Polonez. Raqs figuralari

Polonez. Raqs figuralari

Darsning maqsadi: Ma'naviy madaniyatning muhim qismi sifatida maktab o'quvchilarining musiqiy madaniyatini shakllantirish.

Dars maqsadlari:

  • Musiqiy janrlar bilan tanishishni davom ettiring, musiqiy janr - raqs haqidagi tushunchangizni kengaytiring.
  • Musiqa san'atiga qiziqish va muhabbatni rivojlantirish;
  • Vokal va xor mahoratini rivojlantirish.

Ishlatilgan material:

  • Raxmaninov S. "Polka"
  • Shopin "Majorda polonaza"
  • Shopen "Mazurka"
  • Chaykovskiy P. "Uxlayotgan go'zal" baletidan "Vals"
  • Chaykovskiy P. "Vals"
  • Adler "Minuet qo'shig'i"
  1. Tashkiliy vaqt. O'quvchilar sinf oldida navbatga turishadi. Musiqa bilan sinfga kirish.
  2. Dars mavzusi ustida ishlash.

O'qituvchi: Salom bolalar! (o'qituvchi har bir tovushdan ikki marta kamayib borayotgan D minor triadasini o'ynaydi)

Talabalar: Salom! (o‘quvchilar javob berganda, o‘qituvchi tushuvchi D minor triadasini o‘ynaydi).

O'qituvchi: Biz darsni boshlaymiz! Bugun darsda biz musiqiy janr - raqs bilan tanishishni davom ettiramiz. Ayting-chi, odamlar qachon raqsga tushishadi?

Talabalar: Bayram bo'lganda, qiziqarli bo'lganda, ertaklarda ...

O'qituvchi: Qanday raqslarni bilasiz?

Talabalar: vals, polka ...

O'qituvchi: Ha! Va bugun biz uchrashadigan birinchi raqs polonez . (Shopenning "Polonez" tovushlari)/ Rus tiliga tarjima qilinganda, raqs nomi xuddi "polyak" so'ziga o'xshaydi. Sizningcha, bu raqs qaysi davlatda paydo bo'lgan?

Talabalar: Polshada!

O'qituvchi: Darhaqiqat, bu raqs bizga Polshadan kelgan. Qadimgi polshalik tantanali xarakterdagi raqs bo'lib, unda o'tmishda faqat jangchilar-ritsarlar qatnashgan. 16-asrdan beri polonez Evropa mamlakatlarida sud raqsi sifatida tanilgan. Polonez - bu juda oddiy raqs, bu marosim qadamiga o'xshaydi. Shuning uchun uning ikkinchi nomi bor - raqs-procession.

O'qituvchi: Keyingi raqs ham Polshadan keldi.

Talaba:

Mazurka ovozi eshitildi. Odatlangan
Mazurkalarning momaqaldiroqlari gumburlaganda,
Katta zalda hamma narsa titrab ketdi
Tovon tagida parket yorilib ketdi.

O'qituvchi: Bu - mazurka ... Menimcha, bu raqsning nomi qayerdan kelganini kam odam biladi. Mazurka - Polshadan kelgan raqs. Mazoviya viloyati bor va bu hududda yashovchi odamlarni Mazuralar deb atashgan. Raqs o'z nomini mahalliy aholi - mazurka nomidan oldi. Mazurka qanday xarakterga ega? (Shopenning “Mazurka”si yangraydi).

Talabalarning javoblari.

O'qituvchi: Va keyingi raqs ko'pincha polshalik raqs deb hisoblanadi, garchi bu to'g'ri emas, chunki polka Chexiya Respublikasida paydo bo'ldi. Chex tilidagi "Polka" so'zi "yarim qadam" degan ma'noni anglatadi. Ular uni aylanada juft bo'lib raqsga tushishadi, kichik va tez sakrashlarda harakat qilishadi. Shunday qilib, men barcha polka sevuvchilarni raqsga taklif qilaman! Bolalar o'qituvchi ko'rsatgan harakatlarni bajaradilar. (Raxmaninovning "Polka" ovozi eshitiladi).

O'qituvchi: Bir vaqtlar ular qadimiy raqsga tushishni yaxshi ko'rishardi minuet ... Va minuet qaysi mamlakatda paydo bo'lganligini hozir o'zingiz bilib olasiz. (O'qituvchi Adlerning "Minuet" qo'shig'ini kuylaydi).

O'qituvchi: Minuet qaysi davlatda paydo bo'lgan?

Talabalar: Fransiyada.

O'qituvchi: Mutlaqo to'g'ri. Minuet - bu frantsuz raqsi bo'lib, ko'plab kamon va burilishlar bilan ajralib turadi. (Qo‘shiq o‘rganish. Penalti bo‘yicha ishning 1-bosqichi.)

Talaba:

Bu raqs haqida ko'p narsa aytilgan.
U qo'shiq va she'rlarda kuylangan!
Va qancha raqslar bo'lmagan bo'lar edi.
Yaxshiroq va chiroyliroq vals Yo'q!

O'qituvchi: Nemis tilidan tarjima qilingan "Vals" so'zi "aylanish", "aylanish" degan ma'noni anglatadi. Darhaqiqat, biz valsni tinglaganimizda, bizning tasavvurimizda qandaydir aylanish paydo bo'ladi. Vals uzoq vaqt oldin paydo bo'lgan - 200 yildan ko'proq vaqt oldin. Ammo bugungi kunga qadar u mashhurlik jihatidan yangi moda raqslaridan kam emas. Valsni kim ixtiro qilgan? Biz bu savolga javob bera olmaymiz, chunki valsni bir kishi emas, minglab odamlar ixtiro qilgan. Va bu odamlar Germaniya va Avstriyaning kichik shaharlarida yashagan - "landal", ya'ni viloyat. Aynan o'sha erda er egasi deb atalgan raqs tug'ildi. Bir paytlar dunyoning musiqiy poytaxti - Vena shahrida raqs vals deb nomlangan. ("Uxlayotgan go'zal" baletidan vals yangraydi)... Bu vals taniqli rus bastakori P.I.Chaykovskiy tomonidan yozilgan. P. Chaykovskiy juda ko‘p go‘zal valslar yozgan va biz faqat valslardan birini tingladik. Valsning xarakteri nima?

Talabalarning javoblari.

O'qituvchi: Men sizni "Eng yaxshi vals kim?" Tanlov o'yinini o'ynashga taklif qilaman. (Bolalar o'z xohishlariga ko'ra qatnashadilar. Chaykovskiyning "Vals" sadolari)

O'qituvchi: Juda qoyil! Bolalar, bugungi mehmonimiz qanday "kit"?

Talabalar: Raqs.

O'qituvchi: Bugun qanday raqslarni uchratdik?

Talabalar: Polonez, mazurka, polka, minuet, vals.

O'qituvchi: Raqs har qanday musiqa uchun eshikni ochadi. Raqs yordamida biz har qanday simfoniya, balet eshiklariga kiramiz. Va men ushbu darsni quyidagi so'zlar bilan yakunlamoqchiman:

Oh raqs! Siz ajoyib ijodsiz
Dunyoda bundan go'zalroq narsa yo'q
Sevgi va ilhomning g'alabasidan ko'ra,
Ajoyib olqishlar guldastasi!
Mazurka, polonez va polka,
Barcha raqslarning shohi - yaxshi eski vals.
Va musiqaning sehrli kuchi
Bizni yulduz girdobida olib yuradi va aylantiradi!

"Italyan polka" ga chiqing.

qo'shimcha ta'lim

"Bolalar san'at maktabi"

Muallif:

Korenchenko J.N.

Ovadovskaya N.I.

o'qituvchi

fortepiano bo'limlari

Kesova Gora 2016

Bolalar san'at maktabi

Mavzu:

Dars turi : qo'shma dars.

Maqsadlar:

Vazifalar:

tarbiyaviy:

tarbiyaviy:

rivojlanmoqda:

Bashoratli natijalar:

Mavzu:

metamavzu:

Integratsiyalashgan dars rejasi:

4. Darsni yakunlash -3 min.

Uskunalar:

Darslar davomida.

Talaba o'qiydi:

Ajoyib olqishlar guldastasi!

Mazurka, polonez va polka,

Va musiqaning sehrli kuchi

Talaba gapiradi:

Talaba o'qiydi:

Talaba o'qiydi:

Dunyoda valslar ko'p,

Kattalar va bolalar aylanib yurishadi

Va kichkintoylar uchun

Va vals kichik deb nomlanadi.

3-sinf, pianino.

Talaba o'qiydi:

To'plar, to'plar va musiqa o'yinlari,

Va biz raqsni "Minuet" deb ataymiz.

Tsurkalo Daniel, 2 hujayra,

O'qituvchi:

Raqs - bu engil shabada

U marshmallow kabi yumshoq

Shunday qilib, kuya miltillaydi

Ertalab yangi.

M. Glinka "Polka"

Talaba o'qiydi:

Biz to'xtata olmaymiz

Yurak va qalb raqsga tushadi.

Og'riqli polka yaxshi

Quvnoq musiqa uchun

Biz polka raqsga tushamiz.

O'qituvchi:

J.S.Bax "Gigue" minorda

O'qituvchi:

Talaba:

Men sizga deyarli kechikdim ...
Axir ular men bilan to'pni ochishyapti.

Men polyak raqsiman va uzoq vaqtdan beri

Bu menga berilgan ism ...

O'qituvchi:

Bolalar, bugun siz raqs musiqasi, raqs tarixi, raqs turlari haqida ko'p narsalarni bilib oldingiz. Keling, raqslarning nomlarini qanday yodlaganingizni ko'raylik va krossvordni hal qilamiz.

Buni amalga oshirish uchun siz raqs musiqasining nomini yoki raqsning o'zini aniqlashga yordam beradigan bir nechta video rasmlarni ko'rib chiqasiz.

1. Ispaniyadan kelgan lo'lilar raqsi. Qora va qizil libosdagi kastanetli raqqosa, fanat (flamenko) tomonidan ijro etilgan.

2. 16-asrda paydo bo'lgan sekin nemis barokko saroy raqsi 2 zarbali o'lchamga ega (alemanda)

3. Irlandiyada saqlanib qolgan tezkor xalq raqsi qadimgi kunlarda ingliz dengizchilariga yoqdi. Uch qismli o'lchamga ega. Ular uni kichik skripka (jig) musiqasiga raqsga tushirishadi, shuning uchun nomi (jig yoki jig)

4. Fransuzcha nomga ega bo'lgan rus raqsi. Bir-biriga qarama-qarshi turgan ikki yoki to'rt juftlik tomonidan ijro etiladi (kvadrat raqs)

5. Dafn marosimi uchun maxsus yaratilgan 16-asrning qadimgi ispan dafn raqsi (sarabanda)

6. Bu raqsning nomi Italiyaning Taranto shahridan, shuningdek, chaqishi aqldan ozdiruvchi zaharli o'rgimchak nomidan kelib chiqqan. Fleyta musiqasi jo'rligida kastanet va tambur (tarantella) bilan raqsga tushdi.

7. Ballarda ijro etilgan 3/4 o'lchamdagi raqs. 18-asrda Venada mashhur bo'lgan (vals)

8. Argentina xalq juftlik raqsi, sevgi va ehtiros raqsi. Argentina hatto o'z kunini nishonlaydi (tango)

9. 16-asr barokko davrining frantsuz saroyi sekin raqsi. 18-asrda u alemanda va sarabanda bilan bir qatorda eski moda hisoblangan. Buning o'rniga gavot, rigodon va gigue (chime) paydo bo'ldi.

10. Tez, jonli Yevropa raqsi. bastakor Iogann Shtraus va uning o'g'li yozgan. Chexiya Respublikasining Bogemiya shahrida paydo bo'lgan bo'lsa-da, bu polsha raqsi hisoblanadi. (Polka (pulka) - yarmi chex tilida, chunki uning o'lchami 2/4) (polka)

Dars oxirida bolalarning dars haqida nima deyishlarini tinglang. Qanday yangi narsalarni o'rgandingiz, bu qiziqmi? Integratsiyalashgan darslar berilishi kerakmi? Talabalarni talabalar va o'qituvchilarning ishini baholashga taklif qiling, ish va muhokama uchun yangi mavzularni nomlang.

Keyingi darsda tasviriy san’at bo‘limi talabalari “Raqs” kompozitsiyasiga chizmalar tayyorlashga kirishadilar.

Adabiyot

1. Jadval E.,. Kelx E., Nesterova N., "Musiqiy adabiyot" (ekspress kurs)

Ed. "Bastakor". Sankt-Peterburg, 2010 yil

3. Baraxtina Yu.V. "Bolalar va kattalar uchun musiqa yaratish". Novosibirsk, Ed. "Okarina", 2012 yil

4. Osovitskaya ZE, Kazarinova A.S. "Musiqiy adabiyot". Volgograd. Ed. "Musiqa", 2007 yil

5. Sintezator uchun musiqa papkasi. Tuzgan va tahrir qilgan I.L. Ed. "Deka-Quyosh", 2009 yil

6.https: //ru.wikipedia.org

7. Vashkevich N. Hamma zamonlar va xalqlar xoreografiyasi tarixi. M., 1908 yil

Ko‘rib chiqish:

Munitsipal byudjet muassasasi

qo'shimcha ta'lim

"Bolalar san'at maktabi"

Reja - integratsiyalashgan darsning konspekti

mavzu bo'yicha: "Raqs musiqasi"

Muallif:

Korenchenko J.N.

san'at o'qituvchisi

bolalar san'at maktabining san'at bo'limi,

Ovadovskaya N.I.

o'qituvchi

fortepiano bo'limlari

Kesova Gora 2016

Integratsiyalashgan dars rejasi

6 va 7-sinflarda “Raqs musiqasi”

san'at va musiqa bo'limi

Bolalar san'at maktabi

Mavzu: “Raqs musiqasi” musiqa bo‘limi talabalari uchun umumiy dars sifatida, san’at bo‘limi talabalari uchun bilim olish darsi sifatida.

Dars turi : qo'shma dars.

Maqsadlar: raqs musiqasi haqida umumiy tushuncha berish, raqs madaniyati bilan shug‘ullanish istagini uyg‘otish va rag‘batlantirish, raqs go‘zalligi to‘g‘risida estetik idrokni shakllantirish, xalqning madaniy va tarixiy merosi bilan faxrlanish tuyg‘usini tarbiyalash. turli xalqlar.

Vazifalar:

tarbiyaviy:“raqs musiqasi” janri bilan tanishtirish, raqs tarixi, raqs musiqasi turlari bo‘yicha bilimlarni kengaytirish, san’atning bir qancha turlari hamdo‘stligi namunalarini kuzatish;

tarbiyaviy: shaxsning estetik didini, axloqiy ehtiyojlarini shakllantirish, raqs madaniyati bilan tanishtirish, odamlarga va san'atning ushbu turiga muhabbat va hurmatni shakllantirish;

rivojlanmoqda: diqqatni faollashtirish, kuzatish, aqliy faoliyatni rivojlantirish - tinglash, tahlil qilish va xulosa chiqarish qobiliyati, shuningdek, obrazli fikrlash, nutq, shaxsiyatning hissiy - irodaviy sohasi, o'quvchilarning dunyoqarashini kengaytirish.

Bashoratli natijalar:

Mavzu: o‘quvchilar ijrosidagi musiqiy asarlarni tinglash va tahlil qilish, musiqa va raqs san’ati, ohang, ritm, raqs harakatlari va liboslar uyg‘unligini kuzatish.

metamavzu: kognitiv - ma'lumotni idrok etish va tahlil qilish;

kommunikativ - muloqotning dialog shaklini o'zlashtirish

Normativ - o'z faoliyatingizni tashkil qiling, ularni qabul qiling

Maqsad va vazifalar, ularni amalda qo‘llash;

Shaxsiy - faoliyat natijalarini baholash,

Integratsiyalashgan dars rejasi:

1. Tashkiliy qism – 2 min

2.Muzalar shogirdlarining konserti. filiallari - 20 min

3. "Raqs tarixi" taqdimoti - 5-7 min

3. “Raqs turlari” video hikoyasi va krossvord yechish – 13-15 min.

4. Darsni yakunlash -3 min.

Uskunalar:

musiqiy material: F. Shopen "Vals" № 6, № 7,

E. Doga "Vals". Oginskiy "Polonez", I.S. Bax "Fransuz Suite",

"Alemanda", "Giga", Raxmaninoff "Polka",

Kompyuter, interfaol doska, raqs uchun video,

Krossvordli jadval, "Raqs tarixi" taqdimoti

Darslar davomida.

Talaba o'qiydi:

Oh, raqs, siz ajoyib ijodsiz

Dunyoda bundan go'zalroq narsa yo'q

Bayram va ilhomdan ko'ra

Ajoyib olqishlar guldastasi!

Mazurka, polonez va polka,

Barcha raqslarning qiroli - yaxshi eski vals,

Va musiqaning sehrli kuchi

Bizni yulduzlar bo'ronida olib yuradi va aylanib yuradi!

Bugun darsda biz turli xalqlarning turli vaqtlardagi raqs musiqasi bilan tanishamiz. musiqa bo‘limi talabalarining chiqishlarini tinglaymiz. San'at bo'limi talabalari sizni raqs tarixi bilan tanishtiradilar va dars oxirida kimning xotirasi yaxshi ekanligini ko'rib chiqamiz va krossvord yechamiz.

Raqslar qadimgi davrlarda paydo bo'lgan. Ular xalq hayotini aks ettiradi, uning ko'pgina urf-odatlari odamlarning his-tuyg'ulari va fikrlari ifodasidir. har bir raqsning musiqasi o'ziga xos temp, vaqt belgisi va ritmik naqshga ega. Bugun siz vals, polonez, polka, minuet, gigue va boshqalar kabi raqslar haqida bilib olasiz.

Pianino o'qituvchisi Ovadovskaya N.I. “Mening mehribon va muloyim hayvonim” filmidagi bastakor E. Dogning “Vals”i yangraydi.

Talaba gapiradi:

Nemis tilidan tarjima qilingan "Vals" so'zi - "aylana olish", "aylanish" - uzoq vaqt oldin, 200 yildan ortiq vaqt oldin paydo bo'lgan. Uch qismli o'lchamga ega. Va bugungi kungacha u moda raqslaridan kam emas. Vals I. Shtraus ijodi tufayli mustaqil kontsert janriga aylandi. 20-asrda lirik vals rus bastakorlarining musiqasi bilan taqdim etilgan: - A. Xachaturyanning musiqadan Y. Lermontovning "Maskarad" dramasigacha bo'lgan shiddatli ehtirosli valsi, musiqiy rasmlardan Sviridovning elegik valsi. A. Pushkinning "Qor bo'roni" hikoyasi va boshqalar.

Talaba o'qiydi:

Er-xotinlar "bir, ikki, uch" qadamlarini raqsga tushirishadi.

Bu raqs nima? Siz tandingizmi? - gapiring ... (vals)

Suxanova Anastasiya, 1-sinf o'quvchisi, sintezatorda ishlaydi

Frantsuz valsi uslubidagi "bahor".

Talaba o'qiydi:

Dunyoda valslar ko'p,

Kattalar va bolalar aylanib yurishadi

Va kichkintoylar uchun

Va vals kichik deb nomlanadi.

Fokina Lena, 2-sinf o'quvchisi

Sintezatorda Xachaturian "Bahor valsi".

Maykapara tomonidan "Vals" - Anastasiya Batrakova,

3-sinf, pianino.

O'qituvchi Ovadovskaya N.I. kiradi:

Minuetning tug'ilgan joyi Frantsiyaning Bretaniyadagi Poitou provinsiyasidir. Xalq minueti jonli va chaqqon raqs bo'lib, engil sakrash va silliq chayqalishlardan iborat. 18-asrning boshlarida minuet uchun moda Rossiyaga keldi. 18-asrning ikkinchi yarmida Yevropada minuet nafaqat raqs, balki cholgʻu asari ham boʻlgan. Shakl uch qismli, o'rta qismi trio.

Talaba o'qiydi:

To'plar, to'plar va musiqa o'yinlari,

Janoblar xonimni raqsga taklif qilishadi.

Fransuz raqsi siluetni harakatga keltiradi

Va biz raqsni "Minuet" deb ataymiz.

Utochkina Viktoriya, 3-sinf, ijro etadi

Zipoli "Minuet". Pianino.

Tsurkalo Daniel, 2 hujayra,

Serni tomonidan "Etude" minuet uslubida ijro etilgan.

O'qituvchi:

Polka - jonli va quvnoq xarakterdagi chex raqsi. Tezlik moslashuvchan, ba'zan tez.

Xarakter quvnoq, xushchaqchaq, yorqin. Polka - bu juftlik raqsi, u 19-asrning o'rtalarida bal zaliga aylandi.

Raqs - bu engil shabada

U marshmallow kabi yumshoq

Shunday qilib, kuya miltillaydi

Ertalab yangi.

Vasilyeva Lika, 3-sinf, pianinoda ijro etadi

M. Glinka "Polka"

Talaba o'qiydi:

Biz to'xtata olmaymiz

Ko'zlarimda oq nur aylanmoqda

Yurak va qalb raqsga tushadi.

Og'riqli polka yaxshi

Fokina Lena, 1-sinf. sintezator

Aleksandrov "Yangi yil polkasi"

Quvnoq musiqa uchun

Biz polka raqsga tushamiz.

Ma'ruzachi Baryshnikova Olesya, 2-sinf.

Lemoin "Etude" polka uslubida.

O'qituvchi:

Qadimgi syuita bir nechta raqs qismlaridan iborat ko'p qismli tsiklik asardir. Suite asosini: alemande, kurante, saraband va gigue. Tsikl kontrastli raqslar tamoyiliga asoslanadi (xarakter, temp, metro ritmlari, tekstura bo'yicha). Ular bir butunga birlashadi: tonallik, har bir raqsning 2 qismli shakli, janr, kontrast.

Kseniya Anisimova, 4-sinf, so'zlash. Pianino.

J.S.Bax "Gigue" minorda

O'qituvchi:

Polonez - tantanali xarakterdagi qadimiy raqs bo'lib, unda jangchi ritsarlar ishtirok etgan. 16-asrdan beri polonez Evropa mamlakatlarida sud raqsi sifatida tanilgan. deyarli barcha polonezlar murakkab uch qismli shaklda yozilgan. Shartli ravishda ikkita guruhni ajratish mumkin: kontsert - virtuoz parchalar va tarix haqidagi epik she'rlar (g'am-g'ussa eshitish mumkin bo'lgan polonezlar, ozodlik uchun kurashga, porloq kelajakka ishonch).

Talaba:

Men sizga deyarli kechikdim ...
Axir ular men bilan to'pni ochishyapti.

Men polyak raqsiman va uzoq vaqtdan beri

Bu menga berilgan ism ...

O'qituvchi Ovadovskaya NI o'ynaydi: M. Oginskiy "Polonez" minorda

Bugun darsda musiqa bo'limi talabalari sizning oldingizda so'zga chiqdilar. Siz raqslar uchun musiqa tingladingiz: vals, polka, polonez, minuet. Bu musiqa xarakter, temp va ritm jihatidan farq qiladi va go‘zal. Ammo qadim zamonlardan beri biz eshitmagan raqs ohanglari bor. Mana ularning nomlari: galliarda, cotillion, rigodon, passacaglia, chaconne, landler - bu bizga G'arbiy Evropadan kelgan raqslar. Rus raqslarini bilasizmi? Masalan, karagod (dumaloq raqs), ruscha kvadrat raqsi? Boshqa ko'plab rus raqslari mavjud: xonim, Kamarinskaya, matanya, trepak, ruscha, stompotuxa. San'at talabalari sizga boshqa raqs kuylari haqida aytib berishadi.

Talabalar va barcha tomoshabinlar tasviriy san'at sinfiga boradilar.

Badiiy talaba raqs tarixi haqida taqdimot qiladi.

  • Raqs insoniyat jamiyati madaniyatining bir qismiga aylangan davrni aniqlab bo'lmaydi, lekin shubhasiz, u qadimgi sivilizatsiyalar paydo bo'lishidan oldin ham marosimlar, marosimlar, bayramlar va ko'ngilochar tadbirlarning muhim elementi bo'lgan. Qadimgi xalqlar orasida raqs borligi haqida tarixdan oldingi dalillar mavjud, masalan, raqs tasvirlariBhimbetkaning tosh uylari (Hindiston ) va qadimgi Misr dafnlari miloddan avvalgi 3300 yilga tegishli.
  • Raqsdan tizimli foydalanishning birinchi misoli afsonalar afsonasining jo'rligi bo'lishi mumkin. Raqs qarama-qarshi jinsdagi odamga bo'lgan his-tuyg'ularini ifodalash uchun ishlatilishi mumkin edi va sevgi o'yini bilan bog'liq edi. Yozuv paydo bo'lishidan oldin u afsonalarni etkazish usullaridan biri bo'lib xizmat qilgan. Raqs pozalarini taniqli yunon haykaltaroshlari his-tuyg'ularni tasvirlash uchun o'rganishgan.haykallar .
  • Raqs ( yunoncha Oros) Qadimgi Yunoniston madaniyatida keng namoyon bo'lgan. Raqsning yunoncha nomidan tushuncha kelib chiqadixoreografiya ... Yunon ma'budalari orasida maxsus raqs ma'budasi mavjud ediTerpsixor ... tomonidan ijro etilgan diniy raqslarkoribantlar va bakchantes ... Qadimgi Yunonistonning muhim ma'nosi raqsning ma'lum bir sekulyarizatsiyasi edi. Nikoh, harbiy (qurollar bilan jamoaviy raqs), teatr (pantomima elementlari bilan) va hatto salonlar ham bor edi. Erkaklar va ayollar alohida raqsga tushishdi.
  • Xristianlikning tarqalishi bilan raqs butparastlikning yodgorligi sifatida qabul qilina boshladi va tanqid qilindi. Ritual raqs deyarli yo'qoldi. Raqs yomon, qoralangan kasbga aylanadi: raqsga tushishAziz Vitus va o'lim raqsi XIV asr ... Biroq, "raqs inqilobi" Evropada, raqs hukmron sinfning imtiyoziga aylanganda boshlanadi. Salon raqsi va tushunchasito'p tugallangan ko'rinish qaerdan olinadijuftlik raqsi ajralmas janob va xonim bilan. Birinchi to'p tarixda qayd etilgan1385 yil v Amiens ... Qadimgi Evropa raqslariga misolkepak , pavana , allemand , fandango , sardana , muisheranga ... Raqs lo'lilar bilan birga keladiflamenko ... Polshada keng tarqaldikrakowiak .
  • V 1589 yil raqs qo'llanmasi paydo bo'ladi


Polonez, aksariyat tarixiy raqslar singari, raqs figuralaridan iborat edi. Raqqoslar ma'lum bir ketma-ketlikda birma-bir o'tib, raqsga tushgan figuralarni ijro etishdi. Tarixiy raqsni yaratish falsafasi polonezda eng yorqin aks ettirilgan.

Polonezning asosiy shakllari

Polonezdagi eng oddiy raqs figuralaridan biri bu sayrdir. Bu figura shunday bajariladiki, barcha raqsga tushayotgan juftliklar yetakchi juftlikni soat miliga teskari yoʻnalishda kuzatib boradilar.Ustun – bu raqam ustun deb ataladi, chunki u bajarilgandan soʻng barcha raqqosalar zalning oʻrtasida tizilib, ustun hosil qiladi. Qoidaga ko'ra, koridorda ustundan keyin navbatdagi raqam mavjud.Juftlar navbatma-navbat bir-biriga yaqinlashadilar va koridor bo'ylab zalning oxiriga boradilar. Zal oxirida er-xotinlar birin-ketin tarqalib ketishadi. Bir juftlik chapga, keyingi juftlik o'ngga o'tadi.

Krossbar va yakkaxon ayollar

Krossovka. Bu raqam juftliklar ustunlarda bir-biriga qarama-qarshi turishi bilan boshlanadi. Shundan so'ng ular tomon harakatlana boshlaydilar. Er-xotinlar uchrashganda, ular bir ustunni boshqasidan o'tkazadilar. Shakl ijrosini tugatgandan so'ng, raqqosalar birlashadilar va harakatni davom ettiradilar.Xonimlar yakkaxon. Ushbu raqs figurasi 8 o'lchovda ijro etiladi. Raqqoslarning boshlang'ich pozitsiyasi: juftliklar bir-biriga qarama-qarshi ikki qatorda turishadi. Shundan so'ng, xonimlar boshqa sherigiga o'tishni boshlaydilar, u uning qarshisida xonim bilan birga turadi. Harakat ikki qiz bir-biri bilan uchrashguncha davom etadi. Keyin ular qarama-qarshi turgan janobga etib kelishadi va uni soat miliga teskari yo'nalishda aylanib chiqishadi. Bundan tashqari, xonim ham xuddi shu tarzda sherigiga qaytadi.

Tarixiy raqsning yana bir figurasi bizga uzoq vaqtdan beri ma'lum. Bu xonimning dumaloq deb ataladi. Bu eng oson bajariladigan polonez figuralaridan biridir. Erkak tiz cho'kib, qo'lini ko'taradi. Qiz uning ko'tarilgan qo'lidan ushlab, soat miliga teskari yo'nalishda to'rt marta aylanib chiqadi.

Ko'rsatmalar

Har qanday raqsning asosi qadamdir. Polonezning balandligi unga o'zgacha tantanavorlik bag'ishlaydi. Sizning sherigingiz qaysi tomonda bo'lishini tasavvur qiling. Uning yonida turganingizda unga yaqinroq bo'lgan oyoq ichki oyoq deb ataladi. Birinchi bosqichda u ma'lumotnoma bo'ladi. Tashqi oyoqni ko'taring va uni oldinga olib boring, qo'llab-quvvatlash oyog'iga bir oz cho'zing. Tashqi oyoq barmoq ustiga qo'yilgan. Ikkinchi qadam ichki oyoq bilan hech qanday cho'zilmasdan amalga oshiriladi, lekin u ham barmoqqa olib boriladi. Uchinchi qadam - tashqi oyoq to'liq oyoqda.

Ikkinchi "tsikl" ichki oyoqdan boshlanadi. Qo'llab-quvvatlash tashqi bo'lib, unga o'tirish kerak. Xuddi birinchi holatda bo'lgani kabi, oyoq barmoqqa oldinga tortiladi. Ikkinchi qadam ham oyoq barmog'ida, uchinchisi - to'liq oyoqda amalga oshiriladi.

Bosqichlarni o'zlashtirganingizdan so'ng va eng muhimi, ularni musiqa bilan qanday bajarishni o'rganing, asosiy konstruktsiyalarni o'rganing. Buni sherik yoki hatto guruh bilan qilish yaxshidir, chunki polonezda ko'plab qayta tartiblar mavjud. Birgalikda sayr qilishga harakat qiling. Soat miliga teskari aylana bo'ylab harakatlanadigan qo'rg'oshin juftini tanlang. Boshqa barcha juftliklar unga ergashadi. Qo'llaringizning holatiga alohida e'tibor bering. Sayohatning oxiriga kelib, raqqoslar zalning o'rtasidan yoki tozalashdan o'tib, ustunni tashkil qiladi.

Ko'pincha to'plarda qilinganidek, raqs raqamlarini e'lon qilish mumkin. Yo'lakni e'lon qiling. Birinchi er-xotin, qolgan raqqosalar bilan yuzma-yuz burilib, ustunning o'rtasidan zalning oxirigacha yuring. Keyin ikkinchi juftlik xuddi shunday qiladi, keyin uchinchi va barcha ishtirokchilar o'tib ketgunga qadar. Zalning oxiridagi juftliklar bittadan chapga va o'ngga o'tishadi.

Yo'lakdan keyin juftliklar zalning yon tomonlarida ikkita ustun hosil qiladi. Keyingi asosiy shakl - bu to'siq. Juftliklar ustunlar bo'ylab saf tortadilar, ular tomon harakatlana boshlaydilar. Ishtirokchilar kelayotgan ustunning oraliqlariga o'tadilar. Shundan so'ng, raqqosalar yana bir xil sheriklar bilan juft bo'lib, harakatlanishda davom etadilar, so'ngra yana ikki qatorga turishadi.

Keyin ayollarning yakkaxon chiqishi boshlanadi. Sherik sherikning qarshisida turgan boshqa xonimga o'tadi, u bu vaqtda boshqa janobning oldiga boradi. Yakkaxon ikki xonim uchrashguncha davom etadi. Ular qarshisida turgan janobning oldiga borib, uning atrofida soat miliga teskari yo'nalishda yurishadi, shundan so'ng ular o'z juftliklariga qaytadilar. Yana bir raqam - xonimlar janoblarni chetlab o'tishadi. Sherik tiz cho'kib, qo'lini ko'taradi. Sherik uni to'rt marta chetlab o'tadi. Ko'pgina polonez harakatlari singari, bu soat miliga teskari yo'nalishda amalga oshiriladi.