jej śmierci (na początku maja). Kongres Amerykański w 1914 ogłosił Dzień Matki oficjalnym świętem. Święto to obchodzone jest w Niemczech od 1922 roku. We Francji obchodzony jest w ostatnią niedzielę maja. W Ameryce, w Dzień Matki, wszystkie dzieci, gdziekolwiek są, wracają do domu, aby być ze swoimi matkami i wyrażać im swoją miłość. Na znak miłości amerykańskie dziewczęta i chłopcy dają matkom czerwone goździki.

Tradycją tego dnia jest uwolnienie matek od wszelkich prac domowych. Dzieci rysują śmieszne obrazki, wymyślają proste gratulacje, dziewczęta pieką świąteczne ciasta, chłopcy sprzątają dom.

W Rosji Dzień Wszystkich Matek obchodzony jest w ostatnią niedzielę listopada. W Republice Sacha (Jakucja) święto obchodzone jest 18 października.

Wedy: Z głębi serca, w prostych słowach
Porozmawiajmy z przyjaciółmi o mamie.
Kochamy ją jak dobrą przyjaciółkę
Za to, że mamy z nią wszystko wspólnego.
Za to, że gdy jest nam ciężko,
Możemy płakać na naszym rodzimym ramieniu.
Kochamy ją i za to, że czasami.

Oczy stają się ostrzejsze w zmarszczkach.
Ale warto przyjść ze spowiedzią z głową -
Zmarszczki znikną, nadejdzie burza.
Za to, co jest zawsze, bez ukrycia i wprost
Możemy jej zaufać całym sercem.
I tylko dlatego, że jest naszą matką,
Kochamy ją głęboko i serdecznie.

Mamy wieczny, nieodwzajemniony dług wobec matki, której miłość towarzyszy nam przez całe życie. Okażmy więcej troski, uwagi, współczucia matkom. Pomóżmy im w domu. W końcu nasze mamy podejmują podwójną pracę, aby zapewnić nam możliwość dobrej nauki i relaksu.

Dziś nasze święto jest niezwykłe: nasze mamy to nie tylko widzowie, wezmą aktywny udział w święcie. Czekamy na zabawne gry i ciekawe konkursy. Chyba nie ma takich mam i babć, które nie chciałyby się bawić. Dziś zamieniamy się miejscami z matkami: mamy się bawią, a ty i ja im kibicujemy.

1"Venichki" - Przejdź między kołkami, prowadząc balon z miotłą, wróć, podaj miotłę innemu członkowi drużyny. (2 miotły, 2 balony).

2. „Mamalewicze” - Flamaster jest przywiązany do długiego kija. Każda matka powinna napisać imię swojego dziecka na kartce papieru do rysowania, trzymając patyczek z pisakiem w powietrzu (2 kartki papieru do rysowania, 2 pisaki na patyku)

Uczniowie II klasy - instalacja

3. „Jazda na” mamokacie”- W każdym zespole wybieranych jest dwóch kierowców, którzy na zmianę przewożą członków zespołu na kocach po podłodze wokół określonego punktu orientacyjnego (2 koce)

4„Mamada”(zamiast toastmaster) - Drużyny otrzymują zestaw rymów. Matki muszą ułożyć wiersz.

(Karty z rymami).

5. „Mama jest intelektualistką” - matki piszą plan lekcji dziecka na wtorek (kartki papieru, długopisy).

Uczniowie klas 3-4 - instalacja

6. „Mama-Zgadnij”

Odgadnij ważne słowa!

    Kocha dzieci. Zawsze kupuje to, co chcesz. Jest opiekuńcza i nigdy nie beszta. Ma ulubioną osobę - dziadka. Kim ona jest? (Babcia.)

    Jest duża i mała. Kiedy sfotografowana, jest również potrzebna. Pojawia się, gdy opowiadają dowcip lub coś śmiesznego, a potem znika. Co to jest? (Uśmiech.)

    Jest bardzo zimna i gładka. Kiedy robi się ciepło, zmienia się z dużego na mały. Występuje w różnych kształtach, ale częściej wygląda jak marchewka. Wiszący do góry nogami. Kiedy nadchodzi wiosna, kapie. (Sopel lodu.)

    Zdarza się i nie. Kiedy mama kupuje coś smacznego, od razu się to pojawia. Zaczynam skakać, biegać i dobrze się bawić. Zdarza się, kiedy tańczysz. Pojawia się, gdy przychodzą goście. Dzieje się tak, gdy nie wolno im wychodzić, kiedy trzeba odbyć lekcje. To zabawne i smutne, dobre i złe. Co to jest? (Nastrój.)

    To jest wujek. Jest silny, umie gotować, potrafi jeździć samochodem, motocyklem. Nikogo się nie boi, nigdy nie płacze. Kocha kobiety, ma dzieci. Jest dobry, miły i opiekuńczy. Obiecał, że do końca życia będzie nosił matkę w ramionach. (Mąż.)

    Najdroższa osoba na świecie dla Ciebie? (matka)

    Każda kochająca matka posiada tę cechę? (życzliwość)

    Umiejętność rozsądnego rozwiązywania różnych skomplikowanych problemów, doradzania? (mądrość)

    Czy tę właściwość duszy można dostrzec w spojrzeniu matki, usłyszeć w jej głosie? (czułość)

    Takie niesamowite słowo oznacza jakość. Czy zawsze jest w duszy mojej matki? (opieka)

    Czy ta cecha pojawia się, gdy mama żartuje, rozśmiesza wszystkich? (humor)

7. ” Mama-Wiedząca”

Matki mają możliwość, nie widząc dziecka, rozpoznać je po głosie. Replika jest wymawiana: „Mamo, kocham cię”.

8.„Mama-zakidulechka „- (opcjonalnie wrzucaliśmy do kosza dla mamy plastikowe warzywa)Wygrywa zespół, któremu uda się złowić najwięcej warzyw. (2 kosze i warzywa).

9.„Mama-pracownia” - Asystenci prezentera rozkładają na krzesłach każdego zespołu paczki gazet i czasopism, nożyczki, spinacze do papieru, szpilki, igły i nici, liny, taśmę klejącą (taśmę klejącą), klej.

Drogie matki! Z pewnością nie raz znalazłeś się w nieoczekiwanych sytuacjach, w których decyzja musi zostać podjęta natychmiast, a problem musi zostać pilnie rozwiązany. Wyobraź sobie, że twoje zapominalskie dziecko mówi ci, że za 10 minut musi wyjść na scenę i że potrzebuje do tego jakiegoś niezwykłego kostiumu, o którym zapomniał wcześniej powiedzieć. Trzeba jakoś wyjść z sytuacji, czyli pilnie zrobić kostium dla dziecka. A z czego? Z tego co masz na wyciągnięcie ręki! W tym przypadku masz paczki gazet i czasopism, klej, nożyczki, spinacze do papieru i… swoją wyobraźnię! I jeszcze 10 minut do Twojej dyspozycji! Do pracy, przyjaciele!

Piękne matki, jest was wiele na świecie

W oczy patrzysz otwarcie i bezpośrednio..,

Bez względu na to, jak daleko woła nas droga,

Wszystkim towarzyszą nam piękne mamy.

Rzadko przynosimy mamie bukiety,

Ale wszyscy tak często ją denerwują...

I miły matka wybacza to wszystko

Piękny mama to wszystko wybacza.

Pod ciężarem zmartwień bez uporczywego schylania się,

Cierpliwie wykonuje swój obowiązek...

Każdy jest piękny matka,

Jest piękna z miłością matki.

10. „Sportomam” - Mamy robią samolot z papieru i rzucają nim. Czyj samolot leci dalej, ta drużyna wygrywa.

Część końcowa

Wedy:- A teraz prognoza pogody na II kwartał. Więc co możemy powiedzieć o pogodzie? Oczywiście będzie śnieg na pracę domową. Oczywiście będzie zamieć testów. Ale pod listopadowym mrozem wiedzy dwójki będą stopniowo zamarzać. Uśmiechy zamarzną na twarzy, a pola pamiętników pokryją się czwórkami i piątkami. Ale mimo każdej pogody pod koniec grudnia, ferie zimowe i długo wyczekiwany Nowy Rok czekają na Ciebie!

- Cóż, nasz świąteczny wieczór poświęcony Dniu Matki dobiegł końca. Dziękujemy wszystkim za odpowiedź na zaproszenie do udziału w dzisiejszym konkursie. Dziękuję za miłość i troskę o dzieci. I zakończymy nasze wakacje z chłopakami z kręgiem komplementów.

Życzymy tylko szczęścia!
Mieć bezchmurne życie!
Więcej słońca, mniej burzy
Więcej radości i ciepła!

Niech nad tobą niebo będzie spokojne!
Niech słowiki nalewają się tylko dla Ciebie!
Żyj w otoczeniu przyjaciół!

Zdrowie, szczęście, radość, miłość!

Wedy:- Drogie Mamy, teraz zapraszamy do kawiarni Smile na herbatę.

Picie herbaty w kawiarni „Uśmiech”

Kończymy wakacje, życzymy drogim mamom,

Aby matki nie zestarzały się, nie były młodsze, ładniejsze.

Życzymy naszym matkom, aby nigdy nie traciły serca,

Z roku na rok być piękniejszym i mniej nas skarcić.

Niech przeciwności i smutek Cię ominą,

Aby każdy dzień tygodnia był dla Ciebie jak dzień wolny.

Do muzyki dzieci dają prezenty matkom.

Dodatkowy materiał.

Rymy do konkursu „Mamada”:

1 drużyna 2 drużyna

…………..niedz ……………mamo

…………..okno ……………proste

…………..pani ……………śpiewa

…………..matka ……………moja

Między konkursami odbywa się gra „Prezenty”:

Jedna osoba wyciąga z kapelusza kartkę z nazwą przedmiotu, który jest uważany za prezent. Inny gracz wyjmuje z innej czapki kartkę, która mówi, co można zrobić z tym prezentem. Rezultatem jest bardzo zabawna żaba skacząca.

Teraźniejszość

Nazwy prezentów

Statuetka

Gotowany kurczak

Zielona cebula

Portret (własny)

Chusteczka

Mydło i myjka

Odtwarzacz

Co z nimi zrobić

Położę to na stole i cieszę się.

Będę żuł i jadł.

Wezmę go w ramiona i pogłaszczę.

Usiądę i pojadę.

Będę ciąć i leczyć moich przyjaciół.

Przywiążę go do płotu - nie ucieknie

Prasuję gorącym żelazkiem.

Dobre do sałatek.

Kąpię się w wannie, kładę się spać.

Rzucę i złapię.

Piecz i jedz.

Pocałuj i przytul moje serce.

Zdmuchnę to i schowam do kieszeni.

Zabiorę go ze sobą do kąpieli.

Założę go na sukienkę i stanę przed lustrem.

Założę go na głowę i będę dumny.

Zadzwonię do moich przyjaciół i dam każdej pani kawałek.

Podłączę go do mopa i umyję podłogę.

Noszę go ze sobą wszędzie, zwłaszcza w deszczu.

Szybko pokruszę sałatkę na świątecznym stole.

Włożę głowę pod głowę i słodko zasnę.

Lody Podziwiaj i zawieś na ścianie.

Włożę to do lodówki.

Podłączę, będę śpiewać i tańczyć

Udekoruj mój palec.

Cel: pokazać wartość i wagę okazywania najlepszych ludzkich uczuć: szacunku i miłości do matki.

Zadania:

Zachęcaj uczniów do aspiracji do wyrażania siebie, do kreatywności;
- rozwijanie umiejętności ekspresyjnego czytania i czytania poezji na pamięć;
- rozwijać umiejętności sceniczne dzieci;
- zaangażowanie rodziców we wspólne działania z dziećmi

Dekoracja sali: Słowa „Wesołych Świąt!”

Ekwipunek: 3 banany, 3 kartki papieru, 3 teczki, przybory do nauki, 3 torby (szaliki, telefony, kosmetyki itp.), 4 piłki ćwiczebne, 3 orzechy włoskie

Aranżacja muzyczna: komputer, ścieżki dźwiękowe piosenek, muzyki

Postęp wydarzenia

Muzyka

Ołów 1.- Witam! Miło nam powitać Cię w tej sali! Dzisiaj jest najwspanialsze święto, najjaśniejsze i najbardziej radosne - Dzień Matki!

Słowa to za mało, za mało siły,
Aby przekazać ci całą moją miłość.
Aby wyrazić, jaka jesteś piękna
Moja droga, dobra matko!

Ołów 2 W tym dniu najważniejsze,
Proszę przyjąć moje podziękowania.
Mamo, mamo, droga mamo,
Kocham cię z całego serca!

Na dworze jest zima, zimno, ale w tej sali jest ciepło i przytulnie, bo jest tu tyle matek, tak miłych, opiekuńczych i kochających!

1. Kocham cię mamo!
Po co? Nie wiem.
Prawdopodobnie za to
oddycham i marzę
I raduję się słońcem i jasnym dniem,
Dlatego cię kocham, kochanie!
Za niebo, za wiatr, za powietrze wokół,
kocham Cię Mamo
Jesteś moim najlepszym przyjacielem!

Prezenter 1: Zebraliśmy się dzisiaj, aby powiedzieć naszym mamom: bardzo dziękuję! Dziękuję za Twoją ciężką pracę! Na nieprzespane noce w naszych łóżeczkach! Za cierpliwość podczas naszych treningów!

Gospodarz 2: W imieniu wszystkich dzieci mówimy: Pokłon wam, drogie matki!

2. Listopadowe spacery po podwórkach
W promieniach chłodu, światła.
Dziś jest dzień naszej matki
I to nam się podoba.

3. Z serca w prostych słowach
Chodźcie przyjaciele, porozmawiajmy o mamie.
Kochamy ją jak dobrą przyjaciółkę
Za to, że mamy z nią wszystko wspólnego,
Za to, że gdy jest nam ciężko,
Możemy płakać na naszym rodzimym ramieniu.

4. Kochamy ją za to, że czasami
Oczy stają się ostrzejsze w zmarszczkach.
Ale warto przyjść ze spowiedzią z głową -
Zmarszczki znikną, łzy uciekną.

5. Zawsze bez ukrycia i bezpośrednio
Możemy jej zaufać całym sercem.
I tylko dlatego, że jest naszą matką.
Kochamy ją głęboko i szczerze!

Prezenter 1: Dzisiaj zagramy w gry
Zaśpiewamy i zatańczymy dla Ciebie.
To dla nas przyjemność być tutaj,
Dziękuję mamo za to, że jesteście nami!

Ołów 2- Mama jest najlepszą, najdroższą i najbardziej ukochaną osobą na świecie! Mama jest NAJLEPSZA we wszystkim! Dziś zapraszamy nasze mamy do wspólnej zabawy z dziećmi. (Trzy mamy są zaproszone na scenę wraz ze swoimi dziećmi).

1 konkurs „Tłumacze”

Nauczyciel: A teraz kilka wspomnień. Drogie matki, czy pamiętacie, kiedy wasze dzieci były małe. Dopiero uczyli się mówić, ich słowa okazały się niezręczne, niezdarne, zabawne. Inni nie rozumieli dobrze dzieci i często trzeba było pełnić rolę tłumacza. I wyszło tak...

(3 chłopców jest zaproszonych do wzięcia do ust orzecha włoskiego. Wypowiedz po kolei łamacz języka napisany w notatce. Mamy muszą „przetłumaczyć” to, co zrozumiały.)

Nauczyciel: A teraz zróbmy sobie przerwę i przyjrzyjmy się krótkiej historii, która zdarza się w niektórych rodzinach. A może tobie też się to przytrafia?

Scena „Trzy matki”.

Postacie: Prezenterka, córka Tanyusha, matka i babcia.

Przy stole są 4 krzesła. Na jednym siedzi Tanyusha z lalką.

Prowadzący:

Tanyusha wieczorem
Przyszedł ze spaceru
I poprosiła lalkę...

1.Tanyusza:

Jak się masz, córko?
Znowu schrzaniłeś
ręce i nogi,
Prawdopodobnie grał

Z psem i kotem?
Znowu się wspinałeś
Pod stołem, wiercić się?
usiadł ponownie
Cały dzień bez obiadu?
z tymi córkami
Tylko kłopoty!
Wkrótce będziesz
Jak zapałka, cienka.
Przyjdź na obiad, prządko!

(Ustawia lalkę obok stołu.)

2. Gospodarz:

Matka Tanyushiny
Wróciłem z pracy
A Tanya zapytała...

1 mama:

Co słychać u Twojej córki?
Grałem ponownie
Może w ogrodzie?
Znowu mi się udało
Zapomnij o jedzeniu?
"Obiad!", -
Babcia krzyczała 100 razy
A ty odpowiedziałeś:
„Teraz tak teraz”
Z tymi córkami
Tylko kłopoty!

(Siedzi córkę przy stole.)

3. Gospodarz:

Babcia tu jest
Mama mamy przyszła
I zapytała matkę:

Babcia:

Co słychać u Twojej córki?
Prawdopodobnie w szpitalu
Na cały dzień
Znowu na jedzenie
Nie było minuty
A wieczorem zjadłem
Sucha kanapka.
Ponieważ masz tak wiele
Są zmartwienia i kłopoty.
Nie możesz siedzieć
Cały dzień bez obiadu
Została lekarzem
I wszystko wierci się.
Ty, moja droga, jesteś taka młoda...
z tymi córkami
Tylko kłopoty!

(mama siedzi przy stole, babcia układa kubki.)

4. Prezenter:

W jadalni siedzą trzy mamy.
Trzy matki patrzą na swoje córki:
Co zrobić z upartymi córkami?

Wszystko: Och, jak trudno jest być matkami!

2 konkursy „Pantomima”

Nauczyciel: Zapraszamy 5 mam. Chłopaki, stopniowo dorastaliście i już zaczęliście uczyć się z mamami pierwszych wierszyków dla dzieci. A kiedy pomyliłeś kwestie, matki próbowały ci powiedzieć. Jak oni to zrobili?
Tak więc matka otrzymuje notatkę z początkiem wiersza, a podpowiedź-pantomima pokazuje ruchy postaci w wierszu, a jej dziecko zgaduje i opowiada wiersz do końca.

Opcje:

- „Byk idzie, huśta się ...”

- „Zrzucili Mishkę na podłogę...”

- „Gospodyni rzuciła królika ...”

- „Nasza Tanya głośno płacze...”

- „Niedźwiedź końsko-szpotawy...”

3 konkurs „Zgadnij melodię”

Nauczyciel: Oto konkurs dla mam. Zapomniałeś już piosenek z kreskówek dla dzieci? Fragment piosenki brzmi przez kilka sekund, musisz odgadnąć tytuł piosenki lub kreskówki. Możesz trochę pośpiewać.

Prezenter 1 Matka uczy nas mądrości, doradza, opiekuje się nami, chroni nas. Zagrajmy w grę „Mamusiu!” Zadamy pytanie, a ty odpowiesz chórem: Tylko razem i głośno!

1- Kto przyszedł do mnie rano?

2- Kto powiedział: „Czas wstawać?”

1- Komu udało się ugotować owsiankę?

2- Kto nalał herbatę do filiżanki?

1- Kto splatał moje warkocze?

2- Cały dom został zmieciony przez jednego?

1- Kto mnie pocałował?

2- Kto dziecinny kocha śmiech?

1- Kto jest najlepszy na świecie?

ROBOT DLA MAMY

Zbuduję takiego robota dla mojej mamy,

Aby wykonać całą pracę w domu:

I myte i prasowane, smażone i gotowane,

A podłogi w kuchni zamiatane i myte

Aby mógł zszyć swoje podarte spodnie,

Wieczorami czytałem nam książki z bratem,

A gdy wróci do domu z pracy, mama będzie zaskoczona:

Bez obaw - możesz iść spać.

Robot to rzecz niezbędna, niech nam pomoże.

Mój brat Seryozhka szybko dorasta,

Zyskamy siłę - wtedy gospodarka

Zróbmy to od razu.

Póki jesteśmy dziećmi. Jaka jest nasza praca?

Nadal chcemy bawić się zabawkami.

Dorośniemy - pomożemy, zostaniemy nagrodzeni:

Jak tylko mama zobaczy, będzie bardzo szczęśliwa!

IV konkurs „W świecie baśni”

Nauczyciel: Teraz sprawdzimy pamięć i obserwację naszych mam. Musisz odpowiedzieć na pytania:

1. W jakiej bajce po raz pierwszy ukazany jest mechanizm zawierania się rodziny? ("Rzepa")

2. Ile razy starzec szedł nad morze w „Opowieści o rybaku i rybach”? Co przyniosła niewoda i o co prosił starzec? (Stary człowiek poszedł w morze sześć razy: niewodem z jednym błotem, za pierwszym razem - z trawą morską, niewodem z jedną rybą; za drugim razem - poprosił o koryto, za trzecim raz - chata, czwarty - jego żona chce być szlachcianką filarową, piąty - wolną królową, szósty raz - kochanką morza.)

3. Która bajka opowiada o marnej pracy reżysera, o jego złym charakterze i ciężkim losie aktorów? (A. Tołstoj. „Przygody Pinokia, czyli Złoty Klucz.”)

4. Ile razy książę Gvidon latał do królestwa cara Saltana i w kogo się zamienił? (Trzy razy: komar, mucha, trzmiel.)

5. Jakie były imiona bohaterów bajki „Teremok”? (Mysz-norushka, Żaba-żaba, Bunny-skok, Kurka-siostra, Wilcze zęby, Niedźwiedź.)

6. Jaka bajka opowiada o oszustwie pięknej kobiety, o wyeliminowaniu jeszcze piękniejszej rywalki, o poważnych konsekwencjach tych działań, o sposobie reanimacji, który niestety nie jest stosowany w medycynie? (A.S. Puszkin „Opowieść o zmarłej księżniczce”).

7. W jakiej bajce jest osoba, pod każdym względem szara, realizująca podstępny plan zabicia dwóch osób, z których jedna była w czerwonym nakryciu głowy, ale dzięki szybkiej interwencji opinii publicznej wszystko dobrze się kończy? (Ch. Perrot, Czerwony Kapturek.)

8. W której bajka rażąco naruszyła zasadę „od każdego według jego zdolności, każdemu według jego pracy” i sprzeniewierzyła pensję robotnika, za który dopuścił się linczu, zadając poważne obrażenia czoła oficjalny? (A.S. Puszkin „Opowieść o księdzu i jego robotniku Baldzie”).

MUZYKA

Zaczyna się poranek

Mama się budzi

I uśmiech matki

Zapełnia się poranek.

ciepłe dłonie

Mama ogrzeje nas

miłe słowa

Niech smutek się rozwieje.

Dlaczego tak często?

„Szkodliwość” w nas kopnie?

„Nie chcę i nie będę!” -

To się nazywa.

Wiemy mamo

Zawsze masz rację

Ale przepraszam"

Słowa pojawiają się ponownie.

Jak słońce na niebie

Jak liście w ogrodzie

Jak żywa woda

Mama jest dla nas ważna!

5 Konkurs „Nakarm mnie”

Ołów 2 - Bardzo dobrze. (Trzy mamy są zaproszone na scenę wraz ze swoimi dziećmi). Mamom jednak, aby dzieci były zawsze zdrowe i dobrze odżywione. Teraz matki będą karmić swoje dzieci. I z zamkniętymi oczami (wszyscy mają zawiązane oczy).

Matki i dzieci karmią się bananami.

(dzieci wychodzą pojedynczo, każde mówi dwie linijki, śpiewa piosenkę)

Jeśli zaśpiewam o mojej matce

Słońce uśmiecha się do mnie

Jeśli zaśpiewam o mojej matce

uśmiechnięte kwiaty,

Jeśli zaśpiewam o mojej matce

Wiatr przelatuje przez okno

I śmieszne ważki

Śpiewają mi z góry.

I kiwają głowami

Róże w moim ogrodzie od frontu

Ptaki śpiewają piosenki

Kot śpiewa to ze mną.

Jeśli zaśpiewam o mojej matce

Wszyscy też ze mną śpiewają

Nawet niebo jest bardziej niebieskie

Nawet moja piłka jest niebieska!

PIEŚŃ "KOCHAM MAMO"

6 Konkurs

Prezenter 1 - (na scenę zapraszane są trzy mamy wraz z dziećmi) Nie można samemu jeść bananów, więc dzieci są zaproszone wybierz produkty do gotowania barszczu, solanki i pizzy

(karty z nazwami produktów są ułożone na stole, rzeczy niezwiązane z produktami są napisane na odwrocie kart.

kapusta, ziemniaki, buraki, mięso, cebula, marchew, pomidor, ogórek, pieczarki, kiełbasa, szynka, ciasto, ser, majonez, śmietana, oliwki, groszek, pieprz, sól, pomidor, ciasto, przyprawy, zioła;

uśmiech, czapka, pomarańczowe skórki, szkolny piórnik, ryba, łyżka, ołówek, jabłko, dużo pieprzu, rękawiczek, cukier, skarpetki, gaz. woda, liście herbaty, nici, słodycze, czekolada, krakersy.

Ołów 2- W tym czasie matki zastanowią się, jak usprawiedliwić otrzymane w ciągu jednego dnia dwójki w języku rosyjskim, literaturze, matematyce, języku obcym, a nawet poproszą o wzięcie wolnego na spacer.

W międzyczasie pobawimy się z publicznością.

GRA Z widzami (3 osoby) 3 arkusze papieru

Wyrwij profil mamy z papieru.

(MUZYKA)

Prezenter 1- Podsumujmy. Dzieci na zmianę nazywają danie i produkty, z których można je przygotować.

Prowadzący2 - Teraz matki na zmianę usprawiedliwiają swoje dwójki.

Nauczyciel. Drogie Mamy, posłuchajcie, jak nasze dzieci wyobrażają sobie czas, kiedy same zostaną rodzicami.

Kiedy jestem dorosła

Będę bardzo groźny.

A moje dzieci powiedzą:

"Nie możesz iść na spacer?"

"Która godzina? Dziewiąty?

Prawdopodobnie już za późno

Cóż, powiem wam, chłopaki

Teraz maszeruj do łóżka!”

Kiedy jestem dorosła

Będę bardzo groźny.

A moje dzieci powiedzą:

"Nie możesz grać?"

Powiem: „Grałeś cały dzień?

Czy pudełko było zepsute?

Zgubiłeś cewkę?

Teraz maszeruj do łóżka.

Nauczyciel. Tak więc, drogie matki, jesteście przekonani, że nasze dzieci są samokrytyczne i surowe.

konkurencja

Prowadzący 1 - (Trzy mamy są zaproszone na scenę wraz ze swoimi dziećmi). A teraz zadanie dla matek i dzieci razem. Wyobraź sobie, że zaspałeś i musisz się bardzo szybko przygotować. Ponadto matka odbiera dziecko do pracy, a dziecko odbiera matkę do szkoły. Oferowane są niezbędne akcesoria, po prostu nie myl. Masz 1 minutę. (Każda para otrzymuje teczkę, torbę, różne przedmioty)

(MUZYKA)

Prowadzący2 - Wszyscy zebrani. Wszystko w porządku. Od wczesnego dzieciństwa matki uczą nas porządków, reżimu. O tym będziemy Wam śpiewać.

PIEŚŃ „DZIEŃ RUTYN”

Nauczyciel Twoje matki nie spały przez wiele nocy, martwiły się o Ciebie, chciały, abyś był zdrowy, mądry i miły. Ich ręce nieustannie pracują, abyś czuł się dobrze i komfortowo. Chłopaki, nie zauważyliśmy, jak trafiliśmy na niesamowitą planetę Troskliwych Mam. Słońce zawsze na nim świeci, żyją na nim miłe, czułe i wesołe matki. Teraz pamiętaj o rękach twojej matki. Czym oni są?

1. W dzieciństwie są jak zbroja,
Byliśmy chronieni przed kłopotami.
Wcierano we mnie maści
Delikatnie wzięła za rękę.

2. Szybko wyprane ubrania,
Szyte koszule i spodnie.
Pamiętam jak teraz
Dobre ręce matki.

3. Jakoś przyniosłem pamiętnik,
Kronika własnego lenistwa.
Ręce zamrożone na chwilę
Ze smutkiem upadli na kolana.
Wstydzę się, że się denerwuję
Dobre ręce matki.

Nauczyciel Z matką, moja mała przyjaciółko,
To nie jest dobre.
Nie zrań jej rąk
Żeby się później nie wstydzić

RĘCE MATKI

Mówią mamo

Ręce nie są proste.

Mówią mamo

Złote ręce!

patrzę uważnie

przybliżam to

dotykam i głaszczę -

Nie widzę złota.

Dlaczego ludzie

Nasz zakład

Mówią mamo

Złote ręce?

nie będę się kłócić

Wiedzą lepiej -

Ponieważ działają

Z moją mamą.

Konkurencja

Prezenter 1 - I znowu zagramy z tobą. (zapraszane są 4 osoby z mamami)

Trzeba wskoczyć na piłkę, aby pękła, a w środku będzie niespodzianka.

Zadania dla mam: rozwiąż zadania:

Matematyka:

Mryaka i Bryaka pokłócili się. Mryaka chrząknął 7 razy Bryaka pianką na cokolwiek, a Briaka chrząknął Mryaka tą samą pianką na cokolwiek 9 razy. Pytanie brzmi, ile razy łapali biednego świstaka za ogon i trzepali nim na chybił trafił? (2 razy, 16 razy).

Kiedy dziecko Kuzya zostało podrapane przez kota, krzyczał przez 5 minut, gdy ugryzła go osa, krzyczał jeszcze przez 3 minuty, ale gdy zaatakowała go własna matka i zaczęła myć się mydłem, Kuzya krzyczał 2 razy dłużej niż po użądleniu przez osę. Mama myła Kuzyę przez 9 minut, ile minut krzyczała już umyta Kuzya? (7 minut).

-Po rosyjsku:

Jak rozumiesz frazę „Glokay Kuzdra przycisnął bokrę i zwinął bokrę”?

O literaturze:

Opowiedz historię „Rzepa” w nowoczesny sposób

JAK ZOSTAŁEM DLA MAMY?

Nasza mama wyszła z domu w interesach,

I kazała mi opiekować się moim bratem.

Złapałem mojego młodszego brata i zacząłem karmić:

Przeczytałem mu śmieszną książkę.

To zabawne, jak koza trafiła do studni...

Cóż, śmiej się, Andryuszka! A on się nie śmieje

Mówi do mnie: - Źle czytasz!

Tak, czytam z wyrazem, ekscentryczny!

Nie słuchał i trochę płakał,

I zaraz w kącie miauknął kot.

Miauczy tak subtelnie, tak żałośnie……

Co się dzieje z kotem? Musi być chora!

Zacząłem leczyć kota proszkami,

Ale kot przyspieszył wielkimi skokami!

Pobiegłam za kotem, byłam wykończona, spocona...

I nagle usłyszałem kliknięcie zamka,

Hurra! Tu mama, pospiesz się!

Andryushka i kot są już przy drzwiach.

A teraz moja mama i ja siedzimy przy stole,

A moja mama czytała tę samą książkę -

Czytam jak koza trafiła do studni...

Andryushka promienieje, Andryushka się śmieje!

I nagle przypomniałem sobie, że kot jest chory.

Ale mama powiedziała: - Jest głodna!

Napełniliśmy miskę kota rybami,

A kot mruknął: - Miau! Dziękuję Ci!

Wyczyściłem miskę do samego dna...

Rzeczywiście kot był głodny!

Potem we trójkę posprzątaliśmy zabawki,

I ani ja, ani Andryuszka nie nudziliśmy się.

Zobacz, jak ładnie: bez kurzu, bez śmieci;

A co najważniejsze obok mnie - MAMA!

konkurencja

Prowadzący2 - W międzyczasie sprawdzimy, jak nasze dzieci pieszczotliwie nazywają swoje matki. Do tego potrzebuję 5 facetów. Będziesz na zmianę wywoływać czułe słowo (bez powtarzania), które nazywasz swoją matką i tak dalej, aż ktoś się zatrzyma.

Prowadzący1 - Bardzo dobrze! Sprawdźmy, co zrobili nasi zawodnicy.

Nasi zawodnicy wykonali świetną robotę, dobra robota!

Nauczyciel Przyjmij taniec jako prezent.

Prowadzący2 - Kochane nasze mamy! Bardzo się cieszymy, że mamy Was – w końcu jesteście nam najbliższymi osobami. Serdecznie gratulujemy urlopu. Życzymy powodzenia i miłości! Bardzo cię kochamy!

Dziewczyny i chłopcy!

Chodźmy z nami

Podziękuj babci

Dziękuje Ci mamo.

Na piosenki i historie

Za kłopoty i życzliwość,

Na pyszne serniki,

Na nowe zabawki!

Dziewczyny i chłopcy!

Chodźmy z nami

Podziękuj babci

Dziękuje Ci mamo.

Do książek i rymowanków,

Do nart i skakanek,

Na słodki dżem

Za długą cierpliwość.

Chór chłopcy i dziewczęta!

Chodźmy z nami

Podziękuj babci

Dziękuje Ci mamo.

WSZYSTKIE DZIECI (wspólnie): Spa-si-bo!

Dzieci wręczają prezenty z napisem: „Ukochanej Mamie za dobroć i czułość, cierpliwość i rzetelność!”. Rozdają też pocztówki.

Tekst pocztówki:

Uroczy! Drogi! Ukochany!
Jesteś dobrym wiatrem dla statku.
Chcę tylko być z tobą,
nie potrzebuję niczego więcej
Ponieważ cię kocham!

Prezenterzy:

1 Dziękuję wszystkim za uwagę,
2. Za entuzjazm, za dźwięczny śmiech,
1. O ogień rywalizacji,
2. Zapewnienie sukcesu.

1. Teraz nadeszła chwila pożegnania.
2. Nasze wystąpienie będzie krótkie:
1. Powiemy Ci:

REFREN „Żegnaj! Aż do szczęśliwych nowych spotkań!”

Podsumowując, wszyscy śpiewają piosenkę z motywem „Zgięcie żółtej gitary…”

Zagięcie żółtej gitary delikatnie przytulasz.
Struna z fragmentem echa przebije ciasne wyżyny.
Dziś z sukcesem obchodzimy Dzień Matki.
To wspaniale, że wszyscy tu dzisiaj jesteśmy.

I będziemy pamiętać babcie - to też matki.
Nie zapominajmy o ich cieple i życzliwości.
A rok później znowu w listopadowy dzień
Na wspólnych wakacjach spotkamy się ponownie.

Życzymy zdrowia i szczęścia!
Powodzenia i bądź cierpliwy! Mamusiu, uśmiechnij się!
I stanowczo obiecujemy, że Cię nie zawiedziemy.
To wspaniale, że wszyscy tu dzisiaj jesteśmy!

Aby pobrać materiał lub !

Pułapka Mamo

Matka ma zawiązane oczy, jej dziecko dostaje dzwonek. Musimy złapać dziecko.

Poznaj swoje dziecko

Mama ma zawiązane oczy, przyprowadza się do niej kilkoro dzieci. Matka musi poznać swoje dziecko.

Czyja to mama?

Mamę kładzie się na krześle, przykrywa kocem lub inną peleryną, a dzieci ustalają, czyja to matka.

soskoplui

Asystent Carlsona

Carlson zawiązuje dziecku oczy i proponuje wypróbowanie kilku rodzajów dżemu. Dziecko musi to rozpoznać po smaku.

Wariant gry: poznaj smakiem, jaki rodzaj słodyczy Carlson wkłada do ust (używane są kawałki toffi, marmolady, czekolady, pianek itp.).

Przywiąż dziewczynie szalik

Konkuruje dwóch lub trzech chłopców. Przed każdym chłopcem na krześle siada dziewczynka, na oparciach krzeseł wiszą chusty. Na sygnał chłopcy zawiązują dziewczętom szaliki. Kto szybko?

Ubierz syna

W grę grają dwie dziewczyny. Nastawia się stolik, kładzie się na nim dwie pieluchy, dwa czepki, dwa suwaki dla lalki i dwie koszulki. Na sygnał dziewczyny zaczynają ubierać lalki. Wygrywa ten, kto szybciej wykona zadanie.

Gotuj zupę i kompot

Dzieci dzielą się na dwie drużyny: jedna „ugotuje” zupę (nazwa warzywa), a druga „kompot” (nazwa owocu). Dzieci na zmianę mówią. Wygrywa drużyna z największą liczbą słów.

Opcja: nie grają drużyny, ale dwie osoby.

Przenieś zakupy

Po jednej stronie pokoju znajdują się dwa krzesła. Są one układane: kręgielnią - butelka mleka, kostka - bochenek chleba, worek piasku - worek cukru. Gracze stoją po drugiej stronie sali. Na sygnał zabierają kosze i biegną do krzeseł, wkładają „produkty” do koszyka i wracają. Wygrywa ten, kto szybciej wykona zadanie.

Fashionistka

Na dwóch stolikach torebka, koraliki, nakładki, szminka i lusterko. Dwóch graczy. Na sygnał należy założyć koraliki, przypinane kolczyki, umalować usta, wziąć torebkę i podbiec do przeciwległej ściany przedpokoju. Wygrywa ten, kto szybciej wykona zadanie.

Czułe słowa

Dzieci zapraszają rodziców, a wszyscy stoją w kręgu. Gospodarz mówi czułe słowo o mamie i podaje balon osobie stojącej obok niego. Mówi swoje czułe słowo i podaje piłkę dalej. Ktokolwiek nie wymienił tego słowa, wypada z gry. Pozostałe 2-3 osoby wygrywają, nagradzane są balonami.

Jestem najpiękniejsza!

Do gry potrzebne będą cztery krzesła, na których znajdują się 4 długie spódnice, 4 szaliki. Są dwie drużyny na chłopca i matkę. Na początku mamy biegają, zakładają szalik, spódniczkę, siadają na krześle, mówią: „Jestem najpiękniejsza!”. Potem rozbierają się, biegną do dzieci, robią te same czynności. Drużyna, która jako pierwsza ukończy sztafetę, wygrywa.

Kwietnik

Na podłodze leżą kolorowe obręcze - są to „klomby”. W każdym „kwietniku” kuca dziecko – „kwiat”. Do muzyki (na przykład „Walc kwiatów” P. I. Czajkowskiego) dzieci naśladują wzrost kwiatów, kończą się obręcze i tańczą. Jak tylko muzyka się zatrzyma, musisz wrócić do swojej klombu i nie mieszać!

Kto szybciej napije się z butelki?

W grze biorą udział matka i córka. Konieczne jest picie soku z butelki ze smoczkiem.

Wariant gry, w której uczestniczy dwoje lub troje dzieci.

Wyścigi skuterów

Sztafeta składa się z dwóch drużyn, każda z trójką dzieci. Na sygnał dwoje dzieci jeździ na hulajnogach w wyścigu do określonego celu i wraca, przekazuje hulajnogi innym członkom zespołu itp. Która drużyna szybciej wykona zadanie?

Zbierz kwiatek dla mamy

Dwa duże kartonowe kwiaty, mak i chaber, są przygotowywane wcześniej, z taką samą liczbą płatków. Kwiaty są cięte na płatki i rdzenie. Połóż się na stole lub na podłodze w bałaganie. Dwóch graczy na sygnał zbiera kwiatek, każdy swój. Wygrywa ten, kto szybciej wykona zadanie.

Kontrola uprzejmości

Ten konkurs to sztuczka i odbywa się tylko raz. Przed rozpoczęciem rywalizacji chłopców dziewczyna przechodzi przed nimi i jakby przypadkiem upuszcza chusteczkę. Zwycięzcą jest chłopiec, który zgadł, że podniesie chusteczkę i grzecznie ją odda dziewczynce. Po tym ogłoszono, że był to pierwszy konkurs. Opcja: jeśli rywalizacja toczy się między dwoma drużynami, punkt jest przyznawany temu, z którego był najbardziej uprzejmy chłopak.

Konkurs komplementów

Na środek sali zostaje zaproszona dziewczyna. Drużyny na zmianę komplementują dziewczynę, nie da się powtórzyć. Wygrywa drużyna, która otrzyma najwięcej komplementów.

Babci plątanina

Lina jest zawiązana w kółko. Jedna osoba prowadząca wychodzi z pokoju lub odwraca się. Reszta trzymająca linę obiema rękami zaplątała się, tworząc żywą „kulę babci”. Kierowca musi go rozwikłać, aby koło ponownie się utworzyło.

prezent dla mamy

Rywalizuje 2-3 dzieci. Każdy wymyśla prezent, który chciałby podarować mamie, a następnie ten prezent pantomimicznie. Kto to wyjaśnił?

Konkursy na Dzień Matki
Dzień Matki to święto zarówno dla mam, jak i ich małych dzieci. Dlatego Dzień Matki powinien być zabawny i zabawny zarówno w przedszkolu, jak iw szkole. I oferujemy Ci konkursy z okazji Dnia Matki. Konkursy ułatwią spędzenie wakacji i rozśmieszają wszystkich. Organizowane są konkursy dla mam i dzieci, a także występy rodzinne.

1. Konkurencja - delikatna ręka mamy
To konkurs dla dzieci. Może być przeprowadzany w zespołach lub dla każdego dziecka z osobna. Istotą konkursu jest odgadnięcie przez dziecko ręki matki. Aby to zrobić, dziecko ma zawiązane oczy, a kilka matek siedzi na krzesłach i wyciąga ręce. Dziecko dotyka każdej ręki i określa, gdzie jest jego matka. Jeśli ta rywalizacja odbywa się w zespołach, to za każdą poprawnie odgadniętą matkę drużyna otrzymuje jeden punkt.
2. Konkurencja - Gdzie jest moje dziecko?
A drugi konkurs to konkurs dla matek. Mama ma zawiązane oczy i znajduje się na środku korytarza. Kilkoro dzieci, w tym jej dziecko, łączy się za ręce i tańczy wokół matki. A matka własnymi rękami dotyka ich głów i identyfikuje swoje dziecko. Zawody te mogą odbywać się również w zespołach i dla każdej mamy osobno.
3. Konkurs - Narysuj dzień swojej mamy.
Kreatywny konkurs dla dzieci. Muszą narysować, jak ich matka spędza dzień. Czyli na jednej kartce papieru narysuj coś takiego: mama budzi się, je śniadanie, idzie do pracy lub zabiera dziecko do przedszkola, wraca z pracy do domu, czyta, zajmuje się dzieckiem, idzie spać. I tak dalej. Każde dziecko musi to wszystko przedstawić samodzielnie. Oceniamy tu nie jakość rysunku, ale pełniejszy opis Dnia Matki. I pożądane jest, aby później dziecko jasno wyjaśniło, co narysowało i opowiedziało, jak jego matka spędza dzień, zgodnie z jej rysunkiem.
4. Rywalizacja – Czy matka zna swoje dziecko poza domem?
Skoro był konkurs dla dzieci, które powinny opowiedzieć i narysować dzień matki, dlaczego nie zorganizować takiego samego konkursu dla matek?
Istotą konkursu jest to, aby każda mama opowiedziała o swoim dziecku jak najwięcej informacji. Ale tylko wtedy, gdy jej dziecko jest poza domem. Na przykład, przy jakim biurku siedzi, jaki plan zajęć ma w piątek lub środę, gdzie lubi wychodzić z przyjaciółmi i jak mają na imię jego przyjaciele i tak dalej. A dziecko musi potwierdzić lub odrzucić słowa swojej matki. Cóż, jeśli dziecko nadal chodzi do przedszkola, możesz nazwać łóżko, na którym śpi, imię i nazwisko jego nauczyciela oraz, cóż, dość złożone i zabawne pytania: ile kroków na drugie piętro przedszkola, ile dzieci jest w twojej grupie i tak dalej.
5. Konkurencja - mambol.
W konkursie biorą udział zarówno matka, jak i dziecko. Mama stoi w odległości 2-5 metrów od dziecka i robi z jej rąk coś w rodzaju obręczy do koszykówki. A dziecko wrzuca w ten pierścień napompowane balony. Jednocześnie matka może pomóc dziecku, przesuwając pierścionek w dowolnym kierunku, ale bez przekraczania linii, aby odległość między nimi się nie zmniejszyła. Czyja rodzina dostaje więcej piłek w ringu 10 wygrywa.

Dzisiaj jest święto! Dzisiaj jest święto!
Święto babć i matek,
To najmilsze wakacje
Przyjeżdża do nas jesienią.
To jest święto posłuszeństwa
gratulacje i kwiaty,
Pracowitość, adoracja -
Święto najlepszych słów!

A dzisiaj zorganizujemy konkursowy program gier „Chodź mamusiu!”! W grze weźmie udział kilka drużyn, które poznamy poprzez pierwszy konkurs wydajnościowy! Spotykamy się!

(Uczestniczące drużyny wchodzą na scenę, zajmują miejsca. Gra wesoła muzyka. Uczestnicy przygotowują się do występu.)

Prowadzący : Uczestnicy otrzymali pracę domową, aby wymyślić nazwę dla swojej drużyny, emblemat, motto i krótkie powitanie. Zespoły będą oceniane przez nasze jury.

(Moderator przedstawia jury.)

Prowadzący : A teraz zapoznajmy się z naszymi zespołami.

(Zespół przedstawia swoją nazwę, godło – czy to duży plakat, czy odznaki, a także motto. Również matka i dziecko muszą wymyślić wzajemną reprezentację w postaci wiersza, piosenki lub po prostu opowiadania. Oryginalność pomysłu, artyzm ocenia się od 1 do 5 pkt.)

Prowadzący : Wspaniale! Jak utalentowane są nasze matki! A te matki mają nie mniej utalentowane dzieci!

Kto ogrzewa miłością
Wszystko na świecie się udaje
Nawet trochę pograć?
Kto zawsze cię pocieszy
I umyj i przeczesz,
Pocałunek w policzek - klaps?
Taka zawsze jest
Twoja matka jest droga!

Prowadzący : Dzieciaki, nie zapominajcie, że matki powinny być chronione i często wypowiadajcie im słowa wdzięczności! A teraz sprawdzę, jak dobrze znasz grzeczne słowa!

(Gospodarz prowadzi grę z publicznością.)

Prowadzący : stopi się nawet bryła lodu
Od ciepłego słowa...
("Dziękuję") .
Nawet kikut zmieni kolor na zielony,
Kiedy dobry człowiek słyszy...
("dzień") .
Jeśli nie możesz już jeść,
Powiedzmy mamie...
("Dziękuję") .
Kiedy skarcony za figle, przepraszam ...
("Proszę") .

Prowadzący : Bardzo dobrze! Teraz jestem pewien, że wasze matki nie są pozbawione uwagi i czułości! I przechodzimy do kolejnego konkursu o nazwie „Koneserzy”. W dzieciństwie nasze mamy czytały nam bajki, potem uczyły nas czytać. Jakie są twoje ulubione bajki i książki? (zadaje pytanie drużynom) Świetnie! Teraz sprawdzimy, jak dobrze je pamiętasz.

(Przeprowadzany jest konkurs, w którym zespołom zadawane są pytania dotyczące fabuły bajek i książek z dzieciństwa oraz szkolnego programu nauczania. Należy przygotować około 10 pytań. Za każdą poprawną odpowiedź zespół otrzymuje 1 punkt.)

Prowadzący : Wspaniale! Fajnie, że nasze dzieci tak dużo czytają! I przechodzimy do kolejnego konkursu. Ile nocy, matki, spędziłyście w kołyskach! Gdy tylko usłyszeli głos dziecka, wyskoczyli z łóżka. I myślę, że nie będzie ci trudno rozpoznać swoje dziecko głosem.

(Matki siedzą w rzędzie plecami do dzieci.)

Prowadzący : Teraz twoje dzieci będą płakać jak w dzieciństwie. Ale nie martw się, uda im się płakać. Musisz odgadnąć płacz dziecka.

(Facylitator podchodzi po kolei do każdego dziecka, które musi płakać do mikrofonu, wydając dźwięki „wa-wa”. Matka, która rozpoznała dziecko, musi podnieść rękę. Maksymalna liczba punktów jest równa liczbie uczestników Jeden błąd - minus jeden punkt.)

Prowadzący : Drogie matki! Życzę Ci, aby to były ostatnie łzy dzieci, które słyszałeś! A następnym testem będą nasze dzieci!

(Krzesełka nie są usuwane po poprzednich zawodach. Dzieci siedzą na miejscach matek, tylko twarzą do publiczności.)

Prowadzący : Teraz zadam Ci zagadki o mamach. Kto pierwszy zgadnie, podnosi rękę! Gotowy? Iść.

Przykłady zagadek:

1. Te kulki na nitce
Nie chcesz przymierzyć?
Na wszystkie Twoje gusta
W pudełku mojej mamy...
(sub - czytaj od prawej do lewej)

2. W uszach mojej matki iskrzy,
Bawią się kolorami tęczy.
Okruchy srebra z kropli
Dekoracje...
(ikzerów)

3. Jego krawędź nazywa się polami,
Wierzch ozdobiony jest kwiatami.
Tajemnicze nakrycie głowy -
Nasza mama ma...
(akpyalsh)

4. Nazwij potrawy:
Uchwyt przyklejony do koła.
Cholera ją upiecz - nonsens
To jest rzeczywiście...
(adorovoks)

5. Ma wodę w brzuchu
Ubijała się z ciepła.
Jak zły szef
Szybko się gotuje...
(kinyach)

6. To jedzenie jest dla każdego
Mama ugotuje obiad.
A kadzi jest właśnie tam -
Przelej do misek...
(ropa)

7. Pył znajdzie i natychmiast połknie -
Czystość dla nas.
Długi wąż, jak tułów-nos,
Czyszczenie dywanów...
(soselyp)

8. Prasowanie sukienek i koszul,
Wyprasuj nasze kieszenie.
Jest prawdziwym przyjacielem w gospodarstwie domowym -
Jego imię to...
(gyutu)

9. Oto czapka żarówki
Oddziela światło i ciemność.
Wzdłuż krawędzi jego ażurowej -
To jest cudowna...
(rużaba)

10. Pasiasta bestia mamy
Spodek będzie błagał o kwaśną śmietanę.
A po zjedzeniu trochę
Nasz mruczy...
(akszok)

(Każda rozwiązana łamigłówka to jeden punkt.)

Prowadzący : Co za dobrzy ludzie! Od razu widać, że mamy mają pomocników! Został nam tylko jeden konkurs! Proszę drużyny o zajęcie miejsc przy stole.

(Uczestnicy otrzymują gazety, taśmę klejącą, spinacze do papieru, wstążki, kokardki i podobne rekwizyty).

Prowadzący : Jak często nasze mamy zadają pytanie „W co się ubrać?”. Teraz Twoje dzieci Ci w tym pomogą! Zadaniem uczestników jest zbudowanie stroju dla mamy z dostępnych materiałów! Możesz zaprosić jednego asystenta z widowni! Na wszystko masz 10 minut! Więc zacznijmy!

(Brzmi wesoła muzyka. Jury ocenia strój i kunszt w skali od 1 do 10 punktów.)

Prowadzący : Wspaniale! Jestem zachwycona strojami naszych mam. Zasługują na paryski Tydzień Mody! Dziękuję Ci! Mamy mogą zdjąć kostiumy. Na tym kończy się program konkursu. Uczestnicy mogą zająć swoje miejsca na sali. Podczas gdy jury podsumowuje wyniki, przygotowaliśmy dla Was świąteczny numer koncertu.

(Przygotuj taniec, piosenkę lub dowolny numer.)

Jury ogłasza wyniki konkursu. Drużyna z największą liczbą punktów otrzyma certyfikat. Wszystkie drużyny otrzymują nagrody. Możesz również dać mamom nominacje "Pani Życzliwość", "Pani Intelekt", "Pani Piękna", "Pani Urok", "Pani Czułość" i tym podobne.

Prowadzący : Więc nasze wakacje dobiegły końca! Ale życzę wam drogie matki, aby wakacje nigdy się nie skończyły w waszym życiu iw waszej duszy! Niech twarze zmęczą tylko uśmiechy, a dłonie bukiety kwiatów. Niech wasze dzieci będą posłuszne, a mężowie uważni! Niech twoje serce zawsze będzie ozdobione wygodą, dobrobytem, ​​miłością, szczęściem!