Scenarij praznika posvećenog Danu kazališta "Vilinska zemlja". Izvannastavna priredba „Dan kazališta Naziv priredbi za dan kazališta u knjižnici

Scenarij praznika posvećenog Danu kazališta "Vilinska zemlja". Izvannastavna priredba „Dan kazališta Naziv priredbi za dan kazališta u knjižnici

Irina Kryskiv
Plan događaja za Dan kazališta (stara predškolska dob)

Zabavna večer: "Put u Theaterland... Spasilačke lutke kazalište"Zlatni ključ"

Cilj kazalište, O kazališne profesije.

Zadaci:

Odgojno-obrazovni zadaci:

Dati djeci ideju o ormaru, poboljšati vještine klasifikacije, usporedbe; upoznati djecu sa zanimanjima ljudi koji rade u kazalište i sa svojim radnim mjestom u kazalište;

Pojasniti znanje djece o emocijama, objasniti vezu između emocije i izraza lica osobe (izrazi lica);

Ponovite nazive dijelova lica osobe;

Poboljšati vještine slikovnih aktivnosti;

Naučite pogađati zagonetke povezane s kazalište.

Popravni - razvijajući:

Razvijati opće motoričke sposobnosti;

Razvijati maštu, razmišljanje, pamćenje, pažnju.

Odgojno-obrazovni zadaci:

Gajite interes; njegovati prijateljske odnose u timu.

Oprema: omotnica s pismom, Pinocchio, Karabas-Barabas, lutke Petrushka, Pierrot, Malvina, Artemon, natpisi s nazivima ulica, slike (balet, opera, drama kazalište, kazalište životinja, lutka kazalište, sjena kazalište, kasetofon itd.

2. Primio pismo (zagonetka u pismu).

U kakvoj bajci star

Kazalište je bilo, tu je bila Malvina

I bio je strašni Karabas,

Je li tresao bradom? -

U bajci davno i staro -. ("Pinokijeve avanture")

3. Dolazak Buratina i molba za pomoć (Karabas - Barabas je ukrao Malvinu, Pierrota, Artemona i druge glumce kazalište"Zlatni ključ".

4. Putovanje u grad Theaterland.

5. Zaustavi 1: Ulica Kazališni.

Cilj: razvijati dječje ideje o vrstama kazalište.

Vježba 1: pogodi koji kazalište prikazano na slici (opera, balet, drama kazalište, kazalište životinja, lutka kazalište, sjena kazalište).

6. Zaustavi 2: Svlačionica

Zadatak 2: Didaktička igra "Ormar".

Cilj: dati djeci ideju o garderobi, poboljšati vještine klasifikacije, usporedbe, razviti maštu, razmišljanje.

Oprema: predmetne kartice s prikazom bajkovitih likova i odjeće.

Napredak igre:

Učiteljica objašnjava djeci izreku " Kazalište počinje s vješalicom“, govori o takvom mjestu kazalište kao ormar i poziva djecu da pronađu stvar svakog od posjetitelja kazalište na primjer, izaberi šešir za svakoga lik: Crvenkapica, Djed Mraz, Mačak u čizmama, poštar Pečkin.

7. Zaustavi 3: Rabochaya ulica.

Zadatak 3: Didaktička igra "profesije"

Cilj: upoznati djecu sa zanimanjima ljudi koji rade u kazalište i sa svojim radnim mjestom u kazalište.

Oprema: slike sa zanimanja: glumac, iluminator, dekorater, šminker, garderober, redatelj, slike scene, garderoba, garderoba, scenografija, reflektori).

Napredak igre: Učitelj pokazuje slike s različitim zanimanjima kazalište te predlaže njihovo kombiniranje s drugom slikom, koja prikazuje mjesto gdje osoba ovog zanimanja radi (iluminator - reflektori na pozornici, itd.).

8. Zaustavi 4: Baletni trg.

Tjelesna i zdravstvena kultura.

S tobom veselo hodamo

V kazalište idemo!

Marširamo na licu mjesta.

I pjevamo pjesmu.

La-la-la-la, 4 pljeska.

V kazalište idemo... Koraci na mjestu.

La-la-la-la, 4 pljeska.

Pjevamo pjesmu. Koraci na mjestu.

9. Zaustavi 5: Ulica malih glumaca

Didaktička igra "Emocije".

Cilj: pojasniti znanje djece o emocijama, objasniti odnos emocija i izraza lica osobe (izrazi lica, ponoviti nazive dijelova lica osobe, poboljšati vještine prikazivanja aktivnosti, razviti maštu.

Oprema: predlošci ljudskog lica, slike životinja.

Napredak igre:

Učiteljica objašnjava da glumci u kazalište potrebno je znati prikazati razne emocije. Rade to s izrazima lica. (izrazi lica)... Učitelj djeci dijeli predloške lica i nudi prikaz bilo koje emocije (strah, radost, ljutnja)... Također, učiteljica poziva djecu da portretiraju životinje: lisica, zeko, medvjed, pijetao, itd.)

10. Zaustavi 6: Karabas-Barabas ulica.

Izlaz Karabas - Barabas.

Misterije Karabasa - Barabasa:

Umjetnik na sceni je lutkar,

A gledatelj u dvorani tamo su ljudi.

Svi gledaju u umjetnikovu ruku,

Što kazalište? (Kazalište lutaka)

Tamo rade umjetnici,

I publika im plješće,

Nastup u cirkusu - u areni,

V kazalište lutaka gdje? - Uključeno. (faza)

Smiješan je i duhovit

Prepreden pogled, veliki nos,

I kapa je crvena

Ne nosi se uzalud!

Voli susresti gledatelje

I vikni malo.

Tko je smiješan - samo dragi -

Vrisak: "Bok! Da.

(Peršin!"

Zadnji put sam bio učitelj

Prekosutra - strojar.

Mora da zna mnogo,

Jer on.

(Umjetnik)

I glumica i glumac,

(Budi običan on, ili mim)

Vrlo se mijenja izgled

Vješta šminka - ...

(ŠMINKA)

On je kazališni radnik -

Produkcije "dirigent",

Voditelj emisije -

To je u redu, …

(DIREKTOR)

11. Spasio lutke kazalište"Zlatni ključ".

12. Ples sa spašenim junacima.

Projekt

MBUK "Centralizirani knjižnični sustav imena A. Belog"

Kazalište knjige

posvećeno Godini kazališta u Rusiji

Cilj: Glavni cilj projekta je organiziranje kulturnih i zabavnih kazališnih događanja koja oblikuju pozitivan odnos prema čitanju, prema knjizi i doprinose multikulturalnom obrazovanju korisnika knjižnice, uključujući mlade.

Zadaci:

  • razvijanje i podržavanje interesa korisnika knjižnice za knjige i čitanje
  • upoznavanje čitatelja s književnom baštinom ruskih i stranih književnika kroz kazališne predstave
  • privlačenje novih korisnika u knjižnicu
  • organizacija kreativnih susreta s glumcima, redateljima
  • jačanje partnerstva s kreativnim odraslim i udrugama mladih grada, au budućnosti i regije
  • popularizacija stvaralaštva ruskih, stranih i domaćih pisaca i pjesnika

Opis projekta:

Interes za čitanje može se povećati kroz spektakularne oblike rada, jer imaju svoju dinamiku i specifične karakteristike pozitivnog utjecaja na svakog čitatelja. Jedan od tih oblika, nedvojbeno je teatralizacija, uz pomoć koje književno djelo dobiva novu kvalitetu – likovi, sukobi utjelovljuju se u živim osobama i postupcima. Ova umjetnička emisija odvija se neposredno pred čitateljima – gledateljima, ostavlja neizbrisiv dojam do kraja života, te kao rezultat pridonosi aktiviranju procesa čitanja beletristike.

Istovremeno, mnoga amaterska kazališta željela bi imati platformu za prikazivanje svog stvaralaštva. Ovim projektom knjižnica će se približiti stanovništvu, jer često samo u knjižnici možete besplatno posjetiti kazališnu večer. Kazalište knjige pomoći će otvoriti svijet književnosti na nov način, dati novi poticaj umjetničkom i duhovnom razvoju mladih. Svojim djelovanjem pridonijet će kreativnom čitanju djela i otkrivanju glumačkih sposobnosti mladih i odraslih glumaca amatera. Projekt je zamišljen za dugoročnije razdoblje.

Partneri na projektu:

Obrazovne ustanove, dječje umjetničke škole, članovi kazališnih kolektiva obrazovnih ustanova, domovi kulture, ustanove dodatnog obrazovanja u gradu Balashikha

Ciljna publika projekta

Učenici srednjih škola, studenti visokih škola, fakulteta, učenici Dječje umjetničke škole, kao i djelatnici i čitatelji knjižnice.

Informacijska podrška:

Balashikha media; Internetske stranice.

Program događanja
Biblioteka kazališne knjige
za 2018

naslov događaja

datum

Odgovoran

Svečano predstavljanje knjižničnog projekta "Kazalište knjige"

"Mini nastup na svačije iznenađenje" - u okviru sveruske mrežne akcije "Noć knjižnica-2018": "Knjižnica kroz ogledalo"

Svi odjeli središnjeg bankovnog sustava

Internetski projekt "Čitajući Andreja Belog"

siječanj-listopad

Informativno-kulturni centar

Natječaj za djecu i mlade za najbolje uprizorenje literarnog djela "Kazališni Olimp"

siječanj-travanj

Informativno-kulturni centar

Umjetnička izložba "Čarobni svijet pozornice"

Informativno-kulturni centar

Likovni susret "Profesije u umjetnosti"

Informativno-kulturni centar

Godišnja izložba, susret sa zanimljivim ljudima "Zajednica lijepih muza"

tijekom godine dana

Tematske solo izvedbe "Što je u Tyorkinovoj torbi?" (uz sudjelovanje kazališnog umjetnika N.M. Kruzhkova)

ožujak-prosinac

Centar za dječje i obiteljsko čitanje

Likovna izložba, recenzija-razgovor

"kazališne radionice"

Centar za dječje i obiteljsko čitanje

Interaktivno događanje posvećeno Međunarodnom danu kazališta "Čarobni svijet iza pozornice"

Kazališna natjecanja za Sveruski tjedan "Kazalište za djecu i mlade" "Bitka talenata"

Knjižnica estetskog razvoja

Književno-glazbeni salon "Čarobni svijet baleta"

Knjižnica broj 2

Književni portret za 195. godišnjicu A. Ostrovskog "Dramaturg i njegovo kazalište"

Knjižnica broj 2

Video prezentacija "Čarobno seosko kazalište"

rujan

Knjižnica broj 2

„O povijesti umjetnosti: kazalište“. Dvorana za predavanje

(posjet Klubu "Zlatno doba" - Dashevskaya G.V.)

Knjižnica broj 3

"Fjodor Šaljapin - stranice života". LiveJournal posvećen 145. obljetnici F.I. Chaliapin

Knjižnica broj 3

"Marius Petipa i Rusija". Večer - portret

do 200. obljetnice rođenja M. Petipa

Knjižnica broj 3

"Kazalište za djecu i mlade". Sveruski kazališni tjedan

Knjižnica broj 3

– Živjela sam u Boljšoj teatru. Videopredavaonica s Kinoklubom "Cognitive Films" o Galini Ulanovoj

Knjižnica broj 4

Kazalište lutaka Obrazcova. Razgovor, video predavanje

Knjižnica broj 4

"Oleg Tabakov i njegove" duhanske kokoši". Video portret, razgovor sa sudionicima Kino kluba "Cognitive Films"

(za rođendan umjetnika)

Knjižnica broj 4

Moskovska kazališta. Razgovor, virtualni obilazak, video demonstracija, rasprava

Knjižnica broj 4

Interaktivni događaj "Gimnastika osjetila"

Knjižnica za mlade

Književni i kazališni dnevni boravak

Međunarodni dan kazališta "Igraju kako žive"

Obiteljska čitaonica

Medijska prezentacija za Međunarodni dan plesa "Ples - poezija duše"

Obiteljska čitaonica

Promocija: "Igramo rusku bajku" "Prekrasno čudo - divno čudo"

Dječja knjižnica №2

Početna> Dokument

Knjižnica plus kazalište

V.A. Staheeva, voditeljica knjižnice

MOU Pervomaiskaya prosjek sveobuhvatna škola Uloga kazališne umjetnosti u odgoju djece je neporeciva. Čovječanstvo se već dugi niz stoljeća nesebično igra ovom čarobnom igrom – kazalištem. Nije slučajno što je A.S. Puškin je uzviknuo: "Kazalište je čarobna zemlja!" Mnogi ruski učitelji bavili su se razvojem amaterskog školskog kazališta. NN Bakhtin otkriva svoja razmišljanja o “poučavanju”, “odgajanju”, “oplemenjivanju” uloge školskog kazališta, koristeći podatke pedagogije, psihologije dječje igre i realistične glume. Analizirajući neke od karakterističnih psiholoških obilježja dječje igre, Bahtin postavlja pitanje što je približava prirodi izvedbene umjetnosti i time stvara prirodne preduvjete za bavljenje ovom umjetnošću s djecom, a što, pak, može dati djeci školske dobi , u usporedbi sa sviranjem, sudjelovanje u pedagoški usmjerenim kreativnim aktivnostima za pripremu izvedbe. Specifičnost scenskog djelovanja, rada na predstavi koja je djeci pristupačna i korisna u odgojno-obrazovnom smislu, prema Bahtinu, “predstavlja disciplinu te sposobnosti, pokoravanje njenoj volji, određenom planu”, a takva prirodna sposobnost ne bi trebala biti potisnuti, ali uz pomoć kazališnih aktivnosti treba ga održavati i razvijati kod djece upravo u svrhu moralnog i estetskog razvoja pojedinca. Ova Bahtinova pozicija odjekuje misli K.D. Ushinsky o ulozi čitanja fikcije i s izjavama N.K. Krupskaye o važnosti kreativne aktivnosti djece, posebno kazališnih amaterskih predstava, za stjecanje i obogaćivanje moralnog iskustva, poticanje emocionalne reakcije na tuđu radost ili tugu. Bahtin je ukazao na važnost školskog kazališta za duboko svladavanje književnih djela. Istaknuo je veliko odgojno značenje sudjelovanja djece u kreativnom procesu utjelovljenja predstave u svim njegovim fazama. Za razliku od kazališta za odrasle, dječja kazališna skupina jača u svakodnevnom životu, a ponekad i godinama. To je najvažnije obilježje kolektiva dječje kazališne škole bitno je za današnju pedagogiju posebno. Školsko kazalište, kao nitko od najistaknutijih učitelja, uspijeva ujediniti najrazličitiju djecu: po dobi, spolu, inteligenciji, vanjskim podacima. Valentina Anatolyevna Stakheeva došla je raditi kao voditeljica knjižnice u srednjoj školi Pervomaiskaya s diplomom ravnateljice klupskih događanja. U odsutnosti uspjela je diplomirati na Akademiji kulture u Sankt Peterburgu i stekla specijalitet knjižničara-bibliografa. Savladavši, Valentina Anatolyevna shvatila je da u svom radu može koristiti prethodno iskustvo, oblike i metode klupske aktivnosti, kombinirati s knjižničnim. Komunicirajući s djecom različite dobi, primijetila je kako, odrastajući, često gube interes za fikciju. To se događa s razredima 4-5. Školarci često zadovoljavaju svoje kognitivne potrebe putem televizije, računala, priručnika koji nose ogroman protok informacija. To nedvojbeno pridonosi brzom intelektualnom poboljšanju, ali u tom kontekstu jasno je zaostajanje u emocionalnom razvoju. Kako natjerati dečke da sami požele čitati dobre knjige, ne samo da shvate radnju, već razumiju koji se problemi rješavaju u djelu, obraćaju pažnju na umjetničke detalje, imaju svoje mišljenje o pročitanom, suosjećaju s likovima? I to se mora učiniti nenametljivo, izvan okvira. Valentina Anatolyevna počela je često održavati matineje, natjecanja, kvizove, igre. Dečki su počeli malo više čitati, ali to nije riješilo problem. Kako možete spasiti duše djece, pomoći im da vide ovaj divan i prekrasan svijet? Kako im prenijeti svoje divljenje, naučiti ih voljeti knjigu, razumjeti pročitano i kroz to proniknuti dublje u smisao tuđih iskustava, odnosno razumjeti svoje brige, želje i postupke i tvoji prijatelji? Valentina Anatolyevna odlučila je stvoriti školsko kazalište knjiga u knjižnici. Djeca se beskrajno igraju kazališta. Dijete pronalazi parcelu, odabire potreban namještaj, stvari, dodjeljuje uloge, bira igračke. Dečki osjećaju tko od njihovih vršnjaka bolje može ispuniti ovu ili onu ulogu. Nastoje igrati stvarno, mijenjajući pokrete, intonaciju glasa, oblačeći se u različite kostime. Kazalište knjige “Fantazija” postoji već petnaest godina i već ima svoj repertoar. Koliko je školaraca kročilo na pozornicu u ovih 15 godina, koliko se debija dogodilo! A mnogi sudionici, nakon što su jednom nastupili pred publikom, nisu silazili s pozornice nekoliko godina. Kazalište dočekuje i najmanje bajkom. U bajkama su zabava i moral iznenađujuće organski spojeni. U mladosti se postavljaju temelji morala, vjere u dobro, u krajnju pravdu, želje da se pomogne onima kojima je potrebna. Repertoar malog kazališta uglavnom uključuje fantastične predstave i teatralizacije prema djelima dječjih pisaca: S. Ya. Marshaka, S. Mikhalkova, N. Nosova, G. Uspenskog, A.L. Barto, K. Chukovsky, V. Dragunsky i drugi. Srednjoškolci inspiraciju crpe iz djela A. S. Puškin, Fonvizin. Kazalište je postavilo desetak novogodišnjih predstava - bajki: "Na trgu srebrnog sata", "Pustolovine Saše i Šure", "Zimska priča", "Snjegurica te poziva" i druge. Stvaranje kreativnog tima djece. Svatko pristupa ovom problemu na svoj način. Valentina Anatolyevna poziva da igraju u predstavi čak i djecu koja iz ovih ili onih razloga imaju poteškoća u komunikaciji s vršnjacima i onu koja se ne mogu naći u razredu. Istina, da bi izašla na pozornicu, djeca trebaju puno i dugo raditi na svom govoru, mašti, plastičnosti – svemu što je potrebno u kazalištu i životu. Ali učenici to ne rade u učionici, ne pod kritičkim pogledom učitelja, već u slobodno vrijeme, zajedno s istom djecom, koja još ne znaju koliko, ali su spremna pomoći, potaknuti, kako bi da bi kasnije na pozornici postali tim istomišljenika. Tako se rađa kolektiv. Osoblje kazališta knjige "Fantazija" stalno se obnavlja, prvašići dolaze zamijeniti maturante. Ankete bivših studenata koji su barem jednom svirali na pozornici pokazuju da su im najživopisnije epizode nastupa u predstavama ostale u sjećanju iz godina provedenih u školi. Prilikom susreta s voditeljem školskog kazališta uvijek su zainteresirani za suvremene predstave. Poteškoća je u tome što književna djela za djecu, pa i njihove omiljene bajke, treba znati uprizoriti, odnosno prevesti s jezika riječi na jezik radnje. Treba ih pažljivo promisliti i, uz minimalne gubitke, prenijeti na moderno dijete - izvođača i djeteta-gledatelja. Nije svaki voditelj školskog kazališta u stanju dovoljno se nositi s tim. Prilikom postavljanja predstave, Valentina Anatolyevna uvijek ispisuje točan raspored svog rada: - vrijeme za probe za stolom (izražajno čitanje teksta),

Proba u "ogradi" (uvjetno izraženi prostor),

Probe montaže u blokovima, - "probe trčanja" i - "generalne probe" (minimalno 1-2). U izradu kostima i ukrasa sudjeluju i sama djeca i njihovi roditelji. Dekoracija je također vrlo važna. Mogućnosti škole su vrlo ograničene. Istodobno, ne smijemo zaboraviti da će čak i talentirana izvedba uloge biti ozbiljno obezvrijeđena bez pomno odabranog kostima, šminke i drugih jednostavnih pomoćnih sredstava. Probe, čak i za vrlo mali nastup, pružaju djeci puno zadovoljstva. Dekoracija scene, neobični, šareni kostimi produbljuju njihov doživljaj. Valentina Anatoljevna kaže da radeći na predstavi ne postavljaju ciljeve, da je svaka produkcija izvedba za predstavu. Prije svega, ovo je dječja kreativnost, a njena vrijednost nije samo u rezultatu, već iu samom procesu. Važno je da stvaraju, stvaraju, vježbaju u kreativnoj mašti i njenom utjelovljivanju. A aktivnosti kazališta organizirane su na način da djeca imaju osjećaj da igraju za sebe i da su zarobljena ovom igrom. Lica momaka nakon nastupa nakon nastupa su sretna. Raduju se svojom kreativnošću, komunikacijom s publikom. Nakon nastupa ne mogu još dugo otići i podijeliti svoje dojmove. Djelatnici kazališta knjige "Fantazija" stalni su sudionik regionalnih kazališnih festivala i natjecanja. Posebno su zapažene izvedbe: "Down the Magic River" E. Uspenskog, "The Cat's House" S. Ya. Marshak, "Prevladana trava" Lyubimova, "Dva javora" E. Schwartza, "Mlada dama-seljakinja" A.S. Puškin, “Pustolovine Dunna i njegovih prijatelja” N. Nosova, “Priča o istini” M. Aligera, “Neću tražiti oprost” S. Prokofjeva, “Svjetlo na vjetru” T. Makarskaya. Sveukupno je kazalište knjiga izvelo više od 30 predstava. Na stranicama regionalnih novina "Zarya Severa" više su puta bili članci o kazališnim predstavama knjige "Fantazija". Evo što piše jedan štovatelj kazališta: “U više navrata sam morao biti gledatelj na predstavama prvomajskih glumaca. Gledajući ih, ponekad zaboravite da se radnja odvija na običnoj okružnoj pozornici, jer moramo odati počast sposobnosti dečki da budu u javnosti, da se naviknu na slike heroja. I morate vidjeti kako se mladi umjetnici raduju ako njihov nastup odjekne u srcima publike. Ali za svakog umjetnika, ovo je glavna nagrada. Kazalište je odgojilo više od jedne generacije talentirane djece. Godine 2005. "Za glumu" je dobio počasne diplome Katya Gavritenko, Oleg Chernyaev, Marina Bushmanova. I još ranije, iste su diplome dodijeljene Olya Ryabeva, Natasha Shasherina, Olya Zharavina, Andrey Korepin, Kolya Lobov, Zhenya Nekipelov, Tanya Goryunova, Yulia Kazakova i drugi. Rezultati su nadmašili očekivanja. Dapače, tijekom pripreme izvedbe detaljno se proučava rad i rad autora, doba, život, nošnja, običaji; analizira se svaki čin, pokret, osjećaj likova; svi uče napamet velike ulomke iz djela i već u životu, u komunikaciji, koriste citate iz drama. Kada je osoba okružena takvom kreativnom aurom, nije sposobna počiniti loše djelo, uspijeva u svemu, spremna je, poput spužve, upijati znanje, osjećaje, ljubav, dijeliti ovo bogatstvo s drugima. Na pitanje "Što vam je dalo školsko kazalište?" sudionica kružoka Marina Bushmanova odgovorila je: „Kazalište mi je puno dalo. Čini se da me upravo on poveo na novi put inspiracije. Stvorit ću, nastupat ću. Uostalom, na pozornici mogu pokazati ono što jesam u svojoj duši." A evo riječi Katje Černiševe: „Ovdje dobivamo kreativni naboj do kraja života, bez obzira na to koju profesiju odabrali. Kazalište je izvrstan učitelj. Ovo je svijet prekrasnog i nevjerojatnog kraljevstva." Dvoje učenika školskog kazališta Kirkina E.M. i Kazakova O.A. nastavili su rad Valentine Anatoljevne, stvorili su svoje kazališne skupine. To posebno veseli: posao započet u školi našao je svoj nastavak na profesionalnoj osnovi. Zaljubiti čitatelje u književnost, poeziju, pomoći u oblikovanju umjetničkog ukusa, potaknuti razvoj kreativnih sposobnosti, usaditi potrebu za spoznajom lijepoga – zadaci su koje knjižnica mora riješiti. Ruska učiteljica O. Galakhova je u svom izvješću o utjecaju kazališne umjetnosti na djecu, već 1916. godine, izjavila: „Kazalište je škola života. Njegova edukativna vrijednost je mnogo šira od učinka knjige." Knjižnica plus kazalište divna je zajednica koja može uroditi plodom na polju razvijanja čitanja za djecu, adolescente, pa i odrasle čitatelje. Književnost

    Proučavanje, generalizacija i širenje inovativnog knjižničnog radnog iskustva. (Metodičke preporuke za pomoć metodičaru na knjižničnom fondu). // Školska knjižnica - 2004.-№5.-str. 19-24 (prikaz, stručni). Yu.I.Rubina i dr. Kazališna amaterska predstava školaraca: Osnove pedagoškog vođenja. Vodič za učitelje i voditelje kazališnih skupina.-M .: Obrazovanje.-1983.-176s. Bondarev V.P. Školsko kazalište sredstvo je za samoostvarenje osobnosti učenika. // Dodatna edukacija.-2000.-№10.-str.42-43. Oparina N. Školsko kazalište: organizacija i režija. // Seoska škola.- 2003.-№3.-str. 64-69 (prikaz, stručni).

Scenarij

ODMOR "GRAD ČUDA"

Temeljeno na djelima N. Nosova, V. Dragunskog, E. Uspenskog, V. Golyavkina, B. Zakhodera.

Za učenike 1-4 razreda.

likovi:

knjižničarka

Kolobrod

Knjižničareva kći

Lesovichki

Knjižničarka: Dobar dan, draga djeco i dragi odrasli!

Naš sastanak se održava u travnju. I kako kažu: cijeli travanj - ne vjerujte nikome, odnosno travanj je povezan sa šalom, humorom, izumom.

A danas imamo zabavan praznik, duhovit praznik.

Volite li humor?

Volite li magiju i čuda?

Kao knjižničarka, želim vas pitati: gdje možemo čitati o čudima? U knjigama i časopisima.

Na primjer, u časopisu "U dalekom kraljevstvu".

Ondje heroji Tyukhtya, Master i Kolobrod upoznaju djecu s najboljim književnim djelima, došavši do najudaljenijih kutaka dalekog kraljevstva.

Ovi šumari žive na maloj čistini u šumi.

Kolobrod ima knjigu Magija za svaki dan. Ovo je posebna magična knjiga. Može se čitati samo kada ona to želi.

Istodobno, iz nje ispada baš onaj list koji daje za čitanje, ali nevjerojatna stvar je da se listovi u njoj nikad ne smanjuju.

A onda je jednog dana iz knjige ispao list. Lesovichok ga žurno razgrne.

Bila je to karta. Karta našeg Kičmengskog Gorodoka.

(šumar je otrčao svojim prijateljima).

Kolobrod: Imam kartu Kičmengskog Gorodoka. Vrijeme je da krenemo na put.

Tyukhtya: A što je tu dobro?

Kolobrod: Kako što? Danas se grad Kičmengsky pretvara u grad čuda. Ulice sela obitavaju junacima šaljivih priča i pjesama.

Znatiželja poludi:

Sjedenje na štednjaku nije za budućnost,

I gura i gura

Rano ujutro preko praga.

I neka budem fidget!

A put je daleko!

Zanimljiv razgovor

Meni draži od pite.

Kroz gudure i močvare,

Kroz planine i šume

I to na svakom koraku

Čuda čekaju!

Učitelj: Pa idemo do kapije.

(iznesu kapiju, na njoj je natpis: "Gdje biste htjeli?")

Kolobrod: (pokazao je prstom na kartu i pročitao: Kichmengsky Gorodok.

(vrata se otvaraju i u njih ulaze junaci).

Knjižničar: Što mislite da sam saznao o šumarima i o gradu čudesa, u koji se nekada pretvorio naš grad Kichmengsky. I bilo je ovako.

Knjižničareva kći: Jednog sam se ljeta s bakom i djedom popela na tavan i primijetila škrinju. Pitao sam se što je unutra. Podigao sam poklopac i vidio da su tu školske knjige i bilježnice. Pogledao sam udžbenike, bilježnice s oznakama koje su bile stavljene u crvenu olovku i spremao se zatvoriti poklopac kad sam ugledao još jednu bilježnicu na dnu škrinje.

Otvorio sam ga i pročitao: "Autentične bilješke Ani i Vanye o izvanrednim putovanjima u Grad čuda." Naravno, mene je to jako zanimalo i donijela sam ovu bilježnicu mami i pročitali smo je.

Knjižničarka: Da, moja kćer i ja smo pročitali cijelu bilježnicu. Iz ovih zapisa saznali smo da se ispostavilo da je jednog dana čarobnjak iz knjiga noću proletio našim gradom Kichmeng. Svidjelo mu se naše mirno selo odozgo. Odlučio je ostati barem jedan dan.

A znamo da ako je mađioničar u blizini, onda se čuda događaju.

Da, kada su se sutradan probudili stanovnici Kičmengskog Gorodoka, nisu prepoznali svoje ulice. Naše naselje Kichmeng pretvoreno je u grad čuda.

A kad su se brat i sestra Anečka i Vanečka probudili, čuli su i vidjeli ovo:

Lesovichki: - Jeste li već vidjeli čudo?

Nikada niste vidjeli čudo?

Evo nevolje nije vidio čudo.

Pa idi i vidi.

Vidjet ćete samo čudo

Nevjerojatno čudo!

Vanja: Kakvo čudo?

Anya: Želim vidjeti čudo!

Voditelji: A naši šumari izveli su Anečku i Vanečku na ulicu.

I bilo je na ulici! Ispada da su sve ulice preko noći preimenovane.

Ulica Zarečnaja, u kojoj se nalazi naša škola, a ovaj klub je postao poznat kao ulica FANTAZER.

I na njemu su se naselili junaci voljenog književnika N. Nosova.

Općenito, sve ćete sami vidjeti. Upravo u ovu ulicu "Fantazije" vode šumski radnici Kolobrod, Tyukhtya i Masterya Anechka i Vanechka.

Dramatizacija "Sanjari"

"Bobik u posjeti Barbosu"

Anya: Voljela bih vidjeti što ima na drugim ulicama.

Tyukhtya: Samo naprijed.

Voditelj: Dok naši junaci trče preko rijeke Imaginacije, odnosno rijeke Kičmenge. Želim reći da smo u ulici Fantasy, odnosno u ulici Zarechnaya, gledali insceniranu priču “Fantazija” i priču “Pas čuvar u posjeti Bobiku” N. NOSOVA.

Vanechka: Evo nas na Pervomaiskaya.

Majstor: Ne, ova ulica se sada zove LIJEPA.

Tyukhtya: I junaci priča Viktora Dragunskog su se naselili na tome.

Inscenacije priče:

"Začarano pismo".

"Vatra u krilo, ili podvig u ledu."

"Glavne rijeke".

"Gdje se to vidjelo, gdje se čulo"

Kolobrod: Već smo gledali priče o Dragunskom.(Popisi).

Ali moja radoznalost treperi. Idemo dalje. Ako pogledate naš plan sela, onda možemo doći do Sovetske ulice.

Vanechka: Dakle, nije preimenovana. Tako je ostalo sovjetsko.

Kolobrod: Čarobna knjiga kaže da su se tu nastanili heroji Uspenskog. A ako ispričate barem jednu pjesmu E. Uspenskog, knjiga će vam reći kako se zove ova ulica.

(Vanja i Anja su se našalile. Vanja recitira pjesmu Uspenskog "Sjećanje".

Kolobrod: Knjiga kaže da se ulica Sovetskaya pretvorila u "VIŠEBOJNI BULEVAR"

Uprizorenje "Lovac".

"Akademik Ivanov".

Tyukhtya: A sada ćemo se spustiti Centralnom ulicom do glavnog trga Kichmengsky Gorodok.

Učitelj: Opet ne govorite magijom. Naš plan sela i knjiga kaže da ćemo prošetati Avenijom ČUDAKOV do SMJEŠNOG trga! Nije li Kolobrod?

Kolobrod: Tako je. Zadržimo se malo na aveniji Chudakov i pogledajmo heroje B. Zakhodera

– Dva i tri.

Vanechka: Čujem glazbu, slijedite me do Smiješnog trga.

Pjesma Yure Navolockog.

Kolobrod: Čarobna knjiga kaže da ćemo tek tada moći napustiti ovaj trg ako netko od nas zapjeva pjesmu.

Pjesma "Zvezdochka" Gali Karacheve.

Tyukhtya: I ti ideš u školu. Pa, dok odemo tamo, postavite nam neko pitanje.

Vanja: Koliko je devet devet?

Tyukhtya: to je više od četiri.

Vanja: I koliko još?

Obrtnik: (raširi ruke u stranu) Otprilike toliko.

Vanja: Sramota. Ne znaš tablicu množenja za 9!

Kolobrod: Zašto ne znamo. Znam sve, samo malo pogledaj u knjigu.

Anya: Mislim da ti ovaj trik neće pomoći. Nitko se ne može naučiti množiti u minuti.

Kolobrod: Želite li znati jednu od tajni usmenog brojanja?

Pročitajmo što je zapisano u Čarobnoj knjizi: Stavite ruke ispred sebe i mentalno brojite sve svoje prste. Recimo da trebate pomnožiti 3 sa 9.

Anya: Zašto mi ovo treba. Tako da znam tablicu množenja.

(Odjednom Goljavkinovi junaci okružuju šumske ljude i brata i sestru.)

Pozdrav, došli ste nas posjetiti.

Hajde da se upoznamo.

Tyukhtya, obrtnik, Kolobrod, Vanya, Anya.

A mi smo heroji Goljavkina i nastanili smo se na NEVJEROJATNOJ ulici.

Da, nazvali smo vašu ulicu Komsomolskaya Amazing Street. Istina je lijepa.

Inscenacija: "Kako sam sve prevarila."

Lukjan.

"Brbljivice".

"Jarac-ovan".

"Jaandrejev".

Učitelj: Ljudi, iz pjesama mojih prijatelja, razumijete kojoj smo autorskoj ulici prišli?

I gdje žive životinje, osim zoološkog vrta. Upravo u šumi.

Dakle, u koju smo ulicu došli?

Tako je, u Lesnayu.

Samo, ako po našem mišljenju, onda na DIVNO.

"Stolar Kušakov".

"Ivan Ivanovič Samovar".

Voditelji: Tako su šumari vozili naše Vanju i Anju dok se nisu umorili i otišli spavati.

I sutradan su sve to zapisali u ovu bilježnicu.

A možemo samo nagađati jesu li to svi vidjeli u stvarnosti, ili su o tome sanjali.

Glazba pjesme "Grad". Svi se junaci klanjaju.

1. Generalizacija radnog iskustva V.A. Stakheeva, voditeljica biblioteke srednje škole Pervomaiskaya ……………………… ..4

2. Scenarij praznika "Grad čuda" ......................................... .. 10

U Dječjoj knjižnici već 14 godina djeluje Kazalište knjige. Kazalište ima važnu odgojno-obrazovnu vrijednost, predstavlja široko polje za kreativno djelovanje djece.

U posljednje vrijeme zabrinjava pitanje pada prestiža čitanja među djecom.

Upravo u ovoj dobi smanjuje se intenzitet čitanja, mijenja se odnos prema knjizi: sve češće se čuje mišljenje da je čitanje nikome dosadno i nepotrebno. Knjigu zamjenjuje kompjuter, video.

Kako privući djecu u knjižnicu, probuditi i razviti interes za čitanje, susret s knjigom pretvoriti u praznik?

Pažnja! Novi uzorci dostupni su za preuzimanje:,

Kako bismo kod čitatelja probudili interes za dječju knjigu i proširili čitalački prostor, nastojimo djecu iznenaditi samim procesom čitanja – različitim metodama i oblicima rada otvoriti nepoznato u poznatom.

Za uspjeh propagande knjige osmislili su novu sliku knjige i čitanja knjiga - tako se rodila ideja projekta.

Projekt čitanja knjiga

Ideja projekta je kompleks kazališnih oblika rada usmjerenih na širenje čitateljskih horizonata, interesa i hobija djece uz pomoć knjiga.

Književno djelo dobiva novu kvalitetu - likovi, sukobi utjelovljuju se u živim osobama, postupcima.

Ova umjetnička emisija odvija se neposredno pred čitateljima – gledateljima, ostavlja neizbrisiv dojam do kraja života, te kao rezultat pridonosi aktiviranju procesa čitanja beletristike.

Elementi teatralizacije uvijek su povoljniji, stvaraju određenu atmosferu, odlično raspoloženje i dugo ostaju u sjećanju čitatelja.

Djetinjstvo je najvažnija faza u životu osobe. Mora biti ispunjen radošću otkrivanja svijeta. Želim biti poput svojih omiljenih heroja, govoriti njihovim riječima, izvoditi njihove podvige, živjeti barem malo njihov život i, naravno, maštati

U Dječjoj knjižnici već 14 godina djeluje Kazalište knjige. Iz vlastitog iskustva uvjerili smo se da kazalište knjige "Priča na kotačima" ima važnu odgojno-obrazovnu vrijednost, predstavlja široko polje za kreativno djelovanje djece.

S tim u vezi nastao je veliki problem s kostimima i ukrasima. Kostime morate iznajmiti, a to je dodatni trošak. Traženje od roditelja da pronađu kostime i neku vrstu ukrasa.

Osim toga, cijena ulaznica je oskudna. Imajući svijetao i lijep dizajn, možemo povećati cijenu ulaznica. Time ćemo povećati plaćene usluge. Želio bih kazališnu predstavu učiniti svjetlijom i ljepšom.

Opis problema

Kazališne predstave sjajna su prilika za oživljavanje književnog junaka, što znači – oživjeti knjigu i natjerati djecu da je požele čitati.

Uz pomoć teatralizacije možete pričati o piscu i njegovom djelu na emotivniji, vizualniji i razumljiviji način.

Uprizorenje književnih djela pomaže da se grupne aktivnosti i sam proces čitanja pretvori u živo i svečano iskustvo. Uz pomoć kazališnih predstava uspostavljamo vezu između malog gledatelja i knjige i knjižnice.

Svrha Kazališta knjige je, prije svega, u duhovnoj rehabilitaciji čovjeka. Za to se uzima knjiga i napravi predstava. I knjiga ide gledatelju.

Tako se prijevod književnog teksta na poseban scenski jezik vrši tako da dijete dolazi iz gledališta u čitaonicu.

Obično teatralizacija na temelju knjige nije potpuno ponavljanje originala. Ovaj pristup nije slučajan. Njegova je bit u tome što ostaje neka vrsta podcjenjivanja i tjera publiku da pročita knjigu.

Rezultat projekta

U Dječjoj knjižnici u sklopu kreativnog projekta nastavio je rad Kazalište knjige „Bajka na kotačima“.

Riječ je o klupskoj udruzi čija je osnovna djelatnost priprema i prikazivanje kazališnih predstava, uključujući i one na otvorenom.

Kreativni tim kazališta trenutno predstavljaju učenici škole koji se žele okušati u glumi.

U ovom projektu potvrđeno je da je kompleks kazališnih oblika rada pokretač širenja čitateljskih vidika, interesa i hobija djece uz pomoć knjige.

Raznolikost oblika omogućila je pokrivanje različitih vrsta umjetnosti: književnosti, slikarstva, glazbe, plesa, umjetničke riječi i igre umjetnika.

Tijekom godine projekta provedeno je sljedeće:

“Svijet čarobnih knjiga je golem i velik - književna kazališna predstava; “Zemlja bajki, čuda i čarolije” književno-kazališna je predstava posvećena Tjednu dječje knjige.

I također u kazališnoj formi održana je revijalno – nagrađivanje, pobjednici projekta „Kulturni dnevnik učenika prvog razreda“ „Uvijek nam je drago biti prijatelji! Pozivamo vas da nas posjetite", koja se održala na pozornici RDK "Junost"

Sudjelovali smo u akciji - "Mendeljejevsk - čitaj!" posvećena Sveruskom danu knjižnica. Gdje su mladi umjetnici, prikazali su uprizorenje djela G. Tukaya; u akciji "Knjižničar" za učenike dječjih vrtića i sirotišta "Kamskiye Zori".

Tijekom cijele godine održavali su se teatralizirano - igrani programi: "Pametni i pametni ljudi" - kazališno - igrani program, "Sjećam se divnog trenutka", kazališno - igrani program posvećen Valentinovu, "Uz Lukomorje" - književni - kazališno putovanje posvećeno Puškinovu danu, " Šetnja parkom "- izvanredni kazališni izlet, " Otkrij, pogodi " - književna minijatura " Poljana bajki " - nevjerojatan likovni kviz posvećen Godini književnosti.

Projekt “Bajka na kotačima” koji provodi Dječja knjižnica potvrdio je legitimnost naših pristupa procesu privlačenja djece čitanju kroz bajku. Čitatelji su porasli za 3%, promet i SERP-ovi za 5%.

Za provedbu projekta kazalište knjige "Priča na kotačima" "od Ministarstva kulture Republike Tatarstan dodijelilo je Gran u iznosu od 75 tisuća rubalja.

Priložene datoteke

  • Prilozi: Plan provedbe projekta.docx