Święto Czukowskiego dla młodszych uczniów. Przedstawienie teatralne na podstawie bajki Czukowskiego „Fly - Tsokotukha” dla dzieci starszej grupy przygotowawczej przedszkolnej instytucji edukacyjnej

Święto Czukowskiego dla młodszych uczniów.  Przedstawienie teatralne na podstawie bajki Czukowskiego „Fly - Tsokotukha” dla dzieci starszej grupy przygotowawczej przedszkolnej instytucji edukacyjnej
Święto Czukowskiego dla młodszych uczniów. Przedstawienie teatralne na podstawie bajki Czukowskiego „Fly - Tsokotukha” dla dzieci starszej grupy przygotowawczej przedszkolnej instytucji edukacyjnej

Scenariusz spektaklu instruktażowego dla starszych dzieci w wieku przedszkolnym z udziałem dorosłych
(na podstawie bajki KI Chukovsky'ego „Aibolit”)

Cel: Edukować przedszkolaki w zakresie zasad bezpiecznego zachowania na drogach.

Zadania:

1. Wzmocnij wiedzę dzieci na temat zasad ruchu drogowego.

2. Rozwijanie obserwacji, szybkości, reakcji na ruchy.

3. Wzbudź wzajemne zainteresowanie i życzliwość dzieci.

Prace wstępne:

1. Wycieczki z dziećmi ulicami wsi do jezdni

2. Rozmowy, obserwacje, ćwiczenia praktyczne w miejscach transportowych na odcinku d/s oraz w hali,

3. Czytanie prac dotyczących profilaktyki DDTT

4. Udział w regionalnych, miejskich, ogrodniczych konkursach profilaktyki DDTT, oglądanie bajek, prezentacji, filmów o zasadach DD.

Akompaniament muzyczny: magnetofon, fortepian.

Przebieg rozrywki

Narrator Dobry doktor Aibolit, siedzi pod drzewem.

Przyjdź do niego na leczenie zarówno krowy jak i wilczycy,

I pluskwa, robak i niedźwiedź!

Wszyscy się zagoją, dobry doktor Aibolit się zagoi!

(Aibolit wchodzi, nuci melodię, siada, zaczyna przeglądać encyklopedię)

Narrator A Lisa przyszła do Aibolit.

(Lis wchodzi, łapa w pogotowiu, wałki na ramieniu, guz na czole)

Lis: Och, moje ciało boli

Aibolit: Co się stało? A co boli?

Aibolit Ci teraz pomoże

(bada Lisę, śpiewa do melodii piosenki „Jeździliśmy na łódce”, muzyka ludowa, tekst autora)

Lis Jeździłem na rolkach po szerokiej autostradzie

Z jakiegoś powodu znalazłem się na nadjeżdżającym pasie.

W lesie, mówią, w lesie, jak mówią

Mówią, że wyrosła sosna

Ale to drzewo zostało powalone na wrotkach przez dziewczynę!

Mama mnie beszta, mój ojciec nie daje woli,

Wracam do domu z przejażdżki, przy bramie czeka na mnie

A ja, mówi, mówię, nie zostawię tego tobie,

Sprawię, że będziesz uczyć zasad ruchu drogowego!

(płacze, potrząsa łapą i trzyma się za czoło)

Aibolit: Cóż, Liso, przepiszę ci

Balsamy na łapę, balsamy na czoło,

Napiszę Ci też kierunek (pisze)

Po to pójdziesz do szkoły, drogi przyjacielu,

Mamy szkołę nauk o sygnalizacji świetlnej.

Reżyserem jest Leo, jest bardzo surowy,

Mam nadzieję, że uczysz każdej lekcji.

I wkrótce rozpoznasz wszystkie znaki drogowe.

I oczywiście będziesz bardziej ostrożny!

Narrator A potem przybiegła Małpa,

(Wbiega małpa, drży.)

Małpa: Och, Niedźwiedź przestraszył mnie wczoraj,

A teraz się trzęsę

Aibolit: Nie drżyj! Lepiej powiedz wszystko w porządku.

Małpa (przerażony śpiewa do melodii piosenki „Rozmowa ze szczęściem”

z filmu „Iwan Wasiliewicz zmienia zawód”, muzy. A. Zatsepin, słowa autora)

1 ktoś nagle w milczeniu zapukał do drzwi

Śpisz czy nie, chcemy sprawdzić

Przyjaciele zaprosili mnie do gry w piłkę.

W trasie graliśmy wczoraj w piłkę nożną.

Nagle jak w bajce zatrzasnęły się drzwi,

Z samochodu wyskoczyła bestia.

Nie rozpoznałem go od razu, bo było ciemno.

Złapał naszą różową piłkę, zaczął po niej galopować,

Okazało się, że to niedźwiedź, zaczął na nas warczeć i ryczeć!

2. Warknął i krzyknął, że jesteśmy w drodze

Zmiażdżą wszystkim ogony, łapy, uszy, nogi,

W końcu są do tego place zabaw.

Musisz tam zagrać - wszystko będzie dobrze.

Chcemy poznać wszystkie zasady - gdzie jesteśmy my, zwierzęta do zabawy,

Na trasie czujemy się dobrze, piłka toczyła się szybko, łatwo,

Ale samochody tu i tam,

I trąbią i nie pozwalają nam, nie pozwalają nam grać.

CO TO OZNACZA???

Aiboli t: Daj znać znajomym: nie możesz grać na autostradzie!

Nie wybiegaj na jezdnię,

W drodze, NIGDY! Nie graj w piłkę!

Przepiszę ci waleriana z herbatą,

już nie będziesz się trząść, Małpie!

(daje fiolkę waleriany. Siada, pisze kierunek)

Aibolit: napiszę dla Ciebie skierowanie do szkoły,

Abyś znał wszystkie zasady ruchu drogowego!

Dyrektor tam Lev (pokazuje na zdjęciu),) jest bardzo surowy,

Będziesz musiał nauczyć się każdej lekcji, aby twoi rodzice byli spokojni.

A kierowcy nie skarcili Cię na torze! (Małpa odchodzi)

Narrator: a potem przybiegł Szary Wilk, też trochę drżał

(Wchodzi drżący Wilk.)

Wilk: Całkowicie przestałem rozróżniać sygnalizację świetlną kolorami świateł,

Pomóż, Aibolit, pomóż (śpiewa do melodii piosenki „Bukiet”, muzyka A. Barykin, słowa autora)

1.Długo, długo jeździłem rowerem, nie zwalniałem na światłach,

Nagle po lewej zapiszczał do mnie głośno

Ogromny, ogromny niebieski Zil.

2. Szofer złapał mnie za kołnierz, ponuro wskazał na sygnalizację świetlną

Jeśli świeci się czerwone światło, powiedział…

Więc musisz wstać!

Narrator: I powiedział Aibolit

Aiboli t: To nie ma znaczenia,

Przyjdź tu ponownie jutro.

Razem przestudiujemy kolory, pomogę je rozróżnić!

(siada, pisze)

Aibolit: Oto kolejny kierunek dla Ciebie,

Pójdziesz do szkoły jutro o świcie

Szkoła ma naukę o sygnalizacji świetlnej,

Tam będziesz się uczyć, przyjacielu,

Poznasz kolor sygnalizacji świetlnej i zawsze jedź zgodnie z zasadami!

(Wilk odchodzi)

Narrator: Tu i znowu nowa bestia zapukała do tych drzwi

(kot wchodzi, kuleje)

Kot: Och, jestem kotem, och, jestem kotem, pomóż mi trochę!

Drzwi samochodu się zamykały, moja stopa uderzyła w drzwi,

Boli mnie pięta, pomóż mi, Aibolit!

Kot ( śpiewa do melodii piosenki „Idź precz, zamknij drzwi”, słowa autora):

Były noce, były dni, były nudne,

Dopóki nie wziąłem pożyczki, kupiłem mercedesa,

Po prostu nie znała zasad i rządziła tak, jak dostała,

na moście, o mój boże, strażnik krzyknął do mnie:

Wyjdź, zamknij drzwi, nie przyjaźnisz się z głową,

Jeśli nie znasz zasad, możesz zostać rannym.

Cóż, przekroczyłeś prawa i wyprzedziłeś dwa,

To podwójne wyprzedzanie, na moście zabronione!

Aibolit: przepiszę Ci fizjoterapię,

A lewy gips położę na pięcie, (przykłada gips, wypisuje kierunek)

I udzielę Ci również wskazówek do szkoły, abyś nauczył się zasad ruchu.

W szkole uczysz się lepiej, a potem zasiadasz za kółkiem! (Kot wychodzi.)

Narrator: I takie śmieci cały dzień!

Teraz przybiegnie jeleń, potem foka,

a dziś rano przybiegł jeż, zobaczył lekarza i zaczął bulgotać!

(jeż wchodzi z kijem, kuleje)

Jeż: Dostałem się pod kopyta, leżę na drodze,

Boli mnie noga, pomóż mi, Aibolit!

Aibolit: Co Ci się stało? Powiedz mi, mój bracie!

Jeż:(śpiewa do melodii „Cyganie jechali konno..”, muzyka ludowa, słowa autora)

1 zając jechał konno i spotkałem go pieszo

Spojrzałem na przebłysk tuda-syuda,

Teraz kłopoty są nieuniknione.

2 Kule, nie mogę biegać

Jak możesz uchronić się od kłopotów?

Nie rozumiem, jak byłem powalony

Dlaczego mnie nie wpuścił?

Aibolit: Aby nie zostać rannym - nie chodź po drodze!

Chodnik spacerowy jest potrzebny dla pieszego,

i przejdziesz tylko przez skrzyżowanie!

Posłuchaj moich słów - będzie cała głowa!

Wyleczę twoją nogę, mówię ci na pewno!

(bandaże, wypisuje wskazówki)

Aby poznać zasady - gdzie chodzić, kiedy stać,

Idziesz do szkoły i uczysz tych zasad!

Reżyser jest lwem, jest bardzo surowy,

Będziesz musiał iść na każdą lekcję!

(jeż odchodzi, Aibolit siada przy stole, sprawdza leki...)

Gra muzyka „Zwiedzanie bajki”)

Narrator: Nasz Aibolit wszystkim pomógł, powiedział gdzie, co boli

I przepisał leczenie, rozdał wskazówki,

aby każde zwierzę w lesie mogło uczyć się w szkole, która

Aby wszyscy bez wyjątku znali zasady ruchu drogowego!

Minął rok szkolny i przybyli leśnicy

Wróć do domu Aibolita, pokaż swoją wiedzę, powiedz chłopakom wszystko

(wszystkie zwierzęta wchodzą)

Małpa: Teraz doskonale wiemy, jak zachowywać się na drodze,

nie bawimy się na drogach, aby ratować się od kłopotów!

Wilk: Wiem, na światłach są trzy cenione światła-

Jeśli czerwony jest niebezpieczny, nie możesz się ruszyć!

Żółty – każe kierowcy przygotować się i czekać

A zielony mówi: teraz droga jest dla ciebie otwarta!

Kot A teraz wiemy na pewno, że nie możesz stać na moście,

Jeśli jesteś teraz w samochodzie, ruszaj się, przyjaciele!

Na moście podwójne wyprzedzanie jest oczywiście zabronione!

Jeż: Jeśli jesteś pieszym, spójrz na przejście

przejść przez ulicę - musisz to znaleźć!

(Odtwarzana jest muzyka „Zwiedzanie bajki”)

Aibolit: Opowieść dobiega końca, teraz patrzę na ciebie

I chcę, żebyście zawsze byli czujni

Aby kłopoty nigdy nigdzie Cię nie ogarnęły!

Narrator-to koniec bajki, a kto posłuchał, dobra robota!

Opowieść jest kłamstwem, ale jest w niej podpowiedź, lekcja dla dobrych ludzi!

Tytuł: Scenariusz spektaklu dla grup seniorów i grup przygotowawczych na podstawie bajki KI Czukowskiego „Aibolit”

Stanowisko: starszy pedagog
Miejsce pracy: MBDOU „Przedszkole wsi Shunga”
Lokalizacja: wieś Shunga, okręg Kostroma, region Kostroma, Rosja

Opis materiału: Ten materiał będzie przeznaczony dla nauczycieli, organizatorów czasu wolnego dzieci, wychowawców, nauczycieli dokształcania, zastępców dyrektorów do pracy oświatowej. Dramatyzacja może być wykorzystywana na imprezach ogólnoszkolnych.
Cel: Rozwój umiejętności wykonawczych u dzieci.
Zadania:
- Rozwijaj kreatywność;
- Rozwiń słownik mowy;
- Ułatwić przyswajanie materiału;
- Prawidłowe umiejętności komunikacyjne.
Sprzęt i materiały: Kostiumy: Mucha, karaluch, pluskwa, pchła, pszczoła, pająk, komar, motyl, muzyk.
Rekwizyty: samowar, stół, obrus, filiżanki, miód, ławka, miecz, lina, bębenek dziecięcy, akordeon, buty.
Postacie: Mucha, karaluch, owad, pchła 1, pchła 2, pszczoła, pająk, komar, motyl, muzyk 1, muzyk 2.
Postęp inscenizacji: Na scenie stół nakryty obrusem, na stole samowar i filiżanki. Scena jest oprawiona pod domem Mukha-Tsokotukha.
Rozbrzmiewa zabawna melodia. Fly wychodzi, patrzy w lustro.

Latać (przedstawia się) ... Latać, klekotać,
Pozłacany brzuch!
Jakoś szedłem przez pole
I tam znalazłem pieniądze.
I poszedłem na targ
Kupiłem tam samowar.
Przyjdź karaluchy
Kupię ci herbatę!

Wychodzi karaluch.

Karaluch. Witaj Fly, biegnę
Wypiję z tobą herbatę.

Karaluch siada przy stole. Mucha nalewa herbatę dla karalucha. Bug wychodzi, dołącza do karalucha.

Błąd. A ja owad
Trzy filiżanki każda
Z mlekiem i preclem.

Karaluch (Do robaka) ... Obecnie trzepocząca mucha
Urodzinowa dziewczyna!

Pchły wychodzą z butami w rękach.

Pchła 1. Cześć!(Kokarda)
Przyszły do ​​ciebie pchły,
Przynieśli buty w locie!

Pchła 2. A buty nie są proste -
Mają złote zapięcia.
Dają buty Muha, siadają przy stole. Mucha wszystkim nalewa herbatę.

Pszczoła wychodzi z garnkiem miodu.

Pszczoła. Witaj latać
Leć Tsokotukha!

Latać. Witaj babciu pszczółko!

Pszczoła. Przyniosłem ci miód.

Pszczoła kładzie miód na stole. Wszyscy radośnie zacierają ręce, cała uwaga skierowana jest na miód. W tym momencie wychodzi Pająk, chwyta Fly i ciągnie ją.

Owad 1. Och spójrz, pająk
Przeciągnąłem naszą muchę!

Owad 2. Chce zabić biednych
Zrujnować Tsokotukha!

Latać. Drodzy goście, pomóżcie!
Zabij nikczemnego pająka!
I nakarmiłam cię
I dałem ci pić,
Nie zostawiaj mnie
W mojej ostatniej godzinie!

Karaluch (Przerażony) ... Nie pokonamy go
Uciekniemy po rogach, wzdłuż szczelin.

Pszczoła. Chowamy się pod łóżkiem
Nie chcemy walczyć!
Wszyscy chowają się pod stołem i za ławką

Pająk. Hahaha!
Nikt nawet się nie ruszy!
Zgub się, zgiń urodzinowa dziewczyno!
Zaczyna owijać linę wokół Fly.

Latać. Och, złoczyńca nie żartuje,
Skręca ręce i nogi linami!

Motyl wychodzi.

Motyl. Oh! Mucha krzyczy,
Wyrywa!
A złoczyńca milczy
Uśmieszki!

Nagranie dźwięków „latającego komara”

Motyl. Spójrz, leci do nas
Mały komar
I w jego dłoni płonie
Mała latarka.

Komar wychodzi z latarką i mieczem.

Komar. Gdzie jest zabójca? Gdzie jest złoczyńca?
Nie boję się jego pazurów!

Komar zobaczył zbliżającego się do niego Pająka.

Pszczoła. Leci do pająka!
Odetnij mu głowę!

Pająk odsuwa się, Komar bierze za rękę Fly. Prowadzi do środka sceny.

Karaluch. Spójrz, on bierze rękę
I tak pięknie prowadzi.

Komar (Latać) ... Zhakowałem złoczyńcę,
uwalniam Cię
A teraz, duszo dziewicy,
Chcę cię poślubić!

Latać. Hej, robale i boogery!
Wyczołgaj się spod ławki!

Wszyscy wstają.

Wszystko. Chwała, chwała komarowi!
Do zwycięzcy!

Motyl (do pcheł) ... Przygotuj nogi
Biegnij ścieżką
Zadzwoń do muzyków
Zatańczmy!

Pchły uciekają.

Błąd (Do Komaru) ... Nasza mucha Tsokotukha!
Dziś jest urodzinowa dziewczyna!

Pszczoła. Muzycy przybiegli!
Bębny dudniły!

Muzycy. Bum, Bum, Bum, Bum!
Tańcz, lataj z komarem!

Rozbrzmiewa zabawna melodia.
Mucha z komarem łączy ręce, skacze w dwóch kółkach. Zwracają się do publiczności, łączą ręce, robią kołnierzyk.
Przez bramę przechodzi karaluch
Karaluch. Tara-ra, tara-ra,
Zatańczmy i czas na nas!
Robi kroki.

Przez bramę tańczą pchły.

Pchła 1. Baw się, ludzie -
Pchła 2. Mucha wychodzi za mąż!

Motyl. Dla śmiałych, odważnych,
Młody komar!

Komar (stukający) ... Buty skrzypią
Latać (taniec) ... Obcasy pukają!

Pszczoła przechodzi przez bramę

Pszczoła. Będzie cały tłum
Baw się do rana!

Każdy robi półkole.

Wszystko. Dziś Fly-tsokotukha
Urodzinowa dziewczyna!

Zajęcia pozalekcyjne dla klas 1-3 na temat prac Czukowskiego. Scenariusz

Rejestracja:

Anegdociarz

Interpretator

Krytyk literacki

Portret pisarza

Talent Czukowskiego jest niewyczerpany, inteligentny, błyskotliwy, wesoły, świąteczny.

I. Andronikowa

Wystąpienie wprowadzające nauczyciela:

Ścieżka życiowa Korneya Iwanowicza Czukowskiego - gawędziarza, krytyka, tłumacza, twórcy radzieckiej literatury dziecięcej - dobiegła końca. 1 kwietnia, gdyby żył, skończyłby 118 lat. KI Czukowskiego nie ma wśród nas. Ale jego książki żyją i będą żyć długo. Swoją książkę „Od dwóch do pięciu” poświęcił dzieciom. Wiedzą o tym dzieci, które będą żyć w XXI wieku. (Nauczyciel czyta wstęp do tej książki.)

„Były kiedyś wesołe czasy: moje mieszkanie było tuż nad morzem, a właśnie tam przed oknami na gorącym piasku roiło się mnóstwo małych dzieci pod opieką babć i niań. Piaszczysty pas, bardzo długi, około dwóch kilometrów, był całkowicie usiany Tanyą, Nataszą, Vovym, Igorem. Wędrując od rana do wieczora po tej plaży, wkrótce zbliżyłem się do wszystkich dzieci. Zbudowaliśmy na piasku nie do zdobycia fortece, uruchomiliśmy floty papieru.

Wokół mnie, bez chwili ciszy, słychać było dźwięczną mowę dzieci. Słodka dziecinna mowa! Nie znudzi mi się radowanie z niej!

Kiedy Lala miała 2,5 roku, ktoś nieznajomy zapytał ją:

Chcesz być moją córką?

Odpowiedziała z godnością:

Jestem matką i już nie przezwiskiem!

Kiedyś spacerowaliśmy z nią wzdłuż wybrzeża i po raz pierwszy w życiu zobaczyła w oddali parowiec.

Mamo, mamo, lokomotywa płynie! płakała żarliwie.

Miło jest uczyć się od dzieci, że łysy mężczyzna ma bosą głowę, że w ustach jest przeciąg z ciastek miętowych, że mężem ważki jest ważka.

I bardzo bawiły mnie takie dziecięce powiedzonka i okrzyki:

Tato, patrz, jak marszczysz spodnie.

Nasza babcia zabiła gęsi zimą, żeby się nie przeziębiły.

Georges przeciął dżdżownicę na pół łopatką.

Dlaczego to zrobiłeś?

Robak się nudził. Teraz jest ich dwóch. Stało się dla nich bardziej zabawne.

Był sobie kiedyś pasterz, nazywał się Makar. I miał córkę, Macaron.

Cóż, Nyura, wystarczy, nie płacz!

Wysoki, długie ręce z dużymi dłońmi, dużymi rysami twarzy, dużym ciekawym nosem, zaczesanym wąsem, niesfornym kosmykiem włosów zwisającym mu na czole, śmiejącymi się jasnymi oczami i zaskakująco lekkim chodem. Taki jest wygląd Korneya Iwanowicza Czukowskiego.

Od najmłodszych lat jego wiersze sprawiają radość wszystkim. Nie tylko ty, ale także twoi rodzice, dziadkowie i babcie nie wyobrażają sobie dzieciństwa bez „Aibolita”, „Karalucha”, „Żalu Fedorina”, „Barmaleya”, „Mukhi-Tsokotukhi”, „Telefonu”.

Wiersze Czukowskiego świetnie brzmią, rozwijają mowę, wzbogacają o nowe słowa, tworzą poczucie humoru, czynią nas silniejszymi i mądrzejszymi.

Dzieci recytują wiersze Czukowskiego „Kijanki”, „Kanapka”, „Radość”, „Prosiaczek”, inne, po czym nauczyciel kontynuuje:

Korney Ivanovich Chukovsky wyróżniał się wielką pracowitością. „Zawsze – pisał – gdziekolwiek byłem: w tramwaju, w kolejce po chleb, w poczekalni u dentysty”, żeby nie tracić czasu, układałem zagadki dla dzieci. Uratowało mnie to od umysłowej bezczynności ”.

Cudowny dom?

Był biały dom

Cudowny dom

I coś w nim waliło.

I rozbił się, a stamtąd

Żywy cud się skończył -

Tak ciepło, tak

Puszysty i złocisty.

(Jajko i Kurczak)

Cudowna jaskinia

Czerwone drzwi

Białe bestie

Przy drzwiach.

Zarówno mięso, jak i chleb - wszystko

Mój łup -

Chętnie jestem biała

Daję to zwierzętom!

(Usta i zęby)

Cudowne konie

mam dwa konie

Dwa konie

Niosą mnie na wodzie.

Jak kamień!

(Łyżwy i lód)

Uważaj!

Ach, nie dotykaj mnie:

Spalę go bez ognia!

(Pokrzywa)

Cudowny dom?

Lokomotywa bez kół!

To wspaniała lokomotywa parowa!

Czy stracił rozum -

Pojechałem prosto nad morze!

(Parowiec)

Ząbkowa zagadka

nie wędruję po lesie,

I przez wąsy, przez włosy,

A moje zęby są dłuższe

Niż wilki i niedźwiedzie.

(Grzebień)

Czemu?

Mędrzec w nim widział mędrca,

Głupiec jest głupcem

Baran to baran,

Owca ujrzała w nim owcę,

A małpa to małpa.

Ale potem przynieśli go do niego

Fedya Baratowa,

Fedya zobaczyła kudłatego gnojka.

(Lustro)

Nauczyciel kontynuuje:

Chukovsky przypadkowo stał się dziecięcym poetą i gawędziarzem. I tak się stało. Jego synek zachorował. Korney Iwanowicz zawiózł go nocnym pociągiem. Chłopiec był kapryśny, jęczał, płakał. Aby go jakoś zabawić, ojciec zaczął mu opowiadać bajkę:

Dawno, dawno temu był krokodyl

Chodził po ulicach.

Chłopiec nagle ucichł i zaczął słuchać. Następnego ranka, kiedy się obudził, poprosił ojca, aby opowiedział mu wczorajszą historię. Okazało się, że zapamiętał to wszystko słowo w słowo.

I drugi przypadek. Tak wspomina sam Korney Iwanowicz:

„Pewnego dnia podczas pracy w biurze usłyszałem głośny płacz. To moja najmłodsza córka płakała. Ryknęła w trzech strumieniach, gwałtownie wyrażając swoją niechęć do mycia. Wyszedłem z biura, wziąłem dziewczynę w ramiona i całkiem niespodziewanie dla siebie cicho powiedziałem do niej:

Konieczne jest pranie rano i wieczorem.

I nieczystych kominiarzy!

Wstyd i hańba! Wstyd i hańba!

Wiersze Czukowskiego są bardzo muzykalne. Teraz posłuchamy opery „Moidodyr” kompozytora Y. Levitana. Opera to utwór muzyczny, w którym wszyscy śpiewają przy akompaniamencie orkiestry.

Na początku jest „Uwertura” – wprowadzenie do opery. Grają fanfary, przyciągając uwagę publiczności. Dalej rozbrzmiewa promienny marsz słoneczny:

„Wczesnym rankiem, o świcie, małe myszy myją się”. Wchodzi niechlujny chłopak. Muzyka się zmienia, staje się niepokojąca. Potem rozbrzmiewa aria „Umywalka”. Krzyczy ze złością na brudasów. Pojawia się krokodyl. Jest niezadowolony z zabłoconego i grzmiącego basu krzyczącego: „Idź precz, idź do domu…” Wszystkie jego rzeczy uciekają przed chłopcem.

Scena mycia chłopca jest żywa, szybka. Muzyka jest lżejsza. Chłopiec jest pełen radości: wszystko do niego wraca.

Finał opery jest radosny. Hymn do wody brzmi: „Niech żyje pachnące mydło ...”

Dzieci słuchają opery.

Bohaterem wielu opowieści K. I. Czukowskiego jest Krokodyl - mówi nauczyciel. - Pamiętasz, jakie to bajki? (Dzieci nazywają bajkę i recytują jej fragment.)

Długi, długi krokodyl

Błękitne morze zgasło

Ciasta i naleśniki

I suszone grzyby.

("Dezorientacja")

Biedny krokodyl

Połknął ropuchę.

("Karaluch")

Nagle mój dobry spotyka

Mój ukochany Krokodyl.

Jest z Totoshą i Kokosha

Szedłem alejką...

(„Moidodyr”)

I ze łzami zapytał:

Moja droga, dobrze

Wyślij mi kalosze

I ja, moja żona i Totoshe.

("Telefon")

Odwrócił się, uśmiechnął

Krokodyl się roześmiał

A złoczyńca Barmaley,

Połknięty jak mucha.

("Barmaley")

A w Wielkiej Rzece

Krokodyl kłamie

I w jego zębach

Nie pali się ogień -

Słońce jest czerwone...

(„Skradzione słońce”)

Pewnego razu

Krokodyl.

Chodził po ulicach ...

A za nim są ludzie

I śpiewa i krzyczy:

„Co za świr, taki świr!

Co za nos, co za usta!

A skąd się wziął taki potwór?”

("Krokodyl")

Nauczyciel informuje dzieci o pomyśle stworzenia „Mukhi-Tsokotukhi” przez pisarza:

KI Czukowski mówi:

„Często przeżywałem przypływ radości i zabawy. Idziesz ulicą i bezsensownie radujesz się ze wszystkiego, co widzisz: tramwajów, wróbli. Jestem gotowa pocałować każdego, kogo spotkam.

Czując się jak osoba, która potrafi czynić cuda, nie podbiegłam, tylko poleciałam jak na skrzydłach do naszego mieszkania i chwytając zakurzony skrawek papieru, ledwo znajdując ołówek, zaczęłam pisać zabawną piosenkę o locie ślub, a ja czułam się jak na tym weselu u Pana Młodego.

W tej opowieści są dwa święta: imieniny i ślub. Obydwa celebrowałem z całego serca.”

Nauczyciel kontynuuje zapoznawanie dzieci ze wspomnieniami KI Czukowskiego:

„I pewnego razu na Kaukazie, podczas pływania w morzu, przyszła do mnie inspiracja.

Odpłynąłem dość daleko i nagle pod wpływem słońca, wiatru i fal Morza Czarnego powstały wersety:

Och, jeśli utonę

Jeśli pójdę na dno

Pobiegłem nago wzdłuż skalistego brzegu i chowając się za pobliską skałą „zacząłem spisywać wiersze mokrymi rękami na mokrym pudełku po papierosach leżącym tuż obok fali. Od razu napisałem dwadzieścia linijek. Opowieść nie miała początku lub koniec."

Dzieci czytają bajkę „Aibolit” według ról (fragment w „Sparkle”).

Teraz zagrajmy - pyta nauczycielka. - Zgadnij, z jakich bajek przyszli do nas bohaterowie. (Dzieci wychodzą w kostiumach Niedźwiedzia, Aibolita, Barmaleya, Fedory itp.)

Następnie nauczyciel opowiada, jak KI Chukovsky stworzył bajkę „Żal Fedorina”:

Kiedyś Kornej Iwanowicz przez trzy godziny rzeźbił z dziećmi różne gliniane figurki. Dzieci wytarły ręce w jego spodnie. Droga do domu była długa. Gliniane spodnie były ciężkie i trzeba było je zatrzymywać. Przechodnie spojrzeli na niego ze zdziwieniem. Ale Korney Iwanowicz był wesoły, miał natchnienie, poezję komponowano swobodnie. To był „żal Fedorina”.

Dzieci czytały rolami bajkę z książki „Native Word”.

Przeprowadzanie gry.

Mam w torbie różne rzeczy - mówi nauczycielka. - Ktoś je zgubił. Ilu z was może pomóc znaleźć ich właścicieli? Ale powinieneś nie tylko wymienić, do kogo ta rzecz należy, ale także przeczytać fragment pracy, który o tym mówi:

a) telefon - zadzwonił mój telefon... („Telefon”);

b) balon - niedźwiedzie jechały na rowerze ... („Karaluch”);

c) mydło - Więc mydło podskoczyło ... („Moidodyr”);

d) spodek - A za nimi spodki ... („Żal Fedorina”);

e) kalosze - Przyślij mi kilkanaście nowych kaloszy... ("Telefon");

f) termometr - I wkłada im termometry... ("Aybolit"),

A w jakiej bajce uwielbiony jest wróbel? - nauczyciel pyta i czyta poezję:

Wielbią, gratulują śmiałemu wróblowi! ("Karaluch")

A co z komarem?

Chwała, chwała Komarowi -

Do zwycięzcy! („Fly Tsokotukha”)

A Aibolit?

Chwała, chwała Aibolitowi!

Chwała dobrym lekarzom! ("Aybolit")

A krokodyl?

Cieszę się, cieszę się, cieszę się, cieszę się dzieci,

Tańczył, grany przy ogniu:

Uratowany od śmierci

Uwolniłeś nas.

Dobra godzina ty

Widział nas

Krokodyl!" ("Barmaley")

A co z niedźwiedziem?

Szczęśliwe króliczki i wiewiórki

Szczęśliwi chłopcy i dziewczęta

Ściskają i całują stopę końsko-szpotawą:

"Cóż, dziękuję, dziadku, za słońce." (Skradzione słońce)

Jak miał na imię chłopiec, którego przestraszył Krokodyl?

Wania Wasilczikow. ("Krokodyl")

A kto chodził z pawim ogonem?

Niedźwiedź (Toptygin).

Dzieci, które wykazały się doskonałą znajomością dzieł KI Czukowskiego, są nagradzane zabawkami.

Nauczyciel kontynuuje swoją historię:

Bajki KI Chukovsky'ego pomagają wszystkim dzieciom poruszać się po otaczającym je świecie, sprawiają, że czują się jak nieustraszony uczestnik wyimaginowanych walk o sprawiedliwość, dobro i wolność. Każdy wers wierszy Korneya Iwanowicza błyszczy śmiechem, uśmiechem. Wśród wszystkich jego bohaterów czujemy obecność samego autora: „Zadzwonił mój telefon…” lub „…mieszkam w Peredelkinie. To niedaleko od Moskwy. Razem ze mną mieszka maleńki karzeł, chłopiec z palcem, który nazywa się Bibigon. Skąd się wziął, nie wiem. Mówi, że spadł z księżyca. A ja, moje dzieci i wnuki - wszyscy bardzo go kochamy ”. (Dzieci oglądają taśmy filmowe „Przygody Bibigona”). Wiersze Czukowskiego przynoszą cenną umiejętność empatii, współczucia. Bez tej zdolności osoba nie jest osobą.

Wielokrotnie spotkamy się z twórczością Korneya Iwanowicza Czukowskiego. Zapoznamy się z jego wspomnieniami o pisarzu B. Żytkowie, z którym uczył się w tej samej klasie, poznamy Czukowskiego jako tłumacza. Przetłumaczył z angielskiego „Przygody barona Munchausena”, „Przygody Robinsona Crusoe”, „Przygody Tomka Sawyera”, „Przygody Huckleberry Finna”, „Przygody małego obdartego chłopca”, „Książę i żebrak”, „Rikki-Tikki-Tavi” i inne (nauczyciel pokazuje te książki).

W liceum przeczytasz historię K. I. Czukowskiego „Srebrny emblemat” i książkę o języku rosyjskim „Żyje jak życie”.

Irakli Andronikow napisał, że „Talent Czukowskiego jest niewyczerpany, inteligentny, genialny. Nie rozstawaj się z takim pisarzem przez całe życie ”.

Na koniec wakacji dzieci otrzymują książki i pocztówki.

Miejska budżetowa instytucja edukacyjna

„Szkoła średnia nr 11”

Region Tiumeń Jamalsko-Nienieckiego Okręgu Autonomicznego

Festiwal Literacki dla Uczniów Szkół Podstawowych

„Podróż przez bajki Korneya Czukowskiego”

przygotowany przez kierownika biblioteki

Valentina Fiodorovna Serdobintseva

G. Nowy Urengoj

2013

PODRÓŻ W BAJACH KORNEYA CZUKOWSKIEGO

„Moim zdaniem celem gawędziarzy jest

edukować za wszelką cenę

człowieczeństwo w dziecku - to cudowne

zdolność osoby do martwienia się o obcych

nieszczęścia, radujcie się radościami drugiego,

doświadczać czyjegoś losu jako własnego”

K.I. Czukowski

Festiwal literacki dla uczniów szkół podstawowych.

Postacie:

Ołów, Tsokotukha Fly, Pająk.

Cele:

Aby poszerzyć wiedzę dzieci o pisarzu KI Czukowskim, zaszczepić miłość do jego pracy. Nauczyć rozumieć zabawne wątki baśni pisarza, specyfikę jego języka. Pokazać w pracach Korneya Czukowskiego, że dobro zwycięża zło, wzbudzić w dzieciach współczucie dla słabych i bezbronnych. Zbuduj silne zainteresowanie czytaniem.

Dekoracja i wyposażenie:

Portret pisarza, wystawa książek, stoisko z modelem drzewa i rysunkami dzieci, kosz z rzeczami z twórczości pisarza, samowar oraz filiżanki i spodeczki, stolik z poczęstunkiem do picia herbaty, nagranie wiersze i piosenki.

Postęp wydarzenia:

(Grają melodie piosenek dla dzieci)

Ołów 1:

Witajcie drodzy! Cieszymy się, że znów Cię widzimy w naszej bibliotece. Dzisiaj wybierzemy się na krótką wycieczkę. A gdzie - rozejrzyj się i zgadnij sam ... W naszej bibliotece wyrosło jakieś dziwne drzewo, po prostu „Cud - drzewo”. A liście na nim są bardzo interesujące. Rozpoznajesz chłopaków? (Odpowiedzi dzieci). Tak, to są twoje rysunki z bohaterami bajek Korneya Czukowskiego. Kto nie zna jego opowieści? Nawet dorośli, teraz sami ojcowie i matki, babcie i dziadkowie pamiętają jego zabawne wierszyki i bajki z dzieciństwa. A dzisiaj wyruszymy w podróż po opowieściach Korneya Iwanowicza Czukowskiego.

Ołów 2:

Ale to jest jego pseudonim literacki. A kto może powiedzieć prawdziwe imię, nazwisko i patronimikę Czukowskiego? Nikołaj Wasiliewicz Korniejukow. Korney Iwanowicz miał długie i ciekawe życie. Urodził się w 1882 roku w Petersburgu. Wcześnie zaczął pracować jako malarz, ale jednocześnie zajmował się samokształceniem: uczył się angielskiego, dużo czytał. A potem zdał egzamin na kurs gimnazjalny i zaczął pracować w gazecie. Jego talent jest bardzo różnorodny: krytyk literacki, tłumacz, gawędziarz. Czukowski pisał swoje książki w daczy pod Moskwą, we wsi Peredelkino. Dzieci z wioski i całego kraju nazywały go czułym imieniem „Chukosh”. Miał liczną i przyjazną rodzinę: czworo dzieci, pięcioro wnucząt i prawnuki.

Ołów 1:

Korniej Iwanowicz, jak sam przyznaje, swoją pierwszą bajkę dla dzieci napisał przypadkiem. To była bajka „Krokodyl”. Skomponował go na drodze, w pociągu, uspokajając chorego syna. Pamiętasz tę opowieść?

Pewnego razu

Krokodyl.

Chodził po ulicach

wędzone papierosy,

Mówił po turecku, -

Krokodyl, Krokodyl Krokodylowicz!

A za nim są ludzie

I śpiewa i krzyczy:

Co za świr, taki świr!

Co za nos, co za usta!

A skąd się wziął taki potwór?

Za nim podążają licealiści,

Za nim kominiarze,

I popychają go,

Obrazić go;

I jakiś dzieciak

Pokazał mu shish

I jakiś strażnik

Ugryzł go w nos, -

Zły pies stróżujący, źle wychowany.

Chłopaki, kto pamięta, jak zakończyła się historia o Krokodylu?

(Krokodyl poleciał do Afryki, odwiedził pisarza i pił z nim herbatę)

A jakie ciekawe wydarzenia miały miejsce w tej opowieści, przypomnisz sobie, gdy ją ponownie przeczytasz. Chłopaki, powiedz mi, proszę, w jakich wierszach i opowieściach Czukowskiego spotkałeś Krokodyla? Odpowiedzi dzieci. („Zamieszanie”, „Karaluch”, „Moidodyr”, „Telefon”, „Barmaley”, „Skradzione słońce”, „Krokodyl”). Korney Iwanowicz napisał wiele wspaniałych wierszy i bajek. W naszej bibliotece niektóre z nich prezentowane są na wystawie. Dziś spotkamy się z bohaterami tych książek. (Telefon dzwoni.)

Ołów 2:

Zadzwonił mój telefon. Kto mówi?

Dzieci: Słoń.

Ołów 2: Gdzie?

Dzieci: Z wielbłąda.

Ołów 2: Czego potrzebujesz?

Dzieci: Czekolada.

Ołów 2: Chłopaki! Skąd to wszystko wiesz?

Dzieci: Z książki Chukovsky'ego „Telefon”.

Ołów 2: Zgadza się chłopaki! Bardzo dobrze!

Czy rozpoznajesz tych bohaterów z opowieści Korneya Iwanowicza? (Fly-Tsokotukha się kończy).

Latać Tsokotukha:

Jestem Fly-Tsokotukha, pozłacany brzuch!

Dzisiaj oczekuję gości, dziś jestem urodzinową dziewczyną!

Poszedłem na targ i kupiłem samowar.

Poczęstuję przyjaciół herbatą, niech przyjdą wieczorem.

Dla wszystkich gości mam mnóstwo pysznych słodyczy!

Ach, zapomniałem, zapomniałem kogo zaprosiłem.

Chłopaki, pomóżcie.

Powiedz mi wszyscy goście!

Dzieci: Robaki, pchły, karaluchy, babcia pszczoła, konik polny, ćmy ...

Latać Tsokotukha:

Dzięki chłopaki! Mam wielu gości.

Nakryję do stołu i przywitam wszystkich gości!

(Fly-Tsokotukha krąży wokół stołu z samowarem. Nagle pojawia się Pająk i chwyta Mukhu-Tsokotukha).

Latać Tsokotukha:

Drodzy goście, pomóżcie!

Zhakuj pająka złoczyńcę.

Ołów 1:

Co się stało? Kogo obrażają podczas naszych wakacji?

Pająk:

Jestem złym Pauchische, długimi nogami i ramionami!

Przeciągnąłem muchę w róg

Chcę zabić biednych, zniszczyć Tsokotukhę!

Ołów 1:

Zostaw ją. Dlaczego jesteś tak wściekły?

Pająk:

Ołów 1:

Wszystko jasne. Chłopaki, pomożecie uratować Mukhu-Tsokotukha? (Odpowiedzi dzieci).

Zrób nam zagadki pająka. A chłopaki i ja ich odgadnę.

Pająk:

mam dwa konie, dwa konie,

Niosą mnie na wodzie.

A woda jest twarda jak kamień!

(Łyżwy)

Ach, nie dotykaj mnie

Spalę go bez ognia!

(Pokrzywa)

Rośnie do góry nogami

Nie rośnie latem, ale zimą.

Ale słońce ją upiecze

Będzie płakać i umrzeć.

(Sopel lodu)

nie wędruję po lesie,

I przez wąsy, przez włosy,

A moje zęby są dłuższe

Niż wilki i niedźwiedzie.

(Grzebień)

Małe domy biegną wzdłuż ulicy?

Chłopcy i dziewczęta są przewożeni do domów.

(Autobus)

Oto igły i szpilki

Wyjdź spod ławki

Patrzą na mnie

Chcą mleka.

(Jeż)

Pająk:

Dzięki chłopaki! Teraz poznam odpowiedzi. Teraz pomóż mi zapamiętać nazwy bajek. Zacznę linię, a ty będziesz kontynuować frazę i nazwać bajkę.

Przybiegły karaluchy

(Wszystkie szklanki piły)

„Latać Tsokotukha”

Niedźwiedzie jechały

(Rowerem)

A za nimi kot

(Wstecz)

"Karaluch"

Koc

Uciekać

Prześcieradło odleciało

I poduszkę

(Jak żaba,

Galopował ode mnie)

„Moidodyr”

Nie pozostawia na nim

Nie kwiaty na nim

I pończochy i buty,

(Jak jabłka)

„Cudowne drzewo”

Nagle skądś szakal

Jechał na klaczy:

„Oto telegram dla ciebie

(z hipopotama)

„Aybolit”

Małe dziecko!

Nie ma mowy

Nie jedź do Afryki

(Idź do Afryki!)

„Barmaley”

Hej, głupie talerze

Jak jeździsz?

(wiewiórki) „Żal Fedorino”

Ale bezwstydny śmiech

Aby drzewo się trzęsło:

„Gdybym tylko chciał,

(A ja połknę księżyc! ")

„Skradzione słońce”

Pająk:

Dzięki chłopaki! Bardzo dobrze! Ile przeczytałeś. Jakie śmieszne opowieści ma Chukovsky. I zacząłem się z tobą bawić. Teraz jestem miły. Czy mogę się z tobą bawić na wakacjach?

Latać Tsokotukha:

Przepraszam chłopaki? (Odpowiedzi dzieci). Bardzo podobało mi się, jak mnie uratowałeś i jednocześnie odpowiedziałeś na pytania Spidera. Czy możesz też odpowiedzieć na moje pytania? Jeśli nie znasz odpowiedzi, pomoże ci życzliwy Pająk. W koszu pod Cudownym Drzewem zebraliśmy różne rzeczy z dzieł Czukowskiego. Musisz nam pomóc znaleźć właścicieli. Nazwij, kto jest właścicielem rzeczy i przeczytaj wiersz z pracy, który o tym mówi:

(Wyjmuje rzeczy z koszyka i pokazuje je dzieciom).

    Balon;

(A za nim są komary na balonie)

Komary. "Karaluch"

    Spodek;

(A za nimi spodki-

Tink-la-la! Tink-la-la!)

Fedora. „Żal Fedorino”

    Mydło;

(Wtedy mydło podskoczyło

I chwycił włosy)

Moidodyr. „Moidodyr”

    Termometr;

(I stawia i kładzie im termometry!)

Aibolit. „Aybolit”

    Piernik;

(Piernik miętowy,

Pachnący,

Zaskakująco przyjemne.)

Barmaley. „Barmaley”

Więc nasz koszyk jest pusty. Ale mam dla ciebie kilka ciekawszych pytań do quizu. Pamiętajmy razem zabawne wiersze Korneya Iwanowicza:

    Co wyrosło na drzewach w wierszu „Radość”?

    • Na brzozie; (Róże)

      Na osice. (Pomarańcze)

    O co kijanki pytały swoją ropuchą babcię w wierszu „Kijanki”?

(Graj)

    Kogo bał się Murochka w wierszu „Zakalyaka”?

(Jego rysunek „Byaki-Zakalyaki Bites”)

    Na czym płynął Bibigon w Przygodach Bibigona?

(Na kalosz)

    Kto uratował Bibigona w jego przygodach?

(Świnia, ropucha, Fedosya, wnuczki)

    Co spadło na słonia w bajce „Karaluch”?

(Księżyc)

    Jak dobry doktor Aibolit traktował chore zwierzęta w Afryce?

(Potentat Gogola)

    Dlaczego świnia z wiersza „Telefon” poprosiła o wysłanie jej słowika?

(Śpiewać z nim)

Latać Tsokotukha:

Dobra robota chłopcy! I jednocześnie odpowiedziałeś na moje pytania. Wiem, że wielu z Was pamięta na pamięć wiersze Korneya Czukowskiego. A teraz z przyjemnością wysłuchamy wierszy, które przygotowali dla Was uczniowie drugiej klasy. (Dzieci czytają wiersze)

Ołów 1:

Dziś przypomnieliśmy sobie wielu bohaterów baśni i wierszy KI Czukowskiego: Mukhu-Tsokotukhu, Moidodyr, Aibolit, a nawet złego Barmaleya, który stał się miły. Bez tych wspaniałych bajkowych bohaterów byłoby nam smutno żyć. Wielokrotnie spotkamy się z twórczością Korneya Iwanowicza. Kiedy dorośniesz, zapoznasz się z tłumaczeniami dzieł pisarzy zagranicznych Czukowskiego i poznasz nowych bohaterów: Robinsona Crusoe, Tomka Sawyera, barona Munchausena i innych. Talent Chukovsky'ego jest niewyczerpany, inteligentny, zabawny. We wszystkich jego książkach dobro zawsze zwycięża zło. Bajki i wiersze Czukowskiego są bardzo muzykalne. Niemal wszystkie składają się z oper muzycznych i pieśni. Posłuchajmy małego fragmentu muzycznej opowieści Czukowskiego „Telefon”. (Nagranie dźwięków bajki).

Ołów 2:

Tak więc nasza podróż po twórczości Korneya Iwanowicza Czukowskiego dobiegła końca. Wspaniały i wesoły gawędziarz i poeta. Przed Tobą nowe spotkania z bohaterami jego książek. A nasi bohaterowie Fly-Tsokotukha i Spider żegnają się z tobą. Do następnego razu! Czekamy na Ciebie w bibliotece!

Fly-Tsokotukha i Spider traktują dzieci słodyczami. Brzmią melodie piosenek dla dzieci.

Lista wykorzystanej literatury

    Pietrowski, M. Kornej Czukowski - M .: Dzieci. świeci, 1989.-125s.

    Pisarze rosyjscy. XX wiek. Słownik biograficzny: Za 2 godziny, część 2.M-Ya / Redakcja: N.A. Groznov i inni; Wyd. N.N. Skatova .- M .: Edukacja, 1998 .- 656 s .: Ill.

    Tubelskaja, GN. Pisarze dziecięcy z Rosji. Sto nazw: księga bio-bibliograficzna. Część 2. M-Ya - M .: Biblioteka szkolna, 2002.- 224s.

    Chukovsky, K.I. Prace zebrane w 2 tomach / Korney Chukovsky.- M .: Prawda, 1990.

Vol.1: Bajki; Dwa do pięciu; Żyć jak życie - 653s.

Vol.2: Krytyczne historie - 620s.

5. Chukovsky, K.I. Ulubione wiersze.- M .: AST-PRESS, 1997.- 256 s.: il.

6. Chukovsky, K. Wiersze i opowieści. Od dwóch do pięciu / Przedmowa V. Smirnowa;

Miłe bajki Korneya Iwanowicza Czukowskiego doskonale nadają się do występów i teatralizacji, organizowania różnych konkursów gier i quizów, rozrywki i wychowania fizycznego. Na stronach tej sekcji tematycznej zebrano szeroki wachlarz pozytywnych pomysłów na organizację takich wydarzeń. Istnieje wiele możliwości ujawnienia dzieciom niesamowitego świata bajek Czukowskiego. Skorzystaj z gotowych scenariuszy barwnych przedstawień, quizów i rozrywek opartych na dobrych bajkach „dziadka Korneya”.

Damy dzieciom radość ze spotkania z bajkami Czukowskiego

Zawarte w sekcjach:

Wyświetlam publikacje 1-10 z 588.
Wszystkie sekcje | Czukowskiego. Skrypty spektakli, quizy, rozrywka na podstawie dzieł Czukowskiego

Rozrywka w drugiej grupie juniorów „Z wizytą w Moidodyr” Zabawa dla dzieci II grupy juniorów „Z wizytą w Moidodyr”. Cel: zaszczepić początkowe umiejętności higieny osobistej. Zadania: nauczyć dzieci korzystania z algorytmów; pielęgnować pragnienie bycia czystym i schludnym, wzbudzać chęć zademonstrowania pozytywnego przykładu; rozwijać...

Czukowskiego. Scenariusze spektakli, quizów, rozrywki na podstawie dzieł Czukowskiego - Quiz na podstawie opowieści Korneya Iwanowicza Czukowskiego

Publikacja „Quiz oparty na opowieściach Korneya Iwanowicza ...” Plan quizu: 1. Uwagi wstępne prowadzącego. 2. Runda 1 – „Pamiętaj bajkę”. 3. Runda 2 - „Ułóż puzzle”. 4.3 runda. "Kto jest kim". 5,4 rundy. "Dezorientacja". 6 runda. „Składanie bajki” 7 6.tur. Teatralizacja baśni. Niedaleko Moskwy, we wsi Peredelkino, w małym domu ...

Biblioteka obrazów "MAAM-zdjęcia"

„Fly Tsokotukha”. Scenariusz muzycznego mini-performance'u na podstawie opowieści K. Czukowskiego* * * Rozpoczyna się muzyczna opowieść. Dźwięki fanfary (nagranie taśmy A. I. Bureniny „Święta i święta w przedszkolu”. Prezenter wchodzi z kopertą w dłoniach. PROWADZĄCY: Cześć, drodzy goście! Przygotujcie, dzieci, uszy! Przygotujcie, goście, posłuchajcie! ..

Mini-quiz oparty na opowieściach KI Czukowskiego Cel: Pomoc dzieciom w zapamiętaniu imion i treści bajek K. Czukowskiego. Przedstaw bajkę „Żal Fedorina”. Umiejętność emocjonalnego i aktywnego odbioru baśni. Zadania: Utrwalenie wiedzy o twórczości literackiej K. Czukowskiego, wzbudzenie zainteresowania dziełami sztuki ...

Gra rozrywkowa oparta na opowieściach K. I. Chukovsky'ego „Podróż z Bibigonem” w grupie przygotowawczej przedszkola Cel: uogólnienie wiedzy o twórczości pisarza dziecięcego KI Czukowskiego Cele: - usystematyzowanie wiedzy o twórczości literackiej KI Czukowskiego; - ćwiczenie ekspresyjnej lektury wierszy; - rozwijać kreatywność; - aktywować słownictwo dzieci ...

Czukowskiego. Scenariusze spektakli, quizów, rozrywki na podstawie dzieł Czukowskiego - Inscenizacja dla dziecięcego studia teatralnego „Telefon” na podstawie wiersza K. Czukowskiego

Inscenizacja „TELEFON” Afanasjewy Larisy Iwanowny na podstawie wiersza K. Czukowskiego.2019. W sumie - 19 bohaterów - 1. Chłopiec, 2. Słoń, 3. Syn - Cielę słonia, 4. Krokodyl, 5. Żona krokodyla, 6. Syn krokodyla Totosh, 7-8 -Dwa zające, 9-10- Dwie - małpy , 11. Niedźwiedź brunatny, 12-13 - Dwa ...

Scenariusz świąteczny „K. Chukovsky „Fly-Tsokotukha w nowy sposób”. Grupa środkowa Zadania: Treść programu: ożywić w pamięci dzieci bajki K. Czukowskiego, nauczyć rozpoznawać bajkę z krótkiego jej fragmentu, przedstawić dzieciom pisarza dziecięcego K. Czukowskiego. Wzmocnij u dzieci umiejętność klasyfikowania i uogólniania pojęć: naczynia, zwierzęta, ubrania. Rozwijać...