Organizácia času. Psychologický výcvik

Organizácia času.  Psychologický výcvik
Organizácia času. Psychologický výcvik

Hodina „Rodina a rodinné hodnoty“

Cieľ:

Vzbudiť v žiakoch pocit lásky a hrdosti na rodinu, úctu k rodičom.

Úlohy:

Formovať u žiakov rešpekt k domovu, rodine;

Upozorňovať žiakov na význam slova „rodina“ v ich živote;

Podporovať zbližovanie medzi dospelými a deťmi, vytváranie pozitívnych emócií;

Prispieť k budovaniu tímu.

    Organizácia času.

Dobrý deň študenti, milí hostia!!!

Otočme sa a pozdravme hostí!!!

    Vyhlásenie o problémovej situácii.

- Vypočujte si príbeh, ktorý sa stal jednému chlapcovi.
Kedysi dávno žil chlapec. Žil úplne sám. Nikto ho nevychovával, nikto ho netrestal, s nikým sa nedelil. A chlapec bol veľmi smutný. Jedného dňa išiel na pobrežie. A zrazu mu vyšiel v ústrety sivovlasý starček. A bol veľmi starý, ale veľmi múdry.
„Kam ideš?“ spýtal sa starec.
Idem si hľadať miesto, kde nebudem taký osamelý.
-Viem, ako ti pomôcť. Poď so mnou,“ navrhol starý muž. Priviedol chlapca do svojho domu, kde žili jeho deti, vnúčatá a pravnúčatá.
- Pozri! - povedal starý muž. - Všetci bývame v jednom dome, spolu sa radujeme, spolu smútime, jeme spolu, čo nám príroda nadelila, pomáhame si. Pobyt! Ja budem tvoj starý otec, môj syn a jeho manželka budú tvojím otcom a matkou a moje vnúčatá budú tvojimi bratmi a sestrami.
Chlapec zostal a po chvíli si uvedomil, že až teraz sa naučil radovať a stal sa skutočne šťastným. A stalo sa to preto, lebo mal RODINU.

3. Stanovenie cieľa a cieľov triednickej hodiny.

O čom sa dnes budeme v triede rozprávať? (DETSKÉ ODPOVEDE ) ŠMYKĽAVKA

Áno, dnes budeme hovoriť o rodine, o našich rodinách, o tradíciách našej rodiny, o hodnotách rodiny.

- čo je rodina?(„rodina“ je definovaná ako skupina príbuzných žijúcich spolu. Ale pre modernú realitu je rodina na prvom mieste: nie sú to len príbuzní, ale deti a rodičia, rodina sú ľudia, ktorí sú si blízki, ktorí spolu žijú).

Rodinné hodnoty sú spoločné záujmy celej rodiny. Nenarodili sme sa s nimi, rodinné hodnoty sa nededia, nedajú sa kúpiť, ale môžete si ich len priniesť a vážiť si ich celý život, vážiť si ich ako zrenicu oka .

- Tradície - to je to, čo robí rodinu jedinečnou, spája všetkých členov rodiny.

UČITEĽKA. RODINA- Toto sú najbližší a najdrahší ľudia. Nikdy neodídu ani nezradia. S nimi sa radujeme a smútime, pracujeme a odpočívame. V žiadnej situácii sa od nás domorodci nikdy neodvrátia.

Načo je podľa teba rodina? (DETSKÉ ODPOVEDE)

(V rodine sú všetci navzájom rozumieť, milovať, rešpektovať; starať sa o seba, pomáhať).

učiteľ. Rodina od prvých minút nášho narodenia je vedľa každého z nás. Ak sa cítime zle, ak sa nám stalo nešťastie – kto nás vypočuje, pomôže, upokojí, poradí, ochráni? Samozrejme, ľudia, ktorí sú nám blízki: mamy, otcovia, staré mamy, starí otcovia sú naša rodina, nám najbližší a najdrahší ľudia.

5. Básne(nápisy so zvýraznenými slovami v rukách)

Naše deti si pripravili básničky. Počúvajme ich.

1. Čo pre mňa znamená moja rodina?
Samozrejme - šťastie a pohodlie doma,
Sedem pravidiel povinného uchovávania,
Len sedem, ale veľmi, veľmi dôležitých

2. Po prvé, toto je hlavná vec - láska.
Z celého srdca a z celej duše a mysle.
Nielen vrhnúť krv vášňou,
A chvenie a každý deň je iný.

3. Po druhé - deti. Čo je dom bez nich?
Púšť bez studne - neopiť sa.
A deti sú život, toto je jar
A plodenie. Nechaj to tak!

4. Potom starostlivosť. Iba ona
Rodinný krb zachráni pred vetrom.
Skúste si urobiť jar s úsmevom
Vždy bol s tebou a nie niekde

5. Štvrtý - trpezlivosť. to
Pomôže vám prekonať nepriazeň osudu...
A vyhrievajte okno slnkom.
Tá jinovatka zamrzla na bielo.

6. A piaty - zodpovednosť a dom
V základoch rodiny je ťažký kameň.
Pomôžu chrániť lásku,
Chráňte plameň duše pred vetrom

7. Šiesty - rešpekt. Len s ním
Získate úspech, všeobecné uznanie
Vždy zvážte názory iných
Naučiť vás zvážiť svoje vlastné

8. A nakoniec, siedmy - čistota
Všade - v dome, vo vašej duši a myšlienkach ...
Takto si predstavujem svoj krb,
Kde som milovaný, kde som úplne šťastný .

Všímajme si ešte raz slová, ktoré sú v rodine dôležité a potrebné.

6. Pozrite sa na tieto slová. KONVERZÁCIA

"V srdci pre každého našiel kútik." ŠMYKĽAVKA

- Ako rozumiete týmto slovám? (DETSKÉ ODPOVEDE)

- Kto je vám v rodine bližší a drahší ako ktokoľvek iný na svete? (rodičia, mama a otec).

- Prečo sú mama a otec najbližší vo svete? Povedz mi, čo sú zač, tvoje matky? Čo robí matka pre svoje deti? (DETSKÉ ODPOVEDE)

-UČITEĽKA. mama. Vždy sa trápi a stará sa o svoje deti. Bez ohľadu na to, akú má náladu, nech je akokoľvek unavená, mama ťa vždy vypočuje, pohladí. Dá vám dobrú radu. Nieje to?

- Pamätajte: keď ste chorý, ako sa o vás stará vaša matka, hovorí vám také láskavé slová.

A koľko rôznych vecí stihnú matky urobiť za jeden deň!

Toľko vecí za deň nestihne ani jedna veštkyňa z rozprávky! Aj keď má čarodejnica čarovný prútik... Ale moja mama taký prútik nemá. Avšak... Možno by moja matka nezvládla všetky tieto záležitosti, keby jej nepomohli... Kto? (otcovia)

A čo naši otcovia? (DETSKÉ ODPOVEDE)

pápežov- bystrý, milý, silný. Každý na svete o tom vie. Môžu veľa naučiť, niečo navrhnúť.

Nehnevajte svoje mamy a otcov, starajte sa o nich.

- Ako pomáhate svojim rodičom? (odpovede detí).

Výborne! Skvelí pomocníci!

- A ak vaši blízki odpočívajú, ako by ste sa mali správať?

- Zdvihnite ruky, kto má starých rodičov. Ako často ich vidíš? ako komunikujete? (odpovede študentov)

učiteľ-Áno. Starších členov vašej rodiny - starých rodičov a možno aj prababičky a pradedov musíte milovať a rešpektovať, správať sa k nim s úctou, nie rozčuľovať, starať sa o nich. Svoje vnúčatá majú predsa veľmi radi.

7. Praktická časť 1 (individuálne) SLIDE

Teraz sa poďme trochu hrať. Pred vami sú srdcia. Predstavte si, že toto je vaše srdce. Zamyslite sa nad tým, koho by ste chceli vpustiť do svojho srdca? Môžu to byť členovia vašej rodiny alebo to môže byť niekto iný. Teraz si napíšte do srdca, koho do toho pustíte, nezabúdajte na seba.

Deti čítajú zoznam tých ľudí, ktorých pustili do svojho srdca.

8. Učiteľ: Skutočná rodina má nevyhnutne morálne zásady, zákony, tradície, sviatky.

Doma by ste si mali vopred napísať hodnoty svojej rodiny do karty, ktorú som vám dal, napísať tradície sviatkov, ktoré existujú vo vašej rodine. ŠMYKĽAVKA

Chcel by som, aby ste povedali hodnoty vašej rodiny, aké tradície, sviatky máte vo svojej rodine? (ODPOVEDE detí)

S kým žiješ? _________

Vaše rodinné hodnoty ___________

Vaše rodinné tradície _________

Sviatky pre vašu rodinu_________

Vzťahy medzi členmi vašej rodiny_________

Motto a príslovia vašej rodiny ________________

(Môžete priniesť fotku svojej rodiny)

9. Čítanie legendy.

"Ako sa objavila priateľská rodina."

Kedysi dávno žila rodina, v ktorej bolo 100 ľudí, no nebola medzi nimi dohoda. Sú unavení z hádok a sporov. A tak sa členovia rodiny rozhodli obrátiť na mudrca, aby ich naučil žiť spolu. Mudrc ich pozorne počúval a povedal: "Nikto vás nenaučí žiť šťastne, musíte sami pochopiť, čo potrebujete ku šťastiu, napíšte, čo chcete vidieť svoju rodinu." Táto obrovská rodina sa zišla na rodinnej rade a rozhodli sa, že na to, aby bola rodina priateľská, je potrebné sa navzájom správať a dodržiavať tieto vlastnosti:

Chlapci, čo myslíte, aké slová posilnia a potešia každú rodinu? Máme tip v triede.

Prečítajme si názvy týchto vlastností. Pamätajte, chlapci, túto legendu.

Ak bude každý člen rodiny dodržiavať tieto pravidlá, potom v rodine zavládne pokoj a harmónia. A to znamená, že každý bude šťastný.

10. Praktická časť 2 po skupinách (3 gr.) "Nedokončená veta" ŠMYKĽAVKA

Teraz vám každá skupina zadá úlohu s nedokončenými vetami. Úlohou vašej skupiny je pozorne prečítať začiatok viet a doplniť tak, ako rozumiete, ako sa cítite, ako si predstavujete.

1. Radosť v mojej rodine je ………………….

2. Je skvelé, ak človek žije v rodine, v ktorej………….(vládne mier a harmónia).

3.Deti sú šťastné, keď rodičia…………………..(starajte sa o nich, milujte, pochopte a robte tak, aby nezažili všetky ťažkosti života)

4. Rodičia sú šťastní, ak …………………………………………………( cítiť vzájomnú lásku zo strany detí, ich pozornosť a teplo).

5. Ďaleko od môjho domova si budem pamätať...

Čítame odpovede.

    A teraz chlapci, trochu sa zahráme a budeme v úlohe vašich rodičov. „Rodičia očami detí“.

V rukách mám 4 obálky, v každej 1 situácia.

Každé družstvo bude zastupovať za svojich rodičov.

Spoločne si prečítate situáciu, prediskutujete a pokúsite sa rozohrať svoju situáciu. Z tímu môže hovoriť jeden alebo dvaja účastníci, na otázku môžete zadať dve odpovede.

Úlohy pre deti:

    Otvorili ste denník a videli ste, že vaše dieťa má dvojku. Musíte zistiť dôvod a rozhodnúť sa.

    Dieťa prišlo zo školy bez prezutia, stratilo ich v škole. Vaša reakcia.

    Dali ste dieťaťu pokyn, aby upratalo a umylo riad, a ono sa celý čas hralo na počítači, neurobilo nič. aká je tvoja reakcia?

    Vaše dieťa mešká do školy a vaši spolužiaci vám o tom povedali. Vaša reakcia.

Pri riešení týchto situácií sa každý z vás na seba pozrel z pohľadu rodičov, možno ste spoznali svoje činy, slová a možno aj správanie.

Myslím si, že teraz každý môže lepšie pochopiť správanie svojich rodičov. Snažte sa nikdy svojich rodičov nerozčúliť, radšej ich častejšie potešujte, prejavujte starostlivosť a úctu starším a pomôžte im.

12. „Školská rodina“.

- KONVERZÁCIA. učiteľ. Pozrite sa, aké skvelé je mať rodinu. Môžeme našu triedu nazvať rodinou?

učiteľ: Presne tak, naša trieda sa dá nazvať rodinou. Samozrejme, nie sme príbuzní, ale vidíme sa každý deň v škole a na dvore, učíme sa spolu niečo nové, radujeme sa a smútime nad neúspechmi. A bola by som rada, keby sa naša trieda ešte viac spriatelila a zostala taká súdržná rodina až do promócie.

Máme aj školskú rodinu. A pred rokmi spoločného štúdia život. A ako v každej rodine, aj my potrebujeme: teplo, rešpekt, pohodlie... Aj my sa budeme o seba starať a pomáhať si. To znamená, že každý z nás bude mať svoje povinnosti.

Aké sú vaše rodinné povinnosti? (DETSKÉ ODPOVEDE)

Tak isto aj u nás v triede - nikto nepríde za nás urobiť poriadok, nikto sa za nás nemôže učiť, starať sa o seba.

Každý z nás môže prispieť k tomu, aby naša školská rodina bola v teple a pohodlí.

Cvičenie 1.

Teraz si zahrajme hru „Povedz slovo“. Ja začnem štvorveršie a vy skončíte slovami: Toto je naša 4. trieda ale v poslednom štvorverší pozor!

Naša trieda v škole je najmúdrejšia,

Vždy sa nájdu výborní študenti!

Bez váhania vám povieme:

Toto je naša 4. trieda.

Naša trieda v škole je najpriateľskejšia,

Problémy nás nedesia!

Povieme každému bez pochýb:

Toto je naša 4. trieda.

A ktorý je najvtipnejší?

Vždy s úsmevom!

Budeme na vás kričať:

Toto je naša 4. trieda.

ŠMYKĽAVKA

Naša trieda v škole je najlepšia,

Sme spoľahliví priatelia!

Poďme spolu otvoriť tajomstvo:

Pretože sme rodina!

Úloha 2. Každý z nás môže prispieť k tomu, aby naša školská rodina bola v teple a pohodlí. A k tomu si prečítajme pravidlá, ktoré sú na obrazovke a budeme sa nimi riadiť.

ŠMYKĽAVKA Budeme

Volajte sa krstnými menami.

Chráňte našich priateľov, ak sú zranení.

Pomôžte im v ťažkostiach.

Pomôžte im študovať.

Nebudeme

Drzé k sebe navzájom.

Pustite päste.

Povedzte svojim priateľom škodlivé veci.

učiteľ. Toto je naša úzka školská rodina. Je už v štvrtom ročníku. A z roka na rok bude priateľskejšia, silnejšia

- Dajú sa slová z tabule použiť v triede?

13. Konverzácia. Na snímke sa objavujú slová V.A. Suchomlinského "Rodina je prostredie, kde sa človek musí naučiť konať dobro." ŠMYKĽAVKA

učiteľ: Prečítajte si slová veľkého učiteľa Vasilija Aleksandroviča Suchomlinského.

Ako chápete význam tohto výroku? (názory detí)

učiteľ: Chlapci, aké vlastnosti by sa mali dodržiavať, aby bola rodina priateľská, šťastná; (DETSKÉ ODPOVEDE)

učiteľ:Úplne správne, rodina je postavená na dôvere a láske, na vzájomnom rešpekte a porozumení.

- Je dobré, keď je rodina veľká, ale rodina môže byť malá: napríklad babička s dieťaťom, matka s dcérou. Ale ak sa milujú, sú pozorní a starostliví, potom je to dobrá, skutočná rodina.

14. KVÍZ. O rodine padlo veľa vážnych slov. Teraz vám dávam do pozornosti kvíz“ Ako zo žartu, tak aj vážne. ŠMYKĽAVKA

1. Aký výraz sa stal symbolom veľkej rodiny:

a) traja v člne;

b) Štyria pri počítači;

c) Päť v kúpeľni;

d) Sedem v obchodoch.

2. Existuje listová rodina, v ktorej sa podľa početných veršov

„33 rodených sestier“. čo je to za rodinu? ( abeceda)

3. Kvet - symbol rodiny(harmanček).

4. Ktorá rastlina zosobňuje domáceho a zároveň adoptívneho príbuzného? (podbeľ)

5. O akej ruskej hračke je tento citát: „Zosobňuje myšlienku silnej rodiny, prosperity, plodenie, nesie v sebe myšlienku jednoty“? ( o matrioške)

6. Aké počasie nedokážu prognostici predpovedať? (v dome)

7. V Rusku, keď sa celá rodina zišla pri novoročnom stole, deti zviazali nohy stola lykové lano. Čo symbolizoval tento novoročný zvyk? (to znamenalo, že rodina v budúcom roku bude silná a nemala by byť oddelená).

15. Výstava detských prác

Výstava kresieb. Mal si kresliť doma kreslenie na tému "Moja rodina". Pozrite si tieto kresby a povedzte nám o svojej kresbe

16.Praktická práca 3ŠMYKĽAVKA

Dokonči príslovie o rodine

Kde je láska a rada, tam je smútok... (nie)

Kde mier a harmónia nie sú potrebné a ... (poklad)

Najlepší poklad, keď ste v rodine ... (mládenec)

Byť hosťom je dobré, ale byť doma je lepšie)

Vo vašom dome a stenách ... (pomoc)

V rodine sú nezhody a dom tiež ... (nie šťastný)

Dobré bratstvo je lepšie ... (bohatstvo)

Celá rodina spolu, ... (takže duša je na mieste)

17.Praktická práca v skupinách

„Vytvorte slovo“ v skupinách. ( Na listoch sú napísané zvláštne slová. Potrebujú preusporiadať písmená tak, aby slovo prestalo byť „čudné“).

Yamse - (rodina)

Redoilitída (rodičia)

Lauci- (ulica)

Badus - (osud)

Beerkno - (dieťa)

Odpovede na SLIDE

18. REFLEXIA

Na tabuli sú napísané nedokončené vety. ŠMYKĽAVKA

Mama a otec sú najviac...

Verím svojim tajomstvám...

za to milujem svoju babku....

Považujem svoju rodinu za...

Chcel by som svojej rodine zaželať...

17. Na konci našej vyučovacej hodiny Arina povie báseň o rodine: ŠMYKĽAVKA

Rodina je šťastie, láska a šťastie,

Rodina je letné výlety do krajiny.

Rodina je sviatok, rodinné rande,

Darčeky, nákupy, príjemné míňanie.

Narodenie detí, prvý krok, prvé bľabotanie,

Sny o dobre, vzrušení, úžase.

Rodina je práca, starostlivosť jeden o druhého,

Rodina znamená veľa domácich prác.

Rodina je dôležitá!

Rodina je ťažká!

Ale je nemožné žiť šťastne sám!

19. Znie pieseň v podaní žiakov „Mama“.ŠMYKĽAVKA

Pieseň "Moja rodina" / 1 verš - dievčatá spievajú /

1. Predo mnou leží kopa hračiek,

Ale všetci to už dávno vedia

Že je pre mňa dosť nudné hrať sám,

A vôbec nie zaujímavé.

Ale keď sú moji príbuzní so mnou,

A ľudia, ktorých mám najradšej

Hneď zabudnem na skľúčenosť,

A vždy to tak bolo, je a vždy bude.

Refrén: Bude šťastný a nádherný deň,

Ak sú nablízku mama a otec.

Budem šťastný, budem veľmi šťastný

Ak sú v blízkosti sestra a brat.

A budem nekonečne rád

Ak je starý otec nablízku a babička je blízko.

No budem sa tešiť najviac

Ak je nablízku celá rodina.

Celá moja rodina.

A teraz pôjdeš alebo dokonca utečieš domov, objímeš svojich blízkych, ktorým na tebe záleží a majú ťa radi a povieš to znova? ako veľmi ich miluješ a vážiš si ich a to, že si im vďačný za všetko čo ti robia!!!

A na konci triednickej hodiny vám chcem dať také krásne pripomienky, nestrácajte ich, zaveste si ich doma.

20. POZNÁMKA PRE DETI ŠMYKĽAVKA

- Svätý zachovaj česť svojej rodiny.

- Buďte pozorní a citliví, vždy pripravení pomôcť členom svojej rodiny.

- Urobte radosť svojim rodičom.

- Vedieť nájsť a urobiť niečo pre úžitok a radosť členov svojej rodiny.

-Život je cesta plná skúšok, buď pripravený prejsť ich so cťou.

Triedna hodina „Všetci sme iní“

Cieľ: formovanie kultúry tolerancie u detí vo veku základnej školy.

Úlohy: - oboznámiť žiakov s pojmom „tolerancia“, s hlavnými znakmi tolerantnej a netolerantnej osobnosti;

Vštepovať deťom úctu k sebe, rovesníkom, starším; schopnosť žiť v tíme a počítať s verejnou mienkou.

Rozvíjať schopnosť konať v súlade s nadobudnutými vedomosťami v reálnych životných situáciách.

Vybavenie:

    kartičky s kľúčovými pojmami lekcie

    nakreslite obrázky pre scénu „Pred vami sú 2 cesty. Vyberte si…”

    obálky s pohľadnicami (4 ks.)

    značky pre každú skupinu

    papierové listy

    Whatman kresba stromu bez listov

    plagát "Pravidlá tolerantného správania"

    rádiomagnetofón

    výstava fotografií

Plán:

1. Organizačný moment.

2. Úvod do vyučovacej hodiny. Hra „Milujem sa za ...“

4. Rozhovor. Brainstorming.

5. Detské správy.

6. Rozhovor.

7. Učiteľkin príbeh podľa obrázkov „Pred vami sú 2 cesty. Vyberte si…”

8. Skupinová práca.

9. Cvičenie „Konflikty“.

10. Kreatívna práca „Strom tolerancie“.

11. Zhrnutie.

12. Texaské objatia.

Epigraf: "Rob iným tak, ako by si chcel, aby oni robili tebe."

Priebeh udalosti:

1. Organizačný moment. Deti sedia v skupinách. V skupine je 5-6 ľudí.

("Radosť", "Šťastie", "Laskavosť", "Krása".)

2. Úvod do vyučovacej hodiny. Hra „Milujem sa za ...“ Každý z účastníkov vyučovacej hodiny vstane zo sedadla a povie, prečo sa miluje.

Učiteľ: Povedzte mi, deti, je zlé, keď sa človek za niečo miluje?

3. Určenie účelu akcie.

Učiteľ: Čo si myslíte, o čom sa dnes budeme rozprávať?

Budeme hovoriť o láske.

Vypočujte si rozprávku. (Znie pokojná melódia, číta sa rozprávka)

Žilo raz jedno dievča menom Láska. Bolo pre ňu nudné žiť vo svete bez priateľky. Obrátila sa teda na starého sivovlasého čarodejníka, ktorý žil 100 rokov:

- Pomôž mi, dedko, vybrať si priateľku, aby som sa s ňou mohol kamarátiť po celý život, ktorý mi Boh dal.

Kúzelník sa zamyslel a povedal:

- Príď ku mne zajtra ráno, keď budú spievať prvé vtáky a rosa bude ešte suchá...

Ráno, keď šarlátové slnko ožiarilo zem, prišla Láska na určené miesto... Prišla a vidí: je 5 krásnych dievčat, jedna krajšia ako druhá.

"Tu, vyberte si," povedal čarodejník. - Jeden sa volá Radosť, druhý Šťastie, tretí Krása, štvrtý Smútok, piaty Láskavosť.

"Všetky sú krásne," povedala Láska. Neviem koho voliť...

- Máš pravdu, všetky sú dobré a ešte ich v živote stretneš, alebo možno budeš kamarátky, ale vyber si 1 z nich. Bude vašou priateľkou na celý život.

Láska sa priblížila k dievčatám a každému sa pozrela do očí. Myšlienka Láska...

? A koho by ste si vybrali? prečo? (Znie hudba a pokračovanie rozprávky).

Láska pristúpila k dievčaťu menom Kindness a podala jej ruku.

? Prečo si Láska vybrala láskavosť? (Odpovede detí).

4. Rozhovor. Brainstorming.

Dnes bude náš rozhovor venovaný tolerancii. 16. november sa každoročne oslavuje ako Medzinárodný deň tolerancie. To slovo nemusí byť každému známe a znie úplne nezrozumiteľne. Ale význam, ktorý nesie, je veľmi dôležitý pre existenciu a rozvoj ľudskej spoločnosti. Moderný kultúrny človek nie je len človek vzdelaný, ale aj taký, ktorý má zmysel pre sebaúctu a je rešpektovaný ostatnými. Tolerancia sa považuje za znak vysokého duchovného a intelektuálneho rozvoja človeka, skupiny, spoločnosti ako celku.

Čo je podľa vás tolerancia? (Odpovede detí sú umiestnené na tabuli)

Zhrňme si všetko, čo ste povedali. Slovo „tolerancia“ som zobrazil vo forme slnka. Nakreslime vaše odpovede vo forme lúčov.

Tolerancia

    Tolerancia k názorom, presvedčeniam, správaniu iných ľudí

    Odpustenie

    Súcit

    Akceptovanie druhých takých, akí sú

    Rešpektovanie práv iných

    Spolupráca, partnerský duch

    Milosrdenstvo

    Úcta k ľudskej dôstojnosti

Pojem „tolerancia“ sa vysvetľuje ako tolerancia, túžba a schopnosť nadviazať a udržiavať komunikáciu s ľuďmi.

Vypočujme si, ako je slovo tolerancia definované v rôznych jazykoch sveta.

5. Detské správy.

    v španielčine označuje schopnosť rozpoznať rôzne myšlienky alebo názory na svoje vlastné.

    Francuzsky - postoj. V ktorých je dovolené, aby iní mysleli alebo konali inak ako vy sami;

    V angličtine - Ochota byť tolerantný

    v čínštine - dovoliť, prijať, byť štedrý voči druhým;

    v arabčine - odpustenie, blahosklonnosť, miernosť, milosrdenstvo, súcit, trpezlivosť, sklon k druhým;

    V ruštine - schopnosť niečo alebo niekoho vydržať (byť trpezlivý, vytrvalý, vytrvalý, vedieť znášať existenciu niečoho, niekoho.

- Ktorá z definícií sa vám páči najviac?

Prečo existujú v rôznych krajinách rôzne definície?

Čo majú tieto definície spoločné?

- Prečo je dnes tolerancia taká dôležitá?

6. Rozhovor.

Žijeme s vami v 3. tisícročí. Pokrok naberá na obrátkach, technika prišla do služieb človeka. Teoreticky by sa život mal stať pokojnejším, odmeranejším. Čoraz častejšie však počujeme „obeť násilia“, „utečenec“... V reálnom svete dochádza k aktívnemu rastu agresivity, rozširovaniu konfliktných zón. Tieto sociálne javy postihujú najmä mladých ľudí, ktorí majú vzhľadom na vekové charakteristiky tendenciu rýchlo riešiť zložité sociálne problémy. V posledných rokoch sa zvýšil nárast kriminality mládeže, katastrofálne pribudlo všetky druhy antisociálneho správania a narastá počet antisociálnych organizácií, ktoré zapájajú našu mládež do extrémistických skupín.

Každý z nás robí v živote iné veci. V niektorých prípadoch robí správnu vec a ukazuje svoje dobré vlastnosti, ale niekedy sa to stane naopak ...

7. Príbeh založený na dejových obrázkoch „Pred vami sú 2 cesty. Vyberte si…”

Mladý muž sa s priateľkou prechádzal po meste. Na krajnici sedel zle oblečený starší muž. Vedľa neho ležala ošúchaná taška. Ticho zastonal a v očiach mal slzy.

„Počkaj, pôjdem k nemu,“ povedalo dievča.

- Ani na to nemysli. Je to špinavé, chytíš infekciu, - odpovedal mladý muž a stisol jej ruku.

- Pusti. Vidíš, má zlomenú nohu. Na nohaviciach má krv.

- Čo o nás? Môže za to sám.

- Pusti ma, ubližuješ mi. Potrebuje pomoc.

Hovorím vám, je to jeho vlastná chyba. Treba pracovať, a nie žobrať, kradnúť, piť. Prečo mu pomáhať?

- Ešte prídem.

- Nepustím ťa dnu. Si moja priateľka a neodvažuješ sa komunikovať so „všelijakými“. Poďme odtiaľto.

- Vieš čo, ja... Ako môžeš? Bolí ho! Bolí to, rozumieš? Nie, ničomu nerozumieš!

Dievča odstrčila chlapca a priblížila sa k mužovi. Chlapec sa ju znova pokúsil zadržať. Odhodlane stiahla ruku späť.

- Čo sa s tebou deje? spýtala sa starca. - Čo máš s nohou?

- Zlomil som to... Mám krv. Neviem čo mám robiť a kde je nemocnica v tomto meste. Nie som odtiaľto. Je to pre mňa príliš bolestivé.

- Teraz. Dovoľte mi pozrieť sa. Buď trpezlivý. Treba zavolať sanitku.

Ďakujem pani, ďakujem...

-Počuj, - obrátilo sa dievča na mladíka, ktorý k nim pristúpil, - máš mobil?

Ten chlap bol ticho. Dievča sa naňho spýtavo pozrelo a zrazu pocítilo znechutenie, ktoré vychádzalo z celého jeho držania tela, pozri... Vstala a pristúpila k chlapcovi.

- Vypadni! Už mi nikdy nevolajte ani ma nenavštevujte. Už ťa nechcem poznať!

- Naozaj to dokážeš kvôli nejakému bezdomovcovi, alkoholikovi? Hlúpe! Budeš to ľutovať.

Dievčina pokrčila plecami a opäť klesla na kolená. Chlapík odišiel.

- Máte otvorenú zlomeninu. Idem zavolať doktorovi. Buďte trpezliví, - rýchlo prešla k telefónnemu automatu.

- Mladá žena! zavolal na ňu muž. - Ďakujem! Dievča sa otočilo a usmialo sa. Svoje šťastie určite nájdete.

? Prečo mladý muž odmietol pomôcť?

? Čo by ste urobili v tomto prípade?

? Čo zvyčajne robíte, keď vidíte, že sa človek cíti zle?

? Ako sa máme správať k ľuďom, ktorí žobrú?

záver: Po vykonaní dobra sa človek stáva čistejším, lepším, jasnejším. Ak je každý z nás pozornejší voči akejkoľvek osobe, s ktorou sa stýka, či už je to tulák, bezdomovec, náhodný spolucestujúci alebo kamarát, bude to prejav láskavosti.

8. Skupinová práca.

Každá skupina dostane obálku s úlohou. Rozdeľte navrhované kombinácie slov do 2 skupín.

Tolerantná osobnosť

netolerantná osobnosť

Rešpektovanie názorov iných

nedorozumenie

benevolenciou

Ignorovanie

Túžba urobiť niečo spolu

sebectvo

Pochopenie a prijatie

Intolerancia

citlivosť

Vyjadrenie pohŕdania

zvedavosť

Podráždenosť

blahosklonnosť

Ľahostajnosť

Dôvera

Cynizmus

Humanizmus

Agresivita

?Kto si myslí, že je to o ňom?

9. Cvičenie „Konflikty“.

Každá skupina si vytiahne kartičku s úlohou.

(Konflikt sa odohráva v rodine, škole, medzi rovesníkmi, na ulici.)

čas ana prípravu - 7-10 minút. Potom sa tímy striedajú v rozprávaní.(Po predstavení každého tímu dostane otázky o pocitoch účastníkov konfliktu. Podskupiny dávajú odporúčania, ako sa v takýchto situáciách správať a ako ho urobiť tolerantnejším.)

záver: Najčastejšie nie je možné urobiť správanie úplne tolerantným, ale hlavnou vecou je túžba urobiť to tak. Dôležité nie je to, čo sme si na hodine povedali a čo sme hrali, ale čo si z toho odnesiete do reálneho života, ako zmeníte svoj vzťah k ľuďom, ktorých stretnete.

10. Kreatívna práca „Strom tolerancie“.

Každá skupina dostane 4-5 „listov“. Úlohou je napísať, čo treba urobiť, aby sa naša škola stala priestorom tolerancie, aby vzťahy v nej boli čo najtolerantnejšie.

11. Zhrnutie udalosti.

Toto je koniec našej akcie. Kto si myslí, že sme dnes netrávili čas nadarmo a rozprávali sa o vážnych veciach?

Rozhovor o tolerancii nekončí, k tomuto problému sa budeme často vracať. Okrem toho by som chcel povedať, že naša trieda je malá rodina. A chcel som, aby naša rodina mala vždy rešpekt, vzájomné porozumenie, nedochádzalo k hádkam, nadávkam. A radosť, šťastie, láskavosť, krása, láska boli našimi stálymi spoločníkmi.

S vašou pomocou som zostavil pravidlá tolerantného správania. Kto so mnou súhlasí - tlieskajte.

    Rešpektujte partnera.

    Pokúste sa pochopiť, čo hovoria ostatní.

    Taktne obhajujte svoj názor.

    Hľadajte lepšie argumenty.

    Buďte spravodliví, pripravení uznať správnosť toho druhého.

    Snažte sa brať do úvahy záujmy iných.

12. Texaské objatia.

Deti sa postavia do kruhu, držia sa za ramená, natiahnu pravú nohu dopredu a na pokyn učiteľa urobia krok vpred. "Smerom k tolerancii!"

Našu hodinu by som rád zakončil „Modlitbou za stretnutie“:

Prišiel som na tento svet

Nie na ospravedlnenie svojich nádejí

Neslúžiť vašim záujmom

Nesplniť svoje očakávania.

A ty si prišiel na tento svet

Aby som nesplnil moje očakávania

Nie podľa mojich záujmov

Nespĺňať moje očakávania.

Pretože ja som ja a ty si ty.

Ale ak sme sa stretli a porozumeli si, tak to je super!

A ak nie - no, nedá sa s tým nič robiť!

Kým sa znova stretneme!!!

Literatúra.

1. Bocharov I. Ľudské práva. Metódy vyučovania v škole. Perm, 2004.

2. Baibakov A.M. Úvod do pedagogiky tolerancie: Učebnica a metodika pre učiteľov a žiakov / Ed. N. M. Borytko. - Volgograd: Vydavateľstvo VGIPPK RO, 2002.

3. Bezlyuleva G.V., Shelamova G.M. Tolerancia: pohľad, hľadanie, rozhodnutie. – M.: Verbum, 2003.

4. Grevtseva I.V. Čo je tolerancia? // Triedny učiteľ, 2006, č.4.

5. Deklarácia zásad tolerancie // Učiteľské noviny. - 2003., 13. september.

6. Samodelová T., Butorina S. Formovanie tolerantného postoja v rodine. // Vzdelávanie školákov, 2007, č.4.

7. Fopel K. Súdržnosť a tolerancia v skupine. Psychologické hry a cvičenia. Za. s ním. – M.: Genesis, 2003.

Mestská vzdelávacia inštitúcia

„Stredná škola s prehĺbeným štúdiom

jednotlivé položky č. 39 "

mesto Saransk, Mordovská republika

Triedna hodina v 4. ročníku

"KOLESO ŽIVOTA"

Pripravené

učiteľka na základnej škole

Osina Irina Vasilievna

Saransk 2014

Triedna hodina v 4. ročníku

KOLESO ŽIVOTA

(okrúhly stôl)

Cieľ: prispievať k formovaniu morálnych pozícií detí: formovanie pojmov o základných princípoch morálky a morálky.

Vybavenie : plagáty s výrokmi, ktorých obsah pomôže odhaliť tému rozhovoru.

Jean Paul ).

B. Franklin ).

E. Jung ).

4) Život je dlh, ak je plný... Budeme ho merať činmi, nie časom (Seneca ).

N.M. Karamzin ).

Príslovie ).

Postup hodín v triede

ja . Úvod.

Triedny učiteľ. Dnes sa s vami porozprávame o živote, o tom, aký je rozmanitý a ťažký, krásny a zložitý. Existuje výraz, v ktorom sa o ľuďoch hovorí: "Točí sa ako veverička v kolese." ako tomu rozumieš? To znamená, že človek neustále niečo robí, hýbe sa, pracuje, rozmýšľa, teda žije plnohodnotný život, neustále nemá dostatok času. A koleso života sa stále točí. A len čo sa tento životne dôležitý pohyb zastaví, život končí. Koleso sa prestane točiť, zamrzne. Každý človek má svoje koleso života.

Ľudský život má dve stránky: tmu a svetlo. Tieto strany života v kolese sú lúče, ktoré sú pripevnené k náprave.

II . Hlavná časť.

    Práca s antonymami.

Odporúčam vám pracovať vo dvojiciach.

Spojte slová v ľavom stĺpci s antonymami z pravého stĺpca.

Priateľ je nepriateľ

Chudoba je bohatstvo

Životná smrť

Odvaha je zbabelosť

Pravda lož

Zdravie je choroba

Radosť - smútok

Dobré zlo

Stretnutie – rozchod

Múdrosť je hlúposť

Šťastie je nešťastie

Skontrolujeme reťaz. Každá dvojica povie pár slov.

2.– Vypočujte si, čo povedal dagestanský básnik Rasul Gamzatov o kole života. (deti čítajú ).

Vytvorili ho milióny rúk

Zaoblené, usilujúce sa o rýchlosť,

Krídla starostlivo zastrihnuté

Prepojené s budúcnosťou.

Milióny rúk tvorili, usilovali sa

Príďte k dokonalosti

Točiť sa milióny rokov

Koleso známe na ceste.

Snažili sa majstri všetkých vekových kategórií,

Aby sa na ceste nič nestalo,

Napriek tomu sa puzdrá niekedy zlomili,

Tu a tam bola náprava haraburda.

Nie sú vôbec žiadni remeselníci,

Obrat sa naplnil, storočie prešlo,

A stále je veľa problémov;

Os je neporušená, dochádza k prepichnutiu.

Nové vycvičené ruky

Rodia sa nové mysle

A predsa nové diery

Bohužiaľ sa tiež objavujú.

Koleso funguje, má skúsenosti

Hladká zem, výmoly, ľad,

V živote sú radosti a smútky,

Trpký úpadok a hrdý vzostup.

Tí, ktorí jazdia s kolesom

Zažil dobro aj zlo

Slnko ich hladilo lúčmi,

Spálil ich mrazivý vietor.

Medzi touto smršťou -

Bahnité močiare, horské svahy,

Smutná hanba, svetlo nesmrteľnosti,

Hlasný výkon a hluchá hanba.

Rozptýlené ticho a výbuchy,

Vek stagnácie, oživenie storočia,

Zachyťte a získajte vírusy

Spomaľte kolesá.

Znamená chudobu s bohatstvom,

Pravda a lož budú naďalej nepriateľstvom.

Nespočetné množstvo prekážkových dráh

Vychádzkový kruh v zhone prekonať.

On, tvrdohlavý, stále sa točí,

Na svojej ceste sa opäť stretáva

Radosť a smútok, radosť a závisť,

Strach a odvaha, hnev a láska...

3 . Úvahy o živote.

Triedny učiteľ. Povedzme si, aké dlhé a užitočné je pre človeka samotného a pre jeho okolie žiť život. Musím premýšľať o tom, ako žiť svoj život? Hovoria vám vaši starí rodičia o svojom živote? Na čo myslia mnohí starší ľudia, keď zhŕňajú svoju životnú cestu? Sú krásne slová úžasného človeka: „Život treba žiť tak, aby ho neskôr bezcieľne prežité roky neznesiteľne neboleli,“ tieto slová patria spisovateľovi, vlastencovi, ktorý miluje svoju krajinu Nikolajovi Ostrovskému.

Ako rozumiete týmto slovám?

Niektorí ľudia v starobe veria, že svoj život neprežili nadarmo, iní zas nevedia, prečo žili, prečo fajčili oblohu.

Aký je význam týchto slov? (Život sa nemeria len prežitými rokmi, ale aj skutkami, výkonmi, činmi ).

    Uvádzajú sa príklady zo života niektorých vynikajúcich osobností vedy a umenia, vojenských vodcov - podľa výberu a uváženia učiteľa.

O kom sme hovorili?

Ako oslavovali vlasť? (Iv. Fedorov, Suvorov, Ciolkovskij, Minin, Puškin, Gagarin, Alechin ).

4. Úvaha o zdravom životnom štýle.

Aby človek žil na zemi čo najdlhšie, na čom by mu malo záležať? (O svojom zdraví ).

Existujú ľudia, ktorí nikdy neochorejú? (Nanešťastie nie ).

Zdravie je jednou z najväčších hodnôt. Čo si myslíte, že musíte urobiť, aby ste si zachránili zdravie?

Zdravie človeka má vo vlastných rukách. Starostlivosť o zdravie je potrebné učiť od útleho veku. Obrovskú úlohu pri udržiavaní a upevňovaní zdravia zohráva vôľa a charakter človeka. Je potrebné pochopiť, že pohyb je základom života. Pohybujte sa viac, venujte sa fyzickým cvičeniam, športu, fyzickej práci - bez toho sa dnes jednoducho nezaobídete.

Ako by sa mali na zlepšenie zdravia uplatniť vplyvy javov a podmienok vonkajšieho prostredia – slnka, vzduchu a vody?

( Treba vytvrdiť. Keď sa telo postupne prispôsobuje vplyvom vonkajšieho prostredia, ľahšie znáša teplo, chlad, vietor, dážď, kašu, vlhko atď. Otužovanie chráni človeka pred prechladnutím a infekciami. Zlepšuje spánok, náladu, chuť do jedla).

Čo viac vlastnou vôľou človeku škodí na jeho zdravotnom stave? (Zlé návyky človeka: fajčenie, alkohol, drogová závislosť, zneužívanie návykových látok ).

Aké škody na zdraví spôsobujú zlé návyky?

Triedny učiteľ. Niekedy sa, chlapci, v živote stane, že na človeka padne nešťastie, nešťastie - neočakávaná choroba, zranenie, fyzická choroba, ktorá niekoho postihla z okolností, ktoré nemôže ovplyvniť.

Počuli ste už o Alexejovi Maresievovi?

Spisovateľ Boris Polevoy v „Príbehu skutočného muža“ rozprával o nesebeckom pilotovi Alexejovi Maresyevovi. Počas Veľkej vlasteneckej vojny ho pri ďalšom bolestivom lete zostrelili Nemci. Stalo sa nešťastie – pilot si poranil nohy a okrem toho mu trvalo dlho, kým sa dostal do dediny v zimnom lese. Neskôr mu v nemocnici amputovali obe nohy. Toto nešťastie, tragédia, odlúčenie od neba ho vyviedlo z miery. Ale pomoc a podpora priateľov, vytrvalosť, sila vôle, Maresjevova neodolateľná túžba opäť stretnúť nebo sa zdalo nemožné. Dostal zubnú protézu. Na nich sa naučil chodiť, tancovať, lietať. Alexey Maresyev - Hrdina Sovietskeho zväzu.

takze treba sa snažiť žiť v harmónii predovšetkým so sebou samým a s vonkajším svetom, snažiť sa prekonávať všetky životné ťažkosti, a tak hromadiť neoceniteľné skúsenosti ľudskej komunikácie a bytia. A príbuzní a priatelia vám s tým vždy pomôžu.

5. Pokračovanie rozhovoru "Priateľ a nepriateľ, nepriateľ."

Triedny učiteľ.

Máš kamarátov?

Čo znamená slovo „priateľ“?

Kto môže byť priateľom?

Môže byť kniha, príroda, hračka priateľmi?

Hovorme o ľudskom priateľstve.

Otázky na rozhovor:

Prečo si ľudia vážia priateľstvo?

Čo to znamená byť priateľmi?

Aké sú radosti a strasti v priateľstve?

Čo to znamená zachrániť priateľa?

Čo ak sa o vás váš priateľ nechce „podeliť“ s nikým iným?

Môže byť sneak skutočným priateľom?

V skutočnosti môže byť málo priateľov. Skutočné priateľstvo si treba vážiť. A snažte sa ho nosiť dlhé roky.

6. Práca na obsahu a sémantickom význame výrokov.

1) Nič neodkladajte na neskôr, pretože potom to už pre vás nebude jednoduchšie (Jean Paul ).

2) Jeden dnešok má hodnotu dvoch zajtrajškov (B. Franklin ).

3) Odkladanie je zlodej času (E. Jung ).

4) Život je dlh, ak je plný... Budeme ho merať činmi, nie časom (Seneca ).

5) Všetko je neznesiteľnejšie - je zbytočné žiť vo svete (N.M. Karamzin ).

6) Zabiť čas - skrátiť život (Príslovie ).

III . Zhrnutie lekcie.

1. Spochybňovanie.

A teraz vás poprosím o zodpovedanie otázok dotazníka. Skúste úprimne odpovedať na otázky a za odpovede prideľte body:

1) Snažíte sa odložiť svoje záležitosti na zajtra?

2) Ak nemôžete nič robiť, snažíte sa o to?

(Nikdy - 1, niekedy - 2, často - 5, vždy - 7)

3) Snažíte sa vymyslieť vedľajšiu úlohu, len nerobiť tú hlavnú?

(Nikdy - 1, niekedy - 3, často - 5, vždy - 7)

4) Koľko času trávite v priemere pred televízorom?

(Do 1 hodiny - 1, od 1 do 2,5 hodiny - 3, od 2,5 do 4 hodín - 5, nad 4 hodiny - 7)

5) Je tvoj najlepší priateľ zlodej času?

(Nie - 1, do určitej miery - 3, skôr "áno" - 5, áno - 7)

Počítať body? Nájdite množstvo.

Ak ste zadalido 15 bodov máš byť na čo hrdý. Ste cieľavedomý aktívny človek, čaká vás zaujímavý život.

Ak suma bolaod 16 do 25 bodov máš na čom pracovať. Je potrebné urýchlene konať, aby sa váš životný štýl dal do poriadku. Snažte sa venovať svoj čas podnikaniu, inak môžete mať v budúcnosti problémy so štúdiom, a potom s profesiou, prácou, platom.

Ak sumaprekročil 25 bodov Odporúčame vám, aby ste vážne premýšľali o svojej budúcnosti. S najväčšou pravdepodobnosťou už máte veľké problémy so štúdiom, ťažké vzťahy s dospelými. A ak nezmeníte svoj postoj k času, k podnikaniu, potom sú pred vami hlavné ťažkosti.

Myslím, že je o čom premýšľať.

učiteľ. Život nekonečne plynie, spája nás s minulosťou i budúcnosťou, koleso života pokračuje vo svojej ceste.

2. Prevedenie piesne.

Deti spievajú pieseň „The Way of Kindness“ (alebo si vypočujú audio nahrávku). Múzy. M. Minková, sl. Y. Entina.

1. Opýtajte sa prísneho života:

Akou cestou sa vydať?

Kde na svete biela

Odísť ráno?

Nasledujte slnko

Aj keď táto cesta je neznáma.

Choď, priateľu, vždy choď

Drahý Bože.

2. Zabudnite na starosti

Pády a vzostupy.

Nefňukaj, keď sa osud zachová

Nie ako sestra.

Ale ak je to zlé s priateľom,

Nespoliehajte sa na zázrak.

Ponáhľaj sa k nemu, vždy

Kráčajte po ceste dobra.

3. Ach, koľko bude rôznych

Pochybnosti a pokušenia.

Nezabúdajte, že toto je život

Nie detská hra.

A odohnať pokušenia

Naučte sa nevyslovený zákon:

Choď, priateľu, vždy choď

Drahý Bože.

3. Triedny učiteľ. Dnešný úprimný rozhovor s vami by som rád ukončil slovami básnika Rasula Gamzatova.

Nesmrteľné koleso lietajúce

Trikrát sú mu pravdivé:

minulosti a súčasnosti

Mierenie do budúcnosti.

A doma a pod nebom Ázie

Dnes je pre nás otvorený.

Ale sme spojení so včerajškom,

A s tým, čo príde zajtra.

Nechať cez výšiny

Nebo nebude zatemnené.

Závislá od našej komunity

Všetky kolesá sa otáčajú.

Myslím si, že dnes sme mali nielen zaujímavý rozhovor, ale aj dôležitý a významný pre každého z vás. Veľmi rád som s vami komunikoval. Veľká vďaka.

Použité knihy

1. Formovanie občianstva mladších žiakov: hodiny so žiakmi, rozhovory s rodičmi / vyd. O. A. Yesherkina. - Volgograd: Učiteľ, 2007.

V škole - vzdelávacie podujatie zamerané na formovanie harmonickej osobnosti žiakov, rozširovanie ich vedomostí o človeku, spoločnosti, svete okolo seba, o rôznorodosti vzťahov.

Interakcia medzi učiteľmi a rodičmi

Vedúca úloha v triede je zverená učiteľovi, avšak výber tém na takéto podujatia a proces prípravy by mali prebiehať v úzkej spolupráci s deťmi, čo prispieva k ich záujmu, realizácii tvorivého potenciálu a zjednocovaniu školského kolektívu.

Keď už hovoríme o význame triedneho učiteľa pri výchove mladších žiakov, netreba podceňovať význam rodiny, v ktorej sú vychovaní. Efektívnosť výchovno-vzdelávacieho procesu do značnej miery závisí od „pôdy“, ktorú učitelia obrábajú. Len za predpokladu, že rodičia a učitelia vyvinú potrebné úsilie, je možné dosiahnuť cieľ formovania mravnej osobnosti.

Triedne hodiny (3., 4. ročník) by mali brať do úvahy školské publikum.

Vekové črty psychiky žiakov základných škôl

Najľahšie ovplyvniteľné publikum sú žiaci základných škôl, čo sa vysvetľuje vekovými charakteristikami ich duševného vývoja. V tomto období sa u detí rozvíja dobrovoľné správanie (plánovanie – realizácia programu – sebakontrola), ktoré neskôr povedie k formovaniu teoretického myslenia a vedomia. V tomto období si dieťa začína uvedomovať svoju polohu v sociálnom súradnicovom systéme: formujú sa morálne hodnoty, ktoré sa v budúcnosti stanú základom svetonázoru.

Toto obdobie formovania osobnosti je pre učiteľov veľmi významné a kľúčovú úlohu tu zohráva včasnosť korekcie osobnosti.

Na základe vyššie uvedeného je potrebné pochopiť, že plánovanie vyučovacích hodín na základnej škole musí nevyhnutne zahŕňať zváženie morálnych tém, ktoré neoceniteľne prispejú k rozvoju sociálne orientovanej osobnosti.

Hodiny v triede (4. ročník), ktorých vývoj je navrhnutý v metodickej literatúre, zohľadňujú predovšetkým zvláštnosti fyziológie a duševného vývoja školákov, ktoré predurčujú kognitívne schopnosti študentov. Účel podujatia by sa mal určiť v súlade s vekom detí.

Témy vyučovacích hodín 4. ročníka, ktoré ponúkame, umožňujú mravnú výchovu žiakov, vštepujú im zručnosti zdravého a bezpečného života.

Akú tému zvoliť?

Formovanie morálnych hodnôt žiakov je najdôležitejším prvkom ich výchovy, preto hlavnými témami 4. ročníka odporúčanými na diskusiu sú: „Tolerancia“, „Priateľstvo“, „Rodina“.

Okrem toho, vzhľadom na malé množstvo vyučovacieho času určeného na štúdium tém o základoch bezpečného života, budú užitočné tieto témy: „Zdravie“, „Pravidlá cestnej premávky“.

Môžu byť rôznorodé: kvíz, divadelné predstavenie, diskusia, stretnutie so zaujímavými ľuďmi, návšteva kina, divadla.

Pozrime sa bližšie na vyššie uvedené témy.

Hodina "Tolerancia"

4. ročník je obdobím formovania morálnych hodnôt mladších žiakov. Jedným zo základných morálnych pojmov je tolerancia, čo sa z latinčiny doslova prekladá ako „trpezlivosť“.

Význam tohto pojmu je dnes väčší ako kedykoľvek predtým, čo je spôsobené nárastom takých javov v spoločnosti, ako je intolerancia, agresivita, diskriminácia.

Vychádzajúc z predpokladu, že najorganickejší prejav osobnosti je v občianskej spoločnosti, ktorú sa snažíme budovať, akceptovanie odlišností iných ľudí je kľúčom k pohodlnému spolunažívaniu.

Tolerancia ako princíp interakcie v detských kolektívoch prispieva k výchove tolerantnej spoločnosti v budúcnosti.

Deti si už vytvorili všeobecné pojmy morálky a nemorálnosti. Modely správania tejto vekovej kategórie však ešte nie sú dokončené.

Hlavný dôraz pri zvažovaní pojmu tolerancie treba klásť na uznanie nielen práv detí, ale aj ich povinností voči iným ľuďom, rešpekt k osobnosti iných, akceptovanie ich svetonázoru. V tomto zmysle je dôležitým postulátom pre upevnenie nesporná pravda: „Robte druhým tak, ako chcete, aby oni robili vám.“

Triednická hodina v 4. ročníku na tému tolerancia zníži mieru agresívneho správania žiakov, prah konfliktnosti, čo priaznivo ovplyvní celkovú psychickú klímu v kolektíve.

Formy vedenia vyučovacej hodiny na tému "Tolerancia"

V tomto ohľade je dôležité uskutočniť hodinovú hodinu „Tolerancia“ včas. 4. ročník je na to ako stvorený. Podujatie by malo prebiehať diskusnou formou, kedy každý z účastníkov slobodne vyjadrí svoj názor a učiteľ bude vedieť rozlíšiť výrazné podobnosti a rozdiely vo vnímaní sveta deťmi, identifikovať pojmy, ktoré všetkých spájajú a ktoré ďalej prispeje k vybudovaniu súdržného tímu, ktorého členovia konštruktívne interagujú.

Rolové hry budú aj formou edukačných aktivít, ktoré umožnia simulovať spoločensky prijateľné možnosti správania sa detí v situáciách agresie, intolerancie.

priateľstvo

Pokračovaním témy tolerancie môže byť s ňou hraničiaca téma priateľstva. Hodina 4. ročníka na zadanú tému by sa mala konať na základe pochopenia významu budovania priateľstiev pre mladších žiakov.

Žiaľ, berúc do úvahy realitu dnešného života: celková zamestnanosť dospelých, globálna urbanizácia, rozvoj IT technológií, detská komunikácia sa prakticky obmedzuje na školské prostredie, čím sa zvyšuje miera zodpovednosti učiteľov za formovanie predstáv školákov o pravdivých priateľstvo.

Základným nastavením pre deti pri uvažovaní nad otázkou priateľstva by malo byť pochopenie jedinečnosti každého jednotlivca, akceptovanie jeho výhod a nevýhod, teda budovanie rovnocenných vzťahov. Okrem toho je potrebné zamerať pozornosť detí na úprimnosť, nezáujem, dôveru, oddanosť v priateľských vzťahoch.

Tento prístup by mal podnietiť študentov, aby uvažovali o svojej vlastnej schopnosti budovať vzťahy v súlade s vyššie uvedenými kritériami a o potrebe zmeniť sa najskôr sami. Hodina v triede 4 by mala byť pre chlapcov produktívna.

Formy vedenia vyučovacej hodiny na tému „Priateľstvo“

Ako stráviť triednu hodinu „Priateľstvo“? Stupeň 4 je skvelý na hranie rolí. Je tak možné demonštrovať vizuálne životné situácie spojené s prejavom pravého a falošného priateľstva. Nie poslednú úlohu pri úvahách o tejto téme zohrávajú interdisciplinárne prepojenia s literatúrou, ktoré možno realizovať predbežným čítaním beletrie a následným rozborom diel.

rodina

Úvaha o téme rodiny je záverečnou fázou vedenia vyučovacích hodín s morálnou tematikou, čo je dané komplexnosťou pojmu „rodina“. Skutočne, bez tolerancie a priateľstva je jeho výstavba nemožná. Hodina v 4. ročníku na tému rodina by mala zhrnúť a rozobrať poznatky získané školákom a ich vlastné skúsenosti.

Pre deti vo veku základnej školy je rodina funkčným pojmom. Každý z jej členov vykonáva určité funkcie: mama šije, varí, upratuje, otec opravuje, stavia atď.

Na základe toho, čo bolo povedané pre školákov tohto veku, je dôležité vytvoriť si pojmy lásky, rešpektu a vzájomnej pomoci. Dôraz by sa mal klásť na komplexnú interakciu týchto pojmov, ktorá bude určovať formovanie prosperujúcej rodiny. Jeho najdôležitejším ukazovateľom je harmonický vzťah medzi staršou a mladšou generáciou, ktorý je zasa založený na potrebe formovať autoritu dospelých, a nie na bezpodmienečnej láske k deťom. Okrem toho, dôležitým aspektom pri zvažovaní potreby formovania autority dospelých v rodine je vznik kritického myslenia u mladších študentov, čo sa často prejavuje popieraním autorít vo všeobecnosti.

Ako stráviť vyučovaciu hodinu (4. ročník)? Rodina je pre každého najdôležitejšou hodnotou. Na túto tému môžete uskutočniť podujatie vo forme súťaže, kvízu, hry.

zdravie

Najdôležitejšou otázkou, ktorú treba zvážiť počas vyučovacích hodín v 4. ročníku, je téma zdravia. Hodina „Zdravie“ (4. ročník) by mala zhrnúť predtým nadobudnuté vedomosti a formovať návyky zamerané na udržanie správnej životosprávy.

Vzhľadom na to, že v tomto veku sa iba formujú návyky, ktoré budú následne určovať spôsob života, hlavnú pozornosť učiteľa treba venovať obsahu správneho spôsobu života.

V prvom rade ide o zameranie sa na dôležitosť pohybovej aktivity, hygienických postupov, správnej výživy a znižovania vplyvov životného prostredia a sociálnej sféry na zdravie človeka.

Okrem toho, berúc do úvahy vekové charakteristiky žiakov základných škôl, dôležitou otázkou, ktorej by sa mala venovať vážna pozornosť, je plánovanie denného režimu.

Jedným zo základných bodov pri zvažovaní tém o zdraví v 4. ročníku je informovanie o zlozvykoch a výchova k ich vytrvalému odmietaniu.

Zákony o cestnej premávke

V kontexte zvažovania všeobecných zdravotných problémov treba pri plánovaní mimoškolských aktivít venovať pozornosť takej téme, akou sú pravidlá cestnej premávky. Ako viesť vyučovaciu hodinu na túto tému (4. ročník)? Pravidlá cestnej premávky sú niečo, čo by mali vedieť aj mladší žiaci. Stojí za to zvážiť problémy vizuálne, kreatívne, dotýkať sa aspektov, ktoré neboli predtým študované.

Vzhľadom na nárast detských úrazov a úmrtí pri dopravných nehodách je táto téma viac ako žiadaná.

Vzhľadom na to, že pravidlá cestnej premávky študovali žiaci 4. ročníka v predchádzajúcich ročníkoch, množstvo nazbieraných vedomostí je veľmi významné. V tomto zmysle je dôležité organizovať takéto podujatia, aby sa medzi deťmi vytvorilo porozumenie, že bezpodmienečné uplatňovanie pravidiel cestnej premávky je v prvom rade prejavom rešpektu voči všetkým účastníkom cestného procesu a okrem toho záruka záchrany ich života a životov iných.

Formy vedenia vyučovacej hodiny na tému „Pravidlá cestnej premávky“

Vo forme hier na hranie rolí môžete stráviť hodinu triedy (4. ročník). Deti si budú môcť rýchlejšie zapamätať pravidlá cestnej premávky, ak bude podujatie zaujímavé a zábavné.

Na použitie v triede sa tiež odporúčajú stretnutia s predstaviteľmi orgánov činných v trestnom konaní, ktorí regulujú bezpečnosť na cestách, čo vám umožní naučiť sa pravidlá z prvej ruky a uvedomiť si všetky riziká a zodpovednosť za neuvážené akcie na ceste.

Témy vyučovacích hodín 4. ročníka teda zahŕňajú formovanie základných morálnych pojmov, ktoré by sa mali zafixovať v ich mysliach a prípadne sa stať ustálenými modelmi správania. Úspešná realizácia výchovných úloh je možná pri úzkej interakcii školy a rodiny. Vyučovacie hodiny (4. ročník), ktorých rozvoj je v literatúre široko zastúpený, v praxi vyžadujú, aby umožňovali formovanie mravnej osobnosti žiakov.

Triedna hodina v 4. ročníku na tému "Guinessova show"

Ciele: oboznámiť študentov s Guinessovou knihou rekordov; rozvíjať u žiakov pozorovanie a predstavivosť; prispieť k vytvoreniu pozitívnej emocionálnej atmosféry v triede.

Prípravné práce: prideliť 2-4 študentom roly fotoreportérov (po hodine v triede zostavia nástenné noviny „Triedni rekordéri“).

Vybavenie: fotoaparát; rekvizity pre súťaže.

triedny plán

I. Úvodné rozprávanie.

II. Informačný blok „Guinessova kniha rekordov“.

III. Súťaže „Držiačky triedneho rekordu“.

IV. Zhrnutie.

Postup hodín v triede

I. Úvodný prejav

Triedny učiteľ. Vypočujte si príbeh a povedzte, o akú knihu ide.

V sobotu 10. novembra 1951 bol Sir Hugh Beaver (1890-1967), manažér spoločnosti Guinness Brewing Company, na poľovačke s priateľmi pri rieke Slane v grófstve Wexford na juhovýchode Írska. Ale nešťastný prípad - poľovníci neúspešne strieľali a niekoľko zlatých kulíkov netrafilo stôl. A večer sa medzi priateľmi, ktorí sa zhromaždili na sídlisku Castle Bridge House, rozprúdila búrlivá debata o tom, či je kulík zlatý najrýchlejší z lovných vtákov v Európe. Žiaľ, neexistovala žiadna príručka, ktorá by uspokojila pánovu zvedavosť.

V auguste 1954 sa medzi už známymi poľovníkmi rozpútal spor o tetrova, ktorý sa im zdal lietať ešte rýchlejšie. Sir Hugh Beaver si myslel, že stovky takýchto otázok sa určite rozoberajú v 81 400 krčmách v Anglicku a Írsku a že neexistuje žiadna kniha, ktorá by pomohla vyriešiť spory o záznamy.

12. septembra 1954 pozval sir Hugh nás, bratov Norrisa a Rossa McHuerterovcov, na audienciu, aby sme zistili, či by naša Londýnska tlačová agentúra mohla pomôcť vytvoriť potrebný adresár.

Vydavateľstvo bolo otvorené v Londýne na adrese: Fleet Street, 107. A začalo sa pracovať na prvom, 198-stranovom vydaní. Predbežná kópia vtedy neznámej knihy bola vytlačená 27. augusta 1955. (Príbeh knihy, ktorý rozprával jej tvorca Norris McHuerter, najmä pre ruských čitateľov.)

II. Informačný blok "Guinessova kniha rekordov"

Triedny učiteľ. Už pred vianočnými sviatkami sa Guinessova kniha rekordov dostala na vrchol rebríčka bestsellerov a nikdy ho neopustila, s výnimkou rokov 1957 a 1959, kedy nebola dotlačená. Prvé americké vydanie sa objavilo v New Yorku v roku 1965, nasledovalo francúzske vydanie v roku 1962 a nemecké vydanie v roku 1963. V roku 1967 kniha vyšla v japončine, španielčine, dánčine a nórčine a nasledujúci rok vo švédčine, fínčine a taliančine. V 70. rokoch 20. storočia vyšla v holandčine, portugalčine, češtine, hebrejčine, srbochorvátčine, islandčine a slovinčine.

V 80. rokoch 20. storočia preklady Guinessovej knihy rekordov vyšli v 13 jazykoch: gréčtina, indonézčina, čínština, turečtina, malajčina, arabčina, maďarčina, thajčina, tamilčina, telugčina, hindčina, malajálamčina. Vo februári 1990 bol prvýkrát publikovaný v ruštine av decembri toho istého roku - v poľštine. V roku 1991 vyšla kniha v bulharskom, rumunskom, macedónskom a kórejskom vydaní.

Guinessova kniha rekordov teda vyšla v 43 jazykoch sveta. V novembri 1974 bola kniha označená za najobľúbenejšiu autorsky chránenú knihu v histórii vydávania. V tom čase jeho celkový náklad dosiahol 23,9 milióna kópií. A do polovice roku 1993 sa vo svete predalo viac ako 74 miliónov kópií Guinessovej knihy rekordov.

Chlapci, prečo si myslíte, že sa táto kniha stala tak populárnou? (Študenti hádajú.)

Viete, ako sa dostať do Guinessovej knihy rekordov? (Odpovede detí.)

Za rekord sa považuje niečo, čo prekonáva doterajšie úspechy, niečo, čo sa s nimi dá porovnávať a porovnávať. Toto je hlavné kritérium pre výber informácií. Jedinečné prípady, kuriozity alebo niečo „úplne prvé“ nie sú vždy rekordy, ale sú zaujímavé. V knihe nie sú zahrnuté hendikepové záznamy. V knihe nie sú zahrnuté ani záznamy, ktoré predstavujú extrémne nebezpečenstvo pre ľudský život: parašutizmus z nízkych nadmorských výšok alebo nadmerný príjem potravy.

V posledných rokoch sa vynaložilo úsilie na stanovenie časových rekordov v mnohých činnostiach, ako je napríklad záznam o nehybnosti, uvádzajú autori knihy. Trvanie takýchto maratónov, ktoré zahŕňali dlhodobú nespavosť, často dosahovalo extrém a ohrozovalo životy uchádzačov. Preto pred tým, ako sa autori pustia do takéhoto rekordu, žiadame, aby sa o jeho realizovateľnosti poradili v národnom vydaní Guinessovej knihy rekordov.

Na niektorých typoch maratónov sú povolené 5-minútové prestávky na oddych, ale len po každej hodine. Tieto prestávky sú dobrovoľné a môžu sa kumulovať. Akceptovaný záznam je celkový čas, t. j. čas, ktorý uplynul od začiatku do konca, vrátane prestávok. Protokoly musia zaznamenávať priebežné sledovanie pokusu o vytvorenie rekordu, obsahovať údaje o chronologickom poradí, čase výkonu, trvaní a prestávkach na odpočinok. Dokumentácia musí byť potvrdená podpismi svedkov s uvedením času prítomnosti. Žiadajú sa aspoň dvaja nezávislí svedkovia. Svedkovia nemôžu byť príbuznými súťažiaceho. Kde je to možné, poradie sa udržiava. Osobám mladším ako 14 rokov je účasť zakázaná. Osoby vo veku 14-18 rokov musia mať písomné povolenie na účasť od rodiča alebo zákonného zástupcu.

Súťažiaci musia získať potvrdenie o rekorde od miestnych alebo národných novín a ak súťaž organizuje národný alebo medzinárodný orgán, oficiálny dokument potvrdzujúci výsledky. V novinových výstrižkoch musí byť uvedený názov novín, miesto ich vydania a číslo čísla, v ktorom je článok umiestnený. Je žiaduce, aby informácie o udalosti boli vysielané v rozhlase alebo televízii.

III. Súťaže „Držiačky triedneho rekordu“

Triedny učiteľ. Dnes sa pokúsime identifikovať našich šampiónov v triede. Najprv si musíte vybrať nezávislú porotu, ktorá určí víťazov v konkrétnej súťaži.

(Vyzýva niekoľkých študentov, aby sa stali členmi poroty.)

Do súťaže sa môže zapojiť každý, no ak niekto vyhrá niektorú zo súťaží, ďalšej sa už nebude môcť zúčastniť. Všetky akcie budú fotografovať naši korešpondenti.

Tak začnime.

IV. Zhrnutie

Triedny učiteľ. Zatlieskajme našim víťazom! Všetky pamätné momenty boli zachytené, tešíme sa na vydanie nástenných novín „Class Records“.

Doplnkový materiál

Súťaže

1. Kto bude dlhšie sedieť na stoličke, zdvihne nohy nad podlahu a nebude sa ničoho držať rukami.

2. Kto rýchlejšie zje kúsok čierneho chleba a potom píska.

3. Kto dokáže urobiť viac drepov, pričom drží ceruzku na nose.

4. Kto zoberie a podrží viac balónov na 10 sekúnd.

5. Kto uviaže na vlasci rýchlejšie o 5 uzlov.

6. Kto rýchlo vloží staré noviny do fľaše bez toho, aby ich roztrhal.

7. Kto dokáže vyvaľkať najdlhšiu klobásu z plastelíny za 1 minútu.

8. Kto rýchlejšie vypije pohár vody slamkou.

9. Kto dokáže na jeden nádych dlhšie vysloviť hlásku I.

10. Kto vydrží dlhšie stáť na jednej nohe v polohe „lastovička“.

Príklady ľudských úspechov z Guinessovej knihy rekordov

Najväčšia palacinka

Palacinka s hmotnosťou 3 tony a priemerom 15,01 m bola upečená v Manchestri (Veľká Británia) v auguste 1994 počas osláv 150. výročia založenia družstevného hnutia.

Jablká rezané mečom vo vzduchu

30. mája 2004 Kenneth Lee rozrezal vo vzduchu samurajským mečom 21 jabĺk za 1 minútu v Tiger Style Karate Academy (New Jersey, USA).

švihadlo

V júli 2005 Isabelle Bushová (Aljaška, USA) skočila cez švihadlo 151 036-krát za 24 hodín. V priemere urobila 104 skokov za minútu.

Potlesk

Rekord v trvaní potlesku (58 hodín 9 minút) vytvoril V. Jayaraman z Tamilnadu (India) od 12. do 15. februára 1988. Zároveň bola rýchlosť minimálne 160 tlieskaní za minútu a mohli byť počuť na vzdialenosť 109,7 m.

Siláci

19. októbra 2005 na Open International Heavyweight Championship v Norwoode (USA) zdvihol Brit Barry Andersen malíčkom závažie 63 kg.

Vezmeme klavír po schodoch

5. decembra 2001 José Angel Aria Villanueva (Španielsko) za 6,37 sekundy zdvihol stoličku a potom 175-kilogramový klavír na schodisko s 15 schodmi vysokými 2,5 m, po čom na ňom zahral trojminútovú etudu.

Scenár mimoškolských aktivít 4. ročník